СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ | Наука і життя

  1. СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ
  2. СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ
  3. СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ
  4. СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ
  5. СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Приємно іноді зібратися всією родиною, витягти з потаємного куточка старий сімейний фотоальбом і перегорнути його, занурюючись все глибше і глибше в минуле ... Кольорові "кодаковскіе" і "поляроїдні" фотографії останніх років змінюються чорно-білими, нерідко друкованими самостійно, при світлі червоного фотофонаря, в оточенні лотків з розчинами. Ще трохи - і монохромні фотографії знову змінюються "кольоровими": пожовклими, побурілими або вигорілими від часу.

Втім, в наш електронний століття одних тільки фотографій стає недостатньо. На допомогу нашій не дуже-то надійної пам'яті приходять магнітофонні записи, фільми, а в останні роки - і відеокасети.

Сімейна фото-, кіно-, звуко- і відеохроніка - справа цікава. Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?

ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?

Це "закордонне" слово ( "калька" з англійської multimedia, дослівно - "многосредность") означає можливість використовувати комп'ютер не просто в якості "великого програмованого калькулятора", а як універсальний пристрій для зберігання, обробки та відтворення практично будь-якої інформації, будь то текст , малюнки, фотографії, мультиплікаційні фільми (анімації), звук або відео. Тільки спочатку ця інформація повинна бути оцифрована - перетворена в зрозумілі комп'ютеру послідовності чисел. Таке перетворення може бути зроблено за допомогою підключаються до комп'ютера пристроїв, наприклад, сканер дає можливість оцифровувати будь-які малюнки і фотографії (деякі моделі - безпосередньо з фотоплівки), а в співдружності з програмою - розпізнавачем символів він здатний оцифрувати надрукований текст. Встановлена ​​в комп'ютері стандартна звукова карта дозволяє оцифрувати будь-який звук, в тому числі голос з мікрофона або запис з підключеного до лінійного входу звукової плати магнітофона. Ще одна плата - Відеотюнери - "відповідає" за оцифровку відеозображення з підключеною до комп'ютера відеокамери, відеомагнітофона або безпосередньо з телевізійного ефіру.

Переваги роботи з "цифрою" очевидні: зручність, компактність і необмежений термін зберігання інформації (якщо своєчасно переписувати її на більш сучасні носії і робити страхувальні копії).

Ще один плюс - можливість редагувати цифрову інформацію за своїм бажанням. Наприклад, за допомогою графічного редактора можна відновити стару фотографію або створити будь-який фотомонтаж. Точно так само можна працювати і з оцифрованих звуком: "вичищати" шуми, балансувати частоти.

Найголовніше ж властивість мультимедіа полягає в комплексності відтворення цифрової інформації різного роду, коли текст, статична графіка, анімації, відео та звук, взаємно доповнюючи один одного, утворюють єдину композицію. Саме в цьому полягає перевага сучасних комп'ютерних пізнавальних, навчальних або просто розважальних програм.

"АЛЕ Я НЕ вмію програмувати"

Якщо це і так, не поспішайте закрити журнал. Хоча розробка програмного забезпечення дійсно вимагає особливих знань, все ж існують засоби, що дозволяють будь-якому користувачеві створювати повноцінні мультимедіа-програми, не написавши при цьому ні строчки програмного тексту. Такі кошти називаються "інструментальними середовищами" або ж "мультимедіа-конструкторами" і дозволяють "зібрати" бажану програму у вигляді набору "карток" ( "слайдів", "екранних форм") з наявних "інформаційних модулів" - фрагментів тексту, малюнків, звукових і відеофрагментів, розміщуючи їх на "картках", вказуючи їх зовнішній вигляд і розміри, а також визначаючи правила, за якими повинні відтворюватися ці "інформаційні модулі" і виконуватися переходи від однієї "картки" до іншої. Причому зробити все це не складніше, ніж, наприклад, підготувати документ в редакторі Microsoft Word з урахуванням необхідного форматування тексту і розміщення в ньому ілюстрацій.

ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?

Взагалі кажучи, інструментальні середовища потрібно купувати окремо. Але для створення нашого сімейного мультимедіа-альбому скористаємося тим, що є практично у кожного пользовате ля, - входять до стандартного комплекту Microsoft Office додатком PowerPoint.

За задумом виробників програма PowerPoint (тут мова піде про версії Microsoft Office 2000, але то ж вірно і для більш ранніх версій 7.0 та 97) призначена для підготовки комп'ютерних "слайд-фільмів" рекламного характеру. Однак її можна використовувати і в якості найпростішого "мультимедіа-конструктора", особливо привабливого для початківців простотою роботи з ним і наявністю безлічі готових шаблонів - свого роду "заготовок", на яких вже є деякий фоновий малюнок і відзначені місця для розміщення тексту, графіки, відеокадрів тощо.

ЗНАЙОМСТВО З POWERPOINT

Отже, не втрачаючи часу, запустимо цю програму на виконання. Для цього потрібно відшукати в меню Програми (видається після натискання кнопки Пуск) рядок Microsoft PowerPoint, супроводжувану значком-іконкою (іноді вона розташовується в "підміню" MS Office 2000).

Після появи "фірмовою" заставки відкриється робоче вікно PowerPoint, поверх якого може відразу з'явитися діалогове вікно створення слайда (рис. 1). Однак нам звертатися до нього поки рано, тому закриємо його клацанням миші по кнопці Скасування.

Тепер на екрані зверху - головне меню і основні кнопкові панелі, знизу - панель інструментів малювання (як в Microsoft Word), ліворуч - вертикальна панель структури створюваного альбому, де буде виводитися перелік назв сторінок з їх назвами, праворуч - сіре поле, на якому буде відображатися сам оброблюваний слайд. Ну що ж - почнемо роботу?

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СТИЛЮ ...

Звичайно, хочеться, щоб сімейний альбом виглядав красиво. Але смак у всіх різний, тому по частині дизайну обмежимося лише кількома порадами, як не слід робити. Зокрема, не варто використовувати строкату фонову картинку, оскільки текст і інші об'єкти на такому тлі просто "губляться". Не слід також надмірно захоплюватися анімаційними можливостями PowerPoint при виведенні тексту та інших об'єктів слайда. Небажані і "ріжуть око" або погано помітні колірні поєднання (скажімо, жовтий текст на білому або кремовому тлі практично нечитаний). І, нарешті, рада позитивний: постарайтеся для всіх сторінок альбому зберігати єдиний стиль оформлення - однотипну фонову картинку, близькі кольорові гами, шрифт і накреслення тексту. Втім, в цьому багато в чому допоможе сам PowerPoint завдяки можливості вибрати "шаблон", який ми створювали альбому.

Виберемо в меню Файл пункт Створити - на екрані з'явиться діалогове вікно Створити презентацію (рис. 2). У ньому активуємо вкладку Шаблони оформлення, а в її списку виберемо бажаний вид оформлення сторінок (він показаний в спеціальному полі праворуч, коли ми одне за іншим вибираємо назви зразків). Знайшовши прийнятний варіант, клацнемо по кнопці ОК. (До речі, якщо звернутися в тому ж вікні до вкладки Презентації, то аналогічним способом можна вибрати одну з наявних в комплекті готових презентацій, щоб ознайомитися з можливостями PowerPoint, прикладами дизайну і т.д.)

ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ

Тепер, коли на екрані знову з'явилося вікно Створення слайда (рис. 3), що пропонує вибрати шаблон ( "макет") розміщення інформації на першій сторінці альбому, з урахуванням вже обраного стилю, розглянемо його. Зліва міститься набір піктограм (його можна "прокручувати" мишкою, щоб переглянути всі варіанти), а праворуч в окремому полі висвічується назва обраної піктограми.

Щоб почати створення титульного аркуша, клацнемо мишкою по найпершої піктограмі під назвою Титульний слайд, а потім по кнопці ОК.

Далі в робочому полі PowerPoint з'явиться створений слайд титульної сторінки альбому, а зліва - його піктограма (поки без назви). Якщо запропонований дизайн вам не сподобається, його можна змінити, вибравши в меню Формат пункт Застосувати шаблон оформлення. (Увага! Ця процедура відноситься не до всього альбому, а тільки до даного слайду.) Аналогічно можна вибрати для слайда і інший макет, звернувшись в меню Формат до пункту Розмітка слайда.


Якщо ж обраний стиль схвалений, вводимо текст назви. Для цього клацнемо мишкою в будь-якому місці окресленого пунктиром поля з рядком "Заголовок слайда". Ці слова зникнуть, а натомість з'явиться миготливий курсор у вигляді вертикальної смужки. Тепер набираємо на клавіатурі назву альбому, а при бажанні - ще й текст підзаголовка в нижньому пунктирному поле. (Зауважте: введене назва з'явилася в переліку слайдів зліва, поруч з доданою туди піктограммка. Орієнтуючись по цих назв і вибираючи потрібну піктограму клацанням миші, ви зможете швидко викликати потрібний слайд на редагування.)

Шрифт, накреслення, розмір і колір тексту, що вводиться будуть тими ж, які мала колишня в пунктирному поле "шаблонна" текстовий рядок. Вони підібрані дизайнерами, але їх можна змінити. Для цього досить виділити необхідний текст мишею (як в редакторі Word), вибрати в меню Формат пункт Шрифт, в діалоговому вікні вказати інші параметри, а потім клацнути мишею по кнопці ОК. Так само змінюються і параметри вирівнювання абзаців: треба вибрати пункт Вирівнювання в меню Формат, а потім варіант в розкрився "підміню".

Нарешті наш титульний слайд готовий (рис. 4). Залишилося лише зберегти результат у файлі (пункт Зберегти як в меню Файл; в вікні, що розкрилося треба вибрати диск і папку для запису файлу, а в списку Тип файлу внизу вікна повинен бути обраний пункт Презентація (* .ppt)).

ФОТОГРАФІЇ ТА МАЛЮНКИ

Тепер перейдемо до створення сторінок з фотографіями.

Перш за все додамо в альбом новий слайд відповідного виду. Виберемо в меню Вставка пункт Новий слайд - на екрані знову з'явиться вікно вибору макетів розміщення інформації. Але тепер в списку нам потрібна інша піктограма, наприклад "Текст і графіка" (рис. 5), що передбачає розміщення на слайді разом з текстом обраної нами картинки. Натиснувши на кнопці ОК, ми побачимо в робочому полі новий слайд з пунктирними полями для заголовка, для текстового коментаря і для власне фотографії (поле з іконкою і рядком "Вставка картинки"), а в переліку слайдів зліва додасться ще одна ікона.

Щоб помістити на слайд бажану картинку, виберіть у меню Вставка пункт Малюнок, а в "підміню" - пункт Из файла. З'явиться стандартне вікно, де треба вибрати диск, папку та ім'я файлу з необхідною фотографією, а потім, як завжди, клацнути по кнопці ОК. Фотографія буде виведена поверх слайда. Якщо її розміри великі, необхідно масштабувати фотографію і помістити її на потрібне місце слайда, перетягуючи мишкою квадратікі- "маркери" по кутах картинки або саму картинку, "схопивши" її за середину. Якщо ж перетягнути фотографію відразу на відведений для неї пунктирне поле, то вона автоматично прийме потрібні розміри (рис. 6). В принципі, таким способом можна додавати на слайд будь-яку кількість картинок, розташовуючи їх довільним чином, в тому числі з накладенням однієї поверх іншої.

Далі точно так же можна додавати в будь-якій кількості і інші сторінки альбому, тільки треба не забувати, що новий слайд завжди вставляється після поточного (відображуваного в даний момент в робочому полі PowerPoint). Тому якщо потрібно додати сторінку в середину альбому, то потрібно попередньо вибрати клацанням миші в переліку зліва слайд, після якого повинна розташовуватися додається сторінка.

МУЛЬТИМЕДІА - ЦЕ ПРОСТО!

Перейдемо тепер до додавання в наш альбом звукозаписів і цифрового відео. Як звуку може бути обраний будь-який звуковий файл формату Wav, MIDI, MP3 та ін. З числа наявних (наприклад, щоб супроводжувати перегляд слайд "фонової" мелодією) або можна записати з мікрофона будь голосове звернення.

Для додавання готового звукового файлу треба вибрати в меню Вставка пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Звук з файлу, після чого вибрати в вікні, що розкрилося необхідний звуковий файл так само, як ми робили це для фотографій. Зауважимо, що після підтверджує клацання по кнопці ОК програма запитає, чи потрібно запускати цю звукозапис відразу після відкриття даного слайду. В іншому випадку на слайді додається іконка з зображенням "динаміка" (), по якій треба клацнути мишкою для відтворення звуку.

При запису звуку з мікрофону потрібно вибрати в меню Вставка той же пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Записати звук. Потім у вікні треба ввести назву звукозапису і записати її з мікрофона (або з підключеного до лінійного входу звукової карти будь-якого аудіо), користуючись типовими кнопками записи, відтворення і зупинки. По завершенні роботи на слайд додається все та ж іконка- "динамік", що служить для запуску відтворення.

Комп'ютерне КІНО І "ожилі" ФОТОГРАФІЇ

Освоївши звук, перейдемо до цифрового відео. Звичайно, "роздобути" його трохи складніше, ніж звукозапис: для цього потрібно якщо не цифрова відеокамера, то хоча б спеціальна комп'ютерна плата для оцифровки аналогового відео (іноді вона ж містить Відеотюнери - надає можливість перегляду телевізійних передач безпосередньо з ефіру).

Додати ж наявний відеофрагмент на сторінку створюваного альбому нескладно. Найпростіший спосіб - вибрати в меню Вставка вже знайомий пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Фільм з файлу. Далі треба вказати диск, папку та ім'я файлу з цифровий відеозапис сом і відповісти на запропонований програмою питання: чи почати відтворення відео відразу після відкриття даного слайду або стартувати тільки після клацання мишкою на що міститься на слайді першому кадрі фільму. У будь-якому випадку на екрані з'явиться перший видеокадр обраного фільму, який можна отмасштабовані і розмістити в необхідному місці точно так же, як це робилося для картинки. (До речі, серед готових макетів вставляється слайд має власний і такі, де спеціально передбачено поле вставки цифрового відеофрагменту, або "кліпу".) А якщо при створенні відеозапису спеціально передбачити, щоб її перший кадр виглядав як "звичайна" фотографія, то можна здивувати глядачів ефектом фотографії, "оживає" при натисканні мишки.

"ХРОНОЛОГІЧНА" СТРАНИЧКА ТА УТРИМАННЯ АЛЬБОМУ

Корисно доповнити альбом сторінкою, де по порядку записані всі основні події в житті сім'ї або людини, якій присвячений альбом. А якщо ці події відображені в альбомі відповідними фотографіями, то дана сторінка може заодно виконувати роль змісту, щоб при натисканні мишки по тій чи іншій сходинці списку відразу переходити на потрібний слайд. Зручно помістити таку сторінку відразу ж після титульного аркуша, тому перш, ніж додавати в презентацію новий слайд, перейдемо до титульного (найпершого) слайду, клацнувши мишкою на його назві або піктограммке в переліку зліва. Як макета створюваного слайда можна вибрати варіант під назвою "Маркований список" (другий за рахунком в переліку піктограм макетів).

Додати текст і навіть картинки на цей слайд нескладно. А ось з організацією переходів на потрібні слайди при натисканні мишкою (такі переходи називаються гіперпосиланнями) буде потрібно трохи повозитися.

Перед тим, як створювати гіперпосилання, переконайтеся, що слайд, на який треба виконувати перехід, вже створений.

Потім потрібно вирішити, чи будемо ми оформляти як посилання ті чи інші рядки тексту або передбачимо навпроти кожної з них окрему кнопку. У нашому випадку більш виправдано перетворити в гіперпосилання відповідні рядки "біографічного" списку.

Для цього потрібно виділити текст, який повинен бути "перетворений" в чергову гіперпосилання, клацнути по ньому правою кнопкою миші і вибрати в контекстному меню пункт Налаштування дії. У розкрився після цього вікні (рис. 7) потрібно вибрати радіокнопку Перейти за гіперпосиланням, а в сусідньому списку - пункт Слайд ... (три крапки в кінці показує, що далі потрібно буде уточнити вибір). Саме цього програма від нас і зажадає: в який з'явився додатковому вікні (рис. 8), контролюючи свої дії по виведеному справа зображенню, слід вибрати зі списку назву слайда, на який потрібно виконувати перехід. Після клацання по кнопці ОК назву обраного слайда відобразиться в списку, а ми можемо вибрати супроводжуючий перехід від слайда до слайда звуковий ефект (прапорець Звук внизу вікна і бажаний пункт списку, наприклад Батіг). Необхідна гіперпосилання створена; далі можна аналогічним способом зробити переходи на інші слайди (рис. 9).

дивимось РЕЗУЛЬТАТИ

Возможности PowerPoint, что Надаються цією програмою во время Редагування слайдів, дозволяють Побачити результати своєї праці без перемикань в Спеціальний режим перегляду Презентації. Але остаточний контроль "роботи" альбому, а тим більше його демонстрацію треба виробляти інакше: за допомогою міні-кнопки Показ слайдів (внизу зліва, під переліком наявних в презентації "сторінок"), однойменного пункту меню Вид або клавіші F5. При цьому слайди демонструються розміром на весь екран (з відповідним масштабуванням їх вмісту) без меню, кнопкових панелей і інших компонентів робочого середовища PowerPoint. А все запрограмовані нами дії і анімаційні ефекти, навпаки, "включаються".

Зауважимо, що показ слайдів завжди починається з поточного: не обов'язково з першого, а з того, який був відкритий для редагування під час виклику режиму показу. Клацання ж мишею на будь-якому місці демонструється слайд (крім об'єктів, в яких для цієї події передбачено особливу дію, - кнопок, гіперпосилань, першого кадру відеофрагменту та ін.) Викликає перехід до наступного слайду по порядку їх слідування в альбомі-презентації. При бажанні можна включити режим автоматичної зміни слайдів по закінченні заданого часу і поєднувати цей спосіб показу з переходами по клацанню мишею, а також "замовити" відеоефекти при переході від одного слайда до іншого (наприклад, з "витісненням" одного слайда іншим, з "розсипанням "на пікселі і ін.).

Щоб виконати зазначені настройки, потрібно вибрати в меню Показ слайдів пункт Зміна слайдів, а потім виконати в запропонованому діалоговому вікні (рис. 10) необхідні дії:

- прапорець одним помахом внизу зліва визначає, чи треба переходити до наступного слайду при натисканні мишею на даному;

- прапорець автоматично після і поле введення часу в хвилинах і секундах дозволяють включити режим зміни даного слайда на наступний після закінчення заданого часу;

- розкривається внизу праворуч список дозволяє вибрати "стандартний" звуковий ефект при переході на наступний слайд, а розташований поруч прапорець безперервно наказує відтворювати цей звуковий ефект знову і знову, поки ми не перейдемо на інший слайд або не виклик іншу звукозапис;

- особливий пункт того ж списку звукових ефектів [Припинити звук], навпаки, наказує комп'ютера перервати відтворення яких би то ні було звуків при виконанні переходу на наступний слайд;

- нарешті, розкривається в середині вікна (під "пробної" картинкою) дозволяє призначити бажаний відеоефект зміни слайдів, а радиокнопки під ним - вказати швидкість роботи обраного ефекту; при цьому "пробна" картинка демонструє його в дії.

Зауважимо, що прапорці переходу по кліку і автоматично після можна довільно скидати і встановлювати в будь-якій комбінації. При цьому якщо будуть скинуті обидва прапорця, то передбачається перехід від слайда до слайда виключно за допомогою передбачених на них гіперпосилань, а якщо обидва вони встановлені, то перехід на наступний слайд проводиться або після закінчення відведеного часу показу, або по клацанню мишки, якщо він піде раніше, ніж закінчиться заданий час.

А ЩО Ж ДАЛІ?

Отже, сімейний альбом готовий. Але це не єдиний результат наших старань. Роблячи його, ми одночасно навчилися створювати власні (нехай і найпростіші) мультимедійні Windows-програми. Тепер, зрозумівши загальну ідею, можна - при бажанні - переходити до більш серйозних інструментальним пакетам такого роду, наприклад до пакету HyperMethod (щоб ознайомитися з ним, загляньте в Інтернет за адресою: http://www.hypermethod.ru). І - хто знає? - можливо, з часом ви станете автором досить складних програм - енциклопедій, навчальних і тестових пакетів. І все це - як і раніше не вміючи програмувати на жодному з існуючих мов ...

*

Тим, хто хоче у всіх подробицях вивчити роботу з PowerPoint, потрібно звернутися до відповідних підручників і посібників - як друкованих, так і електронних. Наприклад, до брошури, випущеної в 2001 році видавництвом "Освіта та інформатика" (Кравцова А. Ю., Усенков Д. Ю. "Вивчаємо PowerPoint"), а також до серії CD-дисків фірми "МедиаХауз" ( "Як малювати на комп'ютері "," Як написати музику на комп'ютері "," Як зробити відеофільм на комп'ютері ").


СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Приємно іноді зібратися всією родиною, витягти з потаємного куточка старий сімейний фотоальбом і перегорнути його, занурюючись все глибше і глибше в минуле ... Кольорові "кодаковскіе" і "поляроїдні" фотографії останніх років змінюються чорно-білими, нерідко друкованими самостійно, при світлі червоного фотофонаря, в оточенні лотків з розчинами. Ще трохи - і монохромні фотографії знову змінюються "кольоровими": пожовклими, побурілими або вигорілими від часу.

Втім, в наш електронний століття одних тільки фотографій стає недостатньо. На допомогу нашій не дуже-то надійної пам'яті приходять магнітофонні записи, фільми, а в останні роки - і відеокасети.

Сімейна фото-, кіно-, звуко- і відеохроніка - справа цікава. Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?

ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?

Це "закордонне" слово ( "калька" з англійської multimedia, дослівно - "многосредность") означає можливість використовувати комп'ютер не просто в якості "великого програмованого калькулятора", а як універсальний пристрій для зберігання, обробки та відтворення практично будь-якої інформації, будь то текст , малюнки, фотографії, мультиплікаційні фільми (анімації), звук або відео. Тільки спочатку ця інформація повинна бути оцифрована - перетворена в зрозумілі комп'ютеру послідовності чисел. Таке перетворення може бути зроблено за допомогою підключаються до комп'ютера пристроїв, наприклад, сканер дає можливість оцифровувати будь-які малюнки і фотографії (деякі моделі - безпосередньо з фотоплівки), а в співдружності з програмою - розпізнавачем символів він здатний оцифрувати надрукований текст. Встановлена ​​в комп'ютері стандартна звукова карта дозволяє оцифрувати будь-який звук, в тому числі голос з мікрофона або запис з підключеного до лінійного входу звукової плати магнітофона. Ще одна плата - Відеотюнери - "відповідає" за оцифровку відеозображення з підключеною до комп'ютера відеокамери, відеомагнітофона або безпосередньо з телевізійного ефіру.

Переваги роботи з "цифрою" очевидні: зручність, компактність і необмежений термін зберігання інформації (якщо своєчасно переписувати її на більш сучасні носії і робити страхувальні копії).

Ще один плюс - можливість редагувати цифрову інформацію за своїм бажанням. Наприклад, за допомогою графічного редактора можна відновити стару фотографію або створити будь-який фотомонтаж. Точно так само можна працювати і з оцифрованих звуком: "вичищати" шуми, балансувати частоти.

Найголовніше ж властивість мультимедіа полягає в комплексності відтворення цифрової інформації різного роду, коли текст, статична графіка, анімації, відео та звук, взаємно доповнюючи один одного, утворюють єдину композицію. Саме в цьому полягає перевага сучасних комп'ютерних пізнавальних, навчальних або просто розважальних програм.

"АЛЕ Я НЕ вмію програмувати"

Якщо це і так, не поспішайте закрити журнал. Хоча розробка програмного забезпечення дійсно вимагає особливих знань, все ж існують засоби, що дозволяють будь-якому користувачеві створювати повноцінні мультимедіа-програми, не написавши при цьому ні строчки програмного тексту. Такі кошти називаються "інструментальними середовищами" або ж "мультимедіа-конструкторами" і дозволяють "зібрати" бажану програму у вигляді набору "карток" ( "слайдів", "екранних форм") з наявних "інформаційних модулів" - фрагментів тексту, малюнків, звукових і відеофрагментів, розміщуючи їх на "картках", вказуючи їх зовнішній вигляд і розміри, а також визначаючи правила, за якими повинні відтворюватися ці "інформаційні модулі" і виконуватися переходи від однієї "картки" до іншої. Причому зробити все це не складніше, ніж, наприклад, підготувати документ в редакторі Microsoft Word з урахуванням необхідного форматування тексту і розміщення в ньому ілюстрацій.

ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?

Взагалі кажучи, інструментальні середовища потрібно купувати окремо. Але для створення нашого сімейного мультимедіа-альбому скористаємося тим, що є практично у кожного пользовате ля, - входять до стандартного комплекту Microsoft Office додатком PowerPoint.

За задумом виробників програма PowerPoint (тут мова піде про версії Microsoft Office 2000, але то ж вірно і для більш ранніх версій 7.0 та 97) призначена для підготовки комп'ютерних "слайд-фільмів" рекламного характеру. Однак її можна використовувати і в якості найпростішого "мультимедіа-конструктора", особливо привабливого для початківців простотою роботи з ним і наявністю безлічі готових шаблонів - свого роду "заготовок", на яких вже є деякий фоновий малюнок і відзначені місця для розміщення тексту, графіки, відеокадрів тощо.

ЗНАЙОМСТВО З POWERPOINT

Отже, не втрачаючи часу, запустимо цю програму на виконання. Для цього потрібно відшукати в меню Програми (видається після натискання кнопки Пуск) рядок Microsoft PowerPoint, супроводжувану значком-іконкою (іноді вона розташовується в "підміню" MS Office 2000).

Після появи "фірмовою" заставки відкриється робоче вікно PowerPoint, поверх якого може відразу з'явитися діалогове вікно створення слайда (рис. 1). Однак нам звертатися до нього поки рано, тому закриємо його клацанням миші по кнопці Скасування.

Тепер на екрані зверху - головне меню і основні кнопкові панелі, знизу - панель інструментів малювання (як в Microsoft Word), ліворуч - вертикальна панель структури створюваного альбому, де буде виводитися перелік назв сторінок з їх назвами, праворуч - сіре поле, на якому буде відображатися сам оброблюваний слайд. Ну що ж - почнемо роботу?

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СТИЛЮ ...

Звичайно, хочеться, щоб сімейний альбом виглядав красиво. Але смак у всіх різний, тому по частині дизайну обмежимося лише кількома порадами, як не слід робити. Зокрема, не варто використовувати строкату фонову картинку, оскільки текст і інші об'єкти на такому тлі просто "губляться". Не слід також надмірно захоплюватися анімаційними можливостями PowerPoint при виведенні тексту та інших об'єктів слайда. Небажані і "ріжуть око" або погано помітні колірні поєднання (скажімо, жовтий текст на білому або кремовому тлі практично нечитаний). І, нарешті, рада позитивний: постарайтеся для всіх сторінок альбому зберігати єдиний стиль оформлення - однотипну фонову картинку, близькі кольорові гами, шрифт і накреслення тексту. Втім, в цьому багато в чому допоможе сам PowerPoint завдяки можливості вибрати "шаблон", який ми створювали альбому.

Виберемо в меню Файл пункт Створити - на екрані з'явиться діалогове вікно Створити презентацію (рис. 2). У ньому активуємо вкладку Шаблони оформлення, а в її списку виберемо бажаний вид оформлення сторінок (він показаний в спеціальному полі праворуч, коли ми одне за іншим вибираємо назви зразків). Знайшовши прийнятний варіант, клацнемо по кнопці ОК. (До речі, якщо звернутися в тому ж вікні до вкладки Презентації, то аналогічним способом можна вибрати одну з наявних в комплекті готових презентацій, щоб ознайомитися з можливостями PowerPoint, прикладами дизайну і т.д.)

ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ

Тепер, коли на екрані знову з'явилося вікно Створення слайда (рис. 3), що пропонує вибрати шаблон ( "макет") розміщення інформації на першій сторінці альбому, з урахуванням вже обраного стилю, розглянемо його. Зліва міститься набір піктограм (його можна "прокручувати" мишкою, щоб переглянути всі варіанти), а праворуч в окремому полі висвічується назва обраної піктограми.

Щоб почати створення титульного аркуша, клацнемо мишкою по найпершої піктограмі під назвою Титульний слайд, а потім по кнопці ОК.

Далі в робочому полі PowerPoint з'явиться створений слайд титульної сторінки альбому, а зліва - його піктограма (поки без назви). Якщо запропонований дизайн вам не сподобається, його можна змінити, вибравши в меню Формат пункт Застосувати шаблон оформлення. (Увага! Ця процедура відноситься не до всього альбому, а тільки до даного слайду.) Аналогічно можна вибрати для слайда і інший макет, звернувшись в меню Формат до пункту Розмітка слайда.


Якщо ж обраний стиль схвалений, вводимо текст назви. Для цього клацнемо мишкою в будь-якому місці окресленого пунктиром поля з рядком "Заголовок слайда". Ці слова зникнуть, а натомість з'явиться миготливий курсор у вигляді вертикальної смужки. Тепер набираємо на клавіатурі назву альбому, а при бажанні - ще й текст підзаголовка в нижньому пунктирному поле. (Зауважте: введене назва з'явилася в переліку слайдів зліва, поруч з доданою туди піктограммка. Орієнтуючись по цих назв і вибираючи потрібну піктограму клацанням миші, ви зможете швидко викликати потрібний слайд на редагування.)

Шрифт, накреслення, розмір і колір тексту, що вводиться будуть тими ж, які мала колишня в пунктирному поле "шаблонна" текстовий рядок. Вони підібрані дизайнерами, але їх можна змінити. Для цього досить виділити необхідний текст мишею (як в редакторі Word), вибрати в меню Формат пункт Шрифт, в діалоговому вікні вказати інші параметри, а потім клацнути мишею по кнопці ОК. Так само змінюються і параметри вирівнювання абзаців: треба вибрати пункт Вирівнювання в меню Формат, а потім варіант в розкрився "підміню".

Нарешті наш титульний слайд готовий (рис. 4). Залишилося лише зберегти результат у файлі (пункт Зберегти як в меню Файл; в вікні, що розкрилося треба вибрати диск і папку для запису файлу, а в списку Тип файлу внизу вікна повинен бути обраний пункт Презентація (* .ppt)).

ФОТОГРАФІЇ ТА МАЛЮНКИ

Тепер перейдемо до створення сторінок з фотографіями.

Перш за все додамо в альбом новий слайд відповідного виду. Виберемо в меню Вставка пункт Новий слайд - на екрані знову з'явиться вікно вибору макетів розміщення інформації. Але тепер в списку нам потрібна інша піктограма, наприклад "Текст і графіка" (рис. 5), що передбачає розміщення на слайді разом з текстом обраної нами картинки. Натиснувши на кнопці ОК, ми побачимо в робочому полі новий слайд з пунктирними полями для заголовка, для текстового коментаря і для власне фотографії (поле з іконкою і рядком "Вставка картинки"), а в переліку слайдів зліва додасться ще одна ікона.

Щоб помістити на слайд бажану картинку, виберіть у меню Вставка пункт Малюнок, а в "підміню" - пункт Из файла. З'явиться стандартне вікно, де треба вибрати диск, папку та ім'я файлу з необхідною фотографією, а потім, як завжди, клацнути по кнопці ОК. Фотографія буде виведена поверх слайда. Якщо її розміри великі, необхідно масштабувати фотографію і помістити її на потрібне місце слайда, перетягуючи мишкою квадратікі- "маркери" по кутах картинки або саму картинку, "схопивши" її за середину. Якщо ж перетягнути фотографію відразу на відведений для неї пунктирне поле, то вона автоматично прийме потрібні розміри (рис. 6). В принципі, таким способом можна додавати на слайд будь-яку кількість картинок, розташовуючи їх довільним чином, в тому числі з накладенням однієї поверх іншої.

Далі точно так же можна додавати в будь-якій кількості і інші сторінки альбому, тільки треба не забувати, що новий слайд завжди вставляється після поточного (відображуваного в даний момент в робочому полі PowerPoint). Тому якщо потрібно додати сторінку в середину альбому, то потрібно попередньо вибрати клацанням миші в переліку зліва слайд, після якого повинна розташовуватися додається сторінка.

МУЛЬТИМЕДІА - ЦЕ ПРОСТО!

Перейдемо тепер до додавання в наш альбом звукозаписів і цифрового відео. Як звуку може бути обраний будь-який звуковий файл формату Wav, MIDI, MP3 та ін. З числа наявних (наприклад, щоб супроводжувати перегляд слайд "фонової" мелодією) або можна записати з мікрофона будь голосове звернення.

Для додавання готового звукового файлу треба вибрати в меню Вставка пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Звук з файлу, після чого вибрати в вікні, що розкрилося необхідний звуковий файл так само, як ми робили це для фотографій. Зауважимо, що після підтверджує клацання по кнопці ОК програма запитає, чи потрібно запускати цю звукозапис відразу після відкриття даного слайду. В іншому випадку на слайді додається іконка з зображенням "динаміка" (), по якій треба клацнути мишкою для відтворення звуку.

При запису звуку з мікрофону потрібно вибрати в меню Вставка той же пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Записати звук. Потім у вікні треба ввести назву звукозапису і записати її з мікрофона (або з підключеного до лінійного входу звукової карти будь-якого аудіо), користуючись типовими кнопками записи, відтворення і зупинки. По завершенні роботи на слайд додається все та ж іконка- "динамік", що служить для запуску відтворення.

Комп'ютерне КІНО І "ожилі" ФОТОГРАФІЇ

Освоївши звук, перейдемо до цифрового відео. Звичайно, "роздобути" його трохи складніше, ніж звукозапис: для цього потрібно якщо не цифрова відеокамера, то хоча б спеціальна комп'ютерна плата для оцифровки аналогового відео (іноді вона ж містить Відеотюнери - надає можливість перегляду телевізійних передач безпосередньо з ефіру).

Додати ж наявний відеофрагмент на сторінку створюваного альбому нескладно. Найпростіший спосіб - вибрати в меню Вставка вже знайомий пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Фільм з файлу. Далі треба вказати диск, папку та ім'я файлу з цифровий відеозапис сом і відповісти на запропонований програмою питання: чи почати відтворення відео відразу після відкриття даного слайду або стартувати тільки після клацання мишкою на що міститься на слайді першому кадрі фільму. У будь-якому випадку на екрані з'явиться перший видеокадр обраного фільму, який можна отмасштабовані і розмістити в необхідному місці точно так же, як це робилося для картинки. (До речі, серед готових макетів вставляється слайд має власний і такі, де спеціально передбачено поле вставки цифрового відеофрагменту, або "кліпу".) А якщо при створенні відеозапису спеціально передбачити, щоб її перший кадр виглядав як "звичайна" фотографія, то можна здивувати глядачів ефектом фотографії, "оживає" при натисканні мишки.

"ХРОНОЛОГІЧНА" СТРАНИЧКА ТА УТРИМАННЯ АЛЬБОМУ

Корисно доповнити альбом сторінкою, де по порядку записані всі основні події в житті сім'ї або людини, якій присвячений альбом. А якщо ці події відображені в альбомі відповідними фотографіями, то дана сторінка може заодно виконувати роль змісту, щоб при натисканні мишки по тій чи іншій сходинці списку відразу переходити на потрібний слайд. Зручно помістити таку сторінку відразу ж після титульного аркуша, тому перш, ніж додавати в презентацію новий слайд, перейдемо до титульного (найпершого) слайду, клацнувши мишкою на його назві або піктограммке в переліку зліва. Як макета створюваного слайда можна вибрати варіант під назвою "Маркований список" (другий за рахунком в переліку піктограм макетів).

Додати текст і навіть картинки на цей слайд нескладно. А ось з організацією переходів на потрібні слайди при натисканні мишкою (такі переходи називаються гіперпосиланнями) буде потрібно трохи повозитися.

Перед тим, як створювати гіперпосилання, переконайтеся, що слайд, на який треба виконувати перехід, вже створений.

Потім потрібно вирішити, чи будемо ми оформляти як посилання ті чи інші рядки тексту або передбачимо навпроти кожної з них окрему кнопку. У нашому випадку більш виправдано перетворити в гіперпосилання відповідні рядки "біографічного" списку.

Для цього потрібно виділити текст, який повинен бути "перетворений" в чергову гіперпосилання, клацнути по ньому правою кнопкою миші і вибрати в контекстному меню пункт Налаштування дії. У розкрився після цього вікні (рис. 7) потрібно вибрати радіокнопку Перейти за гіперпосиланням, а в сусідньому списку - пункт Слайд ... (три крапки в кінці показує, що далі потрібно буде уточнити вибір). Саме цього програма від нас і зажадає: в який з'явився додатковому вікні (рис. 8), контролюючи свої дії по виведеному справа зображенню, слід вибрати зі списку назву слайда, на який потрібно виконувати перехід. Після клацання по кнопці ОК назву обраного слайда відобразиться в списку, а ми можемо вибрати супроводжуючий перехід від слайда до слайда звуковий ефект (прапорець Звук внизу вікна і бажаний пункт списку, наприклад Батіг). Необхідна гіперпосилання створена; далі можна аналогічним способом зробити переходи на інші слайди (рис. 9).

дивимось РЕЗУЛЬТАТИ

Возможности PowerPoint, что Надаються цією програмою во время Редагування слайдів, дозволяють Побачити результати своєї праці без перемикань в Спеціальний режим перегляду Презентації. Але остаточний контроль "роботи" альбому, а тим більше його демонстрацію треба виробляти інакше: за допомогою міні-кнопки Показ слайдів (внизу зліва, під переліком наявних в презентації "сторінок"), однойменного пункту меню Вид або клавіші F5. При цьому слайди демонструються розміром на весь екран (з відповідним масштабуванням їх вмісту) без меню, кнопкових панелей і інших компонентів робочого середовища PowerPoint. А все запрограмовані нами дії і анімаційні ефекти, навпаки, "включаються".

Зауважимо, що показ слайдів завжди починається з поточного: не обов'язково з першого, а з того, який був відкритий для редагування під час виклику режиму показу. Клацання ж мишею на будь-якому місці демонструється слайд (крім об'єктів, в яких для цієї події передбачено особливу дію, - кнопок, гіперпосилань, першого кадру відеофрагменту та ін.) Викликає перехід до наступного слайду по порядку їх слідування в альбомі-презентації. При бажанні можна включити режим автоматичної зміни слайдів по закінченні заданого часу і поєднувати цей спосіб показу з переходами по клацанню мишею, а також "замовити" відеоефекти при переході від одного слайда до іншого (наприклад, з "витісненням" одного слайда іншим, з "розсипанням "на пікселі і ін.).

Щоб виконати зазначені настройки, потрібно вибрати в меню Показ слайдів пункт Зміна слайдів, а потім виконати в запропонованому діалоговому вікні (рис. 10) необхідні дії:

- прапорець одним помахом внизу зліва визначає, чи треба переходити до наступного слайду при натисканні мишею на даному;

- прапорець автоматично після і поле введення часу в хвилинах і секундах дозволяють включити режим зміни даного слайда на наступний після закінчення заданого часу;

- розкривається внизу праворуч список дозволяє вибрати "стандартний" звуковий ефект при переході на наступний слайд, а розташований поруч прапорець безперервно наказує відтворювати цей звуковий ефект знову і знову, поки ми не перейдемо на інший слайд або не виклик іншу звукозапис;

- особливий пункт того ж списку звукових ефектів [Припинити звук], навпаки, наказує комп'ютера перервати відтворення яких би то ні було звуків при виконанні переходу на наступний слайд;

- нарешті, розкривається в середині вікна (під "пробної" картинкою) дозволяє призначити бажаний відеоефект зміни слайдів, а радиокнопки під ним - вказати швидкість роботи обраного ефекту; при цьому "пробна" картинка демонструє його в дії.

Зауважимо, що прапорці переходу по кліку і автоматично після можна довільно скидати і встановлювати в будь-якій комбінації. При цьому якщо будуть скинуті обидва прапорця, то передбачається перехід від слайда до слайда виключно за допомогою передбачених на них гіперпосилань, а якщо обидва вони встановлені, то перехід на наступний слайд проводиться або після закінчення відведеного часу показу, або по клацанню мишки, якщо він піде раніше, ніж закінчиться заданий час.

А ЩО Ж ДАЛІ?

Отже, сімейний альбом готовий. Але це не єдиний результат наших старань. Роблячи його, ми одночасно навчилися створювати власні (нехай і найпростіші) мультимедійні Windows-програми. Тепер, зрозумівши загальну ідею, можна - при бажанні - переходити до більш серйозних інструментальним пакетам такого роду, наприклад до пакету HyperMethod (щоб ознайомитися з ним, загляньте в Інтернет за адресою: http://www.hypermethod.ru). І - хто знає? - можливо, з часом ви станете автором досить складних програм - енциклопедій, навчальних і тестових пакетів. І все це - як і раніше не вміючи програмувати на жодному з існуючих мов ...

*

Тим, хто хоче у всіх подробицях вивчити роботу з PowerPoint, потрібно звернутися до відповідних підручників і посібників - як друкованих, так і електронних. Наприклад, до брошури, випущеної в 2001 році видавництвом "Освіта та інформатика" (Кравцова А. Ю., Усенков Д. Ю. "Вивчаємо PowerPoint"), а також до серії CD-дисків фірми "МедиаХауз" ( "Як малювати на комп'ютері "," Як написати музику на комп'ютері "," Як зробити відеофільм на комп'ютері ").


СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Приємно іноді зібратися всією родиною, витягти з потаємного куточка старий сімейний фотоальбом і перегорнути його, занурюючись все глибше і глибше в минуле ... Кольорові "кодаковскіе" і "поляроїдні" фотографії останніх років змінюються чорно-білими, нерідко друкованими самостійно, при світлі червоного фотофонаря, в оточенні лотків з розчинами. Ще трохи - і монохромні фотографії знову змінюються "кольоровими": пожовклими, побурілими або вигорілими від часу.

Втім, в наш електронний століття одних тільки фотографій стає недостатньо. На допомогу нашій не дуже-то надійної пам'яті приходять магнітофонні записи, фільми, а в останні роки - і відеокасети.

Сімейна фото-, кіно-, звуко- і відеохроніка - справа цікава. Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?

ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?

Це "закордонне" слово ( "калька" з англійської multimedia, дослівно - "многосредность") означає можливість використовувати комп'ютер не просто в якості "великого програмованого калькулятора", а як універсальний пристрій для зберігання, обробки та відтворення практично будь-якої інформації, будь то текст , малюнки, фотографії, мультиплікаційні фільми (анімації), звук або відео. Тільки спочатку ця інформація повинна бути оцифрована - перетворена в зрозумілі комп'ютеру послідовності чисел. Таке перетворення може бути зроблено за допомогою підключаються до комп'ютера пристроїв, наприклад, сканер дає можливість оцифровувати будь-які малюнки і фотографії (деякі моделі - безпосередньо з фотоплівки), а в співдружності з програмою - розпізнавачем символів він здатний оцифрувати надрукований текст. Встановлена ​​в комп'ютері стандартна звукова карта дозволяє оцифрувати будь-який звук, в тому числі голос з мікрофона або запис з підключеного до лінійного входу звукової плати магнітофона. Ще одна плата - Відеотюнери - "відповідає" за оцифровку відеозображення з підключеною до комп'ютера відеокамери, відеомагнітофона або безпосередньо з телевізійного ефіру.

Переваги роботи з "цифрою" очевидні: зручність, компактність і необмежений термін зберігання інформації (якщо своєчасно переписувати її на більш сучасні носії і робити страхувальні копії).

Ще один плюс - можливість редагувати цифрову інформацію за своїм бажанням. Наприклад, за допомогою графічного редактора можна відновити стару фотографію або створити будь-який фотомонтаж. Точно так само можна працювати і з оцифрованих звуком: "вичищати" шуми, балансувати частоти.

Найголовніше ж властивість мультимедіа полягає в комплексності відтворення цифрової інформації різного роду, коли текст, статична графіка, анімації, відео та звук, взаємно доповнюючи один одного, утворюють єдину композицію. Саме в цьому полягає перевага сучасних комп'ютерних пізнавальних, навчальних або просто розважальних програм.

"АЛЕ Я НЕ вмію програмувати"

Якщо це і так, не поспішайте закрити журнал. Хоча розробка програмного забезпечення дійсно вимагає особливих знань, все ж існують засоби, що дозволяють будь-якому користувачеві створювати повноцінні мультимедіа-програми, не написавши при цьому ні строчки програмного тексту. Такі кошти називаються "інструментальними середовищами" або ж "мультимедіа-конструкторами" і дозволяють "зібрати" бажану програму у вигляді набору "карток" ( "слайдів", "екранних форм") з наявних "інформаційних модулів" - фрагментів тексту, малюнків, звукових і відеофрагментів, розміщуючи їх на "картках", вказуючи їх зовнішній вигляд і розміри, а також визначаючи правила, за якими повинні відтворюватися ці "інформаційні модулі" і виконуватися переходи від однієї "картки" до іншої. Причому зробити все це не складніше, ніж, наприклад, підготувати документ в редакторі Microsoft Word з урахуванням необхідного форматування тексту і розміщення в ньому ілюстрацій.

ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?

Взагалі кажучи, інструментальні середовища потрібно купувати окремо. Але для створення нашого сімейного мультимедіа-альбому скористаємося тим, що є практично у кожного пользовате ля, - входять до стандартного комплекту Microsoft Office додатком PowerPoint.

За задумом виробників програма PowerPoint (тут мова піде про версії Microsoft Office 2000, але то ж вірно і для більш ранніх версій 7.0 та 97) призначена для підготовки комп'ютерних "слайд-фільмів" рекламного характеру. Однак її можна використовувати і в якості найпростішого "мультимедіа-конструктора", особливо привабливого для початківців простотою роботи з ним і наявністю безлічі готових шаблонів - свого роду "заготовок", на яких вже є деякий фоновий малюнок і відзначені місця для розміщення тексту, графіки, відеокадрів тощо.

ЗНАЙОМСТВО З POWERPOINT

Отже, не втрачаючи часу, запустимо цю програму на виконання. Для цього потрібно відшукати в меню Програми (видається після натискання кнопки Пуск) рядок Microsoft PowerPoint, супроводжувану значком-іконкою (іноді вона розташовується в "підміню" MS Office 2000).

Після появи "фірмовою" заставки відкриється робоче вікно PowerPoint, поверх якого може відразу з'явитися діалогове вікно створення слайда (рис. 1). Однак нам звертатися до нього поки рано, тому закриємо його клацанням миші по кнопці Скасування.

Тепер на екрані зверху - головне меню і основні кнопкові панелі, знизу - панель інструментів малювання (як в Microsoft Word), ліворуч - вертикальна панель структури створюваного альбому, де буде виводитися перелік назв сторінок з їх назвами, праворуч - сіре поле, на якому буде відображатися сам оброблюваний слайд. Ну що ж - почнемо роботу?

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СТИЛЮ ...

Звичайно, хочеться, щоб сімейний альбом виглядав красиво. Але смак у всіх різний, тому по частині дизайну обмежимося лише кількома порадами, як не слід робити. Зокрема, не варто використовувати строкату фонову картинку, оскільки текст і інші об'єкти на такому тлі просто "губляться". Не слід також надмірно захоплюватися анімаційними можливостями PowerPoint при виведенні тексту та інших об'єктів слайда. Небажані і "ріжуть око" або погано помітні колірні поєднання (скажімо, жовтий текст на білому або кремовому тлі практично нечитаний). І, нарешті, рада позитивний: постарайтеся для всіх сторінок альбому зберігати єдиний стиль оформлення - однотипну фонову картинку, близькі кольорові гами, шрифт і накреслення тексту. Втім, в цьому багато в чому допоможе сам PowerPoint завдяки можливості вибрати "шаблон", який ми створювали альбому.

Виберемо в меню Файл пункт Створити - на екрані з'явиться діалогове вікно Створити презентацію (рис. 2). У ньому активуємо вкладку Шаблони оформлення, а в її списку виберемо бажаний вид оформлення сторінок (він показаний в спеціальному полі праворуч, коли ми одне за іншим вибираємо назви зразків). Знайшовши прийнятний варіант, клацнемо по кнопці ОК. (До речі, якщо звернутися в тому ж вікні до вкладки Презентації, то аналогічним способом можна вибрати одну з наявних в комплекті готових презентацій, щоб ознайомитися з можливостями PowerPoint, прикладами дизайну і т.д.)

ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ

Тепер, коли на екрані знову з'явилося вікно Створення слайда (рис. 3), що пропонує вибрати шаблон ( "макет") розміщення інформації на першій сторінці альбому, з урахуванням вже обраного стилю, розглянемо його. Зліва міститься набір піктограм (його можна "прокручувати" мишкою, щоб переглянути всі варіанти), а праворуч в окремому полі висвічується назва обраної піктограми.

Щоб почати створення титульного аркуша, клацнемо мишкою по найпершої піктограмі під назвою Титульний слайд, а потім по кнопці ОК.

Далі в робочому полі PowerPoint з'явиться створений слайд титульної сторінки альбому, а зліва - його піктограма (поки без назви). Якщо запропонований дизайн вам не сподобається, його можна змінити, вибравши в меню Формат пункт Застосувати шаблон оформлення. (Увага! Ця процедура відноситься не до всього альбому, а тільки до даного слайду.) Аналогічно можна вибрати для слайда і інший макет, звернувшись в меню Формат до пункту Розмітка слайда.


Якщо ж обраний стиль схвалений, вводимо текст назви. Для цього клацнемо мишкою в будь-якому місці окресленого пунктиром поля з рядком "Заголовок слайда". Ці слова зникнуть, а натомість з'явиться миготливий курсор у вигляді вертикальної смужки. Тепер набираємо на клавіатурі назву альбому, а при бажанні - ще й текст підзаголовка в нижньому пунктирному поле. (Зауважте: введене назва з'явилася в переліку слайдів зліва, поруч з доданою туди піктограммка. Орієнтуючись по цих назв і вибираючи потрібну піктограму клацанням миші, ви зможете швидко викликати потрібний слайд на редагування.)

Шрифт, накреслення, розмір і колір тексту, що вводиться будуть тими ж, які мала колишня в пунктирному поле "шаблонна" текстовий рядок. Вони підібрані дизайнерами, але їх можна змінити. Для цього досить виділити необхідний текст мишею (як в редакторі Word), вибрати в меню Формат пункт Шрифт, в діалоговому вікні вказати інші параметри, а потім клацнути мишею по кнопці ОК. Так само змінюються і параметри вирівнювання абзаців: треба вибрати пункт Вирівнювання в меню Формат, а потім варіант в розкрився "підміню".

Нарешті наш титульний слайд готовий (рис. 4). Залишилося лише зберегти результат у файлі (пункт Зберегти як в меню Файл; в вікні, що розкрилося треба вибрати диск і папку для запису файлу, а в списку Тип файлу внизу вікна повинен бути обраний пункт Презентація (* .ppt)).

ФОТОГРАФІЇ ТА МАЛЮНКИ

Тепер перейдемо до створення сторінок з фотографіями.

Перш за все додамо в альбом новий слайд відповідного виду. Виберемо в меню Вставка пункт Новий слайд - на екрані знову з'явиться вікно вибору макетів розміщення інформації. Але тепер в списку нам потрібна інша піктограма, наприклад "Текст і графіка" (рис. 5), що передбачає розміщення на слайді разом з текстом обраної нами картинки. Натиснувши на кнопці ОК, ми побачимо в робочому полі новий слайд з пунктирними полями для заголовка, для текстового коментаря і для власне фотографії (поле з іконкою і рядком "Вставка картинки"), а в переліку слайдів зліва додасться ще одна ікона.

Щоб помістити на слайд бажану картинку, виберіть у меню Вставка пункт Малюнок, а в "підміню" - пункт Из файла. З'явиться стандартне вікно, де треба вибрати диск, папку та ім'я файлу з необхідною фотографією, а потім, як завжди, клацнути по кнопці ОК. Фотографія буде виведена поверх слайда. Якщо її розміри великі, необхідно масштабувати фотографію і помістити її на потрібне місце слайда, перетягуючи мишкою квадратікі- "маркери" по кутах картинки або саму картинку, "схопивши" її за середину. Якщо ж перетягнути фотографію відразу на відведений для неї пунктирне поле, то вона автоматично прийме потрібні розміри (рис. 6). В принципі, таким способом можна додавати на слайд будь-яку кількість картинок, розташовуючи їх довільним чином, в тому числі з накладенням однієї поверх іншої.

Далі точно так же можна додавати в будь-якій кількості і інші сторінки альбому, тільки треба не забувати, що новий слайд завжди вставляється після поточного (відображуваного в даний момент в робочому полі PowerPoint). Тому якщо потрібно додати сторінку в середину альбому, то потрібно попередньо вибрати клацанням миші в переліку зліва слайд, після якого повинна розташовуватися додається сторінка.

МУЛЬТИМЕДІА - ЦЕ ПРОСТО!

Перейдемо тепер до додавання в наш альбом звукозаписів і цифрового відео. Як звуку може бути обраний будь-який звуковий файл формату Wav, MIDI, MP3 та ін. З числа наявних (наприклад, щоб супроводжувати перегляд слайд "фонової" мелодією) або можна записати з мікрофона будь голосове звернення.

Для додавання готового звукового файлу треба вибрати в меню Вставка пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Звук з файлу, після чого вибрати в вікні, що розкрилося необхідний звуковий файл так само, як ми робили це для фотографій. Зауважимо, що після підтверджує клацання по кнопці ОК програма запитає, чи потрібно запускати цю звукозапис відразу після відкриття даного слайду. В іншому випадку на слайді додається іконка з зображенням "динаміка" (), по якій треба клацнути мишкою для відтворення звуку.

При запису звуку з мікрофону потрібно вибрати в меню Вставка той же пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Записати звук. Потім у вікні треба ввести назву звукозапису і записати її з мікрофона (або з підключеного до лінійного входу звукової карти будь-якого аудіо), користуючись типовими кнопками записи, відтворення і зупинки. По завершенні роботи на слайд додається все та ж іконка- "динамік", що служить для запуску відтворення.

Комп'ютерне КІНО І "ожилі" ФОТОГРАФІЇ

Освоївши звук, перейдемо до цифрового відео. Звичайно, "роздобути" його трохи складніше, ніж звукозапис: для цього потрібно якщо не цифрова відеокамера, то хоча б спеціальна комп'ютерна плата для оцифровки аналогового відео (іноді вона ж містить Відеотюнери - надає можливість перегляду телевізійних передач безпосередньо з ефіру).

Додати ж наявний відеофрагмент на сторінку створюваного альбому нескладно. Найпростіший спосіб - вибрати в меню Вставка вже знайомий пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Фільм з файлу. Далі треба вказати диск, папку та ім'я файлу з цифровий відеозапис сом і відповісти на запропонований програмою питання: чи почати відтворення відео відразу після відкриття даного слайду або стартувати тільки після клацання мишкою на що міститься на слайді першому кадрі фільми. У будь-якому випадку на екрані з'явиться перший видеокадр обраного фільму, який можна отмасштабовані і розмістити в необхідному місці точно так же, як це робилося для картинки. (До речі, серед готових макетів вставляється слайд має власний і такі, де спеціально передбачено поле вставки цифрового відеофрагменту, або "кліпу".) А якщо при створенні відеозапису спеціально передбачити, щоб її перший кадр виглядав як "звичайна" фотографія, то можна здивувати глядачів ефектом фотографії, "оживає" при натисканні мишки.

"ХРОНОЛОГІЧНА" СТРАНИЧКА ТА УТРИМАННЯ АЛЬБОМУ

Корисно доповнити альбом сторінкою, де по порядку записані всі основні події в житті сім'ї або людини, якій присвячений альбом. А якщо ці події відображені в альбомі відповідними фотографіями, то дана сторінка може заодно виконувати роль змісту, щоб при натисканні мишки по тій чи іншій сходинці списку відразу переходити на потрібний слайд. Зручно помістити таку сторінку відразу ж після титульного аркуша, тому перш, ніж додавати в презентацію новий слайд, перейдемо до титульного (найпершого) слайду, клацнувши мишкою на його назві або піктограммке в переліку зліва. Як макета створюваного слайда можна вибрати варіант під назвою "Маркований список" (другий за рахунком в переліку піктограм макетів).

Додати текст і навіть картинки на цей слайд нескладно. А ось з організацією переходів на потрібні слайди при натисканні мишкою (такі переходи називаються гіперпосиланнями) буде потрібно трохи повозитися.

Перед тим, як створювати гіперпосилання, переконайтеся, що слайд, на який треба виконувати перехід, вже створений.

Потім потрібно вирішити, чи будемо ми оформляти як посилання ті чи інші рядки тексту або передбачимо навпроти кожної з них окрему кнопку. У нашому випадку більш виправдано перетворити в гіперпосилання відповідні рядки "біографічного" списку.

Для цього потрібно виділити текст, який повинен бути "перетворений" в чергову гіперпосилання, клацнути по ньому правою кнопкою миші і вибрати в контекстному меню пункт Налаштування дії. У розкрився після цього вікні (рис. 7) потрібно вибрати радіокнопку Перейти за гіперпосиланням, а в сусідньому списку - пункт Слайд ... (три крапки в кінці показує, що далі потрібно буде уточнити вибір). Саме цього програма від нас і зажадає: в який з'явився додатковому вікні (рис. 8), контролюючи свої дії по виведеному справа зображенню, слід вибрати зі списку назву слайда, на який потрібно виконувати перехід. Після клацання по кнопці ОК назву обраного слайда відобразиться в списку, а ми можемо вибрати супроводжуючий перехід від слайда до слайда звуковий ефект (прапорець Звук внизу вікна і бажаний пункт списку, наприклад Батіг). Необхідна гіперпосилання створена; далі можна аналогічним способом зробити переходи на інші слайди (рис. 9).

Дивимося РЕЗУЛЬТАТИ

Можливості PowerPoint, що надаються цією програмою під час редагування слайдів, дозволяють побачити результати своєї праці без перемикання в спеціальний режим перегляду презентації. Але остаточний контроль "роботи" альбому, а тим більше його демонстрацію треба виробляти інакше: за допомогою міні-кнопки Показ слайдів (внизу зліва, під переліком наявних в презентації "сторінок"), однойменного пункту меню Вид або клавіші F5. При цьому слайди демонструються розміром на весь екран (з відповідним масштабуванням їх вмісту) без меню, кнопкових панелей і інших компонентів робочого середовища PowerPoint. А все запрограмовані нами дії і анімаційні ефекти, навпаки, "включаються".

Зауважимо, що показ слайдів завжди починається з поточного: не обов'язково з першого, а з того, який був відкритий для редагування під час виклику режиму показу. Клацання ж мишею на будь-якому місці демонструється слайд (крім об'єктів, в яких для цієї події передбачено особливу дію, - кнопок, гіперпосилань, першого кадру відеофрагменту та ін.) Викликає перехід до наступного слайду по порядку їх слідування в альбомі-презентації. При бажанні можна включити режим автоматичної зміни слайдів по закінченні заданого часу і поєднувати цей спосіб показу з переходами по клацанню мишею, а також "замовити" відеоефекти при переході від одного слайда до іншого (наприклад, з "витісненням" одного слайда іншим, з "розсипанням "на пікселі і ін.).

Щоб виконати зазначені настройки, потрібно вибрати в меню Показ слайдів пункт Зміна слайдів, а потім виконати в запропонованому діалоговому вікні (рис. 10) необхідні дії:

- прапорець одним помахом внизу зліва визначає, чи треба переходити до наступного слайду при натисканні мишею на даному;

- прапорець автоматично після і поле введення часу в хвилинах і секундах дозволяють включити режим зміни даного слайда на наступний після закінчення заданого часу;

- розкривається внизу праворуч список дозволяє вибрати "стандартний" звуковий ефект при переході на наступний слайд, а розташований поруч прапорець безперервно наказує відтворювати цей звуковий ефект знову і знову, поки ми не перейдемо на інший слайд або не виклик іншу звукозапис;

- особливий пункт того ж списку звукових ефектів [Припинити звук], навпаки, наказує комп'ютера перервати відтворення яких би то ні було звуків при виконанні переходу на наступний слайд;

- нарешті, розкривається в середині вікна (під "пробної" картинкою) дозволяє призначити бажаний відеоефект зміни слайдів, а радиокнопки під ним - вказати швидкість роботи обраного ефекту; при цьому "пробна" картинка демонструє його в дії.

Зауважимо, що прапорці переходу по кліку і автоматично після можна довільно скидати і встановлювати в будь-якій комбінації. При цьому якщо будуть скинуті обидва прапорця, то передбачається перехід від слайда до слайда виключно за допомогою передбачених на них гіперпосилань, а якщо обидва вони встановлені, то перехід на наступний слайд проводиться або після закінчення відведеного часу показу, або по клацанню мишки, якщо він піде раніше, ніж закінчиться заданий час.

А ЩО Ж ДАЛІ?

Отже, сімейний альбом готовий. Але це не єдиний результат наших старань. Роблячи його, ми одночасно навчилися створювати власні (нехай і найпростіші) мультимедійні Windows-програми. Тепер, зрозумівши загальну ідею, можна - при бажанні - переходити до більш серйозних інструментальним пакетам такого роду, наприклад до пакету HyperMethod (щоб ознайомитися з ним, загляньте в Інтернет за адресою: http://www.hypermethod.ru). І - хто знає? - можливо, з часом ви станете автором досить складних програм - енциклопедій, навчальних і тестових пакетів. І все це - як і раніше не вміючи програмувати на жодному з існуючих мов ...

*

Тим, хто хоче у всіх подробицях вивчити роботу з PowerPoint, потрібно звернутися до відповідних підручників і посібників - як друкованих, так і електронних. Наприклад, до брошури, випущеної в 2001 році видавництвом "Освіта та інформатика" (Кравцова А. Ю., Усенков Д. Ю. "Вивчаємо PowerPoint"), а також до серії CD-дисків фірми "МедиаХауз" ( "Як малювати на комп'ютері "," Як написати музику на комп'ютері "," Як зробити відеофільм на комп'ютері ").


СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Приємно іноді зібратися всією родиною, витягти з потаємного куточка старий сімейний фотоальбом і перегорнути його, занурюючись все глибше і глибше в минуле ... Кольорові "кодаковскіе" і "поляроїдні" фотографії останніх років змінюються чорно-білими, нерідко друкованими самостійно, при світлі червоного фотофонаря, в оточенні лотків з розчинами. Ще трохи - і монохромні фотографії знову змінюються "кольоровими": пожовклими, побурілими або вигорілими від часу.

Втім, в наш електронний століття одних тільки фотографій стає недостатньо. На допомогу нашій не дуже-то надійної пам'яті приходять магнітофонні записи, фільми, а в останні роки - і відеокасети.

Сімейна фото-, кіно-, звуко- і відеохроніка - справа цікава. Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?

ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?

Це "закордонне" слово ( "калька" з англійської multimedia, дослівно - "многосредность") означає можливість використовувати комп'ютер не просто в якості "великого програмованого калькулятора", а як універсальний пристрій для зберігання, обробки та відтворення практично будь-якої інформації, будь то текст , малюнки, фотографії, мультиплікаційні фільми (анімації), звук або відео. Тільки спочатку ця інформація повинна бути оцифрована - перетворена в зрозумілі комп'ютеру послідовності чисел. Таке перетворення може бути зроблено за допомогою підключаються до комп'ютера пристроїв, наприклад, сканер дає можливість оцифровувати будь-які малюнки і фотографії (деякі моделі - безпосередньо з фотоплівки), а в співдружності з програмою - розпізнавачем символів він здатний оцифрувати надрукований текст. Встановлена ​​в комп'ютері стандартна звукова карта дозволяє оцифрувати будь-який звук, в тому числі голос з мікрофона або запис з підключеного до лінійного входу звукової плати магнітофона. Ще одна плата - Відеотюнери - "відповідає" за оцифровку відеозображення з підключеною до комп'ютера відеокамери, відеомагнітофона або безпосередньо з телевізійного ефіру.

Переваги роботи з "цифрою" очевидні: зручність, компактність і необмежений термін зберігання інформації (якщо своєчасно переписувати її на більш сучасні носії і робити страхувальні копії).

Ще один плюс - можливість редагувати цифрову інформацію за своїм бажанням. Наприклад, за допомогою графічного редактора можна відновити стару фотографію або створити будь-який фотомонтаж. Точно так само можна працювати і з оцифрованих звуком: "вичищати" шуми, балансувати частоти.

Найголовніше ж властивість мультимедіа полягає в комплексності відтворення цифрової інформації різного роду, коли текст, статична графіка, анімації, відео та звук, взаємно доповнюючи один одного, утворюють єдину композицію. Саме в цьому полягає перевага сучасних комп'ютерних пізнавальних, навчальних або просто розважальних програм.

"АЛЕ Я НЕ вмію програмувати"

Якщо це і так, не поспішайте закрити журнал. Хоча розробка програмного забезпечення дійсно вимагає особливих знань, все ж існують засоби, що дозволяють будь-якому користувачеві створювати повноцінні мультимедіа-програми, не написавши при цьому ні строчки програмного тексту. Такі кошти називаються "інструментальними середовищами" або ж "мультимедіа-конструкторами" і дозволяють "зібрати" бажану програму у вигляді набору "карток" ( "слайдів", "екранних форм") з наявних "інформаційних модулів" - фрагментів тексту, малюнків, звукових і відеофрагментів, розміщуючи їх на "картках", вказуючи їх зовнішній вигляд і розміри, а також визначаючи правила, за якими повинні відтворюватися ці "інформаційні модулі" і виконуватися переходи від однієї "картки" до іншої. Причому зробити все це не складніше, ніж, наприклад, підготувати документ в редакторі Microsoft Word з урахуванням необхідного форматування тексту і розміщення в ньому ілюстрацій.

ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?

Взагалі кажучи, інструментальні середовища потрібно купувати окремо. Але для створення нашого сімейного мультимедіа-альбому скористаємося тим, що є практично у кожного пользовате ля, - входять до стандартного комплекту Microsoft Office додатком PowerPoint.

За задумом виробників програма PowerPoint (тут мова піде про версії Microsoft Office 2000, але то ж вірно і для більш ранніх версій 7.0 та 97) призначена для підготовки комп'ютерних "слайд-фільмів" рекламного характеру. Однак її можна використовувати і в якості найпростішого "мультимедіа-конструктора", особливо привабливого для початківців простотою роботи з ним і наявністю безлічі готових шаблонів - свого роду "заготовок", на яких вже є деякий фоновий малюнок і відзначені місця для розміщення тексту, графіки, відеокадрів тощо.

ЗНАЙОМСТВО З POWERPOINT

Отже, не втрачаючи часу, запустимо цю програму на виконання. Для цього потрібно відшукати в меню Програми (видається після натискання кнопки Пуск) рядок Microsoft PowerPoint, супроводжувану значком-іконкою (іноді вона розташовується в "підміню" MS Office 2000).

Після появи "фірмовою" заставки відкриється робоче вікно PowerPoint, поверх якого може відразу з'явитися діалогове вікно створення слайда (рис. 1). Однак нам звертатися до нього поки рано, тому закриємо його клацанням миші по кнопці Скасування.

Тепер на екрані зверху - головне меню і основні кнопкові панелі, знизу - панель інструментів малювання (як в Microsoft Word), ліворуч - вертикальна панель структури створюваного альбому, де буде виводитися перелік назв сторінок з їх назвами, праворуч - сіре поле, на якому буде відображатися сам оброблюваний слайд. Ну що ж - почнемо роботу?

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СТИЛЮ ...

Звичайно, хочеться, щоб сімейний альбом виглядав красиво. Але смак у всіх різний, тому по частині дизайну обмежимося лише кількома порадами, як не слід робити. Зокрема, не варто використовувати строкату фонову картинку, оскільки текст і інші об'єкти на такому тлі просто "губляться". Не слід також надмірно захоплюватися анімаційними можливостями PowerPoint при виведенні тексту та інших об'єктів слайда. Небажані і "ріжуть око" або погано помітні колірні поєднання (скажімо, жовтий текст на білому або кремовому тлі практично нечитаний). І, нарешті, рада позитивний: постарайтеся для всіх сторінок альбому зберігати єдиний стиль оформлення - однотипну фонову картинку, близькі кольорові гами, шрифт і накреслення тексту. Втім, в цьому багато в чому допоможе сам PowerPoint завдяки можливості вибрати "шаблон", який ми створювали альбому.

Виберемо в меню Файл пункт Створити - на екрані з'явиться діалогове вікно Створити презентацію (рис. 2). У ньому активуємо вкладку Шаблони оформлення, а в її списку виберемо бажаний вид оформлення сторінок (він показаний в спеціальному полі праворуч, коли ми одне за іншим вибираємо назви зразків). Знайшовши прийнятний варіант, клацнемо по кнопці ОК. (До речі, якщо звернутися в тому ж вікні до вкладки Презентації, то аналогічним способом можна вибрати одну з наявних в комплекті готових презентацій, щоб ознайомитися з можливостями PowerPoint, прикладами дизайну і т.д.)

ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ

Тепер, коли на екрані знову з'явилося вікно Створення слайда (рис. 3), що пропонує вибрати шаблон ( "макет") розміщення інформації на першій сторінці альбому, з урахуванням вже обраного стилю, розглянемо його. Зліва міститься набір піктограм (його можна "прокручувати" мишкою, щоб переглянути всі варіанти), а праворуч в окремому полі висвічується назва обраної піктограми.

Щоб почати створення титульного аркуша, клацнемо мишкою по найпершої піктограмі під назвою Титульний слайд, а потім по кнопці ОК.

Далі в робочому полі PowerPoint з'явиться створений слайд титульної сторінки альбому, а зліва - його піктограма (поки без назви). Якщо запропонований дизайн вам не сподобається, його можна змінити, вибравши в меню Формат пункт Застосувати шаблон оформлення. (Увага! Ця процедура відноситься не до всього альбому, а тільки до даного слайду.) Аналогічно можна вибрати для слайда і інший макет, звернувшись в меню Формат до пункту Розмітка слайда.


Якщо ж обраний стиль схвалений, вводимо текст назви. Для цього клацнемо мишкою в будь-якому місці окресленого пунктиром поля з рядком "Заголовок слайда". Ці слова зникнуть, а натомість з'явиться миготливий курсор у вигляді вертикальної смужки. Тепер набираємо на клавіатурі назву альбому, а при бажанні - ще й текст підзаголовка в нижньому пунктирному поле. (Зауважте: введене назва з'явилася в переліку слайдів зліва, поруч з доданою туди піктограммка. Орієнтуючись по цих назв і вибираючи потрібну піктограму клацанням миші, ви зможете швидко викликати потрібний слайд на редагування.)

Шрифт, накреслення, розмір і колір тексту, що вводиться будуть тими ж, які мала колишня в пунктирному поле "шаблонна" текстовий рядок. Вони підібрані дизайнерами, але їх можна змінити. Для цього досить виділити необхідний текст мишею (як в редакторі Word), вибрати в меню Формат пункт Шрифт, в діалоговому вікні вказати інші параметри, а потім клацнути мишею по кнопці ОК. Так само змінюються і параметри вирівнювання абзаців: треба вибрати пункт Вирівнювання в меню Формат, а потім варіант в розкрився "підміню".

Нарешті наш титульний слайд готовий (рис. 4). Залишилося лише зберегти результат у файлі (пункт Зберегти як в меню Файл; в вікні, що розкрилося треба вибрати диск і папку для запису файлу, а в списку Тип файлу внизу вікна повинен бути обраний пункт Презентація (* .ppt)).

ФОТОГРАФІЇ ТА МАЛЮНКИ

Тепер перейдемо до створення сторінок з фотографіями.

Перш за все додамо в альбом новий слайд відповідного виду. Виберемо в меню Вставка пункт Новий слайд - на екрані знову з'явиться вікно вибору макетів розміщення інформації. Але тепер в списку нам потрібна інша піктограма, наприклад "Текст і графіка" (рис. 5), що передбачає розміщення на слайді разом з текстом обраної нами картинки. Натиснувши на кнопці ОК, ми побачимо в робочому полі новий слайд з пунктирними полями для заголовка, для текстового коментаря і для власне фотографії (поле з іконкою і рядком "Вставка картинки"), а в переліку слайдів зліва додасться ще одна ікона.

Щоб помістити на слайд бажану картинку, виберіть у меню Вставка пункт Малюнок, а в "підміню" - пункт Из файла. З'явиться стандартне вікно, де треба вибрати диск, папку та ім'я файлу з необхідною фотографією, а потім, як завжди, клацнути по кнопці ОК. Фотографія буде виведена поверх слайда. Якщо її розміри великі, необхідно масштабувати фотографію і помістити її на потрібне місце слайда, перетягуючи мишкою квадратікі- "маркери" по кутах картинки або саму картинку, "схопивши" її за середину. Якщо ж перетягнути фотографію відразу на відведений для неї пунктирне поле, то вона автоматично прийме потрібні розміри (рис. 6). В принципі, таким способом можна додавати на слайд будь-яку кількість картинок, розташовуючи їх довільним чином, в тому числі з накладенням однієї поверх іншої.

Далі точно так же можна додавати в будь-якій кількості і інші сторінки альбому, тільки треба не забувати, що новий слайд завжди вставляється після поточного (відображуваного в даний момент в робочому полі PowerPoint). Тому якщо потрібно додати сторінку в середину альбому, то потрібно попередньо вибрати клацанням миші в переліку зліва слайд, після якого повинна розташовуватися додається сторінка.

МУЛЬТИМЕДІА - ЦЕ ПРОСТО!

Перейдемо тепер до додавання в наш альбом звукозаписів і цифрового відео. Як звуку може бути обраний будь-який звуковий файл формату Wav, MIDI, MP3 та ін. З числа наявних (наприклад, щоб супроводжувати перегляд слайд "фонової" мелодією) або можна записати з мікрофона будь голосове звернення.

Для додавання готового звукового файлу треба вибрати в меню Вставка пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Звук з файлу, після чого вибрати в вікні, що розкрилося необхідний звуковий файл так само, як ми робили це для фотографій. Зауважимо, що після підтверджує клацання по кнопці ОК програма запитає, чи потрібно запускати цю звукозапис відразу після відкриття даного слайду. В іншому випадку на слайді додається іконка з зображенням "динаміка" (), по якій треба клацнути мишкою для відтворення звуку.

При запису звуку з мікрофону потрібно вибрати в меню Вставка той же пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Записати звук. Потім у вікні треба ввести назву звукозапису і записати її з мікрофона (або з підключеного до лінійного входу звукової карти будь-якого аудіо), користуючись типовими кнопками записи, відтворення і зупинки. По завершенні роботи на слайд додається все та ж іконка- "динамік", що служить для запуску відтворення.

Комп'ютерне КІНО І "ожилі" ФОТОГРАФІЇ

Освоївши звук, перейдемо до цифрового відео. Звичайно, "роздобути" його трохи складніше, ніж звукозапис: для цього потрібно якщо не цифрова відеокамера, то хоча б спеціальна комп'ютерна плата для оцифровки аналогового відео (іноді вона ж містить Відеотюнери - надає можливість перегляду телевізійних передач безпосередньо з ефіру).

Додати ж наявний відеофрагмент на сторінку створюваного альбому нескладно. Найпростіший спосіб - вибрати в меню Вставка вже знайомий пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Фільм з файлу. Далі треба вказати диск, папку та ім'я файлу з цифровий відеозапис сом і відповісти на запропонований програмою питання: чи почати відтворення відео відразу після відкриття даного слайду або стартувати тільки після клацання мишкою на що міститься на слайді першому кадрі фільми. У будь-якому випадку на екрані з'явиться перший видеокадр обраного фільму, який можна отмасштабовані і розмістити в необхідному місці точно так же, як це робилося для картинки. (До речі, серед готових макетів вставляється слайд має власний і такі, де спеціально передбачено поле вставки цифрового відеофрагменту, або "кліпу".) А якщо при створенні відеозапису спеціально передбачити, щоб її перший кадр виглядав як "звичайна" фотографія, то можна здивувати глядачів ефектом фотографії, "оживає" при натисканні мишки.

"ХРОНОЛОГІЧНА" СТРАНИЧКА ТА УТРИМАННЯ АЛЬБОМУ

Корисно доповнити альбом сторінкою, де по порядку записані всі основні події в житті сім'ї або людини, якій присвячений альбом. А якщо ці події відображені в альбомі відповідними фотографіями, то дана сторінка може заодно виконувати роль змісту, щоб при натисканні мишки по тій чи іншій сходинці списку відразу переходити на потрібний слайд. Зручно помістити таку сторінку відразу ж після титульного аркуша, тому перш, ніж додавати в презентацію новий слайд, перейдемо до титульного (найпершого) слайду, клацнувши мишкою на його назві або піктограммке в переліку зліва. Як макета створюваного слайда можна вибрати варіант під назвою "Маркований список" (другий за рахунком в переліку піктограм макетів).

Додати текст і навіть картинки на цей слайд нескладно. А ось з організацією переходів на потрібні слайди при натисканні мишкою (такі переходи називаються гіперпосиланнями) буде потрібно трохи повозитися.

Перед тим, як створювати гіперпосилання, переконайтеся, що слайд, на який треба виконувати перехід, вже створений.

Потім потрібно вирішити, чи будемо ми оформляти як посилання ті чи інші рядки тексту або передбачимо навпроти кожної з них окрему кнопку. У нашому випадку більш виправдано перетворити в гіперпосилання відповідні рядки "біографічного" списку.

Для цього потрібно виділити текст, який повинен бути "перетворений" в чергову гіперпосилання, клацнути по ньому правою кнопкою миші і вибрати в контекстному меню пункт Налаштування дії. У розкрився після цього вікні (рис. 7) потрібно вибрати радіокнопку Перейти за гіперпосиланням, а в сусідньому списку - пункт Слайд ... (три крапки в кінці показує, що далі потрібно буде уточнити вибір). Саме цього програма від нас і зажадає: в який з'явився додатковому вікні (рис. 8), контролюючи свої дії по виведеному справа зображенню, слід вибрати зі списку назву слайда, на який потрібно виконувати перехід. Після клацання по кнопці ОК назву обраного слайда відобразиться в списку, а ми можемо вибрати супроводжуючий перехід від слайда до слайда звуковий ефект (прапорець Звук внизу вікна і бажаний пункт списку, наприклад Батіг). Необхідна гіперпосилання створена; далі можна аналогічним способом зробити переходи на інші слайди (рис. 9).

Дивимося РЕЗУЛЬТАТИ

Можливості PowerPoint, що надаються цією програмою під час редагування слайдів, дозволяють побачити результати своєї праці без перемикання в спеціальний режим перегляду презентації. Але остаточний контроль "роботи" альбому, а тим більше його демонстрацію треба виробляти інакше: за допомогою міні-кнопки Показ слайдів (внизу зліва, під переліком наявних в презентації "сторінок"), однойменного пункту меню Вид або клавіші F5. При цьому слайди демонструються розміром на весь екран (з відповідним масштабуванням їх вмісту) без меню, кнопкових панелей і інших компонентів робочого середовища PowerPoint. А все запрограмовані нами дії і анімаційні ефекти, навпаки, "включаються".

Зауважимо, що показ слайдів завжди починається з поточного: не обов'язково з першого, а з того, який був відкритий для редагування під час виклику режиму показу. Клацання ж мишею на будь-якому місці демонструється слайд (крім об'єктів, в яких для цієї події передбачено особливу дію, - кнопок, гіперпосилань, першого кадру відеофрагменту та ін.) Викликає перехід до наступного слайду по порядку їх слідування в альбомі-презентації. При бажанні можна включити режим автоматичної зміни слайдів по закінченні заданого часу і поєднувати цей спосіб показу з переходами по клацанню мишею, а також "замовити" відеоефекти при переході від одного слайда до іншого (наприклад, з "витісненням" одного слайда іншим, з "розсипанням "на пікселі і ін.).

Щоб виконати зазначені настройки, потрібно вибрати в меню Показ слайдів пункт Зміна слайдів, а потім виконати в запропонованому діалоговому вікні (рис. 10) необхідні дії:

- прапорець одним помахом внизу зліва визначає, чи треба переходити до наступного слайду при натисканні мишею на даному;

- прапорець автоматично після і поле введення часу в хвилинах і секундах дозволяють включити режим зміни даного слайда на наступний після закінчення заданого часу;

- розкривається внизу праворуч список дозволяє вибрати "стандартний" звуковий ефект при переході на наступний слайд, а розташований поруч прапорець безперервно наказує відтворювати цей звуковий ефект знову і знову, поки ми не перейдемо на інший слайд або не виклик іншу звукозапис;

- особливий пункт того ж списку звукових ефектів [Припинити звук], навпаки, наказує комп'ютера перервати відтворення яких би то ні було звуків при виконанні переходу на наступний слайд;

- нарешті, розкривається в середині вікна (під "пробної" картинкою) дозволяє призначити бажаний відеоефект зміни слайдів, а радиокнопки під ним - вказати швидкість роботи обраного ефекту; при цьому "пробна" картинка демонструє його в дії.

Зауважимо, що прапорці переходу по кліку і автоматично після можна довільно скидати і встановлювати в будь-якій комбінації. При цьому якщо будуть скинуті обидва прапорця, то передбачається перехід від слайда до слайда виключно за допомогою передбачених на них гіперпосилань, а якщо обидва вони встановлені, то перехід на наступний слайд проводиться або після закінчення відведеного часу показу, або по клацанню мишки, якщо він піде раніше, ніж закінчиться заданий час.

А ЩО Ж ДАЛІ?

Отже, сімейний альбом готовий. Але це не єдиний результат наших старань. Роблячи його, ми одночасно навчилися створювати власні (нехай і найпростіші) мультимедійні Windows-програми. Тепер, зрозумівши загальну ідею, можна - при бажанні - переходити до більш серйозних інструментальним пакетам такого роду, наприклад до пакету HyperMethod (щоб ознайомитися з ним, загляньте в Інтернет за адресою: http://www.hypermethod.ru). І - хто знає? - можливо, з часом ви станете автором досить складних програм - енциклопедій, навчальних і тестових пакетів. І все це - як і раніше не вміючи програмувати на жодному з існуючих мов ...

*

Тим, хто хоче у всіх подробицях вивчити роботу з PowerPoint, потрібно звернутися до відповідних підручників і посібників - як друкованих, так і електронних. Наприклад, до брошури, випущеної в 2001 році видавництвом "Освіта та інформатика" (Кравцова А. Ю., Усенков Д. Ю. "Вивчаємо PowerPoint"), а також до серії CD-дисків фірми "МедиаХауз" ( "Як малювати на комп'ютері "," Як написати музику на комп'ютері "," Як зробити відеофільм на комп'ютері ").


СІМЕЙНИЙ АЛЬБОМ У ДОМУ

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Приємно іноді зібратися всією родиною, витягти з потаємного куточка старий сімейний фотоальбом і перегорнути його, занурюючись все глибше і глибше в минуле ... Кольорові "кодаковскіе" і "поляроїдні" фотографії останніх років змінюються чорно-білими, нерідко друкованими самостійно, при світлі червоного фотофонаря, в оточенні лотків з розчинами. Ще трохи - і монохромні фотографії знову змінюються "кольоровими": пожовклими, побурілими або вигорілими від часу.

Втім, в наш електронний століття одних тільки фотографій стає недостатньо. На допомогу нашій не дуже-то надійної пам'яті приходять магнітофонні записи, фільми, а в останні роки - і відеокасети.

Сімейна фото-, кіно-, звуко- і відеохроніка - справа цікава. Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?

ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?

Це "закордонне" слово ( "калька" з англійської multimedia, дослівно - "многосредность") означає можливість використовувати комп'ютер не просто в якості "великого програмованого калькулятора", а як універсальний пристрій для зберігання, обробки та відтворення практично будь-якої інформації, будь то текст , малюнки, фотографії, мультиплікаційні фільми (анімації), звук або відео. Тільки спочатку ця інформація повинна бути оцифрована - перетворена в зрозумілі комп'ютеру послідовності чисел. Таке перетворення може бути зроблено за допомогою підключаються до комп'ютера пристроїв, наприклад, сканер дає можливість оцифровувати будь-які малюнки і фотографії (деякі моделі - безпосередньо з фотоплівки), а в співдружності з програмою - розпізнавачем символів він здатний оцифрувати надрукований текст. Встановлена ​​в комп'ютері стандартна звукова карта дозволяє оцифрувати будь-який звук, в тому числі голос з мікрофона або запис з підключеного до лінійного входу звукової плати магнітофона. Ще одна плата - Відеотюнери - "відповідає" за оцифровку відеозображення з підключеною до комп'ютера відеокамери, відеомагнітофона або безпосередньо з телевізійного ефіру.

Переваги роботи з "цифрою" очевидні: зручність, компактність і необмежений термін зберігання інформації (якщо своєчасно переписувати її на більш сучасні носії і робити страхувальні копії).

Ще один плюс - можливість редагувати цифрову інформацію за своїм бажанням. Наприклад, за допомогою графічного редактора можна відновити стару фотографію або створити будь-який фотомонтаж. Точно так само можна працювати і з оцифрованих звуком: "вичищати" шуми, балансувати частоти.

Найголовніше ж властивість мультимедіа полягає в комплексності відтворення цифрової інформації різного роду, коли текст, статична графіка, анімації, відео та звук, взаємно доповнюючи один одного, утворюють єдину композицію. Саме в цьому полягає перевага сучасних комп'ютерних пізнавальних, навчальних або просто розважальних програм.

"АЛЕ Я НЕ вмію програмувати"

Якщо це і так, не поспішайте закрити журнал. Хоча розробка програмного забезпечення дійсно вимагає особливих знань, все ж існують засоби, що дозволяють будь-якому користувачеві створювати повноцінні мультимедіа-програми, не написавши при цьому ні строчки програмного тексту. Такі кошти називаються "інструментальними середовищами" або ж "мультимедіа-конструкторами" і дозволяють "зібрати" бажану програму у вигляді набору "карток" ( "слайдів", "екранних форм") з наявних "інформаційних модулів" - фрагментів тексту, малюнків, звукових і відеофрагментів, розміщуючи їх на "картках", вказуючи їх зовнішній вигляд і розміри, а також визначаючи правила, за якими повинні відтворюватися ці "інформаційні модулі" і виконуватися переходи від однієї "картки" до іншої. Причому зробити все це не складніше, ніж, наприклад, підготувати документ в редакторі Microsoft Word з урахуванням необхідного форматування тексту і розміщення в ньому ілюстрацій.

ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?

Взагалі кажучи, інструментальні середовища потрібно купувати окремо. Але для створення нашого сімейного мультимедіа-альбому скористаємося тим, що є практично у кожного пользовате ля, - входять до стандартного комплекту Microsoft Office додатком PowerPoint.

За задумом виробників програма PowerPoint (тут мова піде про версії Microsoft Office 2000, але то ж вірно і для більш ранніх версій 7.0 та 97) призначена для підготовки комп'ютерних "слайд-фільмів" рекламного характеру. Однак її можна використовувати і в якості найпростішого "мультимедіа-конструктора", особливо привабливого для початківців простотою роботи з ним і наявністю безлічі готових шаблонів - свого роду "заготовок", на яких вже є деякий фоновий малюнок і відзначені місця для розміщення тексту, графіки, відеокадрів тощо.

ЗНАЙОМСТВО З POWERPOINT

Отже, не втрачаючи часу, запустимо цю програму на виконання. Для цього потрібно відшукати в меню Програми (видається після натискання кнопки Пуск) рядок Microsoft PowerPoint, супроводжувану значком-іконкою (іноді вона розташовується в "підміню" MS Office 2000).

Після появи "фірмовою" заставки відкриється робоче вікно PowerPoint, поверх якого може відразу з'явитися діалогове вікно створення слайда (рис. 1). Однак нам звертатися до нього поки рано, тому закриємо його клацанням миші по кнопці Скасування.

Тепер на екрані зверху - головне меню і основні кнопкові панелі, знизу - панель інструментів малювання (як в Microsoft Word), ліворуч - вертикальна панель структури створюваного альбому, де буде виводитися перелік назв сторінок з їх назвами, праворуч - сіре поле, на якому буде відображатися сам оброблюваний слайд. Ну що ж - почнемо роботу?

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СТИЛЮ ...

Звичайно, хочеться, щоб сімейний альбом виглядав красиво. Але смак у всіх різний, тому по частині дизайну обмежимося лише кількома порадами, як не слід робити. Зокрема, не варто використовувати строкату фонову картинку, оскільки текст і інші об'єкти на такому тлі просто "губляться". Не слід також надмірно захоплюватися анімаційними можливостями PowerPoint при виведенні тексту та інших об'єктів слайда. Небажані і "ріжуть око" або погано помітні колірні поєднання (скажімо, жовтий текст на білому або кремовому тлі практично нечитаний). І, нарешті, рада позитивний: постарайтеся для всіх сторінок альбому зберігати єдиний стиль оформлення - однотипну фонову картинку, близькі кольорові гами, шрифт і накреслення тексту. Втім, в цьому багато в чому допоможе сам PowerPoint завдяки можливості вибрати "шаблон", який ми створювали альбому.

Виберемо в меню Файл пункт Створити - на екрані з'явиться діалогове вікно Створити презентацію (рис. 2). У ньому активуємо вкладку Шаблони оформлення, а в її списку виберемо бажаний вид оформлення сторінок (він показаний в спеціальному полі праворуч, коли ми одне за іншим вибираємо назви зразків). Знайшовши прийнятний варіант, клацнемо по кнопці ОК. (До речі, якщо звернутися в тому ж вікні до вкладки Презентації, то аналогічним способом можна вибрати одну з наявних в комплекті готових презентацій, щоб ознайомитися з можливостями PowerPoint, прикладами дизайну і т.д.)

ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ

Тепер, коли на екрані знову з'явилося вікно Створення слайда (рис. 3), що пропонує вибрати шаблон ( "макет") розміщення інформації на першій сторінці альбому, з урахуванням вже обраного стилю, розглянемо його. Зліва міститься набір піктограм (його можна "прокручувати" мишкою, щоб переглянути всі варіанти), а праворуч в окремому полі висвічується назва обраної піктограми.

Щоб почати створення титульного аркуша, клацнемо мишкою по найпершої піктограмі під назвою Титульний слайд, а потім по кнопці ОК.

Далі в робочому полі PowerPoint з'явиться створений слайд титульної сторінки альбому, а зліва - його піктограма (поки без назви). Якщо запропонований дизайн вам не сподобається, його можна змінити, вибравши в меню Формат пункт Застосувати шаблон оформлення. (Увага! Ця процедура відноситься не до всього альбому, а тільки до даного слайду.) Аналогічно можна вибрати для слайда і інший макет, звернувшись в меню Формат до пункту Розмітка слайда.


Якщо ж обраний стиль схвалений, вводимо текст назви. Для цього клацнемо мишкою в будь-якому місці окресленого пунктиром поля з рядком "Заголовок слайда". Ці слова зникнуть, а натомість з'явиться миготливий курсор у вигляді вертикальної смужки. Тепер набираємо на клавіатурі назву альбому, а при бажанні - ще й текст підзаголовка в нижньому пунктирному поле. (Зауважте: введене назва з'явилася в переліку слайдів зліва, поруч з доданою туди піктограммка. Орієнтуючись по цих назв і вибираючи потрібну піктограму клацанням миші, ви зможете швидко викликати потрібний слайд на редагування.)

Шрифт, накреслення, розмір і колір тексту, що вводиться будуть тими ж, які мала колишня в пунктирному поле "шаблонна" текстовий рядок. Вони підібрані дизайнерами, але їх можна змінити. Для цього досить виділити необхідний текст мишею (як в редакторі Word), вибрати в меню Формат пункт Шрифт, в діалоговому вікні вказати інші параметри, а потім клацнути мишею по кнопці ОК. Так само змінюються і параметри вирівнювання абзаців: треба вибрати пункт Вирівнювання в меню Формат, а потім варіант в розкрився "підміню".

Нарешті наш титульний слайд готовий (рис. 4). Залишилося лише зберегти результат у файлі (пункт Зберегти як в меню Файл; в вікні, що розкрилося треба вибрати диск і папку для запису файлу, а в списку Тип файлу внизу вікна повинен бути обраний пункт Презентація (* .ppt)).

ФОТОГРАФІЇ ТА МАЛЮНКИ

Тепер перейдемо до створення сторінок з фотографіями.

Перш за все додамо в альбом новий слайд відповідного виду. Виберемо в меню Вставка пункт Новий слайд - на екрані знову з'явиться вікно вибору макетів розміщення інформації. Але тепер в списку нам потрібна інша піктограма, наприклад "Текст і графіка" (рис. 5), що передбачає розміщення на слайді разом з текстом обраної нами картинки. Натиснувши на кнопці ОК, ми побачимо в робочому полі новий слайд з пунктирними полями для заголовка, для текстового коментаря і для власне фотографії (поле з іконкою і рядком "Вставка картинки"), а в переліку слайдів зліва додасться ще одна ікона.

Щоб помістити на слайд бажану картинку, виберіть у меню Вставка пункт Малюнок, а в "підміню" - пункт Из файла. З'явиться стандартне вікно, де треба вибрати диск, папку та ім'я файлу з необхідною фотографією, а потім, як завжди, клацнути по кнопці ОК. Фотографія буде виведена поверх слайда. Якщо її розміри великі, необхідно масштабувати фотографію і помістити її на потрібне місце слайда, перетягуючи мишкою квадратікі- "маркери" по кутах картинки або саму картинку, "схопивши" її за середину. Якщо ж перетягнути фотографію відразу на відведений для неї пунктирне поле, то вона автоматично прийме потрібні розміри (рис. 6). В принципі, таким способом можна додавати на слайд будь-яку кількість картинок, розташовуючи їх довільним чином, в тому числі з накладенням однієї поверх іншої.

Далі точно так же можна додавати в будь-якій кількості і інші сторінки альбому, тільки треба не забувати, що новий слайд завжди вставляється після поточного (відображуваного в даний момент в робочому полі PowerPoint). Тому якщо потрібно додати сторінку в середину альбому, то потрібно попередньо вибрати клацанням миші в переліку зліва слайд, після якого повинна розташовуватися додається сторінка.

МУЛЬТИМЕДІА - ЦЕ ПРОСТО!

Перейдемо тепер до додавання в наш альбом звукозаписів і цифрового відео. Як звуку може бути обраний будь-який звуковий файл формату Wav, MIDI, MP3 та ін. З числа наявних (наприклад, щоб супроводжувати перегляд слайд "фонової" мелодією) або можна записати з мікрофона будь голосове звернення.

Для додавання готового звукового файлу треба вибрати в меню Вставка пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Звук з файлу, після чого вибрати в вікні, що розкрилося необхідний звуковий файл так само, як ми робили це для фотографій. Зауважимо, що після підтверджує клацання по кнопці ОК програма запитає, чи потрібно запускати цю звукозапис відразу після відкриття даного слайду. В іншому випадку на слайді додається іконка з зображенням "динаміка" (), по якій треба клацнути мишкою для відтворення звуку.

При запису звуку з мікрофону потрібно вибрати в меню Вставка той же пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Записати звук. Потім у вікні треба ввести назву звукозапису і записати її з мікрофона (або з підключеного до лінійного входу звукової карти будь-якого аудіо), користуючись типовими кнопками записи, відтворення і зупинки. По завершенні роботи на слайд додається все та ж іконка- "динамік", що служить для запуску відтворення.

Комп'ютерне КІНО І "ожилі" ФОТОГРАФІЇ

Освоївши звук, перейдемо до цифрового відео. Звичайно, "роздобути" його трохи складніше, ніж звукозапис: для цього потрібно якщо не цифрова відеокамера, то хоча б спеціальна комп'ютерна плата для оцифровки аналогового відео (іноді вона ж містить Відеотюнери - надає можливість перегляду телевізійних передач безпосередньо з ефіру).

Додати ж наявний відеофрагмент на сторінку створюваного альбому нескладно. Найпростіший спосіб - вибрати в меню Вставка вже знайомий пункт Фільми та звук, а в розкрився "підміню" - пункт Фільм з файлу. Далі треба вказати диск, папку та ім'я файлу з цифровий відеозапис сом і відповісти на запропонований програмою питання: чи почати відтворення відео відразу після відкриття даного слайду або стартувати тільки після клацання мишкою на що міститься на слайді першому кадрі фільми. У будь-якому випадку на екрані з'явиться перший видеокадр обраного фільму, який можна отмасштабовані і розмістити в необхідному місці точно так же, як це робилося для картинки. (До речі, серед готових макетів вставляється слайд має власний і такі, де спеціально передбачено поле вставки цифрового відеофрагменту, або "кліпу".) А якщо при створенні відеозапису спеціально передбачити, щоб її перший кадр виглядав як "звичайна" фотографія, то можна здивувати глядачів ефектом фотографії, "оживає" при натисканні мишки.

"ХРОНОЛОГІЧНА" СТРАНИЧКА ТА УТРИМАННЯ АЛЬБОМУ

Корисно доповнити альбом сторінкою, де по порядку записані всі основні події в житті сім'ї або людини, якій присвячений альбом. А якщо ці події відображені в альбомі відповідними фотографіями, то дана сторінка може заодно виконувати роль змісту, щоб при натисканні мишки по тій чи іншій сходинці списку відразу переходити на потрібний слайд. Зручно помістити таку сторінку відразу ж після титульного аркуша, тому перш, ніж додавати в презентацію новий слайд, перейдемо до титульного (найпершого) слайду, клацнувши мишкою на його назві або піктограммке в переліку зліва. Як макета створюваного слайда можна вибрати варіант під назвою "Маркований список" (другий за рахунком в переліку піктограм макетів).

Додати текст і навіть картинки на цей слайд нескладно. А ось з організацією переходів на потрібні слайди при натисканні мишкою (такі переходи називаються гіперпосиланнями) буде потрібно трохи повозитися.

Перед тим, як створювати гіперпосилання, переконайтеся, що слайд, на який треба виконувати перехід, вже створений.

Потім потрібно вирішити, чи будемо ми оформляти як посилання ті чи інші рядки тексту або передбачимо навпроти кожної з них окрему кнопку. У нашому випадку більш виправдано перетворити в гіперпосилання відповідні рядки "біографічного" списку.

Для цього потрібно виділити текст, який повинен бути "перетворений" в чергову гіперпосилання, клацнути по ньому правою кнопкою миші і вибрати в контекстному меню пункт Налаштування дії. У розкрився після цього вікні (рис. 7) потрібно вибрати радіокнопку Перейти за гіперпосиланням, а в сусідньому списку - пункт Слайд ... (три крапки в кінці показує, що далі потрібно буде уточнити вибір). Саме цього програма від нас і зажадає: в який з'явився додатковому вікні (рис. 8), контролюючи свої дії по виведеному справа зображенню, слід вибрати зі списку назву слайда, на який потрібно виконувати перехід. Після клацання по кнопці ОК назву обраного слайда відобразиться в списку, а ми можемо вибрати супроводжуючий перехід від слайда до слайда звуковий ефект (прапорець Звук внизу вікна і бажаний пункт списку, наприклад Батіг). Необхідна гіперпосилання створена; далі можна аналогічним способом зробити переходи на інші слайди (рис. 9).

Дивимося РЕЗУЛЬТАТИ

Можливості PowerPoint, що надаються цією програмою під час редагування слайдів, дозволяють побачити результати своєї праці без перемикання в спеціальний режим перегляду презентації. Але остаточний контроль "роботи" альбому, а тим більше його демонстрацію треба виробляти інакше: за допомогою міні-кнопки Показ слайдів (внизу зліва, під переліком наявних в презентації "сторінок"), однойменного пункту меню Вид або клавіші F5. При цьому слайди демонструються розміром на весь екран (з відповідним масштабуванням їх вмісту) без меню, кнопкових панелей і інших компонентів робочого середовища PowerPoint. А все запрограмовані нами дії і анімаційні ефекти, навпаки, "включаються".

Зауважимо, що показ слайдів завжди починається з поточного: не обов'язково з першого, а з того, який був відкритий для редагування під час виклику режиму показу. Клацання ж мишею на будь-якому місці демонструється слайд (крім об'єктів, в яких для цієї події передбачено особливу дію, - кнопок, гіперпосилань, першого кадру відеофрагменту та ін.) Викликає перехід до наступного слайду по порядку їх слідування в альбомі-презентації. При бажанні можна включити режим автоматичної зміни слайдів по закінченні заданого часу і поєднувати цей спосіб показу з переходами по клацанню мишею, а також "замовити" відеоефекти при переході від одного слайда до іншого (наприклад, з "витісненням" одного слайда іншим, з "розсипанням "на пікселі і ін.).

Щоб виконати зазначені настройки, потрібно вибрати в меню Показ слайдів пункт Зміна слайдів, а потім виконати в запропонованому діалоговому вікні (рис. 10) необхідні дії:

- прапорець одним помахом внизу зліва визначає, чи треба переходити до наступного слайду при натисканні мишею на даному;

- прапорець автоматично після і поле введення часу в хвилинах і секундах дозволяють включити режим зміни даного слайда на наступний після закінчення заданого часу;

- розкривається внизу праворуч список дозволяє вибрати "стандартний" звуковий ефект при переході на наступний слайд, а розташований поруч прапорець безперервно наказує відтворювати цей звуковий ефект знову і знову, поки ми не перейдемо на інший слайд або не виклик іншу звукозапис;

- особливий пункт того ж списку звукових ефектів [Припинити звук], навпаки, наказує комп'ютера перервати відтворення яких би то ні було звуків при виконанні переходу на наступний слайд;

- нарешті, розкривається в середині вікна (під "пробної" картинкою) дозволяє призначити бажаний відеоефект зміни слайдів, а радиокнопки під ним - вказати швидкість роботи обраного ефекту; при цьому "пробна" картинка демонструє його в дії.

Зауважимо, що прапорці переходу по кліку і автоматично після можна довільно скидати і встановлювати в будь-якій комбінації. При цьому якщо будуть скинуті обидва прапорця, то передбачається перехід від слайда до слайда виключно за допомогою передбачених на них гіперпосилань, а якщо обидва вони встановлені, то перехід на наступний слайд проводиться або після закінчення відведеного часу показу, або по клацанню мишки, якщо він піде раніше, ніж закінчиться заданий час.

А ЩО Ж ДАЛІ?

Отже, сімейний альбом готовий. Але це не єдиний результат наших старань. Роблячи його, ми одночасно навчилися створювати власні (нехай і найпростіші) мультимедійні Windows-програми. Тепер, зрозумівши загальну ідею, можна - при бажанні - переходити до більш серйозних інструментальним пакетам такого роду, наприклад до пакету HyperMethod (щоб ознайомитися з ним, загляньте в Інтернет за адресою: http://www.hypermethod.ru). І - хто знає? - можливо, з часом ви станете автором досить складних програм - енциклопедій, навчальних і тестових пакетів. І все це - як і раніше не вміючи програмувати на жодному з існуючих мов ...

*

Тим, хто хоче у всіх подробицях вивчити роботу з PowerPoint, потрібно звернутися до відповідних підручників і посібників - як друкованих, так і електронних. Наприклад, до брошури, випущеної в 2001 році видавництвом "Освіта та інформатика" (Кравцова А. Ю., Усенков Д. Ю. "Вивчаємо PowerPoint"), а також до серії CD-дисків фірми "МедиаХауз" ( "Як малювати на комп'ютері "," Як написати музику на комп'ютері "," Як зробити відеофільм на комп'ютері ").


Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?
ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?
ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?
Ну що ж - почнемо роботу?
А ЩО Ж ДАЛІ?
І - хто знає?
Однак сьогодні, коли комп'ютер з екзотики перетворюється в одне зі звичайних побутових пристроїв, чому б не скористатися можливістю створити з його допомогою мультимедійний сімейний альбом?
ЩО ТАКЕ МУЛЬТИМЕДИА?
ДЕ ВЗЯТИ "МУЛЬТИМЕДІА-КОНСТРУКТОР"?
Ну що ж - почнемо роботу?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: