Новости

Основи роботи з IntelliJ IDEA. інтерфейс програми

 1. інсталяція системи
 2. Довідкова система
 3. Стартове вікно
 4. Основне вікно
 5. вікно редактора
 6. інструментальні вікна
 7. Інструментальне вікно «Вибране»
 8. Інструментальне вікно з інструментами збірки проектів
 9. Інструментальне вікно виведення
 10. Управління інструментальними вікнами
 11. панелі
 12. налаштування
 13. розширення системи

Для написання Java-програми за великим рахунком досить звичайного текстового редактора, але, звичайно ж, такий варіант просто непорівнянний з використанням професійних середовищ розробки додатків , Так званих IDE (Integrated Development Environment).

IntelliJ IDEA - це інтегроване середовище розробки програмного забезпечення на Java від компанії JetBrains. До речі, не тільки на Java. Середа з успіхом використовується і для інших мов програмування , Наприклад, Scala. Перша версія програми з'явилася в 2001 р і з тих пір програма неухильно підвищує свій рейтинг популярності. IntelliJ IDEA випускається в двох редакціях: Community Edition і Ultimate Edition. Перша версія є повністю безкоштовною. Друга версія розповсюджується під різними ліцензіями і, як декларується, може використовуватися безкоштовно для розробки проектів з відкритим програмним кодом. Втім, і навіть без цього по закінченню використання мною версії Ultimate Edition, я отримав просто повідомлення, що можу працювати з нею безперервно протягом лише півгодини.

Версії відрізняються також підтримуваними технологіями.

 1. Ultimate Edition:
  • повнофункціональна середовище розробки під JVM і розробці на різних мовах: Java, PHP, JavaScript, HTML, CSS, SQL, Ruby, Python ;
  • підтримка технологій Java EE, Spring / Hibernate та інших;
  • впровадження та налагодження з більшістю серверів додатків.
 2. Community Edition:
  • повнофункціональна середовище розробки для Java SE, Groovy і Scala;
  • потужне середовище для розробки під Google Android.

Ознайомитися з відмінностями між версіями можна на сайті компанії JetBrains за посиланням http://www.jetbrains.com/idea/features/editions_comparison_matrix.html.

Програма містить повний набір необхідних для створення повноцінних додатків компонент: редактор, середа компіляції і виконання, а також відладчик.

Природно, IntelliJ IDEA - не єдина середовище створення додатків для Java, досить пригадати популярну Eclipse або NetBeans, так що розробнику є з чого вибирати, а його переваги часто обумовлені суб'єктивними факторами, наприклад, він - починаючи програмувати на Java - прочитав статтю про конкретну середу , що і зумовило його подальший вибір. Цілком можливо, що і даний цикл статей послужить для кого-то початком роботи з IntelliJ IDEA, тим більше що система, на мій погляд, більш ніж зручна.

До речі, в інтернеті можна знайти багато інформації з міграції з того ж Eclipse на IntelliJ IDEA (дивись, наприклад, інформацію на сайті компанії JetBrains за посиланням https://www.jetbrains.com/help/idea/2016.2/eclipse.html).

Я вважаю за краще працювати з новою версією IntelliJ IDEA, тому періодично її обновляю. Пропоновані ж читачеві статті писалися протягом більше року, тому я не виключаю, що деякі screenshots відносяться до якихось старих версій і змінилися в нових версіях, за що заздалегідь приношу вибачення читачам.

інсталяція системи

Скопіювати інсталяційний пакет можна з сайту розробника компанії JetBrains за посиланням http://www.jetbrains.com/idea/ . Установка IntelliJ IDEA проблем не викликає. Зазначу тільки, що якщо в подальшому ви припускаєте роботу з програмним кодом саме в середовищі програми, то при інсталяції встановіть асоціацію програми (Create associations) з файлами Java.

Довідкова система

Для IntelliJ IDEA є документація досить великого обсягу на англійській мові . Тому при натисканні пункту Help в головному меню відкриваються не вбудована, а on-line довідка на сайті компанії JetBrains.

Є також можливість отримати документацію по конкретному елементу коду, для чого потрібно встановити на ньому курсор і натиснути комбінацію <Ctrl> + <Q>.

Є також можливість отримати документацію по конкретному елементу коду, для чого потрібно встановити на ньому курсор і натиснути комбінацію <Ctrl> + <Q>

Більш того, взагалі можна закріпити вікно з документацією на бічній панелі (за замовчуванням - на правій), зробивши його інструментальним, клацнувши кнопку прикріплення на заголовку вікна документації. Правда, на мій погляд, це мало що дає, оскільки при відкритті цього вікна воно буде відображати тільки останню виведену документацію.

Як було зазначено раніше, продукт користується заслуженою популярністю розробників, хоча і є «маленьке але»: відсутність російської локалізації, хоча для розробників це аж ніяк не є перешкодою для роботи.

Стартове вікно

Після установки при первинному завантаженні IntelliJ IDEA з'являється стартове вікно «Welcome to IntelliJ IDEA», що дозволяє завантажити або відкрити проект, імпортувати проект, виконати його завантаження зі сховищ декількох систем контролю версій ( «Check out from Version Control»). При наявності в проекті файлів настройки збірки для Maven або Gradle, IntelliJ IDEA запропонує вам використовувати їх для конфігурації.

Після роботи з певним проектом, він запам'ятовується, і при подальшому запуску програми відбувається завантаження останнього відкритого проекту. Втім, це відбувається при налаштуваннях програми за замовчуванням, коли в групі Appearance & Behavior (Зовнішній вигляд і поведінка), System Setting (Налаштування програми) встановлено прапорець для поля-мітки "Reopen last project on startup" (Відкривати останній проект при завантаженні).

Основне вікно

Основне вікно програми в загальному вигляді складається з трьох областей, які називаються також інструментальними вікнами і вікна редактора. Інструментальні вікна розташовуються по периметру вікна редактора, тобто зліва, справа і внизу від нього на полях головного вікна, які в подальшому будемо називати бічними панелями (sidebar в термінології програми). Оскільки інструментальні вікна відображають різнопланову інформацію, то кожна бічна панель містить ряд вкладок, які відкриваються при виконанні певної команди. Перехід до потрібної вкладці (інструментальному вікна) здійснюється клацанням на її назві, які розташовуються на бічних панелях головного вікна. Назвою деяких вкладок інструментальних вікон передує цифра. Використовуючи клавішу <Alt> спільно з цією цифрою, можна швидко перейти до цієї вкладці, попутно відкривши її, якщо вона знаходиться в згорнутому стані, або, навпаки, згорнути її. Крім того, будь-який інструментальне вікно можна відобразити в основному вікні командою View Основне вікно програми в загальному вигляді складається з трьох областей, які називаються також інструментальними вікнами і вікна редактора Tool Windows або скориставшись її комбінацією клавіш швидкого виклику.

Перед коротким описом інструментальних вікон обмовлюся, що розглянута структура розташування пропонується такою, якою вона є після установки програми за замовчуванням. Саме таке розташування я і буду розглядати далі. Однак це зовсім не означає, що інструментальні вікна не можна розташувати в інших місцях головного вікна, про що мова піде нижче.

Однак це зовсім не означає, що інструментальні вікна не можна розташувати в інших місцях головного вікна, про що мова піде нижче

Колірну палітру IntelliJ IDEA можна налаштовувати, правда, таких палітр небагато. Вибір палітри здійснюється в налаштуваннях, де слід розкрити послідовно пункти Appearance & Behavior (Зовнішній вигляд і поведінка), Appearance і вибрати тему зі списку «Theme».

вікно редактора

Вікно редактора відображається постійно, займаючи більшу частину основного вікна. Воно може містити кілька вкладок, що відображають програмний код класу, вміст pom-файлу та інші файли проекту. Про вміст вкладки сигналізує як розширення файлу в назві вкладки, так і піктограма перед назвою, наприклад, для класу: Вікно редактора відображається постійно, займаючи більшу частину основного вікна . Перехід до потрібного файлу здійснюється клацанням на його імені на вкладці вікна або вибором в інструментальному вікні проекту.

Програма містить значний інструментарій управління вкладками вікна. Так, розташування вкладок можна довільно змінювати, розташовуючи їх, наприклад, горизонтально, перекидаючи файли з однієї групи вкладок в іншу, що досягається за допомогою групи команд Windows Програма містить значний інструментарій управління вкладками вікна Editor Tabs або з контекстного меню, що викликається на вкладці вікна редагування. При необхідності конкретну вкладку можна закріпити, що буває корисним при великій кількості вкладок, коли всі вони не поміщаються у вікні редагування, для чого використовуємо команду Pin Tab, про що мова піде нижче.

З правого краю вікна можуть знаходяться горизонтальні лінії, що відзначають проблемні блоки коду, що містять помилки і попередження. Детальніше про це також пізніше.

По лівому краю вікна редагування розташовані мітки блоків коду, за допомогою яких можна швидко згорнути блок за непотрібністю або знову його розгорнути. З цієї ж сторони вікна розташовуються точки зупинки (при їх наявності), поради по модифікації коду і деяка інша інформація.

З цієї ж сторони вікна розташовуються точки зупинки (при їх наявності), поради по модифікації коду і деяка інша інформація

Для відображення нумерації рядків програмного коду слід викликати контекстне меню на вертикальній смузі в лівій частині вікна редагування і вибрати "Show Lines Numbers" (Відображати нумерацію рядків). Однак при таких діях відображення рядків здійснюється тільки в поточному сеансі. Для постійного ж відображення нумерації рядків програмного коду слід в налаштуваннях розкрити послідовно пункти Editor (Редактор), General (Загальні настройки), Appearance (Зовнішній вигляд) і встановити прапорець для поля-мітки «Show line numbers» (Відображати номера рядків).

Сам програмний код (підсвічування тексту, шрифти) оформляються відповідно до настройками програми, про що йтиметься нижче.

інструментальні вікна

Інструментальне вікно проекту

На лівій бічній панелі відображається інструментальне вікно проекту. Воно містить вкладку ієрархічної структури проекту (Project) і вкладку структури (списку методу) класу (Structure).

Вибір у вкладці структури проекту призводить до відображення його вмісту у вікні редактора. Оскільки код практично будь-якого класу містить безліч методів, то вкладка «Structure» якраз і відображає їх список. Він може бути впорядкований як за алфавітом ( Вибір у вкладці структури проекту призводить до відображення його вмісту у вікні редактора Sort by Alphabetically), так і в порядку їх розташування в класі ( Sort by Visibility). Клацання на імені класу ініціює перехід на початок модуля в класі у вікні редактора.

Клацання на імені класу ініціює перехід на початок модуля в класі у вікні редактора

Інформація вкладки «Structure» взагалі досить інформативна. Поруч з ім'ям модуля виводяться також ряд його властивостей, наприклад, модифікатор класу, а її панель інструментів дозволяє швидко змінити характер інформації, що відображається, наприклад, доповнюючи її вміст не-public змінними, впорядковуючи за назвою або в порядку перебування в коді і т.п.

При наявності в проекті декількох класів доцільно у вікні проекту розкрити меню кнопки настройки При наявності в проекті декількох класів доцільно у вікні проекту розкрити меню кнопки настройки  і встановити прапорці біля пунктів «Autoscroll to Source» і «Autoscroll from Source» і встановити прапорці біля пунктів «Autoscroll to Source» і «Autoscroll from Source».

Такий варіант корисний, якщо у вікні редактора відкрито дві вкладки і більше (а це, звичайно, практично завжди має місце). У цьому випадку перехід у вікні проекту з одного об'єкта на інший призводить до відображення у вікні редактора коду вибраного об'єкту. І, навпаки, при переході з однієї вкладки на іншу в вікні редагування курсор у вікні проекту переходить на ім'я класу, код якого відображається у вкладці вікна редактора.

Виберіть в цьому вікні можуть додаватися після установки деяких розширень (plug-ins). Наприклад, після установки розширення «Database Navigator» у вікно проекту додається вкладка «DB Browser».

Інструментальне вікно «Вибране»

У нижній частині лівої бокової панелі основного вікна можна вивести інструментальне вікно «Favorites» (Вибране), що містить, наприклад, список точок зупину і закладок, забезпечуючи тим самим до них швидкий доступ.

Інструментальне вікно з інструментами збірки проектів

Дане вікно розташовується на правій бічній панелі. Воно спочатку містить дві вкладки для двох найбільш поширених інструментів збірки проектів Java - Maven і Ant.

Інструментальне вікно виведення

Вікно розташовується на нижній бічній панелі. У ньому в залежності від характеру інформації відображаються, наприклад, повідомлення компіляції ( «Messages»), консольний ввод / вивід ( «Terminal»), контроль змін проекту ( «Version Control»), результати роботи відладчика ( «Debug») і деякі інші .

Управління інструментальними вікнами

IntelliJ IDEA пропонує потужні засоби управління інструментальними вікнами, що дозволяють розташувати їх в основному вікні практично в будь-якому місці.

Будь-яке відкрите інструментальне вікно в заголовку містить дві кнопки: настройки Будь-яке відкрите інструментальне вікно в заголовку містить дві кнопки: настройки  і  «Hide» (Приховати) (такий вид вона має на лівій панелі) і «Hide» (Приховати) (такий вид вона має на лівій панелі).

Будь-яке інструментальне вікно можна згорнути (заховати), натиснувши кнопку «Hide». В цьому випадку в основному вікні програми відображається тільки бічна панель, яка містить найменування вкладок, що, відповідно, збільшує площу робочого вікна редактора. Надалі згорнуте вікно можна просто і швидко відобразити, клацнувши на назві інструментального вікна на бічній панелі.

Кнопка налаштування містить меню, в якому містяться команди управління вікном.

Вікно може містити власну панель інструментів. Для її відображення або, навпаки, видалення, слід розкрити меню кнопки настройки і встановити / зняти прапорець біля пункту меню Show Toolbar (Відображати панель).

Інструментальні вікна можуть відображатися як у фіксованому режимі, в певних місцях основного вікна, так і в плаваючому режимі, тобто в довільному місці основного вікна. Для перемикання між режимами слід розкрити меню кнопки настройки Інструментальні вікна можуть відображатися як у фіксованому режимі, в певних місцях основного вікна, так і в плаваючому режимі, тобто в довільному місці основного вікна і встановити / зняти прапорець біля пункту меню Floating Mode (Плаваючий режим).

Якщо вікно відображається в фіксованому режимі, то можливі два його стану, що встановлюються в пункті меню Docked Mode (Режим способу стикування). При наявності прапорця біля цього пункту вікно знаходиться в стані змішання, зрушуючи вікно редактора. Якщо ж зняти прапорець, то вікно переходить в стан перекриття, при якому вікно перекриває вікно редактора.

І, нарешті, якщо вікно відображається в фіксованому режимі в стані змішання, то стає доступним режим (пункт меню) Pinned Mode (Закріплений режим). При наявності прапорця біля цього пункту вікно постійно відображається в основному вікні. Якщо ж зняти прапорець, то вікно буде автоматично забиратися з екрану при втраті фокуса.

Вище було відзначено, що інструментальні вікна можна розташувати на різних бічних панелях головного вікна. Але і місцезнаходження конкретного вікна можна також змінити, включивши його до складу іншої бічної панелі. Для цього слід викликати контекстне меню на назві інструментального вікна на бічній панелі, вибрати з нього пункт Move (Перемістити), а потім напрямок переміщення. На наведеному нижче screenshot бачимо, наприклад, що інструментальне вікно з правої бічної панелі можна перемістити на нижню (Top), ліву (Left) і верхню (Bottom) бічну панель.

Інструментальне вікно може бути і зовсім видалено, для чого також слід викликати контекстне меню на назві інструментального вікна на бічній панелі і вибрати з нього пункт Remove from Sidebar (Видалити з бічній панелі).

У головному меню основного вікна є також пункт меню Windows, що містить команди для керування її вікнами.

панелі

На мій погляд, доцільно залишити на екрані всі основні панелі програми (при відсутності якоїсь з них виконайте команду View На мій погляд, доцільно залишити на екрані всі основні панелі програми (при відсутності якоїсь з них виконайте команду View  назва панелі): назва панелі):

 1. Toolbar (Головна панель інструментів).
 2. Status Bar (Панель статусу), яку можна розділити на три частини.
  • Ліва частина панелі містить кнопку швидкого доступу до інструментальним вікнам .
  • Центральна (і велика) частина панелі призначена для виведення різних повідомлень.
  • Права частина містить інформацію про місце знаходження курсору в програмному коді (номера рядка і колонки), кодування файлу, формат символів (CRLF для Windows), атрибут файлу «Тільки читання» (Read Only), іконку «Гектор» (Hektor) , Клацання на якій відкриває вікно для перемикання рівня відображення синтаксичних помилок (про який мова піде пізніше). Тут також може міститися додаткова інформація, наприклад, при роботі з системами контролю версій. При цьому з панелі статусу можна не тільки отримувати інформацію, але ще і виконувати деякі дії. Наприклад, якщо клацнути на полі про місце знаходження курсору, то відкриється віконце для швидкого переходу на потрібний рядок / позицію, а інструмент дозволяє встановити (або зняти) для файлу атрибут «Тільки читання».
 3. Navigation Bar (панель навігації).

Відключення / включення панелей проводиться також в меню команди View.

Вище я писав, що доцільно залишити на екрані всі основні панелі програми. Однак, при роботі в вікні редактора з програмним кодом одного класу багатьом, можливо, якраз зручним здасться робота з усіма відключеними панелями, коли ніщо не відволікає від роботи.

налаштування

Звернення до налаштувань програми здійснюється командою File Звернення до налаштувань програми здійснюється командою File  Setting або клацанням кнопки  на головній панелі інструментів Setting або клацанням кнопки на головній панелі інструментів.

Всі настройки у вікні налаштувань зведені за функціональним призначенням в кілька груп: Appearance & Behavior (Зовнішній вигляд і поведінка), Keymap ( «Гарячі» клавіші), Editor (Редактор) і ін.

Всі настройки у вікні налаштувань зведені за функціональним призначенням в кілька груп: Appearance & Behavior (Зовнішній вигляд і поведінка), Keymap ( «Гарячі» клавіші), Editor (Редактор) і ін

Кількість налаштувань програми дуже велике, і, у міру роботи з нею, а, отже, накопичення досвіду, ви самі будете змінювати необхідні опції. З огляду на це, я не буду розглядати їх детально, оскільки це займе дуже багато часу. При цьому зауважу, що деякі настройки вже згадувалися вище, а про деяких інших буде розказано пізніше.

Поки ж обмежуся буквально кількома загальними настройками.

Важлівім моментом при написанні програми є ее Документування, в тому чіслі коментування фрагментів коду (про це пізніше). Природно, російськомовні розробник будут писати Коментарі російською (українською, білоруською) мовами, что потребують в Програмі відповідної кодування. Оптимальним варіантом, на мій погляд, буде використання UTF-8, яка є універсальною і має ряд переваг перед Windows 1251. Наприклад, більшість сучасних веб-платформ за замовчуванням працюють саме на ній, а ще її зручно використовувати для створення багатомовних проектів. Для установки цієї кодування слід послідовно вибрати пункти Editor, File Encodings (Редактор, Кодування) і в списку «Project Encoding» (Кодування файлів проекту) вибрати «UTF-8». Втім, деякі розробники кажуть, що безпроблемно також працює значення «<System Default>».

Ну і, нарешті, повідомлення про появу нової версії, які будуть у вас регулярно з'являтися, поки ви не відмовитеся автоматично перевіряти оновлення. В принципі установка нових версій річ корисна і потрібна, але якщо ви бажаєте проводити оновлення не по вказівці програми, а самостійно, то це робиться так. Розкрийте послідовно пункти Appearance & Behavior, System Setting, клацніть пункт Updates (Оновлення) і зніміть прапорець біля пункту "Automatically check updates for" (Автоматично перевіряти оновлення). Втім, і при включеному режимі автоматичних оновлень можна просто ігнорувати установку нової версії.

У мене склалося дуже високої думки про IntelliJ IDEA, однак можливості її вдосконалення практично безмежні. І чималий внесок в цей процес можуть внести і самі користувачі, що, наприклад, може здійснюватися на основі інформації, що збирається про роботу програми статистики. Для цього потрібно дозволити програмі здійснювати такий збір. З цією метою в настройках слід послідовно розкрити пункти Appearance & Behavior, System Setting, вибрати пункт Usage Statistics (Статистика використання), встановити прапорець для поля-мітки "Allow sending usage statistics to JetBrains sro" (Дозволити збирати призначену для користувача статистику JetBrains), а потім встановити прапорець біля періодичності відправки такої інформації (день, тиждень, місяць).

Оскільки налаштувань дуже багато, то розробники передбачили їх пошук по контексту. Набравши, наприклад, в поле пошуку вікна налаштувань текст «save», отримаємо в ньому ось такий список:

І Останнє. У IntelliJ IDEA передбачена можливість збереження налаштувань (File І Останнє Export Setting) і їх відновлення (File Import Setting).

розширення системи

Під IntelliJ IDEA розроблено безліч plug-ins (розширень), що дозволяють помітно розширювати її можливості і функціональність. Доступ до них здійснюється в налаштуваннях системи в пункті Plugins. Зі списку «Show» (Показ) здійснюється фільтрація списку розширень. Для додавання нового розширення слід виконати такі дії:

 1. У списку «Show» (Відображення) вибрати пункт «Custom» (для користувача).
 2. Вибрати посилання «Browse» (Click Browse to search for non-bundied pugins, Клацніть на повідомленні для відображення невстановлених plug-in), що призведе до появи вікна «Browse Repositories» зі списком plug-ins з репозиторію розширень JetBrains.
 3. Вибрати зі списку потрібне розширення і натиснути кнопку «Install plugin» (Встановити розширення).
 4. Підтвердити установку у вікні підтвердження.
 5. По завершенню процесу установки в тому ж вікні «Browse Repositories» натиснути кнопку «Restart IntelliJ IDEA» (Перезапуск IntelliJ IDEA) для перезавантаження програми.

Видалення розширень здійснюється також дуже просто. Знову ж в настройках в списку «Show» вибирається пункт «Custom», після чого у вікні налаштувань відображаються тільки встановлені розширення.

Клацання кнопки «Uninstall» ініціює процес видалення.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: