Новости

Новий МММ: хто збере врожай в "Країні дурнів"?

14:48

20 років тому МММ асоціювався з персонажем телевізійних роликів - пересічним росіянином на ім'я Льоня Голубков. Сьогодні бажаючих заробити швидких грошей приваблюють іншими методами - обіцяють повертати до 40% від вкладу в місяць.

20 років тому МММ асоціювався з персонажем телевізійних роликів - пересічним росіянином на ім'я Льоня Голубков. Сьогодні бажаючих заробити швидких грошей приваблюють іншими методами - обіцяють повертати до 40% від вкладу в місяць.

Від 3 до 6 мільйонів осіб - за різними оцінками, стільки українців вже приєдналися до нової системи МММ, офіси якої віднедавна працюють в українських містах. Самі представники організації називають їх "МММ-клубами", а себе - спільнотою однодумців, в той час як економічні оглядачі визначають це явище як "фінансову піраміду".

Число постраждалих від першого МММ в 1990-х, за підрахунками експертів, обчислювалася мільйонами. МММ-2011 поки тимчасово призупинило виплати, а засновник піраміди Сергій Мавроді оголосив про створення МММ-2012.

За словами керівників організації, загальне число її клієнтів досягло 35 мільйонів чоловік і продовжує збільшуватися.

Чому люди знову на власний ризик несуть свої гроші в організацію, засновники якої відкрито попереджають, що ніяких гарантій повернення вкладів немає?

Шалені відсотки - без черг

20 років тому МММ асоціювався з персонажем телевізійних роликів - пересічним росіянином на ім'я Льоня Голубков. Актор Володимир Пермяков більше не грає його роль, але бажаючих заробити швидких грошей приваблюють іншими методами.

Написи на пластикових стінах невеликого офісу на Хрещатику обіцяють вкладникам 40% прибутку на місяць - такого не може дозволити жоден банк у світі. Усередині цього приміщення з вивіскою "Перший український МММ-клуб" порожньо. Немає ні черг, ні грошей, лише самотня молода співробітниця з ноутбуком привітно усміхається потенційному клієнту:

"Ми можемо запропонувати вам 10% і 30% від суми, яку ви вкладаєте, в місяць. А якщо у вас є автомобіль - 40% щомісяця - для цього автомобіль потрібно обклеїти рекламою МММ", - розповіла співробітниця кореспонденту ВВС Україна.

Вона запропонувала зареєструватися в системі - для цього потрібно мати електронну поштову скриньку, вказати ім'я та контактну інформацію. Як бонус за реєстрацію консультант пообіцяла 20 доларів в подарунок. Жінка пояснила деякі нюанси ієрархії структури, в якій вкладники безпосередньо працюють з "десятниками", "десятники" - з "сотниками", ті, в свою чергу, з "тисячники" і так далі.

Також, за її словами, свій внесок, або відсотки від нього, можна забрати в будь-який час.

"В режимі спокою"

Єдине, що не вказала консультант, - це те, що виплати вкладникам поки призупинені. Це 1 червня підтвердили керівники українського сектора МММ-2011 в Києві, пообіцявши, що гроші почнуть повертати з 15 червня.

За їхніми словами, структура поки працює в режимі "спокою". Після хвилі повідомлень в медіа про те, що МММ-2011 нібито збанкрутував, люди кинулися забирати вклади.

"У системі МММ запустили операцію" Фенікс "для того, щоб очистити структуру від керівників, які не могли впоратися зі своїми обов'язками. А це, в першу чергу, було пов'язано з тим, що система вкрай швидко розвивалася, і багато буквально через 2 3 місяці керували такими гілками, які за чисельністю можна порівняти з великими заводами ", - пояснив представник структури" стотисячник "Денис Копотєнко.

За його словами, МММ-2011 поки не має конфлікту з вкладниками, а паніка виникла через "проплачених статей в ЗМІ". Хоча клієнти структури визнають її ненадійність:

"Зараз система переживає не найкращі часи. Я точно знав, що вона протримається ці три місяці. Вже потім, коли деякі мої знайомі не встигли зняти гроші, я попереджав, що система може загнутися", - розповів ВВС Україна 32-річний киянин Олег, який працює в сфері мас-медіа.

За його словами, в січні 2012 року він вклав 4 тисячі гривень, а в квітні забрав 5 тисяч. Однак в МММ-2011 більше грошей не поніс би, хіба що в МММ-2012, який нещодавно запустив Сергій Мавроді. Нова піраміда, за словами засновника, працювати паралельно зі старою, підтримуючи при цьому останню.

"Це гра, до того ж, ризик в ній набагато менше, ніж в казино, наприклад. Це просто азарт", - пояснив своє бажання Олег.

"Гра в наперстки"

Таких людей, які не встигли вчасно забрати свої гроші, виявилося чимало після того, як в 1997 році МММ визнали банкрутом, а проти Сергія Мавроді порушили кримінальну справу. Як заявила прокуратура, МММ завдала своїм вкладникам збитків на 10 млн доларів, хоча, за оцінками експертів, втрати могли досягати мільярда.

"Сама суть такого роду фінансових пірамід полягає в тому, що першим вкладникам виплачуються ці величезні відсотки за рахунок залучення грошей наступних вкладників. Тому вона і називається пірамідою, тільки ця піраміда поставлена ​​вверх ногами", - пояснив ВВС Україна депутат парламенту Сергій Терьохін, який пропонував Верховній Раді прийняти законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних грошей та запобігання створенню фінансових пірамід".

За його словами, цей документ відхилила фракція Партії регіонів, але Сергій Терьохін має намір повторно виносити його на розгляд колег, оскільки участь у фінансових пірамідах, по його порівнянні, нагадує гру в наперстки.

Днями кілька депутатів запропонували створити тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з метою виявлення ознак шахрайства в роботі фінансових пірамід та інших систем. У травні пірамідами зацікавилися в уряді, доручивши вжити заходів проти їх діяльності і роботи "інших сумнівних фінансових схем, які можуть привести до присвоєння коштів громадян". Однак на той час в МММ-2011 вже встигли занести свої гроші кілька мільйонів українців.

"Каса взаємодопомоги"

У міністерстві внутрішніх справ відзначили, що не отримали жодної заяви від вкладників компанії МММ-2011 про відмову виплачувати їм вклади. За словами речника МВС Володимира Поліщука, структура не вела ніяких фінансових операцій, вона просто організувала співтовариство, обмінюються грошима, переводячи їх на особисті рахунки.

Те ж стверджують і представники українського сектора МММ-2011, називаючи себе спільнотою людей або навіть соціальною мережею. Хоча на офіційному сайті говориться про зворотне: "МММ-2011 - це фінансова піраміда, такий же спосіб вашого збагачення, як гра на курсах акцій або дивіденди по облігаціях".

"У нас немає ніякої юридичної основи, ми - просто співтовариство людей. МММ-2011 - це просто франшиза, назва, співтовариство людей, які організували касу взаємодопомоги: люди вкладають в загальний котел гроші, і коли їм потрібно - кожен може взяти гроші відповідно до свого вкладу ", - заявив" стотисячник "Денис Копотєнко.

"Коли ви приходите і подаєте заявку на введення коштів, вас перенаправляють до тієї людини, який поклав гроші до вас і хоче вивести свої гроші. І ви оплачуєте його заявку. Тобто, гроші переходять від учасника до учасника".

Фінансові експерти з таким визначенням не згодні. За словами головного редактора журналу "Деньги.ua" Олександра Крамаренка, каса взаємодопомоги обіцяє надприбутків.

"На мій погляд, це звичайна фінансова піраміда, але з юридичної точки зору дуже добре перепакована в вид, схожий на децентралізовану фінансову систему з перерозподілом відповідальності перед інвесторами вниз і перерозподілом грошей вгору. Тобто, відповідальність цієї системи перед інвесторами замикається на її найнижчих щаблях ", - сказав пан Крамаренко в коментарі ВВС Україна.

Кілька сольдо на полі чудес

Керівники піраміди не заперечують, що ніяких гарантій повернення своїх грошей вкладникам не дають:

"На головному сайті всіх вкладників відразу ж інформують, що ви робите внесок на свій страх і ризик. Цю інформацію ні від кого не приховують", - сказав Денис Копотєнко.

Про це також попереджала і реклама, яка раніше з'являлася в транспорті і на вулицях українських міст. Персонаж цих оголошень лежав на купі з грошима. Соціальний психолог Олег Покальчук вважає, що саме така "самовпевнена" реклама і спонукала багатьох українців знову потрапити на вудку МММ:

"Будь-яке шахрайство завжди має вигляд шансу. Людина думає, що, чи не скориставшись шансом, він залишиться в дурнях - це така логічна пастка, яку шахраї вже тисячі років дуже вміло плетуть. Як говорили в 1990-х," взяти на слабо: мовляв, хіба тобі слабо ризикнути? ".

У пояснювальній записці до свого законопроекту Сергій Терьохін зазначив, що, з соціологічної точки зору, участь людей у ​​сумнівних фінансових схемах можна пояснити погіршенням життєвого рівня і втратою стабільного заробітку.

"В основі такої поведінки є характерні риси звичайного людського характеру, на яких базується, наприклад, відома казка про Піноккіо. Всім хочеться посадити кілька сольдо на полі чудес в Країні дурнів, щоб виросло дерево з золотими монетами. Легковірних притаманна багатьом людям, але в стані економічної кризи, у людей, які розчаровані в завтрашньому дні, ця риса загострюється і стає домінуючою в поведінці ", - пояснив експерт.

За його словами, на ці "граблі" люди будуть наступати нескінченно, тому що, як показує практика, досвід ошуканців не вчить. Віра в можливість опинитися саме тим щасливчиком, якому пощастить, і заганяє людей у ​​пастку.

"Гроші заробляються тільки на реальній економіці. Додана вартість повинна бути зроблена руками. Гроші не можуть виробляти гроші. Колись це закінчується", - наводить аргументи проти таких уявлень Сергій Терьохін.

Незважаючи на впевненість керівників МММ, на цей раз структура ніколи не припинить роботу, депутат і фінансові експерти не сумніваються - його падіння є лише питанням часу.

"Поки піраміда працює, всім все виплачується. Але коли вона перестане працювати - це як кінець світу, ніхто не знає ...", - сказала консультант в "МММ-клубі" на Хрещатику.

За матеріалами: bbc.co.uk

Чому люди знову на власний ризик несуть свої гроші в організацію, засновники якої відкрито попереджають, що ніяких гарантій повернення вкладів немає?
Як говорили в 1990-х," взяти на слабо: мовляв, хіба тобі слабо ризикнути?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: