Новости

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

 1. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів Привіт....
 2. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 3. ПОСИЛАННЯ по темі
 4. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 5. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 6. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 7. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 8. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 9. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 10. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 11. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 12. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 13. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 14. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 15. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 16. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 17. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 18. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 19. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 20. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 21. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 22. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 23. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 24. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 25. Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів
 26. Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани
 27. Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості
 28. ПОСИЛАННЯ по темі

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Привіт.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Багато в чому слабкість німецьких мереж росте з підходу операторів, скорочення витрат і небажання бігти в майбутнє дуже швидко. Зворотним боком цього стає те, що німці не можуть отримати якісні, сучасні сервіси. Стрімінг з вулиць міст, як я переконався, це ще непроста задачка, не кажучи вже про побудову серйозних систем відеоспостереження, контролю трафіку і тому подібного. Всі вони можуть бути побудовані в німецькому випадку тільки без участі мобільних мереж, так як ті просто не розраховані на велике навантаження і мають низькі швидкості передачі даних. Зрозуміло, що ці мережі будуть розвиватися, ситуація поступово поліпшуватиметься. Але поки розрив з російським ринком тільки наростає, його можна оцінити в 5-7 років як мінімум, що на ринку телекому є неймовірним терміном.

І як завершальний моменту, щоб поставити крапку в цьому матеріалі. Заліз в глибокий підвал будинку на Університеті, цегла і бетонні перекриття. І ось вимірювання швидкості інтернету в найгірших з можливих умов.

А ось така швидкість біля будинку зовні.

А ось така швидкість біля будинку зовні

PS Не мав на меті когось цією статтею зачепити або показати, як все добре у нас і погано в Німеччині. Це просто опис ринку операторів і того, чому в Німеччині він так погано розвинений. Варто сприймати цю статтю в такій якості і не варто приплітати сюди якусь політику або щось інше.

ПОСИЛАННЯ по темі

Поділитися:

Ми в СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ:


Є, что Додати?! Пишіть ... [email protected]

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Mobile-review.com Якість зв'язку в Мюнхені і німецький шлях розвитку стільникових операторів

Вітаю.

Ця тема не була запланованою або довго виношуваної, вона з'явилася на світ випадково, як це часто і буває. Те, що зв'язок в США і Європі значно гірше такої в Росії, не є секретом, вона дорога і погана з точки зору послуги. Якщо взяти гіршого російського оператора, то виявиться, що він на голову вище кращих європейських або на їх рівні. Тема ця, як правило, умоглядно, так як ми в поїздках рідко користуємося всіма сервісами, звичними будинку. Немає часу, немає бажання, та й просто намагаєшся насолодитися зміною обстановки, почерпнути щось нове. І тому нам здається, що у них все так же або навіть краще, ніж удома. Одне можу сказати точно, люди годинами дивляться не в свій телефон, а по сторонам, і потім дивуються, як довго працює їх смартфон, і роблять однозначний висновок - тут мережі краще, телефон нерозряджаються! За часів 2G це було так, але з тих пір спливло багато води, і, інвестувавши значні кошти в 3G, а потім в 4G, Росія пішла у великий відрив від західних операторів. Наскільки великий відрив? А давайте не подивимося на цифри інвестицій, які зазвичай не говорять зовсім нічого, а оцінимо те, що може отримати людина, яка приїде до Мюнхена як турист або оселиться в цьому місті.

Для того, щоб провести аналогію з російськими містами, треба знати, що Мюнхен - це третій за величиною місто Німеччини після Берліна і Гамбурга, його населення - 1.5 мільйона чоловік. У Мюнхені немає хмарочосів, поверховість будівель обмежена в середньому 5-8 поверхами, а максимальна висота будівлі регулюється домінантою Фрауенкірхе, у якій вежа підноситься на 99 метрів. Вище будувати не можна.

Вище будувати не можна

Союзники знищили майже 80% міста під час авіанальотів в кінці Другої світової війни, тому більшість будівель як в центрі, так і на околицях невеликі, побудовані з більш-менш сучасних матеріалів і не мають товстих стін. Хоча зустрічаються і старі споруди, але вони скоріше виключення, ніж правило. У центрі таких будівель багато, але вулиці широкі, вдома не створюють кам'яних колодязів, багато вільного простору. З точки зору радіочастотного планування мобільної мережі ситуація якщо не ідеальна, то хороша. Наприклад, подібний профіль можна побачити в Петербурзі в районах біля центру, вздовж набережних річок. Москва сильно відрізняється і виглядає в цьому аспекті більш складним для будівництва мереж містом. Тому навіть порівняння з Москвою буде цілком прийнятним для Мюнхена: місто більше, забудова різна, центр схожий. Але можете взяти Петербург або будь-який російський місто-мільйонник.

У Мюнхені багато цікавих місць, і я намагався зайнятися стрімінга в Instagram. Вийшло погано, так як зв'язок постійно скакала з 4G в 3G або навіть EDGE, і, як мені писали, якість картинки було огидним - розсипаються квадрати.

У ці моменти і відчуваєш, наскільки ми різні і як сильно відрізняємося від інших країн за якістю послуги і можливостям, які дають мобільні оператори. Написавши про свої враження, тут же огреб від захисників Мюнхена та Німеччини в цілому, які стверджували, що проблема виключно в:

 • моїх руках;
 • незрозумілих місцях, де я роблю заміри, і головне, чим і навіщо;
 • конкретному провайдера (купив дешеву SIM-карту і скаржиться!);
 • самому телефоні;
 • тому, що на екрані телефону написано EDGE, а значить, швидкість і не може бути високою.

Останній пункт особливо доставив, так як людина, яка точно «знав», як працює мережа, так і не зміг пояснити мені, як з EDGE отримати 4G / 4G +, якщо такої можливості оператором не передбачено. Але були і ті, хто погоджувався, що якість зв'язку сильно відстає від російського, і не сперечався з моїми шапкового висновками. Щоб частково розставити все по місцях, вирішив провести невелике число вимірів в різних точках міста і зрозуміти, як працює інтернет у мобільних операторів в Мюнхені, які слабкі і сильні сторони у нього є.

Неоціненну допомогу в цьому мені надав один з найбільших операторів, SIM-карту (їх результати кращі, але я для чистоти експерименту їх виніс за дужки і пару вимірів зробив у товариша на його телефоні і іспанської SIM-карті того ж оператора). Багато в чому допомога полягала в поясненні місцевої специфіки ринку і того, як він влаштований, а також які сценарії оператори реалізують на мережі і для чого. Мабуть, необхідно почати саме з цього моменту.

Сценарії роботи мереж, пріоритети на мережі, різні тарифні плани

Також як і в решті Німеччині, операторів в Мюнхені можна умовно розділити на реальних і віртуальних, перші мають власну інфраструктуру, другі запозичують її у інших. В теорії віртуальні оператори не можуть забезпечити якість зв'язку, порівнянну з операторами, що інвестують в свою інфраструктуру, на практиці не завжди все так однозначно. Наприклад, оператор Lebara є партнером T-Mobile і працює на тій же мережі, в більшості ситуацій ви отримаєте рівно таку ж якість послуги, що і абоненти T-Mobile. Але при виникненні локальних перевантажень пріоритет отримають абоненти T-Mobile, в той час як власники препейд SIM-карт Lebara побачать погіршення зв'язку. Німецькі оператори історично зробили ставку на побудову різних пріоритетів для різних груп абонентів. Так, наприклад, всередині T-Mobile абоненти також нерівнозначні, в залежності від тарифу та обсягу послуг вони можуть отримувати високий пріоритет або, навпаки, низький. Інші оператори використовують аналогічний підхід. Тому навіть в рамках одного оператора, в одній і тій же точці ваш смартфон може показувати діаметрально протилежні результати. При зростанні завантаження йде деградація сервісів, причому упор у всіх німецьких операторів зроблений на збереження голосового зв'язку і мінімального з'єднання з інтернетом (як правило, це EDGE). Наприклад, в російських мережах не завжди деградація сервісів працює так, часто наші оператори воліють залишити мобільний інтернет, але відключити інші послуги. Упевнений, що багато інженерів старого гарту і причетні до цього питання зараз кинуться сперечатися з цим твердженням і переконувати мене в тому, що деградація сервісів йде інакше. Але на прикладі як мінімум двох російських операторів і тих збоїв, що ми бачили в останні пару років, можу сказати, що інтернет продовжував працювати, в той час як голоси не було.

Сценарій побудови мобільних мереж враховує такий момент: більшість німців історично мають кабельний широкосмуговий інтернет і потреби в передачі великих даних через мобільного оператора не відчувають. Тут стикаються два світи, умовно безлімітні тарифи на провідний інтернет і дорожнеча мобільного трафіку з обмеженнями, що накладаються якістю мереж. Єдиним критичним компонентом міської інфраструктури, зав'язаною на мобільний зв'язок, залишаються банківські термінали. Для зв'язку з платіжними системами їм потрібна стабільна зв'язок, нехай і з невеликою швидкістю. І якщо говорити конкретно про Мюнхен, оператори враховують саме цей момент. Мої розпитування про те, чи є складні охоронні системи, якісь розподілені системи трекінгу з передачею фото і відео, міські інформаційні системи, натикалися на те, що люди розводили руками. Нічого цього в Мюнхені немає, та й ніякого особливого планування в цьому напрямку за непотрібністю не ведеться. Для порівняння можна згадати міські системи в Росії, які не можуть прожити без мобільного компонента, і враховуючи, що вони багато в чому унікальні, виконують свої завдання на відмінно, стає зрозуміло, що і тут відставання Німеччини величезне і ліквідувати його неможливо, не змінивши телеком і підхід до нього.

Наприклад, розвиток мобільних мереж в тунелях S Bahn почалося кілька років тому, одночасно з таким в Берліні, коли почастішали випадки нападів або інших дій проти пасажирів, які вимагали виклику поліції. До цього моменту оператори не були активні в метро і не планували його розвивати якось особливо, обмежуючись встановленням обладнання на станціях, але не в тунелях. Зараз ситуація змінилася, розвиток повільне, але воно є.

Подивіться, як виглядає середня швидкість проводового інтернету в Німеччині (джерело - призначені для користувача виміри SpeedTest ось звідси , Грудень 2016 року).

Мій співрозмовник запропонував мені звернути увагу на те, як виглядає реклама тарифів з 4G від різних операторів. Як правило, просто вказується, що тариф включає в себе стільки-то трафіку, підтримує 4G, і більше нічого не говориться. Причина виявилася до неподобства банальна причина - більшість операторів під виглядом 4G продають низькі швидкості, характерні для 3G, але ніяк не для сучасних мереж. Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок.

Але маркетинг стверджує, що ви купуєте 4G, а на екрані вашого телефону горить відповідний значок

Наприклад, незалежне дослідження швидкості LTE на препейд тарифах в Німеччині дало ось такі кумедні результати (це в середньому по країні, а не тільки для Мюнхена). У магазинах Vodafone ці результати показуються на стійці з контрактами, але вірити в них я б не став, виглядають вони відверто рекламними, так як 500 Мбіт / с - це гранична теоретична швидкість, яка ніколи і ніде не досягається.

А ось які результати показує для всієї Німеччини той же Speedtest. Шкода, таких даних не наводиться для Росії.

А ось так виглядають різні провайдери за швидкістю завантаження.

Але найцікавіше, що максимальна швидкість завантаження в LTE-мережах в Берліні, Гамбурзі, Лейпцигу, Дортмунді і Дюссельдорфі, вона становить близько 50 Мбіт / c. Вражає? Для такої маленької країни, як Німеччина, це не дуже великі цифри, навіть можна сказати, що розчаровують і маленькі.

Часткову відповідь на небажання німецьких операторів інвестувати в повітря криється в тому, хто лідирує на ринку широкосмугового доступу. Подивіться на малюнок, ви знову побачите знайомі імена. В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку.

В середньому розкид на послуги становить від 30 до 50 євро в місяць з обмеженням трафіку

Для мобільних операторів, що надають також і широкосмуговий доступ, розвиток швидкого мобільного інтернету в Німеччині не потрібно, так як це підірве їх продажу першої послуги. Оператори винесли урок з відмови абонентів від стаціонарних телефонів, коли мобільний зв'язок замінила їх. Тепер вони намагаються максимально продовжити термін життя абонента, прив'язаного проводами, а високу швидкість LTE дають тільки в рамках двох тарифних опцій - передплачених тарифів, які мають максимальну вартість в перерахунку на МБ, а також максимальних тарифних планів, де вартість послуги свідомо має премію по відношенню до ринку (наприклад, це тариф LTE Max).

В рамках основної групи тарифних планів німецькі оператори дотримуються найпростішого підходу - давати швидкість приблизно в два рази менше, ніж у провідних з'єднань. Це ідейна установка, яка дозволяє операторам не тільки максимізувати прибутки, утримувати абонентів, а й інвестувати значно менші гроші в побудову мобільних мереж. При цьому необхідно розуміти, що той же Deutsche Telecom в своїй структурі має дві третини мобільних абонентів і тільки одну третину тих, хто користується провідним інтернетом, останній набув значного поширення у різних провайдерів, і не завжди вигодонабувачем є мобільний оператор.

Якщо аналізувати сухі цифри, то виявиться, що той же Deutsche Telecom вкладає щорічно в розвиток мережі близько 5 млрд євро, що тримає CAPEX на рівні 20% від виручки. Для порівняння, у Мегафона в Росії рівно та ж ситуація, 20% від виручки йде на розвиток мережі. Але відмінність полягає в пріоритетах кожного оператора. У Німеччині основні гроші вкладають в оптоволокно для підключення будинків і користувачів.

Фактично німецький телеком проходить зараз етап, який завершився в Росії близько 7 років тому, коли були побудовані основні волоконно-оптичні мережі по всій країні, кожен з операторів створив кілька гігантських і незалежних магістралей. Обсяг інвестицій у побудову такої мережі на російських просторах в рази більше, ніж потреба Німеччини, відрізняються відстань і природні умови. Проте, німецький бізнес тільки підбирається до створення такої мережі, і це займе як мінімум 4-5 років при поточному рівні витрат.

У Німеччині ми бачимо усвідомлене розвиток за таким сценарієм, де мобільний зв'язок не є пріоритетом. Причому зі спілкування з різними операторами виніс просте судження - потенціал 4G, а також LTE Advanced буде розвиватися в наступні роки, сьогодні він не розкривається усвідомлено, щоб залишити простір для маневру. Німецькі оператори справедливо вважають, що, видавши спочатку максимальні швидкості, вони встановлять дуже високу планку і не зможуть постійно інвестувати в тих же обсягах, що з плином часу призведе до погіршення сприйняття їх послуг. Замість цього вони невеликими кроками збільшують свою мережу і роблять її краще. Який шлях розвитку правильніше, російський або німецький, це питання риторичне. Мені ближче російський шлях, так як він означає більш високий рівень конкуренції, краще послуги зв'язку і низькі ціни.

Мюнхен і мобільний зв'язок - вимірювання швидкості

Давайте перейдемо до найцікавішої частини, а саме вимірам швидкості, які були зроблені мною в Мюнхені. У мене були передплачені SIM-карти T-Mobile, Vodafone і O2 (ще була карта Lebara, але вона показувала приблизно ті ж результати, що і T-Mobile, тому не став заморочуватися і відкинув її). Насамперед перевірив, як кожна з карт працює в різних смартфонах (Galaxy S8 +, Note 8, iPhone 8 Plus, iPhone 8). Ніякої різниці в залежності від моделі телефону не було, всі вони показували в одних і тих же точках з кожної з SIM-карт повторюється результат. Виміри проводилися в добре знайомій вам програмою Speedtest, яка має максимальний пріоритет на мережі, і отримані дані - це максимум можливого в конкретній точці і в конкретний час. Окремо хочу відзначити, що німецькі оператори не будують мережі з запасом, і тому при напливі людей, наприклад, туристів на Марієнплац в Мюнхені, деградація якості мобільного інтернету відбувається на очах і на відкритому повітрі, а не в приміщенні. Ємності сегментів мережі явно не розраховані на пікові навантаження.

Отже, ранок у мене починається на Карлсплатц, неподалік від центрального вокзалу. О 9.20 за місцевим часом не так багато людей, вулиця ще не ожила. На жаль, пінг у всіх німецьких мереж не дуже хороший, він коливається зазвичай від 100 до 200 мілісекунд, але буває навіть і більше. Якщо ви бачите пінг в 50 мілісекунд, то це непогана ділянка мережі.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає.

Пройшли трохи по вулиці, дивимося, як змінилася зв'язок, особливої ​​різниці немає

У Музеї полювання і рибальства приблизно та ж картина, це будівля колишньої церкви. Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних.

Сигнал не змінився, також показує 4G, але покращилася передача даних

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина.

Прогулявся до Фрауенкірхе, всередині приблизно така ж картина

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод.

Зовні церкви ніяких поліпшень, хоча навколо чистий простір і немає ніяких перешкод

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька.

Зайшов в Apple Store, така ж картина світу, швидкість низька

В принципі, можна закидати вас результатами вимірювань, вони всі будуть більш-менш однаковими і намалюють картину зв'язку в Мюнхені. Щоб не засмічувати повторюваними даними статтю, наведу окремо два вимірювання на Vodafone, ця мережа видає найкращу швидкість в Мюнхені, і вона найбільш «жива».

Причому зверніть увагу, що це максимальна швидкість, яка була досягнута за кілька днів в Мюнхені, у всіх інших місцях вона помітно нижче. Навіть в порівнянні з Берліном тут швидкість нижче в 3-5 разів для Vodafone, не кажучи про інших операторів. Третій за розміром населення місто в Німеччині і найбагатший регіон країни. Дивовижно? Так.

Моя думка про зв'язку в Німеччині дуже просте - це не найкращі мережі з можливих, вони сильно відстають від російських, мають проблеми з покриттям усередині будівель (якби російські користувачі отримали таку якість зв'язку сьогодні, то виття стояв би до небес). Навіть гірші російські оператори на голову вище за якістю зв'язку, ніж те, що є сьогодні в Німеччині і тим більше в Мюнхені. Передбачаю, що з'явиться велика кількість захисників якості зв'язку в Німеччині, але вище я привів незалежні оцінки, які повністю збіглися з моїми для конкретного міста. На цьому тлі Мюнхен просто сильно відстав від інших німецьких земель, і цей контраст ще сильніше впадає в очі, робить розрив з російським досвідом колосальним.

Але найдивніше в тому, що німці хвалять свій широкосмуговий інтернет, так як це найкраще з усього, що у них є в країні. І тут діє ще один стереотип, що мобільний інтернет свідомо гірше, ніж провідний. Але в Росії це не так, у всякому разі, порівнюючи швидкість проводового інтернету в Німеччині і мобільного в Росії, ви як мінімум отримаєте порівнянні швидкості, а в більшості ситуацій наші оператори виявляться ще й швидше, особливо в великих містах. Про різницю в цінах промовчу, у нас на цю тему була стаття, в якій все розжовано і розкладено по поличках.

Багато в чому слабкість німецьких мереж росте з підходу операторів, скорочення витрат і небажання бігти в майбутнє дуже швидко. Зворотним боком цього стає те, що німці не можуть отримати якісні, сучасні сервіси. Стрімінг з вулиць міст, як я переконався, це ще непроста задачка, не кажучи вже про побудову серйозних систем відеоспостереження, контролю трафіку і тому подібного. Всі вони можуть бути побудовані в німецькому випадку тільки без участі мобільних мереж, так як ті просто не розраховані на велике навантаження і мають низькі швидкості передачі даних. Зрозуміло, що ці мережі будуть розвиватися, ситуація поступово поліпшуватиметься. Але поки розрив з російським ринком тільки наростає, його можна оцінити в 5-7 років як мінімум, що на ринку телекому є неймовірним терміном.

І як завершальний моменту, щоб поставити крапку в цьому матеріалі. Заліз в глибокий підвал будинку на Університеті, цегла і бетонні перекриття. І ось вимірювання швидкості інтернету в найгірших з можливих умов.

А ось така швидкість біля будинку зовні.

А ось така швидкість біля будинку зовні

PS Не мав на меті когось цією статтею зачепити або показати, як все добре у нас і погано в Німеччині. Це просто опис ринку операторів і того, чому в Німеччині він так погано розвинений. Варто сприймати цю статтю в такій якості і не варто приплітати сюди якусь політику або щось інше.

ПОСИЛАННЯ по темі

Поділитися:

Ми в СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ:


Є, что Додати?! Пишіть ... [email protected]

Наскільки великий відрив?
Вражає?
Дивовижно?
Наскільки великий відрив?
Вражає?
Дивовижно?
Наскільки великий відрив?
Вражає?
Дивовижно?
Наскільки великий відрив?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: