Петро Буслов про серіал "Домашній арешт": "Та яка корупція, хлопців?"

Media playback is unsupported on your device

"Годі плакати на тему корупції, пора посміятися трохи". Петро Буслов про гроші і кіно

Режисер Петро Буслов зняв комедійний серіал про російську корупції: в ролі хабарника - мер вигаданого провінційного міста, а за корупціонерами ганяються бездоганні співробітники ФСБ в рамках операції "Золотий ярд". В інтерв'ю Бі-бі-сі Буслов розповів, чим його "Домашній арешт" схожий на російські реалії.

Сценарій "Домашнього арешту" написав Семен Слєпаков, що прославився сатиричними піснями про російську владу. Серіал виходить тільки на інтернет-платформі TNT-Premier і в ефірі телеканалу ТНТ ще не з'явився.

Російська служба Бі-бі-сі запитала у Буслова, схожий чи його серіал на реальну корупцію в політиці, хто був прототипом героїв і піддавався сценарій цензурі.

Бі-Бі-Сі: Чому вирішили попрацювати над серіалом про корупцію? Чому саме така тема?

Петро Буслов: Та яка корупція, хлопців, про що ви говорите? Це серіал не про корупцію, це серіал остросоциальний. Він є зрізом сьогоднішнього часу, того, що сьогодні відбувається в суспільстві. Він, перш за все, про людей, про реальні людські долі та історії.

Бі-Бі-Сі: Жартувати над корупцією не страшно?

П.Б .: Ну треба про це говорити, якщо ми хочемо від цього пороку позбутися. Якщо будемо говорити, відбуватимуться зміни.

Бі-Бі-Сі: Які почуття, на вашу думку, повинен був викликати головний герой, мер-хабарник?

П.Б .: Він викликає гамму почуттів. Він проходить ціле життя, ось цю прожарювання, яка його дуже сильно змінює, і його чекають попереду випробування.

Бі-Бі-Сі: Чи не було відчуття, що ви робите якийсь держзамовлення для влади про важливість борьб и з корупцією? Що ось, мовляв, злодії - вони там, в мерії, а нагорі і в силових структурах все чисті.

П.Б .: Ви самі собі суперечите: спочатку питаєте чи не боїмося ми жартувати на такі небезпечні теми, а потім говорите, що це держзамовлення. Я думаю, що цей серіал виник, тому що він повинен був виникнути, зірки так співпали - і так само співпало, що я був запрошений його режисерувати.

Image caption Петро Буслов: "Я схильний заганяти все в драму"

Бі-Бі-Сі: Чому для зйомок обрали саме Ярославль? Ви знали, що в 2013 році мера Ярославля затримали за хабар? (Євген Урлашов отримав 12 років колонії суворого режиму).

П.Б .: Ярославль дуже вигідний виробничо, знімальна група не може поїхати в аби який місто, де немає людей і техніки, це влаштовує вартість експедиції. А в Ярославлі є кіностудія, це величезний плюс.

А ще Ярославль дуже схожий на середньостатистичний російський місто. Там є річка, є два береги, мости, храми, в ньому є все, що нам потрібно було створити в нашому вигаданому Сінеозерске. Чому вигаданому? Це ж художній фільм, не документальний фільм, це все якесь місто Енськ. Я не можу на себе взяти амбіції трансформувати реальність, мені потрібно працювати з формою.

Тільки коли ми приїхали, ми дізналися про це [справі Урлашова]. Люди говорили: "А як це, що це, документальний фільм про нашого мера?", Коли дізнавалися фабулу нашого серіалу. Та ні, це не про вашого мера, це вигадана історія.

Бі-Бі-Сі: Останнім часом вийшло кілька фільмів про провінційної корупції - і "Левіафан", і "Дурень". Але вони показували похмуру і хворобливу картину. А ви як ніби дуже легко це зображує.

П.Б .: Хороші фільми, до речі, мені подобаються

Але я подумав, що вистачить плакати на цю тему, треба посміятися небагато. Якщо серйозно, сценарій написали Семен Слєпаков і Максим Туханін, мені як режисерові-постановнику було запропоновано працювати з тим, що написано. Мені потрібно було вдихнути в це все життя, зробити все це живим. Якщо глядач посміхається, дивиться, затримує свій погляд, це здорово - [краще], ніж він буде страждати, плакати, рефлексувати над цими темами.

Бі-Бі-Сі: Над іншими вашими фільмами, наприклад над "Бумером", посміхнутися було важко. У вас до цього інший жанр був.

П.Б .: Один з моїх улюблених жанрів - це драма, звичайно, гостросоціальна. Але я кілька разів прокрадався в кінозали, і над "Бумером" народ іржав так, що стіни тряслися. У фільмах я намагаюся, щоб люди посміхалися, щоб все це не переходило в тягучий тріп драматичний.

Якби "Домашній арешт" знімав я сам, я б все це загнав в якусь драму, я схильний заганяти все в драму. Я Семена попросив: "Якщо ти хочеш, щоб я режисирував цей проект, я б хотів, щоб ти був зі мною весь час. Ту легкість, яка в сценарії є, в потрібний момент побачити і в потрібний момент підказати мені". Він сказав: "Так, добре". І він мені дуже здорово допомагав. Напевно, ця легкість властива Семену як продюсеру і автору сценарію.

Image caption Петро Буслов: "Коли ми знімали" Нашу Рашу ", я дуже сильно кричав - я був молодий"

Бі-Бі-Сі: Ви виконали в серіалі роль грізного повпреда. Вам її запропонував Семен або ви самі її побачили в сценарії і вирішили: "О, моє"?

П.Б .: Ми пробували багато різних акторів, і так виходило, що всі хлопці брали криком. Семен же хотів, щоб повпред був просто диким, він повинен був кричати, у нього повинна була бути піна з рота. При цьому він не повинен був бути втік з психушки. У хлопців, які приходили, чомусь це не виходило.

Семен мені запропонував [цю роль]. Коли ми знімали "Нашу Рашу", я дуже сильно кричав - я був молодий, нестриманий. Міг сильно разораться, якщо чогось в кадрі немає, кидався мегафонами, рації розбивав, в загальному, скажений був. І Семен мені каже: "А пам'ятаєш, як ти кричав на" Нашої Раші "?". Кажу: "Ні, не пам'ятаю". А він: "Ну, ось згадай, будь ласка. Давай спробуємо цей текст почитати".

Ось так і вийшло. На зйомках ми дублів вісім або дев'ять зробили, і на сьомому я вже втратив голос. Семен мене просив: "Ну ти можеш ще сильніше, ще як-небудь так". А історія з годинником виникла на майданчику (в серіалі герой Буслова відбирає у чиновника, якого він вичитує, дорогий годинник і розбиває їх. - Бі-бі-сі). Цього не було в сценарії. [Актори] іржали і ухахативалісь, ніж мене жахливо кололи.

Бі-Бі-Сі: Вам хтось із діючих російських повпредів подобається?

П.Б .: Ну, мені багато подобаються, ми зараз не будемо про них говорити. І взагалі давайте, будь ласка, без цього ... Я хочу кордону провести: світ кіно і світ реальності. Світ реальності має для нас, кіношників, наглядова контекст. Я туди не ходжу, у мене інші завдання, у мене є в руках професія, і моє завдання текст оживити. А які герої в основі всього - питання не до мене. Чи є озирання на реальних людей - я думаю, що конкретизувати її не можна.

Швидше за все, це те поле інформаційне, то море, в якому я живу, в якому ми знаходимося, воно впливає на мене. Для мене це частина потоку, напевно, в силу моєї професії. Якби я туди підключався, у мене було б інша професія, я би корисний був десь в Думі, напевно. Але я вибрав собі іншу професію.

Image caption Петро Буслов: "Я в своєму житті стільки бачив, що мене здивувати складно"

Бі-Бі-Сі: Надихалися чи якимись подіями останнього часу, пов'язаними з корупцією держслужбовців? Чи думали про якісь події, мовляв, "о, ось була класна історія, треба її показати"?

П.Б .: Та ні! Ну це фільм художній. Це означає настільки позбавити себе уяви - виходити в реальний світ, звідти щось брати. Ми ж не документалісти. Мені б це було нецікаво, ну що там я не бачив? Я думав так, коли читав сценарій: так, це в точку, це є, це не вигадано, що не висмоктана з пальця, це здорово. Але це не робиться так: о, у нас зараз когось прикрили, якийсь процес йде, і ми зараз про це зробимо. Коли ти працюєш з такою річ, то, що відбувається в суспільстві, для тебе додатковий мотив це робити.

Бі-Бі-Сі: Часом реальний світ такі речі підкидає, що і уявити складно. Ось у нас був тихий полковник МВС, у якого знайшли 9 млрд рублів готівкою.

П.Б .: А ви здивувалися цьому? Я не здивувався, тому що я в житті своєму стільки бачив, що мене здивувати складно.

Бі-Бі-Сі: Але у вас же в "Домашньому арешт" є сцена, де мер веде заступника в підвал свого будинку, і там величезна гора грошей лежить, яка потім свою роль починає грати - це ж прямо відсилання до справи Захарченко.

П.Б .: Ну це може бути і художній вимисел.

Бі-Бі-Сі: Я не випадково вас запитав про натхнення реальними подіями - перша серія закінчується нарізкою оперативної зйомки при затриманнях чиновників-хабарників і кадрами їх судів.

П.Б .: Так, ну це модний такий хід, не я придумав. І до речі, я, може бути, його б і не залишив. На мій погляд, чистіше було б зробити фінальними титрами. Фільм художній, і йому не потрібні додаткові прикраси.

Бі-Бі-Сі: З ким-то ви консультувалися? З політиками, чиновниками?

П.Б .: Звичайно. Якщо ти не хочеш виглядати непрофесіоналом - є слово таке з трьох букв, "лох" називається - тоді будь добрий в темі розібратися.

Консультували чи нас силовики? Консультували. Діючі ніколи не прийдуть, їм не можна. Ті, хто у відставці.

Якісь речі Семен розповідав, тому що у нього в товаришах багато політиків. Приходили політтехнологи, люди, які створювали передвиборні кампанії. У Семена є якийсь потужний юрист, його якийсь один, він консультував (юридичну консультацію знімальній групі, згідно з титрів, надавав керуючий партнер московської колегії адвокатів "Железников і партнери" Олександр Железников. - Бі-бі-сі).

Image caption Петро Буслов: "Я вважаю, що у нас нічого не забороняють, ніякої команди зверху, не показувати на телеканалі я не бачу"

Бі-бі-сі: Хто ж з юристів дозволив акторам, що зіграли оперативників, говорити "ви заарештовані" при затриманні мера? Заарештовує суд, а то, що ви показали, називається затриманням.

П.Б .: Ааа ... та це, може бути, огріхи якісь. Ну могли якось обмовитися. Там якраз потім [в серіалі] приїжджає адвокат московський, який вишукує, як можна запобіжний захід змінити.

Бі-Бі-Сі: Чому для показу серіалу залишили тільки інтернет-платформу? Яка ще й працює з перебоями.

П.Б .: Як кажуть технічні служби і всі фахівці - це нормально, що платформа не працює спочатку. Але скоро все виправимо. Просто ми потрапили під такий експеримент.

Я вважаю, що телебачення зараз в тому вигляді, в якому воно існує, відмирає. Перехід на цю платформу трохи болюча, трохи витратна річ. Це компроміс, я розумію, я керуюся здоровим глуздом, розумію, що це потрібно.

Політичного питання тут немає і бути не може, я взагалі не розумію цієї політичної хвилі. У нас забороняють щось? Я цього не спостерігав. Я вважаю, що у нас нічого не забороняють, ніякої команди зверху не показувати на телеканалі я не бачу. Наскільки я знаю, восени вийде на телику обов'язково.

Бі-Бі-Сі: Є відчуття, що з усіх героїв, яких ви показуєте, більш менш пристойні люди - силовики, які розробляють злочинну групу чиновників.

П.Б .: Вас чекає багато сюрпризів. Це тільки вершина айсберга. Там ціла операція йде, там такий замут починається.

Я читав, що виникає думка, що в серіалі хороші тільки феесбешників. Ми поняття не маємо, що вони роблять. Я впевнений, що завдання, які виконує служба, настільки складні і багатоступінчасті, що краще нам з вами про них не знати.

У серіалі немає ні хороших, ні поганих. Є люди зі своїми живими, яскравими проявами. Реальні люди, що не порцелянові ляльки. Вони ходять і підчищають собі одне місце папером туалетного, вони всі живі.

Бі-Бі-Сі: Якщо б ваш серіал дивилися чиновники, які беруть хабарі, які почуття у них ви б хотіли викликати?

П.Б .: Я б хотів, щоб вони отямилися. Щоб коли у них потягнулася рука [за хабаром], вони подивилися б і ось так би зробили [руку прибрали].

Хочете дізнаватися про все найважливіше і найцікавіше через месенджер? тоді підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Чому саме така тема?
Ви знали, що в 2013 році мера Ярославля затримали за хабар?
Чому вигаданому?
Люди говорили: "А як це, що це, документальний фільм про нашого мера?
І Семен мені каже: "А пам'ятаєш, як ти кричав на" Нашої Раші "?
Мені б це було нецікаво, ну що там я не бачив?
А ви здивувалися цьому?
З політиками, чиновниками?
Консультували чи нас силовики?
У нас забороняють щось?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: