Як налаштувати BIOS для завантаження з диска або флешки

 1. зміст
 2. 2. Як увійти в BIOS Setup
 3. 3. Основи роботи в Setup
 4. 3.2. збереження налаштувань
 5. 3.3. настройки
 6. 3.4. відновлення налаштувань
 7. 4. Варіанти завантаження
 8. 5. Налаштування BIOS
 9. 5.2. Режим роботи SATA контролера
 10. 6. Завантаження за допомогою «Boot Menu»
 11. 7. Проблеми із завантаженням
 12. 8. Посилання

Як зайти в BIOS або UEFI, змінити пріоритет завантажувальних пристроїв, режими роботи SATA контролера (AHCI і IDE), завантаження за допомогою Boot Menu для установки Windows.

У минулій статті ми говорили про те як зробити завантажувальний диск або флешку . А зараз я розповім вам як налаштувати BIOS комп'ютера для установки Windows з диска або флешки.

зміст

зміст

1. Що таке BIOS і UEFI

Кожна материнська плата має спеціальну програму для завантаження комп'ютера і налаштування параметрів різних пристроїв. Ця програма прошита (запрограмована) в спеціальну мікросхему на материнській платі і тому називається прошивкою.

Раніше всі материнські плати мали прошивку, яка називається BIOS, яка мала простий графічний інтерфейс з білими буквами на синьому тлі та була обмежена в функціоналі. Наприклад, в BIOS можна було використовувати мишку, вибирати мову і були відсутні будь-які графічні елементи (картинки) на увазі обмеженого обсягу мікросхеми пам'яті BIOS. Також материнські плати з BIOS не підтримували диски обсягом понад 2 Тб зважаючи обмежень старої системи розмітки дисків (MBR).

Зараз багато материнських плат мають новий тип прошивки, званий UEFI, яка відрізняється поліпшеним графічним інтерфейсом з використанням красивого фону, мальованих кнопок, можливістю вибору мови (включаючи російську) і деякими поліпшеннями. Наприклад, підтримкою нового типу розділів дисків (GPT), що дозволяє використовувати жорсткі диски обсягом понад 2 Тб.

Який тип прошивки має ваша материнська плата можна дізнатися в керівництві до неї, на сайті виробника материнської плати або ноутбука, а також візуально при вході в програму настройки Setup. Програма Setup також прошита в материнську плату і використовується для зміни налаштувань BIOS або UEFI.

2. Як увійти в BIOS Setup

Для входу в програму Setup потрібно відразу після включення комп'ютера затиснути кнопку «Delete» на клавіатурі. На деяких материнських платах і ноутбуках для цього використовуються клавіші «F2», «F10» або «Esc». Яку саме кнопку натискати можна прочитати в повідомленнях, що з'являються відразу після включення комп'ютера.

В текстовому вигляді

У графічному вигляді

Якщо ви не встигаєте прочитати, то натисніть кнопку «Pause» на клавіатурі для припинення завантаження. Продовж можна натисканням будь-якої клавіші. Якщо ви натиснете клавішу, призначену для входу в Setup, то відразу ж потрапите в програму налаштування материнської плати.

класичний BIOS

інтерфейс UEFI

3. Основи роботи в Setup

3.1. клавіші управління

Програма Setup вдає із себе набір різних параметрів, згрупованих на окремих вкладках, в залежності від призначення. Справа або внизу буде опис клавіш, за допомогою яких виробляються всі дії.

Для переходу між вкладками зазвичай використовуються стрілочки «вправо», «вліво» на клавіатурі. Для переходу між рядками усередині однієї вкладки використовуються стрілочки «вниз», «вгору».

Для зміни значень необхідно перейти за допомогою стрілок на необхідне поле, натиснути клавішу «Enter», а потім за допомогою стрілок вибрати нове значення з меню, що випадає. Для цього також можуть використовуються клавіші «+», «-» або «Page Up», «Page Down».

Для повернення на рівень вгору або до попередньої сторінки натискайте клавішу «Esc». Кнопка «Esc» на одній з головних вкладок буде означати вихід з BIOS без збереження налаштувань, який потрібно буде підтвердити або відмовитися від виходу.

У програмі Setup з інтерфейсом UEFI можна виконувати всі дії за допомогою мишки.

3.2. збереження налаштувань

Це дуже важливий момент. Після здійснення всіх необхідних налаштувань перейдіть на вкладку «Exit», виберете стрілочками пункт «Exit and Save Changes» ( «Вийти і Зберегти Зміни», порядок слів може бути різним), натисніть «Enter» і підтвердіть збереження налаштувань вибравши стрілочками «OK» або «Yes» і знову «Enter».

Зберегти налаштування можна набагато простіше і швидше натиснувши клавішу «F10» на клавіатурі і підтвердивши своє рішення. Ця клавіша працює в багатьох версіях BIOS, UEFI і часто вказується в підказках (внизу або праворуч).

3.3. настройки

Якщо ви випадково щось змінили або не впевнені в правильності зроблених налаштувань, то Перейдемо на вкладку «Exit» і виберіть «Exit and Discard Changes» ( «Вийти і Скасувати Зміни») або натискайте клавішу «Esc» до появи повідомлення про вихід без зміни налаштувань і підтвердіть дію ( «OK» або «Yes»).

3.4. відновлення налаштувань

Для відновлення всіх налаштувань в оптимальні значення за замовчуванням Перейдемо на вкладку «Exit» і виберіть «Load Setup Default» ( «Завантажити Налаштування За замовчуванням»). Після цього можна відразу змінити інші настройки або просто вийти з BIOS зі збереженням параметрів ( «Exit and Save Changes» або «F10»).

4. Варіанти завантаження

Вставте завантажувальний диск або флешку в комп'ютер, на який ви плануєте встановлювати Windows. Тепер для того, щоб почати установку Windows, потрібно налаштувати BIOS (або UEFI) за допомогою програми Setup на завантаження з диска або флешки. Також для цього можна використовувати спеціальне завантажувальний меню материнської плати (Boot Menu). Останній варіант простіше і зручніше, але ми розглянемо обидва способи.

5. Налаштування BIOS

5.1. Зміна пріоритету завантаження

Перейдіть на вкладку «Boot» або «Завантаження».

Встановіть ваш DVD-привід або флешку першим в порядку завантажувальних пристроїв.

Якщо ви будете встановлювати Windows з диска, то першим пунктом вибирайте пристрій типу «ATAPI CD-ROM», назва із зазначенням виробника або моделі приводу. Наприклад, «CDROM: PM-HL-DT-STDVD-RAM GH22NP» (це DVD-привід «LG»).

Якщо плануєте встановлювати Windows з флешки, то першим вибирайте щось типу «Removable Dev.» Або назва флешки із зазначенням виробника. Наприклад, «USB: Patriot Memory» (це флешка «PATRIOT»).
Transcend JetFlash 790 8Gb

Другим повинен стояти жорсткий диск, який позначається як «Hard Drive», «HDD» або інтерфейс до якого він підключений, виробник і модель диска. Наприклад, «SATA: 3M-SAMSUNG HD502HJ» (це жорсткий диск «Samsung» на 500 Гб з інтерфейсом SATA).

Зверніть увагу на те, що в розділі «Boot» можуть бути і інші пункти, що відповідають за пріоритет завантаження, типу «Hard Disk Drives» або «Removable Device Priority».

У них також потрібно перевірити, щоб DVD-привід або флешка стояли на першому місці.

Якщо у вас два жорсткі диски, то вище повинен стояти той, на який ви встановлюєте систему. Але в такому випадку я рекомендую один з дисків відключити, щоб уникнути плутанини і можливих помилок в установці системи. Його можна буде підключити після установки.

У програмі Setup з інтерфейсом UEFI все робиться аналогічно. Шукайте розділ «Boot» або «Завантаження», знаходите там ваш DVD-привід або флешку і піднімаєте їх в самий верх пріоритету завантаження. Плюс для цього можна використовувати мишку, що простіше і зручніше.

Не забудьте зберегти настройки на вкладці «Exit», вибравши пункт «Exit and Save Changes» або натиснувши «F10».

5.2. Режим роботи SATA контролера

Це в принципі не так важливо, але багатьох цікавить це питання, тому я вирішив його трохи прояснити. SATA диски можуть працювати в режимі сумісності з більш старими IDE дисками і в більш сучасному режимі AHCI. AHCI дає невеликий приріст продуктивності жорсткого диска при множині одночасному зверненні до нього. Такий режим роботи диска виникає в основному на серверах і для звичайного домашнього комп'ютера практично не потрібен.

Під час налаштування BIOS є можливість вибрати режим роботи SATA контролера.

Ці установки можуть перебувати в різних місцях і дещо відрізнятися в назвах, але принцип скрізь один. Вам пропонується режим сумісності з IDE або новий режим AHCI.

В цілому, режим сумісності з IDE рекомендується використовувати для Windows XP, так як спочатку вона не має SATA-драйверів і просто не побачить жорсткий диск, що не дозволить встановити Windows. Драйвера можна вбудувати в інсталяційний дистрибутив Windows, але сенсу це не має, так як на швидкість роботи не вплине, а проблем може додати.

Для Windows 7 і старше рекомендується використовувати режим AHCI, так як в сучасних операційних системах є необхідні драйвера. Також багато фахівців настійно рекомендують включати AHCI для швидких SSD-дисків.

6. Завантаження за допомогою «Boot Menu»

Є більш простий і зручний спосіб завантаження з DVD-диска або флешки як для BIOS, так і для UEFI - завантаження за допомогою «Boot Menu» ( «Меню Завантаження»).

Для виклику меню завантаження можуть використовуватися клавіші «F8», «F10», «F11», «F12» або «Esc». Їх часто можна побачити в підказках на початковому екрані завантаження комп'ютера. Ще цю інформацію можна дізнатися з інструкції, на сайті виробника материнської плати або ноутбука, пошуком в інтернеті або методом тику.

Відразу після включення комп'ютера затисніть і утримуйте виклику «Boot Menu» до появи меню вибору завантажувального пристрою.

За допомогою стрілок «вниз» і «вгору» перейдіть на DVD-привід або флешку і натисніть «Enter».
Sandisk Cruzer

Плюси такого способу очевидні - не потрібно копатися в BIOS, не потрібно потім повертати настройки BIOS назад (хоча це не завжди обов'язково) і досить викликати це меню всього один раз, так як після початку установки Windows це вже не буде потрібно. Крім того, використання «Boot Menu» не змінює настройки BIOS або UEFI.

7. Проблеми із завантаженням

Друзі, в зв'язку з тим, що у багатьох виникали проблеми із завантаженням при установці Windows і деякі писали про це в коментарях, я вирішив зробити окремий розділ, де зібрав відомі мені способи вирішення цих проблем.

Виконуйте рекомендації по черзі, а не всі відразу, щоб визначити в чому саме була проблема.

 1. Якщо завантаження комп'ютера зупиняється на самому початку і просить натиснути F1, після чого входить в BIOS, то у вас швидше за все або села батарейка на материнке (може збиватися час), проблеми з процесорним кулером (вийшов з ладу, ні туди підключили) або жорстким диском (помилки в SMART).
 2. Якщо при включення ПК з'являється повідомлення «Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key» це означає, що завантажувальний область на диску або флешці не знайдено або пошкоджена. Спробуйте завантажитися з установочного диска або флешки за допомогою Boot Menu (розділ 6 статті), якщо не допоможе зробіть завантажувальний носій заново за допомогою утиліти «Windows USB / DVD Download Tool».
 3. Якщо після перезавантаження комп'ютера установка Windows начитається спочатку, то вийміть завантажувальний диск або флешку і перезавантажте комп'ютер, установка повинна буде тривати з жорсткого диска.
 4. Відключіть усі зайві USB-пристрої (флешку, 3G-модем, смартфон, принтер). Залишити потрібно тільки мишку, клавіатуру, DVD-диск або флешку, з яких ви робите установку Windows.
 5. Якщо у вас кілька жорстких дисків, то вимкніть від материнської плати всі диски, крім того на який буде проводитися установка Windows.
 6. Скиньте налаштування BIOS за замовчуванням (описано в цій статті).
 7. Якщо установник не бачить диск або в кінці з'являється помилка 0x0000007B змініть в BIOS режим SATA контролера з AHCI на IDE або назад.
 8. Якщо при кожному завантаженні комп'ютер або ноутбук сам входить в BIOS або відкриває меню завантаження, то встановіть в BIOS опцію Boot Pop Menu в стан Disable / Виключено (якщо є).
 9. Вимкніть Fast Boot в розділі Advanced в BIOS, а в розділі Boot встановіть опцію Launch CSM в стан Enable / Включено (якщо є).
 10. У розділі Boot в BIOS змініть режим завантаження з EFI (UEFI) на Legacy (якщо є).
 11. Встановіть в BIOS опцію Secure Boot в стан Disable / Виключено (якщо є).
 12. Виберіть в BIOS версію встановлюваної Windows (якщо є).
 13. Якщо у вас ноутбук, одна версія Windows встановлюється, а інша ні і вам не допомогли поради по налаштуванню BIOS, то зверніться в підтримку або на форум виробника. Також може допомогти оновлення BIOS, після якого в ньому можуть з'явитися додаткові опції (п.8-12).
 14. При можливості встановлюйте Windows з DVD-диска, так як з флешками буває безліч різних проблем.
 15. робіть завантажувальний диск або флешку з оригінального способу .
 16. Вставляйте флешку в роз'єм USB 2.0 на задній панелі комп'ютера (материнської плати) або роз'єм USB 2.0 ноутбука. Завантаження з роз'єму USB 3.0 працює не завжди.
 17. Спробуйте скористатися Boot Menu, як описано в п.6 цієї статті. Цей спосіб простіше, надійніше ніж настройка пріоритету завантаження в BIOS і ви зможете визначити чи бачить комп'ютер вашу флешку.
 18. Нижня підкреслення на чорному екрані говорить про те, що комп'ютер зависає в момент звернення до флешці або до жорсткого диска. Якщо без флешки завантаження йде далі, то справа точно в ній.
 19. Якщо комп'ютер не бачить флешку або не хоче з неї завантажуватися, використовуйте для установки DVD-диск або іншу флешку.
 20. Якщо такої можливості немає, то змініть тип флешки з «знімний носій» на «жорсткий диск» за допомогою утиліти «BootIt Next Generation», відформатуйте її утилітою «HP USB Disk Storage Format Tool» і зробіть заново завантажувального за допомогою «Windows USB / DVD Download Tool ». Всі ці утиліти ви можете завантажити нижче в розділі «Посилання».
 21. Якщо проблема виникає вже після вибору розділу установки Windows, то скористайтеся порадами по налаштуванні BIOS (п.7-12). Видаліть при установці старі розділи з диска або зробіть це за допомогою завантажувального диска Acronis Disk Director.
 22. Якщо установник повідомляє, що не може встановити Windows на диск, то спробуйте виконати конвертацію MBR в GPT або назад.

Нагадую, що для виходу з BIOS зі збереженням налаштувань використовується клавіша F10.

8. Посилання

За посиланнями нижче ви можете завантажити всі необхідні утиліти, для вирішення проблем з флешкою.

У наступних статтях ми розглянемо як встановити Windows 7 , Windows 8.1 і Windows 10 .

Sandisk Cruzer
Transcend JetFlash 790 8Gb
Sandisk Cruzer

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: