Новости

Установка і оновлення операційної системи Windows XP SP3

  1. Оновлення операційної системи за допомогою утиліти WSUS Offline Update
  2. Підготовка пакетів оновлень і виправлень в програмі WSUS Offline Update
  3. Установка оновлень за допомогою клієнтської частини програми WSUS Offline Update
  4. Інтеграція оновлень в дистрибутив Windows XP

Сьогодні дуже складно сказати щось нове з приводу установки Windows XP. Дійсно, ця операційна система, яка існує з 2001 року, абсолютний рекордсмен по довгожительства.

Найдивовижніше, що за оцінками, які я наводив в одній з попередніх статей , Станом на листопад 2013 року на Windows XP працювали більше 30% комп'ютерів у світі. За прогнозами, навіть після припинення підтримки цієї операційної системи, запланованої на квітень поточного року, під XP залишаться близько 15% комп'ютерів.

Це дуже велика цифра. Приблизно на порядок більше, ніж частка комп'ютерів з Linux. Втім, можливо для Linux це якраз дуже хороший шанс зміцнити свою присутність на настільних комп'ютерах?

Не буду занудствовать з приводу того, чи варто сьогодні використовувати цю операційну систему. По суті, я все сказав з цього приводу в коментарях до попередньої статті. Лише перерахую основні причини, які заважають особисто мені, в даному випадку як рядовому домашньому користувачеві, остаточно розпрощатися з Windows XP. Їх три:

Перша. У мене є старий, але абсолютно справний хьюлетовскій сканер зі слайд-модулем. Час від часу я сканують з його допомогою слайди і негативи. Так ось, сам сканер працює і в нових операційних системах, але ось ПО для управління слайд-модулем існує тільки для XP. Пробував в Linux - вдає, що працює, але не працює.

Друга. Раз на місяць я користуюся програмою для ведення домашньої бухгалтерії. Працює вона тільки під XP. При цьому її можливостей мені вистачає повністю. Зрозуміло, є версії для нових операційних систем Windows, але ... треба знову платити гроші за ліцензію на нову програму, чого робити мені, по правді кажучи, зовсім не хочеться. І як бути з цінної базою, набраної в програмі за кілька років?

Третя. У мене є нетбук Asus eee pc 900. Безперечно, модель за своїми характеристиками виглядає сьогодні вже досить архаїчно. Особливо, що стосується набору накопичувачів - два SSD об'ємом 4 і 8 ГБ. Маленький SSD - швидкий і ставити операційну систему потрібно виключно на нього. В іншому випадку пристрій буде працювати ну дуже повільно.

Характерно, що сучасні версії Linux на 4 ГБ вже не поміщаються (про те, як я боровся з цією неприємністю можна прочитати тут ). А ось Windows XP SP3 на 4-х гигабайтах поміщається легко. Її я в кінці кінців на eee pc і повернув.

Зрозуміло, сьогодні я не збираюся описувати процес інсталяції Windows XP на комп'ютер. В основному мова піде про приведення свіжовстановленому примірників цієї операційної системи в кондиційне стан, тобто про встановлення оновлень безпеки і виправлень.

Деякий час назад все свіжовстановленому екземпляри Windows XP SP3 категорично відмовилися оновлюватися через Windows Update.

Ця проблема дуже активно обговорювалася в мережі, причому деяким користувачам вдавалося "проштовхнути" поновлення тим чи іншим шляхом. Хтось запевняв, що у нього все запрацювало після поновлення Internet Explorer, хтось говорив, що неодмінно потрібно завантажити і встановити таке то оновлення і т.д.

Я спробував кілька запропонованих варіантів і ... результату не отримав - відповідна сторінка windowsupdate могла висіти відкритою як завгодно довго, але нічого не відбувалося. Тоді я почав шукати своє, кардинальне, вирішення проблеми і воно було знайдено.

Поки я готував матеріал для цієї статті, проблема з оновленням Windows XP, на щастя, виявилася редмондовцамі усунена. А то якось негарно виходило - заявлена ​​дата закінчення підтримки 8 квітня 2014 року ще не настала, а поновлення вже недоступні.

Тепер першим номером оновлюється сам установник (KB898461) і після перезавантаження комп'ютера процес нормалізується.

Не дивлячись на це, я вирішив опублікувати опис знайденого рішення. Упевнений, що багатьом, як і мені, воно сподобається і вони їм неодмінно скористаються.

Дуже легко і красиво вирішити описану вище проблему вдалося за допомогою утиліти WSUS Offline Update. В цілому ж вона дозволяє замість довго і клопітно поновлення нової копії операційної системи через Інтернет швидко і просто зробити це безпосередньо з локального накопичувача. І не тільки для установки оновлень Windows XP - спосіб працює для будь-якої версії Windows.

У другій частині статті коротко зупинимося на інтеграції оновлень в дистрибутив Windows XP в програмі nLite.

Оновлення операційної системи за допомогою утиліти WSUS Offline Update

Програма WSUS Offline Update призначена для швидкого завантаження та збереження на локальному носії всіх актуальних на поточний момент часу оновлень для обраної операційної системи Windows і їх подальшої установки на будь-яку кількість комп'ютерів вже без підключення до мережі Інтернет.

Підготовка пакетів оновлень і виправлень в програмі WSUS Offline Update

Завантажуємо архів з програмою з офіційного сайту . Розгортаємо його вміст в будь-який віддати перевагу розташуванню на локальному комп'ютері. Після цього можна відразу починати працювати з утилітою, так як інсталювати її не потрібно.

Запускаємо UpdateGenerator.exe і відразу переходимо на вкладку Legacy products.

exe і відразу переходимо на вкладку Legacy products

У секції "Windows XP (wxp) відзначаємо потрібну мовну локалізацію операційної системи.

Так як ми будемо оновлювати Windows XP SP3, то завантажувати сервісні пакети не потрібно. Знімаємо в секції "Options" позначку "Include Service Packs".

Решта опцій даної секції відзначаємо якщо в оновлюваної системі будуть використовуватися відповідні програмні компоненти.

Якщо відзначити "Clean up download directories", то при повторному запуску утиліти зі зміненим набором опцій вміст директорії завантаження буде приведено у відповідність з ними.

Додатково можна відразу створити ISO образ (зручно для поновлення віртуальних машин) і скопіювати завантажені поновлення в іншу папку або на зовнішній носій.

На вкладках "Office" і "Legacy products" можна вибрати завантаження оновлень для різних версій Microsoft Office.

Після того як вибір опцій буде закінчений натискаємо "Start".

Після того як вибір опцій буде закінчений натискаємо Start

З'явиться командне вікно в якому можна спостерігати за ходом процесу завантаження файлів. Залишається лише дочекатися його завершення.

Після того, як завантаження закінчиться, можна не виходячи з програми створити необхідні набори оновлень. Для цього потрібно відзначити чекбокси "Only prepare ISO / USB" (поруч з кнопкою "Start"), "USB medium" і вибрати папку на диску або зовнішньому пристрої зберігання, в яку будуть скопійовані виконувані файли, необхідні на стадії установки оновлень, і безпосередньо самі пакети оновлень.

Ця опція надзвичайно зручна, коли за допомогою WSUS Offline Update викачуються оновлення для кількох операційних систем. З її допомогою можна створювати клієнтські набори оновлень для кожної з них по-окремо.

Установка оновлень за допомогою клієнтської частини програми WSUS Offline Update

Всі замовлені поновлення зберігаються в папці \ wsusoffline \ client. Саме її вміст, з тим чи іншим набором файлів, копіюється в зазначену папку на диску або зовнішньому носії після кліка на "Start" з встановленим прапорцем "Only prepare ISO / USB". При бажанні цю папку можна самостійно скопіювати в потрібне місце або надати спільний доступ до неї через мережу.

Крім безпосередньо пакетів оновлень клієнтська папка WSUS Offline Update включає в себе набір необхідних виконуваних і пакетних файлів для їх установки.

Єдине, що потрібно зробити далі, це надати безумовний доступ для будь-якої користувальницької облікового запису до вмісту файлів папки WSUS Offline Update.

Технологічно основна частина процесу установки оновлень виконується в сеансі спеціально створюваної тимчасової облікового запису (WOUTempAdmin). Саме з цієї причини не варто копіювати клієнтську частину утиліти в домашні папки ( "Мої документи", "Робочий стіл" і ін.) Поточного облікового запису, так як в цьому випадку доступ до потрібних файлів буде неможливий і оновлення не встановляться.

Після того, як доступ до файлів клієнта поновлення WSUS Offline Update для оновлюваного комп'ютера буде надано тим чи іншим способом, запускаємо від імені адміністратора UpdateInstaller.exe.

Вибираємо бажані опції і натискаємо "Start".

На першій стадії буде виконаний попередній аналіз стану операційної системи і створена тимчасова обліковий запис WOUTempAdmin. Потім комп'ютер буде перезавантажений з автоматичним входом в сеанс облікового запису.

Після цього почнеться власне процес установки оновлень, який завершиться повторної перезавантаженням комп'ютера і видаленням технологічної облікового запису користувача.

Ось так красиво і швидко. Головне, що не потрібно щоразу повторно завантажувати оновлення з сайту windowsupdate.microsoft.com.

Якщо видалити з папки \ wsusoffline \ client непотрібні в нашому випадку поновлення для 64-розрядної Windows Server 2003 (папка \ w2k3-x64, 0,5 ГБ), то розмір файлів клієнтського набору для Windows XP складе близько 2 ГБ.

Більша частина цього обсягу (1,29 ГБ) зайнята файлами .NET Framework. Якщо ця програмна платформа на обновлюваному комп'ютері додатками не використовується, то її можна просто виключити з набору оновлень.

Справедливості заради треба сказати, що після поновлення описаним способом тестової віртуальної машини з Windows XP SP3, штатна система поновлення все ж знайшла і запропонувала 9 високопріоритетних оновлень. Серед них: найновіше "засіб видалення шкідливих програм", "оновлення версії помічника .NET Framework", ну і, природно, "Повідомлення про результати перевірки автентичності Windows".

Погодьтеся, що в порівнянні з майже 150 встановленими автономно оновленнями це вже сущі дрібниці.

Додатково можна відзначити, що повністю оновлена за допомогою WSUS Offline Update Windows XP SP3 зайняла на диску зовсім небагато місця. Навіть зі встановленою платформою .NET Framework загальний обсяг системних файлів склав менше 4 ГБ.

Перед тим, як перейти до другої частини публікації, дозволю собі невеликий ліричний відступ на тему установки операційної системи на комп'ютер. Цікавим воно може бути тільки системним адміністраторам, так що інші читачі можуть його сміливо пропустити.

На практиці при обслуговуванні організацій "чиста" інсталяція системи з дистрибутива робиться не так вже й часто. Зазвичай лише на перший з однотипною по набору хардверних компонентів партії комп'ютерів.

Крім операційної системи, як такої, на комп'ютер встановлюються драйвери пристроїв і всі використовувані в корпоративній мережі додатки - Офіс, 1С і т.д. Потім за допомогою Norton Ghost, Acronis або Clonezilla робиться образ диска. Далі все комп'ютери "заливаються" з цього єдиного способу з наступною зміною мережевого імені.

Воно й зрозуміло. При прийнятому у нас кількості співробітників ІТ відділу "правильно" інсталювати кожен комп'ютер просто нереально - тоді помре все інше.

Так ось, треба мати на увазі, що якщо зберігається образ не підготувати правильно, то велика кількість комп'ютерів в домені локальної мережі виявиться з однаковими ідентифікаторами безпеки (Security Identifier - SID). Чим це загрожує?

Перший раз я зіткнувся з цією проблемою досить давно, ще в бутність Windows XP. Проявилася вона в тому, що частина комп'ютерів ніяк не могла зареєструватися на сервері WSUS. Благо, для XP існувала чудова утиліта NewSID , Яка дозволила миттєво виправити ситуацію.

Потім почали встановлювати на нові комп'ютери Windows 7 на якій утиліта NewSID вже не працювала. На жаль, до цього моменту з'явилася вельми недоречно і, як згодом виявилося, вельми невдала стаття Марка Руссиновича. Визнаний авторитет у світі Windows доводив, що SID не має ніякого значення. У Windows 7 проблем з WSUS дійсно не спостерігалося і ми йому повірили. А даремно.

Неприємність трапилася пізніше, коли не вдалося підключити SQL сервери декількох вельми віддалених філій до сервера центрального офісу. Винні, як ви вже здогадалися, були однакові SID віртуальних серверів Windows 2008 R2.

Благо, проблему вдалося вирішити віддалено за допомогою sysprep, але через різницю часових поясів займатися цим довелося вночі.

Так що не вірте нікому, хто каже про те, що проблеми однакових SID не існує і запускайте sysprep безпосередньо перед збереженням образу диска.

Інтеграція оновлень в дистрибутив Windows XP

Описана вище методика установки оновлень операційних систем Windows за допомогою WSUS Offline Update працює відмінно. В принципі на цьому можна і зупинитися.

Однак, щодо Windows XP можна піти ще далі і інтегрувати частину оновлень (все не вийде) безпосередньо в дистрибутив операційної системи. У цьому випадку установка Windows XP на комп'ютер стане ще простіше і швидше.

Зрозуміло, ми будемо використовувати для цієї мети добре відому і відмінно зарекомендувала себе утиліту nLite.

Утиліта дозволяє самостійно модифікувати дистрибутиви Windows XP: інтегрувати сервісні пакети та поновлення, видаляти непотрібні компоненти, налаштовувати автоматичну установку і багато іншого.

На жаль обіцяна автором програми версія для Windows 7 і вище поки не з'явилася.

За час існування nLite алгоритм роботи з нею був описаний незліченну кількість разів. З цієї причини я не буду детально розбирати саму утиліту, а лише акцентую увагу на цікавлять нас в даному випадку моментах.

Завантажити програму найкраще з офіційного сайту проекту.

Перед тим, як запустити nLite, зробимо за допомогою описаної вище утиліти WSUS Offline Update, запущеної в варіанті "Only prepare ISO / USB", вивантаження набору оновлень в будь-яку папку на жорсткому диску.

Передбачається, що до цього моменту актуальні оновлення вже завантажені в папку \ wsusoffline \ client. Якщо немає, то завантаження і копіювання можна об'єднати.

Відкриваємо створений набір оновлень в менеджері файлів. В першу чергу нас цікавить папка "wxp \ rus". Сортуємо знаходяться в ній файли за датою створення і видаляємо всі створені раніше квітня 2008 року (вихід сервісного пакета SP3).

Далі видаляємо "wmp11-windowsxp-x86" і всі оновлення, які мають в назві "windowsmedia", так як відразу оновити медіаплеєр не вийде.

Запускаємо nLite.

Увага Увага. На другому кроці візард nLite попросить вказати папку з дистрибутивом Windows XP. Це буде робоча папка програми, в якій вона виконає всі запитані зміни. Якщо вихідний дистрибутив Windows XP зберігається у вас в єдиному екземплярі, то не вказуйте шлях до нього. Зробіть окрему копію для роботи в nLite.

Якщо наявний в розпорядженні дистрибутив представлений в ISO файлі, то його вміст потрібно буде витягти, наприклад за допомогою архіватора 7-Zip.

На наступному кроці визначаємо потрібні дії. Відповідно до розглянутої сьогодні завданням в даному вікні досить відзначити лише другий і останній пункт.

Саме через те, що nLite без проблем створює образи завантаження ISO, я вирішив обмежитися в попередній статті описом однієї єдиної утиліти YUMI для підготовки завантажувальної флешки з дистрибутивом Windows XP.

На наступному кроці додаємо файли оновлень, які будуть інтегровані в дистрибутив. Натискаємо "Додати". Відкриється вікно системного файлового менеджера Explorer. Знаходимо нашу папку з заздалегідь підготовленими файлами пакетів оновлень і виділяємо їх все.

У представленому на малюнку вікні nLite "Виправлення і Пакети оновлень" сортуємо і строго вибудовуємо всі файли в порядку збільшення дати. Деякі файли мають відмінний від інших формат дати, тому за допомогою зелених стрілок в правій частині вікна переміщаємо їх на потрібні позиції.

Якщо потрібно оновити .NET Framework, додаємо потрібні файли з папки "\ dotnet" і також вибудовуємо їх за датою створення.

Мабуть що це одна з найбільш кропітких операцій. Благо виконати її треба всього один раз.

Після того, як з додаванням файлів оновлень і виправлень буде покінчено, переходимо до інтеграції драйверів. Як і збирався, я пропущу опис цього етапу. Тим більше, що нічого складного в ньому немає.

Окремо можна відзначити, що якщо вам прийшла в голову не дуже вдала думка встановити Windows XP на твердотільний накопичувач SSD, то в обов'язковому порядку варто інтегрувати в дистрибутив системи драйвери для контролера диска SATA. Якщо цього не зробити, то навіть після SP3 Windows XP буде працювати тільки з дисками IDE і про режим AHCI можна буде забути.

У будь-якому випадку, навіть після вдалої установки XP на SATA диск, доведеться додатково займатися налаштуванням відправки команди TRIM, причому за допомогою сторонніх утиліт - Windows XP про цю дуже важливою для SSD команді нічого не знає.

Так, і ще. Перед установкою Windows XP на SSD обов'язково зробіть заздалегідь правильну розмітку диска. Що таке твердотільний накопичувач ця операційна система теж не знає і створить розділ зі стандартним для механічних HDD і абсолютно не підходить для SSD початковим зміщенням в 63 сектора по 512 Байт (32 256 Байт).

Створити розділ з правильним для SSD початковим зміщенням, дорівнює 1024 KB (1 048 576 Байт), можна або в Windows 7 - Windows 8.1, або, наприклад, за допомогою Linux утиліти GParted. У вільному доступі є збірка GParted-live, про яку я вже згадував раніше .

Власне це все, що потрібно зробити для інтеграції оновлень в дистрибутив. Тому пробіжуся по іншим можливостям nLite дуже коротко.

С помощью nLite годі й только Щось Додати в дистрибутив Windows XP, но и істотно скоротіті его ОБСЯГИ за рахунок відалення непотрібних компонентів. Це робиться на екрані, який так і називається - "Компоненти".

Цей етап настройки дистрибутива забезпечений відмінними локалізованими поясненнями. Важливі компоненти системи виділені червоним кольором. Крім того, можна прямо захистити від випадкового видалення деякі компоненти, вказавши перелік необхідних функціональних можливостей системи (кнопка "Сумісність").

При підготовці дистрибутива для установки Windows XP на Asus eee-pc 900, вдалося зменшити його обсяг приблизно на 200 МБ (30%).

Налаштування "Установка" розділена на три секції: "Автоматизація", "Налаштування" і "Налаштування". В сукупності вони дозволяють заздалегідь виконати величезну кількість налаштувань - автоматизувати введення ключа продукту, створити потрібні облікові записи, налаштувати мережу, зовнішній вигляд, запуск служб і багато багато іншого.

На заповідав етапі роботи nLite буде створений ISO образ дистрибутивного диска. Про те як можна створити завантажувальний флешку безпосередньо з файлом ISO ми розібралися в попередній статті.

Як я вже говорив, створений таким чином дистрибутив Windows XP буде включати в себе б о більшу частину оновлень, але не всі. Після установки системи на комп'ютер можна швидко оновити її за допомогою WSUS Offline Update (для цього все вже є), або через windowsupdate.

Навіть якщо не говорити про зручність, то в будь-якому випадку час на установку і оновлення заздалегідь підготовленої описаним способом системи буде мінімальним.

І як бути з цінної базою, набраної в програмі за кілька років?
Чим це загрожує?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: