Відмовивши IBM, блискучий програміст назавжди залишився в тіні Білла Гейтса

Іноді буває так, що всі успіхи - або їх подальше відсутність - залежать від одного-єдиного дня. Однак мало хто, прокинувшись вранці, може відчути, що сьогодні якраз та сама дата. Ось і Гері Кілдолл, іменитий американський програміст, одного разу не зрозумів цього. А якби зрозумів, то весь світ знав би зараз його ім'я, а не Білла Гейтса. Іноді буває так, що всі успіхи - або їх подальше відсутність - залежать від одного-єдиного дня

Взагалі, життя іноді буває несправедлива до геніїв - без Кілдолла, якого заслужено називають людиною-легендою, ми б навряд чи зараз могли б користуватися персональними комп'ютерами. Цей талановитий програміст не тільки розробив першу операційну систему під мікропроцесор, а й взагалі зумів переконати розробників комп'ютерів в тому, що майбутнє саме за мікропроцесорами. А без цього не було б маленьких і зручних ПК.

Проте, ім'я цього генія досі відомо лише IT-фахівцям, а багатомільйонна армія користувачів навіть не підозрює про те, що ця людина взагалі існував. Але звинувачувати в цьому Кілдолл повинен в першу чергу самого себе - все відбулося якраз через те, що він не зміг визначити, який день в його житті був найголовнішим. Втім, давайте про все по порядку.

Читайте також: Білл Гейтс стріляє лазером по комарам

Гері Арлен Кілдолл (Gary Arlen Kildall) народився 19 травня 1942 року в Сіетлі, штат Вашингтон. Ще в дитинстві хлопчик захоплювався всякої технікою, майстрував радіоприймачі і навіть отримав шкільний приз за розробку пристрою проти викрадення, яке повідомляло автовласникові про крадіжку, використовуючи азбуку Морзе. Пізніше майбутній геній комп'ютерного світу навчався у Вашингтонському університеті, сподіваючись стати вчителем математики. Але все вийшло інакше - під час навчання Гері зацікавився обчислювальними машинами і вирішив пов'язати своє життя саме з ними.

Далі Кілдолл викладав інформатику в Військово-морській школі міста Монтерей (штат Каліфорнія). Протягом трьох років, навчаючи комп'ютерним премудростям морських офіцерів, він писав докторську дисертацію, яку захистив в травні 1972 року (безумовно, п'ятий місяць року відігравав особливу роль в його житті). І тоді ж він купив по оголошенню в газеті свій перший мікропроцесорний комп'ютер з процесором Intel 4004. Зацікавившись цим агрегатом (до речі, вельми малопотужним), Кілдолл написав для нього кілька простих програм. Однак навіть вони виконувалися машиною з великими труднощами.

Однак навіть вони виконувалися машиною з великими труднощами

Проте, Гері представив результати своєї праці компанії Intel, і керівництво фірми проявило до них інтерес. Кілдолла взяли на роботу в компанію як консультанта (він суміщав цю діяльність з викладанням у Військово-морській школі). І ось, до кінця 1973 року винахідник розробив моделює пристрій для нового восьмирозрядного мікропроцесора Intel 8008, після чого переконав фірму придбати на додачу і мова програмування, розроблений ним спеціально для цього мікропроцесора. Це був знаменитий PL / M, на якому згодом було написано безліч програм і операційних систем.

Працюючи над удосконаленням винайденого ним мови, Гері попутно відкрив те, що згодом назвали дискетою або флоппі-диском. Ні, насправді це пристрій було винайдено ще раніше Одом Шугертом, проте не винахідник, ні інші IT-шники не знали, як поєднати гнучкий диск з персональним комп'ютером. Кілдолл ж вирішив це проблему жартома, створивши таку річ, як контролер гнучких дисків, що дозволяє комп'ютеру розпізнавати даний пристрій.

Читайте також: Михайлов не зміг випередити Шрапнеля

Цікаво, що вирішуючи це завдання, Кілдолл і його однокурсник Джон Тородо зібрали щось, що нагадує сучасний персональний комп'ютер (і це задовго до виходу в світ першого офіційного ПК Altair 8800). І відразу ж перед винахідниками виникла інша, не менш цікава задача - потрібно було написати операційну систему, яка була потрібна для управління пам'яттю на магнітних дисках. Помучившись два місяці, Гері створив таку, назвавши її CP / M (вона була написана на мові PL / M). Це була перша в світі багатозадачна операційна система для персональних комп'ютерів (пізніше з неї виросла знаменита DR-DOS).

Після такого успіху Кілдолл залишив місце викладача інформатики і разом з дружиною заснував фірму Digital Research, яка продавала CP / M. Спочатку продажі йшли мляво, але потім можливості кілдолловской ОС оцінили, і вже до кінця 1976 року клієнтами Digital Research стали кілька сотень компаній. Під CP / M було написано безліч програм, і в результаті деякий час ця фірма монополістом на ринку програмного забезпечення. До тих пір, поки в 1980 році "Блакитний гігант" IBM чи не задумав випустити свою версію персонального комп'ютера. Це-то і згубило підприємство Кілдолла.

Однак створений співробітниками IBM 16-розрядний ПК терміново потребував операційній системі, якою у фірми не було. Чомусь у керівництва компанії склалося хибна думка про те, що популярна СР / М є власністю власністю фірми Microsoft. Не дивно, що вони запропонували Біллу Гейтсу продати її, чого Гейтс, самі розумієте, зробити не міг. Однак він назвав їм ім'я розробника СР / М, після чого відразу зателефонував Кілдоллу (з яким був знайомий) і попередив його про те, що його продуктом зацікавилося саме IBM, радячи укласти з ними договір якомога швидше (по крайней мере, так розповідав пізніше сам Гейтс).

Проте, коли представники "Блакитного гіганта" дісталися до Монтеррея і прийшли в офіс Digital Research, главу компанії вони там не виявили. Дороті Кілдолл, дружина Гері пізніше говорила, що її чоловік в той день здійснював навчальний політ на своєму спортивному літаку (Гері обожнював пілотувати літаки). Сам же Кілдолл потім говорив, що все було не так - він змушений був виїхати у службове відрядження. Проте співробітники IBM приступили до переговорів з приводу покупки СР / М з дружиною винахідника.

Здавалося, все вже було готово для підписання контракту, але тут з'явився сам Гері і фактично зірвав переговори, відмовившись прийняти головна умова IBM - можливість згодом використовувати будь-які ідеї співробітників Digital Research. Як пізніше говорив про це Білл Гейтс, Кілдолл: "... упустив найголовнішу удачу в своєму житті". Але ось сам Гейтс цього робити не збирався - адже після зриву переговорів IBM знову звернулася до нього. І хоча у Microsoft на той момент не було власної ОС, Гейтс моментально їй обзавівся - він придбав її за смішні гроші у невеликій компанії Seattle Computer Products.

Ця операційна система, що називалася початково QDOS, що означало "швидка і брудна операційна система" (Quick and dirty operating system), була зроблена співробітником SCP Тімом Паттерсоном. Придбавши її, Гейтс дещо модифікував і продав "свою" ОС "Блакитному гігантові", який в серпні 1981 року випустив довгоочікуваний ПК з цією системою (спочатку вона називалася PC DOS, а пізніше - MS DOS).

Все було б нічого, але тільки фахівці відразу помітили, що QDOS представляла собою ні що інше, як злегка модифіковану піратську копію СР / М! Сам Кілдолл пізніше говорив про те, що він: "... був сильно вражений схожістю між PC DOS і СР / М. Вони були такі схожі, що навіть їх система мала схожу назву. Я був у нестямі від люті на IBM і Microsoft. Все, хто хоч трошки розумів в комп'ютерах, побачивши це, міг переконатися, що навіть командні директорії були однаковими. Я сів і використовував їх PC DOS абсолютно без інструкцій. це було просто неймовірно ".

Звичайно ж, Гері пред'явив претензії до IBM, назвавши при цьому те, що трапилося нечесним справою: "Неймовірно, як могли ви повністю скопіювати чужий винахід". Однак представники "Блакитного гіганта" парирували звинувачення, заявивши, що її співробітники виявили схожість двох ОС. До суду ж Кілдолл подавати не захотів: його Digital Research заробляла близько 5 мільйонів доларів в рік, чого було явно недостатньо для переслідування IBM в судовому порядку. У підсумку він просто попросив включити його нову 16-розрядну СР / М в їх бібліотеку програмного забезпечення, що IBM, теж прагнула зам'яти справу, зробило з великою охотою.

Надалі MS DOS і СР / М, на той час що перетворилася в DR DOS, існували паралельно, оскільки були сумісні, тобто програмне забезпечення, написане під одну ОС, підходило і для іншої. Правда, користувачі ПК неодноразово відзначали, що DR DOS була зручніше і надійніше своєї конкурентки. Однак вся ця ідилія закінчилася в 1991 році, коли Microsoft оголосила про плановану постачання системи Windows 3.1, яка не передбачала сумісності з DR DOS. В результаті фірма Білла Гейтса стала монополістом на ринку ОС для персональних комп'ютерів, а Digital Research розорилася.

В останні роки життя Кілдолл працював в Монтерейському цифровому дослідному центром в Каліфорнії. У нього було кілька оригінальних розробок, проте успіху вони йому не принесли. Гері почав зловживати алкоголем, який врешті-решт і знищив його. 11 липня 1994 року творець першої в світі багатозадачною системи помер в одному з барів Монтерея. За однією версією - від інфаркту, за іншою - від травм, отриманих у бійці з байкерами (коронер так і не вдалося точно визначити причину смерті).

Зараз багато хто вважає, що якби тоді, в травні 1980 року Гері Кілдолл не зірвав переговори з IBM, то опинився б на місці Білла Гейтса. Деякі, до речі, звинувачують останнього в тому, що він домігся популярності, вкравши ідеї Кілдолла, але навряд чи це справедливо. Адже Гейтс спочатку сам направив співробітників "Блакитного гіганта" до Гері, і лише після того, як той відмовився мати з ними справу, запропонував їм свою ОС. Ну, а про те, що її исходник був поцупив з системи Кілдолла, Гейтс міг і не знати (сам він стверджував саме це, що схоже на правду - тоді засновник Microsoft не дуже-то розбирався в специфіці ОС).

Читайте також: Млин міфів: телефон винаходили все

Як бачите, Кілдолл не добився успіху тільки лише через те, що не зрозумів, який з днів його життя був найважливішим. Саме тому талановитий програміст зараз практично забутий користувачами. Що поза всяким сумнівом, прикро і несправедливо.

Читайте всі статті з серії "Драми науки"

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: