Косатка на мільйон. Хто наживається на експорті морських ссавців в Китай і чому заборонений вилов цих тварин не можуть зупинити ні волонтери, ні чиновники

 1. Косатка на мільйон У перших косаток, яких отловщікі забрали з Охотського моря для продажу в океанаріум,...
 2. Косатка на мільйон. доларів
 3. Кити в Піднебесній
 4. Слідами отловщіков
 5. «Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»
 6. Косатка на мільйон
 7. Косатки на службі науки
 8. Косатка на мільйон. доларів
 9. Кити в Піднебесній
 10. Слідами отловщіков
 11. «Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»
 12. Косатка на мільйон
 13. Косатки на службі науки
 14. Косатка на мільйон. доларів
 15. Кити в Піднебесній
 16. Слідами отловщіков
 17. «Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»

Косатка на мільйон

У перших косаток, яких отловщікі забрали з Охотського моря для продажу в океанаріум, були імена - Орфей, Нарнія, Грація і Норд. Імена дали люди, визначивши правила нової, підневільного життя: замість моря - замкнутий простір контейнера або акваріума, а іноді - просто іржава цистерна.

Зйомка: рух «Друзі океану», монтаж: Гліб Лиманський / «Нова газета»

Косаток Орфея, Нарнію, Грацію і Норду зловили в серпні 2012 року в Сахалінській затоці і в затоці Рейнеке Охотського моря. Привезли на базу ТОВ «Білий кит» в селищі Лівадія (бухта Середня, місто Находка) - «для розгодував і адаптації». Спочатку косаток помістили в басейн з проточною морською водою, потім - в плавучий морський вольєр.

А далі - почалася «раскормка». Фахівці, які працювали з Нарнією, зауважують: який тільки рибою Чи не намагалися спокусити косатку, все без толку - спроба насильницького годування провалилася. В результаті Нарнія стала приймати їжу тільки до третього тижня неволі. Зате коли в басейні виявилися інші, Нарнію як підмінили - кит став пропонувати рибу Орфею і Півночі, намагаючись умовити тварин поїсти.

- У косаток добре розвинене соціальну поведінку, - розповів «Новій» заступник керівника програми «Білуха - білий кит» Інституту проблем екології та еволюції ім. А.Н. Северцова РАН Дмитро Глазов. - У них є певний матріархат. З самкою, поки вона жива, залишаються все її дочки і діти дочок. Формується ціла група, яка соціально взаємодіє, молоді самці приєднуються до групи. Це цілий світ.

Це цілий світ

Фото: Артем Геодакян / TASS

У вчених є думка, що косатки притаманний певний тип поведінки і спосіб життя. Коли він ламається - в голові у них теж щось ламається. Це психологічна травма.

До кінця десятих доби в вольєрі косатки почали їсти все разом, але віддаючи частину риби Нарнії. Найгірше було з мініатюрною (всього 600 кг проти 1800 кг) косатки Грац, яка відчайдушно відмовлялася приймати їжу. Співробітники навіть намагалися розгодувати тварина через шлунковий зонд. Після перенесених під час перетримки хвороб тварина нарешті стало приймати їжу. Але тут стоянка на базі ТОВ «Білий кит» підійшла до кінця, і косаток розлучили назавжди.

Нарнія і Норд виявилися в московському океанаріумі «Москваріум». Правда, не відразу. Цьому передувало укладення в іржавих цистернах в одному з павільйонів ВДНГ. Відвідувачі звернули увагу на дивні крики з павільйону «Електрифікація». З'ясувалося, що таку пересмикування тваринам організував отловщік і власник тварин - ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У цистернах косатки чекали відкриття «Москваріума», де повинні були стати «артистами». У серпні парк відкрився і просиділи в цистернах тварини демонстрували трюки на урочистій церемонії перед мером Москви і президентом РФ.

Орфей і Грація пройшли той же шлях: від свободи - до неволі. Але він зайняв більше часу. У грудні 2013 року тварин продали в один з китайських океанаріумів.

Косатки на службі науки

Комерційна видобуток косаток заборонена з 1982 року мораторієм Міжнародної китобійної комісії. І незважаючи на це, фактично кожен рік держава визначала квоту на вилов від 6 до 8 особин. Більшу частину тварин компанії-отловщікі продають в китайські океанаріум. Як це можливо?

Завдяки формулюванні «навчальні та науково-просвітницькі цілі». Тільки з такими цілями і можна відловлювати косаток. До останнього часу представники Росриболовства наполягали на тому, що відправка тварин в зоопарки, цирки та океанаріуми - цілком собі наука і освіта, а ніяка не комерція.

Але в цьому році ситуація виявилася явно не рядовий. Спочатку Міністерство сільського господарства постановило - вилов косаток зупинити. Не вийшло - в відмову пішов Тихоокеанський рибогосподарський інститут (ТІНРО), який визначає розміри вилову на Далекому Сході.

Вчені наполягли на рекордній квотою - 13 тварин в 2018 році, і стільки ж - в 2019-м. Пояснення - косатки заважають рибалкам, знищуючи улов.

Косатки в «Москваріуме». Фото: Михайло Метцель / TASS

Тільки ось на слуханнях з'ясувалося, що точна чисельність косаток вченим невідома, а квоти визначалися, виходячи з «архівних даних». Здавалося б, є привід не виділяти квоти - в кінці кінців, саме так чиновники надійшли в 2016-2017 роках, пославшись на те, що немає точних цифр по популяції.

Більш того, в липні 2018 року Генпрокуратура зробила заяву - розпочато кримінальне переслідування осіб за незаконний продаж семи косаток.

«З 2012 по 2015 рік керівництво чотирьох комерційних організацій надало до органів Росриболовства неправдиві відомості про намір використовувати косаток в культурно-просвітницької діяльності, - повідомило відомство. - Насправді зловмисники, які отримали дозвіл на вилов косаток, мали намір їх продати за кордон ».

Суму збитку Генпрокуратура оцінює в 270 млн рублів. Перевірка взята під особливий контроль, але результатів поки немає. У Генпрокуратурі «Нової» повідомили, що «вважають передчасним розголошувати відомості про осіб, причетних до незаконної ловлі та продажу морських ссавців», до закінчення перевірки.

Екологи дотримуються іншої точки зору - наприклад, «Грінпіс» виступає за те, щоб внести м'ясоїдну косатку в Червону книгу. Екологи відзначають, що вилов для океанаріумів поставив тварина під загрозу зникнення.

на Change.Org зібрано 68 тисяч підписів під петицією на підтримку заборони на видобуток і зміст косаток в неволі і ще 22 тисячі - щоб зупинити видачу квот на вилов косаток і білух.

Косатка на мільйон. доларів

З 2013 по 2016 рік у Китай було експортовано 13 косаток з Росії, загальна вартість - близько 700 млн рублів.

Від року до року ціна косаток коливалася від 17 до 85 мільйонів рублів за тварина, але після обвалу рубля в 2014 році вже не опускалася нижче планки в 67 мільйонів.

Спочатку в Китай вирушили два кити - експортером виступало ТОВ «Сочинський дельфінарій». Опис угоди не залишає сумнівів. «Косатка (лат. Orcinus orca) - водний ссавець сімейства дельфінових загону китоподібних», - так і зазначено в деклараціях. Обидва документи датовані 7 грудня 2013 року.

У перший і останній раз постачальник вкаже в документах імена китів: самець, 2005 р.н., кличка Орфей - 1 шт., Самка 2009 р.н., кличка Грація -1 шт. Про них ми вже розповіли.

Після 2013 року на ринок з вилову і продажу косаток в Китай вийшли ще три структури. Всього хабаровські компанії ТОВ «Афаліна» і «Океанаріум ДВ» продали в Китай по три косатки. Перша виручила 212 млн рублів, друга - 237 мільйонів. Зареєстрована в Находці компанія «Білий кит» відправила в Піднебесну двох тварин на загальну суму 72 мільйони. Рекордсменом за кількістю поставок косаток в океанаріум Піднебесної залишилося ТОВ «Сочинський дельфінарій», яке задекларувало 5 косаток (понад 160 мільйонів рублів).

Створюється враження, що компанії діють спільно. Наприклад, в 2014 році ТОВ «Білий кит» і «Сочинський дельфінарій» подали декларації з відловлених косатки в один день - 10 серпня. Через чотири місяці, 18 грудня 2014 року, точно так само вчинили ще дві компанії - «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У 2016 році «Сочинський дельфінарій» і «Афаліна» знову подають декларації в один день, 25 серпня. Є й інша особливість - у чотирьох компаній раз у раз збігалися номери телефонів, зазначені при подачі декларацій. Наприклад, «Сочинський дельфінарій» вказував номери «Афаліни» і «Білого кита», а представники «Білого кита» - «Океанаріума ДВ» і «Афаліни».

Поданими день в день деклараціями і загальними номерами телефонів збіги не вичерпуються. За даними СПАРК, компанії пов'язані один з одним спільними засновниками і керівниками.

Наприклад, компанії ТОВ «Афаліна» і ТОВ «Океанаріум ДВ» зареєстровані в Миколаївському районі Хабаровського краю. ТОВ «Афаліна», за інформацією СПАРК, базується в селі Інокентьєвка, «Океанаріум ДВ» - в селищі Чниррах, і за дивним збігом мають один і той же номер телефону. Компанії пов'язує фігура Олександра Позднякова. Зараз він є єдиним засновником ТОВ «Афаліна», а до 21 червня 2013 року було ще й власником 50% «Океанаріума ДВ».

Компанії ТОВ «Сочинський дельфінарій» і ТОВ «Білий кит» пов'язані через підприємця Кирила Михайлова. Засновник компанії «Сочинський дельфінарій» до лютого 2018 року володів 72% ТОВ «Білий кит», а до березня був генеральним директором цього підприємства.

Крім цього, до недавнього часу всі чотири компанії, виступали співзасновниками «Асоціації по координації діяльності в області захисту і збереження морських ссавців» (вельми говорить в нашому випадку назва).

Ємності для перевезення косаток, які використовують отловщікі. Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

До лютого 2018 року головою правління асоціації був все той же Кирило Михайлов. Крім того, підприємець виступає співвласником (72%) ТОВ «УК« Біла сфера ». Компанія управляє п'ятьма аквапарками і дельфінаріями в Росії і одним - в Єгипті, а також займалася проектуванням дев'яти аквапарків, двох дельфінаріїв і «Москваріума» на ВДНГ.

Того самого, де з серпня 2015 року мешкає косатка Нарнія, розлучена з Орфеєм і грації.

Кирило Михайлов заявив в коментарі «Новой газете», що вилов косаток на території Росії дозволений і абсолютно законний. «Косатка не є рідкісною твариною, не внесено до Червоної книги РФ і являє собою промисловий вид, щодо якої щорічно встановлюється загальний допустимий вилов», - повідомив він.

Кити в Піднебесній

У 2017 році Chimelong Ocean Kingdom в китайському Чжухаї відвідало понад 9,5 мільйона чоловік. Найбільший акваріум у світі - одночасно і арена, і єдиний притулок для кількох сотень морських мешканців. За склом з ранку до вечора йдуть шоу за участю тварин - морських котиків, дельфінів і тигрових акул.

За даними бази Import Genius , В період з 2013 по 2015 рік компанія Zhuhai Chimelong Investment & Development імпортувала дев'ять косаток з Росії. П'ять з них поставило ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У повідомленнях фігурують клички тварин. І тут ми дізнаємося старих знайомих - Грацію і Орфея. Втім, поки пару косаток відвідувачам Chimelong не демонструють. У лютому 2017 року стало відомо про відкриття в Чжухаї центру з розведення тварин.

За повідомленнями ЗМІ, саме там живуть косатки з Росії - крім Грації і Орфея, ще сім тварин.

Павільйон косаток на будівництві парку Shanghai Haichang Polar Ocean Park. Фото зроблено 9 вересня 2018 року

Одне з двох будівель океанаріуму Linyi Polar Ocean World, що в провінції Шаньдун, вказує на латинське найменування тварин - Orca bay. На сайті парку є згадка про те, що всі чотири косатки були куплені в Росії за двісті мільйонів юанів. Кількість збігається з тим, скільки косаток було задекларовано для продажу компанії Dalian Dragon-Leader.

Модель парку Linyi Polar Ocean World в китайській провінції Шаньдун

У 2017 році океанаріум Wuxi Changqiao Ocean Kingdom, який готується до відкриття, запланованого на 2019 рік, поповнили дві російський косатки.

Тварини прибутку інкогніто - завдяки компаніям ТОВ «Білий кит» і ТОВ «Афаліна», які «забули» вказати в деклараціях, що експортують саме косаток.

Замість цього в деклараціях за 2017 рік вказано більш загальне найменування - ссавці загону Cetacea (китоподібні). Втім, китайська сторона приховують не стала: Wuxi Changqiao Ocean Kingdom вказує, що з Росії прибули саме косатки. Поки будується океанаріум, тварин будуть тримати в центрі для перетримки. Про причини скритності отловщіков можна здогадатися - в 2016 та 2017 років роках дозволів на вилов косаток російські чиновники не видавали.

Число китайських океанаріумів зростає - 28 сентября відкривається Shanghai Haichang Polar Ocean Park, де глядачам обіцяють виступ чотирьох косаток. Ще як мінімум три океанаріуму Китаю заявили про свій намір придбати цих рідкісних тварин: Bayuquan Beluga World, Hainan Ocean Paradise і Qingdao Ocean Dream World. Не виключено, що саме туди в цьому році відправляться косатки з Росії.

Можна припустити, хто їх буде поставляти. В офіційній відповіді «Нової» представники Росриболовства повідомили, що в 2018 році 13 квот розділили всі ті ж чотири компанії: ТОВ «Білий кит», «Сочинський дельфінарій», «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У «Афаліни» - чотири квоти, у решти - по три.

Ми написали запит власникам китайських океанаріумів - чи знають компанії про те, що Генпрокуратура РФ визнала продаж косаток в інші країни незаконною. Відповіді не було.

Слідами отловщіков

- Ми скасували всі свої плани, - зізнається капітан експедиції «Друзі океану» В'ячеслав Козлов. - Ідея експедиції по слідах отловщіков народилася спонтанно. Те, що буде проводитися вилов, дізналися тільки в травні.

До цього передбачалося, що квота буде нульовий і хоча б в цьому році отловщікі залишаться без роботи. Спостерігати за виловом косаток в Охотському морі команда волонтерів з семи осіб вирушила 30 липня, а через місяць повернулася додому.

Експедиція вирушила туди, куди за косатки приходять отловщікі - в північно-західну подзону Охотського моря. У перший же день експедиції отловщікі відкрили стрілянину. За квадрокоптера, за допомогою якого волонтери планували спостерігати за ловом.

- Ніхто не очікував такої реакції, - згадує В'ячеслав. - Просто, вважайте, незнайомі люди привіталися і тут же - давай стріляти по квадрокоптера! Адже ми пролітали над вільною територією.

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

Незабаром підійшло судно «Юрій Швецов» з двома косатки на борту, і представник отловщіков «прояснив» ситуацію. «Навіть не думайте запускати - ми будемо збивати», - наводить його слова В'ячеслав.

В експедиції Олександр Крамчаніков відповідав за безпеку. За його словами, отловщікі активно протидіяли волонтерам.

- Єдине, що ми просили, це показати нам тварин, переконатися в їх безпеці, - обурюється Олександр. - Нам сказали «ні».

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

В учасників експедиції є версія, з чим може бути пов'язана така реакція.

- Ми не збиралися перешкоджати вилову, - зазначив В'ячеслав. - Бажання відловлювати косаток без свідків обумовлено економічними втратами.

Будь-яка зафіксована смерть косатки - це великий збиток для організації отловщіков - і фінансовий, і репутаційний.

- Фінансовий - це мінус одна квота, відповідно, величезні гроші. Репутаційний - світове співтовариство і так розуміє, що при вилові тварини гинуть. Якщо буде підтвердження, то відомі прецеденти, коли навіть китайські океанаріуми розривали контракти на покупку косаток.

У підсумку за отловщікамі «Друзі океану» спостерігали здалеку. Учасники експедиції зізнаються, що команда була оснащена найкращим чином: катамарани, спеціально підготовлені катери, відмінна зв'язок, берегова підтримка і навіть вертоліт. Все це використовувалося в процесі лову.

Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

«Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»

Як тільки в затоці з'являються косатки, з маленькою бухти виходять парні катамарани, пов'язані між собою так званої гаманцеві мережею, розповідають учасники експедиції. «У певний момент суду розходяться, обметивая тварин. Скільки косаток вдається дістати з мереж, скільки заплуталося і загинуло, нікому не відомо », - зазначає В'ячеслав.

Про яку гуманності може йти мова? - зауважує він. - Не можна сім'ю косаток обмітати і сказати: «Ось ти залишаєшся з нами, а ви там давайте пливіть».

- Ми бачили, як дорослий самець заплутався, а вони можуть досягати шести тонн і його фізично неможливо відловити. Так відбувається вбивство тварин. Відбирають тих, хто поміщається в контейнер. Ми задавали ці питання отловщікам. І крім фраз, «це просто бізнес», відповідей не отримували.

В останній день експедиції табір «Друзів океану» розгромили. Це сталося після того, як в безіменну бухту біля затоки Костянтина зайшла сім'я з п'яти косаток, і учасники експедиції вирішили піти за отловщікамі, які рушили в бік зграї.

- Ми побачили, як отловщікі виводять катамарани, - розповідає В'ячеслав. - Але коли спробували знімати, отловщікі припинили лов і рушили в бік нашого табору.

Коли експедиція повернулася, виявилося, що табір розгромлений.

- Усі речі були вивернуті, викинуті, - описують учасники експедиції. - Знаєте, у нас навіть аптечка була випотрошена. Продукти все розкидані, злито все паливо - прямо на землю, на берег моря. Ми недорахувалися техніки на 300 тисяч рублів. Коли ми тільки почали рухатися до табору, в 500 метрах побачили йдуть по морю маломірні судна отловщіков, що сидять в них люди єхидно посміхалися і показували різні непристойні жести.

На цьому експедицію довелося згорнути.

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу».

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу»

Фото отловщіков, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

Навесні 2016 року «Друзі океану» взяли участь у порятунку чотирьох косаток, яких затиснуло в льодах біля сахалінського Стародубського.

- Я координував зв'язок з науковці, з волонтерами, - розповідає В'ячеслав. - Сам не стояло в крижаній воді. Але я знаю цих людей, які були об'єднані одним поривом - врятувати тварин. Встановився контакт між тваринами і людьми. Рятувальники розповідали, як один самець, якого ніяк не могли витягнути, сам допомагав визволити його.

- Багато учасників цих рятувальних робіт отримали урядові нагороди. Але я знаю принаймні одного, який хоче повернути свою нагороду. Не вкладається в голові, як держава може дякувати людям за порятунок косаток і тут же видавати квоти на вилов тварин - для потіхи китайських платників податків. Я не знаю, як дивитися людям в очі - тим, які в крижаній воді стояли добу, розтягуючи льоди, допомагали тваринам врятуватися. А тут, буквально через два роки, цих тварин вбивають і позбавляють свободи.

Аліса Кустікова, «Нова», за участю Ірини Кочергіній і Анни Долинин

Косатка на мільйон

У перших косаток, яких отловщікі забрали з Охотського моря для продажу в океанаріум, були імена - Орфей, Нарнія, Грація і Норд. Імена дали люди, визначивши правила нової, підневільного життя: замість моря - замкнутий простір контейнера або акваріума, а іноді - просто іржава цистерна.

Зйомка: рух «Друзі океану», монтаж: Гліб Лиманський / «Нова газета»

Косаток Орфея, Нарнію, Грацію і Норду зловили в серпні 2012 року в Сахалінській затоці і в затоці Рейнеке Охотського моря. Привезли на базу ТОВ «Білий кит» в селищі Лівадія (бухта Середня, місто Находка) - «для розгодував і адаптації». Спочатку косаток помістили в басейн з проточною морською водою, потім - в плавучий морський вольєр.

А далі - почалася «раскормка». Фахівці, які працювали з Нарнією, зауважують: який тільки рибою Чи не намагалися спокусити косатку, все без толку - спроба насильницького годування провалилася. В результаті Нарнія стала приймати їжу тільки до третього тижня неволі. Зате коли в басейні виявилися інші, Нарнію як підмінили - кит став пропонувати рибу Орфею і Півночі, намагаючись умовити тварин поїсти.

- У косаток добре розвинене соціальну поведінку, - розповів «Новій» заступник керівника програми «Білуха - білий кит» Інституту проблем екології та еволюції ім. А.Н. Северцова РАН Дмитро Глазов. - У них є певний матріархат. З самкою, поки вона жива, залишаються все її дочки і діти дочок. Формується ціла група, яка соціально взаємодіє, молоді самці приєднуються до групи. Це цілий світ.

Це цілий світ

Фото: Артем Геодакян / TASS

У вчених є думка, що косатки притаманний певний тип поведінки і спосіб життя. Коли він ламається - в голові у них теж щось ламається. Це психологічна травма.

До кінця десятих доби в вольєрі косатки почали їсти все разом, але віддаючи частину риби Нарнії. Найгірше було з мініатюрною (всього 600 кг проти 1800 кг) косатки Грац, яка відчайдушно відмовлялася приймати їжу. Співробітники навіть намагалися розгодувати тварина через шлунковий зонд. Після перенесених під час перетримки хвороб тварина нарешті стало приймати їжу. Але тут стоянка на базі ТОВ «Білий кит» підійшла до кінця, і косаток розлучили назавжди.

Нарнія і Норд виявилися в московському океанаріумі «Москваріум». Правда, не відразу. Цьому передувало укладення в іржавих цистернах в одному з павільйонів ВДНГ. Відвідувачі звернули увагу на дивні крики з павільйону «Електрифікація». З'ясувалося, що таку пересмикування тваринам організував отловщік і власник тварин - ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У цистернах косатки чекали відкриття «Москваріума», де повинні були стати «артистами». У серпні парк відкрився і просиділи в цистернах тварини демонстрували трюки на урочистій церемонії перед мером Москви і президентом РФ.

Орфей і Грація пройшли той же шлях: від свободи - до неволі. Але він зайняв більше часу. У грудні 2013 року тварин продали в один з китайських океанаріумів.

Косатки на службі науки

Комерційна видобуток косаток заборонена з 1982 року мораторієм Міжнародної китобійної комісії. І незважаючи на це, фактично кожен рік держава визначала квоту на вилов від 6 до 8 особин. Більшу частину тварин компанії-отловщікі продають в китайські океанаріум. Як це можливо?

Завдяки формулюванні «навчальні та науково-просвітницькі цілі». Тільки з такими цілями і можна відловлювати косаток. До останнього часу представники Росриболовства наполягали на тому, що відправка тварин в зоопарки, цирки та океанаріуми - цілком собі наука і освіта, а ніяка не комерція.

Але в цьому році ситуація виявилася явно не рядовий. Спочатку Міністерство сільського господарства постановило - вилов косаток зупинити. Не вийшло - в відмову пішов Тихоокеанський рибогосподарський інститут (ТІНРО), який визначає розміри вилову на Далекому Сході.

Вчені наполягли на рекордній квотою - 13 тварин в 2018 році, і стільки ж - в 2019-м. Пояснення - косатки заважають рибалкам, знищуючи улов.

Косатки в «Москваріуме». Фото: Михайло Метцель / TASS

Тільки ось на слуханнях з'ясувалося, що точна чисельність косаток вченим невідома, а квоти визначалися, виходячи з «архівних даних». Здавалося б, є привід не виділяти квоти - в кінці кінців, саме так чиновники надійшли в 2016-2017 роках, пославшись на те, що немає точних цифр по популяції.

Більш того, в липні 2018 року Генпрокуратура зробила заяву - розпочато кримінальне переслідування осіб за незаконний продаж семи косаток.

«З 2012 по 2015 рік керівництво чотирьох комерційних організацій надало до органів Росриболовства неправдиві відомості про намір використовувати косаток в культурно-просвітницької діяльності, - повідомило відомство. - Насправді зловмисники, які отримали дозвіл на вилов косаток, мали намір їх продати за кордон ».

Суму збитку Генпрокуратура оцінює в 270 млн рублів. Перевірка взята під особливий контроль, але результатів поки немає. У Генпрокуратурі «Нової» повідомили, що «вважають передчасним розголошувати відомості про осіб, причетних до незаконної ловлі та продажу морських ссавців», до закінчення перевірки.

Екологи дотримуються іншої точки зору - наприклад, «Грінпіс» виступає за те, щоб внести м'ясоїдну косатку в Червону книгу. Екологи відзначають, що вилов для океанаріумів поставив тварина під загрозу зникнення.

на Change.Org зібрано 68 тисяч підписів під петицією на підтримку заборони на видобуток і зміст косаток в неволі і ще 22 тисячі - щоб зупинити видачу квот на вилов косаток і білух.

Косатка на мільйон. доларів

З 2013 по 2016 рік у Китай було експортовано 13 косаток з Росії, загальна вартість - близько 700 млн рублів.

Від року до року ціна косаток коливалася від 17 до 85 мільйонів рублів за тварина, але після обвалу рубля в 2014 році вже не опускалася нижче планки в 67 мільйонів.

Спочатку в Китай вирушили два кити - експортером виступало ТОВ «Сочинський дельфінарій». Опис угоди не залишає сумнівів. «Косатка (лат. Orcinus orca) - водний ссавець сімейства дельфінових загону китоподібних», - так і зазначено в деклараціях. Обидва документи датовані 7 грудня 2013 року.

У перший і останній раз постачальник вкаже в документах імена китів: самець, 2005 р.н., кличка Орфей - 1 шт., Самка 2009 р.н., кличка Грація -1 шт. Про них ми вже розповіли.

Після 2013 року на ринок з вилову і продажу косаток в Китай вийшли ще три структури. Всього хабаровські компанії ТОВ «Афаліна» і «Океанаріум ДВ» продали в Китай по три косатки. Перша виручила 212 млн рублів, друга - 237 мільйонів. Зареєстрована в Находці компанія «Білий кит» відправила в Піднебесну двох тварин на загальну суму 72 мільйони. Рекордсменом за кількістю поставок косаток в океанаріум Піднебесної залишилося ТОВ «Сочинський дельфінарій», яке задекларувало 5 косаток (понад 160 мільйонів рублів).

Створюється враження, що компанії діють спільно. Наприклад, в 2014 році ТОВ «Білий кит» і «Сочинський дельфінарій» подали декларації з відловлених косатки в один день - 10 серпня. Через чотири місяці, 18 грудня 2014 року, точно так само вчинили ще дві компанії - «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У 2016 році «Сочинський дельфінарій» і «Афаліна» знову подають декларації в один день, 25 серпня. Є й інша особливість - у чотирьох компаній раз у раз збігалися номери телефонів, зазначені при подачі декларацій. Наприклад, «Сочинський дельфінарій» вказував номери «Афаліни» і «Білого кита», а представники «Білого кита» - «Океанаріума ДВ» і «Афаліни».

Поданими день в день деклараціями і загальними номерами телефонів збіги не вичерпуються. За даними СПАРК, компанії пов'язані один з одним спільними засновниками і керівниками.

Наприклад, компанії ТОВ «Афаліна» і ТОВ «Океанаріум ДВ» зареєстровані в Миколаївському районі Хабаровського краю. ТОВ «Афаліна», за інформацією СПАРК, базується в селі Інокентьєвка, «Океанаріум ДВ» - в селищі Чниррах, і за дивним збігом мають один і той же номер телефону. Компанії пов'язує фігура Олександра Позднякова. Зараз він є єдиним засновником ТОВ «Афаліна», а до 21 червня 2013 року було ще й власником 50% «Океанаріума ДВ».

Компанії ТОВ «Сочинський дельфінарій» і ТОВ «Білий кит» пов'язані через підприємця Кирила Михайлова. Засновник компанії «Сочинський дельфінарій» до лютого 2018 року володів 72% ТОВ «Білий кит», а до березня був генеральним директором цього підприємства.

Крім цього, до недавнього часу всі чотири компанії, виступали співзасновниками «Асоціації по координації діяльності в області захисту і збереження морських ссавців» (вельми говорить в нашому випадку назва).

Ємності для перевезення косаток, які використовують отловщікі. Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

До лютого 2018 року головою правління асоціації був все той же Кирило Михайлов. Крім того, підприємець виступає співвласником (72%) ТОВ «УК« Біла сфера ». Компанія управляє п'ятьма аквапарками і дельфінаріями в Росії і одним - в Єгипті, а також займалася проектуванням дев'яти аквапарків, двох дельфінаріїв і «Москваріума» на ВДНГ.

Того самого, де з серпня 2015 року мешкає косатка Нарнія, розлучена з Орфеєм і грації.

Кирило Михайлов заявив в коментарі «Новой газете», що вилов косаток на території Росії дозволений і абсолютно законний. «Косатка не є рідкісною твариною, не внесено до Червоної книги РФ і являє собою промисловий вид, щодо якої щорічно встановлюється загальний допустимий вилов», - повідомив він.

Кити в Піднебесній

У 2017 році Chimelong Ocean Kingdom в китайському Чжухаї відвідало понад 9,5 мільйона чоловік. Найбільший акваріум у світі - одночасно і арена, і єдиний притулок для кількох сотень морських мешканців. За склом з ранку до вечора йдуть шоу за участю тварин - морських котиків, дельфінів і тигрових акул.

За даними бази Import Genius , В період з 2013 по 2015 рік компанія Zhuhai Chimelong Investment & Development імпортувала дев'ять косаток з Росії. П'ять з них поставило ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У повідомленнях фігурують клички тварин. І тут ми дізнаємося старих знайомих - Грацію і Орфея. Втім, поки пару косаток відвідувачам Chimelong не демонструють. У лютому 2017 року стало відомо про відкриття в Чжухаї центру з розведення тварин.

За повідомленнями ЗМІ, саме там живуть косатки з Росії - крім Грації і Орфея, ще сім тварин.

Павільйон косаток на будівництві парку Shanghai Haichang Polar Ocean Park. Фото зроблено 9 вересня 2018 року

Одне з двох будівель океанаріуму Linyi Polar Ocean World, що в провінції Шаньдун, вказує на латинське найменування тварин - Orca bay. На сайті парку є згадка про те, що всі чотири косатки були куплені в Росії за двісті мільйонів юанів. Кількість збігається з тим, скільки косаток було задекларовано для продажу компанії Dalian Dragon-Leader.

Модель парку Linyi Polar Ocean World в китайській провінції Шаньдун

У 2017 році океанаріум Wuxi Changqiao Ocean Kingdom, який готується до відкриття, запланованого на 2019 рік, поповнили дві російський косатки.

Тварини прибутку інкогніто - завдяки компаніям ТОВ «Білий кит» і ТОВ «Афаліна», які «забули» вказати в деклараціях, що експортують саме косаток.

Замість цього в деклараціях за 2017 рік вказано більш загальне найменування - ссавці загону Cetacea (китоподібні). Втім, китайська сторона приховують не стала: Wuxi Changqiao Ocean Kingdom вказує, що з Росії прибули саме косатки. Поки будується океанаріум, тварин будуть тримати в центрі для перетримки. Про причини скритності отловщіков можна здогадатися - в 2016 та 2017 років роках дозволів на вилов косаток російські чиновники не видавали.

Число китайських океанаріумів зростає - 28 сентября відкривається Shanghai Haichang Polar Ocean Park, де глядачам обіцяють виступ чотирьох косаток. Ще як мінімум три океанаріуму Китаю заявили про свій намір придбати цих рідкісних тварин: Bayuquan Beluga World, Hainan Ocean Paradise і Qingdao Ocean Dream World. Не виключено, що саме туди в цьому році відправляться косатки з Росії.

Можна припустити, хто їх буде поставляти. В офіційній відповіді «Нової» представники Росриболовства повідомили, що в 2018 році 13 квот розділили всі ті ж чотири компанії: ТОВ «Білий кит», «Сочинський дельфінарій», «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У «Афаліни» - чотири квоти, у решти - по три.

Ми написали запит власникам китайських океанаріумів - чи знають компанії про те, що Генпрокуратура РФ визнала продаж косаток в інші країни незаконною. Відповіді не було.

Слідами отловщіков

- Ми скасували всі свої плани, - зізнається капітан експедиції «Друзі океану» В'ячеслав Козлов. - Ідея експедиції по слідах отловщіков народилася спонтанно. Те, що буде проводитися вилов, дізналися тільки в травні.

До цього передбачалося, що квота буде нульовий і хоча б в цьому році отловщікі залишаться без роботи. Спостерігати за виловом косаток в Охотському морі команда волонтерів з семи осіб вирушила 30 липня, а через місяць повернулася додому.

Експедиція вирушила туди, куди за косатки приходять отловщікі - в північно-західну подзону Охотського моря. У перший же день експедиції отловщікі відкрили стрілянину. За квадрокоптера, за допомогою якого волонтери планували спостерігати за ловом.

- Ніхто не очікував такої реакції, - згадує В'ячеслав. - Просто, вважайте, незнайомі люди привіталися і тут же - давай стріляти по квадрокоптера! Адже ми пролітали над вільною територією.

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

Незабаром підійшло судно «Юрій Швецов» з двома косатки на борту, і представник отловщіков «прояснив» ситуацію. «Навіть не думайте запускати - ми будемо збивати», - наводить його слова В'ячеслав.

В експедиції Олександр Крамчаніков відповідав за безпеку. За його словами, отловщікі активно протидіяли волонтерам.

- Єдине, що ми просили, це показати нам тварин, переконатися в їх безпеці, - обурюється Олександр. - Нам сказали «ні».

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

В учасників експедиції є версія, з чим може бути пов'язана така реакція.

- Ми не збиралися перешкоджати вилову, - зазначив В'ячеслав. - Бажання відловлювати косаток без свідків обумовлено економічними втратами.

Будь-яка зафіксована смерть косатки - це великий збиток для організації отловщіков - і фінансовий, і репутаційний.

- Фінансовий - це мінус одна квота, відповідно, величезні гроші. Репутаційний - світове співтовариство і так розуміє, що при вилові тварини гинуть. Якщо буде підтвердження, то відомі прецеденти, коли навіть китайські океанаріуми розривали контракти на покупку косаток.

У підсумку за отловщікамі «Друзі океану» спостерігали здалеку. Учасники експедиції зізнаються, що команда була оснащена найкращим чином: катамарани, спеціально підготовлені катери, відмінна зв'язок, берегова підтримка і навіть вертоліт. Все це використовувалося в процесі лову.

Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

«Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»

Як тільки в затоці з'являються косатки, з маленькою бухти виходять парні катамарани, пов'язані між собою так званої гаманцеві мережею, розповідають учасники експедиції. «У певний момент суду розходяться, обметивая тварин. Скільки косаток вдається дістати з мереж, скільки заплуталося і загинуло, нікому не відомо », - зазначає В'ячеслав.

Про яку гуманності може йти мова? - зауважує він. - Не можна сім'ю косаток обмітати і сказати: «Ось ти залишаєшся з нами, а ви там давайте пливіть».

- Ми бачили, як дорослий самець заплутався, а вони можуть досягати шести тонн і його фізично неможливо відловити. Так відбувається вбивство тварин. Відбирають тих, хто поміщається в контейнер. Ми задавали ці питання отловщікам. І крім фраз, «це просто бізнес», відповідей не отримували.

В останній день експедиції табір «Друзів океану» розгромили. Це сталося після того, як в безіменну бухту біля затоки Костянтина зайшла сім'я з п'яти косаток, і учасники експедиції вирішили піти за отловщікамі, які рушили в бік зграї.

- Ми побачили, як отловщікі виводять катамарани, - розповідає В'ячеслав. - Але коли спробували знімати, отловщікі припинили лов і рушили в бік нашого табору.

Коли експедиція повернулася, виявилося, що табір розгромлений.

- Усі речі були вивернуті, викинуті, - описують учасники експедиції. - Знаєте, у нас навіть аптечка була випотрошена. Продукти все розкидані, злито все паливо - прямо на землю, на берег моря. Ми недорахувалися техніки на 300 тисяч рублів. Коли ми тільки почали рухатися до табору, в 500 метрах побачили йдуть по морю маломірні судна отловщіков, що сидять в них люди єхидно посміхалися і показували різні непристойні жести.

На цьому експедицію довелося згорнути.

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу».

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу»

Фото отловщіков, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

Навесні 2016 року «Друзі океану» взяли участь у порятунку чотирьох косаток, яких затиснуло в льодах біля сахалінського Стародубського.

- Я координував зв'язок з науковці, з волонтерами, - розповідає В'ячеслав. - Сам не стояло в крижаній воді. Але я знаю цих людей, які були об'єднані одним поривом - врятувати тварин. Встановився контакт між тваринами і людьми. Рятувальники розповідали, як один самець, якого ніяк не могли витягнути, сам допомагав визволити його.

- Багато учасників цих рятувальних робіт отримали урядові нагороди. Але я знаю принаймні одного, який хоче повернути свою нагороду. Не вкладається в голові, як держава може дякувати людям за порятунок косаток і тут же видавати квоти на вилов тварин - для потіхи китайських платників податків. Я не знаю, як дивитися людям в очі - тим, які в крижаній воді стояли добу, розтягуючи льоди, допомагали тваринам врятуватися. А тут, буквально через два роки, цих тварин вбивають і позбавляють свободи.

Аліса Кустікова, «Нова», за участю Ірини Кочергіній і Анни Долинин

Косатка на мільйон

У перших косаток, яких отловщікі забрали з Охотського моря для продажу в океанаріум, були імена - Орфей, Нарнія, Грація і Норд. Імена дали люди, визначивши правила нової, підневільного життя: замість моря - замкнутий простір контейнера або акваріума, а іноді - просто іржава цистерна.

Зйомка: рух «Друзі океану», монтаж: Гліб Лиманський / «Нова газета»

Косаток Орфея, Нарнію, Грацію і Норду зловили в серпні 2012 року в Сахалінській затоці і в затоці Рейнеке Охотського моря. Привезли на базу ТОВ «Білий кит» в селищі Лівадія (бухта Середня, місто Находка) - «для розгодував і адаптації». Спочатку косаток помістили в басейн з проточною морською водою, потім - в плавучий морський вольєр.

А далі - почалася «раскормка». Фахівці, які працювали з Нарнією, зауважують: який тільки рибою Чи не намагалися спокусити косатку, все без толку - спроба насильницького годування провалилася. В результаті Нарнія стала приймати їжу тільки до третього тижня неволі. Зате коли в басейні виявилися інші, Нарнію як підмінили - кит став пропонувати рибу Орфею і Півночі, намагаючись умовити тварин поїсти.

- У косаток добре розвинене соціальну поведінку, - розповів «Новій» заступник керівника програми «Білуха - білий кит» Інституту проблем екології та еволюції ім. А.Н. Северцова РАН Дмитро Глазов. - У них є певний матріархат. З самкою, поки вона жива, залишаються все її дочки і діти дочок. Формується ціла група, яка соціально взаємодіє, молоді самці приєднуються до групи. Це цілий світ.

Це цілий світ

Фото: Артем Геодакян / TASS

У вчених є думка, що косатки притаманний певний тип поведінки і спосіб життя. Коли він ламається - в голові у них теж щось ламається. Це психологічна травма.

До кінця десятих доби в вольєрі косатки почали їсти все разом, але віддаючи частину риби Нарнії. Найгірше було з мініатюрною (всього 600 кг проти 1800 кг) косатки Грац, яка відчайдушно відмовлялася приймати їжу. Співробітники навіть намагалися розгодувати тварина через шлунковий зонд. Після перенесених під час перетримки хвороб тварина нарешті стало приймати їжу. Але тут стоянка на базі ТОВ «Білий кит» підійшла до кінця, і косаток розлучили назавжди.

Нарнія і Норд виявилися в московському океанаріумі «Москваріум». Правда, не відразу. Цьому передувало укладення в іржавих цистернах в одному з павільйонів ВДНГ. Відвідувачі звернули увагу на дивні крики з павільйону «Електрифікація». З'ясувалося, що таку пересмикування тваринам організував отловщік і власник тварин - ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У цистернах косатки чекали відкриття «Москваріума», де повинні були стати «артистами». У серпні парк відкрився і просиділи в цистернах тварини демонстрували трюки на урочистій церемонії перед мером Москви і президентом РФ.

Орфей і Грація пройшли той же шлях: від свободи - до неволі. Але він зайняв більше часу. У грудні 2013 року тварин продали в один з китайських океанаріумів.

Косатки на службі науки

Комерційна видобуток косаток заборонена з 1982 року мораторієм Міжнародної китобійної комісії. І незважаючи на це, фактично кожен рік держава визначала квоту на вилов від 6 до 8 особин. Більшу частину тварин компанії-отловщікі продають в китайські океанаріум. Як це можливо?

Завдяки формулюванні «навчальні та науково-просвітницькі цілі». Тільки з такими цілями і можна відловлювати косаток. До останнього часу представники Росриболовства наполягали на тому, що відправка тварин в зоопарки, цирки та океанаріуми - цілком собі наука і освіта, а ніяка не комерція.

Але в цьому році ситуація виявилася явно не рядовий. Спочатку Міністерство сільського господарства постановило - вилов косаток зупинити. Не вийшло - в відмову пішов Тихоокеанський рибогосподарський інститут (ТІНРО), який визначає розміри вилову на Далекому Сході.

Вчені наполягли на рекордній квотою - 13 тварин в 2018 році, і стільки ж - в 2019-м. Пояснення - косатки заважають рибалкам, знищуючи улов.

Косатки в «Москваріуме». Фото: Михайло Метцель / TASS

Тільки ось на слуханнях з'ясувалося, що точна чисельність косаток вченим невідома, а квоти визначалися, виходячи з «архівних даних». Здавалося б, є привід не виділяти квоти - в кінці кінців, саме так чиновники надійшли в 2016-2017 роках, пославшись на те, що немає точних цифр по популяції.

Більш того, в липні 2018 року Генпрокуратура зробила заяву - розпочато кримінальне переслідування осіб за незаконний продаж семи косаток.

«З 2012 по 2015 рік керівництво чотирьох комерційних організацій надало до органів Росриболовства неправдиві відомості про намір використовувати косаток в культурно-просвітницької діяльності, - повідомило відомство. - Насправді зловмисники, які отримали дозвіл на вилов косаток, мали намір їх продати за кордон ».

Суму збитку Генпрокуратура оцінює в 270 млн рублів. Перевірка взята під особливий контроль, але результатів поки немає. У Генпрокуратурі «Нової» повідомили, що «вважають передчасним розголошувати відомості про осіб, причетних до незаконної ловлі та продажу морських ссавців», до закінчення перевірки.

Екологи дотримуються іншої точки зору - наприклад, «Грінпіс» виступає за те, щоб внести м'ясоїдну косатку в Червону книгу. Екологи відзначають, що вилов для океанаріумів поставив тварина під загрозу зникнення.

на Change.Org зібрано 68 тисяч підписів під петицією на підтримку заборони на видобуток і зміст косаток в неволі і ще 22 тисячі - щоб зупинити видачу квот на вилов косаток і білух.

Косатка на мільйон. доларів

З 2013 по 2016 рік у Китай було експортовано 13 косаток з Росії, загальна вартість - близько 700 млн рублів.

Від року до року ціна косаток коливалася від 17 до 85 мільйонів рублів за тварина, але після обвалу рубля в 2014 році вже не опускалася нижче планки в 67 мільйонів.

Спочатку в Китай вирушили два кити - експортером виступало ТОВ «Сочинський дельфінарій». Опис угоди не залишає сумнівів. «Косатка (лат. Orcinus orca) - водний ссавець сімейства дельфінових загону китоподібних», - так і зазначено в деклараціях. Обидва документи датовані 7 грудня 2013 року.

У перший і останній раз постачальник вкаже в документах імена китів: самець, 2005 р.н., кличка Орфей - 1 шт., Самка 2009 р.н., кличка Грація -1 шт. Про них ми вже розповіли.

Після 2013 року на ринок з вилову і продажу косаток в Китай вийшли ще три структури. Всього хабаровські компанії ТОВ «Афаліна» і «Океанаріум ДВ» продали в Китай по три косатки. Перша виручила 212 млн рублів, друга - 237 мільйонів. Зареєстрована в Находці компанія «Білий кит» відправила в Піднебесну двох тварин на загальну суму 72 мільйони. Рекордсменом за кількістю поставок косаток в океанаріум Піднебесної залишилося ТОВ «Сочинський дельфінарій», яке задекларувало 5 косаток (понад 160 мільйонів рублів).

Створюється враження, що компанії діють спільно. Наприклад, в 2014 році ТОВ «Білий кит» і «Сочинський дельфінарій» подали декларації з відловлених косатки в один день - 10 серпня. Через чотири місяці, 18 грудня 2014 року, точно так само вчинили ще дві компанії - «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У 2016 році «Сочинський дельфінарій» і «Афаліна» знову подають декларації в один день, 25 серпня. Є й інша особливість - у чотирьох компаній раз у раз збігалися номери телефонів, зазначені при подачі декларацій. Наприклад, «Сочинський дельфінарій» вказував номери «Афаліни» і «Білого кита», а представники «Білого кита» - «Океанаріума ДВ» і «Афаліни».

Поданими день в день деклараціями і загальними номерами телефонів збіги не вичерпуються. За даними СПАРК, компанії пов'язані один з одним спільними засновниками і керівниками.

Наприклад, компанії ТОВ «Афаліна» і ТОВ «Океанаріум ДВ» зареєстровані в Миколаївському районі Хабаровського краю. ТОВ «Афаліна», за інформацією СПАРК, базується в селі Інокентьєвка, «Океанаріум ДВ» - в селищі Чниррах, і за дивним збігом мають один і той же номер телефону. Компанії пов'язує фігура Олександра Позднякова. Зараз він є єдиним засновником ТОВ «Афаліна», а до 21 червня 2013 року було ще й власником 50% «Океанаріума ДВ».

Компанії ТОВ «Сочинський дельфінарій» і ТОВ «Білий кит» пов'язані через підприємця Кирила Михайлова. Засновник компанії «Сочинський дельфінарій» до лютого 2018 року володів 72% ТОВ «Білий кит», а до березня був генеральним директором цього підприємства.

Крім цього, до недавнього часу всі чотири компанії, виступали співзасновниками «Асоціації по координації діяльності в області захисту і збереження морських ссавців» (вельми говорить в нашому випадку назва).

Ємності для перевезення косаток, які використовують отловщікі. Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

До лютого 2018 року головою правління асоціації був все той же Кирило Михайлов. Крім того, підприємець виступає співвласником (72%) ТОВ «УК« Біла сфера ». Компанія управляє п'ятьма аквапарками і дельфінаріями в Росії і одним - в Єгипті, а також займалася проектуванням дев'яти аквапарків, двох дельфінаріїв і «Москваріума» на ВДНГ.

Того самого, де з серпня 2015 року мешкає косатка Нарнія, розлучена з Орфеєм і грації.

Кирило Михайлов заявив в коментарі «Новой газете», що вилов косаток на території Росії дозволений і абсолютно законний. «Косатка не є рідкісною твариною, не внесено до Червоної книги РФ і являє собою промисловий вид, щодо якої щорічно встановлюється загальний допустимий вилов», - повідомив він.

Кити в Піднебесній

У 2017 році Chimelong Ocean Kingdom в китайському Чжухаї відвідало понад 9,5 мільйона чоловік. Найбільший акваріум у світі - одночасно і арена, і єдиний притулок для кількох сотень морських мешканців. За склом з ранку до вечора йдуть шоу за участю тварин - морських котиків, дельфінів і тигрових акул.

За даними бази Import Genius , В період з 2013 по 2015 рік компанія Zhuhai Chimelong Investment & Development імпортувала дев'ять косаток з Росії. П'ять з них поставило ТОВ «Сочинський дельфінарій».

У повідомленнях фігурують клички тварин. І тут ми дізнаємося старих знайомих - Грацію і Орфея. Втім, поки пару косаток відвідувачам Chimelong не демонструють. У лютому 2017 року стало відомо про відкриття в Чжухаї центру з розведення тварин.

За повідомленнями ЗМІ, саме там живуть косатки з Росії - крім Грації і Орфея, ще сім тварин.

Павільйон косаток на будівництві парку Shanghai Haichang Polar Ocean Park. Фото зроблено 9 вересня 2018 року

Одне з двох будівель океанаріуму Linyi Polar Ocean World, що в провінції Шаньдун, вказує на латинське найменування тварин - Orca bay. На сайті парку є згадка про те, що всі чотири косатки були куплені в Росії за двісті мільйонів юанів. Кількість збігається з тим, скільки косаток було задекларовано для продажу компанії Dalian Dragon-Leader.

Модель парку Linyi Polar Ocean World в китайській провінції Шаньдун

У 2017 році океанаріум Wuxi Changqiao Ocean Kingdom, який готується до відкриття, запланованого на 2019 рік, поповнили дві російський косатки.

Тварини прибутку інкогніто - завдяки компаніям ТОВ «Білий кит» і ТОВ «Афаліна», які «забули» вказати в деклараціях, що експортують саме косаток.

Замість цього в деклараціях за 2017 рік вказано більш загальне найменування - ссавці загону Cetacea (китоподібні). Втім, китайська сторона приховують не стала: Wuxi Changqiao Ocean Kingdom вказує, що з Росії прибули саме косатки. Поки будується океанаріум, тварин будуть тримати в центрі для перетримки. Про причини скритності отловщіков можна здогадатися - в 2016 та 2017 років роках дозволів на вилов косаток російські чиновники не видавали.

Число китайських океанаріумів зростає - 28 сентября відкривається Shanghai Haichang Polar Ocean Park, де глядачам обіцяють виступ чотирьох косаток. Ще як мінімум три океанаріуму Китаю заявили про свій намір придбати цих рідкісних тварин: Bayuquan Beluga World, Hainan Ocean Paradise і Qingdao Ocean Dream World. Не виключено, що саме туди в цьому році відправляться косатки з Росії.

Можна припустити, хто їх буде поставляти. В офіційній відповіді «Нової» представники Росриболовства повідомили, що в 2018 році 13 квот розділили всі ті ж чотири компанії: ТОВ «Білий кит», «Сочинський дельфінарій», «Океанаріум ДВ» і «Афаліна». У «Афаліни» - чотири квоти, у решти - по три.

Ми написали запит власникам китайських океанаріумів - чи знають компанії про те, що Генпрокуратура РФ визнала продаж косаток в інші країни незаконною. Відповіді не було.

Слідами отловщіков

- Ми скасували всі свої плани, - зізнається капітан експедиції «Друзі океану» В'ячеслав Козлов. - Ідея експедиції по слідах отловщіков народилася спонтанно. Те, що буде проводитися вилов, дізналися тільки в травні.

До цього передбачалося, що квота буде нульовий і хоча б в цьому році отловщікі залишаться без роботи. Спостерігати за виловом косаток в Охотському морі команда волонтерів з семи осіб вирушила 30 липня, а через місяць повернулася додому.

Експедиція вирушила туди, куди за косатки приходять отловщікі - в північно-західну подзону Охотського моря. У перший же день експедиції отловщікі відкрили стрілянину. За квадрокоптера, за допомогою якого волонтери планували спостерігати за ловом.

- Ніхто не очікував такої реакції, - згадує В'ячеслав. - Просто, вважайте, незнайомі люди привіталися і тут же - давай стріляти по квадрокоптера! Адже ми пролітали над вільною територією.

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

Незабаром підійшло судно «Юрій Швецов» з двома косатки на борту, і представник отловщіков «прояснив» ситуацію. «Навіть не думайте запускати - ми будемо збивати», - наводить його слова В'ячеслав.

В експедиції Олександр Крамчаніков відповідав за безпеку. За його словами, отловщікі активно протидіяли волонтерам.

- Єдине, що ми просили, це показати нам тварин, переконатися в їх безпеці, - обурюється Олександр. - Нам сказали «ні».

Знімок, зроблений «Друзями океану» в експедиції

В учасників експедиції є версія, з чим може бути пов'язана така реакція.

- Ми не збиралися перешкоджати вилову, - зазначив В'ячеслав. - Бажання відловлювати косаток без свідків обумовлено економічними втратами.

Будь-яка зафіксована смерть косатки - це великий збиток для організації отловщіков - і фінансовий, і репутаційний.

- Фінансовий - це мінус одна квота, відповідно, величезні гроші. Репутаційний - світове співтовариство і так розуміє, що при вилові тварини гинуть. Якщо буде підтвердження, то відомі прецеденти, коли навіть китайські океанаріуми розривали контракти на покупку косаток.

У підсумку за отловщікамі «Друзі океану» спостерігали здалеку. Учасники експедиції зізнаються, що команда була оснащена найкращим чином: катамарани, спеціально підготовлені катери, відмінна зв'язок, берегова підтримка і навіть вертоліт. Все це використовувалося в процесі лову.

Фото, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

«Відбирають тих, хто поміщається в контейнери»

Як тільки в затоці з'являються косатки, з маленькою бухти виходять парні катамарани, пов'язані між собою так званої гаманцеві мережею, розповідають учасники експедиції. «У певний момент суду розходяться, обметивая тварин. Скільки косаток вдається дістати з мереж, скільки заплуталося і загинуло, нікому не відомо », - зазначає В'ячеслав.

Про яку гуманності може йти мова? - зауважує він. - Не можна сім'ю косаток обмітати і сказати: «Ось ти залишаєшся з нами, а ви там давайте пливіть».

- Ми бачили, як дорослий самець заплутався, а вони можуть досягати шести тонн і його фізично неможливо відловити. Так відбувається вбивство тварин. Відбирають тих, хто поміщається в контейнер. Ми задавали ці питання отловщікам. І крім фраз, «це просто бізнес», відповідей не отримували.

В останній день експедиції табір «Друзів океану» розгромили. Це сталося після того, як в безіменну бухту біля затоки Костянтина зайшла сім'я з п'яти косаток, і учасники експедиції вирішили піти за отловщікамі, які рушили в бік зграї.

- Ми побачили, як отловщікі виводять катамарани, - розповідає В'ячеслав. - Але коли спробували знімати, отловщікі припинили лов і рушили в бік нашого табору.

Коли експедиція повернулася, виявилося, що табір розгромлений.

- Усі речі були вивернуті, викинуті, - описують учасники експедиції. - Знаєте, у нас навіть аптечка була випотрошена. Продукти все розкидані, злито все паливо - прямо на землю, на берег моря. Ми недорахувалися техніки на 300 тисяч рублів. Коли ми тільки почали рухатися до табору, в 500 метрах побачили йдуть по морю маломірні судна отловщіков, що сидять в них люди єхидно посміхалися і показували різні непристойні жести.

На цьому експедицію довелося згорнути.

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу».

Другу планувати ще рано - як відзначають «Друзі океану», «потрібно докласти всіх зусиль, щоб в наступному році для експедиції не було приводу»

Фото отловщіков, зроблене «Друзями океану» під час експедиції

Навесні 2016 року «Друзі океану» взяли участь у порятунку чотирьох косаток, яких затиснуло в льодах біля сахалінського Стародубського.

- Я координував зв'язок з науковці, з волонтерами, - розповідає В'ячеслав. - Сам не стояло в крижаній воді. Але я знаю цих людей, які були об'єднані одним поривом - врятувати тварин. Встановився контакт між тваринами і людьми. Рятувальники розповідали, як один самець, якого ніяк не могли витягнути, сам допомагав визволити його.

- Багато учасників цих рятувальних робіт отримали урядові нагороди. Але я знаю принаймні одного, який хоче повернути свою нагороду. Не вкладається в голові, як держава може дякувати людям за порятунок косаток і тут же видавати квоти на вилов тварин - для потіхи китайських платників податків. Я не знаю, як дивитися людям в очі - тим, які в крижаній воді стояли добу, розтягуючи льоди, допомагали тваринам врятуватися. А тут, буквально через два роки, цих тварин вбивають і позбавляють свободи.

Аліса Кустікова, «Нова», за участю Ірини Кочергіній і Анни Долинин

Як це можливо?
Про яку гуманності може йти мова?
Як це можливо?
Про яку гуманності може йти мова?
Як це можливо?
Про яку гуманності може йти мова?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: