Новорічні листівки: СРСР і сучасні, як виробляють, традиція подарункових листівок.

Т Радіца дарувати вітальні листівки на Новий рік і Різдво прийшла в Росію з Англії. Вважається, що перша різдвяна листівка з'явилася в Англії в 1843 році. На прохання державного чиновника сера Генрі Коула художник Джон Хорслі зобразив на ній його сім'ю за святковим столом. З боків від сімейства Коул живописець намалював дві сценки милосердя, а в центрі розташував напис: «Веселого Різдва і щасливого Нового року!» Листівка стала настільки популярною, що з неї надрукували близько тисячі примірників. А через 20 років почався їх масовий випуск.

Ілюстровані картки, що увійшли в моду за кордоном в кінці XIX століття, придбали моментальну популярність і в Росії. Перші листівки привозили з-за кордону купці, а тексти привітань писали каліграфи. Потім книжкові крамниці стали замовляти друк великих партій листівок, переважно в Німеччині. Через витрат на доставку та нанесення написів їх продавали за чималі гроші. Активна відправка листівок почалася з 1894 року, після підписання міністром внутрішніх справ відповідного розпорядження. Саме в цей час з'явилася можливість пересилати листівки, випущені не тільки поштовим відомством, але і приватними видавцями. З усіх держав Всесвітнього поштового союзу тільки Росія не стала обмежувати простір для творчості художників загальновизнаним стандартом листівок - 9 на 14 сантиметрів.

З усіх держав Всесвітнього поштового союзу тільки Росія не стала обмежувати простір для творчості художників загальновизнаним стандартом листівок - 9 на 14 сантиметрів

Перша серійна листівка в Англії.

Перша серійна листівка в Англії

Старовинна різдвяна листівка. Фото: Л. Виноградова / Фотобанк «Лорі»

Виноградова / Фотобанк «Лорі»

Старовинна різдвяна листівка. Фото: Л. Виноградова / Фотобанк «Лорі»

Виноградова / Фотобанк «Лорі»

Найперші листівки в Росії

Найперші листівки в Росії

Найперші листівки в Росії

За однією з версій, першу різдвяну листівку намалював знаменитий художник Микола Каразін в 1872 році. За іншою, вона вийшла в наборі з десяти листівок по акварельних малюнках відомих петербурзьких художників. Комплект випустив Петербурзький піклувальна комітет про сестри Червоного Хреста (Община святої Євгенії) в якості благодійної акції для потреб лікарні. Першою листівкою в серії стала «Серце серцю звістка подає», виконана відомим майстром силуетного малюнка Єлизаветою Бем. У набір також увійшли: «Хлопчик» Єлизавети Бем, «Церква» Михайла Вілліє, «Біля пристані на Неві» Еміля Візелеля, «Голова старенької» Костянтина Маковського, «Запорожець» Іллі Рєпіна, «В саду» Олени Самокиш-Судковського, «Головка »Валерія Овсянникова,« Мисливець на коні »Миколи Самокиша і« Головка бояришні »Сергія Соломко. Листівки, випущені тиражем 10 тисяч примірників, моментально розкупили, і наклад було видано повторно.

Старовинна дореволюційна різдвяна листівка. Люди мчать в санях в новорічну ніч. Фотографія: І. Низов / фотобанк «Лорі»

Низов / фотобанк «Лорі»

Старовинна дореволюційна різдвяна листівка. Діти-янголята виконують музику. Фотографія: І. Низов / фотобанк «Лорі»

За старим стилем Різдво в Росії відзначали 25 грудня, тому незабаром дарувати вітальні листівки стали і в честь новорічного свята. У каталогах видавництв дореволюційної Росії перелічувалося безліч видів листівок: «блискуча емаль», «глянцеві», «бромосеребряние», «плюшеві», «рельєфні витонченої роботи», «справжні гравюрні з золотим обрізом». Їх не тільки випускали друкарським способом, а й розписували фотографії вручну. Дуже скоро російські листівки стали не тільки не поступатися закордонним, а й перевершувати їх художністю зображень і якістю виконання. У дореволюційній Росії вітальні листівки прирівнювали до творів мистецтва, їх не тільки вставляли в спеціальні альбоми, але і прикрашали ними інтер'єр.

Найпопулярнішими ілюстраціями листівок стали засніжені ліси і сільські будиночки, золоті куполи церков і ангели, Дід Мороз зі Снігуронькою на трійках коней і сімейні сценки.

Випуск листівок припинили повністю після 1917 року, тому що радянська влада вважала їх елементом побуту буржуазного суспільства. Але за 45 років звичай дарувати листівки настільки прижився, що замість них стали використовувати будь-які інші ілюстрації.

Радянські новорічні листівки. Колаж. Фотографія: Е. Мухортов / фотобанк «Лорі»

Мухортов / фотобанк «Лорі»

Російська національна тематика на радянських новорічних листівках. Колаж. Фотографія: Е. Мухортов / фотобанк «Лорі»

Про появу перших радянських листівок побутують дві версії. За одними джерелами, вони були видані обмеженим тиражем до нового, 1942 році. Інші стверджують, що партійне керівництво країни вирішило налагодити масовий випуск ідеологічно відповідних листівок ближче до 50-х років. На більшості з них стали зображати кремлівські вежі, Діда Мороза, Снігуроньку і напис «З Новим роком!».

Величезний асортимент барвистих листівок на полицях кіосків радував і привертав радянських громадян. Якість друку, в ті роки поступається закордонним видавцям, з лишком окупалося високопрофесійної роботою художників, а також вибором оригінальних стилів і сюжетів.

Якість друку, в ті роки поступається закордонним видавцям, з лишком окупалося високопрофесійної роботою художників, а також вибором оригінальних стилів і сюжетів

Виробництво новорічних листівок в Москві. Фотографія: А. Геодакян / ІТАР-ТАСС

Геодакян / ІТАР-ТАСС

Виробництво новорічних листівок в Москві. Фотографія: А. Геодакян / ІТАР-ТАСС

Еволюційний етап у виробництві листівок почався в 90-і роки з появою спеціалізованих видавництв по їх виробництву і триває досі. Сучасний асортимент пропонує варіанти листівок на будь-який смак. Найбільш популярні і дорогі сьогодні зроблені в стилі хендмейд.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: