Редагування відео Shotcut | Linuxoid

 1. Редагування відео Shotcut Кількість відеоредакторів для Linux обчислюється десятками, правда популярністю...
 2. Використання фільтрів
 3. Використання Multitrack
 4. ***
 5. Редагування відео Shotcut
 6. починаємо роботу
 7. Використання фільтрів
 8. Використання Multitrack
 9. ***
 10. Редагування відео Shotcut
 11. починаємо роботу
 12. Використання фільтрів
 13. Використання Multitrack
 14. ***
 15. Редагування відео Shotcut
 16. починаємо роботу
 17. Використання фільтрів
 18. Використання Multitrack
 19. ***

Редагування відео Shotcut

Кількість відеоредакторів для Linux обчислюється десятками, правда популярністю користується тільки деякі. Більшість користувачів Linux встановлюють додатки з репозитаріїв, це дуже просто і зручно, а рейтинг дозволяє зорієнтуватися при виборі. На цьому зазвичай і зупиняються. Але є велика кількість додатків з різних причин (в основному ліцензія), яких немає в репозитариях, але вони варті того щоб про них знали і з ними працювали. Редагування відео Shotcut (shotcut.org) якраз входить в їх число.

Це дуже потужний кроссплатформне рішення з відкритим вихідним кодом має простий інтерфейс і велика кількість можливостей, що не поступається за функціями деяким комерційним рішенням. C його допомогою можемо зробити всі стандартні операції по обробці відео: редагувати відео (додавати, вирізати, зберігати і т.п.), застосовувати аудіо та відео фільтри, створювати багатошарову анімацію, додавати титри і багато іншого. Shotcut підтримує всі типи відео / аудіо файлів забезпечується бібліотеками ffmpeg і libav, а також основні графічні формати. Як джерело відео і фільтрів може виступати HTML5. З специфічних функцій можна відзначити захоплення відео з веб-камер, HDMI, потоків IP, екрану X11 і аудіо, і трансляцію потоку різними способами (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP). Для обробки OpenGL задіюється GPU, підтримується multithreading. Готові набори налаштувань, drug'n'drop і багаторівнева історія правок помітно спрощують роботу з додатком. Можлива автоматизація завдань і пакетне кодування файлів.

починаємо роботу

У репозитариях пакет не зустрічається (були спроби додати в PPA Ubuntu, але зараз він прибраний), тому для установки необхідно використовувати тільки те що пропонує розробник. Але це не складно. На сайті проекту доступні архіви для x86 / x64-бітових версій Linux (Mint 12+, Ubuntu 12.04+, Debian 7 +, Fedora 15+, openSUSE 12+, Arch / Manjaro). Усередині все основні бібліотеки необхідні для роботи, тому досить розпакувати і клацнути по ярлику ./Shotcut/Shotcut. Для зручності ярлик можна винести на панель або в меню, в залежності від використовуваного робочого столу це робиться по різному, тому зупинятися не будемо. Якщо запуск через ярлик не спрацює можна запустити з консолі скрипт ./Shotcut/Shotcut.app/shotcut. У цьому випадку відразу одержимо і зневадження яка також може бути корисна, якщо щось йде не так.
Залежно від дистрибутива можливо буде потрібно додатково встановити ряд бібліотек і плагінів (SDL, libexif, JACK і LADSPA), список можна знайти на сайті (shotcut.org/bin/view/Shotcut/LinuxDistroPackages). Для Ubuntu / Linux Mint необхідно встановити як мінімум JACK.

$ Sudo apt-get install jackd2

І плагіни, які можна знайти за допомогою запиту apt-cache search ladspa.
Інтерфейс Shotcut написаний за допомогою Qt5 і його можна назвати класичним, для подібного роду програм. Добре працює в мультимоніторних конфігураціях і на планшетника. Підтримується управління за допомогою Leap Motion пристрою.
Розуміючи процес можна знайти все що потрібно, навіть при відсутності локалізації. Зовнішній вигляд змінюється за допомогою скінів, а кількість і розташування доків можна встановити як найбільш зручно. Хоча при першому запуску Shotcut трохи збиває з пантелику тих хто раніше не працював з цією програмою. Так при завантаженні буде показано лише інформаційне вікно Quick Start Guide, а якщо додати відео то тільки основний екран нагадує відеоплеєр, а не редактор. Все інше (timeline, фільтри, плейліста, індикатор рівня, регулятор гучності аудіо і т.п.) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок.

) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок

При першому запуску зовнішній вигляд Shotcut може збивати з пантелику

Також практично всі операції можна активувати за допомогою гарячих клавіш (shotcut.org/bin/view/Shotcut/KeyboardShortcuts). Я б навіть сказав що це найбільш зручний спосіб роботи з програмою, так як всі кнопки зроблені маленькими. Швидкий доступ дозволяють очистити екран від зайвих елементів і дуже прискорюють процес, правда після того як уже пристосувався.

Швидкий доступ Shotcut

Програти - L або пробіл (повторне натискання збільшує швидкість)
Пауза - K або пробіл
Програти в зворотному напрямку - J
Установка кордонів - I і O
Перехід до наступної ділянки - Right або K + L
Перехід до пердидущему ділянці - Left або K + J
Вперед на секунду - Page Down
Назад на секунду - Page Up
Undo Ctrl + Z
Redo Ctrl + Shift + Z
Fullscreen Ctrl + Shift + F

Playlist

Додати Shift + C
Видалити Shift + X, Del або Backspace
Вставити Shift + V
Оновити Shift + B
Перемістити вгору Ctrl + Up
Перемістити вниз Ctrl + Down
Вибрати кліп 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

Timeline

Додати Audio трек Ctrl + U
Додати Video трек Ctrl + Y
Вкоротити трек Ctrl + K
Зробити трек вище Ctrl + L
Вибреть трек вище / нижче - Down / Up
Zoom In =
Zoom Out -
скинути Zoom 0
вставити V
перезаписати B
розділити S

При запуску буде показана невелика підказка по основних операціях. Багато дій інтуїтивні і їх можна виконати різними способами. У підсумку програму дуже просто освоїти і дуже комфортно працювати, легко підібрати для себе найбільш зручний алгоритм редагування. Проект пропонує ряд відеокерівництво і FAQ дозволяють отримати загальне враження про роботу з Shotcut, але для повного розуміння потрібно знання англійської.
Додаємо відео в проект, за допомогою перетягування в основне вікно або відразу у вкладку Playlist. Додати також можна натиснувши кнопку «+» і вказавши на файл, видаляються файли з проекту за допомогою клавіші Del або «-«. Порядок проходження відео можна змінити, просто захопивши і встановивши в потрібне місце. У вікні перегляду дві вкладки: Source - показує поточний відео і Program - зібрані всі файли проекту. В останньому випадку початок кожного кліпу позначено цифрою 1,2,3 .... Швидко перейти до потрібного кліпу в Program можна просто клацнувши по ньому двічі в вікні Playlist або натиснувши цифру на клавіатурі, після чого курсор встановиться в початок.
Можна надходити навпаки перетягувати файл у вікно відтворення програми, потім як є або після деякої обробки (наприклад прибравши зайве), тягти відео його в вікно Playlist, після чого в проект додасться новий кліп. Варіантів як бачимо багато. Крім відео в проект можна додавати зображення і аудіофайли.
В меню File - Open Other знайдемо ще кілька цікавих пунктів, що дозволяють відкрити потік, захопити відео (HDMI, Video4linux, екран), аудіо (Pulse, JACK і Alsa) і згенерувати відео (шум, колір і кілька пресетів). Причому якщо достатньо потужності можна одночасно захоплювати відео з екрану і працювати з проектом.
Тепер можна програти файли причому можна збільшити швидкість (натиснувши двічі L) і напрям відтворення (J) або за допомогою мишки. Використовуючи клавіші Page Down / Up можемо переміщатися посекундно вперед / назад.
За замовчуванням відображається весь трек, але захопивши трикутники на часовій шкалі і зсунувши їх за допомогою мишки можемо обмежити трек певною ділянкою. Як варіант запустити відтворення і в потрібних точках натиснути клавіші I (In, початок) і O (Out, кінець). Переміщатися між початком і кінцем зазначеної ділянки можемо за допомогою клавіш зі стрілками Right (або K + L) і Left (або K + J). Виділена ділянка можемо додати як новий кліп на Playlist, просто перетягнувши його туди. Або вибравши в меню файлу Open As Clip після чого провести необхідні операції, а потім вибрати в меню Update. Після чого відео в проекті оновиться до зробленими установками.
Всі дії в проекті відображаються в панелі History, доступна скасування операцій.
Натиснувши в верхньому меню на кнопку I (Properties) можемо переглянути і змінити деякі властивості файлу. Наприклад, якщо відео має кілька доріжок то у вкладці Audio в списку Track їх можна поміняти або зовсім відключити звук (None). Тут же повзунок Sync дозволяє синхронізувати аудіо зі звуком. Нові установки можна скинути натиснувши Reset.
Всі додані відео відображаються в Playlist, який можна прибрати за допомогою однойменної кнопки або через меню View. Також всі відео до якого недавно зверталися в програмі взагалі, є в Recent, тому файли не потрібно довго шукати. Внизу кожного вікна знаходиться ще одна кнопка з зображенням трьох горизонтальних ліній викликає меню. Така кнопка є в багатьох налаштуваннях, в кожному разі пункти будуть різні, тому просто слід познайомитися. Зверніть увагу що знову відкриті вікна (Recent, Playlist і т.д.) з'являються у вигляді вкладок, але захопивши їх мишкою можна відокремити і перемістити в будь-яке місце, розмістивши як зручніше. Щоб закрити досить натиснути хрестик в правому верхньому куті вікна.
Проект можна зберегти для подальшого редагування (в MLT файл).
Також слід ознайомитися з пунктами меню Setting в якому включається використання GPU, JACK, режим відео, режим деінтерлезінга, інтерполяції, включення зовнішнього монітора, вибирається мова (російського немає) і тема. Багато операції проводяться в реальному часі, тому наявність сучасного комп'ютера дуже бажано інакше буде пригальмовувати. Але за допомогою налаштувань в Setting можна трохи зняти навантаження з CPU. Наприклад Interpolation встановити в Nearest Neighbor.

Використання фільтрів

Додавання фільтра в проект відбувається дуже просто - необхідно перейти у вкладку Filter, якщо вона не відкрита, то вибрати View- Filters. У постачанні є 21 відео (розмиття, різкість, інвертування кольору, віддзеркалення, хвилі, баланс білого, поворот, обрізання кадру) і 9 аудіо фільтрів (нормалізація звуку, баланс, mix каналів), яких вистачає для більшості домашніх відео. Вибираємо потрібний фільтр у списку, після чого його назва з'являється у вікні. Відзначивши мишкою ми отримаємо доступ до додаткових установок. Наприклад, під час налаштування балансу білого можемо вибрати пресети, вказати колірну температуру або використовувати піпетку, що дозволяє вибрати потрібний колір в кадрі. Поточні установки відразу можемо зберегти як пресету для подальшого використання. Нормалізація звуку також не виглядає складно, включаємо фільтр, будуть показані поточні установки звуку, після цього натискаємо Analyse, далі повторюємо цю операцію для всіх кліпів проекту. Після цього звук вже не стрибає. Аналогічно працює фільтр стабілізації зображення, який може стати в нагоді коли проводилася зйомка з рук і зображення «скаче». Після його активації з'являться ручні настройки (Shakiness, Accuracy і Zoom) і кнопка Analyse (результат перевірки буде запропоновано зберегти файл). Зверніть увагу, що вставка титрів теж реалізована як відеофільтр - Text. Після його включення з'являється поле в якому слід ввести потрібний текст, вибрати шрифт, колір і вказати позицію. Останнє можна ввести вручну або скористатися пресетами, що дозволяють встановити текст в потрібне місце екрану без зайвої метушні.

Щоб відключити фільтр досить зняти прапорець біля його назви.
Власне зазначивши частина відео або зібравши всі файли в проект ми можемо перекодувати в відео потрібного формату або запустити онлайн-трансляцію. Для цього вибираємо Encode і у вікні, найбільш підходящу попередню (з більш ніж 30). Далі при необхідності можемо змінити всі можливі установки відео і аудіо (формат, кодек, дозвіл, бітрейт і т.д.), просто вбиваємо в поле потрібне значення. Якщо потрібно задати значення якого немає, вказуємо його в Other. Поле Custom дозволяє створювати свої налаштування, які можна зберегти. Далі натискаємо Encode File для кодування або Stream для трансляції. В останньому випадку отримаємо URL за яким можна підключитися до потоку. Після закінчення обробки щелком по файлу можемо викликати меню з якого перейти в каталог з готовим файлом і переглянути логи.
Поки ми розглянули найпростіший процес редагування відео (видалити зайве, використовувати ефекти і титри), часто цього достатньо для підготовки домашнього відео. Але Shotcut є нелінійним редактором, тому він цілком годиться і для більш складних проектів.

Використання Multitrack

Щоб редагувати відео на декількох треках необхідно включити timeline. Це можна зробити натиснувши кнопку на панелі або вибрати View - Timeline. Після цього додаємо кліпи перетягуючи їх з основного вікна, плейліста програми або за допомогою файлового менеджера. Якщо натиснути кнопку «+» поточний відео з основного вікна буде додано на Timeline. Інші кнопки дозволяють додати відео після поточного, замінити поточне відео або вставити відео в поточну позицію (відео на timeline при цьому розривається) або видалити. Якщо кліп кинути на інше відео розташоване на часовій шкалі, то в даний відео в цьому місці буде перезаписано новим. Тому якщо потрібно вставити шматок, але зберегти перше відео повністю, його потрібно спочатку розрізати і звільнити достатньо місця, а потім вже скомпонувати як потрібно. Як і в інших подібних рішеннях можемо захопити за край кліпу (курсор при цьому змінить вигляд) і вкоротити або розтягнути його до потрібних розмірів.
Програма вміє автоматично генерувати перехід між відео, причому сама операція виконана інтуїтивно. Якщо два відео розташувати впритул, то після закінчення першого відразу починається відтворення другого. Але захопивши мишкою стик і провівши вперед або назад можемо створити ефект переходу, про що скаже з'явився перекреслений прямокутник. Тепер в процесі відтворення одне відео плавно замінюється іншим. Якщо залишити між відео невелику відстань, то перехід буде створений автоматично. Аналогічна ситуація якщо насунути друге відео на перше. У місці перетину буде автоматично згенерований перехід. Розміри переходу також можна змінювати використовуючи мишку та навіть відокремити, тому що воно представлено як окремий кліп. Щоб змінити налаштування переходу (вид, перекриття, аудіомікс) слід його відзначити і перейти в вікно Properties. Але і це не все. Якщо навести мишку на стику двох відео в верхній кут кінця або початку кліпу, побачимо точку. Ловимо її мишкою і не відпускаючи тягнемо в сторону кліпу (тобто якщо кінець, то вліво, якщо вибрано початок то вправо), на треку з'являється тінь, а внизу показується час. Тепер при досягненні зазначеної ділянки перше відео буде поступово приглушатися, а друге навпаки проявлятися.
У самому низу під заголовками розташований повзунок дозволяє розтягнути доріжки в ширину. Кожне відео також має своє меню в якому його можна видалити, додати як кліп і розрізати (Split at play head, гаряча клавіша S). Відрізаний шматок надалі можемо обробляти як окремий кліп. Пусте місце в доріжці також видаляється через контекстне меню в якому єдиний пункт Remove. Вообщем тут нічого несподіваного.

Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо. Нова доріжка з'являється вище і має більший пріоритет тобто відео на ньому перекриває нижні доріжки. Додаються файли на неї аналогічно, тільки тепер можемо ще перетягнути кліп з першої доріжки. Якщо додана аудіодоріжка, то при перетягуванні на неї кліпу, природно, що залишиться тільки аудіочасть, відео в проекті участі не братиме.
Назви доріжок можемо змінити, щоб легше було орієнтуватися. У самому треку бачимо три букви: M (Mute) - відключає звук, H (Hide) - по суті відключає доріжку без видалення її та С (Composite). У релізі 14.09 поліпшена функція композітінга тепер для настройки розміру, положення і прозорості відео або графіки, не потрібно застосування фільтрів. Але поки реалізовано ще не зовсім повно, в даний час немає можливості регулювання розміру, тривалості і положення другої доріжки. Працює композітінг дуже просто. Переносимо на верхню доріжку матеріал який буде перекривати нижню і потім включаємо кнопку С. Якщо це буде прозорий GIF, SVG або TGA з написом, отримаємо субтитр. Також можна підготувати друге відео меншого розміру в Quicktime або HTML5, яке потім помістити по верху основного.
Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо

***

Як бачимо в Shotcut немає нічого складного, це зручний простий відеоредактор з усіма необхідними функціями.

Редагування відео Shotcut

Кількість відеоредакторів для Linux обчислюється десятками, правда популярністю користується тільки деякі. Більшість користувачів Linux встановлюють додатки з репозитаріїв, це дуже просто і зручно, а рейтинг дозволяє зорієнтуватися при виборі. На цьому зазвичай і зупиняються. Але є велика кількість додатків з різних причин (в основному ліцензія), яких немає в репозитариях, але вони варті того щоб про них знали і з ними працювали. Редагування відео Shotcut (shotcut.org) якраз входить в їх число.

Це дуже потужний кроссплатформне рішення з відкритим вихідним кодом має простий інтерфейс і велика кількість можливостей, що не поступається за функціями деяким комерційним рішенням. C його допомогою можемо зробити всі стандартні операції по обробці відео: редагувати відео (додавати, вирізати, зберігати і т.п.), застосовувати аудіо та відео фільтри, створювати багатошарову анімацію, додавати титри і багато іншого. Shotcut підтримує всі типи відео / аудіо файлів забезпечується бібліотеками ffmpeg і libav, а також основні графічні формати. Як джерело відео і фільтрів може виступати HTML5. З специфічних функцій можна відзначити захоплення відео з веб-камер, HDMI, потоків IP, екрану X11 і аудіо, і трансляцію потоку різними способами (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP). Для обробки OpenGL задіюється GPU, підтримується multithreading. Готові набори налаштувань, drug'n'drop і багаторівнева історія правок помітно спрощують роботу з додатком. Можлива автоматизація завдань і пакетне кодування файлів.

починаємо роботу

У репозитариях пакет не зустрічається (були спроби додати в PPA Ubuntu, але зараз він прибраний), тому для установки необхідно використовувати тільки те що пропонує розробник. Але це не складно. На сайті проекту доступні архіви для x86 / x64-бітових версій Linux (Mint 12+, Ubuntu 12.04+, Debian 7 +, Fedora 15+, openSUSE 12+, Arch / Manjaro). Усередині все основні бібліотеки необхідні для роботи, тому досить розпакувати і клацнути по ярлику ./Shotcut/Shotcut. Для зручності ярлик можна винести на панель або в меню, в залежності від використовуваного робочого столу це робиться по різному, тому зупинятися не будемо. Якщо запуск через ярлик не спрацює можна запустити з консолі скрипт ./Shotcut/Shotcut.app/shotcut. У цьому випадку відразу одержимо і зневадження яка також може бути корисна, якщо щось йде не так.
Залежно від дистрибутива можливо буде потрібно додатково встановити ряд бібліотек і плагінів (SDL, libexif, JACK і LADSPA), список можна знайти на сайті (shotcut.org/bin/view/Shotcut/LinuxDistroPackages). Для Ubuntu / Linux Mint необхідно встановити як мінімум JACK.

$ Sudo apt-get install jackd2

І плагіни, які можна знайти за допомогою запиту apt-cache search ladspa.
Інтерфейс Shotcut написаний за допомогою Qt5 і його можна назвати класичним, для подібного роду програм. Добре працює в мультимоніторних конфігураціях і на планшетника. Підтримується управління за допомогою Leap Motion пристрою.
Розуміючи процес можна знайти все що потрібно, навіть при відсутності локалізації. Зовнішній вигляд змінюється за допомогою скінів, а кількість і розташування доків можна встановити як найбільш зручно. Хоча при першому запуску Shotcut трохи збиває з пантелику тих хто раніше не працював з цією програмою. Так при завантаженні буде показано лише інформаційне вікно Quick Start Guide, а якщо додати відео то тільки основний екран нагадує відеоплеєр, а не редактор. Все інше (timeline, фільтри, плейліста, індикатор рівня, регулятор гучності аудіо і т.п.) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок.

) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок

При першому запуску зовнішній вигляд Shotcut може збивати з пантелику

Також практично всі операції можна активувати за допомогою гарячих клавіш (shotcut.org/bin/view/Shotcut/KeyboardShortcuts). Я б навіть сказав що це найбільш зручний спосіб роботи з програмою, так як всі кнопки зроблені маленькими. Швидкий доступ дозволяють очистити екран від зайвих елементів і дуже прискорюють процес, правда після того як уже пристосувався.

Швидкий доступ Shotcut

Програти - L або пробіл (повторне натискання збільшує швидкість)
Пауза - K або пробіл
Програти в зворотному напрямку - J
Установка кордонів - I і O
Перехід до наступної ділянки - Right або K + L
Перехід до пердидущему ділянці - Left або K + J
Вперед на секунду - Page Down
Назад на секунду - Page Up
Undo Ctrl + Z
Redo Ctrl + Shift + Z
Fullscreen Ctrl + Shift + F

Playlist

Додати Shift + C
Видалити Shift + X, Del або Backspace
Вставити Shift + V
Оновити Shift + B
Перемістити вгору Ctrl + Up
Перемістити вниз Ctrl + Down
Вибрати кліп 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

Timeline

Додати Audio трек Ctrl + U
Додати Video трек Ctrl + Y
Вкоротити трек Ctrl + K
Зробити трек вище Ctrl + L
Вибреть трек вище / нижче - Down / Up
Zoom In =
Zoom Out -
скинути Zoom 0
вставити V
перезаписати B
розділити S

При запуску буде показана невелика підказка по основних операціях. Багато дій інтуїтивні і їх можна виконати різними способами. У підсумку програму дуже просто освоїти і дуже комфортно працювати, легко підібрати для себе найбільш зручний алгоритм редагування. Проект пропонує ряд відеокерівництво і FAQ дозволяють отримати загальне враження про роботу з Shotcut, але для повного розуміння потрібно знання англійської.
Додаємо відео в проект, за допомогою перетягування в основне вікно або відразу у вкладку Playlist. Додати також можна натиснувши кнопку «+» і вказавши на файл, видаляються файли з проекту за допомогою клавіші Del або «-«. Порядок проходження відео можна змінити, просто захопивши і встановивши в потрібне місце. У вікні перегляду дві вкладки: Source - показує поточний відео і Program - зібрані всі файли проекту. В останньому випадку початок кожного кліпу позначено цифрою 1,2,3 .... Швидко перейти до потрібного кліпу в Program можна просто клацнувши по ньому двічі в вікні Playlist або натиснувши цифру на клавіатурі, після чого курсор встановиться в початок.
Можна надходити навпаки перетягувати файл у вікно відтворення програми, потім як є або після деякої обробки (наприклад прибравши зайве), тягти відео його в вікно Playlist, після чого в проект додасться новий кліп. Варіантів як бачимо багато. Крім відео в проект можна додавати зображення і аудіофайли.
В меню File - Open Other знайдемо ще кілька цікавих пунктів, що дозволяють відкрити потік, захопити відео (HDMI, Video4linux, екран), аудіо (Pulse, JACK і Alsa) і згенерувати відео (шум, колір і кілька пресетів). Причому якщо достатньо потужності можна одночасно захоплювати відео з екрану і працювати з проектом.
Тепер можна програти файли причому можна збільшити швидкість (натиснувши двічі L) і напрям відтворення (J) або за допомогою мишки. Використовуючи клавіші Page Down / Up можемо переміщатися посекундно вперед / назад.
За замовчуванням відображається весь трек, але захопивши трикутники на часовій шкалі і зсунувши їх за допомогою мишки можемо обмежити трек певною ділянкою. Як варіант запустити відтворення і в потрібних точках натиснути клавіші I (In, початок) і O (Out, кінець). Переміщатися між початком і кінцем зазначеної ділянки можемо за допомогою клавіш зі стрілками Right (або K + L) і Left (або K + J). Виділена ділянка можемо додати як новий кліп на Playlist, просто перетягнувши його туди. Або вибравши в меню файлу Open As Clip після чого провести необхідні операції, а потім вибрати в меню Update. Після чого відео в проекті оновиться до зробленими установками.
Всі дії в проекті відображаються в панелі History, доступна скасування операцій.
Натиснувши в верхньому меню на кнопку I (Properties) можемо переглянути і змінити деякі властивості файлу. Наприклад, якщо відео має кілька доріжок то у вкладці Audio в списку Track їх можна поміняти або зовсім відключити звук (None). Тут же повзунок Sync дозволяє синхронізувати аудіо зі звуком. Нові установки можна скинути натиснувши Reset.
Всі додані відео відображаються в Playlist, який можна прибрати за допомогою однойменної кнопки або через меню View. Також всі відео до якого недавно зверталися в програмі взагалі, є в Recent, тому файли не потрібно довго шукати. Внизу кожного вікна знаходиться ще одна кнопка з зображенням трьох горизонтальних ліній викликає меню. Така кнопка є в багатьох налаштуваннях, в кожному разі пункти будуть різні, тому просто слід познайомитися. Зверніть увагу що знову відкриті вікна (Recent, Playlist і т.д.) з'являються у вигляді вкладок, але захопивши їх мишкою можна відокремити і перемістити в будь-яке місце, розмістивши як зручніше. Щоб закрити досить натиснути хрестик в правому верхньому куті вікна.
Проект можна зберегти для подальшого редагування (в MLT файл).
Також слід ознайомитися з пунктами меню Setting в якому включається використання GPU, JACK, режим відео, режим деінтерлезінга, інтерполяції, включення зовнішнього монітора, вибирається мова (російського немає) і тема. Багато операції проводяться в реальному часі, тому наявність сучасного комп'ютера дуже бажано інакше буде пригальмовувати. Але за допомогою налаштувань в Setting можна трохи зняти навантаження з CPU. Наприклад Interpolation встановити в Nearest Neighbor.

Використання фільтрів

Додавання фільтра в проект відбувається дуже просто - необхідно перейти у вкладку Filter, якщо вона не відкрита, то вибрати View- Filters. У постачанні є 21 відео (розмиття, різкість, інвертування кольору, віддзеркалення, хвилі, баланс білого, поворот, обрізання кадру) і 9 аудіо фільтрів (нормалізація звуку, баланс, mix каналів), яких вистачає для більшості домашніх відео. Вибираємо потрібний фільтр у списку, після чого його назва з'являється у вікні. Відзначивши мишкою ми отримаємо доступ до додаткових установок. Наприклад, під час налаштування балансу білого можемо вибрати пресети, вказати колірну температуру або використовувати піпетку, що дозволяє вибрати потрібний колір в кадрі. Поточні установки відразу можемо зберегти як пресету для подальшого використання. Нормалізація звуку також не виглядає складно, включаємо фільтр, будуть показані поточні установки звуку, після цього натискаємо Analyse, далі повторюємо цю операцію для всіх кліпів проекту. Після цього звук вже не стрибає. Аналогічно працює фільтр стабілізації зображення, який може стати в нагоді коли проводилася зйомка з рук і зображення «скаче». Після його активації з'являться ручні настройки (Shakiness, Accuracy і Zoom) і кнопка Analyse (результат перевірки буде запропоновано зберегти файл). Зверніть увагу, що вставка титрів теж реалізована як відеофільтр - Text. Після його включення з'являється поле в якому слід ввести потрібний текст, вибрати шрифт, колір і вказати позицію. Останнє можна ввести вручну або скористатися пресетами, що дозволяють встановити текст в потрібне місце екрану без зайвої метушні.

Щоб відключити фільтр досить зняти прапорець біля його назви.
Власне зазначивши частина відео або зібравши всі файли в проект ми можемо перекодувати в відео потрібного формату або запустити онлайн-трансляцію. Для цього вибираємо Encode і у вікні, найбільш підходящу попередню (з більш ніж 30). Далі при необхідності можемо змінити всі можливі установки відео і аудіо (формат, кодек, дозвіл, бітрейт і т.д.), просто вбиваємо в поле потрібне значення. Якщо потрібно задати значення якого немає, вказуємо його в Other. Поле Custom дозволяє створювати свої налаштування, які можна зберегти. Далі натискаємо Encode File для кодування або Stream для трансляції. В останньому випадку отримаємо URL за яким можна підключитися до потоку. Після закінчення обробки щелком по файлу можемо викликати меню з якого перейти в каталог з готовим файлом і переглянути логи.
Поки ми розглянули найпростіший процес редагування відео (видалити зайве, використовувати ефекти і титри), часто цього достатньо для підготовки домашнього відео. Але Shotcut є нелінійним редактором, тому він цілком годиться і для більш складних проектів.

Використання Multitrack

Щоб редагувати відео на декількох треках необхідно включити timeline. Це можна зробити натиснувши кнопку на панелі або вибрати View - Timeline. Після цього додаємо кліпи перетягуючи їх з основного вікна, плейліста програми або за допомогою файлового менеджера. Якщо натиснути кнопку «+» поточний відео з основного вікна буде додано на Timeline. Інші кнопки дозволяють додати відео після поточного, замінити поточне відео або вставити відео в поточну позицію (відео на timeline при цьому розривається) або видалити. Якщо кліп кинути на інше відео розташоване на часовій шкалі, то в даний відео в цьому місці буде перезаписано новим. Тому якщо потрібно вставити шматок, але зберегти перше відео повністю, його потрібно спочатку розрізати і звільнити достатньо місця, а потім вже скомпонувати як потрібно. Як і в інших подібних рішеннях можемо захопити за край кліпу (курсор при цьому змінить вигляд) і вкоротити або розтягнути його до потрібних розмірів.
Програма вміє автоматично генерувати перехід між відео, причому сама операція виконана інтуїтивно. Якщо два відео розташувати впритул, то після закінчення першого відразу починається відтворення другого. Але захопивши мишкою стик і провівши вперед або назад можемо створити ефект переходу, про що скаже з'явився перекреслений прямокутник. Тепер в процесі відтворення одне відео плавно замінюється іншим. Якщо залишити між відео невелику відстань, то перехід буде створений автоматично. Аналогічна ситуація якщо насунути друге відео на перше. У місці перетину буде автоматично згенерований перехід. Розміри переходу також можна змінювати використовуючи мишку та навіть відокремити, тому що воно представлено як окремий кліп. Щоб змінити налаштування переходу (вид, перекриття, аудіомікс) слід його відзначити і перейти в вікно Properties. Але і це не все. Якщо навести мишку на стику двох відео в верхній кут кінця або початку кліпу, побачимо точку. Ловимо її мишкою і не відпускаючи тягнемо в сторону кліпу (тобто якщо кінець, то вліво, якщо вибрано початок то вправо), на треку з'являється тінь, а внизу показується час. Тепер при досягненні зазначеної ділянки перше відео буде поступово приглушатися, а друге навпаки проявлятися.
У самому низу під заголовками розташований повзунок дозволяє розтягнути доріжки в ширину. Кожне відео також має своє меню в якому його можна видалити, додати як кліп і розрізати (Split at play head, гаряча клавіша S). Відрізаний шматок надалі можемо обробляти як окремий кліп. Пусте місце в доріжці також видаляється через контекстне меню в якому єдиний пункт Remove. Вообщем тут нічого несподіваного.

Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо. Нова доріжка з'являється вище і має більший пріоритет тобто відео на ньому перекриває нижні доріжки. Додаються файли на неї аналогічно, тільки тепер можемо ще перетягнути кліп з першої доріжки. Якщо додана аудіодоріжка, то при перетягуванні на неї кліпу, природно, що залишиться тільки аудіочасть, відео в проекті участі не братиме.
Назви доріжок можемо змінити, щоб легше було орієнтуватися. У самому треку бачимо три букви: M (Mute) - відключає звук, H (Hide) - по суті відключає доріжку без видалення її та С (Composite). У релізі 14.09 поліпшена функція композітінга тепер для настройки розміру, положення і прозорості відео або графіки, не потрібно застосування фільтрів. Але поки реалізовано ще не зовсім повно, в даний час немає можливості регулювання розміру, тривалості і положення другої доріжки. Працює композітінг дуже просто. Переносимо на верхню доріжку матеріал який буде перекривати нижню і потім включаємо кнопку С. Якщо це буде прозорий GIF, SVG або TGA з написом, отримаємо субтитр. Також можна підготувати друге відео меншого розміру в Quicktime або HTML5, яке потім помістити по верху основного.
Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо

***

Як бачимо в Shotcut немає нічого складного, це зручний простий відеоредактор з усіма необхідними функціями.

Редагування відео Shotcut

Кількість відеоредакторів для Linux обчислюється десятками, правда популярністю користується тільки деякі. Більшість користувачів Linux встановлюють додатки з репозитаріїв, це дуже просто і зручно, а рейтинг дозволяє зорієнтуватися при виборі. На цьому зазвичай і зупиняються. Але є велика кількість додатків з різних причин (в основному ліцензія), яких немає в репозитариях, але вони варті того щоб про них знали і з ними працювали. Редагування відео Shotcut (shotcut.org) якраз входить в їх число.

Це дуже потужний кроссплатформне рішення з відкритим вихідним кодом має простий інтерфейс і велика кількість можливостей, що не поступається за функціями деяким комерційним рішенням. C його допомогою можемо зробити всі стандартні операції по обробці відео: редагувати відео (додавати, вирізати, зберігати і т.п.), застосовувати аудіо та відео фільтри, створювати багатошарову анімацію, додавати титри і багато іншого. Shotcut підтримує всі типи відео / аудіо файлів забезпечується бібліотеками ffmpeg і libav, а також основні графічні формати. Як джерело відео і фільтрів може виступати HTML5. З специфічних функцій можна відзначити захоплення відео з веб-камер, HDMI, потоків IP, екрану X11 і аудіо, і трансляцію потоку різними способами (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP). Для обробки OpenGL задіюється GPU, підтримується multithreading. Готові набори налаштувань, drug'n'drop і багаторівнева історія правок помітно спрощують роботу з додатком. Можлива автоматизація завдань і пакетне кодування файлів.

починаємо роботу

У репозитариях пакет не зустрічається (були спроби додати в PPA Ubuntu, але зараз він прибраний), тому для установки необхідно використовувати тільки те що пропонує розробник. Але це не складно. На сайті проекту доступні архіви для x86 / x64-бітових версій Linux (Mint 12+, Ubuntu 12.04+, Debian 7 +, Fedora 15+, openSUSE 12+, Arch / Manjaro). Усередині все основні бібліотеки необхідні для роботи, тому досить розпакувати і клацнути по ярлику ./Shotcut/Shotcut. Для зручності ярлик можна винести на панель або в меню, в залежності від використовуваного робочого столу це робиться по різному, тому зупинятися не будемо. Якщо запуск через ярлик не спрацює можна запустити з консолі скрипт ./Shotcut/Shotcut.app/shotcut. У цьому випадку відразу одержимо і зневадження яка також може бути корисна, якщо щось йде не так.
Залежно від дистрибутива можливо буде потрібно додатково встановити ряд бібліотек і плагінів (SDL, libexif, JACK і LADSPA), список можна знайти на сайті (shotcut.org/bin/view/Shotcut/LinuxDistroPackages). Для Ubuntu / Linux Mint необхідно встановити як мінімум JACK.

$ Sudo apt-get install jackd2

І плагіни, які можна знайти за допомогою запиту apt-cache search ladspa.
Інтерфейс Shotcut написаний за допомогою Qt5 і його можна назвати класичним, для подібного роду програм. Добре працює в мультимоніторних конфігураціях і на планшетника. Підтримується управління за допомогою Leap Motion пристрою.
Розуміючи процес можна знайти все що потрібно, навіть при відсутності локалізації. Зовнішній вигляд змінюється за допомогою скінів, а кількість і розташування доків можна встановити як найбільш зручно. Хоча при першому запуску Shotcut трохи збиває з пантелику тих хто раніше не працював з цією програмою. Так при завантаженні буде показано лише інформаційне вікно Quick Start Guide, а якщо додати відео то тільки основний екран нагадує відеоплеєр, а не редактор. Все інше (timeline, фільтри, плейліста, індикатор рівня, регулятор гучності аудіо і т.п.) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок.

) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок

При першому запуску зовнішній вигляд Shotcut може збивати з пантелику

Також практично всі операції можна активувати за допомогою гарячих клавіш (shotcut.org/bin/view/Shotcut/KeyboardShortcuts). Я б навіть сказав що це найбільш зручний спосіб роботи з програмою, так як всі кнопки зроблені маленькими. Швидкий доступ дозволяють очистити екран від зайвих елементів і дуже прискорюють процес, правда після того як уже пристосувався.

Швидкий доступ Shotcut

Програти - L або пробіл (повторне натискання збільшує швидкість)
Пауза - K або пробіл
Програти в зворотному напрямку - J
Установка кордонів - I і O
Перехід до наступної ділянки - Right або K + L
Перехід до пердидущему ділянці - Left або K + J
Вперед на секунду - Page Down
Назад на секунду - Page Up
Undo Ctrl + Z
Redo Ctrl + Shift + Z
Fullscreen Ctrl + Shift + F

Playlist

Додати Shift + C
Видалити Shift + X, Del або Backspace
Вставити Shift + V
Оновити Shift + B
Перемістити вгору Ctrl + Up
Перемістити вниз Ctrl + Down
Вибрати кліп 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

Timeline

Додати Audio трек Ctrl + U
Додати Video трек Ctrl + Y
Вкоротити трек Ctrl + K
Зробити трек вище Ctrl + L
Вибреть трек вище / нижче - Down / Up
Zoom In =
Zoom Out -
скинути Zoom 0
вставити V
перезаписати B
розділити S

При запуску буде показана невелика підказка по основних операціях. Багато дій інтуїтивні і їх можна виконати різними способами. У підсумку програму дуже просто освоїти і дуже комфортно працювати, легко підібрати для себе найбільш зручний алгоритм редагування. Проект пропонує ряд відеокерівництво і FAQ дозволяють отримати загальне враження про роботу з Shotcut, але для повного розуміння потрібно знання англійської.
Додаємо відео в проект, за допомогою перетягування в основне вікно або відразу у вкладку Playlist. Додати також можна натиснувши кнопку «+» і вказавши на файл, видаляються файли з проекту за допомогою клавіші Del або «-«. Порядок проходження відео можна змінити, просто захопивши і встановивши в потрібне місце. У вікні перегляду дві вкладки: Source - показує поточний відео і Program - зібрані всі файли проекту. В останньому випадку початок кожного кліпу позначено цифрою 1,2,3 .... Швидко перейти до потрібного кліпу в Program можна просто клацнувши по ньому двічі в вікні Playlist або натиснувши цифру на клавіатурі, після чого курсор встановиться в початок.
Можна надходити навпаки перетягувати файл у вікно відтворення програми, потім як є або після деякої обробки (наприклад прибравши зайве), тягти відео його в вікно Playlist, після чого в проект додасться новий кліп. Варіантів як бачимо багато. Крім відео в проект можна додавати зображення і аудіофайли.
В меню File - Open Other знайдемо ще кілька цікавих пунктів, що дозволяють відкрити потік, захопити відео (HDMI, Video4linux, екран), аудіо (Pulse, JACK і Alsa) і згенерувати відео (шум, колір і кілька пресетів). Причому якщо достатньо потужності можна одночасно захоплювати відео з екрану і працювати з проектом.
Тепер можна програти файли причому можна збільшити швидкість (натиснувши двічі L) і напрям відтворення (J) або за допомогою мишки. Використовуючи клавіші Page Down / Up можемо переміщатися посекундно вперед / назад.
За замовчуванням відображається весь трек, але захопивши трикутники на часовій шкалі і зсунувши їх за допомогою мишки можемо обмежити трек певною ділянкою. Як варіант запустити відтворення і в потрібних точках натиснути клавіші I (In, початок) і O (Out, кінець). Переміщатися між початком і кінцем зазначеної ділянки можемо за допомогою клавіш зі стрілками Right (або K + L) і Left (або K + J). Виділена ділянка можемо додати як новий кліп на Playlist, просто перетягнувши його туди. Або вибравши в меню файлу Open As Clip після чого провести необхідні операції, а потім вибрати в меню Update. Після чого відео в проекті оновиться до зробленими установками.
Всі дії в проекті відображаються в панелі History, доступна скасування операцій.
Натиснувши в верхньому меню на кнопку I (Properties) можемо переглянути і змінити деякі властивості файлу. Наприклад, якщо відео має кілька доріжок то у вкладці Audio в списку Track їх можна поміняти або зовсім відключити звук (None). Тут же повзунок Sync дозволяє синхронізувати аудіо зі звуком. Нові установки можна скинути натиснувши Reset.
Всі додані відео відображаються в Playlist, який можна прибрати за допомогою однойменної кнопки або через меню View. Також всі відео до якого недавно зверталися в програмі взагалі, є в Recent, тому файли не потрібно довго шукати. Внизу кожного вікна знаходиться ще одна кнопка з зображенням трьох горизонтальних ліній викликає меню. Така кнопка є в багатьох налаштуваннях, в кожному разі пункти будуть різні, тому просто слід познайомитися. Зверніть увагу що знову відкриті вікна (Recent, Playlist і т.д.) з'являються у вигляді вкладок, але захопивши їх мишкою можна відокремити і перемістити в будь-яке місце, розмістивши як зручніше. Щоб закрити досить натиснути хрестик в правому верхньому куті вікна.
Проект можна зберегти для подальшого редагування (в MLT файл).
Також слід ознайомитися з пунктами меню Setting в якому включається використання GPU, JACK, режим відео, режим деінтерлезінга, інтерполяції, включення зовнішнього монітора, вибирається мова (російського немає) і тема. Багато операції проводяться в реальному часі, тому наявність сучасного комп'ютера дуже бажано інакше буде пригальмовувати. Але за допомогою налаштувань в Setting можна трохи зняти навантаження з CPU. Наприклад Interpolation встановити в Nearest Neighbor.

Використання фільтрів

Додавання фільтра в проект відбувається дуже просто - необхідно перейти у вкладку Filter, якщо вона не відкрита, то вибрати View- Filters. У постачанні є 21 відео (розмиття, різкість, інвертування кольору, віддзеркалення, хвилі, баланс білого, поворот, обрізання кадру) і 9 аудіо фільтрів (нормалізація звуку, баланс, mix каналів), яких вистачає для більшості домашніх відео. Вибираємо потрібний фільтр у списку, після чого його назва з'являється у вікні. Відзначивши мишкою ми отримаємо доступ до додаткових установок. Наприклад, під час налаштування балансу білого можемо вибрати пресети, вказати колірну температуру або використовувати піпетку, що дозволяє вибрати потрібний колір в кадрі. Поточні установки відразу можемо зберегти як пресету для подальшого використання. Нормалізація звуку також не виглядає складно, включаємо фільтр, будуть показані поточні установки звуку, після цього натискаємо Analyse, далі повторюємо цю операцію для всіх кліпів проекту. Після цього звук вже не стрибає. Аналогічно працює фільтр стабілізації зображення, який може стати в нагоді коли проводилася зйомка з рук і зображення «скаче». Після його активації з'являться ручні настройки (Shakiness, Accuracy і Zoom) і кнопка Analyse (результат перевірки буде запропоновано зберегти файл). Зверніть увагу, що вставка титрів теж реалізована як відеофільтр - Text. Після його включення з'являється поле в якому слід ввести потрібний текст, вибрати шрифт, колір і вказати позицію. Останнє можна ввести вручну або скористатися пресетами, що дозволяють встановити текст в потрібне місце екрану без зайвої метушні.

Щоб відключити фільтр досить зняти прапорець біля його назви.
Власне зазначивши частина відео або зібравши всі файли в проект ми можемо перекодувати в відео потрібного формату або запустити онлайн-трансляцію. Для цього вибираємо Encode і у вікні, найбільш підходящу попередню (з більш ніж 30). Далі при необхідності можемо змінити всі можливі установки відео і аудіо (формат, кодек, дозвіл, бітрейт і т.д.), просто вбиваємо в поле потрібне значення. Якщо потрібно задати значення якого немає, вказуємо його в Other. Поле Custom дозволяє створювати свої налаштування, які можна зберегти. Далі натискаємо Encode File для кодування або Stream для трансляції. В останньому випадку отримаємо URL за яким можна підключитися до потоку. Після закінчення обробки щелком по файлу можемо викликати меню з якого перейти в каталог з готовим файлом і переглянути логи.
Поки ми розглянули найпростіший процес редагування відео (видалити зайве, використовувати ефекти і титри), часто цього достатньо для підготовки домашнього відео. Але Shotcut є нелінійним редактором, тому він цілком годиться і для більш складних проектів.

Використання Multitrack

Щоб редагувати відео на декількох треках необхідно включити timeline. Це можна зробити натиснувши кнопку на панелі або вибрати View - Timeline. Після цього додаємо кліпи перетягуючи їх з основного вікна, плейліста програми або за допомогою файлового менеджера. Якщо натиснути кнопку «+» поточний відео з основного вікна буде додано на Timeline. Інші кнопки дозволяють додати відео після поточного, замінити поточне відео або вставити відео в поточну позицію (відео на timeline при цьому розривається) або видалити. Якщо кліп кинути на інше відео розташоване на часовій шкалі, то в даний відео в цьому місці буде перезаписано новим. Тому якщо потрібно вставити шматок, але зберегти перше відео повністю, його потрібно спочатку розрізати і звільнити достатньо місця, а потім вже скомпонувати як потрібно. Як і в інших подібних рішеннях можемо захопити за край кліпу (курсор при цьому змінить вигляд) і вкоротити або розтягнути його до потрібних розмірів.
Програма вміє автоматично генерувати перехід між відео, причому сама операція виконана інтуїтивно. Якщо два відео розташувати впритул, то після закінчення першого відразу починається відтворення другого. Але захопивши мишкою стик і провівши вперед або назад можемо створити ефект переходу, про що скаже з'явився перекреслений прямокутник. Тепер в процесі відтворення одне відео плавно замінюється іншим. Якщо залишити між відео невелику відстань, то перехід буде створений автоматично. Аналогічна ситуація якщо насунути друге відео на перше. У місці перетину буде автоматично згенерований перехід. Розміри переходу також можна змінювати використовуючи мишку та навіть відокремити, тому що воно представлено як окремий кліп. Щоб змінити налаштування переходу (вид, перекриття, аудіомікс) слід його відзначити і перейти в вікно Properties. Але і це не все. Якщо навести мишку на стику двох відео в верхній кут кінця або початку кліпу, побачимо точку. Ловимо її мишкою і не відпускаючи тягнемо в сторону кліпу (тобто якщо кінець, то вліво, якщо вибрано початок то вправо), на треку з'являється тінь, а внизу показується час. Тепер при досягненні зазначеної ділянки перше відео буде поступово приглушатися, а друге навпаки проявлятися.
У самому низу під заголовками розташований повзунок дозволяє розтягнути доріжки в ширину. Кожне відео також має своє меню в якому його можна видалити, додати як кліп і розрізати (Split at play head, гаряча клавіша S). Відрізаний шматок надалі можемо обробляти як окремий кліп. Пусте місце в доріжці також видаляється через контекстне меню в якому єдиний пункт Remove. Вообщем тут нічого несподіваного.

Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо. Нова доріжка з'являється вище і має більший пріоритет тобто відео на ньому перекриває нижні доріжки. Додаються файли на неї аналогічно, тільки тепер можемо ще перетягнути кліп з першої доріжки. Якщо додана аудіодоріжка, то при перетягуванні на неї кліпу, природно, що залишиться тільки аудіочасть, відео в проекті участі не братиме.
Назви доріжок можемо змінити, щоб легше було орієнтуватися. У самому треку бачимо три букви: M (Mute) - відключає звук, H (Hide) - по суті відключає доріжку без видалення її та С (Composite). У релізі 14.09 поліпшена функція композітінга тепер для настройки розміру, положення і прозорості відео або графіки, не потрібно застосування фільтрів. Але поки реалізовано ще не зовсім повно, в даний час немає можливості регулювання розміру, тривалості і положення другої доріжки. Працює композітінг дуже просто. Переносимо на верхню доріжку матеріал який буде перекривати нижню і потім включаємо кнопку С. Якщо це буде прозорий GIF, SVG або TGA з написом, отримаємо субтитр. Також можна підготувати друге відео меншого розміру в Quicktime або HTML5, яке потім помістити по верху основного.
Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо

***

Як бачимо в Shotcut немає нічого складного, це зручний простий відеоредактор з усіма необхідними функціями.

Редагування відео Shotcut

Кількість відеоредакторів для Linux обчислюється десятками, правда популярністю користується тільки деякі. Більшість користувачів Linux встановлюють додатки з репозитаріїв, це дуже просто і зручно, а рейтинг дозволяє зорієнтуватися при виборі. На цьому зазвичай і зупиняються. Але є велика кількість додатків з різних причин (в основному ліцензія), яких немає в репозитариях, але вони варті того щоб про них знали і з ними працювали. Редагування відео Shotcut (shotcut.org) якраз входить в їх число.

Це дуже потужний кроссплатформне рішення з відкритим вихідним кодом має простий інтерфейс і велика кількість можливостей, що не поступається за функціями деяким комерційним рішенням. C його допомогою можемо зробити всі стандартні операції по обробці відео: редагувати відео (додавати, вирізати, зберігати і т.п.), застосовувати аудіо та відео фільтри, створювати багатошарову анімацію, додавати титри і багато іншого. Shotcut підтримує всі типи відео / аудіо файлів забезпечується бібліотеками ffmpeg і libav, а також основні графічні формати. Як джерело відео і фільтрів може виступати HTML5. З специфічних функцій можна відзначити захоплення відео з веб-камер, HDMI, потоків IP, екрану X11 і аудіо, і трансляцію потоку різними способами (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP). Для обробки OpenGL задіюється GPU, підтримується multithreading. Готові набори налаштувань, drug'n'drop і багаторівнева історія правок помітно спрощують роботу з додатком. Можлива автоматизація завдань і пакетне кодування файлів.

починаємо роботу

У репозитариях пакет не зустрічається (були спроби додати в PPA Ubuntu, але зараз він прибраний), тому для установки необхідно використовувати тільки те що пропонує розробник. Але це не складно. На сайті проекту доступні архіви для x86 / x64-бітових версій Linux (Mint 12+, Ubuntu 12.04+, Debian 7 +, Fedora 15+, openSUSE 12+, Arch / Manjaro). Усередині все основні бібліотеки необхідні для роботи, тому досить розпакувати і клацнути по ярлику ./Shotcut/Shotcut. Для зручності ярлик можна винести на панель або в меню, в залежності від використовуваного робочого столу це робиться по різному, тому зупинятися не будемо. Якщо запуск через ярлик не спрацює можна запустити з консолі скрипт ./Shotcut/Shotcut.app/shotcut. У цьому випадку відразу одержимо і зневадження яка також може бути корисна, якщо щось йде не так.
Залежно від дистрибутива можливо буде потрібно додатково встановити ряд бібліотек і плагінів (SDL, libexif, JACK і LADSPA), список можна знайти на сайті (shotcut.org/bin/view/Shotcut/LinuxDistroPackages). Для Ubuntu / Linux Mint необхідно встановити як мінімум JACK.

$ Sudo apt-get install jackd2

І плагіни, які можна знайти за допомогою запиту apt-cache search ladspa.
Інтерфейс Shotcut написаний за допомогою Qt5 і його можна назвати класичним, для подібного роду програм. Добре працює в мультимоніторних конфігураціях і на планшетника. Підтримується управління за допомогою Leap Motion пристрою.
Розуміючи процес можна знайти все що потрібно, навіть при відсутності локалізації. Зовнішній вигляд змінюється за допомогою скінів, а кількість і розташування доків можна встановити як найбільш зручно. Хоча при першому запуску Shotcut трохи збиває з пантелику тих хто раніше не працював з цією програмою. Так при завантаженні буде показано лише інформаційне вікно Quick Start Guide, а якщо додати відео то тільки основний екран нагадує відеоплеєр, а не редактор. Все інше (timeline, фільтри, плейліста, індикатор рівня, регулятор гучності аудіо і т.п.) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок.

) включаються / вимикаються в меню View або за допомогою кнопок

При першому запуску зовнішній вигляд Shotcut може збивати з пантелику

Також практично всі операції можна активувати за допомогою гарячих клавіш (shotcut.org/bin/view/Shotcut/KeyboardShortcuts). Я б навіть сказав що це найбільш зручний спосіб роботи з програмою, так як всі кнопки зроблені маленькими. Швидкий доступ дозволяють очистити екран від зайвих елементів і дуже прискорюють процес, правда після того як уже пристосувався.

Швидкий доступ Shotcut

Програти - L або пробіл (повторне натискання збільшує швидкість)
Пауза - K або пробіл
Програти в зворотному напрямку - J
Установка кордонів - I і O
Перехід до наступної ділянки - Right або K + L
Перехід до пердидущему ділянці - Left або K + J
Вперед на секунду - Page Down
Назад на секунду - Page Up
Undo Ctrl + Z
Redo Ctrl + Shift + Z
Fullscreen Ctrl + Shift + F

Playlist

Додати Shift + C
Видалити Shift + X, Del або Backspace
Вставити Shift + V
Оновити Shift + B
Перемістити вгору Ctrl + Up
Перемістити вниз Ctrl + Down
Вибрати кліп 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

Timeline

Додати Audio трек Ctrl + U
Додати Video трек Ctrl + Y
Вкоротити трек Ctrl + K
Зробити трек вище Ctrl + L
Вибреть трек вище / нижче - Down / Up
Zoom In =
Zoom Out -
скинути Zoom 0
вставити V
перезаписати B
розділити S

При запуску буде показана невелика підказка по основних операціях. Багато дій інтуїтивні і їх можна виконати різними способами. У підсумку програму дуже просто освоїти і дуже комфортно працювати, легко підібрати для себе найбільш зручний алгоритм редагування. Проект пропонує ряд відеокерівництво і FAQ дозволяють отримати загальне враження про роботу з Shotcut, але для повного розуміння потрібно знання англійської.
Додаємо відео в проект, за допомогою перетягування в основне вікно або відразу у вкладку Playlist. Додати також можна натиснувши кнопку «+» і вказавши на файл, видаляються файли з проекту за допомогою клавіші Del або «-«. Порядок проходження відео можна змінити, просто захопивши і встановивши в потрібне місце. У вікні перегляду дві вкладки: Source - показує поточний відео і Program - зібрані всі файли проекту. В останньому випадку початок кожного кліпу позначено цифрою 1,2,3 .... Швидко перейти до потрібного кліпу в Program можна просто клацнувши по ньому двічі в вікні Playlist або натиснувши цифру на клавіатурі, після чого курсор встановиться в початок.
Можна надходити навпаки перетягувати файл у вікно відтворення програми, потім як є або після деякої обробки (наприклад прибравши зайве), тягти відео його в вікно Playlist, після чого в проект додасться новий кліп. Варіантів як бачимо багато. Крім відео в проект можна додавати зображення і аудіофайли.
В меню File - Open Other знайдемо ще кілька цікавих пунктів, що дозволяють відкрити потік, захопити відео (HDMI, Video4linux, екран), аудіо (Pulse, JACK і Alsa) і згенерувати відео (шум, колір і кілька пресетів). Причому якщо достатньо потужності можна одночасно захоплювати відео з екрану і працювати з проектом.
Тепер можна програти файли причому можна збільшити швидкість (натиснувши двічі L) і напрям відтворення (J) або за допомогою мишки. Використовуючи клавіші Page Down / Up можемо переміщатися посекундно вперед / назад.
За замовчуванням відображається весь трек, але захопивши трикутники на часовій шкалі і зсунувши їх за допомогою мишки можемо обмежити трек певною ділянкою. Як варіант запустити відтворення і в потрібних точках натиснути клавіші I (In, початок) і O (Out, кінець). Переміщатися між початком і кінцем зазначеної ділянки можемо за допомогою клавіш зі стрілками Right (або K + L) і Left (або K + J). Виділена ділянка можемо додати як новий кліп на Playlist, просто перетягнувши його туди. Або вибравши в меню файлу Open As Clip після чого провести необхідні операції, а потім вибрати в меню Update. Після чого відео в проекті оновиться до зробленими установками.
Всі дії в проекті відображаються в панелі History, доступна скасування операцій.
Натиснувши в верхньому меню на кнопку I (Properties) можемо переглянути і змінити деякі властивості файлу. Наприклад, якщо відео має кілька доріжок то у вкладці Audio в списку Track їх можна поміняти або зовсім відключити звук (None). Тут же повзунок Sync дозволяє синхронізувати аудіо зі звуком. Нові установки можна скинути натиснувши Reset.
Всі додані відео відображаються в Playlist, який можна прибрати за допомогою однойменної кнопки або через меню View. Також всі відео до якого недавно зверталися в програмі взагалі, є в Recent, тому файли не потрібно довго шукати. Внизу кожного вікна знаходиться ще одна кнопка з зображенням трьох горизонтальних ліній викликає меню. Така кнопка є в багатьох налаштуваннях, в кожному разі пункти будуть різні, тому просто слід познайомитися. Зверніть увагу що знову відкриті вікна (Recent, Playlist і т.д.) з'являються у вигляді вкладок, але захопивши їх мишкою можна відокремити і перемістити в будь-яке місце, розмістивши як зручніше. Щоб закрити досить натиснути хрестик в правому верхньому куті вікна.
Проект можна зберегти для подальшого редагування (в MLT файл).
Також слід ознайомитися з пунктами меню Setting в якому включається використання GPU, JACK, режим відео, режим деінтерлезінга, інтерполяції, включення зовнішнього монітора, вибирається мова (російського немає) і тема. Багато операції проводяться в реальному часі, тому наявність сучасного комп'ютера дуже бажано інакше буде пригальмовувати. Але за допомогою налаштувань в Setting можна трохи зняти навантаження з CPU. Наприклад Interpolation встановити в Nearest Neighbor.

Використання фільтрів

Додавання фільтра в проект відбувається дуже просто - необхідно перейти у вкладку Filter, якщо вона не відкрита, то вибрати View- Filters. У постачанні є 21 відео (розмиття, різкість, інвертування кольору, віддзеркалення, хвилі, баланс білого, поворот, обрізання кадру) і 9 аудіо фільтрів (нормалізація звуку, баланс, mix каналів), яких вистачає для більшості домашніх відео. Вибираємо потрібний фільтр у списку, після чого його назва з'являється у вікні. Відзначивши мишкою ми отримаємо доступ до додаткових установок. Наприклад, під час налаштування балансу білого можемо вибрати пресети, вказати колірну температуру або використовувати піпетку, що дозволяє вибрати потрібний колір в кадрі. Поточні установки відразу можемо зберегти як пресету для подальшого використання. Нормалізація звуку також не виглядає складно, включаємо фільтр, будуть показані поточні установки звуку, після цього натискаємо Analyse, далі повторюємо цю операцію для всіх кліпів проекту. Після цього звук вже не стрибає. Аналогічно працює фільтр стабілізації зображення, який може стати в нагоді коли проводилася зйомка з рук і зображення «скаче». Після його активації з'являться ручні настройки (Shakiness, Accuracy і Zoom) і кнопка Analyse (результат перевірки буде запропоновано зберегти файл). Зверніть увагу, що вставка титрів теж реалізована як відеофільтр - Text. Після його включення з'являється поле в якому слід ввести потрібний текст, вибрати шрифт, колір і вказати позицію. Останнє можна ввести вручну або скористатися пресетами, що дозволяють встановити текст в потрібне місце екрану без зайвої метушні.

Щоб відключити фільтр досить зняти прапорець біля його назви.
Власне зазначивши частина відео або зібравши всі файли в проект ми можемо перекодувати в відео потрібного формату або запустити онлайн-трансляцію. Для цього вибираємо Encode і у вікні, найбільш підходящу попередню (з більш ніж 30). Далі при необхідності можемо змінити всі можливі установки відео і аудіо (формат, кодек, дозвіл, бітрейт і т.д.), просто вбиваємо в поле потрібне значення. Якщо потрібно задати значення якого немає, вказуємо його в Other. Поле Custom дозволяє створювати свої налаштування, які можна зберегти. Далі натискаємо Encode File для кодування або Stream для трансляції. В останньому випадку отримаємо URL за яким можна підключитися до потоку. Після закінчення обробки щелком по файлу можемо викликати меню з якого перейти в каталог з готовим файлом і переглянути логи.
Поки ми розглянули найпростіший процес редагування відео (видалити зайве, використовувати ефекти і титри), часто цього достатньо для підготовки домашнього відео. Але Shotcut є нелінійним редактором, тому він цілком годиться і для більш складних проектів.

Використання Multitrack

Щоб редагувати відео на декількох треках необхідно включити timeline. Це можна зробити натиснувши кнопку на панелі або вибрати View - Timeline. Після цього додаємо кліпи перетягуючи їх з основного вікна, плейліста програми або за допомогою файлового менеджера. Якщо натиснути кнопку «+» поточний відео з основного вікна буде додано на Timeline. Інші кнопки дозволяють додати відео після поточного, замінити поточне відео або вставити відео в поточну позицію (відео на timeline при цьому розривається) або видалити. Якщо кліп кинути на інше відео розташоване на часовій шкалі, то в даний відео в цьому місці буде перезаписано новим. Тому якщо потрібно вставити шматок, але зберегти перше відео повністю, його потрібно спочатку розрізати і звільнити достатньо місця, а потім вже скомпонувати як потрібно. Як і в інших подібних рішеннях можемо захопити за край кліпу (курсор при цьому змінить вигляд) і вкоротити або розтягнути його до потрібних розмірів.
Програма вміє автоматично генерувати перехід між відео, причому сама операція виконана інтуїтивно. Якщо два відео розташувати впритул, то після закінчення першого відразу починається відтворення другого. Але захопивши мишкою стик і провівши вперед або назад можемо створити ефект переходу, про що скаже з'явився перекреслений прямокутник. Тепер в процесі відтворення одне відео плавно замінюється іншим. Якщо залишити між відео невелику відстань, то перехід буде створений автоматично. Аналогічна ситуація якщо насунути друге відео на перше. У місці перетину буде автоматично згенерований перехід. Розміри переходу також можна змінювати використовуючи мишку та навіть відокремити, тому що воно представлено як окремий кліп. Щоб змінити налаштування переходу (вид, перекриття, аудіомікс) слід його відзначити і перейти в вікно Properties. Але і це не все. Якщо навести мишку на стику двох відео в верхній кут кінця або початку кліпу, побачимо точку. Ловимо її мишкою і не відпускаючи тягнемо в сторону кліпу (тобто якщо кінець, то вліво, якщо вибрано початок то вправо), на треку з'являється тінь, а внизу показується час. Тепер при досягненні зазначеної ділянки перше відео буде поступово приглушатися, а друге навпаки проявлятися.
У самому низу під заголовками розташований повзунок дозволяє розтягнути доріжки в ширину. Кожне відео також має своє меню в якому його можна видалити, додати як кліп і розрізати (Split at play head, гаряча клавіша S). Відрізаний шматок надалі можемо обробляти як окремий кліп. Пусте місце в доріжці також видаляється через контекстне меню в якому єдиний пункт Remove. Вообщем тут нічого несподіваного.

Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо. Нова доріжка з'являється вище і має більший пріоритет тобто відео на ньому перекриває нижні доріжки. Додаються файли на неї аналогічно, тільки тепер можемо ще перетягнути кліп з першої доріжки. Якщо додана аудіодоріжка, то при перетягуванні на неї кліпу, природно, що залишиться тільки аудіочасть, відео в проекті участі не братиме.
Назви доріжок можемо змінити, щоб легше було орієнтуватися. У самому треку бачимо три букви: M (Mute) - відключає звук, H (Hide) - по суті відключає доріжку без видалення її та С (Composite). У релізі 14.09 поліпшена функція композітінга тепер для настройки розміру, положення і прозорості відео або графіки, не потрібно застосування фільтрів. Але поки реалізовано ще не зовсім повно, в даний час немає можливості регулювання розміру, тривалості і положення другої доріжки. Працює композітінг дуже просто. Переносимо на верхню доріжку матеріал який буде перекривати нижню і потім включаємо кнопку С. Якщо це буде прозорий GIF, SVG або TGA з написом, отримаємо субтитр. Також можна підготувати друге відео меншого розміру в Quicktime або HTML5, яке потім помістити по верху основного.
Кнопка Меню дозволяє додати ще аудіо і відео доріжку, зробити вигляд треку більше або менше (щоб більше вмістилося на екрані), прибрати / показати аудіо

***

Як бачимо в Shotcut немає нічого складного, це зручний простий відеоредактор з усіма необхідними функціями.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: