Як спростити процес транскрібаціі (розшифровки аудіо- і відеозаписів)

 1. 1. Складнощі транскрібаціі
 2. 2. Windows Snap
 3. 3. Штатний відеоплеєр Windows 10
 4. 4. Сторонні відеоплеєри
 5. 5. Програма Express Scribe
 6. 6. Сервіси голосового введення даних
 7. 7. Автоматизація транскрібаціі
 8. 8. І найголовніше ...

Транскрібація - це розшифровка аудіо - і відео матеріалів, їх вміст, перекладене в текст. Те, про що йдеться в таких матеріалах, дослівно або з певним ступенем цензури відображається в текстовому документі. У цій статті будемо говорити про способи спрощення транскрібаціі на комп'ютері. Здавалося б, що складного в процесі розшифровки? Береш зручний медіаплеєр, періодично призупиняється запис і переписуєш почуте.

1. Складнощі транскрібаціі

Але ні, все не так просто. Інакше зацікавлені в такій послузі особи не шукали б віддалених співробітників на біржах фріланса.

По-перше, не кожен зможе виконати таку роботу. Потрібен витриманий, терплячі, здатний до тривалої концентрації уваги людина. Для довідки: на розшифровку 1-го години запису йде близько 5-ї години.

По-друге, не завжди для розшифровки поставляється якісний исходник, а це, відповідно, ускладнює процес транскрібаціі. У таких випадках виконавець повинен бути ще й технічно підкований, щоб вирішити питання з усуненням перешкод записи.

По-третє, якщо мова йде про створення розшифровки для публічних цілей, за виконання роботи повинен взятися людина грамотна, зі знанням мови. Як исходника рідко коли поставляються студійні записи з чіткою промовою диктора. Найчастіше розшифровувати доводиться робочі матеріали - інтерв'ю, семінари, вебінари, лекції, диктування, прослушки, протоколи засідань і т.п. Наживо же люди говорять так, як вони кажуть. Виконавцю потрібно ще й перефразувати їх мова - прибрати діалект, вигуки, слова-паразити, мат, побудувати пропозиції грамотно, залишивши суть сказаного тієї ж.

Транскрібація - процес ресурсномісткий. Постійне перемикання уваги від однієї задачі до іншої, від одного програмного вікна до іншого швидко виснажує сили. Чи можна якось спростити цей процес? На жаль, ідеального способу автоматизації цього процесу поки що не існує. Справитися з таким завданням може тільки людина. Але його роботу можна спростити за допомогою окремих програмних засобів.

2. Windows Snap

Для зручності роботи з двома програмними вікнами - медіаплеєра і текстового редактора - в середовищі сучасних версій Windows можна вдатися до функції ефективного задіяння простору екрану Snap. Вікно плеєра кріпимо до однієї частини екрану, вікно редактора - до іншої.

Порада: при розшифровці аудіоматеріалів краще використовувати плеєри з великими елементами управління, як, наприклад, додаток «Музика Groove», що поставляється разом з Windows 10.

3. Штатний відеоплеєр Windows 10

При транскрібаціі відеозаписів можна задіяти компактний режим штатного відеоплеєра Windows 10 - додатки «Кіно і ТБ». У компактному режимі плеєр перетворюється в закріплене поверх інших вікон міні-віконце з обмеженим переліком елементів управління. Але в цьому переліку будуть всі потрібні для роботи кнопки - припинення відео, кроки назад і вперед.

Порада: якщо ісходником є відео, щоб не відволікатися на відеоряд, можна витягти звук в аудіофайл. І працювати вже з ним. Такі операції вміють проводити програми-медиаконвертери, наприклад, безкоштовні Convertilla і Freemake Video Converter. А програми типу Adobe Audition або її безкоштовного аналога Audacity допоможуть поліпшити якість звучання, якщо вихідне залишає бажати кращого.

4. Сторонні відеоплеєри

Сторонні відеоплеєри для Windows, такі як, наприклад, KMPlayer, GOM, VLC, запропонують більший функціонал, який, зокрема, може бути задіяний при транскрібаціі:

• Настроювані кроки вперед і назад;
• Регулювання швидкості відтворення;
• Установка закладок;
• Налаштування панель елементів управління;
• Гарячі клавіші.

• Настроювані кроки вперед і назад;  • Регулювання швидкості відтворення;  • Установка закладок;  • Налаштування панель елементів управління;  • Гарячі клавіші

Порада: деякі виконавці вважають за краще не припиняти исходник, а сповільнювати його відтворення для написання під диктовку. Це не найкраща ідея з метою оптимізації транскрібаціі. При написанні диктанту важливі паузи, що розмежовують навіть частини пропозицій. Плюс до цього, наша свідомість входить в резонанс з уповільненим відтворенням, а це, відповідно, гальмує роботу розуму і набір тексту.

5. Програма Express Scribe

Express Scribe - програма, спеціально створена для транскрібаціі. У верхній частині її інтерфейсу знаходиться поле для додавання медіафайлів, в нижній - програвач і текстовий редактор. У числі її переваг:

• Єдине вікно для роботи з кодами і текстом;
• Підтримка великого переліку медиаформатов;
• Функції уповільнення і прискорення програються файлів;
• Перемотка;
• Покращення якості звучання;
• Швидкий доступ, а також можливість залучення для окремих функцій ножних педалей геймерского керма;
• Збереження початкових кодів та їх розшифровки як проектів програми;
• Експорт набраного тексту в Microsoft Word.

• Єдине вікно для роботи з кодами і текстом;  • Підтримка великого переліку медиаформатов;  • Функції уповільнення і прискорення програються файлів;  • Перемотка;  • Покращення якості звучання;  • Швидкий доступ, а також можливість залучення для окремих функцій ножних педалей геймерского керма;  • Збереження початкових кодів та їх розшифровки як проектів програми;  • Експорт набраного тексту в Microsoft Word

Недоліки Express Scribe - відсутність підтримки російської мови інтерфейсу і активне нав'язування творцями програми платних її редакцій при роботі з безкоштовною.

6. Сервіси голосового введення даних

Веб-сервіси, що пропонують можливість голосового введення даних - мабуть, найоптимальніший спосіб спрощення транскрібаціі. Особливо підійде тим, чия швидкість друку залишає бажати кращого. Принцип роботи тут простий: запам'ятовуємо уривки тексту, повторюємо їх в мікрофон і попутно проводимо корекцію тексту - виправляємо помилки і вставляємо знаки препіранія.

Механізмом розпізнавання мови оснащений веб-сервіс «Google Документи». Створювані в цьому онлайн-редакторі документи можна диктувати з використанням інструменту «Голосовий введення».

Створювані в цьому онлайн-редакторі документи можна диктувати з використанням інструменту «Голосовий введення»

Інструмент підтримує величезний перелік мов, включаючи російську. Однак він не передбачає настройку автоотключения введення даних. Якщо не говорити в мікрофон пару секунд, голосове введення відключається. І його потрібно постійно включати вручну.

Інший веб-сервіс - «Голосовий блокнот Speechpad.ru» - буде в рази ефективніше, оскільки це вузькопрофільний проект, і розпізнавання мови є його основним напрямком. Для введення голосових даних у формі сервісу необхідно натиснути кнопку включення запису. Текст правиться в результуючому полі. Внизу цього поля є кнопка «+ Транскрібація».

Вона додає в форму сервісу можливість відтворення аудіо-і відео початкових кодів для роботи в одному програмному вікні. Наприклад, щоб зробити розшифровку ролика на YouTube, в формі сервісу необхідно вибрати його медіатіп і вставити у відповідне поле ID (частина веб-адреси після знака «=»).

Сервіс крім російської підтримує ще кілька інших мов.

Порада: Speechpad.ru вміє розпізнавати два розділового знака - точку і кому. Їх можна промовляти.

Недолік такого способу транскрібаціі - недосконалість механізму розпізнавання людської мови. Скільки з мобільних користувачів, вдосталь награвшись з «Ок, Google» при введенні пошукових запитів, прийшли до того, що простіше відшукати щось по-старому, за допомогою клавіатури. Який би сервіс ні використовувався, все одно в процесі роботи доведеться робити паузи і відстежувати розпізнаний текст дрібними блоками.

7. Автоматизація транскрібаціі

Процес голосового введення даних при транскрібаціі можна спростити по максимуму, налаштувавши системне звучання в якості джерела звукозапису і, відповідно, прибравши з ланцюжка дій промовляння почутого в мікрофон. Природно, у випадку з проблемними кодами такий варіант не підійде. В результаті отримаємо нечитаемую нісенітницю, яку простіше буде переписати заново, ніж редагувати. Якщо ж запис більш-менш якісна, спробувати варто.

Викликаємо контекстне меню на значку звуку в області завдань Windows, вибираємо «Звуки». У віконці, що з'явилося за допомогою опцій контекстного меню відключаємо мікрофон і включаємо стереомікшер.

У віконці, що з'явилося за допомогою опцій контекстного меню відключаємо мікрофон і включаємо стереомікшер

Далі відтворюємо відео або аудіо та розшифровуємо його за допомогою веб-сервіси Speechpad.ru .

ru

Однак процес все одно потрібно контролювати: вникати в суть інформації, періодично припиняти відтворення для корекції розшифровки, проставляти знаки препіранія.

8. І найголовніше ...

Здійснювати транскрібацію на ноутбуці з його хрипить динаміком проблематично. Однак в особливо складних випадках не допоможе і хороша аудіосистема. Для постійної роботи по розшифровці аудіо краще обзавестися навушниками. А якщо робота проводиться шляхом розпізнавання мови, можливо, варто доглянути собі якісну гарнітуру Hands Free.

Здавалося б, що складного в процесі розшифровки?
Чи можна якось спростити цей процес?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: