Грабуємо аудіскі в Linux

  1. Зняття треків в консолі
  2. Кодування звукових файлів
  3. графічні утиліти
  4. Програма для Gnome - Sound Juicer
  5. утиліта RipperX
  6. програма Grip

Сьогодні музику може грати найрізноманітніші пристрої, від побутових програвачі до мобільних телефонів. Як правило основний формат використовується в цих пристроях MP3. Тому давайте розберемо за допомогою яких програм можна сграбіть аудіодиск і зберегти музику в цьому форматі.
У Linux як прийнято в більшості додатків використовуваних на цій платформі процес кодування аудіо розбитий на два етапи: власне пограбування Audio CD, тобто зняття з нього треків і збереження їх на диску в форматі wav і потім вже конвертування в будь-який з наявних форматів. Основу грають консольні утиліти, а численні фронтенда є лише надбудовами над ними. Графічні надбудови як правило дають можливість користувачеві самостійно задавати будь-які параметри підтримувані в командному рядку. Тому дуже бажано хоча б в кратце представляти як працює першооснова.

Зняття треків в консолі

Найбільш популярною програмою дозволяє зняти треки з аудіо компакт-диска є консольна утиліта cdparanoia. З'явившись спочатку, лише як набір патчів до іншої утиліти CDDA2WAV призначеної для цієї ж мети, тільки з 1998 року cdparanoia початку життя як самостійний додаток і з тих пір ці програми практично нічого не пов'язує. В репозитарії Ubuntu, і інших дистрибутивів Linux однойменний пакет є, тому шукати в Інтернет і самостійно компілювати нічого не доведеться. У найпростішому випадку необхідний всього один аргумент номер треку, який планується сграбіть з диска:

$ Cdparanoia 1

І в результаті через деякий час в поточному каталозі з'явиться файл cdda.wav, який і буде містити потрібну мелодію.

При необхідності можна в останній позиції вказати назву вихідного файлу, щоб був зрозуміліше результат. Параметр -В (-batch) дозволяє сграбіть весь диск.

$ Cdparanoia -B -

Можна вказати і частина треку. Утиліта CDDA2WAV має практично аналогічні параметри.

Кодування звукових файлів

Отже ми маємо файли в форматі WAV, тепер перекодіруя його в MP3. Хоча нагадаю, що у нього є альтернативи кшталт Ogg Vorbis, FLAC і інші, але побутові програвачі не завжди підтримують ці формати.
З MP3 ситуація цікава тим, що стандарт не визначає ніякого точного стандартного математичного алгоритму кодування, його розробка цілком і повністю залишається на совісті розробників кодеров, тому на перших порах існувало кілька кодеків за допомогою яких можна перекодувати файл: Lame (Lame Is not an MP3 Encoder), gogo, bladeenc, mp3enc, xingmp3enc, l3enc і інші. В Інтернет можна знайти статті, в яких порівнюються результати отримані за допомогою цих кодеків. Згодом більшість проектів припинило подальший розвиток, і зараз в репозитарії Ubuntu з усього цього розмаїття пропонуються тільки lame і gogo. До речі останній також бере свій початок від lame, але написаний на мові assembler і по швидкості кодування трохи обходить батька.

На lame і зупинимо свій вибір, для його установки в Ubuntu досить ввести

$ Sudo apt-get install lame

Підтримується кодування з постійним і змінним бітрейтом від 32 до 320 кбіт / сек, є можливість вибору психоакустической моделі, режиму стерео. Параметрів які можна встановити при кодуванні ця утиліта має безліч, всі вони описані в документації, дізнатися їх можна набравши lame -? (-Help - для короткого варіанту), зупинюся на найбільш цікавих. Найпростішим варіантом використання буде:

$ Lame audio.wav

В результаті на виході отримаємо файл audio.wav.mp3, закодований c постійним бітрейтом 128 кбіт / сек. Скориставшись параметром -b, можна вказати інший бітрейт.

$ Lame -b 256 audio.wav audio.mp3

Кодування з постійним бітрейтом призводить до нераціонального використання дискового простору і втрати якості в місцях особливо насиченою частини мелодії. Тому останнім часом практично всі кодеки дозволяють кодувати зі змінним бітрейтом (variable bitrate - VBR), а програвачі в тому числі і апаратні вже розрізняють такі файли.
Для кодування з використанням VBR використовуємо параметр -v і в параметрі -V цифра вказуємо додатково якість кодування. За замовчуванням якість встановлено в 4. Вищому якістю відповідає 0 - (результуючий файл більше), а 9 - відповідає нижчого якості (файл менше). Альтернативно за допомогою -b і -B указиваетя мінімальний і максимальний бітрейт відповідно.

$ Lame -v -V 0 audio.wav audio.mp3

Кодек Lame підтримує ще один режим званий - average bitrate (ABR), це щось середнє між constant bitrate CBR і VBR. Для кодування з використанням ABR використовується параметр -abr бітрейт.

$ Lame --abr 224 -b 64 audio.wav audio.mp3

Кодек Lame на нижніх бітрейтах (до 160 kb / s) для кодування стерео сигналів використовує режим Joint stereo. При якому лівий і правий канали кодуються разом, але один канал повністю, а другий як відмінність першого від другого. Таку поведінку можна змінити задавши режим за допомогою ключа -m, при цьому можливий варіант: (m) ono, (s) tereo і (j) oin. На високих бітрейтах використовується за замовчуванням режим Stereo.

В Linux можна об'єднувати команди копіювання та кодування файлу. Наприклад так:

$ Cdparanoia 1 | lame - file_name.mp3

консольні фронтенда

З консольних утиліт я б в першу чергу виділив mp3c, яку можна знайти на сайті проекту mp3c.wspse.de або встановивши однойменний пакет з репозитария Ubuntu.

de або встановивши однойменний пакет з репозитария Ubuntu

В останніх версіях для кодування mp3c використовує кодек lame (раннє mp3enc), пакет встановлюється в Ubuntu, за замовчуванням налаштований на кодування в Ogg Vorbis. Щоб змінити установки, слід зайти в меню конфігурації натиснувши клавішу F2. Тут в полях (вхід по Enter) вказуємо каталог в який будуть поміщатися готові файли, зразок для освіти імені файлів і плей-листа який програма створює автоматично, дозволяємо з'єднання з CDDBсервером для заповнення полів ID3 ​​тега. Новий кодек або параметри кодування слід вказати, як це описано раніше в поле Program for encoding. Як варіант можна вибрати одну з попередніх для кодування в MP3 з використанням Lame - Load Presets (MP3 / lame) або Ogg Vorbis - Load Presets (Ogg / oggenc).

Раджу також включити режим encode on-fly as default, інакше кожен отриманий WAV файл доведеться кодувати окремо. Тут же можна підкоректувати параметри для cdparanoia або CDDA2WAV (використовується за умовчанням). Після цього зберігаємо налаштування вибравши Save Config і виходимо. Тепер натисканням V оновлюємо інформацію про вставлений диску і натискаємо F3, щоб кодувати весь диск. Якщо операцію потрібно перервати натисніть F10.

Інша утиліта - abcde хоч і є фронтенда, інтерфейсу не має.

Інша утиліта - abcde хоч і є фронтенда, інтерфейсу не має

Для перегонки аудіодиска використовується командна рядки. Ви просто запускаєте її у вікні терміналу, і відповідаєте на деякі питання програми. Як варіант, параметри можна вказувати відразу в рядку запуску. Так якщо ввести в терміналі просто abcde, то буде скопійований як один файл весь диск і потім перекодований в формат Ogg Vorbis. Змінити вихідний формат можна за допомогою параметра -o із зазначенням типу. Підтримується кодування в MP3, FLAC, SPX, MPC, WAV і M4A. Використавши ключ -k можна зберегти скопійований WAV файл, інакше після кодування він буде знищений. Якщо місця на диску мало, слід додати ключ -l. Є можливість задати викид диска після закінчення, номер треку з якого почати процес копіювання, швидкість приводу, коментарі та інші параметри.

графічні утиліти

За допомогою APT в репозитарії Ubuntu можна знайти кілька утиліт для копіювання Audio CD мають графічний інтерфейс.

Хоча почнемо з того, що в файловий менеджер Konqueror вже вбудована можливість автоматичного перекодування Audio CD. Спочатку це був тільки Ogg Vorbis, а в останніх версіях підтримуються і WAV, MP3, FLAC і CDA. Для цього потрібно вставити аудіодиск і відкрити його натисканням на ярлик розташований на робочому столі. Як варіант слід ввести в адресному рядку audiocd: /. Весь вміст компакт диска буде представлено у вигляді файлів з розширенням WAV, файли з іншим розширенням будуть знаходитися в окремих каталогах.

Весь вміст компакт диска буде представлено у вигляді файлів з розширенням WAV, файли з іншим розширенням будуть знаходитися в окремих каталогах

В каталозі Весь CD представлений весь диск одним файлом в різних форматах. Залишилося просто скопіювати потрібні треки в будь-яке місце на жорсткому диску, в процесі такого копіювання файли автоматично перекодуються в обраний формат.

програма KAudioCreator

За замовчуванням в KUbuntu і деяких інших дистрибутивах використовують як робоче середовище KDE для вилучення аудіо використовується програма KAudioCreator. Сайт проекту розташований за адресою www.icefox.net/programs/?program=, хоча тут можна отримати тільки ранні версії, останні релізи поміщені в CVS дерево розробки проекту KDE і включений в пакет kdemultimedia. Програма добре інтегрується в KDE та є зручним інтерфейсом до досліджуваних раніше консольним утилітам. Мова інтерфейсу KAudioCreator вибирається автоматично залежно від мовних установок KDE.

Мова інтерфейсу KAudioCreator вибирається автоматично залежно від мовних установок KDE

Викликати KAudioCreator можна з контекстного меню Вилучити і закодувати доріжки з'являється при натисканні на піктограму пристрою при вставленому аудіодиску, або через меню K. Програма дуже проста у використанні. Досить вставити диск, відібрати доріжки які необхідно витягти і натиснути кнопку Копіювати. Вибравши меню Файл-Копіювати можна вибрати в який формат слід перекодувати аудиотреки. Використовуючи інші пункти меню Файл можна вказати або скорегувати властивості альбому, звернутися із запитом до бази CDDB, вибрати все доріжки диска, перетворити файл. У меню Налаштування-Налаштувати KAudioCreator виставляється яким має бути ім'я файлу після перекодування, встановити параметри сервера CDDB і автоматичне звернення до нього при вставці нового диска. Тут же у вкладці Копіювання вказується кількість доріжок копіюються за один прохід. І у вкладці Кодек вибирається і налаштовується кодек за допомогою якого будуть копіюватися файли, встановлюється пріоритет процесу кодування.

Програма для Gnome - Sound Juicer

У дистрибутиві Ubuntu з середовищем GNOME копіювання та кодування дисків усуществляется за допомогою програми Звуковижімалка - Sound Juicer (burtonini.com/blog/computers/sound-juicer). Це дуже проста у використанні програма побудована на бібліотеках GNOME і вимагає наявності Gstreamer. Інтерфейс локалізований і зрозумілий, розібратися з ним зможе і новачок. Щодо використання вона ще простіше попередньої.

Sound Juicer вміє розкладати файли з різних дисків (альбомів) за своїми каталогами. Це поведінка вказується у вкладці Параметри в поле Назви доріжок. Тут же вибирається і налаштовується кодек. Для зручності користувача застосовані профілі виводу, йому досить вибрати потрібну якість і кодек. При необхідності можна створювати свої профілі і коригувати наявні.

утиліта RipperX

RipperX досить симпатична на вигляд програма з Gtk + інтерфейсом.

Інтерфейс хоча і не локалізована, але розібратися з копіюванням і кодуванням аудіодисків за допомогою RipperX дуже просто. При цьому RipperX не тільки дозволяє задавати бітрейт, але і знає про такі режимах як VBR. Тому можна вказати бітрейт або вибрати якість. Якщо немає можливості налаштувати себе параметри до душі за допомогою кнопок, в поле Extra Options завжди можна їх передати програмі приписавши потрібні команди.

Для кожного скопійованого диска можна, встановивши варіант автоматично створювати окремий каталог, що при масовому копіюванні тільки прискорює процес, немає ризику затерти інші файли, та й знайти потрібний альбом простіше. Додатково за допомогою зовнішніх програм можна прослухати як audio-CD, так і отримані файли. Для запису в ID3 ​​тег RipperX запитує інформацію про диск з сервера freedb.org. При необхідності потрібні поля можна заповнити прямо в головному вікні програми. В налаштуваннях крім MP3 можна вибрати кодування в Ogg Vorbis або FLAC, встановити пріоритет кодування, задати ім'я файлу та інше. Програма є в репозитарії Ubuntu і інших дистрибутивів тому встановити RipperX просто.

програма Grip

Цю програму можна було раніше зустріти в кожному дистрибутиві Linux. За допомогою Grip (http://nostatic.org/grip) можна реалізувати всі можливості, по копіюванню аудиотреков які доступні в командному рядку.

Програма розуміє всі популярні MP3 кодеки, в тому числі знає і про Ogg Vorbis, FLAC і деяких інших. Додатково в Other можна задати свою власну програму для кодування файлів. Доступні всі основні параметри, які можна задати в командному рядку, в тому числі є можливість скопіювати весь диск цілком або частину треку. Для копіювання файлів використовується cdparanoia або CDDA2WAV. Є режим роботи з поганими дисками визначає можливі подряпини на поверхні. При кодуванні автоматично створюється плейлист в форматі M3U. Інформація про трек може бути отримана з баз CDDB і додана в ID3 ​​теги, є можливість завдання кодування тегів. Підтримується робота з мультіпроцесорними SMP системами. Я б сказав це програма якраз для тих, хто хоче повністю контролювати процес і не боїться ближче познайомитися з первоосновами тобто з консольними утилітами. Крім кодування і копіювання Grip є і програвачем аудіодисків. При відтворенні може працювати в парі з іншою програмою того ж автора DigitalDJ.

Крім цих програм в репозитарії Ubuntu можна знайти ще ряд цікавих рішень. Це наприклад дві програми з майже однаковою назвою - soundKonverter (kaligames.de) і soundConverter. Перша вельми потужна утиліта для конвертування музичних файлів в найрізноманітніші формати, з можливістю копіювання треків з аудіо компакт-диска побудована на KDE Qt бібліотеках.

Перша вельми потужна утиліта для конвертування музичних файлів в найрізноманітніші формати, з можливістю копіювання треків з аудіо компакт-диска побудована на KDE Qt бібліотеках

Друга проста програма, що дозволяє конвертувати музичні файли наявні на жорсткому диску, з Gtk + інтерфейсом. Тобто як бачите щоб отримати зі звичайного диска файли в форматі MP3 у користувача Linux є інструментарій на всі смаки і можливості. Linux forever!

Net/programs/?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: