Огляд Windows 8: від десктопа до планшета

Реліз операційної системи Windows 8, без перебільшення, є одним з найбільш очікуваних подій 2012 року

Реліз операційної системи Windows 8, без перебільшення, є одним з найбільш очікуваних подій 2012 року. Адже вперше за всю історію існування найпопулярніша в світі ОС кардинально змінює свій зовнішній вигляд, юзабіліті, і, що найголовніше, її фокус зміщується з десктопів на планшети. Microsoft і раніше робила спроби вийти на цей ринок. Спочатку це були Tablet PC, потім масштабний проект Origami, який приніс на ринок поняття UMPC (Ultra mobile PC), три роки тому - це була Windows 7 з підтримкою сенсорних екранів. Але жодна з цих спроб так і не увінчалася успіхом. Незважаючи ні на що, в Microsoft не здаються, Windows 8, як жодна інша ОС компанії, заточена під використання на планшетах. Проте розробники заявляють, що про користувачів Windows 7 вони не забули, і нову операційну систему буде зручно використовувати на будь-якому комп'ютері. Так це чи ні, ми постараємося розкрити в даному огляді.

Windows 8 на робочому столі

Незважаючи на заявлену наявність цілих 100 тис. Змін, Consumer Preview чисто зовні принципових відмінностей від представленої півроку тому Developer Preview не має - дива не сталося, десктопна частина і Metro як і раніше живуть разом. Мабуть, саме кардинальна відмінність полягає в тому, що тепер чітко видно, що десктоп явно не буде «головним» - якщо в Developer Preview між ними було своєрідне рівноправність, і користувачі дивувалися, як в майбутньому стануть поєднуватися такі протилежні за ідеологією інтерфейси, то в Consumer Preview на чільне місце поставлено саме Metro-інтерфейс, а робочий стіл виглядає всього лише черговим додатком, яке запускається і закривається так само, як і всі інші. Можна навіть припустити, що з точки зору Microsoft, десктоп буде потрібен лише для сумісності зі старими програмами, написаними в "до-Metro епоху", і з плином часу стане таким же анахронізмом, як, скажімо, підтримка DOS-додатків в перших версіях Windows .

Досить докладний "розбір польотів" за новим функціям і можливостям ми публікували свого часу на основі Windows 8 Developer Preview (див. "Windows 8: перше знайомство з новою ОС" ), Тому в даному матеріалі в огляді деськтопной частини ми зупинимося на відмінностях і нововведення, що з'явилися в Consumer Preview.

Зовнішній вигляд

Уже в Developer Preview кнопки "Пуск", по суті, не було - замість неї ми бачили прапорець, перемикати користувача на головний екран Metro-інтерфейсу.

Уже в Developer Preview кнопки Пуск, по суті, не було - замість неї ми бачили прапорець, перемикати користувача на головний екран Metro-інтерфейсу

В Consumer Preview розробник пішов ще далі - тепер в цьому місці немає взагалі нічого. Metro як і раніше викликається кліком в лівому нижньому кутку (а також натисканням апаратної кнопки на клавіатурі або вибором відповідного пункту в бічній панелі), але кнопки "Пуск" немає навіть у вигляді прапорця з Developer Preview. Більш того, немає і власне меню "Пуск" - воно не відключено в реєстрі, його не можна "повернути" за допомогою якого-небудь хака, його просто немає. Microsoft не дарма кілька місяців тому ділилася результатами своїх досліджень, згідно з якими користувачі все рідше звертаються до цього меню - схоже, це була своєрідна "психологічна підготовка" до такого кардинального вирішення. Зауважимо тут же, що користувачі вже в перший день знайшли рішення проблеми - кнопку (разом з меню) можна повернути на місце за допомогою програми ViStart , Спочатку призначеної для додавання меню в стилі Vista в Windows XP.

Зауважимо тут же, що користувачі вже в перший день знайшли рішення проблеми - кнопку (разом з меню) можна повернути на місце за допомогою програми   ViStart   , Спочатку призначеної для додавання меню в стилі Vista в Windows XP

Чи не настільки помітне, але все ж нововведення в Consumer Preview - зміна розташування так званого Charms Bar, або головного меню з системними кнопками пошуку, виклику Metro-інтерфейсу і т.д. Якщо в Developer Preview воно розташовувалося в лівому нижньому кутку, то тепер виїжджає з-під правої межі строго по центру. Викликати його можна, підвівши курсор миші до правих кутах екрана (верхнього або нижнього, без різниці), або, при наявності сенсорного управління, "витягнувши" звідти рухом пальця.

Викликати його можна, підвівши курсор миші до правих кутах екрана (верхнього або нижнього, без різниці), або, при наявності сенсорного управління, витягнувши звідти рухом пальця

Пам'ятається, неоднозначну реакцію в Developer Preview викликало появу ribbon-інтерфейсу в Провіднику - багато резонно дивувалися, навіщо він там потрібен, і обурювалися широкою смугою, що віднімає корисний простір. Схоже, в Microsoft прислухалися до користувачів - в Consumer Preview в Провіднику за замовчуванням використовується компактний вид панелі інструментів, а повноцінний ribbon-інтерфейс викликається спеціальною кнопкою.

"Під капотом"

Непомітне на перший погляд, але дуже важливе нововведення - поява перевірки орфографії на системному рівні, причому в Consumer Preview вже є підтримка російської мови (українська поки недоступний, але до релізу напевно додадуть і його) - так що користувачам нарешті не треба турбуватися про спеллчекер в улюблених редакторах або браузерах.

Непомітне на перший погляд, але дуже важливе нововведення - поява перевірки орфографії на системному рівні, причому в Consumer Preview вже є підтримка російської мови (українська поки недоступний, але до релізу напевно додадуть і його) - так що користувачам нарешті не треба турбуватися про спеллчекер в улюблених редакторах або браузерах

Якщо говорити про "невидимих" нововведення, варто згадати File History - систему резервного копіювання файлів користувача, що дозволяють відновити пошкоджені або видалені файли (Microsoft рекомендує використовувати для неї зовнішнє сховище, що логічно, адже призвести до пошкодження файлів можуть в тому числі і в результаті виходу з ладу системного диска). За замовчуванням ця функція вимкнена і активується в Control Panel - System and Security - File History. Зберігатися будуть файли, розташовані в Libraries, Desktop, Contacts і Favorites, в налаштуваннях можна вказувати періодичність збереження, максимально доступний для "історії" обсяг диска і т.д.

Ще одна цікава функція, раніше доступна лише в Windows Server - Storage Spaces. З її допомогою користувач може об'єднувати кілька фізичних накопичувачів під однією літерою, отримуючи таким чином, по-перше, "об'єднаний" логічний диск з більшим об'ємом вільного простору, а по-друге - певні гарантії в плані відмовостійкості, оскільки доступ до файлів збережеться навіть в випадку, якщо один з дисків вийде з ладу.

Гарячі клавіші

Win - виклик головного меню Metro-інтерфейсу. Як і в Windows 7, якщо після цього почати набирати текст, запускається пошук серед встановлених програм.

Win + D - виклик традиційного робочого столу.

Win + C - виклик бокового системного меню.

Win + I - виклик панелі налаштувань.

Win + Z - виклик контекстної панелі для поточного Metro-додатки.

Win + Q - виклик екрану пошуку по Metro-додатків.

Win + Пробіл - переключення мови введення і розкладки клавіатури.

Win + F - виклик програми пошуку файлів.

Win + Tab - виклик меню перемикання між Metro-додатками.

Win +. - прикріплення Metro-додатки до правій частині екрана.

Win + Shift +. - прикріплення Metro-додатки до лівій частині екрана.

Win + J - перемикання фокусу між двома закріпленими на екрані Metro-додатками.

Windows 8 на планшеті

Нова операційна система Microsoft вперше буде здатна працювати відразу на двох платформах - x86 і ARM. Розробники поки не уточнюють, чи буде Windows 8 на ARM-системах чим-небудь відрізнятися від побувала в наших руках Consumer Preview. У цьому огляді ми розглядаємо Windows 8 на планшеті з процесором Intel Atom і 2 ГБ оперативної пам'яті. Тому сказати, чи отримає користувач таку ж функціональність на ARM-системі, складно. Давайте краще подивимося, що може запропонувати користувачеві Windows 8 на платформі х86.

екран розблокування

Нова операційна система Microsoft на планшеті, вперше в своїй історії, практично нічим від деськтопной версії не відрізняється. Перше, що бачить користувач при початку роботи з Windows 8 на планшеті - це новий екран блокування.

Перше, що бачить користувач при початку роботи з Windows 8 на планшеті - це новий екран блокування

Він дуже схожий на використовуваний в мобільній ОС Windows Phone, і працює за тим же принципом. На екран блокування виводяться оповіщення, дата і час. Користувач в настройках може сам вибрати, яку інформацію він хоче бачити під час розблокування планшета. Щоб зняти блок, необхідно потягнути зображення вгору, після чого відкриється доступ до основного меню.

Для входу в систему користувач може встановити пароль, але в Windows 8 є і більш цікаві спосіб авторизації. Він називається Picture Password (Зображення пароль). Ідея його дуже проста, можна вибрати будь-яке зображення і зробити на ньому три різних жесту, після чого картинка буде з'являтися при кожному включенні / розблокування планшета і для входу в систему потрібно буде повторити свої жести.

Головне меню

Після того, як дисплей розблоковано, користувач потрапляє на основний екран, який за традицією носить назву кнопки Start (Пуск) і виконує її функції, але відрізняється від неї кардинально.

Він виконаний в дизайні Metro і нагадує головний екран Windows Phone 7, в якому традиційні іконки замінені квадратними плитками. Програми тепер можуть виводити інформацію прямо на ці плитки. Так, наприклад, працює додаток погоди. Виходить, що в Windows 8 плитки програм одночасно виконують роль ярликів для їх запуску і віджетів з додатковою інформацією.

Користувач може переміщати плитки на свій розсуд, але, на жаль, немає можливості впорядкувати їх за частотою використання або датою установки. Якщо програм на головному екрані стане занадто багато і горизонтальна прокрутка почне стомлювати, простим зведенням двох пальців на дисплеї можна зменшити плитки. В цілому, структура нового меню проста і зрозуміла, розібратися з його роботою нескладно.

жести

Головне управління Windows 8 на планшеті здійснюється за допомогою сенсорного екрану. При цьому велику роль в ньому відіграють різноманітні жести. Чотири з них є основними. Швидке проведення від правого краю дисплея викликає Charms Bar, на якому тепер розташована кнопка «Пуск». Від лівого - дозволяє перемикатися між відкритими програмами. Зверху екрана вниз - закриває програму. А жест пальцем від нижнього краю дисплея викликає меню, яке змінюється в залежності від програми.

Швидке проведення зверху вниз по плитці на головному екрані або з будь-якого файлу - виділяє його.

Швидке проведення зверху вниз по плитці на головному екрані або з будь-якого файлу - виділяє його

Система жестів, на перший погляд, може здатися складною, але, після нетривалого звикання, цей спосіб управління стає дуже зручним.

масштабованість вікон

Під час презентації Windows 8 Consumer Preview, Стівен Сінофскі, відповідальний за її розробку, демонстрував можливість масштабування системи, показуючи як вона виглядає на 10-дюймових планшетах і на 82-дюймовому телевізорі. В цьому плані нової ОС Microsoft немає рівних, інтерфейс побудований таким чином, щоб однаково добре виглядати на дисплеях різної діагоналі. При цьому вікна Metro-додатків можуть не тільки розтягуватися під розміри дисплея, але і підлаштовуватися під різні режими перегляду.

При цьому вікна Metro-додатків можуть не тільки розтягуватися під розміри дисплея, але і підлаштовуватися під різні режими перегляду

У Windows 8 користувач може розташувати поруч два вікна, при цьому одне з них зменшується.

Таким чином, одночасно можна, наприклад, переглядати веб-сторінки і листуватися поштою. Ця функціональність особливо повинна стати в нагоді користувачам з дисплеями високого дозволу.

Пошта

На відміну від Windows 7, в новій версії системи встановлено поштовий клієнт. Правда, його функціональність знаходиться на базовому рівні. Користувач може підключати свої облікові записи Hotmail, Gmail, Exchange або будь-який інший поштової служби з підтримкою протоколів POP3 і IMAP.

Користувач може підключати свої облікові записи Hotmail, Gmail, Exchange або будь-який інший поштової служби з підтримкою протоколів POP3 і IMAP

Також можна переглядати папки, виділяти, видаляти листи або відзначати їх як спам. Єдина «фішка» поштової програми в Windows 8 - можливість пересилати файли не як вкладення, а через сервіс SkyDrive, який надає 25 ГБ місця безкоштовно.

Єдина «фішка» поштової програми в Windows 8 - можливість пересилати файли не як вкладення, а через сервіс SkyDrive, який надає 25 ГБ місця безкоштовно

Для більшості функціональності цього додатка буде досить, але просунутих користувачів воно навряд чи влаштує.

Календар

Цієї програми теж не було в Windows 7, і в новій версії системи вона повертається. За своїми можливостями календар від пошти пішов недалеко.

За своїми можливостями календар від пошти пішов недалеко

Він вміє синхронізуватися з календарями Gmail, Hotmail або робочим Exchange. Є можливість переглядати календар за днями, тижнями або місяцями, а також створювати нові події з нагадуваннями.

повідомлення

Ця програма перекочувало в Windows 8 з мобільного Windows Phone 7. У планшетах з підтримкою GSM / 3G мереж з його допомогою можна буде обмінюватися SMS-повідомленнями, але це не основне його призначення.

У планшетах з підтримкою GSM / 3G мереж з його допомогою можна буде обмінюватися SMS-повідомленнями, але це не основне його призначення

За допомогою цієї програми можна також спілкуватися через сервіси миттєвого обміну повідомленнями, на даний момент, правда, підтримуються тільки Windows Live Messenger і чат через Facebook. Чи будуть для нашого регіону інші сервіси, наприклад, «Вконтакте» і ICQ, поки невідомо.

люди

Ще одна програма з Windows Phone 7. Як і в мобільній ОС, на Windows 8 вона відповідає за роботу з контактами.

Як і в мобільній ОС, на Windows 8 вона відповідає за роботу з контактами

Користувач може створювати нові, але немає можливості сортувати їх по групах. Додаток вміє синхронізувати контакти з Facebook і Google, а, крім цього, також показувати останні новини від друзів в Facebook.

зображення

Ця програма дозволяє переглядати фотографії і слайд-шоу на Windows 8, при цьому вона здатна відображати фото не тільки з локального накопичувача, але і зі SkyDrive, Facebook і Flickr.

SkyDrive

Додаток, який дозволяє відправляти в SkyDrive різноманітні файли, такі як фото, документи, музика або відео. Користувач також може завантажувати з SkyDrive свої файли.

Користувач також може завантажувати з SkyDrive свої файли

Функціональність у додатки базова, воно не вміє автоматично синхронізувати папки, або автоматично завантажувати зроблені планшетом фотографії до себе на сервер. Однак, і його поточних можливостей буде достатньо для повсякденного використання, особливо, якщо враховувати той факт, що Microsoft надає 25 ГБ місця в SkyDrive - безкоштовно.

Windows Marketplace

З запуском Windows 8, Microsoft також відкриє магазин програм, що отримав назву Windows Marketplace. На даний момент, він включає в себе додатки, створені в стилі інтерфейсу Metro.

На даний момент, він включає в себе додатки, створені в стилі інтерфейсу Metro

З запуском Windows Marketplace, Microsoft не закриватиме можливість встановлювати додатки, завантажуючи їх дистрибутиви з інтернету або з DVD-диска. Програми в Windows Marketplace розбиті на категорії, є рейтинги за популярністю, топ платних / безкоштовних додатків, а також сортування за оцінками покупців. В цілому, магазин зі своїм завданням справляється, і при цьому, у користувача є вибір, встановлювати програми через нього або прямо з сайту розробника.

Музика та відео

Програми для роботи з музикою і відео в Windows 8 поки пов'язані із залишками сервісу Zune і для роботи вимагають обліковий запис Microsoft. Втім, на їх функціональності це ніяк не позначається, програми програють стандартний набір музичних і відео файлів.

Втім, на їх функціональності це ніяк не позначається, програми програють стандартний набір музичних і відео файлів

Крім цього, додатки можуть підтягувати додаткову інформацію про програються файлах, наприклад, обкладинку альбому або відео, а також біографії артистів.

Крім цього, додатки можуть підтягувати додаткову інформацію про програються файлах, наприклад, обкладинку альбому або відео, а також біографії артистів

Сортувати музику можна по альбомах і жанрах, відео сортується за алфавітом були додані. Якщо Metro-програми для музики і відео не підійдуть, в системі все ще можна знайти старий добрий Windows Media Player, або ж встановити сторонній програвач. Крім цього, Microsoft не має прибрала з Windows 8 програму Windows Media Centre.

Xbox

У Windows 8 з'явилася зв'язок з Xbox, що цілком логічно, враховуючи останні успіхи цієї ігрової консолі. За допомогою програми Xbox Live Games користувач може переглядати свої досягнення в іграх, а також бали, зароблені друзями.

За допомогою програми Xbox Live Games користувач може переглядати свої досягнення в іграх, а також бали, зароблені друзями

Крім цього можна подивитися, які ігри вже були придбані для Windows і Xbox. Програма Xbox Companion дозволяє підключати планшет до ігрової консолі і використовувати його для управління Xbox.

клавіатура

У Windows 8 добре реалізована віртуальна клавіатура. Є підтримка безлічі мов, включаючи російську та українську, при цьому їх розкладки близькі до оптимальних.

Є підтримка безлічі мов, включаючи російську та українську, при цьому їх розкладки близькі до оптимальних

Можна вибирати повну або розділену клавіатуру, або рукописний ввід.

Робота з віртуальною клавіатурою не викликає дискомфорту, помилкові натискання зустрічаються рідко, великі обсяги тексту набрати на ній буде проблематично, але відповісти на лист по електронній пошті, в самий раз.

Робота з віртуальною клавіатурою не викликає дискомфорту, помилкові натискання зустрічаються рідко, великі обсяги тексту набрати на ній буде проблематично, але відповісти на лист по електронній пошті, в самий раз

Єдине, що підкачало - це перемикання мов, після натискання спеціальної кнопки, з'являється в меню, в якому потрібно вибрати мову. Хоча було б швидше, якби мова переключався відразу після натискання клавіші.

Новий інтерфейс проти старого

Перед тим, як підвести підсумки цього огляду, варто звернути увагу на одну особливість Windows 8. Робота Metro-інтерфейсу і традиційного робочого столу залишає враження, ніби дві різні ОС спробували об'єднати в одній системі. Всім нам звичний робочий стіл в Windows 8 функціонує як окремий додаток, хоча в ньому і можна запускати програми, але його, як і будь-який додаток, можна повністю закрити.

При цьому основний фокус зроблений на меню «Старт» і програми в стилі Metro. Але справа в тому, що вони поки погано взаємодіють з додатками робочого столу. Якщо користувач запустить «Провідник» і спробує через нього відправити фотографію електронною поштою, система видасть повідомлення про те, що не може знайти програму для роботи з поштою, хоча вона є, і вбудована прямо в Windows 8.

Якщо користувач запустить «Провідник» і спробує через нього відправити фотографію електронною поштою, система видасть повідомлення про те, що не може знайти програму для роботи з поштою, хоча вона є, і вбудована прямо в Windows 8

Інший приклад, у Metro-версії браузера Internet Explorer немає функції збереження закладок, і він не може синхронізувати їх з деськтопной версією IE. Така «незв'язність» нової операційної системи, викликає почуття дискомфорту при її використанні. А якщо говорити про планшетах, то робочий стіл викликає легкий дисонанс, так як доводиться переключатися з заточеного під пальці інтерфейсу в старий, який для них не призначений.

А якщо говорити про планшетах, то робочий стіл викликає легкий дисонанс, так як доводиться переключатися з заточеного під пальці інтерфейсу в старий, який для них не призначений

Подібна спроба осягнути неосяжне, наштовхує на думку, що Microsoft варто було б зробити з Windows 8 не одну, а дві операційні системи. Але, як би там не було, є надія, що до фінального релізу Microsoft врахує всі недоробки і в продаж Windows 8 надійде без подібних особливостей.

В підсумку

З повну упевненістю можна Сказати, что Windows 8 не повторити долю Windows Vista, чого побоюваліся много Користувачів. Система працює Швидко даже на Досить старому залозі, вона Сумісна з Windows 7, предлагает ряд поліпшень и буде одночасно доступна на десктопних ПК, ноутбуках и планшетах. З досвіду використання Windows 8 можна сказати, що Microsoft рухається в правильному напрямку, одна ОС для всіх комп'ютерів дозволить запускати на них однакове програмне забезпечення, що добре як для користувачів, так і для розробників. Сама система відмінно масштабується під екрани практично будь-якого розміру, і адаптована як для сенсорних дисплеїв, так і для роботи з мишею і клавіатурою. Але незважаючи на все це, спроба об'єднати Metro-інтерфейс зі старим робочим столом може викликати відторгнення у частині користувачів. Логіку графічного інтерфейсу, що застосовується в Windows протягом 25 років, і знайому кільком поколінням користувачів, не можна так просто викорінити. До Windows 8 їм доведеться звикати, а іноді навіть переучуватися, але Microsoft вже не дасть повернутися назад. Таким чином, можна припустити, що продажі Windows 8 чи не повторять гучного успіху Windows 7, та й далеко не всі користувачі ПК захочуть перейти на нову ОС. Але і в Microsoft адже ціляться зовсім в інший сегмент ринку. На планшеті Windows 8 виглядає добре, у неї є потенціал перевершити Android, ось тільки вистачило б у Microsoft духу прибрати з ARM-версії системи спадщина десктопних ОС.

Редакція висловлює подяку компанії Dell за надання планшета для огляду Windows 8.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: