Оптимізація інтерфейсу GIMP

 1. Кегль тексту і розмір графічних елементів
 2. Оптимізація розміру діалогових вікон
 3. оптимізація палітр
 4. Розмір областей предпросмотра
 5. Типи поведінки вікон
 6. Вікна в звичайному і повноекранному режимі
 7. Гарячі клавіші
 8. Що ще можна поміняти
 9. інтерполяція
 10. Значення кеша і рівні відкату
 11. Переміщення по зображенню

Автор: Олександр Прокудін
оригінал: linuxgraphics.ru

Увага, ефективне використання цього матеріалу передбачає наявність в системі GIMP версії 2.3.11 і вище! Подальший розвиток матеріалу передбачається в базі знань .

Візитною карткою випадкових користувачів GIMP стали ось такі скріншоти:

Візитною карткою випадкових користувачів GIMP стали ось такі скріншоти:

Що ми бачимо крім жахливої ​​палітри кольорів в темі Gtk +? Що ми бачимо крім жахливої ​​палітри кольорів в темі Gtk +

 1. Кегль в тексті графічних елементів інтерфейсу завеликий.
 2. Самі графічні елементи завеликі.
 3. Палітрі властивостей активного інструменту явно не вистачає місця;
 4. Є рідко використовуються палітри і немає часто використовуваних.

Словом, помітно, що автор скриншота в GIMP працює мало, тому не турбується з приводу неоптимізованого інтерфейсу. Що може зробити користувач, який щойно поставив GIMP і при першому ж запуску програми отримав удар бейсбольною битою по області мозку, що відповідає за естетичне сприйняття дійсності?

Кегль тексту і розмір графічних елементів

Вже досить давно GIMP може використовувати різні теми Gtk +. За замовчуванням в комплекті є вихідна тема (Default) і "зменшена" тема (Small). З огляду на деяких особливостей бібліотеки графічних елементів Gtk +, на якій написаний GIMP, розміри елементів знижуються, головним чином, за рахунок зменшення розміру тексту. Плюс до того, в темі Small використовуються піктограми меншого розміру (16 × 16 пікселів замість 22 × 22). Додатково зменшити самі по собі віджети можливо, але руки у розробників до цього ще не дійшли, хоча певний прогрес є.

Перемикання між темами робиться через діалог налаштувань програми. В панелі інструментів відкрийте меню "Файл" і виберіть пункт "Налаштувати ...". У діалозі перейдіть на вкладку "Теми", в списку тем клацніть по темі "Small" і натисніть "ОК". Зміни негайно вступлять в силу.

Але і це ще не все. Якщо уважно подивитися в файл gtkrc теми Small, можна без зусиль знайти там рядок

# Font_name = "sans 8"

Скопіюйте каталог /usr/share/gimp/2.0/themes/Small в ~ / .gimp-2.3 / themes / і перейменуйте його в "even smaller". Тепер у файлі ~ / .gimp-2.3 / themes / even smaller / gtkrc можна написати що-небудь абсолютно обурлива, наприклад

font_name = "Tahoma 7"

Таким чином ви скажете GIMP використовувати зазначений шрифт зазначеного кегля для всіх елементів інтерфейсу. Залишається вибрати отриману тему в діалозі настройки GIMP і отримати діалоги більш прийнятного розміру.

При бажанні ви можете створити власну тему, в якій, наприклад, піктограми в панелі інструментів будуть у відтінках сірого (багатьом заважають квітчасті піктограми). За основу нової теми варто взяти тему Default.

Оптимізація розміру діалогових вікон

Розробники GIMP чуйні до потреб початківців користувачів і подбали про те, щоб в разі чого прямо з будь-якого діалогу можна було викликати довідку по ньому. Біда в тому, що в деяких діалогах кнопок вистачає і без "Довідки". А з нею такі діалоги і зовсім витягуються в ширину як панорама з кутом огляду в 360╟.

Лікується це дуже просто. Відкрийте діалозі налаштувань програми, перейдіть на вкладку "Система допомоги" і приберіть прапорець з параметра "Показувати кнопку" Довідка "".

Ви як і раніше зможете відкривати контекстну довідку для діалогів, натискаючи F1.

оптимізація палітр

Перепарковка

Будь-яку плаваючу палітру / діалог GIMP можна припаркувати до іншої палітрі або сусідній вкладкою, або почати нею нову групу вкладок внизу або вгорі. Давайте потренуємося. Натисніть значок з символом палітри параметрів і потягнете його до палітри шарів. Дотягнути палітру за піктограму трохи правіше піктограми палітри шарів і киньте. Вийде наступне:

Тримати палітру шарів і палітру параметрів активного інструменту в сусідніх вкладках з міркувань зручності - не дуже хороша затія. Краще б палітру шарів зробити окремою від усіх, приблизно ось так:

Для цього потягніть палітру за її піктограму і відпустіть у вільному просторі поза групою вкладок.

Якщо ви використовуєте GIMP для роботи з фотографіями, має сенс тримати під рукою гистограмму активного знімка. В панелі інструментів виберіть пункт меню "Файл → Діалоги → Гістограма" і причепіть відкрилася палітру внизу або вгорі стопки палітр справа. Приклад проілюстрований вище.

Детальніше про управління діалогами GIMP можна почитати в відповідному розділі довідки по GIMP російською мовою.

Розмір областей предпросмотра

За замовчуванням в GIMP використовуються порівняно великі області перегляду шарів (палітра "Шари") і скоєних дій (палітра "Історія дій").

приклад:

приклад:

З палітрою шарів впоратися простіше простого. У кожної палітри GIMP є своє контекстне меню, яке викликається клацанням другий (правої) клавішею миші або клацанням по кнопці з символом трикутника вгорі праворуч. У контекстному меню для палітри шарів перейдіть в підменю "Розмір попереднього перегляду" і виберіть найбільш підходящий варіант. Якщо доля настільки добра до вас, що ви сидите за 21 '' монітором, можливо, ви захочете замість розміру поменше вибрати розмір побільше.

Варіант поменше:

Варіант побільше:

Точно так же розмір предпросмотра можна поміняти для палітри "Канали". Все ті ж зміни можна зробити через діалог налаштування програми на вкладці "Інтерфейс".

З палітрою історії дій все трохи складніше: графічний інтерфейс до зміни області попереднього перегляду розробники робити відмовляються , Тому що для цього потрібно поміняти занадто багато в начинці GIMP. Відмовляються - ну й добре. Відкрийте файл ~ / .gimp-2.3 / gimprc в текстовому редакторі і додайте в нього параметр

(Undo-preview-size large)

Large (великий) - початкове значення, яке вже використовується за умовчанням. Замість нього вкажіть одне з наступних значень: tiny (крихітний), extra-small (дуже маленький), small (маленький), medium (середній), extra-large (дуже великий), huge (величезний), enormous (просто непристойно великий) або gigantic (гігантський). Після збереження файлу запустіть GIMP для обліку змін.

Після збереження файлу запустіть GIMP для обліку змін

Типи поведінки вікон

В GIMP вікна палітр / діалогів можуть вести себе по різному. Типи поводжень:

 1. Стандартне. Такі вікна відображаються в панелі завдань разом з вікнами інших програм і управляються стандартним чином: їх можна згортати, розкривати назад і навіть розгортати на повний екран (складно придумати, кому і для чого це потрібно, але факт залишається фактом) - фантазія обмежується тільки можливостями віконного менеджера. Проте, відображення таких вікон діалогів можна тимчасово відключити і включити назад натисканням клавіші Tab.
 2. Допоміжне. Це новий тип, що з'явився в серії версій 2.3.х. Допоміжне вікно не відображається в списку завдань. Воно як би прилипає до кожного вікна зображення і подорожує разом з ним. Відображення допоміжних вікон для активного вікна зображення точно так же можна відключити натисканням клавіші Tab. Недолік цього типу поведінки полягає в тому, що якщо ви закрили останні зображення зі тимчасово відключеними діалогами, то щоб повернути їх, потрібно відкрити нове зображення через gimp-remote (gimp-remote-2.3 для нестабільної гілки 2.3.х).
 3. Завжди поверх інших вікон. В цьому випадку панелі і діалоги для вікна зображення в стандартному режимі завжди знаходяться поверх нього, навіть якщо вікно зображення повністю розгорнуто.

Зміна типу поведінки вікна завжди вимагає перезапуску GIMP для обліку змін.

Вікна в звичайному і повноекранному режимі

За замовчуванням в GIMP повноекранний режим вважається звичайним режимом редагування, тому там включені всі ті ж настройки виду, що і для звичайного режиму, включаючи колір фону. Наскільки це вам підходить - вирішуйте самі. Додати відсутню і прибрати зайве для всіх наступних сесій роботи можна у вкладці "Вікно зображення → Зовнішній вигляд" діалогу налаштувань GIMP. Скажімо, включені за замовчуванням смуги прокрутки - в наш час абсолютно зайва річ, тому що для швидкого переміщення є кілька інших, суб'єктивно, більш зручних способів (див. Нижче).

Показ напрямних і сітки в повноекранному режимі за замовчуванням можна скасувати і призначити для їх показу прості клавіатурні комбінації. Якщо ви багато користувалися Adobe Photoshop, вам здадуться зручними поєднання Ctrl +; і Ctrl + 'для напрямних і сітки відповідно. Особисто мені здалися дуже зручними і легко запам'ятовуються | і # з Inkscape. За ним відразу видно, за що відповідає кожна. Таким чином повноекранний режим можна з режиму перегляду результату швидко перетворити в нормальний робочий режим і навпаки.

Гарячі клавіші

За замовчуванням в GIMP відключена дуже корисна функція, завдяки якій так звані "гарячі клавіші" можна призначити, просто набравши їх у потрібному пункті меню. Завдяки цій функції можна швидко перепризначити існуючі і призначити нові клавіатурні комбінації виклику інструментів, фільтрів і інших діалогів, не заходячи в діалог настройки клавіатурних комбінацій. Наприклад, можна відкрити меню "Колір", навести курсор на пункт "Рівні ..." і натиснути Ctrl + L, після чого в цій та всіх наступних сеансах роботи з GIMP по Ctrl + L можна викликати діалог рівнів.

Зазвичай ця функція відключається і включається глобально для всіх додатків, написаних на Gtk. Але оскільки GIMP використовує свої теми Gtk +, тільки частково успадковують параметри зовнішніх тим, на нього це не поширюється. Функцію динамічного призначення клавіатурних комбінацій включається на вкладці "Інтерфейс" діалогу налаштувань GIMP.

Що ще можна поміняти

Крім вихідних налаштувань програми сумнів викликають деякі інші вихідні значення, використовувані GIMP і не мають відношення до інтерфейсу.

інтерполяція

З вихідними налаштуваннями для багатьох дій на зразок зміни розміру зображення або корекції перспективи в GIMP використовується лінійна інтерполяція. До серії версій 2.3.х в GIMP ніякої іншої не було, а тепер є і билинейная (середньоквадратична) і інтерполяція Ланцоша. Друга з них часто викликає нарікання, бо зображення, над якими з нею попрацювали, "збагачуються" видимими артефактами. Оскільки алгоритм B-Spline в GIMP поки не реалізований, оптимальним вибором буде швидше билинейная інтерполяція: після зміни розмірів фотографії з її використанням не виникає такого сильного бажання пройтися по знімку фільтром нерезкой маски. В якості вихідної билинейная інтерполяція встановлюється на вкладці "Параметри інструментів" діалогу налаштувань GIMP.

Значення кеша і рівні відкату

Якщо до виходу версії 2.3.11 ви жодного разу не міняли вихідні значення кеша і страждали від "гальм" GIMP (наприклад, чекали хвилину-дві, поки по швидкій масці на восьмимегапіксельним знімку вималюється радіальний градієнт), саме час відвідати вкладку "Оточення" діалогу налаштувань. Вкажіть значення кеша рівним не менше 2 Гбайт і заодно підійміть значення сусідніх параметрів ( "Максимально пам'яті для відкату і" Максимальний розмір нового зображення ") хоча б до одного гігабайта. Перезапустіть GIMP для обліку змін.

За замовчуванням GIMP дозволяє відкотитися всього лише на 5 дій і резервує під це 32 мегабайта пам'яті. І того, й іншого замало для роботи. Варто збільшити кількість які відміняються дій хоча б до 20 і зарезервувати під них як мінімум полгигабайта пам'яті.

Переміщення по зображенню

Статут слухати скарги користувачів, які мігрували з продуктів Adobe, розробники GIMP починаючи з версії 2.3.12 (на момент публікації тексту готується до виходу) зробили пробіл стандартним перемикачем для навігації по зображенню, залишивши ту ж функцію для середньої кнопки миші. Це поведінка змінюється в діалозі налаштувань програми на вкладці "Вікно зображення". Наприклад, якщо вас влаштовувало попереднє поведінку, перейдіть на цю вкладку і для параметра "Коли натиснуто пробіл" виберіть дію "Переключитися на інструмент переміщення".

Є ще кілька способів переміщення по зображенню, про які варто пам'ятати:

 1. Перетягування області перегляду зображення з натиснутою середньої клавішею миші.
 2. Комбінація з клавіші Shift і стрілок.
 3. Міні-навігатор по зображенню в правому нижньому кутку.
 4. Діалог навігації по зображенню.

Автор: Олександр Прокудін
Ліцензія: GNU Free Documentation License, без інваріантних розділів


Спонсори:

Хостинг:Що може зробити користувач, який щойно поставив GIMP і при першому ж запуску програми отримав удар бейсбольною битою по області мозку, що відповідає за естетичне сприйняття дійсності?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: