FreeBSD 10

Вийшла чергова десята версія вільної ОС FreeBSD , Яка є новим етапом у розвитку цієї системи. Про це більш детально в статті і поговоримо.

Популярність FreeBSD

Здавалося б, операційна система FreeBSD не має якихось істотних комерційних і ринкових показників в ІТ-індустрії . Проте, до неї постійно спостерігається стійкий інтерес з боку фахівців і користувачів - її навіть можна назвати популярною і що впливає на ІТ-спільнота . вихід FreeBSD 10 , Що трапився 20 січня 2014-го року - це новий етап у розвитку цієї ОС, і, з упевненістю можна сказати, головні нововведення 10-й версії багатьом будуть цікаві.

FreeBSD - UNIX -подібних операційна система для платформ AMD64 і Intel EM64T, i386, PC-98, IA-64, ARM, PowerPC і UltraSPARC, розроблена на основі операційної системи «4.4BSD-Lite» Каліфорнійського Університету (Берклі). У листопаді 1993-го року вийшла перша версія цієї системи, і зараз вихід FreeBSD 10 - це, можна сказати, подарунок до 20-річчя проекту.

В першу чергу, FreeBSD здобула популярність у адміністраторів UNIX як невибаглива і швидка «робоча конячка», що зарекомендувала себе як серверна система для побудови інтранет та інтернет-мереж. Вона надає надійні мережеві служби і ефективне управління пам'яттю. Особливо зросла її популярність з розвитком Всесвітньої павутини, коли FreeBSD стала найпопулярнішою платформою для веб-серверів . Найбільш популярна «Фряха» в світі чомусь у російських сисадмінів .

Велика частка популярності FreeBSD пов'язана з особливостями ліцензування програмного коду системи. Ліцензія FreeBSD дуже ліберальна, і дозволяє використовувати код проекту практично без будь-яких умов. Іншими словами, FreeBSD популярна як донор коду для багатьох проектів - в тому числі і для закритих комерційних, яким зовсім не підходять умови стандартної вільної ліцензії GPL Річарда Столлмена. Прикладами такого ґрунтовного запозичення коду FreeBSD можна назвати Apple Mac OS X. Також компанія Sony підтвердила відомості про використання компонентів базової системи і ядра FreeBSD в операційній системі Orbis OS, використовуваної в новому поколінні ігрових приставок Sony PlayStation .

Іншими словами, ліцензія FreeBSD - вільна альтернатива GPL . І розробники проекту FreeBSD намагаються, де тільки це можливо, замінити програмне забезпечення з ліцензією GPL аналогічним, але з менш суворими ліцензійними умовами.

В ході цієї заміни GPL-програм в системі FreeBSD 10 стався перехід на новий набір компіляторів Clang / LLVM. Як і класичний набір компіляторів GCC, Clang - це компілятор для C-подібних мов. При цьому Clang - альтернатива GCC не тільки в плані більш ліберальної ліцензії. Функціональні можливості Clang як компілятора C / C ++ досягли того рівня, що цей набір компіляторів з більш сучасною архітектурою стає все більш привабливим для розробників ПЗ, і його спонсорами є компанії Apple і Google .

Іншими словами, FreeBSD 10 є реальним прикладом рівня зрілості Clang / LLVM. Це перший по-справжньому великий проект, написаний з використанням цього набору компіляторів. Всі компоненти системи FreeBSD 10, всі пакети і порти реалізовані з використанням Clang, а GCC в складі системи більше за замовчуванням не поставляється.

Розробка і поширення

Для тих, кого зацікавила ОС FreeBSD 10 як система, або як архів доступного вихідного коду , Або як реальний приклад можливостей Clang, підкреслимо основні особливості десятої версії щодо її розробки, установки і управління пакетами.

ОС FreeBSD розробляється постійної командою основних розробників та коммітеров чисельністю близько 400 осіб з участю і сторонніх програмістів. Ця команда розробляє не тільки ядро ​​системи, а й системне оточення - системні бібліотеки, утиліти, системне оточення, базові користувацькі програми. Тобто, FreeBSD - це закінчена цілісна операційна UNIX-система .

Під FreeBSD є дві гілки розробки: FreeBSD-CURRENT і FreeBSD-STABLE. Гілка CURRENT є «передовим краєм» робіт над FreeBSD, куди включаються експериментальні зміни і проміжні механізми, які можуть бути і відсутніми в наступному офіційному релізі. А з гілки FreeBSD-STABLE вже робляться основні релізи, призначені для безпосереднього використання. Причому ця гілка також залишається гілкою для розробки, і слід пам'ятати, і в будь-який момент часу вихідні тексти FreeBSD-STABLE можуть виявитися незастосовні для того чи іншого завдання.

На будь-якому етапі розробки FreeBSD може існувати кілька паралельних гілок. Наприклад, зараз релізи 9.X виконуються з гілки 9-STABLE, а релізи 10.X виконуються з гілки 10-STABLE. Подальша експериментальна розробка системи асоційована з гілкою FreeBSD 11-CURRENT.

Всі основні релізи FreeBSD вільно і безкоштовно доступні по FTP з FTP-сервера FreeBSD . Установку ви можете провести як з повного DVD-диска розміром близько 2,5 гігабайт, так і за допомогою образів чистої системи без портів розміром близько 700 мегабайт для CD-ROM або USB-носія. Образи є для всіх підтримуваних процесорних архітектур.

установка системи

Починаючи з FreeBSD 9, система має новий інсталятор BSDinstaller, що прийшов на зміну попередньому sysinstaller. Тобто, користуватися мануалами по установці нових версій FreeBSD слід з інструкцій для версій FreeBSD 9 і вище.

Але новий інсталятор і раніше залишився текстовим без всякої графіки, виключно англійською мовою і буде інтуїтивно зрозумілим, напевно, любителям Slaclware Linux.

після запуску інсталяційного диска або флешки буде запропоновано: почати установку FreeBSD, відкрити консоль, або завантажитися в режимі LiveCD . Процес установки FreeBSD складається з наступних етапів:

 • Налаштування мови введення, хоча на серверах зазвичай нічого окрім англійської локалі не використовують.
 • Вибір імені хоста.
 • Вибір встановлюваного програмного забезпечення.
 • Вибір способу розбивки дисків, де є три режими: автоматичний Guided для новачків, Manually - ручна розбивка, для експертів, або Shell для самостійної розбивки диска. Також буде запропонований вибір типу розбивки диска. підтримується формат розбивки дисків GUID Partition Table (GPT), а також же традиційний формат Master Boot Record (MBR).

Стандартної файлової системою FreeBSD є UFS, яка як і раніше пропонується за замовчуванням. Однак в інсталятор FreeBSD 10 тепер з'явився і пункт, що дозволяє вибрати вже на етапі встановлення файлову систему ZFS, розроблену компанією Sun, і має безліч переваг.

 • Установка пароля користувача root .
 • Вибір мережевої карти для настройки, де, можливо, знадобиться ввести дані: IP адреса, маску підмережі, шлюз за замовчуванням, доменне ім'я локальної мережі, адреси DNS-серверів , І, якщо у вас Wi-Fi карта, то необхідно знати SSID і ключ.
 • Як встановити часовий пояс (РФ в Азії, Білорусь в Європі).
 • Вибір сервісів, що запускаються при завантаженні - наприклад, sshd.
 • Створення нового користувача.

Після ребута система завантажиться в чисту консоль - це і є сама справжня FreeBSD. Все інше, наприклад графічний інтерфейс , Потрібно встановлювати окремо за допомогою системи портів або пакетів. FreeBSD може використовуватися і як десктопна система при наявності сумісного обладнання.

установка програм

Під FreeBSD 10 як і раніше присутня класичний спосіб установки додатків з портів. Колекція портів - це набір скриптів і додаткових файлів, що зберігаються в / usr / ports, який призначений для побудови і установки додатків під FreeBSD. Тут зберігаються не самі програми і їх вихідні, а файли, які вказують вашій системі FreeBSD, як відкомпілювати і встановити програму . До речі, ідея портів була запозичена з FreeBSD в Linux-дистрибутиві Gentoo .

Способи отримання колекції портів наступні:

 • встановити безпосередньо під час установки з DVD через bsdinstall;
 • скачати за допомогою утиліти portsnap - це бажаний вибір для більшості користувачів;
 • або ж оновити безпосередньо за допомогою інструменту контролю версій Subversion, якщо необхідний контроль над деревом портів.

Система Subversion, до речі, стала використовуватися зовсім недавно - з липня 2012 року. Раніше в колишніх версіях FreeBSD використовувалася система контролю версій CVS.

На худий кінець, можна вручну завантажити окремий порт і помістити його в стандартному каталозі для портів.

Використання колекції портів передбачає наявність працюючого підключення до інтернету . Установка програм з портів відбувається наступним чином.

Знаходимо каталог потрібний порт, наприклад, apache22

# Whereis apache22

apache22: / usr / ports / www / apache22

Переходимо в цей каталог

# Cd / usr / ports / www / apache22

Збираємо, встановлюємо програму і очищаємо тимчасові файли

# Make install clean

Але крім установки з портів, можлива і установка з пакетів вже зібраного бінарного архіву, як це відбувається в дистрибутивах Linux за допомогою менеджерів програм .

Головним нововведенням FreeBSD 10 щодо установки програм з пакетів є те, що тут можна використовувати новий пакетний менеджер pkg (pkgng). Стабільна версія цього пакетного менеджера була представлена ​​в 2012-му році, і тепер pkg рекомендується встановити замість розрізнених утиліт управлінням пакетами pkg_install (pkg_create, pkg_add і pkg_info).

Стабільна версія цього пакетного менеджера була представлена ​​в 2012-му році, і тепер pkg рекомендується встановити замість розрізнених утиліт управлінням пакетами pkg_install (pkg_create, pkg_add і pkg_info)

Робота з пакетами робиться в pkg в стилі менеджера APT з, наприклад, Debian Linux. Так для поновлення даних про вміст сховища потрібно виконати «pkg update», для установки програм «pkg install name _prog», для пошуку - «pkg search ключ» і т.п. Pkg відрізняється підтримкою таких функцій, як оновлення пакетів, робота з репозиторіями , Облік залежностей, повноцінні засоби для роботи з метаданими. У pkgng також реалізовані повноцінні засоби обліку залежностей між пакетами, в тому числі є режим автоматичного видалення пакетів, які були встановлені як залежності і в яких більше немає необхідності.

Таким чином, в новій версії FreBSD 10 з'явилися нововведення, цікаві не тільки тим, хто вперше знайомиться з цієї ОС, але і для користувачів цієї системи з великим стажем.

Михайло Астапчік

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: