Відновлюємо систему з Live-накопичувачів | KV.by

 1. Відновлюємо систему з Live-накопичувачів Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу"...
 2. Відновлюємо систему з Live-накопичувачів
 3. Відновлюємо систему з Live-накопичувачів
 4. Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу" у вигляді вірусу , трояна і інших зловредів. При цьому не дуже навчені користувачі нерідко втрачають цей момент, а коли звертаються з проханням про допомогу до своїх друзів - навченим комп'ютерним гуру, то виявляється, що ситуація зайшла дуже далеко, і виправляти її за допомогою встановлених на комп'ютері антивірусних програм неможливо, наприклад, просто тому, що система взагалі не вантажиться. І ось тут-то нам і припадають Live-накопичувачі, що дозволяють провести відновлення операційної системи, ураженої зловредів, за допомогою завантажувального CD або USB-накопичувача .

Нещодавно мені якраз і довелося виконувати подібні дії. При цьому я задіяв кілька аналогічних програм від відомих вендорів, що дозволило мені порівняти їх можливості і послужило поштовхом до написання цієї статті.


Dr
Dr.Web

Незважаючи на рекламу продуктів "Лабораторії Касперського" , І при всій повазі до них, я неодноразово переконувався, що процес лікування зловредів більш ефективний продуктами від компанії Doctor Web. Тому, природно, я першим ділом почав роботу зі знешкодження комп'ютера саме за допомогою програми Dr.Web LiveCD. І в черговий раз переконався, що Doctor Web, що називається, "рулить".

Завантаживши образ, створюємо з нього завантажувальний диск без всяких проблем.

Завантажую диск. Перше, що кинулося в очі в порівнянні з тією версією, яку свого часу мені доводилося користуватися, - це автоматичне оновлення антивірусної бази (Природно, при підключеному інтернеті). Дуже навіть не дрібниця, а якщо ще врахувати, що розробник постійно оновлює свій продукт, то користувач Live-накопичувача практично гарантовано має останній набір антивірусних баз .

Іншим, причому найпринциповішим, гідністю диска є супертщательное сканування. сканер програми ловить то, що іншим використаним мною антивірусних продуктів (Avast, Microsoft Security Essentials , Антивірус Касперського) зробити не вдалося (як приклад приведу виявлений троян Win32.HLLW.Motovilo.1, та й не тільки його). Хоча, не можу не помітити, іноді сканер і явно прибріхує.

Ну і, звичайно, знову-таки найпринциповішим моментом є те, що сканер намагається вилікувати інфіковані об'єкти і - хоча і не завжди - але іноді це йому вдається!

Завантажувальний LiveUSB від Dr.Web призначений як для 32-х, так і для 64-бітової версії. І знову-таки слід зазначити, що розробники подбали про зручність створення накопичувача для користувача. Процес створення завантажувального USB гранично простий. для запису образу на USB досить підключити його до комп'ютера і запустити спеціальний модуль Dr.Web LiveUSB. Модуль ж сам визначить типи носіїв і запропонує вибрати потрібний. Подальше створення диска аварійного відновлення повністю автоматизовано .

Недоліки Live-накопичувачів від Dr.Web такі:

 1. Настільки тривалий процес перевірки, що навіть виникає сумнів: а чи варто взагалі її проводити. Так, мій, не самий тихохідний Lenovo IdealPad S205 , Сканер перевіряв майже 7 годин для 2,4 млн. Файлів! Тобто, якщо комп'ютер ваш, то запускай себе сканування, скажімо, на ніч, і спи собі спокійненько. А ось як бути, коли потрібно виконати це дія, скажімо, у вашого друга - прямо і не знаю ...
 2. Відтворюється неправильно, а, чесно кажучи, взагалі ніяк не відображається процес сканування в процентах.
 3. Чомусь не може перевірити завантажувальний модуль для Avast: крутить, крутить його (я очікував пару годин), але так і просунувся далі.
 4. При роботі на ноутбуці не переходить в графічний режим. Перевірка здійснюється тільки з командного рядка .


Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk

Незважаючи на те, що антивірусний продукт від " лабораторії Касперського "Є помітно більш поширеним і вже точно значно більш розкрученим, Live CD від" Лабораторії Касперського ", за моїми спостереженнями, поступається розглянутому вище конкуренту.

Проблеми починаються практично відразу. По-перше, компанія не обтяжує себе приватним оновленням диска і, скачавши його, вам практично обов'язково потрібно буде оновити антивірусні бази. В принципі, виконати це дія при роботі з диском можна досить просто, оскільки на робочому столі Live CD ви виявите ссилочку на оновлення баз, але зробити це потрібно буде самостійно (пригадуємо, що Live CD від Dr.Web робить це автоматично). По-друге, при створенні диска з образу не забудьте попередньо відформатувати його, оскільки інакше "кіна не буде". Звичайно, це не критично, але про це слід пам'ятати створюючи Live CD.

А ось зі створенням USB-накопичувача від "Лабораторії Касперського" доведеться повозитися ... Для початку, рекомендую перейти на сторінку компанії з інформацією про Kaspersky Rescue Disk і ознайомитися з тим, як створюється Live USB. Так, наприклад, ви дізнаєтеся, що флеш потрібно, знову-таки, завчасно відформатувати. причому на USB-носії повинна бути встановлена ​​файлова система FAT16 або FAT32. Якщо ж на USB-носії встановлена файлова система NTFS , То його необхідно переформатувати в FAT16 або FAT32. Не можна також використовувати для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB, на якому вже розміщена інша завантажувальна операційна система, інакше завантаження комп'ютера з Kaspersky Rescue Disk 10 може пройти некоректно.

Сам Live USB створюється необхідні інструменти rescue2usb.exe для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB носії drwebliveusb.exe, яка використовує той самий образ ISO , Що і для створення з нього Live CD Kaspersky Rescue Disk 10. Причому, незважаючи на те, що всі скріншоти ілюструють хід роботи з російськомовною версією, на сайті розміщено стара, англомовна версія утиліти, що взагалі неприпустимо для такої солідної фірми. І коли ви будете створювати Live USB за допомогою даної утиліти, то щастя вам не буде ... Однак при роботі англомовної утиліти на етапі розпакування необхідних для створення Live USB файлів з архіву заодно витягується і російськомовна утиліта створення rescue2usb.exe, яку-то і потрібно надалі використовувати. Ну а далі вже все просто: дивись вищезгадані скріншоти.

Live-накопичувачі від "Лабораторії Касперського" мають ряд переваг:

 1. Добре продуманий і наочний вибір областей для сканування.
 2. Швидка робота сканера. На згаданому вище Lenovo IdealPad S205 перевірка зайняла трохи більше ніж півтори години для тих же 2,4 млн. Файлів (пригадуємо: більше 7 годин для Dr.Web!).
 3. Ніяких проблем при скануванні будь-яких файлів.

Особливо хочу відзначити наступне. Live CD він на те і Live CD, що повинен дозволити нам працювати в автономному режимі, в тому числі і з файлами на диску. Файловий менеджер, який є в складі Live CD від "Лабораторії Касперського", надає повний зручний доступ до всієї інформації комп'ютера, дозволяє копіювати / зберігати файли, тобто, без всяких проблем рятувати інформацію комп'ютера. Зазначу, що з Live CD від Dr.Web зробити це не так просто.

Головним недоліком програми є те, що він все ж дещо пропускає. Так, в моєму випадку здолати той же Win32.HLLW.Motovilo.1 я зміг тільки за допомогою Live CD від Dr.Web.


Avira Antivir Rescue System
Avira Antivir Rescue System

І, нарешті, ще один Live CD - від німецьких розробників Avira GmbH .

Без проблем ви створите диск і здійсните сканування. Після завантаження диска автоматично підключається інтернет, і, відповідно, автоматично оновлюються антивірусні бази.

А ось сама перевірка абсолютно не вразила: незважаючи на свою швидкість, сканер пропускає багато інфікованих файлів. Я вже не кажу про наявність якихось сервісних функцій: їх просто немає. Так що користуватися даними Live CD я рекомендую в останню чергу.

І знову ж таки, я спробував створити Live USB для Avira Antivir. Як це зробити, я вичитав на одному з сайтів, де офіційний представник досить докладно розписав цей процес. Автор пропонував створити USB з CD, використовуючи з цією метою спеціальні програми створення завантажувальних USB з DVD або CD дисків. Правда, я звернув увагу на те, що пост написаний досить давно і, природно, інформація могла застаріти, але все ж вирішив довести справу до кінця. Дізнався при цьому досить багато цікавого, але - як, власне, і слід було очікувати - результату не домігся. Створений мною диск вантажився, але цим його функціональність і вичерпувалася.


Windows Defender  Offline Tool
Windows Defender Offline Tool

Ну, і нарешті, не можу не згадати ще про один "умовному" (про це пізніше) Live-накопичувачі, на цей раз від Microsoft . Звичайно ж в даному випадку при створенні диска виробникові не потрібно Linux (Все рідне, все своє!). Накопичувачі створюються без всяких проблем (а хто б і сумнівався!).

Завантажившись з Live-накопичувача, виявляємо знайомий багатьом Microsoft Security Essentials з усіма витікаючими наслідками: можливістю оновлення баз, вибіркового та повного сканування, різних налаштувань і інша й інша. До речі, особливо хочу відзначити успішну міграцію продукту в кращу сторону. Здавалося б ще зовсім недавно звучав хор скептиків, які не вірять в можливість створення Microsoft гідного антивірусного (і інша) продукту, який як-то повністю замовк, а в різних рейтингах ми виявляємо Microsoft Security Essentials на верхніх його сходинках. Так що в якості засобу позбавлення від зловредів він буде дуже навіть до речі.

Але є і "але": файлового менеджера для копіювання фалів з комп'ютера він не має, тому віднести його до категорії Live-накопичувачів можна досить умовно.


В кінці цього короткого огляду два зауваження. По-перше, всі ці продукти є безкоштовними, і їх останні версії ви завжди можете завантажити або з сайту виробника або з спеціалізованого комп'ютерного порталу Softodrom.ru. І друге. Я не використовував в роботі і, природно, не розповідав про Live-накопичувачах від невідомих мені або маловідомих розробників, наприклад, SystemRescueCd (розробник sysresccd.org). Ці продукти читачі можуть протестувати при бажанні самостійно.


висновки

Отже, що ж ми маємо. Live-накопичувачі як від Dr.Web, так і від "Лабораторії Касперського" можна досить успішно використовувати для відновлення операційної системи . Однак тут ви повинні чітко визначитися, що для вас важливіше: висока якість сканування з високою ймовірністю відновлення заражених файлів , Але при дуже тривалому процесі від Dr.Web або все ж менш надійне сканування від "Лабораторії Касперського". При цьому неодноразово я ще і переконувався, що антивірус від "Лабораторії Касперського" не особливо церемониться з зараженими файлами, досить рідко "лікуючи" заражені файли.

Зате Kaspersky Rescue Disk працює на порядок швидше. І, звичайно, наповнення його антивірусних баз дуже висока, так що практично завжди зловредів він детектирует. І дуже зручний цей диск для порятунку інформації, надаючи нам повний доступ до всіх файлів операційної системи на диску.

І дуже непоганий сканер від Microsoft Windows Defender Offline Tool.

PS Уже після написання статті з'явилися нові версії Live-накопичувачів від Dr.Web: 6.0.2 LiveCD і 3.11.12 LiveUSB. При цьому деякі нові можливості вражають. Судіть самі: з'явилася можливість редагування реєстру Windows , Додана утиліта автоматичного виправлення несправностей реєстру, оновлений алгоритм роботи сканера, який тепер працює в багатопотоковому режимі , Додана можливість перевірки завантажувальних секторів плюс дещо ще корисне по дрібницях.

Природно, я вирішив їх протестувати, і ось що вийшло. Усунений прикрий хомут з ​​невірним відображенням процесу сканування в процентах. Все в порядку стало і з перевіркою завантажувального модуля Avast. І найголовніше. Дійсно, швидкість роботи сканера істотно зросла, але ... Перевіряються тепер не всі файли, а тільки ті, які вважаються критичними до поразки. Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?! Тому не знаю навіть, як і розцінити нову версію: ніби й істотні доопрацювання, але і не зовсім зрозумілий "крок в сторону". А тому - поки мене не переконає життя - все ж рекомендую використовувати попередню, 5-ю версію LiveCD від Dr.Web, природно, якщо вона у вас збереглася ...

Валерій ФЕТИСОВ

Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу" у вигляді вірусу , трояна і інших зловредів. При цьому не дуже навчені користувачі нерідко втрачають цей момент, а коли звертаються з проханням про допомогу до своїх друзів - навченим комп'ютерним гуру, то виявляється, що ситуація зайшла дуже далеко, і виправляти її за допомогою встановлених на комп'ютері антивірусних програм неможливо, наприклад, просто тому, що система взагалі не вантажиться. І ось тут-то нам і припадають Live-накопичувачі, що дозволяють провести відновлення операційної системи, ураженої зловредів, за допомогою завантажувального CD або USB-накопичувача .

Нещодавно мені якраз і довелося виконувати подібні дії. При цьому я задіяв кілька аналогічних програм від відомих вендорів, що дозволило мені порівняти їх можливості і послужило поштовхом до написання цієї статті.


Dr
Dr.Web

Незважаючи на рекламу продуктів "Лабораторії Касперського" , І при всій повазі до них, я неодноразово переконувався, що процес лікування зловредів більш ефективний продуктами від компанії Doctor Web. Тому, природно, я першим ділом почав роботу зі знешкодження комп'ютера саме за допомогою програми Dr.Web LiveCD. І в черговий раз переконався, що Doctor Web, що називається, "рулить".

Завантаживши образ, створюємо з нього завантажувальний диск без всяких проблем.

Завантажую диск. Перше, що кинулося в очі в порівнянні з тією версією, яку свого часу мені доводилося користуватися, - це автоматичне оновлення антивірусної бази (Природно, при підключеному інтернеті). Дуже навіть не дрібниця, а якщо ще врахувати, що розробник постійно оновлює свій продукт, то користувач Live-накопичувача практично гарантовано має останній набір антивірусних баз .

Іншим, причому найпринциповішим, гідністю диска є супертщательное сканування. сканер програми ловить то, що іншим використаним мною антивірусних продуктів (Avast, Microsoft Security Essentials , Антивірус Касперського) зробити не вдалося (як приклад приведу виявлений троян Win32.HLLW.Motovilo.1, та й не тільки його). Хоча, не можу не помітити, іноді сканер і явно прибріхує.

Ну і, звичайно, знову-таки найпринциповішим моментом є те, що сканер намагається вилікувати інфіковані об'єкти і - хоча і не завжди - але іноді це йому вдається!

Завантажувальний LiveUSB від Dr.Web призначений як для 32-х, так і для 64-бітової версії. І знову-таки слід зазначити, що розробники подбали про зручність створення накопичувача для користувача. Процес створення завантажувального USB гранично простий. для запису образу на USB досить підключити його до комп'ютера і запустити спеціальний модуль Dr.Web LiveUSB. Модуль ж сам визначить типи носіїв і запропонує вибрати потрібний. Подальше створення диска аварійного відновлення повністю автоматизовано .

Недоліки Live-накопичувачів від Dr.Web такі:

 1. Настільки тривалий процес перевірки, що навіть виникає сумнів: а чи варто взагалі її проводити. Так, мій, не самий тихохідний Lenovo IdealPad S205 , Сканер перевіряв майже 7 годин для 2,4 млн. Файлів! Тобто, якщо комп'ютер ваш, то запускай себе сканування, скажімо, на ніч, і спи собі спокійненько. А ось як бути, коли потрібно виконати це дія, скажімо, у вашого друга - прямо і не знаю ...
 2. Відтворюється неправильно, а, чесно кажучи, взагалі ніяк не відображається процес сканування в процентах.
 3. Чомусь не може перевірити завантажувальний модуль для Avast: крутить, крутить його (я очікував пару годин), але так і просунувся далі.
 4. При роботі на ноутбуці не переходить в графічний режим. Перевірка здійснюється тільки з командного рядка .


Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk

Незважаючи на те, що антивірусний продукт від " лабораторії Касперського "Є помітно більш поширеним і вже точно значно більш розкрученим, Live CD від" Лабораторії Касперського ", за моїми спостереженнями, поступається розглянутому вище конкуренту.

Проблеми починаються практично відразу. По-перше, компанія не обтяжує себе приватним оновленням диска і, скачавши його, вам практично обов'язково потрібно буде оновити антивірусні бази. В принципі, виконати це дія при роботі з диском можна досить просто, оскільки на робочому столі Live CD ви виявите ссилочку на оновлення баз, але зробити це потрібно буде самостійно (пригадуємо, що Live CD від Dr.Web робить це автоматично). По-друге, при створенні диска з образу не забудьте попередньо відформатувати його, оскільки інакше "кіна не буде". Звичайно, це не критично, але про це слід пам'ятати створюючи Live CD.

А ось зі створенням USB-накопичувача від "Лабораторії Касперського" доведеться повозитися ... Для початку, рекомендую перейти на сторінку компанії з інформацією про Kaspersky Rescue Disk і ознайомитися з тим, як створюється Live USB. Так, наприклад, ви дізнаєтеся, що флеш потрібно, знову-таки, завчасно відформатувати. причому на USB-носії повинна бути встановлена ​​файлова система FAT16 або FAT32. Якщо ж на USB-носії встановлена файлова система NTFS , То його необхідно переформатувати в FAT16 або FAT32. Не можна також використовувати для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB, на якому вже розміщена інша завантажувальна операційна система, інакше завантаження комп'ютера з Kaspersky Rescue Disk 10 може пройти некоректно.

Сам Live USB створюється необхідні інструменти rescue2usb.exe для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB носії drwebliveusb.exe, яка використовує той самий образ ISO , Що і для створення з нього Live CD Kaspersky Rescue Disk 10. Причому, незважаючи на те, що всі скріншоти ілюструють хід роботи з російськомовною версією, на сайті розміщено стара, англомовна версія утиліти, що взагалі неприпустимо для такої солідної фірми. І коли ви будете створювати Live USB за допомогою даної утиліти, то щастя вам не буде ... Однак при роботі англомовної утиліти на етапі розпакування необхідних для створення Live USB файлів з архіву заодно витягується і російськомовна утиліта створення rescue2usb.exe, яку-то і потрібно надалі використовувати. Ну а далі вже все просто: дивись вищезгадані скріншоти.

Live-накопичувачі від "Лабораторії Касперського" мають ряд переваг:

 1. Добре продуманий і наочний вибір областей для сканування.
 2. Швидка робота сканера. На згаданому вище Lenovo IdealPad S205 перевірка зайняла трохи більше ніж півтори години для тих же 2,4 млн. Файлів (пригадуємо: більше 7 годин для Dr.Web!).
 3. Ніяких проблем при скануванні будь-яких файлів.

Особливо хочу відзначити наступне. Live CD він на те і Live CD, що повинен дозволити нам працювати в автономному режимі, в тому числі і з файлами на диску. Файловий менеджер, який є в складі Live CD від "Лабораторії Касперського", надає повний зручний доступ до всієї інформації комп'ютера, дозволяє копіювати / зберігати файли, тобто, без всяких проблем рятувати інформацію комп'ютера. Зазначу, що з Live CD від Dr.Web зробити це не так просто.

Головним недоліком програми є те, що він все ж дещо пропускає. Так, в моєму випадку здолати той же Win32.HLLW.Motovilo.1 я зміг тільки за допомогою Live CD від Dr.Web.


Avira Antivir Rescue System
Avira Antivir Rescue System

І, нарешті, ще один Live CD - від німецьких розробників Avira GmbH .

Без проблем ви створите диск і здійсните сканування. Після завантаження диска автоматично підключається інтернет, і, відповідно, автоматично оновлюються антивірусні бази.

А ось сама перевірка абсолютно не вразила: незважаючи на свою швидкість, сканер пропускає багато інфікованих файлів. Я вже не кажу про наявність якихось сервісних функцій: їх просто немає. Так що користуватися даними Live CD я рекомендую в останню чергу.

І знову ж таки, я спробував створити Live USB для Avira Antivir. Як це зробити, я вичитав на одному з сайтів, де офіційний представник досить докладно розписав цей процес. Автор пропонував створити USB з CD, використовуючи з цією метою спеціальні програми створення завантажувальних USB з DVD або CD дисків. Правда, я звернув увагу на те, що пост написаний досить давно і, природно, інформація могла застаріти, але все ж вирішив довести справу до кінця. Дізнався при цьому досить багато цікавого, але - як, власне, і слід було очікувати - результату не домігся. Створений мною диск вантажився, але цим його функціональність і вичерпувалася.


Windows Defender  Offline Tool
Windows Defender Offline Tool

Ну, і нарешті, не можу не згадати ще про один "умовному" (про це пізніше) Live-накопичувачі, на цей раз від Microsoft . Звичайно ж в даному випадку при створенні диска виробникові не потрібно Linux (Все рідне, все своє!). Накопичувачі створюються без всяких проблем (а хто б і сумнівався!).

Завантажившись з Live-накопичувача, виявляємо знайомий багатьом Microsoft Security Essentials з усіма витікаючими наслідками: можливістю оновлення баз, вибіркового та повного сканування, різних налаштувань і інша й інша. До речі, особливо хочу відзначити успішну міграцію продукту в кращу сторону. Здавалося б ще зовсім недавно звучав хор скептиків, які не вірять в можливість створення Microsoft гідного антивірусного (і інша) продукту, який як-то повністю замовк, а в різних рейтингах ми виявляємо Microsoft Security Essentials на верхніх його сходинках. Так що в якості засобу позбавлення від зловредів він буде дуже навіть до речі.

Але є і "але": файлового менеджера для копіювання фалів з комп'ютера він не має, тому віднести його до категорії Live-накопичувачів можна досить умовно.


В кінці цього короткого огляду два зауваження. По-перше, всі ці продукти є безкоштовними, і їх останні версії ви завжди можете завантажити або з сайту виробника або з спеціалізованого комп'ютерного порталу Softodrom.ru. І друге. Я не використовував в роботі і, природно, не розповідав про Live-накопичувачах від невідомих мені або маловідомих розробників, наприклад, SystemRescueCd (розробник sysresccd.org). Ці продукти читачі можуть протестувати при бажанні самостійно.


висновки

Отже, що ж ми маємо. Live-накопичувачі як від Dr.Web, так і від "Лабораторії Касперського" можна досить успішно використовувати для відновлення операційної системи . Однак тут ви повинні чітко визначитися, що для вас важливіше: висока якість сканування з високою ймовірністю відновлення заражених файлів , Але при дуже тривалому процесі від Dr.Web або все ж менш надійне сканування від "Лабораторії Касперського". При цьому неодноразово я ще і переконувався, що антивірус від "Лабораторії Касперського" не особливо церемониться з зараженими файлами, досить рідко "лікуючи" заражені файли.

Зате Kaspersky Rescue Disk працює на порядок швидше. І, звичайно, наповнення його антивірусних баз дуже висока, так що практично завжди зловредів він детектирует. І дуже зручний цей диск для порятунку інформації, надаючи нам повний доступ до всіх файлів операційної системи на диску.

І дуже непоганий сканер від Microsoft Windows Defender Offline Tool.

PS Уже після написання статті з'явилися нові версії Live-накопичувачів від Dr.Web: 6.0.2 LiveCD і 3.11.12 LiveUSB. При цьому деякі нові можливості вражають. Судіть самі: з'явилася можливість редагування реєстру Windows , Додана утиліта автоматичного виправлення несправностей реєстру, оновлений алгоритм роботи сканера, який тепер працює в багатопотоковому режимі , Додана можливість перевірки завантажувальних секторів плюс дещо ще корисне по дрібницях.

Природно, я вирішив їх протестувати, і ось що вийшло. Усунений прикрий хомут з ​​невірним відображенням процесу сканування в процентах. Все в порядку стало і з перевіркою завантажувального модуля Avast. І найголовніше. Дійсно, швидкість роботи сканера істотно зросла, але ... Перевіряються тепер не всі файли, а тільки ті, які вважаються критичними до поразки. Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?! Тому не знаю навіть, як і розцінити нову версію: ніби й істотні доопрацювання, але і не зовсім зрозумілий "крок в сторону". А тому - поки мене не переконає життя - все ж рекомендую використовувати попередню, 5-ю версію LiveCD від Dr.Web, природно, якщо вона у вас збереглася ...

Валерій ФЕТИСОВ

Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу" у вигляді вірусу , трояна і інших зловредів. При цьому не дуже навчені користувачі нерідко втрачають цей момент, а коли звертаються з проханням про допомогу до своїх друзів - навченим комп'ютерним гуру, то виявляється, що ситуація зайшла дуже далеко, і виправляти її за допомогою встановлених на комп'ютері антивірусних програм неможливо, наприклад, просто тому, що система взагалі не вантажиться. І ось тут-то нам і припадають Live-накопичувачі, що дозволяють провести відновлення операційної системи, ураженої зловредів, за допомогою завантажувального CD або USB-накопичувача .

Нещодавно мені якраз і довелося виконувати подібні дії. При цьому я задіяв кілька аналогічних програм від відомих вендорів, що дозволило мені порівняти їх можливості і послужило поштовхом до написання цієї статті.


Dr
Dr.Web

Незважаючи на рекламу продуктів "Лабораторії Касперського" , І при всій повазі до них, я неодноразово переконувався, що процес лікування зловредів більш ефективний продуктами від компанії Doctor Web. Тому, природно, я першим ділом почав роботу зі знешкодження комп'ютера саме за допомогою програми Dr.Web LiveCD. І в черговий раз переконався, що Doctor Web, що називається, "рулить".

Завантаживши образ, створюємо з нього завантажувальний диск без всяких проблем.

Завантажую диск. Перше, що кинулося в очі в порівнянні з тією версією, яку свого часу мені доводилося користуватися, - це автоматичне оновлення антивірусної бази (Природно, при підключеному інтернеті). Дуже навіть не дрібниця, а якщо ще врахувати, що розробник постійно оновлює свій продукт, то користувач Live-накопичувача практично гарантовано має останній набір антивірусних баз .

Іншим, причому найпринциповішим, гідністю диска є супертщательное сканування. сканер програми ловить то, що іншим використаним мною антивірусних продуктів (Avast, Microsoft Security Essentials , Антивірус Касперського) зробити не вдалося (як приклад приведу виявлений троян Win32.HLLW.Motovilo.1, та й не тільки його). Хоча, не можу не помітити, іноді сканер і явно прибріхує.

Ну і, звичайно, знову-таки найпринциповішим моментом є те, що сканер намагається вилікувати інфіковані об'єкти і - хоча і не завжди - але іноді це йому вдається!

Завантажувальний LiveUSB від Dr.Web призначений як для 32-х, так і для 64-бітової версії. І знову-таки слід зазначити, що розробники подбали про зручність створення накопичувача для користувача. Процес створення завантажувального USB гранично простий. для запису образу на USB досить підключити його до комп'ютера і запустити спеціальний модуль Dr.Web LiveUSB. Модуль ж сам визначить типи носіїв і запропонує вибрати потрібний. Подальше створення диска аварійного відновлення повністю автоматизовано .

Недоліки Live-накопичувачів від Dr.Web такі:

 1. Настільки тривалий процес перевірки, що навіть виникає сумнів: а чи варто взагалі її проводити. Так, мій, не самий тихохідний Lenovo IdealPad S205 , Сканер перевіряв майже 7 годин для 2,4 млн. Файлів! Тобто, якщо комп'ютер ваш, то запускай себе сканування, скажімо, на ніч, і спи собі спокійненько. А ось як бути, коли потрібно виконати це дія, скажімо, у вашого друга - прямо і не знаю ...
 2. Відтворюється неправильно, а, чесно кажучи, взагалі ніяк не відображається процес сканування в процентах.
 3. Чомусь не може перевірити завантажувальний модуль для Avast: крутить, крутить його (я очікував пару годин), але так і просунувся далі.
 4. При роботі на ноутбуці не переходить в графічний режим. Перевірка здійснюється тільки з командного рядка .


Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk

Незважаючи на те, що антивірусний продукт від " лабораторії Касперського "Є помітно більш поширеним і вже точно значно більш розкрученим, Live CD від" Лабораторії Касперського ", за моїми спостереженнями, поступається розглянутому вище конкуренту.

Проблеми починаються практично відразу. По-перше, компанія не обтяжує себе приватним оновленням диска і, скачавши його, вам практично обов'язково потрібно буде оновити антивірусні бази. В принципі, виконати це дія при роботі з диском можна досить просто, оскільки на робочому столі Live CD ви виявите ссилочку на оновлення баз, але зробити це потрібно буде самостійно (пригадуємо, що Live CD від Dr.Web робить це автоматично). По-друге, при створенні диска з образу не забудьте попередньо відформатувати його, оскільки інакше "кіна не буде". Звичайно, це не критично, але про це слід пам'ятати створюючи Live CD.

А ось зі створенням USB-накопичувача від "Лабораторії Касперського" доведеться повозитися ... Для початку, рекомендую перейти на сторінку компанії з інформацією про Kaspersky Rescue Disk і ознайомитися з тим, як створюється Live USB. Так, наприклад, ви дізнаєтеся, що флеш потрібно, знову-таки, завчасно відформатувати. причому на USB-носії повинна бути встановлена ​​файлова система FAT16 або FAT32. Якщо ж на USB-носії встановлена файлова система NTFS , То його необхідно переформатувати в FAT16 або FAT32. Не можна також використовувати для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB, на якому вже розміщена інша завантажувальна операційна система, інакше завантаження комп'ютера з Kaspersky Rescue Disk 10 може пройти некоректно.

Сам Live USB створюється необхідні інструменти rescue2usb.exe для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB носії drwebliveusb.exe, яка використовує той самий образ ISO , Що і для створення з нього Live CD Kaspersky Rescue Disk 10. Причому, незважаючи на те, що всі скріншоти ілюструють хід роботи з російськомовною версією, на сайті розміщено стара, англомовна версія утиліти, що взагалі неприпустимо для такої солідної фірми. І коли ви будете створювати Live USB за допомогою даної утиліти, то щастя вам не буде ... Однак при роботі англомовної утиліти на етапі розпакування необхідних для створення Live USB файлів з архіву заодно витягується і російськомовна утиліта створення rescue2usb.exe, яку-то і потрібно надалі використовувати. Ну а далі вже все просто: дивись вищезгадані скріншоти.

Live-накопичувачі від "Лабораторії Касперського" мають ряд переваг:

 1. Добре продуманий і наочний вибір областей для сканування.
 2. Швидка робота сканера. На згаданому вище Lenovo IdealPad S205 перевірка зайняла трохи більше ніж півтори години для тих же 2,4 млн. Файлів (пригадуємо: більше 7 годин для Dr.Web!).
 3. Ніяких проблем при скануванні будь-яких файлів.

Особливо хочу відзначити наступне. Live CD він на те і Live CD, що повинен дозволити нам працювати в автономному режимі, в тому числі і з файлами на диску. Файловий менеджер, який є в складі Live CD від "Лабораторії Касперського", надає повний зручний доступ до всієї інформації комп'ютера, дозволяє копіювати / зберігати файли, тобто, без всяких проблем рятувати інформацію комп'ютера. Зазначу, що з Live CD від Dr.Web зробити це не так просто.

Головним недоліком програми є те, що він все ж дещо пропускає. Так, в моєму випадку здолати той же Win32.HLLW.Motovilo.1 я зміг тільки за допомогою Live CD від Dr.Web.


Avira Antivir Rescue System
Avira Antivir Rescue System

І, нарешті, ще один Live CD - від німецьких розробників Avira GmbH .

Без проблем ви створите диск і здійсните сканування. Після завантаження диска автоматично підключається інтернет, і, відповідно, автоматично оновлюються антивірусні бази.

А ось сама перевірка абсолютно не вразила: незважаючи на свою швидкість, сканер пропускає багато інфікованих файлів. Я вже не кажу про наявність якихось сервісних функцій: їх просто немає. Так що користуватися даними Live CD я рекомендую в останню чергу.

І знову ж таки, я спробував створити Live USB для Avira Antivir. Як це зробити, я вичитав на одному з сайтів, де офіційний представник досить докладно розписав цей процес. Автор пропонував створити USB з CD, використовуючи з цією метою спеціальні програми створення завантажувальних USB з DVD або CD дисків. Правда, я звернув увагу на те, що пост написаний досить давно і, природно, інформація могла застаріти, але все ж вирішив довести справу до кінця. Дізнався при цьому досить багато цікавого, але - як, власне, і слід було очікувати - результату не домігся. Створений мною диск вантажився, але цим його функціональність і вичерпувалася.


Windows Defender  Offline Tool
Windows Defender Offline Tool

Ну, і нарешті, не можу не згадати ще про один "умовному" (про це пізніше) Live-накопичувачі, на цей раз від Microsoft . Звичайно ж в даному випадку при створенні диска виробникові не потрібно Linux (Все рідне, все своє!). Накопичувачі створюються без всяких проблем (а хто б і сумнівався!).

Завантажившись з Live-накопичувача, виявляємо знайомий багатьом Microsoft Security Essentials з усіма витікаючими наслідками: можливістю оновлення баз, вибіркового та повного сканування, різних налаштувань і інша й інша. До речі, особливо хочу відзначити успішну міграцію продукту в кращу сторону. Здавалося б ще зовсім недавно звучав хор скептиків, які не вірять в можливість створення Microsoft гідного антивірусного (і інша) продукту, який як-то повністю замовк, а в різних рейтингах ми виявляємо Microsoft Security Essentials на верхніх його сходинках. Так що в якості засобу позбавлення від зловредів він буде дуже навіть до речі.

Але є і "але": файлового менеджера для копіювання фалів з комп'ютера він не має, тому віднести його до категорії Live-накопичувачів можна досить умовно.


В кінці цього короткого огляду два зауваження. По-перше, всі ці продукти є безкоштовними, і їх останні версії ви завжди можете завантажити або з сайту виробника або з спеціалізованого комп'ютерного порталу Softodrom.ru. І друге. Я не використовував в роботі і, природно, не розповідав про Live-накопичувачах від невідомих мені або маловідомих розробників, наприклад, SystemRescueCd (розробник sysresccd.org). Ці продукти читачі можуть протестувати при бажанні самостійно.


висновки

Отже, що ж ми маємо. Live-накопичувачі як від Dr.Web, так і від "Лабораторії Касперського" можна досить успішно використовувати для відновлення операційної системи . Однак тут ви повинні чітко визначитися, що для вас важливіше: висока якість сканування з високою ймовірністю відновлення заражених файлів , Але при дуже тривалому процесі від Dr.Web або все ж менш надійне сканування від "Лабораторії Касперського". При цьому неодноразово я ще і переконувався, що антивірус від "Лабораторії Касперського" не особливо церемониться з зараженими файлами, досить рідко "лікуючи" заражені файли.

Зате Kaspersky Rescue Disk працює на порядок швидше. І, звичайно, наповнення його антивірусних баз дуже висока, так що практично завжди зловредів він детектирует. І дуже зручний цей диск для порятунку інформації, надаючи нам повний доступ до всіх файлів операційної системи на диску.

І дуже непоганий сканер від Microsoft Windows Defender Offline Tool.

PS Уже після написання статті з'явилися нові версії Live-накопичувачів від Dr.Web: 6.0.2 LiveCD і 3.11.12 LiveUSB. При цьому деякі нові можливості вражають. Судіть самі: з'явилася можливість редагування реєстру Windows , Додана утиліта автоматичного виправлення несправностей реєстру, оновлений алгоритм роботи сканера, який тепер працює в багатопотоковому режимі , Додана можливість перевірки завантажувальних секторів плюс дещо ще корисне по дрібницях.

Природно, я вирішив їх протестувати, і ось що вийшло. Усунений прикрий хомут з ​​невірним відображенням процесу сканування в процентах. Все в порядку стало і з перевіркою завантажувального модуля Avast. І найголовніше. Дійсно, швидкість роботи сканера істотно зросла, але ... Перевіряються тепер не всі файли, а тільки ті, які вважаються критичними до поразки. Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?! Тому не знаю навіть, як і розцінити нову версію: ніби й істотні доопрацювання, але і не зовсім зрозумілий "крок в сторону". А тому - поки мене не переконає життя - все ж рекомендую використовувати попередню, 5-ю версію LiveCD від Dr.Web, природно, якщо вона у вас збереглася ...

Валерій ФЕТИСОВ

Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу" у вигляді вірусу , трояна і інших зловредів. При цьому не дуже навчені користувачі нерідко втрачають цей момент, а коли звертаються з проханням про допомогу до своїх друзів - навченим комп'ютерним гуру, то виявляється, що ситуація зайшла дуже далеко, і виправляти її за допомогою встановлених на комп'ютері антивірусних програм неможливо, наприклад, просто тому, що система взагалі не вантажиться. І ось тут-то нам і припадають Live-накопичувачі, що дозволяють провести відновлення операційної системи, ураженої зловредів, за допомогою завантажувального CD або USB-накопичувача .

Нещодавно мені якраз і довелося виконувати подібні дії. При цьому я задіяв кілька аналогічних програм від відомих вендорів, що дозволило мені порівняти їх можливості і послужило поштовхом до написання цієї статті.


Dr
Dr.Web

Незважаючи на рекламу продуктів "Лабораторії Касперського" , І при всій повазі до них, я неодноразово переконувався, що процес лікування зловредів більш ефективний продуктами від компанії Doctor Web. Тому, природно, я першим ділом почав роботу зі знешкодження комп'ютера саме за допомогою програми Dr.Web LiveCD. І в черговий раз переконався, що Doctor Web, що називається, "рулить".

Завантаживши образ, створюємо з нього завантажувальний диск без всяких проблем.

Завантажую диск. Перше, що кинулося в очі в порівнянні з тією версією, яку свого часу мені доводилося користуватися, - це автоматичне оновлення антивірусної бази (Природно, при підключеному інтернеті). Дуже навіть не дрібниця, а якщо ще врахувати, що розробник постійно оновлює свій продукт, то користувач Live-накопичувача практично гарантовано має останній набір антивірусних баз .

Іншим, причому найпринциповішим, гідністю диска є супертщательное сканування. сканер програми ловить то, що іншим використаним мною антивірусних продуктів (Avast, Microsoft Security Essentials , Антивірус Касперського) зробити не вдалося (як приклад приведу виявлений троян Win32.HLLW.Motovilo.1, та й не тільки його). Хоча, не можу не помітити, іноді сканер і явно прибріхує.

Ну і, звичайно, знову-таки найпринциповішим моментом є те, що сканер намагається вилікувати інфіковані об'єкти і - хоча і не завжди - але іноді це йому вдається!

Завантажувальний LiveUSB від Dr.Web призначений як для 32-х, так і для 64-бітової версії. І знову-таки слід зазначити, що розробники подбали про зручність створення накопичувача для користувача. Процес створення завантажувального USB гранично простий. для запису образу на USB досить підключити його до комп'ютера і запустити спеціальний модуль Dr.Web LiveUSB. Модуль ж сам визначить типи носіїв і запропонує вибрати потрібний. Подальше створення диска аварійного відновлення повністю автоматизовано .

Недоліки Live-накопичувачів від Dr.Web такі:

 1. Настільки тривалий процес перевірки, що навіть виникає сумнів: а чи варто взагалі її проводити. Так, мій, не самий тихохідний Lenovo IdealPad S205 , Сканер перевіряв майже 7 годин для 2,4 млн. Файлів! Тобто, якщо комп'ютер ваш, то запускай себе сканування, скажімо, на ніч, і спи собі спокійненько. А ось як бути, коли потрібно виконати це дія, скажімо, у вашого друга - прямо і не знаю ...
 2. Відтворюється неправильно, а, чесно кажучи, взагалі ніяк не відображається процес сканування в процентах.
 3. Чомусь не може перевірити завантажувальний модуль для Avast: крутить, крутить його (я очікував пару годин), але так і просунувся далі.
 4. При роботі на ноутбуці не переходить в графічний режим. Перевірка здійснюється тільки з командного рядка .


Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk

Незважаючи на те, що антивірусний продукт від " лабораторії Касперського "Є помітно більш поширеним і вже точно значно більш розкрученим, Live CD від" Лабораторії Касперського ", за моїми спостереженнями, поступається розглянутому вище конкуренту.

Проблеми починаються практично відразу. По-перше, компанія не обтяжує себе приватним оновленням диска і, скачавши його, вам практично обов'язково потрібно буде оновити антивірусні бази. В принципі, виконати це дія при роботі з диском можна досить просто, оскільки на робочому столі Live CD ви виявите ссилочку на оновлення баз, але зробити це потрібно буде самостійно (пригадуємо, що Live CD від Dr.Web робить це автоматично). По-друге, при створенні диска з образу не забудьте попередньо відформатувати його, оскільки інакше "кіна не буде". Звичайно, це не критично, але про це слід пам'ятати створюючи Live CD.

А ось зі створенням USB-накопичувача від "Лабораторії Касперського" доведеться повозитися ... Для початку, рекомендую перейти на сторінку компанії з інформацією про Kaspersky Rescue Disk і ознайомитися з тим, як створюється Live USB. Так, наприклад, ви дізнаєтеся, що флеш потрібно, знову-таки, завчасно відформатувати. причому на USB-носії повинна бути встановлена ​​файлова система FAT16 або FAT32. Якщо ж на USB-носії встановлена файлова система NTFS , То його необхідно переформатувати в FAT16 або FAT32. Не можна також використовувати для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB, на якому вже розміщена інша завантажувальна операційна система, інакше завантаження комп'ютера з Kaspersky Rescue Disk 10 може пройти некоректно.

Сам Live USB створюється необхідні інструменти rescue2usb.exe для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB носії drwebliveusb.exe, яка використовує той самий образ ISO , Що і для створення з нього Live CD Kaspersky Rescue Disk 10. Причому, незважаючи на те, що всі скріншоти ілюструють хід роботи з російськомовною версією, на сайті розміщено стара, англомовна версія утиліти, що взагалі неприпустимо для такої солідної фірми. І коли ви будете створювати Live USB за допомогою даної утиліти, то щастя вам не буде ... Однак при роботі англомовної утиліти на етапі розпакування необхідних для створення Live USB файлів з архіву заодно витягується і російськомовна утиліта створення rescue2usb.exe, яку-то і потрібно надалі використовувати. Ну а далі вже все просто: дивись вищезгадані скріншоти.

Live-накопичувачі від "Лабораторії Касперського" мають ряд переваг:

 1. Добре продуманий і наочний вибір областей для сканування.
 2. Швидка робота сканера. На згаданому вище Lenovo IdealPad S205 перевірка зайняла трохи більше ніж півтори години для тих же 2,4 млн. Файлів (пригадуємо: більше 7 годин для Dr.Web!).
 3. Ніяких проблем при скануванні будь-яких файлів.

Особливо хочу відзначити наступне. Live CD він на те і Live CD, що повинен дозволити нам працювати в автономному режимі, в тому числі і з файлами на диску. Файловий менеджер, який є в складі Live CD від "Лабораторії Касперського", надає повний зручний доступ до всієї інформації комп'ютера, дозволяє копіювати / зберігати файли, тобто, без всяких проблем рятувати інформацію комп'ютера. Зазначу, що з Live CD від Dr.Web зробити це не так просто.

Головним недоліком програми є те, що він все ж дещо пропускає. Так, в моєму випадку здолати той же Win32.HLLW.Motovilo.1 я зміг тільки за допомогою Live CD від Dr.Web.


Avira Antivir Rescue System
Avira Antivir Rescue System

І, нарешті, ще один Live CD - від німецьких розробників Avira GmbH .

Без проблем ви створите диск і здійсните сканування. Після завантаження диска автоматично підключається інтернет, і, відповідно, автоматично оновлюються антивірусні бази.

А ось сама перевірка абсолютно не вразила: незважаючи на свою швидкість, сканер пропускає багато інфікованих файлів. Я вже не кажу про наявність якихось сервісних функцій: їх просто немає. Так що користуватися даними Live CD я рекомендую в останню чергу.

І знову ж таки, я спробував створити Live USB для Avira Antivir. Як це зробити, я вичитав на одному з сайтів, де офіційний представник досить докладно розписав цей процес. Автор пропонував створити USB з CD, використовуючи з цією метою спеціальні програми створення завантажувальних USB з DVD або CD дисків. Правда, я звернув увагу на те, що пост написаний досить давно і, природно, інформація могла застаріти, але все ж вирішив довести справу до кінця. Дізнався при цьому досить багато цікавого, але - як, власне, і слід було очікувати - результату не домігся. Створений мною диск вантажився, але цим його функціональність і вичерпувалася.


Windows Defender  Offline Tool
Windows Defender Offline Tool

Ну, і нарешті, не можу не згадати ще про один "умовному" (про це пізніше) Live-накопичувачі, на цей раз від Microsoft . Звичайно ж в даному випадку при створенні диска виробникові не потрібно Linux (Все рідне, все своє!). Накопичувачі створюються без всяких проблем (а хто б і сумнівався!).

Завантажившись з Live-накопичувача, виявляємо знайомий багатьом Microsoft Security Essentials з усіма витікаючими наслідками: можливістю оновлення баз, вибіркового та повного сканування, різних налаштувань і інша й інша. До речі, особливо хочу відзначити успішну міграцію продукту в кращу сторону. Здавалося б ще зовсім недавно звучав хор скептиків, які не вірять в можливість створення Microsoft гідного антивірусного (і інша) продукту, який як-то повністю замовк, а в різних рейтингах ми виявляємо Microsoft Security Essentials на верхніх його сходинках. Так що в якості засобу позбавлення від зловредів він буде дуже навіть до речі.

Але є і "але": файлового менеджера для копіювання фалів з комп'ютера він не має, тому віднести його до категорії Live-накопичувачів можна досить умовно.


В кінці цього короткого огляду два зауваження. По-перше, всі ці продукти є безкоштовними, і їх останні версії ви завжди можете завантажити або з сайту виробника або з спеціалізованого комп'ютерного порталу Softodrom.ru. І друге. Я не використовував в роботі і, природно, не розповідав про Live-накопичувачах від невідомих мені або маловідомих розробників, наприклад, SystemRescueCd (розробник sysresccd.org). Ці продукти читачі можуть протестувати при бажанні самостійно.


висновки

Отже, що ж ми маємо. Live-накопичувачі як від Dr.Web, так і від "Лабораторії Касперського" можна досить успішно використовувати для відновлення операційної системи . Однак тут ви повинні чітко визначитися, що для вас важливіше: висока якість сканування з високою ймовірністю відновлення заражених файлів , Але при дуже тривалому процесі від Dr.Web або все ж менш надійне сканування від "Лабораторії Касперського". При цьому неодноразово я ще і переконувався, що антивірус від "Лабораторії Касперського" не особливо церемониться з зараженими файлами, досить рідко "лікуючи" заражені файли.

Зате Kaspersky Rescue Disk працює на порядок швидше. І, звичайно, наповнення його антивірусних баз дуже висока, так що практично завжди зловредів він детектирует. І дуже зручний цей диск для порятунку інформації, надаючи нам повний доступ до всіх файлів операційної системи на диску.

І дуже непоганий сканер від Microsoft Windows Defender Offline Tool.

PS Уже після написання статті з'явилися нові версії Live-накопичувачів від Dr.Web: 6.0.2 LiveCD і 3.11.12 LiveUSB. При цьому деякі нові можливості вражають. Судіть самі: з'явилася можливість редагування реєстру Windows , Додана утиліта автоматичного виправлення несправностей реєстру, оновлений алгоритм роботи сканера, який тепер працює в багатопотоковому режимі , Додана можливість перевірки завантажувальних секторів плюс дещо ще корисне по дрібницях.

Природно, я вирішив їх протестувати, і ось що вийшло. Усунений прикрий хомут з ​​невірним відображенням процесу сканування в процентах. Все в порядку стало і з перевіркою завантажувального модуля Avast. І найголовніше. Дійсно, швидкість роботи сканера істотно зросла, але ... Перевіряються тепер не всі файли, а тільки ті, які вважаються критичними до поразки. Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?! Тому не знаю навіть, як і розцінити нову версію: ніби й істотні доопрацювання, але і не зовсім зрозумілий "крок в сторону". А тому - поки мене не переконає життя - все ж рекомендую використовувати попередню, 5-ю версію LiveCD від Dr.Web, природно, якщо вона у вас збереглася ...

Валерій ФЕТИСОВ

Відновлюємо систему з Live-накопичувачів

Практично всі ми періодично вмудряємося "підчепити заразу" у вигляді вірусу , трояна і інших зловредів. При цьому не дуже навчені користувачі нерідко втрачають цей момент, а коли звертаються з проханням про допомогу до своїх друзів - навченим комп'ютерним гуру, то виявляється, що ситуація зайшла дуже далеко, і виправляти її за допомогою встановлених на комп'ютері антивірусних програм неможливо, наприклад, просто тому, що система взагалі не вантажиться. І ось тут-то нам і припадають Live-накопичувачі, що дозволяють провести відновлення операційної системи, ураженої зловредів, за допомогою завантажувального CD або USB-накопичувача .

Нещодавно мені якраз і довелося виконувати подібні дії. При цьому я задіяв кілька аналогічних програм від відомих вендорів, що дозволило мені порівняти їх можливості і послужило поштовхом до написання цієї статті.


Dr
Dr.Web

Незважаючи на рекламу продуктів "Лабораторії Касперського" , І при всій повазі до них, я неодноразово переконувався, що процес лікування зловредів більш ефективний продуктами від компанії Doctor Web. Тому, природно, я першим ділом почав роботу зі знешкодження комп'ютера саме за допомогою програми Dr.Web LiveCD. І в черговий раз переконався, що Doctor Web, що називається, "рулить".

Завантаживши образ, створюємо з нього завантажувальний диск без всяких проблем.

Завантажую диск. Перше, що кинулося в очі в порівнянні з тією версією, яку свого часу мені доводилося користуватися, - це автоматичне оновлення антивірусної бази (Природно, при підключеному інтернеті). Дуже навіть не дрібниця, а якщо ще врахувати, що розробник постійно оновлює свій продукт, то користувач Live-накопичувача практично гарантовано має останній набір антивірусних баз .

Іншим, причому найпринциповішим, гідністю диска є супертщательное сканування. сканер програми ловить то, що іншим використаним мною антивірусних продуктів (Avast, Microsoft Security Essentials , Антивірус Касперського) зробити не вдалося (як приклад приведу виявлений троян Win32.HLLW.Motovilo.1, та й не тільки його). Хоча, не можу не помітити, іноді сканер і явно прибріхує.

Ну і, звичайно, знову-таки найпринциповішим моментом є те, що сканер намагається вилікувати інфіковані об'єкти і - хоча і не завжди - але іноді це йому вдається!

Завантажувальний LiveUSB від Dr.Web призначений як для 32-х, так і для 64-бітової версії. І знову-таки слід зазначити, що розробники подбали про зручність створення накопичувача для користувача. Процес створення завантажувального USB гранично простий. для запису образу на USB досить підключити його до комп'ютера і запустити спеціальний модуль Dr.Web LiveUSB. Модуль ж сам визначить типи носіїв і запропонує вибрати потрібний. Подальше створення диска аварійного відновлення повністю автоматизовано .

Недоліки Live-накопичувачів від Dr.Web такі:

 1. Настільки тривалий процес перевірки, що навіть виникає сумнів: а чи варто взагалі її проводити. Так, мій, не самий тихохідний Lenovo IdealPad S205 , Сканер перевіряв майже 7 годин для 2,4 млн. Файлів! Тобто, якщо комп'ютер ваш, то запускай себе сканування, скажімо, на ніч, і спи собі спокійненько. А ось як бути, коли потрібно виконати це дія, скажімо, у вашого друга - прямо і не знаю ...
 2. Відтворюється неправильно, а, чесно кажучи, взагалі ніяк не відображається процес сканування в процентах.
 3. Чомусь не може перевірити завантажувальний модуль для Avast: крутить, крутить його (я очікував пару годин), але так і просунувся далі.
 4. При роботі на ноутбуці не переходить в графічний режим. Перевірка здійснюється тільки з командного рядка .


Kaspersky Rescue Disk
Kaspersky Rescue Disk

Незважаючи на те, що антивірусний продукт від " лабораторії Касперського "Є помітно більш поширеним і вже точно значно більш розкрученим, Live CD від" Лабораторії Касперського ", за моїми спостереженнями, поступається розглянутому вище конкуренту.

Проблеми починаються практично відразу. По-перше, компанія не обтяжує себе приватним оновленням диска і, скачавши його, вам практично обов'язково потрібно буде оновити антивірусні бази. В принципі, виконати це дія при роботі з диском можна досить просто, оскільки на робочому столі Live CD ви виявите ссилочку на оновлення баз, але зробити це потрібно буде самостійно (пригадуємо, що Live CD від Dr.Web робить це автоматично). По-друге, при створенні диска з образу не забудьте попередньо відформатувати його, оскільки інакше "кіна не буде". Звичайно, це не критично, але про це слід пам'ятати створюючи Live CD.

А ось зі створенням USB-накопичувача від "Лабораторії Касперського" доведеться повозитися ... Для початку, рекомендую перейти на сторінку компанії з інформацією про Kaspersky Rescue Disk і ознайомитися з тим, як створюється Live USB. Так, наприклад, ви дізнаєтеся, що флеш потрібно, знову-таки, завчасно відформатувати. причому на USB-носії повинна бути встановлена ​​файлова система FAT16 або FAT32. Якщо ж на USB-носії встановлена файлова система NTFS , То його необхідно переформатувати в FAT16 або FAT32. Не можна також використовувати для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB, на якому вже розміщена інша завантажувальна операційна система, інакше завантаження комп'ютера з Kaspersky Rescue Disk 10 може пройти некоректно.

Сам Live USB створюється необхідні інструменти rescue2usb.exe для запису Kaspersky Rescue Disk 10 на USB носії drwebliveusb.exe, яка використовує той самий образ ISO , Що і для створення з нього Live CD Kaspersky Rescue Disk 10. Причому, незважаючи на те, що всі скріншоти ілюструють хід роботи з російськомовною версією, на сайті розміщено стара, англомовна версія утиліти, що взагалі неприпустимо для такої солідної фірми. І коли ви будете створювати Live USB за допомогою даної утиліти, то щастя вам не буде ... Однак при роботі англомовної утиліти на етапі розпакування необхідних для створення Live USB файлів з архіву заодно витягується і російськомовна утиліта створення rescue2usb.exe, яку-то і потрібно надалі використовувати. Ну а далі вже все просто: дивись вищезгадані скріншоти.

Live-накопичувачі від "Лабораторії Касперського" мають ряд переваг:

 1. Добре продуманий і наочний вибір областей для сканування.
 2. Швидка робота сканера. На згаданому вище Lenovo IdealPad S205 перевірка зайняла трохи більше ніж півтори години для тих же 2,4 млн. Файлів (пригадуємо: більше 7 годин для Dr.Web!).
 3. Ніяких проблем при скануванні будь-яких файлів.

Особливо хочу відзначити наступне. Live CD він на те і Live CD, що повинен дозволити нам працювати в автономному режимі, в тому числі і з файлами на диску. Файловий менеджер, який є в складі Live CD від "Лабораторії Касперського", надає повний зручний доступ до всієї інформації комп'ютера, дозволяє копіювати / зберігати файли, тобто, без всяких проблем рятувати інформацію комп'ютера. Зазначу, що з Live CD від Dr.Web зробити це не так просто.

Головним недоліком програми є те, що він все ж дещо пропускає. Так, в моєму випадку здолати той же Win32.HLLW.Motovilo.1 я зміг тільки за допомогою Live CD від Dr.Web.


Avira Antivir Rescue System
Avira Antivir Rescue System

І, нарешті, ще один Live CD - від німецьких розробників Avira GmbH .

Без проблем ви створите диск і здійсните сканування. Після завантаження диска автоматично підключається інтернет, і, відповідно, автоматично оновлюються антивірусні бази.

А ось сама перевірка абсолютно не вразила: незважаючи на свою швидкість, сканер пропускає багато інфікованих файлів. Я вже не кажу про наявність якихось сервісних функцій: їх просто немає. Так що користуватися даними Live CD я рекомендую в останню чергу.

І знову ж таки, я спробував створити Live USB для Avira Antivir. Як це зробити, я вичитав на одному з сайтів, де офіційний представник досить докладно розписав цей процес. Автор пропонував створити USB з CD, використовуючи з цією метою спеціальні програми створення завантажувальних USB з DVD або CD дисків. Правда, я звернув увагу на те, що пост написаний досить давно і, природно, інформація могла застаріти, але все ж вирішив довести справу до кінця. Дізнався при цьому досить багато цікавого, але - як, власне, і слід було очікувати - результату не домігся. Створений мною диск вантажився, але цим його функціональність і вичерпувалася.


Windows Defender  Offline Tool
Windows Defender Offline Tool

Ну, і нарешті, не можу не згадати ще про один "умовному" (про це пізніше) Live-накопичувачі, на цей раз від Microsoft . Звичайно ж в даному випадку при створенні диска виробникові не потрібно Linux (Все рідне, все своє!). Накопичувачі створюються без всяких проблем (а хто б і сумнівався!).

Завантажившись з Live-накопичувача, виявляємо знайомий багатьом Microsoft Security Essentials з усіма витікаючими наслідками: можливістю оновлення баз, вибіркового та повного сканування, різних налаштувань і інша й інша. До речі, особливо хочу відзначити успішну міграцію продукту в кращу сторону. Здавалося б ще зовсім недавно звучав хор скептиків, які не вірять в можливість створення Microsoft гідного антивірусного (і інша) продукту, який як-то повністю замовк, а в різних рейтингах ми виявляємо Microsoft Security Essentials на верхніх його сходинках. Так що в якості засобу позбавлення від зловредів він буде дуже навіть до речі.

Але є і "але": файлового менеджера для копіювання фалів з комп'ютера він не має, тому віднести його до категорії Live-накопичувачів можна досить умовно.


В кінці цього короткого огляду два зауваження. По-перше, всі ці продукти є безкоштовними, і їх останні версії ви завжди можете завантажити або з сайту виробника або з спеціалізованого комп'ютерного порталу Softodrom.ru. І друге. Я не використовував в роботі і, природно, не розповідав про Live-накопичувачах від невідомих мені або маловідомих розробників, наприклад, SystemRescueCd (розробник sysresccd.org). Ці продукти читачі можуть протестувати при бажанні самостійно.


висновки

Отже, що ж ми маємо. Live-накопичувачі як від Dr.Web, так і від "Лабораторії Касперського" можна досить успішно використовувати для відновлення операційної системи . Однак тут ви повинні чітко визначитися, що для вас важливіше: висока якість сканування з високою ймовірністю відновлення заражених файлів , Але при дуже тривалому процесі від Dr.Web або все ж менш надійне сканування від "Лабораторії Касперського". При цьому неодноразово я ще і переконувався, що антивірус від "Лабораторії Касперського" не особливо церемониться з зараженими файлами, досить рідко "лікуючи" заражені файли.

Зате Kaspersky Rescue Disk працює на порядок швидше. І, звичайно, наповнення його антивірусних баз дуже висока, так що практично завжди зловредів він детектирует. І дуже зручний цей диск для порятунку інформації, надаючи нам повний доступ до всіх файлів операційної системи на диску.

І дуже непоганий сканер від Microsoft Windows Defender Offline Tool.

PS Уже після написання статті з'явилися нові версії Live-накопичувачів від Dr.Web: 6.0.2 LiveCD і 3.11.12 LiveUSB. При цьому деякі нові можливості вражають. Судіть самі: з'явилася можливість редагування реєстру Windows , Додана утиліта автоматичного виправлення несправностей реєстру, оновлений алгоритм роботи сканера, який тепер працює в багатопотоковому режимі , Додана можливість перевірки завантажувальних секторів плюс дещо ще корисне по дрібницях.

Природно, я вирішив їх протестувати, і ось що вийшло. Усунений прикрий хомут з ​​невірним відображенням процесу сканування в процентах. Все в порядку стало і з перевіркою завантажувального модуля Avast. І найголовніше. Дійсно, швидкість роботи сканера істотно зросла, але ... Перевіряються тепер не всі файли, а тільки ті, які вважаються критичними до поразки. Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?! Тому не знаю навіть, як і розцінити нову версію: ніби й істотні доопрацювання, але і не зовсім зрозумілий "крок в сторону". А тому - поки мене не переконає життя - все ж рекомендую використовувати попередню, 5-ю версію LiveCD від Dr.Web, природно, якщо вона у вас збереглася ...

Валерій ФЕТИСОВ

Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?
Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?
Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?
Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?
Виходить, що швидкість зросла не скільки за рахунок багатопотокового сканера, а за рахунок різкого скорочення числа перевірених файлів ?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: