Новости

Інтерв'ю з Йоном Течнером про новий браузер Vivaldi

Сьогодні норвезька компанія Vivaldi Technologies представила першу версію нового браузера з однойменною назвою. Він розроблявся гиками і для гіков.Vivaldi створений для всіх просунутих користувачів, яким не вистачає коштів контролю над вмістом веб-сторінок і особистими даними в інших браузерах.

Рік тому «Компьютерра» опублікувала інтерв'ю з колишнім генеральним директором Opera Software Йоном Стефенсоном фон Течнером. Тоді разом з однодумцями він почав роботу над новим проектом Vivaldi.net - порталом для гиків і новим мережевим притулком спільноти My Opera, що нараховував до моменту закриття близько шести мільйонів чоловік. Новий браузер став сполучною ланкою для учасників нової спільноти і напевно буде цікавий більшості технічно просунутих користувачів. Детальніше про нього Йон розповів в новому інтерв'ю.

Детальніше про нього Йон розповів в новому інтерв'ю

Йон Стефенсон фон Течнер - колишній директор Opera SW і співзасновник Vivaldi Technologies (фото: vivaldi.net).

- Здрастуйте, Йон! Вже традиція виникає - брати у вас інтерв'ю на початку кожного року.

- Привіт Андрію! Думаю, ми будемо довго дотримуватися цієї традиції. Крім того, я сподіваюся, що, починаючи з сьогоднішнього дня ми зможемо пропонувати вам набагато більше новин.

- Розкажете докладніше про Vivaldi за рамками прес-релізу?

- Vivaldi створений для тих, хто хоче від свого браузера більше можливостей. Для людей, які багато часу проводять в мережі. Для тих, кому важливо, яким браузером вони користуються.

- Наскільки знаю, робота над проектом Vivaldi.net велася з осені 2013 року. Скільки людей в ньому брало участь, і скільки з них зараз в штаті Vivaldi Technologies?

- Спочатку нас було небагато. Сьогодні в команді 25 чоловік, з них 18 - розробники.

Сьогодні в команді 25 чоловік, з них 18 - розробники

Перші учасники команди Vivaldi (фото: vivaldi.com).

- У сьогоднішньому анонсі звучить ім'я другого співзасновника компанії. Він забезпечує фінансову підтримку, консультативну, або грає якусь іншу роль?

- Татсукі Томита раніше працював в Opera за багатьма напрямками, включаючи створення японського офісу, керівництво регіональними відділами продажів, монетизацію деськтопной версії і роботу з партнерами по розробці браузера для різних пристроїв. Він завжди був дуже важливим учасником команди і моїм близьким другом. Сьогодні Татсукі в основному відповідає за партнерства, маркетинг і залучений майже в усі завдання.

- Мені завжди подобалася орієнтованість розробників Opera на гиків. Чи вдалося зробити Vivaldi.net новим домом для закрився спільноти My Opera, і яка зараз його чисельність?

- Нам подобається орієнтуватися на гиків, адже ми самі такі ж. Ми розцінюємо створення браузера і сервісів як веселе захоплення - так воно і є насправді! На сьогоднішній день Vivaldi.net налічує невелику групу учасників в кілька тисяч чоловік. Але це вже хороший результат. Адже для активного зростання числа учасників Vivaldi.net дуже не вистачало свого браузера. Тепер він є!

- Новий браузер виглядає як воскресла Опера на движку Chrome. Мій побіжний аналіз коду теж показує коріння Chromium. Які ще проекти з відкритим вихідним кодом використовуються в браузері Vivaldi?

- Так, Vivaldi заснований на коді Chromium. Також ми використовуємо різні бібліотеки, включаючи React, node.js і інші. Більш детально зі списком використовуваних компонентів можна ознайомитися на сторінці браузера «Про програму».

Більш детально зі списком використовуваних компонентів можна ознайомитися на сторінці браузера «Про програму»

Браузер Vivaldi увібрав в себе напрацювання безлічі відкритих проектів.

- Кожен браузер, який базується на Chrome, намагалися зробити несхожим на інші. У чому головна відмінність Vivaldi на концептуальному рівні?

- Головна відмінність в тому, що ми намагаємося запропонувати користувачам якомога більше можливостей, зберігаючи при цьому сучасний дизайн і швидкість роботи браузера.

- На кожній сторінці Vivaldi.net підкреслюється прагнення до приватності. Що за нею стоїть?

- Насправді тут важливим є питання відносин. Наші користувачі - це наші друзі. Ми намагаємося берегти їх. Це включає в себе не тільки відсутність стеження та збору даних про користувачів з нашого боку, але і всіляка захист даних користувачів від цікавих очей ззовні.

- Що дозволяє Vivaldi "... завантажувати веб-сторінки і додатки з блискавичною швидкістю?". Ви використовували якийсь новий механізм рендеринга і кешування?

- Ми використовуємо движок Chromium. Насправді, має величезне значення то, як саме ви використовуєте цей движок. Ми намагаємося зробити так, щоб всі призначені для користувача завдання виконувалися найбільш ефективним способом. І це не просто якесь одне рішення - це цілий комплекс невеликих змін, які дають загальний ефект. Секрет криється в дрібних деталях.

- Нова опція «швидкі команди» (Quick commands) - що саме вона дозволяє робити?

- Це невелике діалогове вікно, що відкривається при натисканні F2. Воно дозволяє виконувати різні дії дуже швидко через командний інтерфейс. На даний момент ви можете використовувати цю функцію для пошуку серед відкритих вкладок, закладок (в тому числі і по коротким іменам), в історії, а також для доступу до різноманітних параметрів. Ця функція буде в подальшому значно розширювати свої можливості, поки це тільки заготовка!

Ця функція буде в подальшому значно розширювати свої можливості, поки це тільки заготовка

Меню "Швидкі команди" в браузері Vivaldi.

- Судячи з таким заготівлях на майбутнє в меню попередньою версією, з часом в Vivaldi додадуть безліч функцій. Вони будуть вбудовуватися, або їх стануть додавати у вигляді розширень?

- Ми впевнені, що для користувача набагато краще, коли вся необхідна функціональність вже закладена в програмі. Коли всі функції добре інтегровані і не призводять до непередбачених конфліктів. Звичайно, ми додамо і підтримку розширень. Просто, на наш погляд, браузер повинен вміти робити багато чого самостійно.

- Як при зростаючому функціонал і обсязі браузер буде залишатися "швидким і стабільним"? Є якісь нові алгоритми управління пам'яттю, способи запускати інструменти в ізольованому віртуальному середовищі (на кшталт sandbox), або щось ще?

- При додаванні нових функцій ми намагаємося зберігати швидкість і стабільність роботи браузера. Це завдання вимагає багато зусиль і часу на налагодження. Поки ще все лежить на поверхні, але ми будемо додавати більше поліпшень, інтегруючи їх глибоко в код браузера.

Поки ще все лежить на поверхні, але ми будемо додавати більше поліпшень, інтегруючи їх глибоко в код браузера

Скоро в Vivaldi інтегрують поштовий клієнт.

- На движку Chromium роблять і інші браузери з додатковим захистом. У Comodo Dragon є власна служба SecureDNS і просунуті засоби антифішинга, відсутні в оригінальному Chrome. Як забезпечується вбудований захист в Vivaldi?

- Поки наша мета - забезпечити захист на тому ж рівні, що і Google. Але в подальшому ми будемо більш активно працювати в даному напрямку.

- Зараз Vivaldi вміє тимчасово відключати завантаження картинок з веб-сторінки після натискання кнопки, як це робила Опера. Чи можна буде в новому браузері також управляти flash-графікою, швидко змінювати налаштування Java-script і інших активних компонентів?

- Так, ми будемо намагатися надати користувачам більше контролю над роботою браузера.

- Чи буде в Vivaldi аналог Opera Turbo?

- Поки ми не працюємо в даному напрямку, але це питання відкрите. Ми будемо уважно стежити за побажаннями наших користувачів, і вже на їх підставі приймемо рішення.

- Чи планується мобільна версія браузера Vivaldi і реліз для 64-бітних ОС?

- У майбутньому ми, звичайно, уявімо мобільну версію Vivaldi. Робота вже ведеться, але поки ми не готові показати готовий варіант. Сьогодні ми вже пропонуємо Linux-версію для 64-бітних платформ.

Сьогодні ми вже пропонуємо Linux-версію для 64-бітних платформ

Vivaldi для Linux на платформах x86-64.

- На які кошти планується підтримка спільноти і розвиток браузера?

- Ми отримуємо прибуток від пошукових систем і партнерів точно так же, як і розробники інших браузерів. Намагаємося працювати тільки з тими партнерами, послуги яких дійсно цікаві користувачам. При цьому, звичайно, ми залишаємо за користувачем право вільно редагувати список веб-ресурсів, представлених в браузері за замовчуванням.

- Чим вам можуть допомогти сьогодні колишні шанувальники Opera і нові технічно грамотні користувачі?

- У нас поки невелика команда, тому тестування, відправлення повідомлень про помилки та інформування своїх друзів про новий браузер Vivaldi нашими користувачами дуже нам допоможуть. На даний момент у нас є міжнародна група волонтерів і тестерів - Sopranos (в тому числі і з Росії). Вони допомагають нам тестувати Vivaldi перед тим, як випустити чергову публічну версію. Ці люди - наші друзі, яким ми довіряємо. Протягом останніх кількох місяців вони внесли дуже великий внесок в підготовку першої публічної версії Vivaldi. Без них ми не змогли б випустити сьогодні браузер таким.

Перше знайомство

Напередодні релізу мені вдалося протестувати в VirtualBox 32-бітову Windows-версію для розробників. Для її установки потрібно WinXP SP2 або більш свіжа операційка.

На тестовий дистрибутив лаялися два антивірусних сканера: BKav і Qihoo-360. За їх вердикту він нібито містив компонент нав'язливої ​​реклами. Мій аналіз у віртуальній машині не підтвердив наявності Adware. Записів в реєстрі і файлів при установці Vivaldi створюється багато, але всі вони виглядають легітимно. Сторонніх файлів і спроб встановити прихований сервер я теж не виявив. Вчора відправив vivaldi.exe в Qihoo. Після оновлення баз вони прибрали Хибнопозитивні спрацьовування.

Результат перевірки дистрибутива Vivaldi на VirusTotal.

Розробники BKav поки не відповіли на запит, але остання перевірка в VirusTotal видає результат 0/57.

Встановити Vivaldi можна трьома способами: для поточного користувача, для всіх, або по типу portable версії (режим standalone). Серед доступних мов є російська.

Серед доступних мов є російська

Установка Vivaldi в режимі standalone і вибір російської мови інтерфейсу.

Як і в Chrome, додаткової командою під час запуску Vivaldi можна змінити розташування призначених для користувача даних.

-user-data-dir = [путь_к_каталогу]

Це можна використовувати для оптимізації їх розміщення або незалежної роботи кількох людей. Також включається режим авторизації плагінів і перемикання різних прапорів.

Як і інші браузери на основі Chrome, Vivaldi підтримує роботу з декількома призначеними для користувача профілями.

Навіть у віртуальній машині з гігабайтом оперативної пам'яті, десятком відкритих вкладок і flash-графікою Vivaldi працював досить спритно. Легкі пригальмовування почалися тільки при включенні відразу двох механізмів постобработки веб-сторінок: инвертирования квітів і заміни всіх шрифтів на моношірние.

Режими обробки поста веб-сторінок в браузері Vivaldi.

На сторінці закладок є тематичні групи, в яких вже записані адреси популярних веб-ресурсів. Підбірка визначається обраним мовою. При вказівці російського вона наповнюється посиланнями на вітчизняні сайти.

Меню "закладки" вже містить добірку тематичних веб-ресурсів.

Посилання на «Компьютерра» виявилася в іншому місці - в папці «Новини» на експрес-панелі.

Експрес-панель з'являється при створенні нової вкладки. Вона також спочатку містить посилання на популярні сайти.

З «Опери» Vivaldi успадкував багато звичних інструменти: кнопку відключення завантаження зображень, плавне масштабування, можливість клонувати вкладки (до речі, тепер вони групуються), що настроюються панелі і інші особливості. Щось ще не зробили (наприклад, пошту), а щось встигли оптимізувати вже зараз. Наприклад, по ходу веб-серфінгу можна писати замітки. Вони будуть зіставлятися переглядається в даний момент сторінці, до якої можна додати скріншот.

Нотатки зіставляються відкритої веб-сторінці, до якої можна додати скріншот.

Поки Vivaldi схожий на суміш «Опери» і «Хрому» без шкідливих звичок останнього (на кшталт збору статистики ваших дій). Звичайно, в браузер ще належить додати безліч функцій і узгодити їх роботу. Зараз Vivaldi варто сприймати як дитини: він ще мало вміє, але швидко розвивається.

Розкажете докладніше про Vivaldi за рамками прес-релізу?
Скільки людей в ньому брало участь, і скільки з них зараз в штаті Vivaldi Technologies?
Він забезпечує фінансову підтримку, консультативну, або грає якусь іншу роль?
Net новим домом для закрився спільноти My Opera, і яка зараз його чисельність?
Які ще проекти з відкритим вихідним кодом використовуються в браузері Vivaldi?
У чому головна відмінність Vivaldi на концептуальному рівні?
Що за нею стоїть?
Завантажувати веб-сторінки і додатки з блискавичною швидкістю?
Ви використовували якийсь новий механізм рендеринга і кешування?
Нова опція «швидкі команди» (Quick commands) - що саме вона дозволяє робити?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: