Новости

Історія проекту Shop-Script

  1. shop.vofka.ru
  2. Shop-Script 1.0, 2.0
  3. Shop-Script FREE, PRO
  4. Shop-Script PREMIUM
  5. WebAsyst Shop-Script
  6. фреймворк

Поки наша команда занурена в розробку фреймворка Вебасіст , Додатків «Сайт», «Блог» і «Підтримка», трохи розповім про те, як створювався проект Shop-Script .

shop.vofka.ru

Shop-Script я почав писати восени 2001 року, тобто майже десять років тому. Я тоді був студентом 2-го курсу ВМиК МГУ і вирішив повивчати PHP. Писав код вечорами в общаге ГЗ МГУ і написав першу версію скрипта приблизно за місяць. Ідея написати скрипт магазину з'явилася з бажання зробити яке-небудь корисне вправу на PHP і заробити трохи грошей.

Вправа переросло в професію. Перша копія Shop-Script була продана 21 січня 2002 на діськетке за $ 70 ($ 50 - сам скрипт, $ 20 - установка на сервері замовника). Зустрічався з замовником на станції метро «Кузнецький міст» (навіть пам'ятаю його домен - starshop.ru - зараз, правда, цей магазин вже не працює). Залишилося виразне спогад: на гроші з першого продажу я купив шаурму.

Тим, хто цікавиться я пропоную завантажити ту першу версію скрипта, яка продавалася за $ 49 аж до 2004 року: Shop-Script 1.0 (Zip-архів; 70 КБ). Скрипт був спроектований неправильно апріорі, повністю побудований на процедурному коді типу «локшина», однак, не вимагав ніякого вникання в архітектуру коду в принципі. Який файл правити - зрозуміло з його назви. Я тоді не сильно турбувався питаннями організації коду. Всі проекти, які робив до Shop-Script, були, в основному, академічними: цікаві алгоритмічні завдання, але не великі проекти. Тим більше, всі билона для вебу. Втім, скрипт працював, став приносити трохи грошей, а це дозволило не шукати постійну роботу і продовжувати займатися проектом.

Скрипт так і називався тоді - скриптом. Перший сайт про скрипт я тоді запустив на піддомені особистого сайту shop.vofka.ru. Збереглася тільки версія цього сайту без картинок ( версія web.archive.org ):
Скрипт так і називався тоді - скриптом

Shop-Script 1.0, 2.0

Назва Shop-Script було придумано десь в 2002-2003 році (точно не пам'ятаю), відкритий сайт www.shop-script.com, на якому продукт став представлений в двох версіях: 1.0 за $ 49 і 2.0 за $ 199. Версії розрізнялися по функціоналу. Тоді продукт став схожий вже на щось доросле. Сайт виглядав ось так:
Назва Shop-Script було придумано десь в 2002-2003 році (точно не пам'ятаю), відкритий сайт www

Розвитку Shop-Script тоді посприяв проект WebAsyst, який почав мій батько. Ми вирішили, що краще буде обидва інтернет-проекту пропонувати від імені однієї компанії. Так Shop-Script стало можна купити по безналу, а потім і за допомогою кредитної картки. (Втім, ще десь рік я продовжував продавати Shop-Script «на коліні»: зустрічався з покупцями в метро, ​​передавав скрипти на дискеті.)

Вийшло так, що спочатку Вебасіст стимулював розвиток Shop-Script, а потім вже Shop-Script «повів за собою» Вебасіст, ставши його центральною частиною. Help me help you.

Shop-Script FREE, PRO

У 2004 році Shop-Script 2.0 був перейменований в Shop-Script PRO, Shop-Script 1.0 знятий з продажу, і з нуля швиденько написаний безкоштовний скрипт Shop-Script FREE (його можна завантажити до сих пір; мені, до речі, він подобається своєю примітивністю). Я наївно думав, що модель поширення freemium спрацює, але вона не спрацювала. Сайт та логотип Shop-Script у 2004 році:

Роблячи лінійку Shop-Script зараз, я б, звичайно, не став давати продуктам такі жахливі назви версій: FREE, PRO, PREMIUM. Але нічого страшного - це нормальний етап дорослішання продукту.

У 2004 році ми орендували маленький офіс на ст. м. Жовтнева в Москві, і тоді почалося цивілізований розвиток Shop-Script.

Shop-Script PREMIUM

У той час я надавав всю технічну підтримку по Shop-Script самостійно і одноосібно, плюс робив різні замовні модифікації «під ключ» за додаткову плату. Все це не дозволяло займатися розвитком продукту. Ситуація здавалося майже тупикової, так як коштів на рішення практично не було, а рутинні замовлення займали весь робочий час. У команді тоді нас було всього троє (ми з батьком та офіс-менеджер). Однак, в 2005 році ці завдання вдалося вирішити за рахунок залучення додаткових інвестицій: ми відкрили службу підтримки в Краснодарі, і я перестав займатися замовними доробками Shop-Script. Це сильно звільнило від «тякучкі» і дозволило відносно швидко випустити новий продукт - Shop-Script PREMIUM за $ 299, який забезпечив стабільний фінансовий стан компанії на певному етапі. Сайт та логотип 2006 року (до речі, ідея логотипу-то - нічого так!):
У той час я надавав всю технічну підтримку по Shop-Script самостійно і одноосібно, плюс робив різні замовні модифікації «під ключ» за додаткову плату

Відмова від замовних модифікацій я вважаю одним з ключових моментів, який дозволив продукту рухатися далі. Якби ми не вирішили це питання, вся справа могло б перерости в рядову веб-студію зі своїм двигуном магазину.

Shop-Script PREMIUM був одним з першопрохідців серед продуктів для створення інтернет-магазинів в рунеті. Зараз може здатися, що рішень завжди було більш ніж достатньо, в тому числі і безкоштовних, але тоді це було не так. Деякі продаються сьогодні продукти копіювали Shop-Script: починаючи з тексту ліцензійної угоди і веб-інтерфейсів окремих екранів до повного клонування продукту (ось, наприклад, клон продукту Shop-Script PREMIUM, доопрацьований «фахівцями» до своєї розробки, существуещій досі - shopcms.ru ). Подібні прояви не могли не радувати. Відчувалася радість від того, що ти прокладати якусь нову свою дорогу.

Shop-Script PREMIUM, також як і сама перша версія скрипта, був організований на процедурному коді. Можна (та й потрібно, звичайно) довго лаяти застосування процедурного коду в великих проектах, однак, на мій погляд, саме за рахунок простого «плоского» коду продукт полюбився фрілансерам і набув поширення в рунеті. Без будь-якої документації легко було зрозуміти який файлик треба відкрити і поредактіровать, щоб виконати завдання замовника (впровадити таку-то маленьку функцію, підправити шаблон і т.п.). Звичайно, я не пропагую процедурну організації коду, проте, не варто недооцінювати переваги плоского побудови окремих елементів за принципом «подивився, і відразу зрозуміло як користуватися». Гаразд, це окрема велика тема.

З виходом Shop-Scrtip PREMIUM версія PRO майже перестала продаватися. Всі хотіли відразу всі можливості і готові були доплатити за них зайві сто доларів.

WebAsyst Shop-Script

Shop-Script PREMIUM ліг в основу наступної версії продукту - WebAsyst Shop-Script. З випуском цього продукту в 2008 році відбулося остаточне злиття WebAsyst і Shop-Script: Shop-Script став повноцінним додатком сімейства WebAsyst. (До цього сайти Shop-Script і WebAsyst об'єднувала тільки однакова контактна інформація.)
Shop-Script PREMIUM ліг в основу наступної версії продукту - WebAsyst Shop-Script

Я до сих пір сумніваюся щодо того, що ідея технологічно зробити Shop-Script частиною Вебасіста була правильною, тому що цим ми сильно ускладнили код Shop-Script. Вебасіст на той час вже був досить розрісся, і не сказати, що повністю правильно вибудуваний. Можливо, правильно було б тоді зайнятися реорганізацією Вебасіста в сторону Shop-Script, а не навпаки. Але що зроблено, то зроблено.

У той час ми були надмірно захоплені ідеєю створенням веб-сервісу, що дозволяє створити інтернет-магазин відразу, бачили за SaaS майбутнє, і стали гнатися за двома зайцями: і щоб скрипт магазину вийшов хороший, і щоб веб-сервіс працював. Це стратегічно було неправильним напрямком, так як двох зайців, як відомо, не впіймаєш. Так і вийшло: підлаштовуючи продукт під веб-сервіс, постраждала внутрішня файлова організація скрипта. Моїм упущенням було також і те, що я занадто багато віддав на відкуп розробникам (хоч їх було всього один-два) в архітектурі коду, сам не брав участі в розробці. Це призвело до того, що спочатку заплановане впровадження хорошою модульної організації коду принесло більше шкоди, ніж користі: через «правильної» організації коду стало важко дістатися до самого коду і зрозуміти, коли він взагалі спрацьовує. WebAsyst Shop-Script був відразу ж не прийнятий фрілансерами і розробниками.

Проте, ідеологічно Shop-Script добре вписався в многопріложенческую концепцію Вебасіста. Спочатку ми зробили Хостед-версію WebAsyst Shop-Script, а потім і версію з відкритим кодом, яка до сих пір доступна на сайті Shop-Script.
Проте, ідеологічно Shop-Script добре вписався в многопріложенческую концепцію Вебасіста

Сьогодні WebAsyst Shop-Script - громіздкий продукт, інертний і немобільний щодо нововведень. Однак, він до цих пір залишається цілісним: як би хто не лаяв вихідний код, завдання створення роздрібного інтернет-магазину Shop-Script вирішує добре. Без перебільшень. Починаючи від того, як буде додаватися перший продукт, і закінчуючи тим, як власник магазину понесе перше замовлення на Пошту Росії. Я до сих пір можу рекомендувати його друзям, якщо бачу, що їх завдання - організувати звичайний роздрібний інтернет-магазин. Інтернет-магазин моєї дружини - « Мега Подарунки »- теж працює на Shop-Script. Побажання, звичайно, є, але вони є в роботі будь-якої системи (в Твіттері, он, теж деяким 140 символів недостатньо). Грубо можу оцінити, що 80% завдань створення інтернет-магазину вирішуються сьогоднішнім Shop-Script повністю. Непридатність Shop-Script починається тільки тоді, коли потрібно кастомизация логіки роботи.

фреймворк

На цьому історія закінчується. Далі - коротко про майбутнє. Немобільності Shop-Script для нас сьогодні є дуже великою проблемою. Те, що продукт не витримає конкуренції в поточному вигляді, стало зрозуміло вже давно. І зараз це особливо видно по тому, як продукт став продаватися поза рунета (я маю версію продукту на англійській мові). Ми могли б продовжувати нарощувати функціонал Shop-Script і далі, однак, це тільки б відстрочило проблему. З неповороткістю ми вирішили боротися, зробивши хід конем: взявши в нову версію Shop-Script зі старих тільки досвід і ідею, а код переписати повністю заново. І в Shop-Script, і в усьому Вебасісте. Саме так з'явився фреймворк Вебасіст .

Нова версія Shop-Script очікується в 2012 році і буде працювати на основі фреймворку Вебасіст. Розробникам, які цікавляться новим Shop-Script, рекомендую подивитися, як організований фреймворк. Разом з новими додатками «Сайт» і «Блог», які ми скоро випустимо, технічно це буде вже майже половина нового Shop-Script (я маю на увазі організацію коду, дизайн-редактор і т.п.). Загалом, я з великим ентузіазмом дивлюся на майбутнє продукту. Сьогодні у нас хороша команда і накопичено багато досвіду, щоб не допустити минулих помилок в новому Shop-Script.

Дякуємо за увагу.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: