IT-World: Вибираємо ДБЖ для захисту настільного ПК

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін Семен Гороть

| 02.11.2015

Чи потрібен нам ДБЖ

Як підібрати ДБЖ для ПК типової конфігурації

Яку модель ДБЖ вибрати

Що важливо захистити крім системного блоку

Чи потрібен нам ДБЖ

Якість електропостачання у вітчизняній електромережі давно стало притчею во язицех: я повсюдно зустрічаюся з наслідками збоїв, що виявляються або в пошуках майстра для ремонту дорогої електроніки, або в продажу пошкоджених приладів. Причому страждає все: від пральних машин до акустичних систем. Зрозуміло, дістається і персональних комп'ютерів, причому саме стаціонарним: ноутбуки захищені в силу наявності батареї і блоку живлення (адаптера), розрахованого на дуже широкий перепад напруги (від 100 до 240 В). Звичайно, якщо з вини сантехніків-зварників або електриків-комунальників на домашні розетки прийшло 380 або більше вольт - горять і ноутбучні БП; але зазвичай далі адаптера справа не йде, сам ноутбук виживає.

Я двічі позбавлявся комп'ютерів через проблеми з електроживленням: в перший раз віддав в ремонт вийшов з ладу джерело безперебійного живлення і поплатився за це, розлучившись практично з усією начинкою ПК. У живих по дивній випадковості залишився лише процесор і другий жорсткий диск.

Нерідко проблеми викликає не тільки стрибок напруги, наприклад комп'ютер, вирубали від зникнення напруги в електромережі, може вже не включитися через пошкодження системних даних, що і сталося на іншому моєму комп'ютері. Правда, в цьому випадку обійшлося трьома годинами копіткої відновлення працездатності конфігурації, і приблизно тиждень пішов на «виловлювання» непомічених проблем і повноцінне відновлення конфігурації та налаштувань. Будь-який з цих проблем можна було б з легкістю уникнути, якби десктоп був приєднаний до електромережі через ДБЖ.

Як підібрати ДБЖ для ПК типової конфігурації

Про те, як підрахувати необхідну вам потужність ДБЖ, читайте у врізки . А я відразу перейду до практичної частини і як приклад розгляну два десктопа типових конфігурацій.

Конфігурація 1. Бюджетний ПК для сім'ї

Потужність блоку живлення (БП) в системному блоці - 400 Вт;

РК-монітор діагоналлю 19 дюймів - 40 Вт;

Акустична система - 5 Вт;

Принтер - 17 Вт;

В сумі це становить 462 Вт.

Розраховуємо повну потужність (в вольт-амперах). Вона складе 462? 1,4 = 647 В · А.

Зрозуміло, ДБЖ потужністю 500 В · А, запропонованого продавцем в магазині, не достатньо для забезпечення потреб нашого бюджетного ПК. Навіть якщо ми виключимо всі, крім комп'ютера і монітора (440 × 1,4 = 616 В · А), його все одно не вистачить. Працювати він, звичайно, якось буде (ми ж пам'ятаємо, що в основному енергоспоживання менше граничної потужності блоку живлення!), Але чи довго і надійно - це питання. Насправді з урахуванням рекомендованого запасу (70%) нам буде потрібно ДБЖ з вихідною потужністю - 900 В · А, або 650 Вт. Цей параметр можна сміливо збільшувати до 1000 В · А: напевно до ДБЖ знадобиться приєднати сканер, модем для доступу в Інтернет або інше обладнання. Звичайно, для такого комп'ютера можна придбати і ДБЖ простіше: цілком достатньо, щоб він забезпечив 5-10 хвилин для коректного вимикання комп'ютера в разі зникнення електрики. Для цієї мети підійде будь-яка модель, виконана за технологією StandBy UPS .

Конфігурація 2. Ігрова станція

Тут ми маємо більш високе енергоспоживання і підвищені вимоги до надійності: адже нам потрібно не тільки робота в дуже навантаженому (граничному) режимі, але і збільшений час автономної роботи. З власного досвіду знаю, що припинити грати миттєво неможливо: або треба пройти рівень в грі до кінця, або оповістити інших гравців про проблему (якщо це онлайн-шутер або MMORPG). Так чи інакше буде потрібно час, і чимале: від 15 хвилин до години. Значить, і запас по потужності повинен бути солідним, а сам ДБЖ - надійним.

Переходимо до параметрів:

Потужність БП в системному блоці - 600 Вт;

РК-монітор діагоналлю 24 дюйма - 60 Вт;

Акустична система - 40 Вт;

Додатково можуть бути підключені спеціальні ігрові пристрої - рулі, джойстики та інші девайси з автономним живленням, також може бути і два монітори: додамо ще 100 Вт;

Швидше за все, до системи буде підключений і лазерний принтер: відомо, що більшість завзятих ігроманів - студенти, а їм він необхідний більше, ніж струменевий. Додамо 300 Вт.

В сумі це складе 1200 Вт.

Аналогічно до попереднього варіанту розраховуємо повну потужність (в вольт-амперах). Вона складе 1200? 1,4 = 1680 В · А, отже, врахувавши 70% -ний запас по потужності, необхідний ДБЖ, розрахований на 2400 В · А, або 1800 Вт. Тут є нюанс: для забезпечення тривалого часу автономної роботи можна придбати більш потужний ДБЖ (скажімо, з дворазовим запасом, тобто близько 5000 В · А), але набагато краще вибрати модель розрахункової потужності, але з можливістю підключення додаткових батарей - в результаті це обійдеться значно дешевше. Безумовно, далеко не завжди така потужність необхідна, адже ми зробили примірку з досить пристойним запасом по обладнанню. У загальному випадку досить обмежиться потужністю 2000 В · А.

Яку модель ДБЖ вибрати

Практично всі вендори випускають приблизно схожі ДБЖ, хоча і старанно рекламують власні розробки, заявляючи про «революційності» їх фірмових технологій. Не можна сказати, що це зовсім не так, але тут більше маркетингу, ніж реальності. Це не означає, що китайський нонейм буде настільки ж хороший, як продукція А-бренду: він буде незмірно гірше, ніж будь-який виріб з ім'ям. А серед виробників з ім'ям вибирати можна з як особистих переваг, так і керуючись бюджетом. Крім того, можна звертати увагу на такі дрібниці, як можливість інтерактивного управління пристроєм (автоматичне коректне завершення і відновлення роботи персонального комп'ютера), наявність розетки для захисту телефонної лінії і локальної мережі або виходу для живлення USB-пристроїв.

Наприклад, для першої типової конфігурації (бюджетний ПК) непоганим вибором буде модель APC 900VA Back-UPS Pro . Крім необхідної для наших завдань потужності вона має можливість захистити телефонну лінію і локальну мережу, час повного заряду батарей не перевищує восьми годин, а робота в автономному режимі з повним навантаженням - 4 хвилини. Якщо врахувати, що споживана потужність в момент зникнення електроенергії буде не граничної, то цей час може скласти і 8-10 хвилин - більш ніж достатньо для коректного завершення роботи системи та збереження всіх важливих даних.

Якщо врахувати, що споживана потужність в момент зникнення електроенергії буде не граничної, то цей час може скласти і 8-10 хвилин - більш ніж достатньо для коректного завершення роботи системи та збереження всіх важливих даних

Для ігрового ПК я б порадив що-небудь з модельного ряду Powercom, оскільки сам віддаю перевагу виробам цієї компанії. Непоганим вибором стане модель з серії Imperial - IMD-2000AP , Що володіє великим часом автономної роботи - до 40 хвилин при максимальному завантаженні. У неї дуже зручно реалізована заміна батарей, і є захисний порт для локальної мережі і телефонної лінії. Дуже корисно і те, що час максимального заряду батарей становить всього чотири години, що приблизно вдвічі менше, ніж звичайно. Автоматичне регулювання напруги (AVR) допускає корекцію вихідного напруги без перемикання на батареї в діапазоні вхідної напруги 162-275 В.

Автоматичне регулювання напруги (AVR) допускає корекцію вихідного напруги без перемикання на батареї в діапазоні вхідної напруги 162-275 В

Що важливо захистити крім системного блоку

Наостанок згадаю про те, що джерело можна (і потрібно) використовувати не тільки для захисту системного блоку (хоча багато хто думає саме так). В обов'язковому порядку повинна бути підключена зв'язка «системний блок - монітор» - це забезпечить можливість нормально завершити роботу. Крім цього, важливо захистити і інші дорогі прилади: принтери, сканери, акустичні системи, мережеві пристрої (точки доступу, маршрутизатори, модеми). Це абсолютно не означає, що необхідно придбати суперпотужний ДБЖ: навпаки, набагато практичніше використовувати кілька пристроїв для харчування різних груп споживачів. Наприклад, персональний комп'ютер (з монітором і принтером) - окремо, мережеве обладнання - окремо. Таким чином ви не тільки заощадите на покупці, а й вирішите багато інших проблем. Зокрема, при виході з ладу одного ДБЖ тимчасово можна скористатися іншим.

Взагалі, ідеальним варіантом захисту побутової електронної техніки в умовах нашої системи електропостачання можна вважати тільки один - установку на вході в квартиру / будинок потужного стабілізатора напруги, і тільки потім - до кожного важливого споживачеві свій ДБЖ простіше.

Врізка 1. Як підрахувати необхідну потужність ДБЖ

Вибір ДБЖ - справа не зовсім тривіальне. Крім того, що існує кілька їх різновидів (розрізняються надійністю, якістю видається напруги і, відповідно, ціною), є ще й такий важливий параметр, як розрахунок потужності ДБЖ. Підбираючи потужність, не можна обійтися зразковими розрахунками: звичайно, рідко домашній стаціонарний ПК споживає понад 300 Вт, але це не привід купувати недорогий ДБЖ з такою ж потужністю: пікові значення енергоспоживання можуть бути перевищені в кілька разів.

Тому рекомендується вибирати бесперебойник так, щоб максимальне навантаження не перевищувала 70% від розрахункової (вихідний) потужності ДБЖ (як правило, вказується в його характеристиках), а розрахувати саму навантаження доведеться самостійно.

Для цього не обов'язково запрошувати фахівця або вишукувати в Інтернеті точні параметри кожного споживача (центрального процесора, відеокарти, жорсткого диска, кількох кольорів і т. Д.), Ми скористаємося більш простою формулою.

Справді, передбачається, що підрахунок потужності всієї начинки комп'ютера виконаний в момент придбання і має деякий запас на пікові навантаження і за результатами розрахунків підібраний блок живлення.

Так, якщо в процесі складання було виявлено такі значення:

Процесор - 65 Вт;

Материнська плата - 40 Вт;

Відеокарта - 170 Вт;

HDD в сумі - 40 Вт;

DVD-привід - 20 Вт;

Інше - 30 Вт;

Втрати перетворювачів - 20%,

то підсумкове споживання складе 365 Вт (без урахування втрат), а з їх урахуванням дорівнюватиме 438 Вт. Відповідно, вибір буде зроблений мінімум на користь 500-Вт блоку живлення; грамотний складальник встановить 620-Вт модель. Якщо ж розрахунок блоку живлення виконаний некоректно, без запасу або з мінімальним запасом - що ж, все одно наш ПК працює, і нам необов'язково знову перераховувати сумарну потужність, враховуючи кожен вузол. Досить знати потужність блоку живлення комп'ютера, а також потужність всіх підключених периферійних пристроїв - монітора, принтера, акустичної системи - того, що планується включати через ДБЖ. При підрахунку сумарної потужності обладнання (вона, як правило, вказана на корпусі або в паспорті пристрою) важливо знати, що в характеристиках потужність може вказуватися як у ВАТ (Вт), так і в вольт-амперах (В · А). При цьому для ИБП часто призводять значення саме в В · А. Для правильного підрахунку потужності можна прийняти спрощену формулу, при якій 1 В · А дорівнює 1,4 Вт.

Другий важливий параметр - час автономної роботи. Для більшості найбільш поширених джерел безперебійного живлення (за умови максимального навантаження) час автономної роботи від акумуляторів становить від 3 до 15 хвилин. Зрозуміло, воно збільшується, якщо навантаження на ДБЖ менше максимальної.

Врізка 2. Які існують типи ДБЖ

Standby UPS

Найпростіші і недорогі ДБЖ. Вони не стабілізують вихідну напругу, повторюючи на виході все те, що на вході (амплітуду і частоту), зате забезпечують пасивну фільтрацію вхідного напруги, а при падінні / підвищенні вхідної напруги щодо певного рівня (наприклад, падіння нижче 180 В), переходять на акумулятори, працюють від батарей кілька хвилин і відключають навантаження. З їх допомогою можна забезпечити необхідний мінімум захисту техніки: від зникнення, провалів і надмірного підвищення напруги в електромережі.

Smart UPS, або лінійно-інтерактивний ДБЖ

Свою назву отримав від легендарної серії лінійно-інтерактивних джерел безперебійного живлення Smart-UPS компанії APC by Schneider Electric . Будучи одним з найвідоміших в світі виробників ДБЖ для персональних комп'ютерів, серверних кімнат та дата-центрів, компанія впровадила ряд унікальних інновацій, що дозволяють не тільки зберігати дані, але і управляти групами розеток бесперебойніка, перенаправляючи електроенергію на найбільш важливі пристрої, а також програмувати сценарії поведінки ДБЖ в разі відключення електрики. І хоча пристрої APC Smart-UPS більше орієнтовані на підтримку серверного обладнання, для захисту домашнього ПК їх теж можна використовувати, особливо якщо мова йде про дорогу комп'ютері або обладнанні домашнього офісу.

Середні за вартістю і самі бажані ДБЖ. На виході видають стабілізовану напругу, підтримуючи його за допомогою автотрансформатора (бустера). Так, при 220 В на вході - на виході 220 В; 210 В - 210 В; при падінні до 190 В, «додають» 20 В, даючи на виході 210 В. Можуть працювати в широкому діапазоні вхідних напруг без переходу на акумулятори. При роботі в нормальному режимі не коригують частоту. Обов'язково оснащені пасивними фільтрами, які очищають змінну напругу від електромагнітних завад. При зникненні вхідної напруги лінійно-інтерактивні ДБЖ переходять на автономну роботу від акумуляторів. Моделі даного типу, обладнані додатковими батареями, можуть підтримувати роботу комп'ютера більше години.

Double conversion UPS

ДБЖ з максимальним класом захисту. Повністю перетворять надходить на вхід змінну напругу в постійне, а потім виконують зворотне перетворення. Захищають від будь-яких проблем в електропостачанні, але коштують дуже дорого, через що застосовуються найчастіше в серверних рішеннях.

Ключові слова: джерело безперебійного живлення

Вона складе 462?
Вона складе 1200?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: