Процесор Intel Xeon X5470 LGA771 на LGA775.

  1. специфікації

US $ 65.99

Мого комп'ютера вже близько 8 років. Так, він уже старий, але так як в ігри я практично не граю, поки він цілком справляється зі своїми обов'язками. Втім і в іграх він ще цілком непоганий, там багато на себе бере відеокарта.

Комп'ютер зібраний на дуже вдалою материнської плати Gigabyte GA-P35-DS3L. У ньому 8Гб оперативної пам'яті в двоканальному режимі, Системний SSD диск на 256Гб і чотирьохядерний процесор Intel Core Quad Q8300. Чому плата вдала? Мідні провідники 2 Oz, твердотільні конденсатори з низьким ESR, хороші Fe-дроселя і інші комплектуючі. На цю плату мені вдалося без проблем і подгрузки DSDT поставити MAC OS 10.8 і 10.9, змусивши працювати всю периферійних тільки підвантаженням декількох kext. Для мене особисто, це показник. Ну да ладно, я відволікся від основної теми, продовжимо.

Раніше, багато років тому, я постійно апгрейдив свої компьютерви: додавав пам'ять, міняв процесора на більш швидкі, вінчестера на більш швидкісні і об'ємні. Зараз з апгрейт справи йдуть гірше. Нові процесора випускаються під нові сокети, пам'ять іншого виду і під інші слоти. Виробники всіляко змушують нас при необхідності навіть невеликого збільшення продуктивності міняти комп'ютер цілком. Як мінімум доведеться міняти материнську плату, процесор і оперативну пам'ять, а це 80% від вартості нового комп'ютера. Робити ж апгрейд по запчастинах вже стає нерентабельно. Стара пам'ять DDR2 коштує дуже дорого (особливо модулі DIMM ємністю 4 Гб, вони нереально рідкісні і дорогі). Процесорів під сокет LGA775 з продуктивністю вище ніж у Q8300 трохи і ціна їх абсолютно не відповідає тій різниці в продуктивності, яку вони можуть забезпечити. Коротше, я вже змирився що цей комп'ютер буде працювати як є до тих пір поки він вже перестане справлятися з виконуваної роботою і міняти на більш продуктивний я вже буду його цілком.

І раптом я натрапив на інформацію про те, що на 775 сокет люди навчилися ставити серверні процесора Xeon під сокет 771 І раптом я натрапив на інформацію про те, що на 775 сокет люди навчилися ставити серверні процесора Xeon під сокет 771. Причому зробити це не так складно, достатньо зрізати напрямні ключі на самому сокеті материнської плати і перекинути місцями 2 контакту на самому процесорі, причому деякі примудрилися зробити це фольгою від сигаретної пачки. А підприємливі китайці вже у всю налагодили виробництво перехідників для установки процесорів LGA771 на LGA775. Це вже було цікаво. XEON це вже реальний крок вперед.

Купувати процесор і перехідник вирішив на AliExpress, там все ж є якась ніяка захист покупця. Так як у мене раніше стояв непоганий процесор, брати Xeon зовсім вже нижнього цінового діапазону не хотілося, реального приросту продуктивності можна було і не побачити, який тоді сенс затівати всю цю метушню? Процесор вирішив брати максимальний їх тих які може підтримувати моя материнська плата.

Мій вибір зупинився на Intel® Xeon® Processor X5470. Всього лише два-три роки тому він коштував майже півтори тисячі доларів. Ось його характеристики:

специфікації

У продавця процесора були в наявності перехідники з LGA771 на LGA775 і він пообіцяв два в комплекті з процесором. Продавець сказав що він тестує все процесора на роботу в LGA775. Бреше, звичайно, але це не важливо. Тут не в процесорі скоріше справа, а в BIOS використовуваної материнської плати (розпізнається процесор чи ні), від цього залежить коректна робота процесора.

Я попросив продавця наклеїти перехідник і перевірити процесор. Він пообіцяв це зробити, але тут же почав виправдовуватися, що при перевезенні перехідник може відклеїтися або зрушити. Звичайно ж нічого він не наклеїв. Ну да я і не сподівався.

Я перевірив, BIOS моєї материнської плати прошитий версії F9, це останній.

Мене трохи хвилювало, чи впорається кулер із збільшеною тепловіддачею? Все ж старий процесор був на 90W, а замовлений XEON X5470 цілих 120W. Кулер у мене стоїть хороший, оригінальний INTEL від боксового Core Quad. Але все ж…

Тому я відкопав у своєму барахлі якийсь монструозної TITAN на теплових трубках і з пристойною площею радіатора.

Тому я відкопав у своєму барахлі якийсь монструозної TITAN на теплових трубках і з пристойною площею радіатора

Вирішив поки його не ставити, тому що для його установки доведеться знімати материнську плату повністю і зі зворотного боку розміщувати спеціальну силову пластину, інакше цей кулер при затягуванні і своєю чималою вагою може деформувати плату. Якщо боксового интеловский кулер не впорається, тоді вже буду думати що робити, ставити цей TITAN або купити щось пристойніше з сучасного, може мідне ...

Процесор прийшов в прозорій спецупаковка.

Процесор прийшов в прозорій спецупаковка

Знизу контакти захищені м'яким рожевим спіненим матеріалом. Два перехідника, як і обіцяв продавець «відклеїлися» і лежать в окремому відсіку упаковки. На їх клеїть шарі знаходиться захисна папір.

Ось мій красень-Зіон.

Ось мій красень-Зіон

На самому процесорі явно видно царппіна. Добре що на верхній кришці і не в центрі, там де притиск до кулера. Подряпину довелося зашліфувати.

Мені знадобляться наступні інструменти.

Скальпель. Він повинен бути дуже гострим, тому що пластик сокета достатньо твердий. Плюс скальпель повинен зрізати зайві виступи без особливого зусилля, щоб нічого не пошкодити і не впасти.

Пінцет тонкий і міцний для точного позиціонування перехідника. Їм же потім можна прикатать самоклеючі ділянки.

Можна, напевно, використовувати і інші інструменти. Мені вистачило цих.

Ну і, звичайно, обов'язково потрібен:

Головний інструмент:

У сокетов LGA771 і LGA775 напрямні ключі знаходяться в різних місцях. Тому, щоб новий процесор міг встати на місце, ключі на сокеті материнської плати доведеться зрізати.

Так як я робив це не розбираючи комп'ютер, підлізти до сокету з дремелем я не зміг, тому використовував гостро відточений скальпель. Пластмаса сокета тверда, але скальпель досить легко зрізав виступи. Тут головне розрахувати зусилля і не просто натискати на лезо, а просувати лезо з натиском, щоб гострий скальпель м'яко врізався, а не зірвався і не пошкодив контакти сокета. Деякі люди робили це маленькими кусачками або бокорезами. Мені скальпель здався більш зручним інструментом.

Наступний етап - наклеюю перехідник так щоб отвори в ньому збіглися з контактними майданчиками процесора, тоді і контакти перехідника потраплять на потрібне місце. На малюнку видно як це зробити. Це не моє фото, у мене перехідник трохи відрізнявся, у нього не було таких довгих «вух», але не принципово.

Тут видно крупніше. Головне, щоб перехідник не перекрило якусь контактну площадку. Це теж не моє фото.

Соррі, і знову не моє фото, взяв в Інтернет. Дуже поспішав спробувати XEON і забув зняти процес установки процесора. Втім, це зовсім не складно.

Ставлю процесор на місце так щоб ключ процесора (трикутник) збігся з ключем на сокеті. Тут потрібно бути уважним, так як напрямні на сокеті відсутні і є ймовірність вставити процесор не правильно. Результат може бути плачевним.

Змащую процесор термопастой. У мене якраз залишився тюбик фірмової «сріблянки». При змащення процесора термопастою важливо дотримуватися принципу розумної достатності. Пасти не повинно бути занадто мало, вона повинна після притирання кулера покрити всю поверхню тепловідводної майданчики процесора тонким рівним шаром. Але її і не повинно бути занадто багато. Зайва термопаста може погіршити тепловіддачу і, так як «Серебрянка» електропровідних, які повиходили з під кулера надлишки можуть що-небудь закоротити на материнській платі.

Ставлю на місце кулер. Притиснувши руками до процесора злегка «притираються» туди-сюди, щоб термопаста краще розподілилася по поверхні і затискаю засувки. Важливо щоб кулер рівно став на процесор і притискався до його поверхні рівномірно. У боксового интеловского кулера це зовсім не складно. Вставляю 4-х контактний роз'єм кулера в відповідну частину на материнській платі. Мій кулер фірмовий, з інтелектуальним керуванням швидкістю обертання. Ставлю на місце кулер

Увага! Перше включення.

Завівся! Почалося завантаження і майже відразу BSOD (Blue Screen of Death) або «синій екран смерті». Нічого, не впадаємо. Непогано б заглянути в BIOS. Ось де собака порилася, в настройках харчування процесора не скинулися значення, встановлені для попереднього процесора. Тут дещо доводиться змінити. Зокрема множник процесора, напруга його живлення (опускаю до 1,21 В), також примусово виставляю частоту PCI Express і дещо ще по-дрібниці. Довелося рази 2-3 рестартнуть поки все виставив. Останні зміни. Знову рестарт. Тепер Windows завантажилася в штатному режимі.

Тепер Windows завантажилася в штатному режимі

CPU-Z повідомляє що процесор працює в правильному режимі. Процесстор XEON X5470 Harpertown, частота 3333,52 МГц, множник 10, кеш 2х6 = 12Мб.

Процесстор XEON X5470 Harpertown, частота 3333,52 МГц, множник 10, кеш 2х6 = 12Мб

CPU-Z про материнську плату.

CPU-Z про материнську плату

Тут докладніше про кеш.

Запускаю AIDA 64

Це AIDA 64 про материнську плату.

Це AIDA 64 про материнську плату

AIDA 64 CPU ID. Приблизно та ж інформація що і у CPU-Z. Множник 10, частота 3333,3 МГц.

Множник 10, частота 3333,3 МГц

А ось після кількох хвилин простою. Процесор сам зменшив множник і скинув частоту. Бачимо множник 6, частота 2000,0 МГц.

Дуже грамотно, нема чого молотити даремно. CoreQuad Q8300 так не робив. Запускаю всякі різні програми. AIDA 64 стежить за температурою процесора. Дивно, температура коливається близько 35 градусів. У мене непоганий боксового кулер від CoreQuad, не маленький, алюмінієвий з латунним (або мідним) сердечником. Але температура Q8300 була від 50 до 70 градусів. І це при тому що його потужність 90W. Я був готовий до того що з новим процесстором, потужність якого 120W кулер дуже швидко розігріти до критичних температур. Але, як не дивно, цього не сталося. Навіть запущена гра Far Cry 3 не змогла розігріти XEON. Кулер просто додав швидкості на пару сотень оборотів в хвилину (помітно до 1500 об. / Хв.), Але процесор залишився холодніше 40-45 градусів. Якщо чесно, я був здивований.

Мені потрібен комп'ютер, в якому я повинен бути впевнений. Тому проводжу стрес-тест.

Не знаю, чи буде добре видно на малюнках, тому поясню.

35 хвилин в режимі стрес-тесту при 100% завантаженні всіх чотирьох ядер показали стабільний результат.

Температура самого гарячого 1-го ядра процесора тільки кілька разів на короткі миті досягала 61 градус. В інший час нижче 60 градусів. Температура процесора коливалася близько 50 градусів і досягла максимуму 54 градуси. Цілком пристойний результат для такого скромного за розмірами кулера. Значить з заміною кулера на більш продуктивний можна поки не морочитися, принаймні до наступного літа.

\ \

Завантаження процесора стабільно 100%, CPU Throttling 0. Усі напруги стабільні. Значить і блок живлення FSP на 450W цілком справляється.

Значить і блок живлення FSP на 450W цілком справляється

Ще кілька слів про кулер. Я з'ясував що у мене модель D60188-001 з вентилятором DELTA 0,60A з термодатчиком і PWM.

Обороти кулера доходять до ~ 2000 об / хв до спрацьовування датчика на самому кулері, а після його спрацьовування можуть підніматися до ~ 3125 об / хв в залежності від температури повітря, що нагнітається і температури самого радіатора). Не знаю, чи так це і чи є термодатчик в самому кулері. Але то що швидкість вентилятора може підніматися до 2000 оборотів я впевнений. При 35-хвилинному стрес-тесті швидкість вентилятора кулера в моєму випадку була трохи більше 1600 об / хв. У звичайному робочому режимі обороти кулера впали до 1400. Різниця всього 200 об. / Хв. між ненавантаженим станом і стрес-тестом говорить про те що кулер з таким нагріванням справляється легко і невимушено.

Ця таблиця підсумував цифри. Коментувати не буду, все добре видно.

35 хвилин стрес-тесту я вважаю достатньою перевіркою. Якщо щось екстремально гріється, це видно протягом перших 10 хвилин. Якщо все стабільно 35 хвилин, я не бачу підстав, щоб щось змінилося за більший термін. Видно 120W це далеко не постійне споживання. Процесор в плані енергоспоживання виявився дуже навіть економічним.

І на останок. Перед тим як зняти старий Core Quad 8300 я виконав Performance Test і зберіг отримані значення.

Потім виконав той же тест з новим процесором. На картинках нижче жовтим кольором позначені результати для Core Quad 8300, а зеленим для XEON X5470.

На картинках нижче жовтим кольором позначені результати для Core Quad 8300, а зеленим для XEON X5470

Підведемо підсумок.

За результатами тестів видно що різниця в продуктивності процесорів становить від 25% до 50%.

За процесор я заплатив $ 65,99- $ 7 (купон) = $ 58,99. Продажна вартість мого старого Q8300 якраз приблизно дорівнює цій сумі. Тобто, якщо я продам Q8300, XEON X5470 дістанеться мені безкоштовно (ну або за ціну не більше $ 10). Отримати від комп'ютера збільшення продуктивності процесора від 25% до 50% (збільшення загальної продуктивності комп'ютера близько 23%) вклавши в нього такі невеликі гроші - по-моєму це відмінний результат! Тим більше приємно коли усвідомлюєш що всього пару років тому рекомендована продажна ціна на цей процесор в боксовом виконанні становила $ 1467.00.

Можна рекомендувати до покупки.

PS На прохання Володимира викладаю скріни зі свого BIOS

PS На прохання Володимира викладаю скріни зі свого BIOS

Можливо, вам буде цікаво:

8300. Чому плата вдала?
Мене трохи хвилювало, чи впорається кулер із збільшеною тепловіддачею?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: