Новости

Фотомастерінг за допомогою Photoshop CS2

 1. Урок 3. Фотомонтаж від А до Я Частина перша Зараз нікого не здивуєш фотоподделкамі, інакше кажучи,...
 2. Видалення з фото зайвих деталей
 3. Листковий пиріг, або Робота з шарами
 4. Виділення виділенню ворожнечу
 5. композиційні правки
 6. виборча трансформація
Урок 3. Фотомонтаж від А до Я
Частина перша

Зараз нікого не здивуєш фотоподделкамі, інакше кажучи, змонтованими фотографіями, а раніше такі картки гордо демонстрували знайомим, розповідаючи: «Це я з Аллою Борисівною, а тут, помилуйтеся, з самим Михайлом Сергійовичем Горбачовим». А скільки ходило історій про злісних шантажистів, які використовували фотокомпромат як доказ і загрожували чоловікові показати дружині знімки, що відобразили його у веселій компанії. Тепер же відрізнити оригінал від фотомонтажу не завжди зуміє навіть професійний фотограф. Так що говорити про нас, звичайних любителів.

Всі вже звикли до привабливим пропозиціям фотолабораторій: «ваш знімок з кінозіркою», «ви в найкрасивіших куточках земної кулі» і ін. Ось і ми вирішили на цьому уроці допомогти вам опанувати основними секретами цього вельми прибуткового свого часу мистецтва і дізнатися, як за допомогою програми Photoshop за кілька не надто складних кроків спорудити таке ...

Монтуємо знімок, або Основні завдання створення фотомонтажу

Розглянемо основні завдання, з якими стикається фотомонтажер.

Видалення зайвих елементів з фото. Це можуть бути дефекти фотографії, незнайомі люди, які випадково потрапили в кадр, речі, аж ніяк не поєднуються з задумом фотографа.

Композиційні правки. Буває, що непогана за якістю фотографія (цікавий вид, хороше освітлення, достатня різкість) не витримує ніякої критики в композиційному відношенні. Зокрема, часом фотограф прагне захопити в кадр відразу все, через що центр буде не заповнений, а цікаві об'єкти розмістяться по краях. А іноді, коли люди хочуть знятися на тлі якоїсь пам'ятки, вони просто губляться, оскільки виходять дуже дрібно.

І подібних прикладів можна навести сотні.

Поєднання декількох фотографій. Дане завдання - одна з найпоширеніших в фотолабораторіях. При цьому ми хочемо виконати одну з наступних дій.

 • Помістити на одному знімку кілька людей з різних фото, наприклад я сам і мій улюблений кіноактор.
 • Поселити себе на тлі красивого пейзажу.
 • Видалити зайвих людей з фотографії, перенісши на їх місце якісь інші предмети з іншого знімка.
 • Створити фотоколаж для дитини під назвою "Мій улюблений дитячий садок", спорудити для студентів фото "Мій випуск" або створити для гостей веселий груповий знімок на дні народження. Загалом, немає меж фантазії.

Але перш ніж почати фотомонтаж, давайте подивимося, які інструменти нам знадобляться.

Інструменти виділення. Мабуть, більшу частину часу ми будемо користуватися саме цими інструментами, оскільки нам доведеться правильно і акуратно виділяти різні об'єкти. Та й робота «фотомонтажніка» в основному і полягає у виділенні окремих частин різних фотографій і суміщенні їх в одній.

Інструменти клонування. Вони допоможуть усунути зайві деталі і вставити копії потрібних елементів. Найчастіше їх застосовують для видалення з фото зайвих предметів (див. «Мир ПК», №7 / 06 , С. 102 ).

Робота з шарами. Раніше ми використовували шари тільки як «запасний аеродром» для зберігання копії базової фотографії, щоб можна було повернутися до неї, наприклад, після невдалої тонової корекції. Дійсно, робота з шарами - фундамент всього Photoshop-будівництва.

Робота з масками. Вона йде рука об руку з завданнями виділення, про важливість якого вже сказано.

Як ви розумієте, для успішної роботи необхідно добре знати і вміло застосовувати всі перераховані інструменти. При розповіді про різні прикладах фотомонтажу ми торкнемося і теоретичні аспекти.

Видалення з фото зайвих деталей

Давайте розглянемо першу задачу монтажу - маскування непотрібних деталей. Видалити дратівливі предмети з фото можна різними способами.

Спосіб 1. Обрізати. Найпростіше позбавити знімок деяких елементів, кадріруя його інструментом Crop (Обрізка). Про роботу з ним говорилося в «Світі ПК», №3 / 06 , С. 128 . Але цей метод можна застосовувати лише тоді, коли дозволяє композиція, тобто коли зайві об'єкти знаходяться з краю і обрізка цього краю тільки прикрасить знімок. На рис. 1, а представлений саме такий варіант. У ліву частину кадру потрапив випадковий глядач. Композиція після обрізки значно покращилася, адже крім заважає спини був прибраний і зайвий підлогу (рис. 1, b).

Спосіб 2. Клонування. На жаль, розглянутий спосіб далеко не найпоширеніший. Іноді в кадрі опиняється група сторонніх людей, яких відрізати не можна і, отже, потрібно планомірно прибирати. І тут на допомогу приходять різноманітні інструменти клонування (див. «Мир ПК», №7 / 06 , С.102 ). На рис. 2, а, наприклад, слід залишити лише головних учасників торжества - жениха і наречену, а гостей зняти, використовуючи набір інструментів груп Clone Stamp (Штамп) і Spot Healing Brush (Плашковий пензель відновлення).

Раджу працювати в такій послідовності.

Тепер, після всіх маніпуляцій, наречений і наречена нарешті залишилися в такому бажаному самоті (рис. 2, b).

Спосіб 3. Ставимо заплатки. Коли видаляється предмет занадто великий, то найпростіше на його місце помістити об'єкт з іншого фотографії. У цьому випадку особливу увагу слід приділити освітленості такої заплатки, адже навіть ті фото, що зроблені одним апаратом, але в різний час доби, при різному освітленні будуть і виглядати по-різному. Звичайно, можна частково вирішити цю проблему тонової і колірної корекцією, але не завжди отриманий об'єкт органічно впишеться в базове зображення. Тут все визначають вміле поводження з програмою Photoshop і якість вихідного матеріалу.

На рис. 3, а на передній план випадково потрапила гілка з листям. Але оскільки фотоапарат фокусувався нема на ній, то листя вийшла розмазаний. В той же день, але з іншим ракурсом була зроблена ще одна фотографія (рис. 3, b). Як заплатки можна було б, звичайно, використовувати небо і берег з даного знімка, але ми підемо іншим шляхом і просто пересадимо людей з одного знімка на інший. Щоб успішно впоратися з цим, треба освоїти роботу з шарами і інструментами виділення.

Листковий пиріг, або Робота з шарами

Для початку з'ясуємо, як слід звертатися з шарами. Шари можна порівняти з прозорими плівками з інформацією, що накладаються один на одного. Раджу завжди тримати на робочому столі відкритою панель Layer (Шар). Вона знаходиться в меню Window (Вікно) і викликається клавішею. На ній шари збудовані один за одним. Самий верхній накладається під ним, той, в свою чергу, накладено на попередній і т.д. Перетягуючи шари мишею, можна змінювати послідовність їх розташування.

У кожного шару є набір застосовних до нього властивостей і операцій. Дізнатися про це можна за допомогою або контекстного меню панелі Layer (Шар), або однойменного пункту головного меню програми.

На панелі також розташовані значки, що полегшують роботу з шарами: На панелі також розташовані значки, що полегшують роботу з шарами:  список режимів накладення,  перелік можливостей захисту шару від редагування, в самому низу панелі розташовані значки для виконання найбільш типових операцій з шарами список режимів накладення, перелік можливостей захисту шару від редагування, в самому низу панелі розташовані значки для виконання найбільш типових операцій з шарами.

Отже, нам необхідно відкрити дві фотографії, наведені на рис. 3, і перетягнути інструментом Move (Переміщення) фонове зображення (рис. 3, b) на знімок з людьми (рис. 3, а). Воно буде вставлено як новий шар. Але щоб шар не заважав, поки ми з ним не працюємо, захистимо його від редагування, натиснувши піктограму замка. А оскільки цей шар розташований вище шару з базовим малюнком, то приховуємо його, прибравши піктограму очі, або ж зробимо його самим нижнім в пачці шарів.

Примітка. У вас може викликати труднощі остання операція, так як шар з базовим малюнком за замовчуванням розташовується на дні такої пачки шарів і є фоном. Перетворити Background (Задній план) в звичайний шар дуже просто: потрібно двічі клацнути на ньому і в діалоговому вікні New Layer (Новий шар) натиснути кнопку OK.

А тепер забудемо на час про шарі на рис. 3, b і повернемося до шару з тими туристами, яких належить виділити.

Виділення виділенню ворожнечу

Раніше ми вже стикалися з найпростішим з інструментів виділення Раніше ми вже стикалися з найпростішим з інструментів виділення  Rectangle Marquee (Прямокутна область) Rectangle Marquee (Прямокутна область). Але їм тільки відкривається їх багатий арсенал.

У списку інструментів Rectangle Marquee (Прямокутна область), також є:

Elliptical Marquee (Овальна область) - виділяється область набуватиме форму еліпса Elliptical Marquee (Овальна область) - виділяється область набуватиме форму еліпса. Утримуючи клавішу виділяється правильне коло.

Single Row Marquee (Область (горизонтальний рядок)) і  Single Column Marquee (Область (вертикальний рядок)) - застосовуються для виділення горизонтальної або вертикальної області шириною в один піксель, яка проходить через все зображення Single Row Marquee (Область (горизонтальний рядок)) і Single Column Marquee (Область (вертикальний рядок)) - застосовуються для виділення горизонтальної або вертикальної області шириною в один піксель, яка проходить через все зображення. Правда, мені особисто так і не довелося ними скористатися.

Більш «просунуті» інструменти виділення довільних областей розташовані на ряд нижче, в групі Більш «просунуті» інструменти виділення довільних областей розташовані на ряд нижче, в групі  Lasso (Лассо) - даним інструментом за допомогою миші можна, як олівцем, обвести контур виділяється об'єкта Lasso (Лассо) - даним інструментом за допомогою миші можна, як олівцем, обвести контур виділяється об'єкта. Однак не слід забувати про те, що тут виділяються тільки замкнуті області. В інших випадках програма автоматично замкне контур по прямій лінії.

Polygonal Lasso (Прямолінійне ласо) - використовується для виділення об'єктів, що складаються з прямих ліній, наприклад будівель, оскільки виділення задається окремими прямолінійними відрізками Polygonal Lasso (Прямолінійне ласо) - використовується для виділення об'єктів, що складаються з прямих ліній, наприклад будівель, оскільки виділення задається окремими прямолінійними відрізками.

Magnetic Lasso (Магнітне ласо) - «улюбленець» як новачків, так і досвідчених користувачів Magnetic Lasso (Магнітне ласо) - «улюбленець» як новачків, так і досвідчених користувачів. Він допомагає істотно полегшити процес виділення. Можна досить неточно і недбало обводити потрібний фрагмент, а програма сама автоматично встановить оптимальну колірну контрастність і визначить межі області виділення. Чим контрастніше виділяється об'єкт по відношенню до фону, тим ефективніше буде працювати інструмент. Їм ми і скористаємося, щоб виділити людей на рис. 3, а.

При цьому не слід забувати про налаштування параметрів інструменту на панелі Properties (Властивості), представленої на рис. 4.

Feather (Розтушовування) - коли задається даний параметр, то виділення виходить з розмитими межами (за кількістю заданих пікселів); встановимо його значення рівним 2.

Width (Ширина) - також в пікселах потрібно вказати ширину аналізованої області. Отже, якщо потрібно більш точне виділення, то це значення треба зменшити. Для розглянутого випадку ми можемо собі дозволити і більш широку область - 15 пікселів.

Edge Contrast (Контраст краю) - визначає мінімальну величину контрасту, по якій інструмент відрізняє лінію від фону. Цілком буде досить встановлених за замовчуванням 10%.

Frequency (Частота) - дане число позначає частоту розташування точок прив'язки кривої. При великих значеннях ми отримаємо більш плавну кордон виділення. Збільшимо дане значення до 80.

Не будемо забувати про ще один інструмент виділення Не будемо забувати про ще один інструмент виділення  Magic Wand (Чарівна паличка) Magic Wand (Чарівна паличка). Він припаде до смаку тим, хто не любить малювати мишею. Для виділення з допомогою Magic Wand досить просто клацнути мишею на бажаної області. Програма автоматично визначить області з однаковими або близькими значеннями яскравості пікселів, розташовані поруч. Задати точність відповідності за яскравістю пікселя, обраного клацанням миші, тому, що лежить поруч, можна за допомогою параметра Tolerance (Допуск), що знаходиться на панелі Properties (Властивості). Чим більше це значення, тим більш широка область буде виділена.

Домогтися точного і акуратного виділення (рис. 5, а) допоможуть дві клавіші: - додає нову виділену область до вже існуючої; - віднімає нову область з вже виділеної.

Після того як виділення виконано, створіть на його основі новий шар (рис. 5, а), натиснувши правою кнопкою миші на виділеному фрагменті і вибравши в контекстному меню пункт Layer via Copy (Скопіювати на новий шар).

Порада. Зняти виділення можна натисканням клавіш + D.

Такий шар повинен бути самим верхнім. Тепер відкриємо заготовлений фоновий шар і видалимо старий з гілкою. В результаті має вийти зображення, представлене на рис. 5, b.

композиційні правки

Розглянемо приклад виправлення композиції, коли необхідно поєднати дві частини одного малюнка.

На рис. 6, а представлений пейзаж, сфотографований вертикально. Нам же потрібен знімок не в вертикальному форматі, а в горизонтальному. Якщо кадрувати фото по бажаним розмірами, то нам доведеться обрізати головна прикраса - квітучі маки (на рис. 6, а освітлена частина). Спробуємо наблизити один до одного ті частини, які повинні потрапити в кадр: зображення собору та маків (рис. 6, b). Тепер працюємо так.

 • Інструментом Rectangle Marquee (Прямокутна область) виділимо ту частину фото, яку хочемо пересунути, в нашому випадку - маки. Попередньо слід встановити область Feather (Розтушовування) рівною, скажімо, 50 пикселам. У результаті вийдуть згладжені кордону, що допоможе одному малюнку легше "перетекти" в інший.
 • Інструментом Move (Переміщення) пересунемо фрагмент з маками вгору, ближче до храму. Завдяки розтушовуванні перехід від одного малюнка до іншого практично непомітний, але все ж деякі ділянки потребують корекції.
 • Скористаємося інструментом Eraser (Ластик), не забувши в властивості кисті задати параметр Hardness (Жорсткість) рівним 0%.
 • Тепер, змінюючи діаметр гумки, завершимо фотомонтаж, зробивши перехід ще більш природним.

А після всіх операцій трохи попрацюємо над загальним тоном і в кінці кінців отримаємо знімок, представлений на рис. 6, b.

Примітка. Коли частини зображення знаходяться на різних шарах, команди тонової корекції (як, втім, і колірної) стосуються тільки зображення на поточному шарі. Щоб змінювалося зображення всіх верств, слід попередньо або не об'єднавши командою Flatten Image (Виконати зведення) меню Layer (Шар), якщо всі вони потрапляють до фінального малюнок, або застосувати команду Merge Visible (Об'єднати видимі), використовувану тоді, коли частина шарів прихована.

виборча трансформація

Змінимо розмір тільки певної ділянки знімка, застосувавши ще один прийом фотомонтажу. Візьмемо, наприклад, вдалий знімок, який має лише один недолік - пара в центрі композиції вийшла занадто дрібною (рис. 7, a).

Знову ж якщо ми будемо кадрувати цю фотографію, то позбавимо палац даху, що, природно, дуже небажано. Отже, правильний вихід - збільшити розмір зображення тільки молодих людей в центрі. Будемо діяти так.

 • Так само, як і в попередньому випадку, виділяємо цікавить нас область з розмитими межами і копіюємо її на новий шар.
  Примітка. Згідно з правилами хорошого тону, слід перейменовувати шари, даючи їм осмислені назви. Це можна зробити, двічі клацнувши мишею на стандартному назві і задавши нове ім'я, наприклад "Couple" - наречений і наречена.
 • Натискаємо правою кнопкою мишки на значку шару Couple панелі Layer (Шар) і вибираємо в контекстному меню пункт (Виділити прозорі ділянки). В результаті виділиться тільки ділянку шару з зображенням. Саме він і потрібен для трансформації.
 • Натискаємо комбінацію клавіш + T або вибираємо опції Edit o Transform o Scale (Редагування o Трансформування o Масштабування). В результаті навколо виділеного зображення з'явилася рамка для масштабування. Тепер налаштуємо панель Properties (Властивості), представлену на рис. 8.

значок значок  дозволяє задати положення центру перетворення дозволяє задати положення центру перетворення. Поруч з ним вказані координати цього центру по осях Х і Y. Відзначимо центральну точку осей координат. У наступних двох вікнах - відсотки масштабування по горизонталі і вертикалі. Але нам важливо не поставити точний «розмах» для зміни розмірів, а закріпити пропорційність зміни висоти і ширини. Зробимо це, натиснувши на значок ланцюга Maintain aspect ratio (Зберігає пропорції). Решта опцій, призначені для нахилів і поворотів, залишаємо без змін.

Тепер тягнемо мишею за будь-яким кутом зображення, щоб збільшити нареченого і наречену до необхідних розмірів.

 • Пересуваємо парочку на те місце, де вони виглядають найприродніше, тобто де фото менше доведеться "підчищати", і ластиком стираємо зайві деталі, як зробили у випадку з маками і собором. В результаті отримаємо зображення, представлене на рис. 7, b.

* * *

Отже, ми познайомилися з основними принципами створення фотомонтажу, навчилися видаляти зайві предмети зі знімка і виправляти композиційні недоліки, почали тренуватися з інструментами виділення і працювати з шарами. На наступному уроці продовжимо вправи по фотомонтажу. Розглянемо прийоми професійного виділення, роботу з масками і поєднання декількох фотографій.

ПРО АВТОРА
Ксенія Свиридова - менеджер і дизайнер Координаційного центру програми ECDL в Україні (Європейський стандарт комп'ютерної грамотності), e-mail: [email protected] .

Продовження. Початок див. В №3 , 4 , 7 , 8/06 .

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: