Інструменти для БД

Як було написано в анотації до однієї з програм, про які я зараз вам розповім, "Database development is a hard task". Тобто, у вільному перекладі, розробка баз даних - справа непроста. І з цим, мабуть, складно не погодитися. Бази даних часом використовуються в таких галузях, що на плечі розробника лягає величезна відповідальність. Тому розумний і правильний дизайн самої архітектури БД - ось головне завдання, на якій необхідно зосередитися на початковому етапі розробки системи управління даними. Однак, самі розумієте, зробити це можна тільки в тому випадку, якщо інструмент, за допомогою якого цей самий дизайн розробляється, дозволяє розробнику не відволікатися на всякі дрібниці. Отже, вибір такого інструменту - завдання не меншою важливості, ніж сам дизайн БД. Щоб допомогти вам визначитися з вибором інструментарію, я і розповім про пару програм, які можуть стати хорошими помічниками в справі розробки архітектури баз даних.


DeZign for Databases

Відомо, що замінювати букву "S" на букву "Z" в іменах власних особливо люблять різні хакери та інші злидні від комп'ютера. Однак ця програма не має з хакерами нічого спільного, в її назві така заміна зроблена авторами, мабуть, з метою створення оригінального і легко запам'ятовується назви для свого продукту. Ну і, в общем-то, не мені судити, вийшло у них або немає.

Знайти цей інструмент в Інтернеті нескладно, зробити це можна за адресою www.datanamic.com . Розмір дистрибутива - близько 7 Мб, однак, дивлячись на можливості "Дизайну", розумієш, що це на самій-то справі не так вже й багато.

Дивлячись на скріншот, легко збагнути, що розробка архітектури БД в DeZign'е здійснюється за допомогою ERD (Entity-Relationship Diagram), діаграм відносин сутностей.

Дивлячись на скріншот, легко збагнути, що розробка архітектури БД в DeZign'е здійснюється за допомогою ERD (Entity-Relationship Diagram), діаграм відносин сутностей

Це зручна і наочна форма представлення структури бази даних, яка, до всіх інших своїх достоїнств, має властивість подобатися начальству або замовникам. У такій діаграмі кожен об'єкт (сутність) представлений рядом своїх властивостей. Для бази даних найпростішим прикладом об'єктів можуть служити таблиці, а властивостей - поля і ключі в них. За допомогою ліній відображаються відносини між різними властивостями двох різних об'єктів. Тобто, за допомогою ключів можна зв'язати між собою таблиці, і цей зв'язок буде видна неозброєним оком завдяки зручній візуалізації архітектури БД за допомогою діаграми.

Однак, на жаль, DeZign не дозволяє створювати структуру бази, не прив'язуючись до конкретної СУБД. Тобто, розробник проектує не універсальні структуру бази даних, а підлаштовується під конкретний сервер вже з самого початку проекту. Такий підхід ускладнює перехід з однієї СУБД на іншу, але, з огляду на, що не так вже й часто потрібно таким чином переходити, можна порахувати цей мінус не дуже істотним. Крім того, програма все ж дозволяє міняти СУБД, для якої проектується база даних. Однак з цією можливістю потрібно бути обережним, оскільки в процесі конвертації проекту деякі його частини можуть загубитися через те, що СУБД, до якої переходить розробник, підтримує менше різних функцій, ніж та, яка була задана в проекті раніше.

Проект зберігається в окремому файлі, тому, якщо його випадково зіпсувати, на самій базі даних це ніяк не відіб'ється. Для того, щоб зі схеми отримати базу даних, потрібно за допомогою DeZign (меню "Schema" -> "Generate Database / Schema") згенерувати SQL-скрипт, який створить або змінить структуру бази даних. Можна генерувати скрипт не для всієї БД, а тільки для окремих її частин, які, звичайно ж, вибирає сам розробник. Перед генерацією скрипта має сенс перевірити схему на коректність, тому що інакше можна нагенеріровать багато всього цікавого на свою ж голову. Перевірка здійснюється в тому ж меню ( "Schema" -> "Check Model").

Серед інших можливостей програми хочеться відзначити підтримку збереження схеми у вигляді картинки, генерацію звітів по створеної розробником схемою, і, само собою, різні додаткові інструменти (їх можна виявити в меню "Tools"). Серед останніх є досить цікаві речі. Наприклад, засіб для уніфікації імен сутностей в схемі (щоб не було в одній схемі сутностей з іменами типу Table_1 і TABLE_2). Або засіб для пошуку і заміни типів даних, яке дозволяє переводити поля в таблицях з одного типу даних на інший, а також змінювати домени. При цьому типи даних можна перетворювати відповідно до можливостей і особливостями конкретної СУБД, що, само собою, не може не радувати. За результатами перетворення типів даних від DeZign'а можна вимагати окремий звіт.

Так що DeZign for Databases - потужний і зручний засіб для проектування БД. І якщо вам доводиться такою роботою займатися, варто мати його на увазі.


Database Workbench

Коли структура бази даних спроектована, починається процес наповнення бази даних, власне, тим, для чого вона і призначена. Тобто, даними. А ще, крім цього, БД потрібно адмініструвати. Так що тут вже одним DeZign'ом Ніяк не обійдешся. Але, з іншого боку, ніхто ж і не говорить, що потрібно обходитися їм одним. Тому дозвольте представити вам наступний інструмент, вельми і вельми корисний при роботі з базами даних - Database Workbench. Його в Інтернеті теж шукати довго не доведеться, офіційна адреса виробника - www.upscene.com , Розмір дистрибутива програми близько 13 Мб.

Database Workbench - комплексне засіб для роботи з різними базами даних для різних СУБД. Звичайно, список підтримуваних серверів у Database Workbench не такий значної, як у першій програми огляду, але пунктів в ньому теж вистачає. Програма підтримує роботу з Interbase / Firebird, MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle і NexusDB .

Для початку роботи з Database Workbench потрібно вказати встановлений на комп'ютері користувача сервер, а після зареєструвати для нього одну або кілька баз даних. Самих серверів, в принципі, теж може бути декілька, тільки навіщо комусь кілька серверів баз даних на одному комп'ютері, не зовсім зрозуміло.

Після проведення зазначених операцій можна приступати до редагування різних елементів бази даних: таблиць, тригерів, уявлень і т.д. і т.п. Всі редактори досить зручні. Так, наприклад, редактор таблиць дозволяє редагувати і структуру таблиці, і дані, які в ній містяться, і скрипт, який відповідає за її створення в базі даних. Зручний і редактор доменів, який дозволяє автоматично визначити, в яких полях яких з таблиць використовуються створені розробником домени. Редагування SQL-скриптів теж організовано вдало: редактор підтримує роздільне відображення створюють і модифікують об'єкти скриптів і, звичайно ж, підсвічування синтаксису. Завдяки зручному дереву в лівій частині головного вікна програми, яке служить путівником по вмісту бази даних, легко перемикатися між різними об'єктами БД.

За словами розробників програми, з її допомогою можна просто і красиво стандартизувати розробку баз даних (в оригіналі "With Database Workbench, you can standardize your way of development pretty easily"). Програма підтримує шаблони об'єктів, що містять код - таких, наприклад, як збережені процедури. За допомогою таких шаблонів дійсно можна стандартизувати розробку процедур. Але, на жаль, шаблонів для інших речей в Database Workbench не передбачено.

Крім редагування структури і даних в БД, Database Workbench вміє працювати і з правами користувачів. Є редактори ролей, груп користувачів і безпосередньо прав кожного з самих користувачів.

Оскільки Database Workbench вміє працювати з різними СУБД, вельми логічним виглядає присутність у програмі інструментів для міграції з однієї СУБД на іншу. Інструмент цей називається Schema Migrator і дозволяє з легкістю переносити архітектуру бази даних з одного сервера БД на інший. Під сервером тут, природно, розуміється не комп'ютер, на якому розміщується база даних фізично, а якась окремо взята СУБД. Чим гарний Schema Migrator, так це тим, що, крім стандартних підтримуваних Database Workbench'ем баз даних, він вміє працювати з джерелами даних через ODBC або ADO. Для роботи не з архітектурою БД, а з самі даними, можна скористатися такими інструментами, як Data Import і Data Pump. Перший підтримує, до всього іншого, імпорт даних з файлів формату CSV (їх можна сформувати за допомогою, наприклад, того ж Microsoft Excel). Другий інструмент підтримує обмін даними з будь-яким підтримуваним джерелом, в тому числі і за допомогою все тих же технологій ADO і ODBC. У комплекті поставки Database Workbench є версія Data Pump, що працює в режимі командного рядка.

Тепер настав час розповісти трохи про інших інструментах з Database Workbench, які винесені розробниками в окреме меню "Tools". Перший з них називається Describe Companion і служить для того, щоб розробник в будь-який момент міг згадати властивості будь-якого з об'єктів бази, з яким він має справу. Це панель, що знаходиться в правій частині вікна і доступна для перегляду при будь-якій відкритій БД. Наступний інструмент носить назву Session Recorder, і потрібен він тоді, коли розробник хоче застосувати внесені ним зміни до будь-якої з БД, вже відданої користувачам. Інструмент по імені Test Data Generator, як видно з його назви, вміє генерувати тестові дані і, відповідно, стане в нагоді на етапі тестування БД. Він має велику кількість налаштувань і підтримує інтерфейс командного рядка. BLOB Editor потрібен для роботи з полями типу BLOB, які можуть містити в собі бінарні об'єкти. Інструмент підтримує перегляд вмісту цих полів в шістнадцятковому форматі, у вигляді картинки, у вигляді HTML, у вигляді OLE-об'єкта або як тексту. Багаторівневий буфер обміну (Multilevel Clipboard) вміє зберігати не тільки останній скопійований в нього текст, а й кілька попередніх (за замовчуванням їх кількість дорівнює двадцяти). Grant Manager - один з інструментів для роботи з правами користувачів в цілях безпеки даних. Duplicate Object може легко створювати "клон" будь-якого з наявних у базі даних об'єктів, а Schema Compare дозволить легко і просто порівняти дві різні бази даних на предмет схожості архітектур. Visual Query Builder знадобиться для візуального побудови запитів до БД, а Server Output дозволить подивитися журнал роботи сервера БД без зайвих рухів мишею.

Таким чином, підбиваючи підсумок, можна сказати, що Database Workbench - чудовий засіб для розробки та адміністрування самих різних баз даних, яке підійде, мабуть, практично будь-якому розробнику (якщо, звичайно, він користується однією з підтримуваних їм СУБД).

Вадим СТАНКЕВИЧ

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: