Нове життя для вашої гри або як продати те, що вже продано

 1. Ось що ми дізналися з розмови з Олександром:
 2. Якщо ми говоримо, наприклад, про ігри, рендеринг яких відбувається на canvas, то етапу всього 3:
 3. Ось як можна монетизувати нашу гру:
 4. І наостанок кілька корисних порад від PlayToMax:

Поспілкувавшись з досить великою кількістю розробників flash ігор, ми прийшли до висновку, що у багатьох з них, у міру своєї діяльності, накопичується величезна кількість старих ігор, права на які давно вже були продані різним спонсорам і ігровим порталам.

Тому ми вирішили написати статтю про те, як можна без великих зусиль повторно монетизувати стару гру. Для більшості розробників ідеальним варіантом буде портирование своїх старих ігор на нову платформу. А так як для багатьох важливо зробити це без великих зусиль, то наш вибір припав на платформу HTML5.В цій статті ми будемо розбиратися, які все ж гри підходять для портування під HTML5, як якісно зробити порт своєї гри на HTML5, а також як і кому грамотно її продати.

Отже, все по порядку.
Коротко про плюси і мінуси технології HTML5:

плюси:

 • Кросплатформенних (можливість запускати гру практично на всіх платформах)
 • Розробка додатків на HTML5 займає відносно мало часу
 • Економія ресурсів (написати єдиний код для всіх платформ дешевше, ніж писати окремі додатки під кожну з платформ)
 • Оперативне виправлення помилок

мінуси:

 • Ігри легко вкрасти, так як вони практично незахищені
 • Можливі проблеми з продуктивністю
 • Деякі обмеження мобільних пристроїв
 • Ще поки нерозвинені канали дистрибуції
 • Відсутність єдиного стандарту, якого б підтримувалися всі виробники пристроїв і браузерів. Внаслідок цього розробнику доводиться приділяти досить багато часу виправлення помилок, які неминуче з'являються на певних мобільних пристроях.

Припустимо, що нас не налякали різні недоліки HTML5, і ми все ж твердо вирішили перенести свою гру на веб. Виникає питання «з чого почати? ».

Щоб розкрити технічні аспекти портирования гри на HTML5, ми поговорили з Олександром Норінчаком, - величезним шанувальником і адвокатом технології HTML5, а також CTO в компанії PlayToMax . На рахунку його компанії більше 100 як портірованних так і своїх HTML5 ігор . Олександр поділився деякими секретами розробки та портування, а також показав для наочності кілька прикладів своїх ігор.

Ось що ми дізналися з розмови з Олександром:

Для початку не всі ігри підходять для портування на HTML5. Обмежень не так вже й багато, але вони є. Наприклад, при портирования своєї гри під мобільний HTML5, потрібно враховувати специфіку її управління. Якщо управління грою здійснюється за допомогою клавіатури, то, швидше за все, вам доведеться потрудитися над портированием управління, щоб домогтися бажаного ігрового досвіду на мобільному пристрої. Можливо робити всілякі екранні джойстики, але це не завжди допомагає, - пальці на екрані часто перекривають більшу частину ігрової зони і доводиться або переробляти рівні / геймплей, або відмовлятися від таких ігор.

Для наочності візьмемо гру "Dangerous Treasures":

Як ми бачимо, в оригінальній версії гри управління здійснювалося за допомогою клавіатури комп'ютера, тому розробникам довелося серйозно переробити гейпмлей гри і відповідно рівні теж.
Не завжди труднощі з трансформацією управління бувають критичними, але їх неодмінно варто враховувати. Також для портування під мобільний інтернет не підходять 3-D гри. На даний момент підтримка технології WebGL в більшості мобільних браузерах практично відсутня. тут можна в цьому переконатися.

Йдемо далі. Як же відбувається сам процес портування гри? Він сильно залежить від підходу до побудови програми на HTML5.

Якщо ми говоримо, наприклад, про ігри, рендеринг яких відбувається на canvas, то етапу всього 3:

 • Портирування графіки

Арт - по суті, єдине, що нам знадобиться від старої версії гри, так як код пишеться «з нуля». Портирування графіки - це комплексна процедура, складність якої залежить від вихідного формату графіки гри. На виході ми повинні отримати растрову версію всіх елементів гри, починаючи від фону і закінчуючи анімацією ефектів.

 • Портування (або розробка "з нуля") логіки гри на JavaScript

Це найважливіший і трудомісткий етап портирования. Залежно від гри він може зайняти від 2 тижнів до нескольки місяців роботи. Наприклад, на розробку ось цього крос-платфоренного фізичного пазла Werebox2 знадобилося приблизно 2 тижні.

Зазвичай гра розробляється за допомогою фреймворка. Werebox2 був портований за допомогою фреймворка Squire. Взагалі, який фреймворк вибрати - питання не з простих, - їх дуже і дуже багато. Олександр Норінчак зазначив два: CreateJS і Cocos2d . Squire ж - фреймворк власної розробки компанії PlayToMax, і в загальних рисах він схожий за своїм функціоналом на CreateJS і Cocos2d, єдиним вагомим відмінністю є те, що Squire більше оптимізований для розробки додатків саме під мобільні платформи. На жаль, фреймворк поки недоступний для публічного користування.

Також в Werebox2 використовувався оптимізований фізичний движок Box2d, ресайзер-пакер для графіки і простий редактор рівнів, іншими словами - стандартні інртументи фреймворка.

 • Тестування і виправлення можливих багів в грі

Варто зауважити, що для ефективного тестування мобільного веб-додатки знадобиться цілий ряд мобільних пристроїв, по крайней мере, найпопулярніші. Так що в деяких випадках можна просто звернутися до однієї з компаній, які надають послуги з тестування додатків.
Для гри Werebox2 тестування і виправлення багів зайняло всього пару днів. Припустимо, ми пройшли всі 3 етапи портирования гри, і у нас на руках готова красива мобільна HTML5 гра. Тепер залишилося вирішити, що з нею робити далі. Точніше, як і кому її продати. Далі мова піде про питання дистрибуції HTML5 ігор, а так само про специфіку їх ліцензування.

Незважаючи на те, що в останні час спостерігаються в основному позитивні тенденції на ринку HTML5 гейминга, для деяких розробників HTML5 ігор, питання монетизації залишається дуже важливим і актуальним, так як екосистема для платформи ще тільки починає розвиватися. Але, тим не менше, вже зараз, при грамотно побудованої бізнес-моделі, на HTML5 іграх можна непогано заробляти.

В принципі, варіанти монетизації HTML5 ігор практично такі ж як і на ринку флеш ігор.

Ось як можна монетизувати нашу гру:

 • Продаж ексклюзивної ліцензії

В основному покупкою ексклюзивних ліцензій займався портал SpilGames , І він же диктував ціни для розробників (варто зауважити, що досить приємні ціни). Але вОстаннім часом в компанії помічається ряд змін, і чи будуть підтримувати вони в майбутньому заявлений темп покупки контенту і ціни - питання досить складне. В інших випадках, щоб продати ексклюзивну ліцензію доведеться провести хороший скаутинг.

 • продаж сайтлоков

Це на даний момент найпоширеніший спосіб монетизації. За гру можна отримати в середньому від $ 200 до $ 600. Потрібно тільки знайти активних покупців. Правду кажучи, порталів безліч. В першу чергу це цікавить власників ігрових flash порталів для утримання бази постійних користувачів. Користувачі рано чи пізно обзаводяться мобільними пристроями, і, повертаючись на свої улюблені ігрові портали, не можуть запустити жодну flash гру. Відповідно, власник порталу з часом або втрачає такого користувача, або пропонує йому альтернативу - ігри працюють в браузері на мобільних пристроях. Також як варіант, можна продавати неексклюзивними ліцензії на таких порталах-аукціонах для ігор як FGL .

Ви віддаєте гру клієнту на портал або на мережу порталів і отримуєте частину доходу від реклами, яка була показана в цій грі. Все залежить від клієнта, але на великі доходи розраховувати не варто. Коли мова йде про хороше трафіку і клієнт впевнений в хорошій прибутковості з гри, він зазвичай купує сайтлокі.

 • Самостійне розповсюдження і заробіток на рекламі.

Розробник інтегрує рекламу прямо в гру безкоштовно віддає на сайт партнера. Заробіток нараховується за ту рекламу, яка була показана безпосередньо в самій грі. Правда, на відміну від розквіту flash ринку, зараз в HTML5 геймдева відсутні автоматичні канали дистрибуції. Так що поки це все теж «ручна робота».

Тут варто відзначити ще такий момент, що найефективніша на даний момент реклама від Google не підійде для подібного розповсюдження ігор, так як Google вимагає чіткої прив'язки до доменів на яких буде показуватися реклама в грі.

І наостанок кілька корисних порад від PlayToMax:

 • Для того що б хоч якось захиститися від піратства - обфусціруйте збірки ваших HTML5 ігор. Великих гарантій це не дасть, але, по крайней мере, створить певні труднощі і тим самим відсіє частину піратів.
 • Продавайте гру на конкретну платформу / ринок. Залишайте інші права на тайтл за собою. Не дивлячись на те, що HTML5 є універсальним солдатом, ви свою гру зможете без особливих зусиль обертати під ринок практично будь-якої платформи. Наприклад, HTML5 web, iOS app і Android app - це три різні ліцензії.
 • При продажу сайтлока, портал і його дзеркала обов'язково повинні бути прописані в договорі.
 • Якщо ви використовуєте схему rev. share - вимагайте доступ до статистики. Правда, майже ніхто її поки не надає, але якщо все на цьому наполягатимуть, то, можливо, крига скресне.

Як же відбувається сам процес портування гри?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: