Огляд пакета Вільний Офіс Проф - набору безкоштовного програмного забезпечення


Програми, поширювані під вільними ліцензіями, представляють серйозну альтернативу комерційним програмам. Як приклад можна привести американський штат Массачусетс, який встановив в якості основного для офісних документів формат OASIS OpenDocument. Фактично це оголошення програми OpenOffice.org в якості офіційної програми для документообігу в штаті. Може, і нам придивитися до цього досвіду?

Поширенню офісних програм з відкритим кодом в Росії заважає, як не дивно, наша одвічна любов до безкоштовного. Пакет MS Office є мало не на кожному диску з програмами, йому навчають на тисячах комп'ютерних курсах, в сотнях ліцеях та вузах. Гроші за крадені програми зазвичай не сплачуються, а то, що бізнес при цьому наражається на небезпеку потрапити під гарячу руку контролюючих органів, чомусь забувається.

А чи не краще встановити в офісі цілком легальний OpenOffice.org і спати спокійно? Тим більше що робота в цьому пакеті практично не відрізняється від усім добре відомого MS Office. Отримати OpenOffice.org можна без проблем - завантажити з російської сторінки OpenOffice.org або придбати в пакеті з іншими програмами на CD, наприклад пакет "Вільний Офіс Проф". Може здатися, що купувати безкоштовні програми - нерозумно. Але це не так. Укладач такого диска забезпечує підтримку користувачів, крім того, ви рятуєтеся від необхідності тягти сотні мегабайт з Мережі, та ще з ймовірністю скачати битий архів.

Установник пакету Вільний офіс

Пакет "Вільний Офіс Проф 3.0" являє собою добірку офісних та інших програм, які розповсюджуються під вільними ліцензіями. Він є цікавою альтернативою комерційним програмам, таким як MS Office, MS IE, HTML-редакторів, інтернет-пейджерам, програмами верстки та графічних редакторів. Іншою особливістю пакету є те, що всі програми з цього пакету можуть працювати на комп'ютерах під управлінням операційної системи Linux і на комп'ютерах під управлінням операційної системи Windows.

Попередня, друга, версія "Вільного офісу" вийшла майже два роки тому. Користувачі досить довго чекали поновлення, і ось 20 червня цього року цей пакет програм компанія ALT Linux випустила в новій редакції. Пакет став більш функціональним, тепер він може не тільки працювати з офісними документами і Інтернетом, а й здійснювати верстку за допомогою Scribus, працювати в векторній графіці за допомогою Inkscape. Пакет поповнився і іншими програмами. Про найбільш значущих змінах ми і розповімо.

OpenOffice - Writer

До складу "Вільного офісу" увійшов зовсім свіжий, що вийшов в березні цього року OpenOffice.org версії 2.0.2. Основні нововведення другої версії: підтримка формату OASIS OpenDocument, перепроектований призначений для користувача інтерфейс і новий модуль бази даних. Крім того, OpenOffice.org 2.0 пропонує поліпшену підтримку формату PDF (тепер документи в форматі PDF можна створювати в один клік натисканням на кнопку на панелі інструментів). У пакеті з'явився чудовий модуль електронних таблиць, тісніша інтеграція з робочим столом і цілий ряд інших особливостей, які використовують розширені можливості XML, наприклад створення, редагування і використання Xforms. Openoffice.org досить успішно працює з документами MS Office (формати DOC, XLS, PPT).

Scribus - додаток для візуальної верстки документів

Незважаючи на суттєво виросли можливості основного компонента пакета "Вільний офіс", головним для користувачів буде поява в пакеті нових програм. Перш за все - це Scribus, додаток для візуальної верстки документів, створене для користувачів Linux / Unix / Mac OS X і Windows, за концепцією аналогічне Adobe InDesign і QuarkXPress. програма Scribus повністю локалізована. Вона може створювати документи, що вимагають гнучких макетів і серйозних можливостей по обробці зображень, а також точного управління типографікою і розмірами зображень. Програма виводить файли в форматі PDF (з підтримкою великої кількості можливостей PDF, включаючи інтерактивні), може робити експорт в формат EPS. Професіонали цілком можуть розглядати цю програму як альтернативу QuarkXPress, незважаючи на те що на даний момент Scribus дещо відстає за своїми можливостями.

Inkscape - векторний редактор

Іншим серйозним доповненням в пакеті можна назвати векторний редактор Inkscape . Основні можливості програми: підтримка альфа-каналів, робота з шарами, використання обтічного тексту, градієнтної заливки, наявність фільтрів, експорт та імпорт всіляких графічних форматів. Хочеться відзначити плавність скролінгу редагованої графічної області, чого немає навіть у комерційних програм. Inkscape оснащена розширеної довідкової системою, в якій наводяться поради та приклади роботи з редактором, правда, поки на англійській мові. В рамках проекту Google Summer of Code створений інструмент Connector, що дозволяє автоматизувати відображення зв'язків між об'єктами. Система Inkboard Collaborative Editing дозволяє пов'язувати віддалених користувачів Inkscape в мережу для спільного одночасного редагування загального малюнка. Дизайнери оцінять підтримку графічних планшетів зі змінною силою натискання і нахилу пера.

NVU - WYSIWYG-редактор

Наступне нововведення: візуальний (WYSIWYG) HTML-редактор NVU . Ця програма повністю русифікована, включаючи файл допомоги. По можливостях вона, звичайно, поступається іменитим HomeSite, FrontPage і Dreamweaver. Але це не означає, що NVU не є повноцінним редактором, більш того, можна навіть сказати, що цей редактор має свою спеціалізацію: з ним зручніше за все працювати в режимі онлайн, коли редагуються сторінки працюючого сайту. Для роботи зі сторінками передбачено кілька варіантів їх відображення: візуальний редактор, редактор з відображенням тегів, редактор вихідного коду і вікно попереднього перегляду. NVU дозволяє створювати і використовувати шаблони, що особливо зручно при роботі над проектами з однаковим дизайном. Правда, перегляд сценаріїв JavaScript, фреймів, посилань і анімованої графіки можливий тільки в зовнішньому браузері. Дуже легко в цьому редакторі працювати з таблицями. Для роботи з каскадними стилями є власний редактор CaScadeS з двома режимами редагування, який може використовуватися для формування внутрішньої чи зовнішньої таблиці стилів. У програмі передбачена завантаження по протоколу FTP створених сторінок відразу по їх створенні.

Всі вищеописані програми будуть більш цікаві для професіоналів і корпоративних користувачів. Але в пакет включені і програми, що представляють інтерес для всіх.

Першим з таких додавань в пакеті буде 7-Zip - файловий архіватор з високим ступенем стиснення. У програмі використовується власний оригінальний формат стиснення 7z. Цей формат забезпечує хороші результати стиснення на різноманітних вихідних даних, навіть на графічних файлах. У деяких випадках результати стиснення на 30-50% вищі, ніж в традиційних ZIP-файлах. Список підтримуваних форматів включає в себе ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, RPM і DEB. Що особливо цінно: файли, упаковані в форматі 7z, можна зробити саморозпаковується, тобто для доступу до їхнього вмісту на іншому комп'ютері не потрібно буде встановлювати 7-Zip. Правда, в цьому випадку розмір файлу істотно зростає і втрачає переваги зі стиснення. Програма здатна інтегруватися в оболонку операційної системи, але, на жаль, вбудовується вона тільки в один файловий менеджер - FAR.

SIM - icq-клієнт

І останнім нововведенням в пакеті "Вільного офісу" стала серія програм для спілкування в Інтернеті в режимі реального часу (їх ще називають інтернет-пейджерами). Таких програм три: Gaim, Sim, Psi.

Gaim 1.5.0 - це версія для Windows популярного серед користувачів Linux інтернет-пейджера. Він підтримує таку функцію, як шифрований чат. З ним можна спілкуватися мало не на всіх наявних протоколах інтернет-пейджерів - ICQ, MSN, Yahoo !, Jabber, IRC, AIM, Zephyr і Gadu-Gadu, тобто Gaim може замінити собою цілий пакет програм.

SIM (Simple Instant Messenger) - клієнт для обміну миттєвими повідомленнями, що має модульну структуру і підтримує різні протоколи. Програма працює на багатьох платформах - X11, MS Windows і Mac OS X. Список підтримуваних протоколів менше, ніж у Gaim: ICQ, AIM, Jabber, MSN, Yahoo !, LiveJournal, але можливе використання декількох різних акаунтів для одного протоколу і доступна відкладена синхронізація контактів на сервері.

"Вільний офіс" випускається компанією "1С" в двох версіях: звичайній - на одному CD і в професійній версії - на двох компакт-дисках з книгою і технічною підтримкою протягом 30 днів після першого звернення. Зміни в пакеті в новій версії і в самих програмах пакета досить значні, істотно виріс функціонал як окремих компонент, так і продукту в цілому. Крім згаданих нових програм в пакет і раніше входять браузер Firefox, поштовий клієнт Thunderbird, графічний редактор GIMP.


Може, і нам придивитися до цього досвіду?
Org і спати спокійно?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: