IT-World: Як оновити BIOS

  1. Сергій Гріцачук

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін Сергій Гріцачук

| 19.01.2012

Коли потрібно оновлювати BIOS

Випускаючи комп'ютер, виробник записує у вбудовану пам'ять микропрограмму (BIOS), актуальну на момент виготовлення. Згодом інженери і програмісти допрацьовують даний мікрокод, усуваючи виявлені помилки і доповнюючи його новими функціями. Найчастіше серед поліпшень - коректна робота з новими моделями процесорів, підтримка плат розширення або обладнання інших виробників. BIOS безумовно треба оновлювати, але частіше користувачеві це буває потрібно для отримання більш широких можливостей або усунення проблем сумісності з новим обладнанням. Теза «працює - нічого не чіпай» теж правильний, але у випадку з оновленням BIOS діє погано, тому краще всього стежити за випуском чергових версій на сайті розробника і підтримувати систему в актуальному стані; навіть якщо виробник не повідомляє про усунення помилок, зміни можуть сприяти оптимізації роботи комп'ютера.

Як підготувати ПК до оновлення BIOS

Незважаючи на те що процедура проста і детально описана на сайтах виробників обладнання, у неї є свої нюанси. Перш за все, слід пам'ятати: виконана з помилками або закінчилася невдало вона виводить з ладу комп'ютер і відновити його працездатність під силу лише співробітникам сервісної служби, зрозуміло, не безкоштовно. Тільки взявши до уваги всі нюанси, ви зможете успішно оновити мікрокод.

Перше правило - брати виключно ту версію прошивки, яку рекомендує виробник пристрою. Небажано користуватися бета-версіями і зовсім неприпустимо користуватися кодом, призначеним для схожою версії материнської плати або ноутбука, навіть якщо вони розрізняються лише однією літерою / цифрою в кодовому позначенні. Єдиний виняток - якщо розробник пропонує одну загальну версію BIOS для декількох пристроїв, в якому ваше не вказано явно: наприклад, материнська плата промаркована як H61-2GFDM, а BIOS пропонується для серії H61-2Gxxx.

Друге правило - не використовуйте сторонні джерела, завантажуйте файли прошивки тільки з офіційного сайту. Звичайно, зі мною можна посперечатися, згадавши «авторські» і «альтернативні» прошивки, але це для безкомпромісних ентузіастів, завжди готових на жертви: ніколи наперед невідомо, чи запрацює неофіційний мікрокод саме на вашому пристрої. Хоча спокуса велика, особливо якщо розповсюджувачі альтернативного коду обіцяють збільшити продуктивність ПК за рахунок розблокування деяких режимів, але все ж не ризикуйте даремно.

Третє правило - запорука вдалої перепрошивки полягає в тому, щоб підключити десктоп до джерела безперебійного живлення, а у ноутбука зарядити батарею. Серйозні перебої електроенергії в процесі оновлення BIOS - гарантований візит в сервіс-центр.

І нарешті, ще кілька побажань: перед оновленням прошивки очистіть комп'ютер від будь-якого «сміття», проведіть перевірку дисків, переконайтеся, що пристрій, з якого ви плануєте завантажуватися, функціонує нормально. Якщо ви плануєте оновлювати мікрокод з-під Windows - відключіться від локальної мережі та Інтернету, вивантажите всі непотрібні програми, зупиніть антивірус і інші процеси. Найкраще, якщо оновлення BIOS буде єдиною виконуваної на ньому завданням.

Які способи відновлення BIOS існують

Спосіб 1. Спеціальний завантажувальний носій

Іноді також пропонуються тільки програма-прошивальщик (програматор) і докладна інструкція про те, як сформувати завантажувальний носій вручну (наприклад, засобами ОС). Потім на нього копіюються програматор і файл-образ BIOS.

Такий метод, на відміну від інших, найбільш трудомісткий, зате і найменш проблемний, а якщо вже ви вирішили освоїти роботу з BIOS - настійно рекомендую ретельно його вивчити і при можливості користуватися тільки їм.

Спосіб 2. Вбудованими засобами системної плати

Незважаючи на запевнення розробників в абсолютній надійності даного способу, відсоток скарг від розчарованих користувачів дуже великий і на форумах постійно доводиться зустрічати повідомлення типу «порушували за допомогою вбудованої утиліти, процес пройшов нормально, але після перезавантаження комп'ютер не запускається», та й мій особистий досвід в цьому плані не краще. А тому і я, і багато моїх колег насторожено ставляться до подібного способу. Загалом, використовуйте його на свій страх і ризик.

Сам метод дійсно простий: не потрібно готувати ніяких завантажувальних носіїв, достатньо скопіювати файл з новою прошивкою на носій (флешку, дискету або жорсткий диск), перезавантажити комп'ютер, увійти в BIOS і в залежності від типу материнської плати вибрати необхідний спосіб завантаження.

Кожен виробник пропонує свої інструменти для цього завдання. Наприклад, утиліта EZ Flash для системних плат ASUS за замовчуванням працює тільки з диском A: \ (мається на увазі флоппі-дисковод, але якщо ви зможете підв'язати до цієї букві флешку - теж непогано), на який повинен бути скопійований файл оновлень. Після перезавантаження слід натиснути комбінацію клавіш ALT + F2; відразу після закінчення тестування системи з'явиться спеціальний екран, на якому буде запропоновано ввести ім'я файлу оновлень, і якщо це зроблено правильно, почнеться оновлення. По його завершенні система запропонує перезавантажити комп'ютер.

Можливість завантаження оновлень як з дискети, так і з USB-пристрою (куди попередньо записаний образ) допускає утиліта M-Flash від MSI. Крім того, існує опція Boot, вибравши яку користувач отримує можливість протестувати нову версію без самої прошивки, і якщо виявить некоректну роботу, відмовитися від операції. Для того щоб приступити до процесу, потрібно активізувати опцію «M-Flash function as» (за замовчуванням вона відключена) і вибрати пункти Flash BIOS або Boot. У першому, відповідно, і відбувається прошивка. Утиліта вміє працювати з жорсткими дисками, але підтримує лише файлову структуру FAT: це треба враховувати при виборі носія. Після запису нової прошивки традиційно відбувається перезавантаження.

Для плат Gigabyte призначена утиліта Q-Flash, яка підтримує і дискети, і флеш-накопичувачі, і жорсткі диски. Правда, мені ніде не вдалося знайти згадок про підтримуваних файлових системах, але, оскільки розробник не акцентує увагу на даному питанні, як видно, з цим проблем не виникне: досить в процесі завантаження натиснути F8 і вказати утиліті розташування прошивки, а решту вона зробить сама.

Далі інших просунулася ASRock: в утиліту Instant Flash, викликану з головного завантажувального екрану натисканням клавіші F6, закладена не тільки підтримка всіх типів носіїв, а й аналіз їх вмісту. Фактично вона переглядає каталоги і виявляє файли, які підходять саме для вашої системної плати, що знижує ймовірність помилки при виборі необхідного образу. Залишається лише вибрати необхідну версію і запустити процес оновлення, з обов'язковою перезавантаженням.

Спосіб 3. З під Windows

Мабуть, найнебезпечніший, але в той же час найбільш простий, зручний і звичний для більшості користувачів спосіб. Звичайно, приємно натиснути на кнопку «Оновити», отримати необхідне оновлення з Інтернету і тут же прошити BIOS, але до потенційної небезпеки збою комп'ютера в цій ситуації додаються нестабільність роботи ОС і збої софта, що підвищує ймовірність невдачі. Хоча такий спосіб працює і скарг на програмні «прошівалкі» останнім часом менше, ніж на вбудовані в BIOS утиліти.

Наприклад, програма Gigabyte @BIOS має дуже простий інтерфейс і вимагає від користувача мінімальних знань. Втім, без відвідування налаштувань BIOS не обійтися і тут: якщо ваш процесор працює з технологією Hyper-Threading, її доведеться відключити. У список обов'язкових дій входить і вивантаження всіх зайвих програм, включаючи антивірус.

Наступним кроком стане збереження поточної версії BIOS за допомогою іконки «Save Current BIOS» - потім можна приступати до оновлення.

Чому програма не може самостійно перевірити сайт розробника і автоматично завантажити останню версію або оповістити про її відсутності, незрозуміло. Користувачеві пропонується самому вибрати спочатку кнопку «Internet Update», потім «Update New BIOS» і далі - сервер завантаження з доданого списку.

Необхідно точно знати модель материнської плати - її потрібно вибрати з переліку, і тільки після цього буде завантажений потрібний файл і запущений процес оновлення. Можна, звичайно, виконати операції з пошуку і завантаження файлу самостійно, потім в цю утиліту вибрати пункт «Update New BIOS», знайти на диску заздалегідь розпакований образ і запустити процес оновлення.

Більш широкими можливостями володіє утиліта MSI Live Update : Вона дозволяє відновити не тільки BIOS, але і всі встановлені версії драйверів. Втім, головна її перевага - автоматичний пошук всіх оновлень з подальшим пропозицією користувачеві вибрати і встановити необхідні. Для апдейтів BIOS запуститься спеціальний майстер, що пропонує два варіанти роботи: під DOS або в середовищі Windows. Перший варіант вимагає вставити USB-накопичувач і виконати з ним ряд дій, але нас більше цікавить варіант з Windows. До речі, він досить доброзичливий: надає список додатків, які обов'язково потрібно закрити, причому зробити це можна, натиснувши розташовану в тому ж вікні кнопку «Закрити всі додатки». Потім досить натиснути «Продовжити», щоб програма автоматично виконала процес оновлення і перезавантажила комп'ютер. Чим відрізняється процедура поновлення BIOS на ноутбуці

З точки зору «заліза» ніякої різниці між оновленням BIOS на настільному комп'ютері і ноутбуці не існує. Деякі відмінності можуть стосуватися способів входу в BIOS і набору доступних утиліт, а також коштів для завантаження - в ноутбуці може бути відсутнім навіть оптичний привід, так що єдиними доступними носіями для оновлень є USB-накопичувачі. Втім, для сучасних систем це не проблема - в комплекті поставляється ПО напевно знайдуться відповідні утиліти.

Єдине, на що варто власникам ноутбуків звертати особливу увагу - це періодичність оновлень. Оскільки ноутбук є виробом по типу «все-в-одному», інтеграція між його вузлами досить тісний і розробники намагаються максимально поліпшити взаємодію між компонентами. Так що власникам портативних комп'ютерів краще частіше оновлюватися.

висновки

Оновлення BIOS - процедура настільки ж корисна, як і оновлення операційної системи або антивірусної бази, а значить, ігнорувати її не варто. Інша справа, що самостійно виконувати її без розуміння суті процесів не треба - краще довіритися фахівцеві. Але якщо виходу немає - виберіть для себе найбільш підходящий спосіб з трьох, описаних в статті, вивчіть його детально і користуйтеся. Цілком ймовірно, що після установки нової версії BIOS вам вдасться не тільки позбутися від «глюків», а й прискорити роботу комп'ютера. Найголовніше ж застереження - будьте обережні і уважні і не забувайте підключати ПК до джерела резервного живлення, хоча б на час оновлення.

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: