Тестування дизайн макетів сайту

 1. Прокачай свої digital-скіли!
 2. Навіщо тестувати дизайн макети сайту?
 3. Приклади комунікативних завдань Інтернет-магазину:
 4. Зуб даєш?
 5. Сам дурень!
 6. Як тестувати макети сайту?
 7. Респонденти (учасники опитування або дослідження)
 8. Еye tracking (айтрекінг)
 9. Mouse tracking (Маустрекінг)
 10. Опитування

Для того щоб переконатися в тому, що майбутній сайт буде ефективним, потрібно тестувати створені студією дизайн макети. Причому я рекомендую тестувати саме макети, а не готовий сайт, так як, якщо в рамках тестування з'ясується необхідність переробки, то значно простіше (дешевше, швидше) переробити макети, а не повністю сайт. До верстці і програмування варто приступати, тільки переконавшись в ефективності створених дизайн макетів.

У великих корпораціях при створенні будь-якої рекламної продукції тестується все: назви, тексти, слогани, персонажі, аніматіки. Для тестування сайтів і POS матеріалів великі компанії залучають юзабіліті експертів, замовляють призначені для користувача юзабіліті дослідження.

Представники малого і середнього бізнесу, як правило, самостійно оцінюють успішність роботи веб-студії або приватного дизайнера. Оцінка створених макетів сайту майже завжди здійснюється за принципом «подобається - Не подобається»! Замовник або особисто оцінює макети, або збирає колег, членів сім'ї, друзів і задає їм типові питання: «Вам подобається?» Дехто вважає, що уточнюючі питання здатні забезпечити об'єктивність: «... а що саме не подобається?».

Прокачай свої digital-скіли!

COSSA рекомендує круті практичні онлайн-курси для прокачування ваших digital-ськиллов:

COSSA гарантує якість програм і навчання за всіма цими освітніми програмами.

Реклама

Дизайнери, особливо початківці, одинаки і співробітники мікростудій також часто спираються на свій особистий смак при створенні макетів сайту, не замислюються про завдання сайту, продукт і цільової аудиторії.

Поки критерії оцінки - це особиста думка замовника або дизайнера, неможливо зрозуміти, чи дійсно створений ефективний макет майбутнього сайту чи ні.

Сайт створюється для користувачів, тому і дизайнер, і власник ресурсу повинні бути готові до того, що їм особисто макет може бути не симпатичний. Головне, щоб сайт виконував поставлені перед ним завдання.

У цій статті я розповім про те, які існують методики тестування макетів сайту, і навіщо це потрібно замовнику і студії.

Навіщо тестувати дизайн макети сайту?

Для власника веб-ресурсу тестування макетів майбутнього сайту дозволяє переконатися в тому, що сайт буде виконувати покладені на нього комерційні та комунікативні завдання. Завдання сайту краще попередньо чітко описати в брифі на створення сайту. Опис завдань повинно бути дуже конкретним, так як потім вони будуть використані в складанні питань для тестування.

Приклади комунікативних завдань Інтернет-магазину:

 • Показати, що фірма здійснює доставку по Росії;
 • Показати, що є оплата картами;
 • Показати, що у фірми низькі ціни (дискаунтер);
 • Показати, що у фірми великий асортимент і ін.

Якщо в рамках тестування, на питання «Як вам здається, який рівень цін в цьому Інтернет-магазині» респонденти відповідатимуть «Швидше за високий» або «Високий» або навіть «Середній», в той час як завдання сайту показати, що Інтернет-магазин торгує за зниженими цінами (дискаунтер), значить, завдання не виконане, потрібно шукати і виправляти причину.

Зуб даєш?

Один мій колишній начальник на все пропозиції співробітників питав «... Зуб даєш?». Зуб давати нікому не хотілося, і навіть не через відсутність впевненості в ефективності пропозиції, а більше тому, що ми живемо в імовірнісному світі, де все змінюється і часто не з нашої волі. Тому, будучи на той момент простим маркетологом, я намагалася підкріплювати свої пропозиції обіцянками споживачів (дані статистики, опитувань, тестувань). Це дозволяло швидше і простіше переконати начальника прийняти мою пропозицію. Підкріплення пропозицій потрібно було також на випадок, якщо раптом ідея виявилася б неуспішною. Мені не довелося б «віддавати зуб», так як в своїй пропозиції я спиралася не на свою особисту думку, а на думку споживачів.

Пізніше, працюючи у великій компанії, я, на превелику радість, виявила, що в корпораціях тестує все і вся! Непідкріплені даними рішення не приймаються навіть найбільшими начальниками.

Зараз, займаючись створенням сайтів, я часто бачу, що менеджер від замовника особисто імпонує створеному макету, але не може «продати» його директору, боїться з ним сперечатися. Ще б пак, адже суперечка-то зведеться до «Подобається», «Не подобається», а в підсумку - «Зуб даєш?». В результаті робляться макети на підставі особистих уподобань директора. Сайт з таким креативом стає неефективним, студії часто навіть в портфоліо такий проект покласти соромно, але зате ніхто з менеджерів на стороні замовника не постраждав. Всі зуби цілі!

Тестування макетів сайту дозволяє впевнено продавати дизайн-рішення всередині компанії замовника. Уявіть, як спрощується процес переконання керівників компанії в тому, що створені макети хороші, якщо у менеджера проекту на руках результати дослідження, що показують, що сайт із запропонованим дизайном буде на 100% реалізовувати покладені на нього завдання!

Сам дурень!

Немає нічого більш марного, ніж бездоказовий суперечка. Однак саме так часто проходять обговорення макетів сайту між студією і замовником.

Тестування дизайн макетів дозволяє об'єктивно оцінити роботу студії. На зустрічах з дизайнерами замість звичних загальних і емоційних міркувань: «Не вистачає якоїсь мулечка і відчуття вау!», «Не вірю, все не подобається, переробляйте», «Моя дружина сказала, що це вже не модно!», «Нудно , давайте додамо фарб! », будуть звучати конструктивні пропозиції:« 70% респондентів не помітили можливість оплатити банківською картою, потрібно доопрацювати цей макет, важливо щоб всі 100% бачили можливість оплати картами ». Уявляєте таке обговорення ?!

Як тестувати макети сайту?

Існує ряд методик, що дозволяють тестувати макети майбутнього сайту. Відмінності між методиками, в основному, в вартості, точності даних і часу, необхідному для проведення дослідження. Ми розглянемо дві методики: Еye tracking (айтрекінг) і його більш дешеві альтернативи ( «Yandex Вебвізор», «Google Website Optimizer») і класичний маркетинговий опитування.

Респонденти (учасники опитування або дослідження)

Для проведення дослідження потрібно набрати групу респондентів, потенційних користувачів майбутнього сайту. Набір потрібно проводити ТІЛЬКИ серед представників цільової аудиторії сайту.

Респонденти не повинні бути афільовані зі студією або замовником, т. Е. Не можна залучати до участі в дослідженні в якості респондентів колег, друзів, родичів, сусідів по офісу, знайомих дизайнерів теж ... Ці люди будуть намагатися не засмутити вас, вгадати ваше ставлення до обговорюваного питання, полестити.

Всі дослідження, про які ми будемо говорити, в соціології називаються кількісними, т. Е. Вимагають участі великої кількості респондентів для забезпечення репрезентативності (показності думок). Кількісне опитування зазвичай має на увазі проведення близько 1000 інтерв'ю з респондентами. У реальності для тестування макетів сайту така кількість респондентів - недозволена розкіш, тому тестування можна проводити на 5-10 респондентів. У своїй статті «П'ять користувачів - все, що потрібно для тіста» гуру досліджень зручності сайтів, Я. Нільсон стверджує, що навіть 5 респондентів буде цілком достатньо для тестування простих сайтів. Нільсон також звертає нашу увагу на те, що краще протестувати сайт на п'яти користувачів, ніж зовсім не тестувати.

Важливо при повторних тестуваннях (ми щось поправили в макеті і хочемо його ще раз протестувати) не використовувати тих же респондентів, що і при першому тесті. На кожному циклі дослідження потрібно набирати нових респондентів.

Респонденти не повинні спілкуватися один з одним до і після дослідження, а також знати, хто замовник дослідження.

Еye tracking (айтрекінг)

Ця методика активно використовується фахівцями з дослідження зручності (usability) і ефективності інтерфейсів сайтів, програм і рекламної продукції. Сьогодні дуже часто в раках юзабіліті досліджень проводиться і оцінка маркетингової, комунікативної ефективності інтерфейсу.

Методологічно в основі Айтрекінга лежить спостереження за рухом очей респондента і фіксація місць в інтерфейсі, на які користувач звертає увагу, сила уваги, порядок, в якому користувач помічає ті чи інші елементи на тестованої сторінці.

Дослідження за методом Eye tracking
Дослідження за методом Eye tracking

У дослідженні задіяно спеціальне програмне забезпечення і камера, що здійснює спостереження за рухами очей. Респондент виконує завдання на тестованому сайті або відповідає на питання. Відповіді фіксуються модератором, а в подальшому звіряються з даними теплових карт. Теплова карта - це скрін тестованого інтерфейсу, на якому відзначені місця згідно силі уваги до елементів користувача.

теплова карта
теплова карта

Червоним на теплової карті відзначені області підвищеної уваги, жовтим - зменшення уваги і зеленим - області короткого уваги.

Детально про Еye tracking дослідженнях можна ознайомитися в публікаціях і на семінарах Д. Сатіна, керівника компанії «Usability lab», лідера в області послуг тестування зручності і ефективності ПО і сайтів в Росії.

Приклад дослідження дизайн макета сайту методом Айтрекінг .

Методика Еye tracking - мабуть, найкращий спосіб тестувати інтерфейс майбутнього сайту. Цей метод і точний, і науковий, і показовий. Однак він просто недоступний для більшості студій і власників сайтів на увазі велику вартість (від 15 000 руб. За одне невелике дослідження однієї сторінки) і тривалості дослідження (від одного тижня).

У книзі «Як зробити сайт зручним. Юзабіліті за методом Стіва Круга »автор розповідає про те, як провести юзабіліті дослідження власними силами. У книзі представлено, по суті, покрокове керівництво. Методику цілком можна використовувати і для тестування макетів сайту. Однак ця допомога зовсім не про айтрекінг, а більш нагадує маркетингове дослідження.

Mouse tracking (Маустрекінг)

В якості альтернативи Айтрекінгу я можу запропонувати методику - Mouse tracking. Методика заснована на фіксуванні рухів миші користувача і аналізі його дій на сайті (клікнув, заповнив форму, відкрив, закрив і ін.).

Для того, щоб провести дослідження за допомогою Маус трекінгу, потрібно всього-то встановити на сайт «Яндекс.Метрику» з додатком «Вебвізор» або скористатися сервісом «Google Web site optimizer», а також «Карта відвідувань в Google Analytics».

Звіти виходять дуже схожі на теплові карти, а за допомогою «Яндекс Вебвізор» можна навіть спостерігати за поведінкою користувачів в форматі відео записи рухів мишкою користувачем на сайті.

Яндекс Вебвізор
Яндекс Вебвізор

Карта відвідувань в Google Analytics
Карта відвідувань в Google Analytics

Плюси методу очевидні - це і економія грошей, і - часу, і репрезентативність дослідження (дані знімаються з усіх користувачам).

Однак у даного методу є два істотні мінуси. По-перше для того щоб ним скористатися потрібно запустити сайт. Т. е. Неможливо протестувати саме дизайн макети. Ми раніше обговорювали, що це загрожує додатковими витратами на переробку сайту. Другий мінус пов'язаний з тим, що ми тестуємо тільки поведінку і не можемо оцінити емоції користувача.

Проте, вкрай рекомендую даний метод для тестування не тільки дизайну, але і ефективності сайту в цілому.

Опитування

Класичне маркетингове дослідження - оптимальне рішення для швидкого і недорогого тестування дизайн макетів майбутнього сайту.

Для його проведення необхідно:

 • скласти список питань (анкету),
 • набрати респондентів (вимоги ми вже обговорили),
 • показати респондентам макет,
 • задати питання з анкети,
 • проаналізувати результати.

При складанні анкети важливо спиратися на завдання сайту. Не потрібно ставити загальних питань таких як: «Чи подобається вам цей сайт?», «Чи подобається вам колірне рішення сайту». Потрібно ставити респондентам тільки ті питання, які допоможуть зрозуміти вирішує чи макет завдання сайту чи ні. наприклад:

 • Який основний бренд представлений в асортименті Інтернет-магазину?
 • В якій ціновій категорії працює інтернет-магазин?
 • Чи готові ви оплатити товар за допомогою банківської карти на сайті цього Інтернет-магазину?
 • Чи можна назвати одяг з цього Інтернет-магазину модного?
 • Наскільки високий рівень сервісу ви очікуєте від цього Інтернет-магазину?
 • Наскільки престижно робити покупки в цьому Інтернет-магазині?
 • Наскільки ймовірно, що ви купили б то-то в цьому Інтернет-магазині?

Важливо не просто протестувати макети створюваного сайту, але і порівняти результати з метриками конкурентів. Для досягнення цього завдання респондентів потрібно розділити на 3-5 груп по 5-10 чоловік в групі. Першій групі потрібно показати розробляється макет, а іншим макети сайтів конкурентів. Тепер ви не тільки будете знати, то наскільки ефективним може бути майбутній сайт, але і наскільки конкурентоспроможним.

Автор: Смирнова Марія

Навіщо тестувати дизайн макети сайту?
Як тестувати макети сайту?
Замовник або особисто оцінює макети, або збирає колег, членів сім'ї, друзів і задає їм типові питання: «Вам подобається?
А що саме не подобається?
Навіщо тестувати дизайн макети сайту?
Зуб даєш?
Зуб даєш?
Уявляєте таке обговорення ?
Як тестувати макети сайту?
Не потрібно ставити загальних питань таких як: «Чи подобається вам цей сайт?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: