Морські біологи розкрили секрет косоокого кальмара

Глибоководні кальмари не раз дивували океанологів своїми здібностями. Наприклад, вони вміють рибалити "на вудку" і відволікати хижаків відкинутими кінцівками . І ще одне дослідження довело, що у цих головоногих ще багато сюрпризів для вчених.

У новій роботі морські біологи з університету Дьюка (США) вивчали кальмарів виду Histioteuthis heteropsis , У яких є дві назви - суничний кальмар (Strawberry Squid) і косоокий (Cockeyed Squid). Перше вказує на забарвлення тварини, а друге - на набагато більш цікаву рису. Справа в тому, що цей кальмар володіють різними очима: маленьким синім і великим жовтим. Для чого їм потрібна така особливість, і вирішили з'ясувати вчені.

Попередні спостереження за представниками цього виду показали, що кальмари мешкають на глибині 200-1000 метрів і плавають по діагоналі. При цьому невеликий очей молюска звернений вниз, а великий - вгору. Ще в 1970-х роках біологи висунули версію, згідно з якою, великий очей допомагає тварині помітити видобуток або наближається хижака (якщо хтось пропливе вище, його тінь добре буде видно на тлі денного світла). Дрібний же увага потрібна для інших завдань, і тому він в ході еволюції пристосувався розрізняти тьмяні спалахи на глибині. До недавнього часу це була лише гіпотеза, підтвердити або спростувати яку не вдавалося.

До недавнього часу це була лише гіпотеза, підтвердити або спростувати яку не вдавалося

В ході нового дослідження американські вчені проаналізували поведінку 150 особин H. heteropsis, знятих на відео за допомогою дистанційно керованих підводних апаратів. Зйомки проходили в природному середовищі існування і тривали протягом 30 років. Також океанологи зробили кілька занурень в затоці Монтерей біля берегів Каліфорнії, щоб поспостерігати за дивовижними кальмарами наживо.

Потім команда провела моделювання чутливості кожного з очей, і виявилося, що вони дійсно призначені для різних завдань. Маленький око здатне розрізняти лише біолюмінесцентного джерела світла - наприклад, як світяться риби, плаваючі на глибині, в так званій сутінкової зоні. В ході еволюції цей очей зменшився до мінімально можливих розмірів, оскільки чим він більший, тим чутливіший до спалахів світла.

Тим часом велике око помічає силуети об'єктів, що плавають вище кальмара (в цьому йому допомагає жовтий пігмент), однак він не здатний розрізняти БІОЛЮМІНЕСЦЕНТНІ світіння.

"Глибокі води - дивовижна природна лабораторія по" дизайну "очей, так як для спостереження біолюмінесценції і для зору в денному світлі необхідні різні типи очей. Histioteuthis heteropsis виростив по оку кожного типу", - пояснює співавтор дослідження Сонк Йонсен ( Sönke Johnsen ).

За словами вчених, робота великих органів зору вимагає багато енергії, а на великих глибинах, де не завжди вистачає ресурсів, логічно розділити функції, "навантаживши" основною роботою тільки одне око.

Цікаво, що народжуються кальмари H. heteropsis з очима однакового розміру, але в міру дорослішання їх очі починають змінюватися, і у дорослих особин вже мають вигляд, показаний нижче.

Наукова стаття з описом незвичайних очей кальмара опублікована у виданні Philosophical Transactions B.

Нагадаємо, що раніше вчені вивчили сексуальне життя пекельного кальмара-вампіра , А також встановили, яким чином кальмари Гумбольдта змінюють колір заради спілкування і маскування . Також ми розповідали про унікальний бузковому Кальмарі-коротуну , Знайденому на дні Тихого океану.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: