Безкоштовні відеоредактори. Порівняльні відгук після застосування в практичній роботі

Передісторія

Мій досвід «спілкування» з редакторами відео почався більше 10 років тому знайомством з Pinnacle Studio і Adobe Premiere версій десь 6. Враження склалося негативне - громіздкі комплекси, зліплені з шматків, все незручно і не інтуїтивно. А оскільки я програміст, то була ще думка - написати свій редактор. Тому нижче по тексту я буду давати коментарі ще і програміста спрямування.

Свій редактор я не написав, час минав, змінювалися інтереси, і одного разу в мені прокинулося бажання поредактіровать відео. Був корпоративний конкурс «художньої самодіяльності», все знімалося декількома відеокамерами, і одне з виступів викликало сильне бажання: не просто зробити гарний відеоролик, але і додати в нього спецефектів, перетворивши його, то чи в пародію на гру для NES, то чи на аніме . Причому, планувалося створення окремих анімацій, які потім необхідно накласти в потрібному місці відео. Також хотілося виконати перетворення відеоряду «під мультфільм». В результаті накачав я редакторів безкоштовних і став пробувати.

Спочатку хотілося зробити виділення контурів, щоб зробити переливається контур навколо персонажа. Але зробити це з динамічним фоном виходило якось некрасиво, а для виділення контурів (т.зв. keying, з різновидами, наприклад хромакеінг) ніхто нікого не знімав об'єкти на зеленому тлі. Тому я від цієї ідеї відмовився і перевіряв її тільки в деяких редакторах. Потім упор йшов на точне накладання анімації, з прозорістю, і на спецефекти.

Анімація створювалася в програмі Synfig Studio Вона так само безкоштовна і наворочено, і є предметом окремого обговорення. Я ж в ній зробив простенькі ефекти у вигляді розлітаються спрайтів, які треба було накласти на відеоряд. Я не розраховував на знайти таку можливість по анімації в власне редакторі відео, однак виявилося, що і тут є, що сказати.

На зображенні: створення анімації в Synfig Studio .
На зображенні: створення анімації в   Synfig Studio

Далі дослідження відеоредакторів вироблялося на інших завданнях: повирезать шматків з дуже довгого відеоролика, створення заставки з відеоефектами, тому порівняння буде кілька вінігретістое.

Основні моменти

Здавалося б що все відеоредактори виглядають однаково: т.зв. таймлайн, тобто місце де, безпосередньо відбувається редагування доріжок з відео, вікна попереднього перегляду, панель вихідних матеріалів. Однак творця кожного редактора вносять щось своє. А подекуди відрізняються навіть принципи редагування, а особливо розміщення ефектів.

З самими ефектами теж все не рівнозначно. Очікувано, що набір ефектів буде «вшитий» в програму, іноді їх можна навіть докупити. Проте є варіант використання ефектів у форматі плагінів (інтерфейсу) OpenFX. Вони бувають як і вільні, в исходниках, так і платні, і не копійчані. Причому сама «фіча» використання OpenFX іноді буває тільки в платних версіях редакторів, а іноді все тільки на OpenFX і зав'язано. Також в програмах бувають реалізовані плагіни в своїх форматах. Більш того, можна скористатися засобами розробки своїх плагінів.

Крім цього, движок редактора може бути або заснований на DirectShow і іже з ними, тобто працювати з кодеками для відео, що встановлюються окремо. Таким чином, для підтримки певних форматів необхідно встановити окремо або набором. Інші редактори засновані на відкритих бібліотеках для роботи з відео, в першу чергу ffmpeg. В принципі ці бібліотеки можна оновити окремо. Однак такі редактори «з коробки» підтримують вже дику купу всіляких форматів відео, але творці редактора можуть свідомо або не дуже обмежити цей набір. В цілому тут вийшло досить індивідуально для кожного з редакторів.

Якщо подивитися файли проектів багатьох з редакторів, то можна побачити - що це звичайний текстовий, а точніше .xml файл, який можна підредагувати і текстовим редактором. Це вже не зовсім скриптові мови для обробки відео, як AviSynth і Avidemux, але навіть просто змінити наприклад шляху до медіафайлів цілком зручно.

Також відразу хочу сказати про декілька корисних програмах, які допоможуть змінити контейнер (формат) відео без перекодування, а так само його підрізування: MediaCoder , SolveigMM Video Splitter , MKVToolNix . Це дуже корисні додатки, оскільки не всі редактори можуть якісь з форматів відео, зате добре працюють з іншими. Та й просто з великими файлами виявився цікавий момент: робота з .mts розміром 18Гб йшла повільно, проте варто було змінити контейнер на .mp4 (без перекодування) - і все заворушилося помітно спритніше. Після зміни контейнера можна просто підредагувати розширення файлів у файлі проекту і редактор не ввійде в режим «мультимедійний не найден».

Також треба сказати що для більшість редакторів необхідно зареєструватися для скачування, а деякі так само перевіряють ліцензію онлайн.

Тестова платформа

спочатку була виключно для ігор. Core i5 3470, спершу було 8Gb RAM, в процесі апгрейдив до 16, два 10000ка Velociraptor в RAID Stripe, SSD, поки що, доглядаю, однак пробував розміщувати вихідне відео на спритною USB3.0 флешці. ОС: Win10 64 bit. Так само тести йшли на інших машинах, в тому числі з Windows XP

Теорія і практика застосування

Jahshaka .

Цей редактор був один з перших більш-менш серйозних відеоредакторів, на який я натрапив, до того ж він був доступний у вихідних кодах. Розвиток редактора припинилося ще в 2013 році, в зв'язку з чим він прекрасно працює під WinXP. C очах у нього все як годиться: місце для групування медіаконтенту, редактори анімації і ефектів, і головний редактор з таймлайн, і як би підтримка FulllHD.

Почав я з ефектів. Для його роботи потрібно було вказати фрагмент медіаматеріала (в спеціальному діалозі), накласти кілька шарів з ефектами і отрендеріть все це в послідовність кадрів, кожен з яких зберігався в .jpg. Редактор сприймав ці послідовності у вигляді повноцінного шматка відеоряду, відображуваного разом з іншими медаматеріаламі. Потім з'ясувалося що послідовність ефектів можна уявити і вигляді блок схеми, але я не став поглибиться в це. Простим накладенням шарів вийшло зробити виділення контуру, на цей контур накласти динамічну «плазму», і всю цю красу накласти на оригінальне відео, отримавши гарний переливається контур.

Аналогічно працював редактор анімації, кілька медіа-матеріалів, в тому числі 3D моделі, можна було змусити переміщатися відносно один одного із заданою швидкістю, а так само обертати і змінювати розміри. А от скажімо зміна кольору щодо часу задати було вже не можна було, тільки певний набір параметрів, які до того-ж називалися скорочено.

На зображенні: створення Animation з двох шарів одного і того ж відео, в одному шарі - вихідне, в іншому - оброблене ефектами (edge ​​detection - виділяє контур + Fog - дає переливчастий ефект).

На зображенні: створення Animation з двох шарів одного і того ж відео, в одному шарі - вихідне, в іншому - оброблене ефектами (edge ​​detection - виділяє контур + Fog - дає переливчастий ефект)

Але найнеприємнішим стало вивчення фінального рендеринга. Не дивлячись на те що формат проекту був заданий як FullHD фінальний кодировщик чому то міг закодувати відео тільки в дозволі SD. Ну і вилітав він неодноразово, на зовсім нескладних проектах.

В цілому: даний відеоредактор підійде тільки для прорахунку шматків з ефектами в послідовність кадрів (без звуку)

LightWorks

Був один з других відеоредакторів для тесту. Відразу зауважу, що безкоштовна версія може генерувати тільки файл з максимальною роздільною здатністю 1280x720 (з орієнтацією на заливку на Vimeo і Youtube). На цьому багато хто може пропустити подальше опис, хоча програма досить цікава. Починаючи з того що існує під Windows (запустилася і під XP), Linux і Mac.

Інтерфейс програми виконаний у вигляді робочого столу (їх може бути декілька і вони іменуються кімнатами) на якому вільно переміщаються вікна з робочими матеріалами, що, в загальному то, на любителя. Досить неприємно що вікна редагування (з таймлайн і попереднім переглядом окремо) можна закрити без додаткових запитів, а шукати їх потім доведеться на панелі з робочими матеріалами.

Є невелика кількість ефектів для корекцій кольору, виділення контурів, спецефектів і «картинки-в-картинці». Але можна створювати ефекти самостійно на спеціалізованому скриптовій мовою, чимало ефектів доступні для скачування на соотв. гілці форуму програми. Більш того, ефекти можуть збиратися в різні комбінації за допомогою візуального редактора. І найголовніше - будь-який параметр будь-якого ефекту, в тому числі самописного, може бути прив'язаний до часу. Тобто, у кожного параметра є своя лінійка часу з ключовими точками, відповідними заданій величині даного параметра. Іншими словами - можна плавно змінити, наприклад, яскравість зображення, а потім плавно повернути його назад.

Недоліків у цього редактора знайшлося досить багато. Він досить критичний до вихідних матеріалів, в проект не можна додати файли з розміром і частотою кадрів, які не відповідають параметрам проекту. Не можна імпортувати gif з анімацією, але хоча б можна імпортувати послідовність кадрів з окремих файлів-зображень, тільки без шару прозорості. І найголовніше, неможливо просто взяти мишкою і змінити становище / розмір, у вікні перегляду. Оскільки мені необхідно було розміщувати накладаються анімації в потрібному місці, то я від використання цього редактора відмовився.

Можна було б його використовувати для створення окремих ефектів, але безкоштовна версія не дозволяє експортувати відео в формат без втрат, можна тільки добре стислий .mp4 отримати.

В цілому: LightWorks цілком можна застосовувати для досить складного монтажу, але особливої ​​прозорості та зручності роботи в ньому я не відчув. Втім, в цілому цей редактор досить «спритний», тому що таймлайн не відображує вмісту відео на редагованих доріжках, проте, відображає звукову доріжку.

VSDC Video Editor

Спочатку я залишив цей редактор «на солодке», тому що перший проект я реалізував саме в ньому, але потім я знайшов інші цікаві варіанти. У цьому редакторі є багато плюсів, але є і мінуси і неочевидності.

Перше, що хотілося б відзначити - в ньому реалізовано редагування не доріжок, а, правильніше сказати, шарів з Медіаматеріали і ефектами, які збіднюється в деревоподібну структуру. Тобто в кожному шарі може перебувати тільки один шматочок відео або ефект. Хоча візуально це представлено, як звичайні відео- і звукові доріжки, але на одну доріжку можна розмістити кілька шматків навіть одного відео, тим більше з розривами і довільними рухами. При подвійному натисканні на таку відеодоріжку відкривається окрема вкладка з відео ефектами, кожен з яких розміщується в своєму шарі, добре хоча б, що все ефекти можуть діяти одночасно, ну або по черзі.

Проект може складатися з декількох сцен, редагованих окремо, але це так само будуть найбільші «гілки» проекту.

Власне вся деревоподібна структура проекту в цьому редакторі відображається самим звичним чином, на окремій панелі, гілки цієї деревовидної структури на цій панелі можна згортати. Але ось краще б це можна було робити безпосередньо на таймлайн (для економії місця на екрані), а головна справа, не можна перемістити в часі одразу кілька шарів, що для мого проекту дуже б потрібно.

Оскільки в цьому редакторі відео існує окремий контейнер для об'єктів, іменований спрайтом, можливо через нього можна це як то зробити.

Переходи між доріжками також реалізовані ефектами, тому створення таких переходів виглядає досить нетривіально, проте, я впорався з цим без особливих проблем. Плавний перехід реалізується плавним зміною прозорості шару в часі. Деякі параметри ефектів так само можна прив'язати до часу, але не всі. У платній версії змінювані в часі параметри можна змінювати не тільки лінійно, а й нелінійно, по заданій кривій.

На зображенні: чотири шари відео, на два шари накладені ефекти в іншому редакторі і збережені в беспотерьном форматі. Крім цього купа дрібних спрайтів і підписів в стилі коміксів.

Крім цього купа дрібних спрайтів і підписів в стилі коміксів

Найголовніше в цьому редакторі: він приймає купу форматів відео, незалежно від дозволу і частоти кадрів і непогано перераховує все в підсумковий проект. Панелі медіаконтенту в цьому редакторі немає зовсім, можна тягнути файли відразу мишкою з провідника і, що важливо, відразу розміщувати їх в потрібному місці кадру. Є, звичайно, і кнопки для додавання об'єктів. Непогано йде робота з анімації .gif, так само можна імпортувати послідовність зображень. Якщо покопатися в «властивостях» об'єктів, то можна знайти ім'я файлу, який містить цей об'єкт, і навіть замінити його на інший, не змінюючи параметрів.

Одна біда для мене: не працює цей редактор з полупрозрачностью, по крайней мере, в безкоштовної версії. Одна біда для мене: не працює цей редактор з полупрозрачностью, по крайней мере, в безкоштовної версії Причому прозорість як така підтримується: або піксель є, або він прозорий зовсім. Навіть якщо підсунути відео з альфаканалом, де кожен піксель може мати різну прозорість, то безкоштовний VSDC перерахує її методом порогового перетворення: прозорість повна / прозорості немає.

На ілюстрації: та сама анімація у вигляді накладеного .gif з анімацією: власне від .gif напівпрозорість отримати не можна. В динаміці, до речі, виглядає цілком прийнятно. Аналогічно виглядає і послідовність .png з полупрозрачностью. А в платній версії напівпрозорість ніби як реалізована повноцінно.

Це торкнулося і інструмент хромакеінга, який тут називається «Прозорість -> Видалення фону». Якщо видаляти зелений фон, то навколо виділених об'єктів може залишитися зелений контур, а напівпрозорість так само виходить дискретна.

Так само як то незручно реалізовано переміщення об'єктів по кадру. Для цього є спеціальний інструмент, але працює він як то незграбно. За один раз можна задати тільки дві точки переміщення, більше двох - в платній версії.

Крім цього, в безкоштовній версії немає відображень форми звукових доріжок, але у нас же є безкоштовна Audacity, яка зможе редагувати звук набагато краще.

Вбудований (пере) кодировщик відео досить непоганий. Спочатку в програму закладено декілька профілів кодування, під різні випадки, але якщо залізти в їх редагування то можна знайти чимало цікавих опцій, і настворювала своїх профілів.

До фінального кодування можна влаштувати попередній перегляд проекту, тут явна особливість в тому що, перегляд цей відкривається в окремому вікні типу медіаплеєра, його можна розгорнути на весь екран, в порівнянні з іншими редакторами це дуже зручно. Проте - лінійка прокрутки у цього перегляду теж своя, а це може бути незручно, якщо з перегляду захочеться зупинити перейти до поточного моменту для редагування. Прорахунок відео для перегляду ведеться в реальному часі.

В цілому ж працює програма досить спритно і стабільно, багаторазово перемелюючи 4 шари fullhd відео і купу накладених шарів з ефектами. На таймлайне відображається тільки перший кадр відеоряду, тому їх промальовування гальм не викликала. Попередній не гальмував з трьома шарами відео, однак на чотири шари Core i5 вже не вистачило.

Життєво важливим бонусом може виявитися повна підтримка російської мови.

В цілому: я не знаю кому більше підійде ця програма. Начебто є заточка під накладення анімації. Початківцю, після її освоєння, буде незвично переходити до інших редакторам.

Shotcut

Редактор, який куди серйозніше, ніж може здатися з першого погляду. Я його запустив, подумав що для складного проекту він не підійде, і вже пізніше запустив його знову, для іншого проекту. При першому старті інтерфейс дуже мінімалістичний, можна викликати панельки складніше, але в цілому все відбувається в одному загальному вікні, частини якого можна змінити в розмірах - немає ніяких вкладених діалогів. Проте це натуральний багатодоріжковий редактор відео. Можна накидати шматків відео нарізати, обрізати, створити переходи. Хочу відзначити деяку непрозорість процесу створення переходів: потрібно поєднати поряд два шматки відео (без розриву між ними), а потім почати тягти один фрагмент відео на інший. При цьому та частина відео, яка наклалася на іншу автоматично перетвориться в перехід. Перехід при цьому є окремим шматочком відео, який можна перетягнути куди завгодно. Тип переходу при цьому завжди один - плавна зміна прозорості. За великим рахунком, при такому принципі редагування, Многодорожечной виглядає навіть в чому то надлишкової: відео, перехід, відео, перехід ... чого більше то.

На кожен з шматків відео, а так само і на переходи можна накласти ефекти, яких досить небагато, але цілком корисні.

Помітна особливість в даному редакторі: по відео можна переміщатися з точністю до кадру, є тільки віртуальний аналог коліщатка прокрутки. Але тут є «кіллерфіча»: даний відеоредактор може використовувати Leap Motion для управління прокруткою жестами рук!

З програмістської точки зору весь редактор представляє собою фактично оболонку для opensource бібліотек таких як FFMPEG і MLT. Власне робочий файл для даного редактора - це скриптова файл .MLT Всі ці бібліотеки можуть бути відкомпільовані і під WinXP, як і сам редактор, проте, останнім часом розробники opensource прямо змушують переходити на більш сучасні версії Windows, а потрібна то їм тільки одна- дві функції ядра Windows. Проте FFMPEG дозволяє як імпортувати, а головне експортувати відео в дуже велику кількість форматів.

Російській мові даний редактор навчений.

В цілому: для редагування чого щось на кшталт «весільного відео» його цілком достатньо.

HitFilm Express

Мене порадував. Класичний багатодоріжковий редактор - будь-який фрагмент відео можна підрізати як завгодно і розмістити де завгодно.

Порадував цей редактор мене в першу чергу, що з полупрозрачностью він працює прекрасно. Порадував цей редактор мене в першу чергу, що з полупрозрачностью він працює прекрасно Послідовність .png з полупрозрачностью автоматично сприймається як фрагмент відео. До того ж мене осінило що на мою анімацію можна накласти ще й інші ефекти. Результат вражає навіть на статичному кадрі.

На зображенні: та-ж сама анімація, накладена з полупрозрачностью, з додаванням ефекту Glow, плюс корекція.

Власне ефектами цей редактор дуже радує. Є як і звичайні переходи, кольорокорекції, кеінг, так і чудові настроюються генератори анімацій: падіння цегли (каменів), причому з пилом, дими, блискавки, полум'я, іскри, кілька різновидів вибухів. Причому більшість параметрів цих ефектів можна прив'язати до ключових точках (за часом). У разі переміщення об'єкта в кадрі можна наприклад поставити крапку на кожному кадрі і ефект буде переміщатися разом з об'єктом. Є навіть деякі можливості motion tracking - автоматичного визначення точок на переміщається об'єкті, і будує за ними моделі переміщення, плюс більш серйозні можливості - в платній версії. Платних добавок в цьому безкоштовному редакторі взагалі багато, маркетологи створили кілька «пасток», подбивающих витратити гроші. Причому, всі ефекти звалені в один великий загальний деревовидний список.

В цілому, базове редагування відбувається інтуїтивно. Єдине, якщо перетягнути новий фрагмент туди, де щось було, то це щось перекривається раз і назавжди, допоможе тільки Undo. Однак, «у важких випадках» редактор все таки запитує: перекрити наявне відео новим, або змістити його вперед. Інструмент підрізування відео - «не остаточний вирок», при бажанні місце розрізу відео можна перемістити вперед або назад, доповнюючи вихідним матеріалом, або, навпаки, скорочуючи потрібний фрагмент. Крім цього є і менш інтуїтивний інструмент: переміщення «всередині» фрагмента, не змінюючи його тривалості. Так само є «інтелектуальний» інструмент: прибрати вільний проміжок між двома фрагментами редагованого відео.

Редагування ключових точок візуально сильно нагадує Synfig, хоча можливостей по створенню анімації відрізняються. За великим рахунком, застосовуючи цей відео редактор, я б зміг не створювати окрему анімацію і підлаштовувати її під наявний відеоряд, зробити все в одному редакторі, відразу з прив'язкою до конкретного фрагменту відео. Можна навіть обійтися без вбудованого motion tracking: в відеоуроку самі автори редактора пропонують накликати позицій мишкою і не паритися. І я сам в результаті зрозумів як працювати з motion tracking, а потім зробив все вручну.

І я сам в результаті зрозумів як працювати з motion tracking, а потім зробив все вручну

Працював стабільно. Щодо швидкості роботи думка складне: при переміщенні по редагувати матеріалу особливих гальм немає, але ось зміна масштабу відображення змушує редактор «замислюватися». Причому, в цьому редакторі є гнучке налаштування відображення редагованих доріжок: не тільки розміри доріжок, але так само можна включити або відображення першого і останнього кадру для кожного з фрагментів відео, можна бачити кадри всього фрагмента, а можна відключити відображення кадрів.

В цілому: це дійсно професійна програма з величезним потенціалом, навіть в безкоштовному варіанті.

За кадром

Не розглянуто залишилися ще чимало безкоштовних редакторів: IVS Edit, OpenShot, DaVinci Resolve, Natron - вони у мене не запускалися / заглючить. Nuke скачав ще, але не пробував.

Ще пара порівняльних оглядів:

Чи можна замінити Adobe Premiere і Sony Vegas безкоштовними відеоредакторами?

5 дійсно безкоштовних нелінійних відеоредакторів для Windows

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: