Порівняння характеристик лужних батарейок і акумуляторів типорозміру АА / Antonovich.me

  1. Трохи про методику збору та обробки експериментальних даних

Давно відомо, що не всі йогурти батарейки однаково корисні. Також ні для кого не є секретом, що лужні (Або, як їх ще називають, алкалінові) батарейки мають кращі характеристики, ніж сольові . Але наскільки саме вони гарні? На відміну від акумуляторів, ємність яких в ампер-годинах або ват-годинах вказується на упаковці, батарейки задовольняються розпливчастими епітетами типу "Super", "Turbo", "Plus", "ПРАЦЮЮТЬ ДО Х РАЗ ДОВШЕ" та іншими, на які не скупляться виробники. В результаті у покупця може скластися враження, що лужні батарейки за своїми характеристиками перевершують всі інші джерела живлення аналогічного форм-фактора, в тому числі і акумулятори. Але чи так це насправді?

Для з'ясування реальних можливостей батарейок я зібрав невелику експериментальну установку, що складається з популярного китайського зарядного пристрою IMAX B6 , Підключеного через USB-адаптер до мікрокомп'ютеру Raspberry Pi.

Користуючись режимом розряду постійним струмом (200 мА) до кінцевого напруги 0.8В, я протестував кілька популярних лужних батарейок типорозміру AA ( "пальчикових"). Підключена до зарядного пристрою "малинка" записувала в лог-файл напруга на батареї в процесі її розряду. Крім цього, такий же тест пройшли пара нікель-метал-гідридних акумуляторів того ж типорозміру (Sanyo Eneloop 1800mAh і Varta Ready2Use 2100 mAh). За отриманими даними були побудовані графіки кривих розряду, а також проведена оцінка ємності протестованих елементів живлення.

Отже, спочатку криві розряду:

Отже, спочатку криві розряду:

Результати для мене виявилися дещо несподіваними - хвалені алкалінові батарейки не такі вже й ємні, як їх описують виробники! Навіть незважаючи на те, що напруга на них відразу після початку розряду вище, ніж на акумуляторах (1.6 ... 1.75В проти 1.3 ... 1.45В), під навантаженням через деякий час ця різниця нівелюється за рахунок того, що криві розряду акумуляторів мають досить тривалий плато, в межах якого напруга на них змінюється незначно. Батарейки, навпаки, такого плато практично не мають, напруга на них знижується в першому наближенні лінійно до рівня приблизно 1В, після чого крива розряду круто йде вниз.

Для отримання оцінки відданої в процесі розряду енергії (в джоулях), було проведено підрахунок охоплених кривими розряду площ на площині напруга-час з наступним множенням на струм розряду. В результаті вийшла наступна табличка:

Елемент Енергія, Дж Ємність, мА · год Panasonic Alkaline 6046.96 тисячі чотиреста сорок дві Panasonic Everyday 6830.7 1637 Energizer Plus 7328.21 1798 Duracell Turbomax 7395.7 1773 Sanyo Eneloop 7513.83 1743 Panasonic Pro 7703.3 1 853 Energizer Maximum 8310.02 2001 Varta Ready2Use 8310.19 2000

У таблицю також додана виміряна зарядним пристроєм ємність (в мА · год) для кожного з протестованих елементів живлення.

Отже, з наведених вище графіка і таблиці можна зробити наступні висновки:

  • Фактична кількість різниться лужних елементів не так вже й велика. Порівнянної з Ni-MH акумуляторами ємністю володіють лише найдорожчі батарейки.
  • Б про більша ємність в мА · год необов'язково означає б о більшу запасається енергію (порівняйте результати батарейки Duracell Turbomax і акумулятора Sanyo Eneloop).
  • Батарейки має сенс використовувати в пристроях з малим споживанням (наприклад, пультах дистанційного управління, годинах), де використання акумуляторів економічно невиправдано, або в пристроях з розширеним температурним діапазоном (наприклад, зовнішніх датчиках метеостанцій), так як в таких умовах акумулятори володіють підвищеним саморазрядом.

Трохи про методику збору та обробки експериментальних даних

Логгірованіе надходять з зарядного пристрою даних проводилося модифікованим perl-скриптом від Niobos . USB-порт був налаштований в режим 9600 8N1 командою stty:

$ Stty -F / dev / ttyUSB0 cs8 -cstopb -ixon raw speed 9600

Лог в текстовому вигляді зберігався командою

$ B6_decode.pl </ dev / ttyUSB0 | tee out.txt

Після закінчення процесу розряду .txt-файли перетворювалися в .dat-файли з форматом, придатному для побудови графіків за допомогою утиліти gnuplot . Оцінка відданої при розряді елементами енергії проводилася скриптом estimate_energy.sh.

Бажають поекспериментувати самостійно можуть завантажити вищезгадані скрипти тут .

Але чи так це насправді?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: