Формули для розрахунку індексації заробітної плати

 1. Навіщо проводиться індексація розміру заробітної плати
 2. Як змусити співробітників працювати без індексації зарплати
 3. Індексація заробітної плати і її відмінність від підвищення
 4. З якою частотою повинна проводитися індексація заробітної плати роботодавцем
 5. Дату індексації компанія може вибирати самостійно
 6. Порядок індексації заробітної плати
 7. Приклад застосування коефіцієнта індексації заробітної плати
 8. Як скласти положення про індексацію заробітної плати
 9. Проводити індексацію щорічно необов'язково
 10. Відповідальність роботодавця за непроведення індексації заробітної плати працівників
 11. Судова практика, пов'язана з індексацією заробітної плати
 12. 5 причин для відмови в задоволенні позову щодо індексації заробітної плати

Тільки при підвищенні доходів працівники зберігають позитивний настрій і залишаються лояльними до організаціям, в яких трудяться. На жаль, через інфляцію розвиватися стає важче не тільки бізнесу, а й національній економіці. Однак при збільшенні тарифів страждають в першу чергу люди, які живуть на зарплату.

Навіщо проводиться індексація розміру заробітної плати

Коли індексується заробітна плата, її розмір збільшується відповідно інфляції і підвищення цін на продовольчу та іншу продукцію. Індексація заробітної плати в РФ дозволяє підтримувати економічний розвиток країни на належному рівні, оскільки при відповідно доходів своїх потреб громадяни зберігають купівельну спроможність.

При індексації доходи населення, на які прямо впливає індекс інфляції, зростають. Саме індекс стає основою для перерахунку заробітної плати працюючих громадян.

Індексація заробітної плати буває двох видів:

 • ретроспективної, при якій враховують рівень підвищення тарифів за минулий час (тут, як правило, знижується споживча здатність населення; ретроспективну індексацію заробітної плати застосовують, щоб стабілізувати економіку);
 • очікуваної, за основу якої беруть прогнозоване підвищення цін.

Важливо, що збільшення трудових компенсацій для деяких фахівців виробничих підприємств йде не на користь продукції, що випускається. Її якість часто погіршується, оскільки компанія починає використовувати більш дешеві комплектуючі та сировину. Інший варіант - ростуть ціни на вироблені вироби.

При збереженні якості, але підвищення цін на продукцію цілком може наступити висока інфляція. І тут уже слід пам'ятати наступні моменти.

 • При індексації покриваються лише зміни, пов'язані з інфляцією, а не збільшення ринкових цін. Індексацію проводять тільки тоді, коли досягнуто певного ціновий поріг , А не при всякому підвищенні цін на продовольчі та інші товари.
 • Індексацію проводять стосовно до певних видів доходів населення. Зокрема, індексуються пенсії, заробітні плати, стипендії та допомоги по безробіттю.
 • Індексація не стосується доходів індивідуальних підприємців. Сюди ж відносяться кошти від здачі житла в оренду, оскільки подібна діяльність є підприємницькою.

Індексуються доходи лише певних категорій громадян, наприклад працівників бюджетної сфери, які отримують мінімальну заробітну плату.

Як змусити співробітників працювати без індексації зарплати

Твердження, що гроші - найкраща мотивація для співробітників, вже не працює в сучасних компаніях. Менеджери не докладуть додаткових зусиль, якщо знають, що за це отримають невелику премію, - вони вважатимуть за краще не переробляти.

Які п'ять нематеріальних способів мотивації більш ефективні і як змусити персонал працювати краще і при цьому заощадити бюджет, розповіла р едакція журналу «Комерційний директор».

Індексація заробітної плати і її відмінність від підвищення

Індексацією називають збільшення суми заробітної плати, викликане підвищенням споживчої вартості товарів і послуг на ринку. Рішення про підвищення зарплати приймає безпосередньо роботодавець, якщо для цього у нього достатньо фінансових ресурсів. Але ці поняття багато хто плутає. Чим же індексація заробітної плати в організації відрізняється від підвищення зарплати?

Основне завдання як індексації, так і збільшення зарплати - зміна в більшу сторону суми виплат. За допомогою індексації держава дозволяє громадянам зберігати купівельну спроможність на колишньому рівні або підвищувати її. Отже, індексація - це державна гарантія оплати праці працюючого населення (ст. 130 ТК РФ, визначення Конституційного Суду РФ № 913-О-О).

У підвищення мети такі ж. Однак за фактом індексація - це не підвищення зарплати. Фактичне зміст оплати праці не змінюється. За допомогою індексації держава лише захищає населення від інфляції. Якщо ж зарплата підвищується, її фактичний зміст збільшується.

Нижче наведені інші відмінності між індексацією та підвищенням заробітної плати.

критерій оцінки

Індексація заробітної плати

Підвищення заробітньої плати

ступінь обов'язковості

Обов'язкова для будь-якого роботодавця: як для бюджетних, так і для комерційних організацій

Не обов'язкова, проводиться за бажанням роботодавця

Коло осіб, яким забезпечується збільшення заробітної плати

Проводиться по відношенню до всіх співробітників організації (визначення Конституційного Суду РФ № 913-О-О)

Проводиться відносно співробітника (ів), якого роботодавець вибирає самостійно

Фактори, що впливають на збільшення заробітної плати

Зростання споживчих цін на товари та послуги

Рішення роботодавця і наявність у нього фінансових можливостей

Коефіцієнти, що використовуються при збільшенні заробітної плати

Індекс споживчих цін, який публікується на сайті Росстата, розмір інфляції, встановлений офіційно

Будь-які показники, встановлені роботодавцем самостійно

При відсутності в локальних актах порядку індексації роботодавця можна притягнути до відповідальності, навіть якщо він підвищує заробітну плату щороку.

З якою частотою повинна проводитися індексація заробітної плати роботодавцем

Як часто і в який час потрібно індексувати заробітну плату, невідомо. У ТК РФ на цей рахунок немає інформації. При цьому, якщо офіційно відомо про зростання вартості споживчих товарів і послуг, неодмінно повинна бути проведена індексація заробітної плати.

У ТК РФ зазначено, як саме стосовно працівників бюджетної сфери повинна виконуватися індексація заробітної плати. Комерційна організація сама прописує порядок процедури в колективному договорі, угоді або локальному нормативному акті (ст. 134 ТК РФ). Якщо відповідних положень немає, їх розробляють (лист Роструда від 19 квітня 2010 року № 1073-6-1).

Нерідко трапляється так, що локальний акт включає в себе інформацію про порядок індексування. При цьому про фінансово-економічному показнику нічого не сказано. Якщо працівник подасть скаргу, суд може скористатися індексом зростання споживчих цін, запропонованих органами держстатистики.

Іноді в галузевих угодах прописують, на основі якого показника, як повинна бути проведена індексація заробітної плати. Деякі роботодавці зобов'язані індексувати оклади кожен квартал, з огляду на збільшення споживчої вартості товарів і послуг.

Як правило, заробітну плату індексують, коли:

 • збільшується МРОТ (оклад працівників стає нижче, ніж МРОТ);
 • підвищується рівень інфляції;
 • ростуть споживчі ціни в регіоні;
 • збільшується прожитковий мінімум працюючих громадян на території окремого регіону або по Росії;
 • спостерігається інфляція, і цей факт відображає закон про федеральний або регіональний бюджет.

Не можна сказати, що індексація заробітної плати - обов'язок роботодавця. Це його право. Збільшувати трудові оклади керівництво може в будь-який час, незалежно від зовнішніх обставин. Заробітну плату зазвичай збільшують, коли:

 • персонал починає працювати більш результативно;
 • росте виручка;
 • підвищення передбачає колективний договір або інший локальний акт.

думка експерта

Дату індексації компанія може вибирати самостійно

Аїда Ібрагімова,

керівник кадрової практики КСК груп, Москва

У законі не сказано, як повинна проводитися індексація заробітної плати. Комерційна організація сама визначає, як виконувати цю процедуру. У колективних договорах, угодах, локальних нормативних актах компанії прописують, коли і як змінювати розмір окладів.

У роботодавця є право індексувати оклади в будь-який день: наприклад, 5 або 15 числа місяця. Але є одна умова: про порядок має бути сказано у внутрішній документації. Наприклад, день індексування заробітної плати часто прописують в Положенні про оплату праці. Однак, як показує практика, більшість організацій індексує оклади 1 числа. Це полегшує розрахунок індексації заробітної плати з технічної точки зору.

Порядок індексації заробітної плати

Індексуватися повинні заробітні плати в будь-яких структурах, як державних, так і муніципальних. При цьому оклади фізосіб, які працюють за цивільно-правовими договорами, не індексуються.

Розробка порядку індексування зарплат в комерційних структурах - завдання топ-менеджерів. Про принципи та порядок підвищення окладів може згадуватися в колективних договорах і угодах. Відповідно, визначати, за яким принципом здійснюється індексація, можуть виборні співробітники або профспілки. В їх обов'язки входять проведення переговорів з адміністрацією і закріплення результату зустрічей укладенням угод або договорів.

Якщо виборні працівники в компанії відсутні, керівництво на свій розсуд вирішує, як індексувати заробітну плату. На підставі наказу роботодавця в силу вступає Положення, де прописана індексація заробітної плати. Зразок нормативного документа представлений нижче.

Добре, якщо порядок індексування заробітної плати передбачений в організації спочатку. Але якщо він з яких-небудь обставин відсутня, схему завжди можна розробити. Керівництво визначає порядок індексації окладів, випускаючи єдиний самостійний документ або включаючи його в єдине Положення про оплату праці.

Головні параметри перерахунку зарплати - це:

 • періодичність індексації;
 • схема розрахунку.

Законодавчо про правила, що регулюють обидва параметри, нічого не сказано, а тому керівник підприємства сам може їх розробити. Відповідно до внутрішнім порядком індексацію зарплати проводять щомісяця, щокварталу, раз на півроку, щорічно і т. Д. У діловому середовищі прийнято, що оклад співробітників підвищується щорічно - не рідше. Якщо на підвищення піде більше часу, вважається, що це йде на шкоду працівникові.

Способи, за якими ведеться розрахунок індексації заробітної плати, різні. Як правило, роботодавці індексують оклади і тарифні ставки. Не міняються лише виплати, розраховані в процентному відношенні до основної частини окладу. Якщо доплати на підприємстві фіксовані, їх також можна підвищувати. Керівники зазвичай цю суму не змінюють. Однак досвід показує, що іноді вони все ж індексують частини зарплати в установлених межах.

Коефіцієнт індексації прив'язують до макроекономічного параметру. Існує ІСЦ, або індекс споживчих цін, який розраховує статистична служба. Для кожного регіону показники свої, але все встановлює Росстат. Для країни в цілому існує загальне значення.

У роботодавця є право проводити розрахунки на підставі будь-якого показника. Крім того, компанії можуть застосовувати реально існуючий або можливий коефіцієнт інфляції, зміни в прожитковий мінімум. Очікувані показники використовувати не дуже зручно.

З індексом споживчої вартості товарів і послуг, а також коефіцієнтом інфляції можна ознайомитися на сайті статистичної служби www.gks.ru. Закон про Федеральний бюджет включає в себе дані про прогнозоване зростання інфляції. Про прожиткових мінімумах в російських суб'єктах завжди повідомляють влади регіонів. Відомості про загальному показнику в країні публікує Уряд РФ.

Приклад індексації заробітної плати. У ТОВ «Спектр» співробітники бухгалтерського відділу отримують:

 • 35 тис. Руб. - головний бухгалтер;
 • 20 тис. Руб. - бухгалтер розрахункової групи;
 • 22 тис. Руб. - бухгалтер групи товарного обліку і собівартості.

Заробітні плати щороку індексують відповідно до показника ІСЦ. Перерахунки проводять на початку року, на основі підсумкових торішніх показників.

Зростання цін за січень-грудень 2016 р відношенню до значення аналогічного торішнього періоду склав 107,1%. Коефіцієнт перерахунку - 1,07. Таким чином, в 2017 р дані будуть такими:

 • оклад головного бухгалтера 35 тис. руб. х 1,07 = 37 450 руб .;
 • оклад бухгалтера розрахункової групи 20 тис. руб. х 1,07 = 21 400 руб .;
 • оклад бухгалтера групи товарного обліку і собівартості 22 тис. руб. х 1,07 = 23 540 руб.

Починаючи з січня 2017 р зарплати повинні відповідати встановленим значенням.

Приклад застосування коефіцієнта індексації заробітної плати

У Росії існують певні державні служби, один з обов'язків яких - формування індексів перерахунку окладів. Серед таких держструктур:

 • держбюджету: надає індекси перерахунку для бюджетних організацій;
 • фонд соцстрахування і федеральний бюджет: передає індекси для перерахунку будь-яких посібників;
 • Пенсійний фонд РФ: надає коефіцієнти для перерахунку пенсійних нарахувань;
 • приватний бізнес: вирішує, які коефіцієнти будуть використані при перерахунку заробітних плат.

Коефіцієнт перерахунку середньої заробітної плати розраховується в два етапи:

 1. заробітну плату після всіх перерахунків ділять на суму початкового окладу;
 2. підсумовані надбавки після індексації ділять на суму до неї (якщо працівнику виплачувалися преміальні, доплати, надбавки до основної частини окладу).

Способи розрахунків вибирають в індивідуальному порядку. Враховують не тільки індексацію повної заробітної плати, а й матеріальні стимули. Для розрахунку використовують:

 • фіксований розмір (наприклад, 5 тис. руб.);
 • діапазон - припустимо, дві заробітні плати або 10% від сплаченого раніше окладу.

Вибираючи коефіцієнт, який послужить основою для періодичної зміни окладу працівників, заздалегідь прорахуйте, які заробітні плати в результаті вони отримають.

приклад

З'ясуємо, як змінився оклад працівника ТОВ «Куля» в 2016 р в порівнянні з 2015 р Відзначимо, свої посадові обов'язки співробітник виконував добре. Результати розрахунків наведені в таблиці внизу.

У 2015 р Петров отримував заробітну плату, що дорівнює 30 тис. Руб. Сума щомісячної надбавки за виконання планових показників - 15%, за чітке дотримання трудового розпорядку - 5%. У 2015 р оклад Петрова з урахуванням всіх доплат склав 36 тис. Руб.

Визначимо суму окладу для різних коефіцієнтів індексації заробітної плати (1-3 варіанти). Заробітну плату індексують щороку 1 січня по декількох схемах.

 • 1-я схема: МРОТ, діючий в новому році, в порівнянні з минулим.

У 2015 р МРОТ по Росії дорівнював 5965 тис. Руб. З 2016 року - 6204 руб.

Відповідно, розмір коефіцієнта підвищення заробітної плати буде залежати від підвищення МРОТ:

6204/5965 = 1,04.

Заробітна плата Петрова в 2016 р по 1-й схемі збільшиться на 4%:

36 тис. Руб. х 1,04 = 37 440 руб.

 • 2-я схема: на офіційно прогнозований рівень інфляції в наступному році.

З 2016 року, за прогнозами влади, інфляція складе 6,4%. Отже, заробітна плата збільшиться відповідно до цього ж показником:

36 тис. Руб. х 1,064 = 38 304 руб.

 • 3-тя схема: на прийнятий в компанії коефіцієнт підвищення окладу - 1,05.

З 2016 року сума окладу відповідно до даної схеми складе:

36 тис. Руб. х 1,05 = 37 800 руб.

варіант

Заробіток в 2015 р, в рублях

Заробіток 2016 р в рублях

Сума реального зростання збільшення оплати праці, в рублях

Варіант 1

36 000

37 440

1440

Варіант 2

36 000

38 304

2834

варіант 3

36 000

37 800

1800

Даний приклад показує: саме обраний показник індексації визначає, як підвищиться заробітна плата.

Виплати для працівників організацій розраховуються у відсотках по відношенню до зарплати, тарифну ставку, відрядної розцінки або залишаються незмінними.

приклад

Припустимо, кожен місяць Петров отримує не додаткові виплати, які розраховуються в процентному співвідношенні до постійної частини зарплати, а фіксовану премію в розмірі 6000 руб. Відзначимо, в компанії індексують тільки заробітні плати, суму інших виплат не змінюють.

варіант

Заробіток в 2016 р, в руб.

Сума реального зростання збільшення оплати праці, в руб.

Варіант 1

37 200

1200

Варіант 2

37 920

1920

варіант 3

: 37 500

1500

З прикладу ясно, що для працівників подібні розрахунки премій і фіксованих частин невигідні.

Як скласти положення про індексацію заробітної плати

Як повинна виконуватися індексація заробітної плати, комерційна організація прописує в наступних документах:

 • колективному договорі;
 • локальному акті;
 • угоді.

Як правило, порядок індексації включають до Положення про оплату праці.

Процедура перерахунку заробітної плати повинна бути занесена в який-небудь локальний акт, наприклад до Положення про преміювання (для комерційного підприємства). Цей документ стає основою для формування наказу про індексування. Зразок, за яким становлять наказ про індексацію заробітної плати, наведено нижче. Допустима його довільна форма.

В наказ про індексацію заробітної плати включають посилання на законодавчу документацію. За індексацію окладу працівника призначають відповідального.

У наказі обов'язково повинні бути присутніми:

 • Підписи підлеглих и відповідального працівника;
 • підпис керівника;
 • штамп або печатку организации;
 • реєстраційний номер, записаний в журналі реєстрації наказів.

Положення про індексацію заробітної плати, зразок якого є в інтернеті, складається з декількох частин. У першій призводять детальну інформацію про те, що таке індексування зарплати і з якою метою його проводять. У наказі часто згадують, що індексація заробітної плати співробітникам - державна гарантія.

Далі в документі наводять детальні розрахунки індексованого окладу, позначають, яким коефіцієнтом користувалися фахівці і за якими правилами проводився перерахунок. У наказі також описують, які види виплат підлягають індексації.

В організації призначають відповідальних за процедуру фахівців і формують правила контролю. При наявності додаткових умов (наприклад, змоги не індексувати оклади по домовленості з профспілкою) їх також включають до наказу про індексацію заробітної плати. Внутрішню документацію стверджує керівник. Далі з нею знайомляться все співробітники, розписуючись після прочитання.

Для кожного працівника заробітна плата може розраховуватися по-різному: все залежить від його категорії і виду організації. Наприклад, при індексації окладу на виробничих підприємствах за основу беруть годинну або денну тарифну ставку, а не суму заробітної плати, як для офісних працівників. При розрахунку окладів часто створюють окремі положення за категоріями співробітників.

Розмір окладу - важливий в трудовому договорі пункт. Якщо він змінюється, це відображають в документі. Щоб не вносити зміни в договір регулярно, доповніть його посиланням на внутрішній акт компанії. З ним слід знайомити всіх нових працівників, і тільки потім допускати їх до трудових обов'язків. Якщо докладної інформації по індексуванню немає, при підвищенні окладу підписують двосторонні додаткові угоди до договору про зміну заробітної плати.

Якщо співробітників в компанії трохи, на оформлення домовленостей йде мінімум часу. Якщо їх кількість обчислюється тисячами, періодично коригувати умови контракту досить важко.

Пам'ятайте, трудовий договір змінюється з ініціативи роботодавця. Отже, потрібно чітко дотримуватися умов ст. 74 ТК РФ. Роботодавець зобов'язаний повідомити співробітника за два місяці до нововведень. Після прочитання документа працівник в ньому розписується. Якщо з новими умовами він не згоден, керівник переводить його або звільняє. Незважаючи на те що співробітники зазвичай позитивно сприймають зміни, пов'язані з підвищенням окладу, не виключені і складні ситуації. Персонал часто заперечує розмір індексації, а тому вкрай необхідно виконувати всі процедури відповідно до закону.

думка експерта

Проводити індексацію щорічно необов'язково

Анастасія Новікова,

директор з персоналу компанії «ГІПРОНІІАВІАПРОМ»

Якщо в Положенні ви вкажете, що індексація заробітної плати проводиться за ініціативою керівника, це буде невірно. Індексація залежить від показника інфляції по країні. Якщо проводиться індексація, значить, є інфляція. Безумовно, керівництво також може приймати рішення про індексування, але виглядає це дивно.

Пам'ятайте, вносити пункт про індексацію слід тільки тоді, коли підприємство впевнене в своїх можливостях щороку підвищувати оклади.

Наведемо приклад індексації заробітної плати. В кінці року комісія з праці вирішує проіндексувати зарплати. За основу вона бере фінансові показники підприємства і індекс інфляції по Росії. На їх основі розраховуються зміни окладів і встановлюється розмір індексації в процентному вираженні, який не повинен бути нижче або вище офіційного індексу інфляції.

Разом з тим деякі організації пов'язують своє рішення проіндексувати оклади з рівнем показника інфляції - чи є він критичним в даний момент. У Положенні керівники прописують: «Якщо інфляція в країні стане значною і перевищить 10%, підприємство виконає перерахунок заробітних плат. Суму підвищення окладів визначає керівний склад, спираючись на свої фінансові можливості ».

Відповідальність роботодавця за непроведення індексації заробітної плати працівників

Безліч роботодавців навмисне не індексують оклади персоналу, однак за подібні дії передбачено заходи адміністративного покарання. Якщо про необхідність підвищувати оклади сказано в колективному договорі або локальному акті, але керівництво ігнорує проведення індексації заробітної плати, діє адміністративна відповідальність - штраф у розмірі 3-5 тис. Руб. (Ст. 5.31 КоАП РФ).

Якщо ж у внутрішньому документі організації про індексацію не сказано і роботодавець її не проводить, штраф становить 1-5 тис. Руб. Безпосередньо організація при цьому виплачує 30-50 тис. Руб. (Ч. 1 ст. 5.27 КоАП РФ).

Якщо дане порушення виявляють знову, посадових осіб штрафують на 10-20 тис. Руб. (Їх також можуть дискваліфікувати на 1-3 роки), а юридичних - на 50-70 тис. Руб. Крім цього, особам, які порушили умови індексації, часто забороняють працювати на керівних постах і вести трудову діяльність в цілому. Роботодавцям не тільки доводиться відповідати по закону за допущені порушення, але ще і індексувати заробітні плати, покривати всі борги. Траплялося так, що роботодавці виплачували заборгованості по індексації за минулі роки. Такі приписи їм видавали інспекції з питань праці.

приклад

Державна трудова інспекція в плановому режимі проконтролювала компанію на дотримання норм ТК РФ. Перевірка показала, що порядок індексування в зв'язку з підвищенням цін в Положенні про зарплаті не був дотриманий. Керівництво закликали до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 5.27 КоАП РФ. Директор організації зажадав відзначити акт про адміністративне порушення і закрити справу. Однак в суді йому дали відмову, оскільки підстави припинення справи були відсутні.

приклад

Відділення некомерційного підприємства в одному з російських суб'єктів притягнули до адміністративної відповідальності в зв'язку з відсутністю порядку індексування. Керівник відділення звернувся до суду, попросивши скасувати постанову про накладення штрафних санкцій. На думку керівництва, порушення стало незначним. Крім того, компанія не вела комерційну діяльність.

Керівник також позначив, що в період вивчення матеріалів справи всі спірні питання вдалося вирішити, а працівниця відкликала скаргу, що стала підставою для перевірки. Як зазначив позивач, він індексував оклади персоналу, кожен місяць виплачуючи премії. Суд врахував позицію позивача, однак не припинив справу. На думку суду, виплата премій не могла бути розцінена як індексування.

Судова практика, пов'язана з індексацією заробітної плати

Конституційний Суд РФ не раз підкреслював, що заробітна плата всіх працівників повинна підвищуватися. Суд вважає, що правила, прописані в ТК РФ, цілком зрозумілі і різночитань в них бути не може. Зокрема, за ст. 134 ТК РФ абсолютно всі роботодавці зобов'язані індексувати оклади персоналу. Дана вимога стосується всіх керівників, навіть тих, які не працюють в бюджетних організаціях.

Ту ж позицію висловлює і Роструд, раніше уточнює, що, якщо локальний нормативний акт організації не містить правила про індексування, керівники зобов'язані створювати відповідний документ або коригувати вже діючий (лист Роструда від 19 квітня 2010 року № 1073-6-1). Пізніше, у вересні 2015 року, Роструд підтвердив свою точку зору. Більш того, відомство відзначило, що роботодавці ні в якому разі не повинні ігнорувати дане зобов'язання, це розцінюється як порушення норм ТК РФ.

Для захисту прав працюючого населення діють територіальні державні інспекції праці (ДІП). У ці органи завжди можуть звернутися громадяни, чиї трудові права, пов'язані, зокрема, з індексацією, виявилися ущемлені. Інспектори ГИТ мають право накладати на роботодавців адміністративну відповідальність за порушення норм ТК РФ по ч. 1 ст. 5.27 КоАП РФ. Крім того, органи контролю часто зобов'язують керівників різних організацій розробляти порядок індексування заробітних плат. У цих випадках штрафи зазвичай не накладають.

Звернення в держінспекції з праці не зупиняє перебіг строку, виділеного на звернення до суду. Він становить 3 місяці з дня, коли працівник дізнався про порушення (ч. 1 ст. 392 ТК РФ). Щоб укластися у відведені законом рамки в разі, якщо вина керівника по індексації зарплати не є очевидною (наприклад, коли працівник не згоден з сумою додаткових виплат), до суду краще подати позовну заяву.

При цьому, на думку судових інстанцій, термін в 3 місяці обчислюється не з моменту припинення трудового договору, а з моменту, коли співробітник дізнався або повинен був дізнатися про порушення трудових прав на індексування окладу за певний час. Таким моментом може стати день видачі заробітної плати або авансу, розміри яких оскаржив позивач.

Судові органи часто зобов'язують роботодавців виплатити працівникам борги по недонарахованого окладів. Такі заборгованості повинні були бути видані протягом строку позовної давності, тобто 3 місяців перед поданням позовної заяви.

Зовсім інша ситуація, якщо в локальних актах, трудових або колективних договорах організації не сказано про обов'язки керівника проводити індексацію, але при цьому співробітники наполягають на видачі їм «не виплаченої» через інфляцію частини заробітної плати. У таких випадках судові органи, як правило, відмовляють перераховувати оклади, навіть якщо строки позовної давності ще не минули.

5 причин для відмови в задоволенні позову щодо індексації заробітної плати

 1. У компанії немає затверджених правил індексування заробітної плати

Як сказано в ст. 134 ТК РФ, в приватних організаціях правила індексації прописують в локальних нормативних актах, колективних договорах, угодах. Судові органи часто вирішують, що, раз відповідні внутрішні вимоги відсутні, значить, і індексація необов'язкова. Суди зазначають: лише роботодавець визначає, чи проводити індексацію. А значить, законодавчих підстав вимагати з нього «невиплачених» коштів немає.

 1. Індексування не єдиний спосіб підвищити заробітну плату

Найчастіше суди зазначають, що роботодавці мають право збільшувати оклади будь-яким способом. Видачу премій, підвищення зарплат вони можуть прирівнювати до індексування. Суди, розглядаючи питання про порушення або збереженні прав співробітника на компенсацію втрат через інфляцію, враховують фактичне підвищення заробітної плати. При цьому з індексуванням це може бути не пов'язане. Якщо при розгляді справи з'ясовується, що зарплату працівнику збільшували хоча б раз, її вже можна не індексувати.

 1. Індексація заробітної плати - гарантія держави

У зв'язку з цим позиція судів наступна: роботодавець не зобов'язаний індексувати заробітну плату співробітника, якщо відповідна вимога відсутня в локальних нормативних актах організації і якщо держава не виділяє на ці цілі кошти. Крім того, суди по подібним позовною заявам накладають на керівників своїх зобов'язань щодо розроблення правил індексування.

 1. У роботодавця є грошові труднощі

Суди не задовольняють позови про підвищення заробітної плати і в тих випадках, коли в локальних нормативних документах сказано про умови індексування - досягненні організацією конкретних фінансових цілей. При цьому домогтися їх не вдалося.

Якщо в документі прописано умова про індексування, це ще не означає, що заробітні плати в організації безумовно будуть збільшені. У подібних ситуаціях суди не задовольняють позови про збільшення розміру окладів до керівників, які виявилися в складному матеріальному становищі (наприклад, через фінансові проблеми на підприємстві).

 1. Ступінь індексування заробітних плат не прописана законодавчо

Така підстава для відмови судді призводять у випадках, коли зарплата була проіндексована, але, на думку працівника, в недостатньому розмірі. Отже, при збільшенні роботодавець використав коефіцієнт, який відповідає індексу споживчої вартості товарів і послуг.

Суди вважають, що при підвищенні споживчої вартості товарів і послуг зарплати потрібно індексувати. Однак про розмір підвищення нічого не сказано, а тому роботодавці вільні встановлювати будь-які коефіцієнти для індексування, включаючи ті, що не в повному обсязі покривають втрати через інфляцію.

Проте судді іноді стають на бік співробітників і задовольняють позовні заяви про невиплачені частинах заробітних плат, навіть якщо правила індексування не прописані у внутрішніх документах. Найчастіше суди зазначають, що якщо роботодавець зобов'язаний визначати порядок індексування, то відсутність такого порядку не означає позбавлення співробітника права на проіндексований оклад. На підставі цього судді виносять рішення про стягнення недоплачених сум з керівництва після того, як була проведена індексація заробітної плати. Судова практика свідчить про те, що органи нерідко займають позиції співробітників в питаннях індексації не тільки фіксованої частини окладу, а й усієї зарплати - з надбавками і стимулюючими виплатами.

Оскільки пункт щодо індексації в ТК РФ сформульований неоднозначно, трудові права працюючого населення іноді порушуються. Однак закон досі не посилює ні вимоги, ні міри покарання для роботодавців за порушення прав персоналу, прописаних в ст. 134 ТК РФ. І, швидше за все, на стовідсоткову фінансову захищеність працівникам найближчим часом розраховувати не варто, навіть при втратах через інфляцію. У зв'язку з цим, влаштовуючись на підприємство, претендентові варто зрозуміти, чи дотримуються там вимоги ТК РФ, як видають заробітну плату, чи є затримки з виплатами, в якому обсязі індексують оклади і т. Д. Роботодавцям же слід пам'ятати, що за ігнорування вимог по індексації їм загрожує адміністративна відповідальність разом з примусовою виплатою компенсацій (якщо підлеглі виграють суд).

Виникають і ситуації, коли суди вирішують стягнути з роботодавців різницю між заробітною платою, проіндексованої з урахуванням підвищення споживчої вартості, і виданої за фактом зарплатою, для індексації якої застосовувався коефіцієнт в меншому розмірі. Судді відзначають, що проіндексовані на коефіцієнт нижче індексу споживчої вартості зарплати не збільшують фактичний оклад, а це суперечить державним гарантіям.

Чим же індексація заробітної плати в організації відрізняється від підвищення зарплати?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: