Що в голові у президента, або Про що мовчить Facebook Петра Порошенка

VoxUkraine і компанія TheRespo проаналізували понад 2200 постів і 205 000 коментарів на фейсбук-сторінці Петра Порошенка за час його президентства і з'ясували, які гострі теми він уникає, ніж їх замінили, що в президента найбільше люблять українці, як і що потрібно писати, щоб сподобатися співвітчизникам.

* * *

На одній закритій зустрічі з журналістами Президент України Петро Порошенко підкреслив, що намагається щодня переглядати фейсбук, причому не тільки зі свого офіційного аккаунта.

Що президент шукає в найбільшій світовій соціальній мережі і на які висновки його наштовхує прочитане, ми можемо тільки здогадуватися. Але технології аналізу соцмереж з використанням нейромереж дозволяють визначити і проаналізувати кожне слово, яке було написано на офіційній сторінці першої особи, кожен коментар, шер і лайк.

Цю інформацію VoxUkraine надала аналітична компанія TheRespo. Про що можуть розповісти ці дійсно великі дані? Багато про що. Можливо, про значно більшу, ніж хотів поділитися з більш ніж півмільйонним армією передплатників Порошенко.

Про що говорять ненаписані пости президента

На початку свого президентства Петро Порошенко оголосив, що пости, які пише особисто він, а не співробітники прес-служби, будуть підписані "П.П.". Часи, коли такі пости траплялися часто, давно позаду, наприклад, остання особиста запис була в травні , А передостання - в лютому . Проте президентський ФБ - важливе джерело інформації, що дозволяє зрозуміти, які тренди і меседжі просуває комунікаційна команда першої особи, а які теми "активно замовчує". Що ще важливіше, аналіз Фейсбук дає можливість проаналізувати масову зворотний зв'язок - що думають і відчувають сотні тисяч читачів президента.

За допомогою компанії TheRespo ми розібрали на ключові слова всі пости президента, визначили їх тональність, проаналізували, як змінилися теми і ідеї, які обнародувано від першої особи.

щоденник президента

За три роки фейсбук президента пережив разючу трансформацію. Перше, що видно неозброєним поглядом, - кількість публікацій. За перший рік президентства був опублікований 751 пост, потім пішов спад до 577, а за третій рік спостерігається значне зростання числа публікацій - понад 870. При цьому статистика шеров і лайків каже, що зростання кількості не привів до погіршення якості. Кожен пост збирав в середньому більше 1800 лайків і 150 репоста. Єдине, що помітно просіла, - залученість читачів в дискусію: кількість коментарів під постами стабільно скорочується.

Єдине, що помітно просіла, - залученість читачів в дискусію: кількість коментарів під постами стабільно скорочується

Замість війни і корупції - торгівля і окупація

Аналіз динаміки частоти слів, які вживав у своїх постах Петро Порошенко протягом останніх трьох років, дозволяє визначити теми, які поступово втрачали або набирали пріоритетність у президента.

Як ми вважали. При оцінці динаміки постів і коментарів ми використовували співвідношення показник (частота певних слів в коментарях або постах, їх тональність і ін.) За третій рік до першого. При цьому бралися чи не абсолютні показники, а зважені за кількістю і довжині постів і / або коментарів, тобто частота, з якою зустрічається слово на умовну одиницю тексту.

Серед слів, які протягом останнього року (червень 2016 - червень 2017) Порошенко вживав набагато рідше в порівнянні з першим роком президентства, багато прямо відносяться до війни (ми враховували лексеми - набір однокореневих слів). Слово "посмертний" стало вживатися майже в десять разів рідше. У 5 разів менше стало "слави". Згадки слів "мир", "країна" і "свобода" скоротилися в два рази. Слова "війна", "відвага" і "армія" стали зустрічатися в постах президента в 1,5 рази. При цьому кількість слів "солдати" та "бійці" не змінилося.

Також є тенденція до зменшення в риториці президента закликів: "необхідно", "потрібно", "треба", "повинні", "разом", "можемо", "будемо", "українці", "друзі" - кількість цих слів скоротилося в 1,5-3 разів.

Несподіваний результат у невійськового слова "корупція" - за третій рік президентства Порошенко вживав його в 3 рази рідше в порівнянні з першим роком. Також в 5 разів менше Порошенко став писати про Раді / парламенті.

Зникли з ефіру

Зникли з ефіру

Які ж слова в президентському фейсбуці замінили пишномовні заклики, пости про війну і корупції?

У 15 разів збільшилася кількість лексем "торгівля". Майже в шість разів - "освіта". У п'ять разів частіше президент вживав слово "обговорили". У фейсбуці Порошенко спостерігається відхід від мілітаризованої України до "мирним" темам.

З одного боку, це "зрада": війна триває, щотижня. а то і день на фронті гинуть люди. Складається враження, що президент, не виконавши одне з головних обіцянок - "закінчити АТО", прагне не фокусуватися на темі війни. З іншого - президентський фейсбук не припинив говорити про війну, але конфліктна риторика все більше тяжіє до нейтральної тональності (в якій часто говорять про війну в Україні західні дипломати). Так, в сім разів стало більше лексем "окупація". Майже в чотири рази частіше стали зустрічатися "санкції" і "агресія", "договори" - в три рази, "Росія" і "Мінськ" - в два з половиною. У два рази більше президент писав про Крим.

Окремо варто відзначити, що Порошенко став в два рази частіше "вітати" своїх передплатників з різними святами і подіями і "дякувати" їх.

Прорвалися в ефір

Прорвалися в ефір

Жити стало краще, жити стало веселіше

Сучасні технології дозволяють відповісти на питання не тільки про те, що пишуть в фейсбуці першої особи, але і про те, як пишуть - які емоційні тональності містить, кожен пост. Аналіз, який проводився за допомогою нейронної мережі, показав несподіваний результат: фейсбук першої особи з кожним роком стає все більш позитивним - в середньому утримання радості в кожному пості досягло (майже 38%), що є найбільшим серед інших емоцій. Динаміка за три роки показує, що це стійка тенденція - злості, смутку і відрази в повідомленнях президента з кожним роком все менше, а радість стрімко зростає.

Як читати показник емоцій: Емоційне забарвлення одного поста показує які емоції в даній статті використовувалися. Наприклад, в одному пості може бути мало смутку (5%) і багато радості (60%). Зазвичай в пості переважає одна емоція, рідше - кілька. Нижче наведені усереднені показники кожної з емоцій по всім постам за певний період.

Нижче наведені усереднені показники кожної з емоцій по всім постам за певний період

Що пишуть президенту

Як реагують читачі на творчість президента і його коммунікаціонщіков? Відповідь може дати аналіз 205 000 коментарів. І тут ми отримали досить несподіваний результат: драматичне п'ятикратне падіння довіри до президента в офлайні супроводжувалося збільшенням частки позитивних емоцій в коментарях. Як таке можливо?

Фейсбук президента - дуже "живе" місце, під кожним постом в середньому залишають 93 коментаря. Рекорд - привітання Джамали з перемогою на Євробаченні, яке прокоментували 1700 разів. Цей же пост - рекордсмен за кількістю лайків і другий по Шерам. Реакція на перемогу Джамали очікувана. Що ще викликає бурхливу реакцію громадськості?

Побіжний аналіз десяти найбільш коментованих постів показує, що найбільший відгук у читачів президента знаходять пости з поздоровленнями ( ветеранів на 8 травня , дружини з 30-річчям спільного життя , воїнів в Маріуполі , самого президента з днем ​​народження ), А також важливі для України події ( безвізовий режим з ЄС , припинення вогню на Донбасі ).

Що пишуть? Найбільш часто зустрічаються слова під коментарями також цілком передбачувані. На першому місці "Україна", потім йдуть: "президент", "люди", "бог". Замикають десятку "Росія" і "герої".

Куди цікавіше аналіз тональності коментарів. Алгоритм видав дуже несподіваний результат: радість - головна емоція в коментарях під постами президента, і частка радості у відгуках стабільно зростає, незважаючи на падіння популярності Петра Порошенко як політика.

За останні 12 місяців відсоток емоції, оціненої нейромережею як радість, склав 31%. Ми бачимо кілька можливих причин.

1. Комунікаційна стратегія присутності президента в соцмережах змінюється - фейсбук Порошенко "мігрує" від важливих і значимих для країни повідомлень до декларування хороших новин, звітів про досягнення і милих "сімейних" постів. Справа в тому, що під радісними і оптимістичними постами і коментарі переважно радісні і позитивні. Якщо подивитися на топ-10 постів, під якими переважають коментарі радісною тональності (більше 75%), то це будуть президентські привітання українців з Новим роком і Різдвом, з днем ​​народження (дружини, В'ячеслава Вакарчука і самого президента).

Схоже, що коммунікаціонщікі президента помітили цю тенденцію і навчилися нею користуватися. Як ми писали вище, кількість позитивних постів також істотно зросла: якщо за перший рік президентства в постах Порошенко емоція радість займала 31%, то на третій рік вже 38%.

2. Друга можлива причина не настільки нешкідлива. Цілком може бути, що комунікаційна команда стала активніше чистити агресивні і негативні коментарі, тим самим підвищуючи частку радості в постах. Також не можна виключати, що значну частину радісних коментарів залишили так звані боти. Обидві ці гіпотези потребують збору б про льшіх обсягів інформації і більш глибокого аналізу. Команда TheRespo планує зробити це в найближчі 2-4 тижні.

сила слова

Ми вирішили копнути ще глибше і подивилися, які слова в постах президента викликають в коментарях ті чи інші емоції. (Тут, очевидно, можлива похибка: пости зі словом "війна" можуть як вітати ветеранів Другої світової, так і говорити про втрати на Донбасі, що, відповідно, викликає різні почуття.) Але в загальному такий аналіз дає уявлення, як українці реагують на теми і як змінюється їхнє ставлення.

Перше ключове слово, яке ми перевірили, - "Порошенко" (зустрічається 57 разів). Найголовніші емоції, які можна зустріти в коментарях під такими постами, - це злість (14%) і печаль (17%). Радісних коментарів набагато менше - всього 5%. Але цікаво інше. Якщо проаналізувати динаміку зміни тональності коментарів в перший і третій рік, то ми побачимо закономірність, яку важко пояснити випадковістю: всі негативні емоції йдуть на спад, а частота радісних коментарів виросла в 3,4 рази (варто зазначити, що це рекордний приріст в емоції " радість "серед всіх перевірених нами ключових слів).

Якщо проаналізувати динаміку зміни тональності коментарів в перший і третій рік, то ми побачимо закономірність, яку важко пояснити випадковістю: всі негативні емоції йдуть на спад, а частота радісних коментарів виросла в 3,4 рази (варто зазначити, що це рекордний приріст в емоції  радість серед всіх перевірених нами ключових слів)

Наступне слово, яке ми проаналізували, - "корупція". Воно зустрічається в постах Порошенко 97 раз (примітно, що з них 50 разів - протягом першого року президентства і лише 24 - за третій рік). Найбільше у коментаторів у відгуках під постами з цим словом печалі (16%) і злості (13%).

Порошенко згадує "Росію" 223 рази в своїх ФБ-записах, при цьому 62% записів припадають на третій рік, що може говорити про прагнення президента змістити дискурс (принаймні в фейсбуці) з внутрішніх проблем на зовнішні чинники. Коментарі під постами зі словом "Росія" в основному сумні (17%) і злі (14%).

Очікувано, що найбільша частка радісних відгуків під постами зі словами "привітання" (47%), "Олександра" (ймовірно про доньку 30%) і "Марина" (дружина, 27%).

Менш передбачувано, але вельми показово, що пости, які збирають значну частку сумних коментарів, містять слова "уряд" і "Рада" (по 17%).

У сухому залишку

1. Фейсбук Порошенко - важливий канал спілкування (більше 600 000 передплатників), якому комунікаційна команда президента приділяє багато уваги. За останній рік було опубліковано понад 870 записів (в середньому 2,4 повідомлення в день), це в 1,5 рази більше, ніж у другій рік президентства і на 16%, ніж в перший. Якщо оцінювати по середній кількості лайків і шеров, то кількість не погіршило якості.

2. За три роки змінилася тематика і тональність постів. Порошенко став набагато рідше писати пости про війну (деякі "військові" слова зустрічаються в 10 разів рідше). Конфліктна риторика стала набагато нейтральнішою.

3. З Фейсбук Порошенко майже зникла тема корупції - це слово за третій рік президентства зустрічається в три рази рідше, ніж за перший. Зате стало в два рази більше привітань та подяк.

4. Фейсбук президента стає все радісніше і позитивніше. Емоція радість в постах зросла з 31 до 38%.

5. Кожен з 2215 постів Порошенко в середньому збирав 93 коментаря. Несподівано, але найчастіша емоція в коментарях - радість. Ще більш дивно те, що частка радості у відгуках рік від року зростає, хоч і не дуже значно (з 29,1 до 30,8%).

6. Найбільше число позитивних коментарів збирають пости, в яких є слово "привітання" (47%), а також записи про родину (близько 30%). Найбільш негативні відгуки у постів зі словами "Порошенко", "корупція", "Росія", "Рада" і "уряд".

Борис Давиденко, Євгенія Кузнєцова, Володимир Лозовий, VoxUkraine, для УП

Про що можуть розповісти ці дійсно великі дані?
Як таке можливо?
Що ще викликає бурхливу реакцію громадськості?
Що пишуть?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: