Новости

Що треба знати при установці Windows. Залізо і BIOS

 1. Зміст статті:
 2. Розрядність Windows: x86 або x64
 3. AHCI або IDE. Вибір режиму роботи жорсткого диска
 4. Установка Windows з USB накопичувача
 5. Пріоритет завантаження в БІОС
 6. Підтримка USB миші і клавіатури під час установки Windows

Установка Windows - мабуть, один з перших показників компетентності IT-фахівця для рядового користувача ПК.

Установка Windows

Якщо ви можете самостійно "перевстановити вінду", то в очах користувачів ваш статус буде вже значно вище, а називати вас будуть не інакше, як "програміст".
Але на ділі виявляється, що мало просто вставити інсталяційний диск, запустити процес інсталяції операційної системи і дочекатися його закінчення. Існує велика кількість нюансів і тонкощів, знання яких допомагає не тільки полегшити саму установку ОС, але і уникнути можливих незручностей у подальшій роботі з комп'ютером.

Зміст статті:

Залізо і БІОС

Для зручності сприйняття розділимо весь матеріал на три великі групи. У цій статті розглянемо деякі поради при установці Windows, що стосуються конфігурації заліза комп'ютера і налаштування параметрів БІОС.

БІОС (basic input / output system - з англ. "Базова система введення / виведення") - це набір мікропрограм, що визначають першочергове поведінку комп'ютера і підключеного до нього обладнання

Налаштування, більш тісно пов'язані з програмної складової установки операційної системи, виділимо в окрему статтю, з якої можна ознайомитися за посиланням: Що треба знати при установці Windows. Вибір редакції Windows. програмна частина . У заключній частині поговоримо про налаштування Windows після установки: Що треба знати при установці Windows. Початкове налаштування Windows

Питання збалансованості при розмові про комп'ютери частіше вживається в значенні грамотного підбору всіх комплектуючих для майбутнього ПК, але тема попередньої настройки заліза і його ПО нижчого рівня не менше важлива і дозволяє отримати можливий максимум від нової машини.
Отже, на що ж необхідно звернути увагу в першу чергу при установці операційної системи Windows на комп'ютер або ноутбук?

Розрядність Windows: x86 або x64

Щоб відповісти на питання, який варіант системи Windows вибрати для конкретного обладнання: 32-бітну (x86) або 64-бітну (відповідно, x64) - слід керуватися двома параметрами:

 • тип процесора - це основний показник, що визначає сумісність обладнання з 64-бітної версією операційної системи. Якщо ваш процесор підтримує роботу з x64 системами, то Windows даної розрядності, по крайней мере, запуститься на комп'ютері.
  Щоб дізнатися, чи здатний проц працювати в режимі 64-бітної ОС, на Windows 10 досить відкрити властивості системи і поглянути на сходинку Тип системи. Крім, безпосередньо, інформації про тип встановленої системи після коми буде відображена інформація і про тип самого процесора, в даному випадку, зрозуміло, що підтримує роботу з 64-розрядними ОС.

  Крім цього, є ще один спосіб дізнатися, чи підтримує процесор систему x64. Зробити це можна за допомогою програм, що відображають інформацію про комп'ютер. Прикладами такого софта можуть служити популярні CPU-Z, Speccy або AIDA64 (колись носила назву Everest і AIDA32). В інформації про центральний процесор вікна програми нас цікавить рядок Інструкції

  або Набір інструкцій

  Якщо в цьому рядку є написи типу Intel 64, x86-64, EM64T або подібні, то ваш процесор підтримує 64-бітові системи.
  Ну і крім усього іншого, інформацію про тип процесора можна взяти з інтернету як з тематичних ресурсів про комп'ютерне залізо, так і з сайту виробника самого "каменю". Справедливості заради слід зазначити, що переважна більшість процесорів, що випускаються з 2005-2007 року, сумісні з ОС x64;
 • обсяг оперативної пам'яті - це не критичний показник працездатності системи x64, але основний параметр обгрунтованості вибору того чи іншого варіанта. Існує правило, про який, можливо, багато хто вже чули:

  якщо на вашому комп'ютері обсяг ОЗУ менше 4 Гб, то слід інсталювати на цю машину 32-бітну версію Windows; якщо на борту комп'ютера 4 Гб і більше, то розумно буде ставити на комп версію x64

  Це обумовлено специфікою роботи різних версій системи і обмеженнями в 32-бітних варіаціях.

Боятися 64-розрядних версій ОС не варто, весь сучасний софт вже давно адаптований під x64 структуру, а деякі додатки (особливо - сучасні ігри) і зовсім не здатні запускатися на системах x86 і можуть працювати виключно в 64-бітових версіях Windows.

AHCI або IDE. Вибір режиму роботи жорсткого диска

Режим роботи основного накопичувача системи впливає на наявність або відсутність деяких булочок і, як наслідок, на продуктивність гвинта.

Зрозуміло, в разі, якщо продуктивність всього обладнання знаходиться на досить низькому рівні, зміною режиму з застарілого IDE (Integrated Drive Electronics) на сучасний AHCI (Advanced Host Controller Interface) не принесе відчутного приросту швидкості роботи всієї системи, але якщо обладнання збалансовано і відповідає сучасним системним вимогам, то цей параметр слід провести Зрозуміло, в разі, якщо продуктивність всього обладнання знаходиться на досить низькому рівні, зміною режиму з застарілого IDE (Integrated Drive Electronics) на сучасний AHCI (Advanced Host Controller Interface) не принесе відчутного приросту швидкості роботи всієї системи, але якщо обладнання збалансовано і відповідає сучасним системним вимогам, то цей параметр слід провести.

Налаштовується параметр IDE / AHCI в Біосе материнської плати, відповідний пункт меню буде мати назву, типу Configure SATA, SATA mode або щось подібне, в залежності від варіанту BIOS

В ідеалі, слід міняти цей параметр ще до установки операційної системи, але якщо ОС була інстальована в режимі IDE, то цілком можна змінити параметр і пізніше, виконавши попередньо деякі дії (про них трохи нижче), щоб не отримати при запуску комп'ютера BSOD (синій екран смерті) з помилкою:

STOP 0x0000007B, INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

На сучасних ОС типу Windows 8 / 8.1 і Windows 10 можна просто перемкнути з меню BIOS режим в положення AHCI, після цього завантажитися в безпечному режимі, де система самостійно встановить бракуючий драйвер. Як це зробити, описано в статті Безпечний режим Windows. Safe mode .

На системах Windows Vista і Windows 7 ще перед тим, як ми перемкнемо режим роботи жорсткого диска, нам потрібно активувати драйвер ahci в реєстрі Windows. Щоб це зробити, необхідно в гілках реєстру

HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ Msahci

HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ IastorV

змінити значення параметра Start на 0 (нуль), докладніше про виправлення реєстру було розказано в статті Зміна параметрів Системні реєстру Windows .
Або ви можете просто запустити прикріплений файл, який змінить згадані вище параметри, тобто, активує ahci драйвер в системі, автоматично: ahci-driver-activation . Про те, як створювати такі reg-файли можна почитати тут: Створення reg-файлів. Синтаксис редагування записів реєстру

А ось в оригінальному образі Windows XP і більш ранніх версій системи від компанії Microsoft драйвера ahci взагалі відсутні, тобто в цьому режимі ми навіть не зможемо встановити систему, щоразу отримуючи синій екран смерті з наведеної вище помилкою. Щоб вийти з положення, можна піти трьома шляхами:

 • використовувати режим IDE, відмовившись від переваг новішого варіанта роботи накопичувачів;
 • якщо ОС вже встановлена ​​в режимі IDE, можна перед перемиканням в режим AHCI встановити необхідний драйвер в систему, скачавши його з сайту виробника материнської плати, можливо цього буде достатньо;
 • якщо другий спосіб не спрацював, або Windows XP ще не була встановлена, можна інтегрувати драйвера AHCI в дистрибутив Windows XP перед установкою системи на комп'ютер, або завантажити образ з уже інтегрованими драйверами.

Установка Windows з USB накопичувача

Якщо є можливість ставити систему з USB-носія, щоб поводитися саме так. Установчі оптичні диски програють флешка і жорстких дисків за всіма статтями. Вони повільніше, вони більш уразливі перед механічними пошкодженнями.
Тим більше, деякі сучасні пристрої (нетбуки, ультрабуки, частина моноблоків) і зовсім позбавлені DVD-приводів, що робить варіант установки системи з USB-накопичувача основним.

Іноді зустрічаються такі материнські плати, частіше це стосується застарілих моделей, в яких відсутня можливість інсталяції операційної системи через USB. В такому випадку у нас є три шляхи виходу із ситуації:

 • встановлювати ОС з оптичного DVD / CD диска;
 • підключити до комп'ютера на час установки системи зовнішній USB привід оптичних дисків;
 • використовувати емулятор оптичного приводу. Цей пункт дуже цікавий, якщо хто хоче докладніше дізнатися про даному способі, можна звернути свою увагу на пристрої типу Zalman ZM-VE200 / 300 або аналогічні, що дозволяють істотно полегшити роботу з образами завантажувальних дисків не тільки в процесі установки системи, але і під час завантаження з різних Live CD.

Залишається тільки додати, що на більшості моделей материнських плат і ноутбуків установку ОС необхідно проводити виключно через роз'єм інтерфейсу USB 2.0, а ось деякі сучасні пристрої вже дозволяють використовувати для цих цілей і USB 3.0 гнізда.

Пріоритет завантаження в БІОС

Налаштування пріоритету завантаження носіїв інформації проводиться частково для підвищення зручності роботи з комп'ютером.
Взагалі ми рекомендуємо в повсякденному використанні комп'ютера налаштовувати комп'ютер так, щоб пріоритетом завантаження користувався системний жорсткий диск. Однак, більшість користувачів при перевстановлення Windows виставляють пріоритет в BIOS таким чином, що спочатку перевіряється оптичний привід на можливість завантаження з диска.

Ми будемо діяти інакше:

 1. В БІОС налаштовуємо пріоритет завантаження з жорсткого диска.
 2. Для завантаження з інсталяційного носія, будь то дисковод або USB-накопичувач, викликаємо так зване BOOT MENU, в якому вибираємо цікавить нас пристрій.

Суть полягає в тому, що обраний в BOOT MENU пріоритет діє лише для поточної завантаження Суть полягає в тому, що обраний в BOOT MENU пріоритет діє лише для поточної завантаження. При наступному завантаженні комп'ютер знову буде стартувати з тим пріоритетом, який ми вказали в БІОС, в нашому випадку це жорсткий диск.

Гаряча клавіша виклику BOOT MENU під час тестування BIOS POST (від англійського Power-On Self-Test) залежить від моделі материнської плати і типу БІОСа. Найчастіше викликати меню завантаження в БІОС можна клавішею F12, якщо цей спосіб не працює, можна перевірити Esc, F8, F9 або F11, інші варіанти зустрічаються набагато рідше.

Підтримка USB миші і клавіатури під час установки Windows

Іноді при установці Windows на комп'ютер або ноутбук можна зіткнутися з такою ситуацією, коли миша і клавіатура не відповідають на дії з нашого боку. Не варто відразу нести пристрою на смітник або бігти в магазин за новими, цілком можливо, що проблема в налаштуваннях БІОС.

Справа в тому, що в БІОС є параметр, який відповідає за активацію / деактивацію USB-пристроїв до завантаження системи. Цілком можливо, що ця опція у вас проста відключена. Знайти цю настройку не складе труднощів, потрібно тільки відшукати пункт меню, в якому буде абревіатура USB, переконатися за додатковими словами з назви даного пункту, що це саме активація USB пристроїв на комп'ютері та змінити налаштування з Disable на Enable. Нижче наведено приклад, на якому опція USB Functions розташована в BIOS шляхом Advanced - USB Configuration

Нижче наведено приклад, на якому опція USB Functions розташована в BIOS шляхом Advanced - USB Configuration

Якщо ж подібної настройки в меню взагалі немає, то для установки системи на комп'ютер можна використовувати PS / 2 пристрої. Коли система завантажиться, ви зможете підключити до комп'ютера і ваші USB-маніпулятори, а система Windows самостійно доставить на них драйвера, якщо пристрої USB-шини працюють справно.

Для даної статті це були всі поради по установці Windows. Всім повноцінних налаштувань БІОС і чистих дистрибутивів.

Отже, на що ж необхідно звернути увагу в першу чергу при установці операційної системи Windows на комп'ютер або ноутбук?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: