Від Windows Vista до Windows XP або маленька історія глобального даунгрейда

Microsoft випустила Windows Vista, щоб всі зрозуміли наскільки хороша Windows XP

Автор невідомий

2024 рік. Компанія Microsoft продовжує продажу Windows XP ще на рік через невдоволення користувачів нової ОС Windows Extended Super (кодове ім'я Windows 12)

Автор невідомий

Компанія Microsoft стала по-справжньому багатою після виходу Windows 95 Компанія Microsoft стала по-справжньому багатою після виходу Windows 95. Коли вийшла ця ОС вона майже відразу завоювала серця користувачів. Вона була багато зручніше колишньої Windows 3.11 і мала куди більше можливостей. Наступна система Microsoft, орієнтована на широкого споживача, була випущена трьома роками пізніше. Нею стала Windows 98. Вона була ще гарніше і функціональніша, а також спочатку забезпечувала дещо меншу стабільність (чого тільки варта синій екран смерті під час офіційної презентації, яка зробила червоним особи верхівки Microsoft, яка представляла ОС) і вимагала більш потужні системи. Проте, міграція на нову ОС не змусила себе довго чекати.

Існувало тоді і сімейство NT. NT 4.0 хоч і виглядала як Windows 95, все одно користувалася попитом в основному в професійному середовищі через погану сумісність з поширеним софтом. Windows 2000 (відома також як NT 5.0) забезпечувала значно більшу сумісність, в тому числі і з іграми. При цьому вона вимагала більший обсяг ОЗУ і більше місця на жорсткому диску. Проте, повального переходу на цю систему не було. Комп'ютерна громадськість охочіше ставила Windows ME, ніж 2000.

Все змінилося з виходом Windows XP. Заснована на Windows 2000 вона забезпечувала ще кращу сумісність з програмами з Windows 9x / ME. До того ж Microsoft забезпечила дистрибутив XP великим числом вбудованих функцій, покликаних замінити різні додатки. Підтримка ZIP-архівів, можливість запису дисків, вбудований просмоторщик малюнків - ось не повний їх список. Ну і, звичайно ж, багато хто був в захваті від нової теми. Аскетичні сірі віконця і кнопочки змінилися на місцями яскраві і опуклі елементи управління.

Тим не менш, деякі користувачі, в тому числі і обидва автори цієї статті, дотримувалися думки, що щастя полягає зовсім не в красивих системи, а в її стабільній роботі. Тому продовжували використовувати Windows 2000 як більш швидку і надійну ОС в якості основної. Звичайно, ніщо не триває вічно і в позаминулому році ми обидва пересіли на Windows XP. Маючи досить потужні комп'ютери в плані швидкості різниці помічено не було, та й стабільність безліч разів латаних системи цілком влаштовувала.

Початок 2007 року ознаменувалося офіційному виходом Windows Vista . Довгоочікувана Windows codename "Longhorn" побачила світ. Вперше за 5 років Microsoft представила нову систему. Причому як представила! Відразу було поставлено нові умови для виробників комп'ютерів, які рекомендували випускати все нові рішення вже з Vista. Нічого не вдієш, новинки стали надходити на ринок. На вітчизняних теренах це позначилося не так кардинально, оскільки у нас з ліцензійною ОС поки що продаються в основному одні ноутбуки. Ось з ними і почалися проблеми.

Взагалі дуже цікаво було спостерігати за нашим форумом . Windows Vista стала доступна корпоративним клієнтам ще в кінці листопада 2006 року. Буквально через добу її можна було скачати з районної локальної мережі або через BitTorrent. У підсумку конференція нашого сайту моментом наводнилася темами типу "як знайти драйвер для Windows Vista для ... (вставити назву будь-якого пристрою комп'ютера)". Коли в широкий продаж по всьому світу надійшли настільні і мобільні ПК з попередньо встановленою Vista питання на форумі змінилися кардинальним чином: "купив ноут з Віста, її зніс, поставив XP, де знайти дрова для ... (чіпсета, звуку, відео і т. д.) ".

Бачачи бунт споживачів виробники комп'ютерів насіли на Microsoft і змусили продовжити продажу Windows XP ще на рік. В результаті сьогодні можна придбати ноутбук з передвстановленою Windows XP. Але ми живемо не на заході, де можна конфігурувати собі мобільний ПК на сайті виробника, після чого вам доставлять його за два дні до дверей. У більшості випадків нам доводиться купувати ноутбук в магазині, а там майже завжди встановлена ​​Windows Vista.

Частина користувачів її залишають, а частина намагаються зробити відкат до Windows XP. Встановити її вдається не завжди (через SATA-контролера, для якого може не бути драйвера в дистрибутиві). А навіть якщо і вдасться, то запустити всі пристрої ноутбука не завжди вийде. Перший логічний крок - це знайти всі потрібні драйвера в Інтернеті на сайті виробника. А на сайті виробника все драйвера для Windows Vista. Ось тоді багато і йдуть на форуми з відповідними питань і проханнями про допомогу. І їх число постійно зростає.

Цією статтею ми постараємося дати відповіді хоча б на частину запитань. Написати універсальне керівництво по відкату з Windows Vista на Windows XP неможливо в принципі. Кожен день виходить нове обладнання, яке банально не буде враховано. Тому далі розповідається про наш практичний досвід пошуку і установки драйверів в ОС Windows XP на одному з сучасних ноутбуків. Цей матеріал швидше покликаний показати як треба правильно шукати, ніж дати конкретні сухі рекомендації на кшталт "натисніть сюди, наберіть це, скопіюйте то". В даному випадку як і будь-якого вищого закладу ми хочемо "навчити вчиться". Тепер приступимо.

тестовий стенд

Для "порятунку" від підступних "лап" Windows Vista ми вибрали ноутбук більш-менш підходить під визначення середньостатистичного. Як воно звучить в нашій інтерпретації? Приблизно так: середньостатистичний ноутбук - це мобільний комп'ютер, побудований на базі процесора Intel або AMD останнього покоління, оснащений сучасним чіпсетом з вбудованою графікою, може бути оснащений дискретною відеокартою початкового рівня; коштує від $ 800 до $ 1500.

Якщо говорити конкретніше, то ми мали справу з ASUS F3Sr.

ASUS F3Sr

Його характеристики виглядають наступним чином:

Самий пересічний ноутбук для дому або офісу. На такому можна працювати, дивитися фільми, слухати музику і навіть грати в ігри. Коштує такий порядку $ 1200. Спочатку поставлявся з Windows Vista Home Premium.

підготовка

Завдання №1. Дано: ноутбук з Windows Vista, дистрибутив Windows XP, бажання видалити Vista, поставити замість неї XP. Перш за все, переконайтесь, що дистрибутив XP у вас записаний на завантажувальний диск. Якщо це не так, то далі описано як виправити це прикре упущення. Навіщо воно так треба? А інакше вам доведеться завести на жорсткому диску розділ під файлової системою FAT32, після чого завантажиться з іншого диска в DOS і почати установку вручну. Як це робити ми знаємо, але не скажемо. Ну тільки якщо в порядку особистого листування. А інакше якщо описувати кожну дрібницю, то цю статтю ви будете читати годинами.

Не поспішайте все видаляти і встановлювати Windows XP. Для початку непогано б визначити, що за обладнання коштує в вашому ноутбуці. Простіше це зробити в системі, де воно коректно визначено і налаштоване. Найпростіший спосіб зробити це - відкрити Диспетчер пристроїв.

Найпростіший спосіб зробити це - відкрити Диспетчер пристроїв

Диспетчер пристроїв в Windows Vista

З наведеного скриншота зрозуміло, що в нашому ASUS F3Sr встановлені наступні комплектуючі (перераховуємо пристрої, для яких доведеться шукати драйвера):

  • чіпсет Intel PM965 з південним мостом ICH8-M, який надає послуги SATA-контролера для жорсткого диска;
  • відеокарта ATI Mobility Radeon HD 2400;
  • звукова карта на основі HD Audio кодека Realtek;
  • карт-рідер Ricoh;
  • додатковий SATA-контролер JMicron JMB36X (часто використовується для інтерфейсу eSATA, який присутній в F3Sr);
  • модем Motorola SM56;
  • для сенсорної панелі встановлений драйвер від Synaptics;
  • сетеваякарта Attansic L1 Gigabit Ethernet;
  • Wi-Fi сетеваякарта Intel PRO / Wireless 3945ABG;
  • 1.3 МП веб-камера (драйвер UVC WebCam).

Як варіант ви можете скористатися послугами однієї з інформаційних утиліт, яких зараз розвелося досить багато і які складуються у нас у відповідному розділі каталогу. Для надійності ми переглянули список обладнання через останню на момент написання статті версію EVEREST Ultimate Edition 4.50 .

Визначення обладнання за допомогою EVEREST в Windows Vista

Загалом багато нового ми не дізналися. Максимум - це точну маркування аудіо кодека (Realtek ALC660) і FireWire-контролера (Ricoh RL5C832), а також марку встановленої ЖК-матриці. Два останні пункти нам ніяк не допоможуть встановити Windows XP - вона ці пристрої визначить і без нашої допомоги.

Завдання №2. Дано: ноутбук без операційної системи Windows (наприклад, з FreeDOS або Linux), дистрибутив Windows XP, бажання встановити останню. Менш поширений варіант, але не менш актуальне. В даному випадку вам найкраще мати під рукою другий комп'ютер, підключений до Інтернету (і ви його судячи з усього маєте, раз читаєте цю статтю;)), а також треба дізнатися, до якого контролера підключений жорсткий диск на випадок, якщо Windows XP вимагатиме для нього драйвер при установці. У першому випадку ми визначили його за допомогою Windows Vista - це виявився стандартний контролер Intel.

Припустимо ви з горем навпіл змонтували Windows XP, але для неї немає драйверів. Отже Диспетчер пристроїв вам не помічник. Ми знову рекомендуємо звернутися за допомогою до однієї з інформаційних утиліт, зокрема до того ж EVEREST. Зауважимо, що всі наведені нижче знімки цієї програми були зняті відразу після установки Windows XP, коли в системі немає жодного драйвера.

Визначення обладнання за допомогою EVEREST в Windows XP

Перша ж сторінка нам дає інформацію про чіпсет, відеокарти і звуковому кодеку.

Перша ж сторінка нам дає інформацію про чіпсет, відеокарти і звуковому кодеку

Визначення мережевих контролерів з допомогою EVEREST в Windows XP

У розділі про мережу ми знайшли зовсім коректно певні моделі дротової і бездротової мережевих карт. Ніби для них вже встановлені драйвера.

Невизначені системою пристрою

У розділі устрою-> Пристрої Windows виділяємо невизначені пристрою в надії отримати ще більше відомостей. Наші очікування виправдовуються: ми дізнаємося про присутність SATA-II контролера JMicron, PnP-пристрої ASUS ATK-100 (про нього нижче) і карт-рідері на основі чіпа Ricoh RL5C592.

Отже ми отримали майже повний перелік комплектуючих, встановлених в ноутбуці, в зовсім "голої" без будь-яких драйверів Windows XP.

Інтеграція драйверів в дистрибутив Windows XP

Логічно цей розділ статті вставити відразу після "Завдання №1", але не виключено, що вам він буде корисний і перед "Завданням №2", та й у будь-якому іншому випадку може стати в нагоді.

Перш за все про інтегрованих драйвери. У разі чіпсетів Intel вам не підійде стандартний Intel Chipset Device Software. Звичайно, він містить необхідні модулі для південного моста, але вони не підійдуть для текстового (початкового) етапу установки. Необхідний спеціальний варіант драйвера Intel Matrix Storage Manager. Він служить для ініціалізації розширених функцій SATA-контролера (таких як NCQ і ін.).

Але є спеціальна версія для установки в текстовому режимі. Передбачається, що ви запишіть її на дискету. Дискету в сучасний ноутбук вставити складно, тому нам довелося викручуватися без неї. Перш за все драйвера поставлялися в архіві з програмою-інсталятором. Це означає, що її запросто можна розпакувати за допомогою архіватора (ми скористалися послугами Total Commander натиснувши [Alt + F9] і вказавши необхідний шлях). На виході було отримано IMG-файл. Його ми розкрили за допомогою утиліти UltraISO.

Образ дискети, відкритий в UltraISO

Звичайно, ви можете отримати вміст будь-якою іншою програмою, головне витягти його. Ну або можна завантажити архів з нашого каталогу , Де ми їх виклали в "чистому" вигляді без будь-якого образу. Отримані файли ми і будемо інтегрувати в дистрибутив.

Інтеграція через nLite

Є два варіанти інтеграції драйверів в дистрибутив Windows. Перший - автоматичний через будь-яку утиліту (в нашому випадку nLite ), Другий - вручну. Почнемо з автоматичного.

Почнемо з автоматичного

nLite. Привітання

Дуже приємно, що nLite поширюється безкоштовно без будь-яких обмежень (а то уявіть, що вона могла б наінтегріровать вам в дистрибутив в разі не сплати). При її запуску з'являється вітання.

nLite. Вказівка місця розташування дистрибутива Windows XP

На другому кроці необхідно вказати місце розташування дистрибутива Windows XP. Не здумайте вказувати прямо на компакт-диск. Програма буде вносити зміни в його файли, так що скопіюйте його в будь-яку папку на вашому HDD.

Програма буде вносити зміни в його файли, так що скопіюйте його в будь-яку папку на вашому HDD

nLite. попередній вибір

nLite зберігає всі ваші ранні сесії зі зміни дистрибутива, тому для прискорення роботи можете вибрати одну з них, якщо такі є. Інакше просто тисніть Далі.

nLite. Вибір завдань, які необхідно виконати

На четвертому кроці необхідно вказати, що саме ви збираєтеся робити з дистрибутивом. У нашому випадку це інтеграція драйверів і створення завантажувального ISO-образу. Звичайно, nLite вміє робити ще багато іншого, але опис всіх можливостей цієї утиліти - тема для окремої статті.

Звичайно, nLite вміє робити ще багато іншого, але опис всіх можливостей цієї утиліти - тема для окремої статті

nLite. Вибір драйверів для інтеграції

Далі необхідно вибрати ті драйвера, що ви зібралися інтегрувати. Для початку їх треба знайти на жорсткому диску. Робиться це через натискання кнопки Додати. У випадаючому меню ми вибирали пункт Папка драйверів. Після знаходимо потрібну папку, вибираємо. З'являється вікно зі списком драйверів. Вибираємо необхідні. Обов'язково встановлюємо прапорець Драйвер текстового режиму. Тиснемо OK. Готово.

Готово

nLite. інтеграція драйверів

Далі трапиться інтеграція драйверів в дистрибутив. Процес швидкий і безболісний.

Створення ISO-образу

В кінці вам запропонують створити ISO-образ дистрибутива. Теоретично програма може його відразу записати на диск, але ми зберегли його на вінчестер, після чого записали через Nero Burning ROM. Для початку процесу створення тиснете Створити ISO, вказуєте місце його збереження і готово. На цю операцію піде не більше хвилини.

Для опису процесу інтеграції вручну я передаю слово нашому другому автору, Денису Гупало. У нього вистачило мужності, терпіння і витривалості висидіти на стільці, вислухати всі мої аргументи "так навіщо це треба і через nLite все прекрасно працює", паралельно розбираючись в тисячах файлів дистрибутива Windows XP. Так що свій розділ в цій статті він заробив по праву.

Ручна інтеграція або кому цікаво, що там всередині

Сам принцип ручної інтеграції нами був подсмотрен на ресурсі OSzone.net , Але відразу обмовимося, що спосіб, запропонований на даному сайті, у нас реалізувати не вдалося, і тому ми трохи модифікували його під нашу ситуацію. Такий спосіб, можливо, буде актуальним у разі, коли у вас є драйвера для SATA / RAID-контролерів, але при цьому доступ до Інтернету та / або nLite відсутні.

крок перший

Створимо в папці, де знаходиться дистрибутив Windows, ієрархію каталогів такого вигляду: $ OEM $$ 1driversintel. Туди помістимо розпаковані файли драйверів з розширенням SYS, CAT, INF і д.р. Так як деякі виробники, до яких відноситься і Intel, випускають свої драйвера в кабінетних архівах (файли з розширенням CAB) і з setup.exe. В цьому випадку виконайте наступну команду з командного рядка:

путьsetup.exe -a -p $ OEM $$ 1driversintel

де "шлях" - директорія в якій зберігаються архіви CAB і setup.exe. У нашому випадку ми отримали файли: TXTSETUP.OEM, iaAHCI.cat, iaStor.cat, iaAHCI.inf, iaStor.inf, iaStor.sys, license.txt.

крок другий

На другому етапі необхідно зробити стислі копії всіх SYS-файлів за допомогою утиліти makecab і скопіювати їх в папку I386 дистрибутива Windows XP. Для цього з командного рядка запускаємо наступну команду:

makecab $ OEM $$ 1driversintelімя_файла.sys I386імя_файла.SY_

Звернемо увагу, що файлів з розширенням SYS може бути кілька і вище зазначену команду необхідно запускати для кожного, але тільки для тих імена яких збігається з іменами INF-файлів. Для нашого випадку такий був один:

makecab $ OEM $$ 1driversinteliaStor.sys I386iaStor.SY_

Після того як будуть зроблені всі стислі копії, файли з розширеннями SYS, CAT, INF (iaAHCI.cat, iaStor.cat, iaAHCI.inf, iaStor.inf, iaStor.sys) помістимо в каталог I386NLDRV

Як воно звучить в нашій інтерпретації?
Навіщо воно так треба?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: