Леонід Волков

Так, я дивлюся на годинник (не в тому сенсі, що 1 квітня, а в тому сенсі, що давно обіцяв написати цей пост!) І бачу, що явно настав час розповісти докладно про те, чим зайняте Суспільство Захисту Інтернету (І я в ньому). Тому що я витрачаю на нього все більше часу, і воно робить все більше проектів - і цей тренд буде тільки посилюватися, час такий.

Я в якомусь сенсі цим навіть пишаюся. Вгадав. Коли восени 2015 року, після Костроми, ми з Сергієм Бойко сиділи, сумували, і думали про майбутнє, ідея про те, що треба займатися саме свободою інтернету була зовсім не такою вже очевидною - але ми в неї повірили. Спрогнозували: протистояння влади і суспільства, Мордора і здорового глузду в питаннях свободи інтернету буде тільки наростати. І тут буде куди докласти зусиль, зіграти на стороні сил добра. Вгадали, і ще як. Хоча, звичайно, краще б просто Путін відвалив би від інтернету, і діяльність ОЗИ виявилася б непотрібною. Але що є, то є.

2016 рік був роком активного будівництва нашої маленької організації, але потім трапився перерву майже на два роки, коли ОЗИ як би і існувала, але працювала, багато в чому, «за залишковим принципом»: півтора року я в режимі 24/7 займався президентською кампанією Навального (І Бойко теж, звичайно), потім - семестр в Єлі . Ми дещо зробили за 2017 і 2018 роки, до нас приєдналося кілька людей, ми знайшли виконавчого директора (ним став Михайло клімара ) І технічного директора (ним став Олександр Ісавнін ), Ми взяли участь в організації мітингу на підтримку Телеграма в квітні 2018 року , Ми не закрили жодного з раніше запущених проектів - але, треба чесно сказати, зробити можна (і потрібно) було набагато більше.

Будемо надолужувати.
Ми зустріли 2019 рік з новим сайтом . А ще ми в січні провели стратегічну сесію : На два дні зібралися всі разом і побудували силу-силенну планів; якщо 50% з них виконаємо - ви, впевнений, відчуєте в своєму повсякденному інтернет-активності, що в російському інтернеті стало легше дихати.

А ще   ми в січні провели стратегічну сесію   : На два дні зібралися всі разом і побудували силу-силенну планів;  якщо 50% з них виконаємо - ви, впевнений, відчуєте в своєму повсякденному інтернет-активності, що в російському інтернеті стало легше дихати

Ось і вся команда ОЗИ в повному складі

Отже, спочатку кілька слів про те, що ми робимо зараз.
По-перше, ми продовжуємо підтримувати «Індекс зв'язності» , Його роль насправді постійно зростає з усіма цими суверенно-інтернетні ініціативами. Індекс зв'язності показує кількість попарних з'єднань між мережами російських і зарубіжних провайдерів - він почне різко знижуватися, якщо «суверенізація інтернету» виявиться не просто попив грошей, а дійсно виллється в спробу щось реально погіршити, ми це побачимо і зможемо почати бити тривогу завчасно. (Поки що підстав для паніки немає , І на індексі зв'язності це теж чітко видно).

Індекс Свободи Інтернету - наш найперший проект - ми намагаємося переробити в більш зрозумілий і репрезентативний вигляд. Цей індекс - такий загальний барометр стану справ зі свободою інтернету в Росії. Щомісяця експерти інтернет-галузі вибирають голосуванням сім ключових подій, і оцінюють їх вплив на свободу інтернету - позитивне або негативне. Ми підсумовуємо ці оцінки, зводимо їх в інтегральний індекс, публікуємо і дає невелику анотацію того, що сталося.

Ми підсумовуємо ці оцінки, зводимо їх в інтегральний індекс, публікуємо і дає невелику анотацію того, що сталося

Тренд, на жаль, досить однозначний

На жаль, поки приводів для радості небагато: за всю історію спостережень індекс майже виключно тільки знижувався (з 40 місяців двічі він підростав, двічі залишався незмінним і 36 разів падав), ну це і об'єктивно так. І багато хто питає: ну а навіщо такий індекс потрібен? Відповідаю: колись це закінчиться, і ми почнемо відвойовувати свободу інтернету назад. І у нас буде зрозуміла метрика - якого рівня ми досягли, на рівень якого року повернулися. Поки ж ми працюємо над тим, щоб самі щомісячні звіти стали коротшими, цікавіше і концентрированнее . Всі їх ви можете знайти на сайті ОЗИ.

Ще одне ключове напрям роботи - взаємодія з великими інтернет-компаніями і міжнародним професійним співтовариством. Дуже багато в свободі інтернету в Росії залежить, насправді, від позиції, яку займуть інтернет-компанії. Чи буде Google і далі виконувати свідомо незаконні вимоги Роскомнадзора, як це сталося 8 вересня 2018 року ? Чи погодиться Facebook перенести в Росію сервера і дати ФСБ доступ до листування через WhatsApp? Погодьтеся, від цього дуже багато залежить.

Взаємодіяти з великими інтернет-компаніями непросто, це вимагає великої копіткої роботи з напрацювання зв'язків, вибудовування контактів. Потрібні поїздки, публікації і зустрічі, виступи на конференціях і статті в серйозних виданнях - щоб тебе взагалі помітили і сприймали всерйоз. Тут мені сильно вдалося просунутися за півроку в Єлі; більша частина моїх публічних виступів була присвячена питанням боротьби за вільний інтернет в Росії, і якісь кола по воді пішли. Я зовсім не претендую, зрозуміло, на те, що, скажімо, недавні потужні публічні заяви Марка Цукерберга про різку зміну пріоритетів Facebook в питаннях приватності є прямим наслідком саме нашої роботи - але це наслідок того, що багато експертів говорили на багатьох майданчиках протягом останніх років, це був цілий хор голосів, і наш голос був в цьому хорі . Ми пояснюємо, звідки беруться вимоги російських регуляторів, які з них є блефом, а до яких варто ставитися серйозно; які є ризики блокувань і як з ними працювати - і робимо це як в публічному, так і не в публічному форматі.

Щоб цей напрямок роботи було гранично ефективним, ми беремо участь в такій великій кількості заходів, наскільки вистачає сил. ОЗИ - першою з російських НКО - стало голосуючим членом комітету для некомерційних організацій при ICANN (Це міжнародна корпорація, яка, власне, і керує інтернетом). ми взяли участь в торішньому IGF (Internet Governance Forum - головна конференція з управління інтернетом) і в доброму десятку інших конференцій, як правозахисних, так і чисто технологічних (ENOG, RIPE meeting), а в 2019 році сесія, організована ОЗИ, вперше прийнята на саміт RightsCon - найбільше і важливий захід, присвячений захисту прав і свобод в інтернеті . Це буде в червні в Тунісі, і ми цим прямо дуже пишаємося. Ну і повторю: поїздки на конференції потрібні, звичайно, не самі по собі - а тому що через них вибудовуються контакти з інтернет-компаніями, з іншими правозахисними і технологічними організаціями, з журналістами та активістами.

Тепер про зовсім новому.
запустили YouTube-канал з освітньо-обучательнимі відео , Намагаємося простою мовою розповідати про те, як і що в інтернеті працює, що насправді не можна, і що можна заблокувати, і так далі. Поки випустили два таких ролика - про блокування і про СОРМ - скоро буде ще, підписуйтесь!

На початку цього року ми запустили карту інтернет-репресій : Це, власне, карта Росії, на яку наносяться всі відомі нам випадки переслідувань за пости і меми, за лайки і репости. Всього на мапі зараз вже 898 випадків ... Ця статистика дозволяє, наприклад, виділяти зони особливого ризику (а саме, найбільші шанси сісти за мем або репост, раптово, в Чувашії, і тільки потім вже йдуть Самарська область, Володимирська область і так «прославився» на всю країни в зв'язку зі справою Марії Мотузний Алтайський край). Карта жива, інтерактивна і підтримується в актуальному стані: можна дивитися, як змінюється ситуація в динаміці по роках, які є нові тренди в плані статей і типів вироків; на жаль, думаю, що ще кілька років наша карта інтернет-репресій буде залишатися досить актуальним ресурсом.

Карта жива, інтерактивна і підтримується в актуальному стані: можна дивитися, як змінюється ситуація в динаміці по роках, які є нові тренди в плані статей і типів вироків;  на жаль, думаю, що ще кілька років наша карта інтернет-репресій буде залишатися досить актуальним ресурсом

Карту ми ще доробимо - регіони не підписані, неподобство! - але ось я збільшив шматочок, з якого видно, що найбільший шанс сісти за репост дарує життя в Чувашії

Ми, як і раніше, вважаємо, що свобода інтернету - це питання перш за все політичний, чи не технологічний. Тому що зачіпає інтереси десятків мільйонів людей по всій країні . Свобода інтернету - одне з найбільш ключових полів битви між силами добра і зла сьогодні в Росії. Тому ми підтримуємо багато політичних ініціативи, які сприяють донесенню інформації про стан справ з інтернет-свободою до широких мас. Так, Товариство Захисту Інтернету виступило співорганізатором березневого мітингу за вільний інтернет (Спільно з ЛПР), і ми будемо і далі в таких заходах і громадських кампаніях обов'язково брати участь.

Нарешті, у нас звичайно великий борг (спасибі, що весь час нагадуєте) з «Атакою на СОРМ» . Ми пам'ятаємо, нам соромно. Для тих, хто недавно приєднався, нагадаю про що мова: три роки тому ми зібрали грошей (близько 110 тисяч рублів) на проект «народного провайдера». Ідея полягала в тому, щоб отримати ліцензію на надання послуг зв'язку, а потім піти судитися з ФСБ: адже їх вимогу до провайдера купити комплект СОРМ за свій рахунок прямо суперечить закону про оперативно-розшукову діяльність! У підсумку повинен був трапитися win-win: або б ми домоглися скасування платності СОРМ для провайдерів (що обрушило б весь ринок обладнання СОРМ за його повної безглуздістю), або добилися б реєстрації не підлягає СОРМ провайдера.

Ну, не одні ми такі розумні, цей розклад нашим опонентам теж був зрозумілий. Ми досить швидко зробили перший крок - отримали ліцензію на надання послуг зв'язку - але застопорилися на наступному. Введення вузла зв'язку в експлуатацію - це процедура, яка вимагає значного часу і листування. Ти їм папір, вони тобі ... У нашому випадку органи влади, з якими доводилося взаємодіяти, робили все максимально повільно, і на збір всіх папірців пішов цілий рік. Лише влітку 2017 роки ми були готові до наступного кроку ... і тут в новосибірському штабі Навального трапився обшук. Перед «агітаційним суботником» в штаб прийшло ФСБ - але вкрали, чомусь, що не листівки і не газети - забрали все до єдиного паперу на вузол зв'язку нашого провайдера ІП Бойко. Довелося починати все спочатку ! А тут ліцензія встигла закінчитися ... Коротше, процес сильно затягнувся.

Зрозуміло, раз ми обіцяли - повинні зробити. Ми вже давно витратили ті 110 тисяч, зібрані три роки тому (в першу чергу на створення і підключення вузла зв'язку в Новосибірську), але продовжуємо на свої - справа честі. Відновлюємо ліцензію ІП Бойко, плюс отримали ліцензію на ще одну юрособу (секретне), і по ньому якраз завершуємо введення вузла зв'язку. Так що я дуже сподіваюся, що в цьому році проект, нарешті, зрушиться далі.

Як бачите, справ і планів дуже багато. А нас - мало. На сайті ОЗИ є форма реєстрації для волонтерів, в неї за три роки нашої роботи записалося понад 600 осіб, але ми поки що не турбували їх ніякими завданнями. А ось на цьому тижні відправимо їм першу розсилку - попросимо допомоги по ряду невеликих проектів.

Такі справи.
Продовжуємо захищати інтернет, навіть якщо ви цього не бачите!

І багато хто питає: ну а навіщо такий індекс потрібен?
Чи погодиться Facebook перенести в Росію сервера і дати ФСБ доступ до листування через WhatsApp?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: