Покупки в інтернеті - безпечно: 8 способів інтернет-шахрайства

  1. Як захистити свої платежі в інтернеті
  2. 8 способів шахрайства в інтернеті

зміст:

Покупки в інтернеті і онлайн-платежі стали за останні роки нормою життя, але інтернет-шахраї не дрімають і придумують нові способи "відбирання грошей у населення". Чи можна спокійно платити за квартиру через інтернет, робити покупки в інтернет-магазинах, використовуючи банківську карту? Про які способи інтернет-шахрайства треба пам'ятати? Розповідають експерти проекту "Фінансове здоров'я".

Щодня жителі Росії скоюють більше 500 000 покупок в інтернеті. Обороти онлайн-шопінгу ростуть на 30-40% в рік. Ще б пак: покупки, зроблені на сайтах, часто набагато дешевше, їх доставляють прямо на поріг будинку або офісу. Вже зараз через інтернет можна купувати продукти, навіть самі екзотичні, замовляти їжу будь-яких кухонь світу на будинок, здійснювати покупки за кордоном, проходити і оплачувати майстер-класи з різних країн, організовувати свій відпочинок, платити за комунальні послуги і школу дитину, не вистоюючи черги у банку.

Що купують онлайн?

За даними Markswebb Rank & Reports, 2014

Але є одна проблема: як захистити банківську карту і електронний гаманець, на жаль, знають далеко не всі. У 2013 році Росія зайняла четверте місце в Європі за рівнем "карткового" шахрайства, причому 4,6 млрд. Вкрадених рублів отримали не розумні хакери, а звичайні шахраї, які грали на неуважності, необізнаності, зайвої наївності та безпечності громадян.

Збиток від карткового шахрайства в 2013 році, млн. Євро

Євро

Покупки онлайн - набагато безпечніше і зручніше, ніж платежі готівкою. Головне - знати прості правила захисту, використовувати ті можливості для забезпечення безпеки, які надають банки і платіжні сервіси, і володіти інформацією. Тоді інтернет-шопінг чи не перетвориться в інтернет-розчарування.

До змісту

Як захистити свої платежі в інтернеті

Заведіть для інтернет-покупок окрему карту. Не використовуйте для онлайн-платежів зарплатну і тим більше кредитну карту - якщо вона приверне увагу зловмисника, втрати будуть відчутними. Краще завести для використання в інтернеті окрему дебетову карту з обмеженим лімітом і терміном дії - наприклад, випустивши віртуальну картку. Так буде простіше контролювати витрати і помітити позапланові списання.

Прив'яжіть карти до гаманця. Безпечніше оплачувати інтернет-покупки карткою, прив'язаною до електронного гаманця. Тоді не доведеться залишати її дані в кожному магазині - вони будуть під захистом сервісу електронних платежів, для магазину покупка буде виглядати як досконала з гаманця. Наприклад, до рахунку в "Яндекс.Деньги" можна прив'язати до п'яти карт - і платити безпосередньо з будь-якої з них.

Використовуйте одноразові паролі. Те, що паролі повинні бути складними, довгими, з безліччю цифр і букв різного регістру, знають всі. Але для шахрая злом навіть самого вигадливого пароля - справа часу (і швидкості роботи його програм для злому). Набагато безпечніше платити з карт або використовувати такі платіжні сервіси, які дозволяють не вводити постійний пароль, а підтверджувати оплату одноразовим - він приходить в SMS або генерується мобільним додатком. Такі паролі "живуть" дуже короткий час і годяться тільки для однієї операції, тому красти їх немає ніякого сенсу.

Встановіть і оновлюйте антивіруси. Антивірус - зовсім небезкорисна штука - не тільки для комп'ютера, але і для смартфона. Віруси можуть вплинути не тільки на якість роботи пристрою, а й на збереження персональних даних - паролів від соцмереж, пошти, платіжних сервісів.

Шукайте в адресному рядку https: //. Найважливіше в цьому знайомому наборі букв і знаків - латинська s. Саме її наявність означає, що ви перебуваєте на веб-сторінці, про безпеку якої розробники подбали ( "s" означає secure, в перекладі з англійської - "безпечний"). Якщо браузер попереджає про незахищеному з'єднанні або блокує перехід на сайт, попереджаючи про можливе зараження комп'ютера, не варто намагатися увійти туди повторно і тим більше вводити на його сторінках дані карти. Навіть якщо ви добре знайомі з цим ресурсом, краще почекати і спробувати повернутися через деякий час, коли проблема буде усунена - іноді і великий онлайн-портал може "захворіти".

Не робіть платежі з чужих комп'ютерів. Навіть якщо це комп'ютер кращої подруги, ніколи не можна бути впевненою, що вона стежить за безпекою свого девайса. Ще небезпечніше - пристрої з інтернет-кафе, студентської бібліотеки та інших громадських місць. Крім вірусів, тут користувача може чекати "живий" шахрай: розташувавшись за вашим плечем, він підглядає і записує логіни і паролі. Крім того, у зловмисників сьогодні є технології, які дозволяють красти чужі дані в громадських місцях, - від перехоплювачів паролів з клавіатури до спеціальних програм, які зберігали запити в браузері. Але вже якщо купили щось з чужого комп'ютера, не забудьте вийти з усіх акаунтів.

Чи не повідомляйте свої паролі навіть "службі безпеки". Шахраї навчилися випитувати фінансову інформацію в такий спосіб: дзвонить хтось, представившись фахівцем служби безпеки вашого банку або сервісу електронних платежів, і каже: "З вашим рахунком відбувається щось підозріле, нам необхідно перевірити інформацію з метою безпеки. Будь ласка, назвіть дані паспорта (пін -код, CVV2, код з SMS, яка вам тільки що прийшла, - можливі варіанти). Така поведінка - вір-ний знак, що це фальшиві борці з кіберзлочинністю.

Справжні співробітники служби безпеки платіжного сервісу не стануть дзвонити і цікавитися особистими даними, а також паролями від рахунку. Швидше за все, номер карти став відомий шахраєві, і він намагається роздобути інформацію, якої бракує, щоб зняти гроші з рахунку.

Швидше за все, номер карти став відомий шахраєві, і він намагається роздобути інформацію, якої бракує, щоб зняти гроші з рахунку

До змісту

8 способів шахрайства в інтернеті

І тут саме час розповісти про найбільш поширені способи шахрайства в інтернеті. Знаючи про їхнє існування, буде легше їх розпізнати, а значить - захиститися.

1. "Я ввів цей номер помилково". Уявіть ситуацію: якесь свято, хоро-шиї настрій, застілля - і тут SMS, а слідом за ним - дзвінок. Замість поздоровлень (а може, і разом з ними) в трубці ви чуєте вибачення: "Вибачте, тільки що намагався зайти в свій інтернет-банк (гаманець, особистий кабінет стільникового оператора і т.д.), але помилився, і вийшло, що ввів ваш номер. Будь ласка, можете скинути код, який прийшов вам в SMS? Він насправді мій ".

Чи не чекаючи каверзи в такий чудовий час, ви вирішите допомогти людині, а по факту - шахраєві, і віддасте йому дані від свого аккаунта. Ніякої чужої пароль не може прийти на ваш номер телефону - він не підійде до іншого рахунку. За допомогою секретного коду зловмисник може поміняти настройки інтернет-банку або гаманця, вкрасти гроші і т.д.

Що робити? Нікому не повідомляйте паролі, пін-коди та коди з SMS, які приходять на мобільний номер від банків, платіжних сервісів і мобільних операторів.

2. Лист від одного. Вам приходить повідомлення від подруги - в соцмережі або Skype вона просить грошей в борг. Каже, що це дуже терміново, і благає по можливості перевести необхідну суму зараз же - на картку або гаманець.

Що робити? Перш ніж кинутися виручати друга з біди, варто перевірити ще раз інформацію, так як акаунт може бути зламаний. Найкраще в такій ситуації - передзвонити знайомої і з'ясувати суть проблеми по телефону. Якщо такої можливості немає, можна поставити яке-небудь "контрольний" питання, відповідь на який може знати тільки вона.

3. "Мама, у мене проблеми!". Ще один схожий і поширений вид шахрайства спирається вже не на дружні, а на батьківські почуття. Іноді мо-Шенников веерно розсилають повідомлення на мобільні номери, намагаючись потрапити на того, хто повірить і відгукнеться. І те, що SMS в цьому випадку приходить з невідомого номера, тільки підсилює хвилювання одержувача: "Мама, я потрапив в аварію, терміново потрібні гроші, переведи їх, будь ласка, на цей номер телефону". "Папа, у мене проблеми, я в лікарні, пишу з чужого телефону, кинь, будь ласка, гроші на цей гаманець. Мамі не говори". Мета зрозуміла - виманити гроші у близьких користувача: вони самі перекладуть їх на вказаний мобільний номер, банківську карту або електронний гаманець (в залежності від того, який спосіб буде вказано в SMS).

Що робити? Зв'яжіться з користувачем, від імені якого прийшло повідомлення, за його реальному номером телефону і перевірте інформацію. Якщо телефон недоступний або не відповідає, спробуйте зв'язатися будь-яким іншим способом. Іноді "абонент поза зоною дії мережі" означає тільки те, що людина їде в метро.

4. "Ви виграли в лотерею". Відома радіостанція дзвонить і вітає з виграшем в 1 000 000 рублів? На пошту прийшов лист від рекламного агентства про те, що ваша адреса став, і тепер їхній клієнт, світовий виробник ювелірних прикрас, дарує вам кільце з діамантом? Потрібно тільки сплатити податок або оплатити доставку призу. Якщо ви ніколи не брали участь в цих лотереях, можете бути впевнені: добре звістка - фальшивка. "Податок" піде шахраям, а обіцяний виграш так і не добереться до адресата.

Ось деякі ознаки фальшивої лотереї:

  • користувач ніколи не залишав своїх особистих даних на ресурсі або в організації, від імені якої приходить повідомлення
  • повідомлення складено з орфографічними помилками;
  • поштову адресу відправника розташовується на загальнодоступному поштовому сервісі - на-приклад, gmail.com, yandex.ru, mail.ru.

5. "Ваш рахунок заблокований". Вам приходить тривожного листа від вашого банку або платіжного сервісу. У ньому - інформація про те, що рахунок заблоковано, і щоб відновити роботу з ним, необхідно перейти за посиланням і ввести свої дані. Єдина мета таких листів - переконати людину перейти на підроблений (фішингових) сайт і ввести там свої персональні дані, які будуть вкрадені, а слідом за ними - і гроші з рахунку. Крім того, фішингових сайтів може заразити ваш комп'ютер вірусом.

Пам'ятайте: платіжні сервіси і банки ніколи не розсилають повідомлення про блокування рахунку по електронній пошті.

Що робити? Не переходьте за посиланнями з таких листів і не вводьте свої паролі на сторонніх сайтах, навіть якщо вони дуже схожі на сайт банку, "Яндекс.Денег" або іншого платіжного сервісу. Перед введенням своїх платежів на будь-яких сайтах перевіряйте адресу сайту в браузері. Наприклад, замість money.yandex.ru фальшивий сайт може використовувати адресу money.yanex.ru.

6. Магазини-близнюки. Шахрайські інтернет-магазини часто маскуються під відомі. Їх адресу в рядку може відрізнятися від адреси справжнього магазину всього однією літерою, наприклад, yubbka.com замість yubka.ru. Але і в реальному інтернет-магазині може чекати небезпека - під час переходу на сторінку оплати товарів. У цей момент спеціальний вірус перекидає користувача на підроблену сторінку.

Що робити? Уважно дивіться на адресу сайту, щоб в ньому не було зайвих символів. До того ж при переході на підроблену сторінку оплати може з'явитися попередження, що ви відправляєте гроші фізичній особі. Не потрібно ігнорувати це попередження: всі пристойні магазини зареєстровані як юридичні особи.

7. Занадто вигідні покупки. Знижки - це завжди приємно, але занадто низькі ціни на недешеві речі повинні загострювати вашу пильність. За викидними цінами можуть продавати все що завгодно - від нового телефону до мотоцикла, причому не тільки в фіктивному інтернет-магазині, але і в групі в соцмережі, по електронній пошті. Пропозиція може супроводжуватися правдоподібним поясненням: подарували - не сподобалося, розпродаж конфіскованого на кордоні товару і т.д. Оплатити покупку в такому випадку, як правило, пропонується онлайн - переказом грошей на банківську карту, електронний гаманець або мобільний номер.

Що робити? Не довіряйте оголошенням про підозріло дешевих товарах. Перед покупкою пошукайте в інтернеті відгуки про інтернет-магазині або приватному продавця, який пропонує товар. Якщо інформації немає або її недостатньо, відмовтеся від покупки.

8. Халява з підпискою. Заощадити на ліцензійному MS Office, подивитися новий блокбастер - в хорошій якості, онлайн, безкоштовно? В інтернеті скупий теж платить двічі, а іноді - і тричі. Часто користувачам, які хочуть безкоштовно скачати файл або подивитися піратську копію фільму, пропонують ввести на сайті мобільний номер. Якщо так і зробити, може включитися платна SMS-підписка, і з зазначеного номера будуть списуватися гроші.

Що робити? Не вказуйте свій мобільний номер на незнайомих сайтах. Якщо підписка вже оформлена, зателефонуйте в службу підтримки оператора мобільного зв'язку і попросіть відключити її.

Коментувати можут "Покупки в інтернеті - безпечно: 8 способів інтернет-шахрайства"

Чи можна спокійно платити за квартиру через інтернет, робити покупки в інтернет-магазинах, використовуючи банківську карту?
Про які способи інтернет-шахрайства треба пам'ятати?
Що купують онлайн?
Будь ласка, можете скинути код, який прийшов вам в SMS?
Що робити?
Що робити?
Що робити?
Відома радіостанція дзвонить і вітає з виграшем в 1 000 000 рублів?
На пошту прийшов лист від рекламного агентства про те, що ваша адреса став, і тепер їхній клієнт, світовий виробник ювелірних прикрас, дарує вам кільце з діамантом?
Що робити?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: