Аграрний сектор: держава відіграє в монополію

# макроекономіка , #сільське господарство

ЦСР публікує доповідь «Тенденції розвитку та основні виклики аграрного сектора Росії», підготовлений в партнерстві з Центром агропродовольчої політики РАНХиГС. Мета доповіді - показати, що сільське господарство швидко розвивається, але недооблік нових викликів може вплинути на цей розвиток.

Російське сільське господарство на відміну від інших галузей економіки демонструє зростання навіть в кризовий час. Зростання виробництва призвів до того, що частка сільгосппродукції в ВВП Росії з 2012 по 2016 рр. зросла з 3,5% до 4,5%. Ключовим фактором зростання сільськогосподарського виробництва в країні стала проведена ще на початку 90-х років ХХ століття аграрна реформа. Вона забезпечила можливість переходу землі і майна до ефективніших власників, стимулювала залучення інвестицій. Державна підтримка і інтерес бізнесу дозволили провести модернізацію, завдяки якій в країні зростає виробництво продукції в багатьох галузях.

Політика імпортозаміщення привела до скорочення частки імпорту в товарних запасах роздрібної торгівлі з 36% в 2013 до 23% в 2016 р Одночасно спостерігається швидке зростання частки галузі в експорті (частка продовольчого експорту збільшилася з 1,6 в 2000 р до 6% в 2016 м, він зайняв четверте місце після нафтогазової, металургійної і хімічної продукції в структурі експорту) При збереженні поточних тенденцій в найближчі роки галузь може вийти на позиції нетто-експортера продовольства.

Однак для подальшого розвитку є обмеження: це обмежений внутрішній попит, неконкурентоспроможність значної частини продукції, недовикористання аграрного потенціалу через аномальну аграрної структури і гірші умови роботи сільгоспвиробників, ніж у країн-конкурентів.

Сформована в Росії аграрна структура аномальна для світової практики. Із зареєстрованих в Росії 21 тис. Сільгоспорганізацій 350 виробляють 46,5% товарної продукції. У 61% господарств проводиться всього 4% продукції, але в їх руках знаходиться 27% сільгоспугідь і зайнято близько 12% працівників. У найдрібніших архаїчних господарствах населення все ще виробляється 35% продукції. Концентрація набуває гіпертрофованих розмірів: під контролем одного агрохолдингу можуть перебувати території не тільки окремого, але і декількох районів.

Почасти це пов'язано з нерівним доступом до субсидованих кредитних ресурсів і іншим формам держпідтримки. Основна частина не входять в холдинги компаній позбавлені державних субсидій. Так 50% сільгоспорганізацій не отримують або отримують незначну підтримку (1,5% субсидій і 8% виручки), а 5 сільгоспорганізацій при цьому могли отримати 6% субсидій (при 3% виручки) (2015 г.). Відбір проектів суб'єктивний, одна компанія може отримати до 90% від фінансування окремих напрямків підтримки. Тільки в 2017 р зроблені перші кроки по обмеженню підтримки одному одержувачу субсидій. Однак немає обмежень для холдингу, в якому кілька організацій-одержувачів. Тим самим держава безоплатно фінансує власників великих приватних компаній на безповоротній основі. Можна говорити про те, що окремі приватні компанії в Росії отримують безпрецедентно високу підтримку, що створює їм конкурентні переваги і витісняє малий бізнес.

На думку експертів ЦСР, для того щоб уникнути негативних наслідків, необхідно зробити ключові розвороти і перейти до моделі якісного сталого розвитку:

1. Від традиційної орієнтації на зростання виробництва в усіх галузях до вбудовування країни в міжнародний поділ праці. Для галузей, які можуть бути конкурентними в перспективі - пряма підтримка їх модернізації і зниження бар'єрів у веденні їхнього бізнесу;
2. Від стимулювання зростання об'ємних показників до підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товарів як рутинної турботи держави (зняття бар'єрів доступу до землі, кредитних ресурсів, адміністративних бар'єрів, подолання монополістичного поведінки постачальних організацій, модернізація аграрної науки і освіти ...);
3. Перехід від пріоритету продовольчої безпеки як продовольчої незалежності до пріоритету економічної доступності до безпечного продовольства;
4. Від архаїчних умов життя в селі до підвищення привабливості та якості життя на сільських територіях.

Детальніше читайте в нашій доповіді.

Детальніше читайте в нашій доповіді

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: