Новости

Як правильно підключити автомат: схеми підключення

 1. пристрій автомата
 2. електромагнітний расцепитель
 3. тепловий расцепитель
 4. схеми підключення
 5. Корисні поради
 6. Висновок по темі

Встановити і правильно підключити автомат в розподільній шафі - не проблема. З цим може впоратися навіть звичайна людина, яка з електрикою стикається тільки, коли вставляє в розетку штепсель від побутового приладу або вмикає освітлення. Але питання, як правильно підключити автомат, все одно часто звучить від обивателів. Вся справа в тому, що навіть серед електриків відбуваються суперечки про способи під'єднання. Тобто, підводити провід живлення до автоматичного вимикача зверху чи знизу.

Тобто, підводити провід живлення до автоматичного вимикача зверху чи знизу

Давайте не будемо сперечатися тут, а просто звернемося до правил улаштування електроустановок (ПУЕ), де в одному з пунктів, а, точніше, в пункті 3.1.6, чітко все описано. Ні фото нижче нами зроблена виписка з цього пункту ПУЕ.

Ні фото нижче нами зроблена виписка з цього пункту ПУЕ

Отже, правила рекомендують підключати провід живлення до нерухомого контакту в автоматі. А він розташований саме зверху. Але давайте до кінця бути чесними, і ще раз прочитаємо правило. У ньому немає строго обмеження, тобто, воно носить тільки рекомендаційний характер. Тому відповідаючи на питання, як підключити автоматичний вимикач знизу або зверху, можна використовувати два варіанти. Тим більше, прилад буде відключати мережу від перевантажень і короткого замикання в будь-якому випадку в незалежності від схеми підключення.

І все ж, чому в ПУЕ цей пункт присутній? Щоб відповісти на це питання, необхідно розглянути пристрій автоматичного вимикача.

пристрій автомата

Щоб перейти до схем підключення автомата, необхідно розібратися в першу чергу з його конструкцією. А так як нас цікавить саме підключення проводів до нижніх або верхніх контактів приладу, то треба розуміти, що обидва контакти (рухливий і нерухомий) виготовляються з різних металевих сплавів.

Коли справа стосується мережі змінного струму, то при комутації автомата його контакти вигорають рівномірно, і тут різниці, куди підключати дроти, немає ніякої. Якщо автомат розташовується в схемі з постійним струмом, то вибір контакту підключення - важлива складова правильної і довгострокової роботи самого приладу. При високій величині сили струму спостерігається перенесення металів з одного контакту на інший, тому в таких мережах підключення живлячих проводів треба проводити тільки зверху, тобто, через нерухомий контакт.

Тепер переходимо безпосередньо до самого пристрою автомата. Щоб ви зрозуміли, що знаходиться всередині цього приладу, рекомендуємо ознайомитися з малюнком нижче.

Два основні елементи, які виконують захисні функції автомата - це расцепители електромагнітний і теплової.

електромагнітний расцепитель

Цей елемент є захисним, який спрацьовує в тому випадку, якщо в електричному ланцюзі, куди був встановлений сам автомат, з'явилося коротке замикання. Саме в цей момент в ланцюзі з'являються струми величезної величини (практично перевищують номінальне значення струму в тисячі разів). Щоб не згоріла проводка і побутові прилади, включені в розетки, расцепитель миттєво відключає подає мережу. Час відключення - це мілісекунди. До речі, існує певна маркування по времятоковим характеристикам. Позначається вона буквами латинського алфавіту і наноситься на корпус самого автоматичного вимикача. У побуті найчастіше використовуються типи «А», «В», і «С».

Сама конструкція електромагнітного розчеплювача - це сердечник (соленоїд), навколо якого розташовані витки пружини. Соленоїд пов'язаний безпосередньо з рухомим контактом автомата. А ось пружина з'єднується послідовно з силовими контактами і тепловим расцепителем. Номінальний струм занадто малий, щоб створений всередині котушки магнітний потік, зміг втягнути сердечник і тим самим розімкнути контакти. Як тільки в мережі виникає коротке замикання, тобто, з'являється тог величезної величини, всередині котушки (пружини) виникають великі магнітні потоки, пружина стискається і втягує в себе сердечник, який в свою чергу відразу розмикає силові контакти. А, значить, мережа буде знеструмлена.

А, значить, мережа буде знеструмлена

тепловий расцепитель

Цей елемент призначається для захисту електричного кола, якщо в ній починають діяти великі навантаження, відмінні від номінальної. Це расцепитель, так би мовити, уповільненої дії. Він буде певний час тримати перевантаження, і якщо останній не знизиться до номінального значення, то відключить харчування. Відразу обмовимося, що теплової расцепитель не реагуватиме на скачки струму короткочасної дії.

Чисто конструктивно теплової расцепитель є біметалічну пластину, яка, по суті, є консоллю. Її вільний кінець з'єднаний з механізмом, який і буде роз'єднувати контакти. При номінальному струмі вільний кінець пластини розташовується близько до важеля расцепітельного механізму. Як тільки в ланцюзі розпочнеться перевантаження, пластина починає нагріватися і згинатися, тим самим діючи на важіль, той в свою чергу на механізм, а останній на контакти, розмикаючи їх.

Ось таке досить складний пристрій автоматичного вимикача і принцип дії.

схеми підключення

Отже, принцип роботи автоматичного вимикача тепер зрозумілий, можна переходити безпосередньо до схем його підключення. Почнемо з того, що автомати можуть підключатися в однофазні та трифазні мережі. Які автомати для цього необхідні? Якщо розмова вести від однофазних мережах з напругою в 220 вольт, то в них зазвичай встановлюється або однополюсний прилад, або двополюсний. Сама схема буде залежати від того, чи використовується в ній заземлюючий контур чи ні.

Якщо в будинок входять два дроти (нуль і фаза), то в розподільну шафу можна ставити однополюсний варіант. При цьому фазний контур буде проходити саме через сам автомат. Якщо всередину будинку входить три дроти (фаза, нуль і заземлення), то загальний автомат повинен бути двополюсним. Тобто, до першої клеми приладу підключається фаза, до другої нуль. Заземлення через окрему клемник розлучається до споживачів (світильники і розетки). Далі, дроти від автоматичного вимикача проводяться до лічильника, потім до однополюсним автоматам, встановлених по групах, але вже як було описано в першому випадку. До речі, ось нижче дана система підключення автомата.

До речі, ось нижче дана система підключення автомата

Що стосується трифазної мережі, то в даному випадку краще всього ставити триполюсні або чотириполюсні конструкції. Тут все точно так же, як і у випадку з однофазним підключенням. Тобто, якщо в будинку використовується розводка без заземлення, то до нерухомих контактів підключаються три фази мережі живлення. Нульовий провід розлучається як окремий контур до споживачів (розетки і лампи). Якщо в будинку є система заземлення, то встановлюється чотириполюсні модель, тобто, до приладу будуть підключатися три фази і нуль, а контур заземлення піде окремою лінією до споживачів.

Корисні поради

Іноді підключення автоматичного вимикача пов'язано з правильним проведенням деяких нюансів всього процесу. А саме приєднанням проводів до приладу. На що необхідно обов'язково звернути увагу?

 • У кожної моделі є свої вимоги щодо перетину вставляється дроти і довжини ізоляційної оболонки. Це обов'язково вказується в паспорті виробу.
 • Найчастіше зачищати провід треба на довжину від 0,8 до 1,0 см.
 • Важливо розуміти, що ставити провід з ізоляцією в затиск неприпустимо, тому що діаметр ізоляції більше діаметра самої жили, тому контакт між затискачем і житлової або буде слабким, або буде повністю відсутні.
 • Фіксація дроти в автоматі проводиться гвинтом, який закручується викруткою. Після фіксації необхідно перевірити якість затиску, для цього сам провід треба злегка посмикати.
 • Якщо для підключення автомата використовується багатожильний провідник, то на його кінець найкраще надіти наконечник.

Якщо для підключення автомата використовується багатожильний провідник, то на його кінець найкраще надіти наконечник

Висновок по темі

Отже, в цій статті ми постаралися відповісти на питання, яке цікавить багатьох, як підключити автомат правильно? Сподіваємося, що з наданої інформації все зрозуміло. І як вже було сказано вище, цей процес не найскладніший, головне розібратися в схемах підключення.


І все ж, чому в ПУЕ цей пункт присутній?
Які автомати для цього необхідні?
На що необхідно обов'язково звернути увагу?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: