Широкий формат кіно в СРСР: SOVSCOPE 70 мм

Зберегти і прочитати потім - Зберегти і прочитати потім -   Сходові сьогодні в кіно, можна довго перебувати під враженням від сучасних технологій: великі срібні екрани, м'які і просторі крісла, 3D ефект

Сходові сьогодні в кіно, можна довго перебувати під враженням від сучасних технологій: великі срібні екрани, м'які і просторі крісла, 3D ефект Сходові сьогодні в кіно, можна довго перебувати під враженням від сучасних технологій: великі срібні екрани, м'які і просторі крісла, 3D ефект. Але сьогоднішній інноваційний прорив в кінематографі - всього лише переосмислення технологічних досягнень півстолітньої давності.

Так, ще задовго до появи IMAX, в 1957 році співробітниками Всесоюзного Никии (науково-дослідний кіно і фото інститут) СРСР почалася розробка систем широкоформатного кінематографа, які отримали назву «SOVSCOPE».

В результаті творчому колективу під командуванням Голдовського Е.М. за участю кіностудії «Мосфільм», конструкторських бюро кіноапаратури і заводів кіномеханіческой промисловості в стислі терміни вдалося створити радянську систему широкоформатного кінематографа.

Прагнення радянських кінематографістів було обгрунтовано прагненням забезпечити вільний обмін копіями фільмів між різними країнами. Тим більше радянська система широкоформатного кіно відповідала системі Todd AO, за тим лише винятком, що в СРСР використовувалася плівка 70 мм (як для зйомки, так і для друку фільмів), а також із застосуванням 9-ти канальної магнітної фонограми, що записується на окрему 35 -мм магнітну стрічку. Був розроблений весь необхідний парк знімальної апаратури для натурних і павільйонних зйомок: повна лінійка оптики, що складається з об'єктивів з фокусною відстанню від 15 до 300 мм, трансфокатори для зйомки в широкому форматі, а також копіювальна і проекційна апаратура для новітнього формату.

Першим радянським широкоформатним фільмом була картина «Повість полум'яних літ», знята на 70-мм негативну плівку об'єднання «Свема», прем'єра якого відбулася 23 лютого 1961 року в звичайному кінотеатрі «Мир» з використанням двох 70-мм кінопроекторів.

Московський кінотеатр «Мир», в якому відбулася прем'єра першого радянського широкоформатного фільму «Повість полум'яних літ»
Московський кінотеатр «Мир», в якому відбулася прем'єра першого радянського широкоформатного фільму «Повість полум'яних літ»

«Повість полум'яних літ» була розтиражована на 444 фільмокопії та, як результат, - фільм подивилося 12,6 мільйона радянських кіноглядачів. Це дало поштовх проектування та будівництва в СРСР широкоформатних кінотеатрів з великою місткістю залів, обладнанням для показу як звичайних, так широкоекранних і широкоформатних фільмів, а також багатоканальної звуковою системою.

Так, в лютому 1961 року в Москві було відкрито перший широкоформатний кінотеатр «Росія». Великий зал кінотеатру вміщував 2,5 тисячі глядачів, де був встановлений найбільший в світі екран, ширина якого склала 29, а висота - 11 метрів.

Найбільша кількість широкоформатних кінотеатрів в 60-х було впроваджено в містах України: Чернівці, Львів, Київ, Донецьк, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Харків, Хмельницький та Макіївка. У портовому курортному місті Одесі широкоформатних кінотеатрів було кілька.

З 1962 по 1990 рік українськими кінематографістами було знято понад 30 широкоформатних повнометражних фільмів, серед яких «Білий птах з чорною ознакою», «Вечір напередодні Івана Купала», «Захар Беркут», «Легенда про княгиню Ольгу», «Туманність Андромеди», « Ярослав Мудрий".

Першим широкоформатним ігровим фільмом кіностудії «Ленфільм» стала картина «Фортечна акторка», що вийшла на екрани в 1963 році. Всього кіностудією на Неві було знято близько 40 широкоформатних фільмів, самий касовий з яких - «Весілля в Малинівці» (його подивилося майже 75 мільйонів глядачів). А найдорожчим широкоформатним радянським фільмом стала екранізація роману Льва Толстого «Війна і мир». Ходять чутки, що фільм обійшовся в 180 мільйонів доларів США. І як виявилося - не дарма. Картина «Війна і мир» в 1968 році була удостоєна «Оскара» в категорії «Кращий іноземний фільм». Ще одна широкоформатний картина, яка отримала «Оскар» 1975 року в тій же номінації - «Дерсу Узала» Акіри Курасава.

Кадр з фільму «Війна і мир»
Кадр з фільму «Війна і мир»

Широкоформатні фільми в СРСР знімалися аж до його розвалу. Всього було знято близько 160 повнометражних картин. І сьогодні величезний культурний пласт радянського широкоформатного кінематографа періодично з'являється у вигляді реставрованих оцифровок, випущених згодом як на DVD, так і Blu-Ray: «Через терни до зірок», «Дерсу Узала», «Весілля в Малинівці» та інші.

Факти, звичайно, приголомшливі, але в підсумку все вийшло не так райдужно, як хотілося. Індустрія, як у нас, так і на Заході, на початку 70-х награлася з широким форматом і повернулася назад на 35-мм стандарт (тепер це доля фріків типу Тарантіно або естетів типу Фрике). А широкоформатні фільми залишилися не при справах, в тому плані, що в результаті вони стали тягарем для кіностудій, кінопрокату і кінохраніліщ.


Кадр з фільму «Весілля в Малинівці»

У підсумку все було переведено на 35 мм, і ті цифрові скани, які ви зараз можете завантажити на трекері цих фільмів - вони не з широкоформатного плівки, а з «Лаванда» (дубль-позитивів / майстер-копій) обичноформатних плівок. І «Весілля в Малинівці», і «Дерсу Узала», і «Через терни до зірок» (2К DCP-копія, зроблена з лаванди з ГФФ сином Вікторова) - це все скани з звичайних плівок. А 70мм-оригінали гниють в ГФФ - з ними ніхто не хоче возиться, тому що дорого і трудомісткий. Вираз «гниють» - образне: вже відбуваються незворотні хімічні процеси на емульсивному шарі, і він сам по собі відвалюється зі скручується целулоїду.

До речі, з широким форматом були і зворотні процеси в радянському кіно. Кінотеатри пооснащалі досить, а касові фільми були звичайними. Саме тому деякі широкоформатні фільми, навпаки, переводили в 70-мм для прокату. Навіть «Рубльова» Тарковського були зроблені ш / ф майстер-копії для подальшого тиражування, але фільму присвоїли низьку категорію. У підсумку цю затію порахували накладною для обмеженого прокату. А так, за свідченням очевидців, видовище було вражаюче! Так само як і московські кінотеатри «Мир» і «Росія» з обладнаний екранами і хорошими фільмокопіями. Чого вже точно не скажеш про радянських заштатних кінотеатрах, з заїждженими каламутними коричнево-бурмаліновимі копіями і з вічно несфокусованого проекцією.

Підготовлено за матеріалами порталу "Stereo & Video", серпень 2017 р www.stereo.ru

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: