Виборчий кодекс України змінить правила голосування

Фото: Архів "Сегодня"

Впливати на виборчий список: українцям готують вибори депутатів за новими правилами Зеленюк Христина https://cdn.segodnya.ua/img/article/10702/21_main_new.1510068432.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/10702 /21_tn.1510068432.jpg 2017-11-07T17: 27: 00 + 02: 00 Політика Ухвалення в першому читанні Виборчого кодексу №3112-1 передбачає у виборчому бюлетені буде всього дві строчки за партійними списками

Прийнята в першому читанні редакція нового Виборчого закону передбачає давно обіцяну українцям скасування мажоритарки і перехід на пропорційну систему виборів з відкритими партійними списками.

На виборах народних депутатів загальнодержавний виборчий округ буде поділений на 27 регіональних округів. Як і зараз, висуває в депутати і формує партійний список кандидатів з'їзд партії: спочатку складається єдиний загальноукраїнський список з 450 кандидатів, який потім розбивається на 27 регіональних. Щоб взяти участь у виборах, кожна партія повинна перерахувати на спецрахунок Центральної виборчої комісії 2 млн грн, які після виборів повернуть, якщо за партію проголосує не менше 2% виборців.

У виборчому бюлетені буде всього дві строчки: "Підтримую виборчий список політичної партії за порядковим №" і "Підтримую кандидата в народні депутати України від цієї політичної партії за порядковим №". "В кінці кожного речення розміщуються по два трафарети для вписування цифр: порядковий номер партії і порядковий номер кандидата в депутати в регіональному списку", - йдеться в ст.366 Кодексу.

За словами Андрія Магери, в такому випадку бюлетень буде дуже маленького розміру, оскільки в ньому буде лише дві позиції для заповнення.

"Виборець повинен буде вписати трафаретом номер партії, яку він підтримує, і номер кандидата від партії в регіональному списку партії. Таким чином, виборець може впливати на виборчий список, який партія попередньо погодила на своєму з'їзді. Тому я думаю, цей механізм більш простий і в частині виготовлення бюлетенів, і в частині підрахунку, і в частині навчання членів виборчих комісій ", - сказав сайту" Сегодня "Андрій Магера.

Відповідно до прийнятого в першому читанні Кодексу, розподілятися мандати між переможцями будуть наступним чином.

"Для цього встановлюється загальнодержавна квота: кількість голосів за партії, які подолали прохідний бар'єр, ділиться на 450 (всього місць у Раді - Авт.). Тут ми отримуємо вартість одного мандата в голосах. Потім кількість голосів, отриманих партією в регіоні, ділиться на квоту і визначається, скільки цілих мандатів партія отримала в цьому регіоні. наприклад, у партії в регіоні 7 мандатів, а в регіональному списку у неї 15 кандидатів. Які проходять? Чи вважаються голоси за кожного конкретного кандидата з цього списку. і ці голоси округляти ться до 0,1% від кількості виборців, які проголосували в цьому регіоні. Тепер за цим показником змінюється порядок кандидатів у списку - за кого більше, той буде вище, за кого менше - нижче. Не один голос вирішує, а 0,1% ", - пояснив" Сегодня "один з авторів Кодексу Юрій Ключковський.

Система розподілу мандатів на загальнодержавному рівні буде такою ж, як і сьогодні.

"Наприклад, партія в регіоні отримала голосів на 10,3% мандата. Голоси на 0,3% переходять на загальнодержавний рівень і з усіх регіонів підсумовуються разом. Тепер дивимося, скільки у партії залишилося невикористаних голосів, і на них даємо мандати з загальнодержавного списку ", - підсумував Ключковський.

За словами експертів, за міжнародними стандартами міняти виборчу систему можна не менше ніж за рік до старту виборчої кампанії. Тобто, якщо Рада до кінця цього року проголосує новий Виборчий кодекс, ЦВК ще встигне навчити членів виборчих комісій, а населення - розібратися в тонкощах нової виборчої системи.

Детальніше читайте на сайті "Сегодня" в статті " Прощай, мажоритарка: як може змінитися система парламентських виборів в Україні ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Які проходять?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: