Чи можна зупинити «Віз»?

На головне питання протистояння популярного месенджера, наглядових і правоохоронних органів Росії «Фонтанці» відповіли професіонали телеком-галузі країни. На головне питання протистояння популярного месенджера, наглядових і правоохоронних органів Росії «Фонтанці» відповіли професіонали телеком-галузі країни

Колаж / "Фонтанка.ру" /pixabay.com

Роскомнадзор, як і очікувалося, подав позов до суду з вимогою обмеження доступу до мессенджеруTelegram. Це сталося через два дні після закінчення строку, який наглядове відомство давало месенджер для передачі «ключів шифрування». У день закінчення «ультиматуму від РКН» глава ФСБ Росії Олександр Бортніков заявив, що при підготовці терактів регулярно використовуються месенджери . Telegram же заявляв, що сама передача «ключів шифрування» неможлива в силу технічних рішень месенджера . Опитані «Фонтанка» експерти не бачать трагедії в фактичний початок процедури блокування популярного засобу зв'язку.

Питання: Владі Росії вдасться заблокувати Тelegram?

Радник президента Росії Володимира Путіна по Інтернету Герман Клименко:

«При наявності рішення суду технічно - немає проблем».

Генеральний директор інформаційно-аналітичного агентства TelecomDaily Денис Кусков:

«Якщо дивитися судові розгляди, то можлива подача зустрічних позовів, і все це може затягнутися. Але в підсумку блокування можлива. Частина людей буде намагатися її обійти ».

Провідний юрист «Роскомсвободи» Саркіс Дарбинян:

«Повністю немає, звичайно. Але створити складності для старих і нових користувачів цілком вдасться. Ну, а далі РКН приступить до блокування. Насамперед почнуть з трьох веб-сайтів месенджера, які внесені до реєстру, - і відвалиться веб-версія сайту. Потім внесуть кілька пакетів службових IP-адрес, які використовує месенджер, і з'єднання без проксі вже може не встановлюватися.

Ну, а далі почнеться найскладніше, і багато що залежатиме від великих IT-компаній. Очевидно, РКН почне тиснути на Apple і Google для того, щоб ті випилювали додаток для російських користувачів, і як надійдуть гіганти - поки залишається питанням. Нагадаю, що минулого разу на вимогу РКН вони все ж видалили LinkedIn з магазинів для російських користувачів. І, звичайно, успіх блокування Telegram залежить від бойового настрою РКН. Якщо полювання буде оголошена з усією серйозністю, то месенджер чекає доля Zello. РКН буде вносити цілими подсетями IP-адреси хмарних серверів Amazon і Google, якщо Telegram вирішить використовувати їх, а також масу публічних проксі-серверів і адрес VPN, і тоді підключатися до месенджер стане все складніше і складніше, і Telegram почне втрачати трафік і приплив нових користувачів додатка ».

Засновник сервісу для аналітики і просування в месенджерах Combot Федір Скуратов:

«Ми як і раніше вважаємо, що нічого не заблокують. Але все-таки розглядати треба навіть божевільні варіанти:

1. Для сервісів, що працюють з Telegram API / BotAPI, нічого особливо не зміниться. Головне - не забудьте вчасно налаштувати приватний VPN, якщо через непорозуміння хостів в Росії.

2. При блоці аудиторія на старті блокувань впаде до 50%, приблизно, потім поступово відновиться до 70%.

3. З App Store і Google Play телеграм випиляти, звичайно, можуть зажадати, але шанси близькі до нульових (але ненульові). Так що приплив нових користувачів - так, може знизитися.

4. Все це позначиться на рекламних доходах телеграм-каналів. Наскільки? Думаю, що мінімум удвічі просядуть, за рахунок дрібних клієнтів.

5. Реклама від великих брендів і політичний сегмент, швидше за все, майже не постраждають, там своя атмосфера. Першою (брендового) поки небагато, і, здається, їй тільки ми і займаємося, а у політичних з аудиторією нічого не трапиться.

Ну і нагадаю, що є @ socks5_bot, який допоможе пережити вам страхи і жахи довгою російської інтернет-зими ».

Екс технічний директор «ВКонтакте» Антон Розенберг:

«Це більше політичне питання. При бажанні заблокувати можуть, адже всі належні Telegram підмережі IP-адрес легко знаходяться. Через VPN, звичайно, доступ буде, це практично неможливо обмежити. Так що ті, хто захоче обходити блокування, зможуть це робити. Але всякі сервіси, на зразок t.me, працювати перестануть. Але головне питання, чого ж хочуть наші влади? Як я бачу, поки вони з усіма дуже стараються домовитися. І цікаво, що навіть в заявах адвоката Дурова прослизає думка, що будь-який сервіс повинен допомагати в розслідуванні терактів, що йде врозріз з гаслом «ні байта інформації владі».

Інтернет-омбудсмен Дмитро Мариничев:

«Якби у влади була стовідсоткова завдання заблокувати Telegram, то він давно був би заблокований. Якщо говорити про технологію, то повного блокування не буде, але чи вдасться створити значний набір труднощів користувачам. І це відчує значну кількість російської аудиторії мессенджера. Буде підірвано природна система зростання чисельності користувачів. Вилучення додатків з магазинів - це труднощі з установкою. Встановити додаток можна буде і після цього, але для установки доведеться вдаватися до більш складним рухам. Рядові користувачі робити цього не будуть.

Далі почнеться постійна гонитва за ip-адресами і їх блокуванням. І це - не найприємніше для російських провайдерів. Тому що дуже сильно напружує операторів, яким потрібно перевіряти мільйони адрес вже сьогодні, перш ніж відповісти на запити користувачів. Все це гальмує роботу. Плюс не потрібно забувати про штрафи для операторів за доступ до заборонених адресами. І штрафи ці йдуть автоматично. Операторам вже з ними складно справлятися. Це не кращим чином впливає на бізнес-середовище, яке займається підтримкою мереж.

Тотальний пошук трафіку Telegram можливий тільки при наявності спеціального обладнання, яке є тільки у великих провайдерів зв'язку. Вичленення трафіку - складне і дороге для операторів задоволення. Не знаю, навіщо це все потрібно. Це не приносить позитивних результатів. Тільки надлишкову гонку озброєнь, яку зобов'язані виконувати оператори зв'язку.

Новина від РКН ніяк доводить відсутність гіпотетичної зв'язку месенджера з російською владою. Я не візьмуся міркувати, хто де-факто може впливати на прийняття рішень Telegram. Просто потрібно розуміти, що навіть якщо якийсь сервіс буде заблокований на території РФ, Інтернет так влаштований, що користувачі будуть мігрувати на більш доступні сервіси.

Думаю, що цей судовий процес дозволить запустити громадську та експертну дискусію про надмірності вимог законодавства, процес внесення відповідних поправок. Підкреслю, це не проблема конкретного Telegram. Це стосується всіх месенджерів. Я буду лобіювати ці зміни, інакше потрібно буде просто блокувати всі залишилися в країні месенджери, тому що вони точно так же, з імовірністю в 99,9%, не зможуть виконувати вимоги до них. Ніхто не говорить, що послуги не повинні підкорятися законам. Але сенс пропонованих вимог повинен чітко приводити до досягнення заявлених цілей. Сьогодні сенс вимог жодним чином не приводить до декларованої мети. Тільки до закриття сервісу ».

Ну, а сам Telegram через своїх юристів на 12.00 6 квітня дав такий коментар:

«Позову Роскомнадзора на руках немає. На сайті Таганського суду такої справи поки немає. Буде позов, буде зрозуміло, в якому порядку пройде розгляд, які підстави і так далі. Telegram підготує заперечення на позов, всі документи, як завжди, будуть опубліковані. Позиція Telegram залишається колишньою - вимоги ФСБ надати доступ до приватному листуванні користувачів неконституційні, не засновані на законі, технічно і юридично нездійсненні, отже, вимога блокування також необгрунтовано ».

Микола Нелюбин, спеціально для «Фонтанкі.ру»

Наскільки?
Але головне питання, чого ж хочуть наші влади?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: