Рейтинги ВНЗ: Економісти не доганяє математиків

  1. В світовому масштабі
  2. Як компанії рекрутують випускників
  3. Економісти отримують більше математиків

Рейтингова агенція «Експерт РА» склало черговий, 6-й рейтинг російських вузів. П'ятірка лідерів виглядає так: МГУ імені Ломоносова, МФТІ (Московський фізико-технічний інститут), Національний дослідницький ядерний університет МІФІ, СПбДУ, МГИМО. «Вища школа економіки» - на шостому місці. Перша двадцятка не змінилася в порівнянні з минулим роком - крім того, що на 20-е місце з 21-го піднявся Російський університет дружби народів. Рейтингова агенція «Експерт РА» склало черговий, 6-й рейтинг російських вузів

© Андрій Родіонов / Фотобанк Лорі

Рейтинг складався на основі опитування 30 тисяч респондентів у складі роботодавців, представників академічних та наукових кіл, студентів і випускників вузів. В якості критеріїв бралися якість освіти, затребуваність роботодавцями, науково-дослідна діяльність.

В світовому масштабі

Варто відзначити, що в 2017 році російські вузи потрапили і в міжнародні рейтинги. Десять з них увійшли в топ-500 міжнародного рейтингу університетів Round University Ranking (RUR) і навіть піднялися в позиціях. Це МГУ імені Ломоносова (145 місце, +27 позицій), МІФІ (231, +40), Томський державний університет (256, +71 позиція), МФТІ (294, +50), Новосибірський державний університет (372, +9), СПбДУ (414), Томський політехнічний університет (420, +53 позиції), РУДН (456, +5), університет ИТМО (475, +10), Нижегородський державний університет ім. Н. М. Лобачевського (494, +5 позиції).

У впливовому міжнародному рейтингу Times Higher Education (THE), складеному за участю інформаційну групи Thomson Reuters, в 2016-2017 рр. виявилося 24 російських ВНЗ, 11 з яких в рейтинг потрапили вперше. Лідером серед російських вишів також став Московський державний університет імені М. В. Ломоносова, який посів 188 місце (у минулому році МГУ займав 166-е місце). Московський фізико-технічний інститут піднявся до рівня 301-350. Причому на цьому рівні МФТІ дуже обганяє своїх конкурентів (університети Мілана, Бремена, Колорадо, Ессекса і ін.) З інновацій для бізнесу. Те ж саме можна сказати і про Університет ИТМО (Санкт-Петербурзький національний дослідницький університет інформаційних технологій, механіки і оптики). При цьому ИТМО дебютував в списку в 2017 році, як і Вища школа економіки - на рівнях 351-400 і 401-500 відповідно.

Як компанії рекрутують випускників

Рейтинг МГУ, за версією «Експерт РА», виріс за рахунок відгуків представників академічного середовища і затребуваності серед роботодавців. Найбільш популярними на ринку праці виявилися випускники факультету обчислювальної математики і кібернетики МГУ. МГУ традиційно, з самого заснування, славиться своєю математичною школою. Перший університет країни закінчили такі видатні математики, як Андрій Колмогоров і Микола Константинов. Ректор МДУ Віктор Садовничий - теж математик. Випускниками факультету обчислювальної математики і кібернетики є Сергій Асланян, президент Ситроникс, Дмитро Новіков, гендиректор Консультант Плюс, Сергій Кириленко, екс-голова правління Собінбанку, Костянтин Крищенко, екс-заступник голови ЦБ РФ, Михайло Гончаров, співвласник компанії «Теремок» та ін. На факультеті працюють лабораторії, створені спільно із зарубіжними IT-компаніями: Sun, Intel, Microsoft, і регіональна академія CISCO. Факультет також співпрацює з такими великими IT-компаніями, як Microsoft Research, IBM, Hewlett-Packard, SAP, Samsung; а також багатьма російськими компаніями: Люксофт, Редлаб, Ай-Ті, Гарант, Консультант-Плюс, ДВМ, Лабораторія Касперського, Mail.Ru Group і іншими. Всі ці компанії навчають, а потім наймають випускників МДУ на роботу. За даними МГУ, у випускників факультету обчислювальної математики і кібернетики немає проблем з працевлаштуванням.

Сьогодні роботодавці самі йдуть викладати до університетів та інститутів, щоб отримати висококласних фахівців для своїх зростаючих компаній. Так, Олег Тиньков, основний власник «Тінькофф банку», організував кафедру «Фінансові технології» в МФТІ, де викладатимуть співробітники банку. За результатами навчання студенти отримають дипломи факультету управління і прикладної математики та факультету інновацій і високих технологій.

У МФТІ також працює кафедра компанії ABBYY на факультеті інновацій і високих технологій і кафедра теоретичної й прикладної інформатики Parallels. Мета ABBYY - зробити на цьому факультеті саме краще викладання Computer Science в Росії і тим самим виростити кращих фахівців для своєї компанії. У свою чергу, студенти кафедри Parallels беруть участь в розробці програмних продуктів для компанії.

Факультет інформаційних технологій і програмування ИТМО співпрацює з провідними російськими і закордонними компаніями-розробниками програмного забезпечення: Яндекс, Mail.ru Group, JetBrains, ВК, TRANSAS, Oracle, Devexperts, Yota.

Але вузи на цьому не збираються зупинятися у своїй співпраці з компаніями. Так, МГУ побудує науково-технологічну долину, або міждисциплінарні науково-дослідні, інноваційні та освітні кластери вартістю в $ 1,7 млрд. Долина повинна стати другим Сколково - місцем для створення нових інноваційних технологій. У створенні цієї науково-технологічної долини бере участь проект «Іннопрактіка» Катерини Тихонової, яку ЗМІ вважають дочкою президента РФ Володимира Путіна.

Економісти отримують більше математиків

Вузи, що випускають економістів і менеджерів, в 2017 році вперше виросли в рейтингу «Експерт РА». Так, РАНХгіС (Російська академія народного господарства та держслужби при президенті РФ) піднялася з 12 місця на 11-е, Фінансовий університет при уряді РФ - з 14-го на 13-е, РЕУ ім. Плеханова - з 25- на 23-е місце, ВАВТ (Всеросійська академія зовнішньої торгівлі Міністерства економічного розвитку РФ) - з 30-го на 29-е. Для цього є причина - середня зарплата випускників цих вищих навчальних закладів на 28% вище, ніж у випускників інших російських вузів, і становить близько 66,8 тис. Руб. у місяць.

«Ще один привід для оптимізму економістів і менеджерів - опубліковані в травнем 2017 року зазначені Мінпраці: найвищий рівень зарплати в 2016 році в Росії зафіксовано саме у фінансовій сфері діяльності (78,3 тис. Руб.)», - відзначають в РЕУ ім. Г. В. Плеханова.

У Фінансового університету і РАНХгіС - сильні позиції і в рейтингу «Експерт РА» за кількістю випускників в складі правління найбільших компаній Росії, де ці вузи зайняли, відповідно, друге і третє місця (на першому - МГУ).

Однак жодне з перелічених навчальних закладів не потрапив до світових рейтингів вузів - Times Higher Education і Round University Ranking . Російську частину цих рейтингів, як і раніше очолює МГУ ім. Ломоносова, чиї випускники - математики і програмісти - затребувані в зростаючої IT-індустрії і науці.

Ректор РАНХиГС Володимир Мау вважає, що не варто фетишизувати рейтинги:

«Більшість міжнародних рейтингів були створені порівняно недавно і для специфічних цілей конкретних країн. На відміну від переважної більшості вузів, у нас домінує навчання для дорослих. Наші найважливіші мандати - мережеве навчання держслужбовців по всій країні, консалтинг органів влади, бізнес-освіта для дорослих. Ми не є класичним університетом наприклад, у нас не навчають за технічними спеціальностями. Ми не беремо участі в програмі «5-100», але надаємо значення враховуються у міжнародних рейтингах критеріям і добровільно рухаємося в бік відповідність їм ».

За словами ж директора по комунікаціях РЕШ Дениса Климентова:

«Якби шановний нами рейтинг« Експерт РА »так само, як міжнародні рейтинги, оцінював вузи в Росії по фінансуванню, то Російська економічна школа (РЕШ) зайняла б у ньому лідерські позиції, так як кошти на власні потреби РЕШ знаходить поза державного фінансування, існує завдяки підтримці партнерів. Багато професорів і студенти отримують гранти від компаній і банків. Наша школа побудована з міжнародного зразку, і 97% наших випускників відразу працевлаштовується ».

Автор: Наталя Кузнєцова

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: