Робота з дисками віртуальних машин VMware

 1. Загальні відомості про використання віртуальних і фізичних дисків віртуальними машинами
 2. Основні типи дисків віртуальних машин VMware
 3. Використання фізичних дисків безпосередньо
 4. Зведена таблиця відповідності розширень файлів типам дисків віртуальних машин
 5. Дефрагментація віртуальних дисків
 6. Використання утиліти VMware DiskMount
 7. Використання утиліти vmware-vdiskmanager
 8. Висновок

Використання віртуальних машин стало звичним в наші дні. Зрослі потужності персональних комп'ютерів дозволяють користувачам не тільки запускати одночасно безліч різних додатків, але і підтримувати на одній фізичній машині кілька віртуальних машин з метою навчання, запуску програмного забезпечення для різних платформ і створення віртуальних персональних середовищ. Платформи різних провайдерів технологій віртуалізації надають безліч засобів, що підвищують ефективність роботи з віртуальними машинами. При цьому одним з найбільших переваг віртуальних машин є їх інкапсуляція на рівні файлів хостовой системи. Віртуальна машина, одного разу встановлена ​​на одному з вузлів, може бути перенесена на іншу платформу, з іншою кількістю процесорів і іншого виробника. Для цього, найчастіше, досить лише скопіювати папку з файлами віртуальної машини.

Найголовнішими компонентами віртуальної машини є файли віртуальних дисків. В даний момент на ринку присутня безліч вендорів як платформ віртуалізації, так і засобів управління і обслуговування віртуальних машин. Однак не всі постачальники систем віртуалізації використовують свої формати віртуальних дисків. Наприклад, не так давно з'явилася, але стрімко набирає популярність платформа Virtual Iron, хоча і використовує відкритий гипервизор Xen для управління віртуальними машинами, але працює з віртуальними дисками формату VHD (Virtual Hard Drive) компанії Microsoft. Компанія VMware розробила свій формат віртуальних дисків - VMDK (Virtual Machine Disk), який, однак, може бути перетворений в інший формат утилітами сторонніх виробників.

В даний момент можливості продуктів VMware Workstation дозволяють здійснити імпорт віртуальних машин і їхніх дисків компанії Microsoft, а також образів відновлення Symantec LiveState Recovery Files. Крім того, VMware пропонує користувачам продукт VMware Converter, в можливості якого входить як конвертація віртуальних машин між різними платформами VMware і їх версіями (в тому числі VMware ESX Server), так і потоковая міграція з інших платформ віртуалізації. Сторонні виробники також пропонують чимало засобів для V2V (Virtual-to-Virtual) міграції, наприклад, продукт PowerConvert компанії PlateSpin.

Загальні відомості про використання віртуальних і фізичних дисків віртуальними машинами

Одним з чудових достоїнств віртуальних машин є їх проста переносимість на іншу фізичну обладнання шляхом звичайного копіювання папки з файлами віртуальної машини. Всі настройки віртуальної машини зберігаються в файлах з розширенням .vmx в текстовому форматі, а файли віртуальних дисків (.vmdk) містять в собі всі необхідні дані віртуальної машини, або посилання на інші vmdk-файли. Якщо ви використовуєте віртуальну машину в хостовой системі Windows, ви можете скопіювати папку з віртуальною машиною на Linux-хост і запустити її там, на платформах VMware Workstation або VMware Server.

Диск віртуальної машини VMware Workstation і VMware Server обмежений 950-ю гігабайтами, і цього з лишком вистачить практично для будь-якого варіанту використання. Оскільки файли дисків віртуальних машин є досить великими, необхідно враховувати обмеження на максимальний розмір файлу в файлової системі хостовой ОС.

Основні типи дисків віртуальних машин VMware

З необхідністю вибору типу дисків користувачі стикаються відразу після початку створення віртуальної машини на платформі VMware Server або VMware Workstation. Під час роботи майстра створення віртуальної машини користувачеві пропонується на вибір кілька варіантів організації віртуальних дисків. Щоб настроїти віртуальний диск, на сторінці «Virtual Machine Configuration» майстра створення віртуальної машини виберіть варіант «Custom». Після того, як буде обрано гостьова система, зазначений тип мережевої взаємодії, визначено кількість віртуальних процесорів і обсяг пам'яті, виділеної віртуальної машині, пропонується вибрати тип емульованого контролера дисків.

Вибір SCSI-адаптера для віртуальної машини

У цьому діалозі користувач може отримати доступ до віртуальних SCSI-контролер дисків, який буде здійснювати операції введення-виведення в віртуальній машині. Контролер IDE дисків ATAPI буде встановлений у віртуальній машині в будь-якому випадку. Віртуальні SCSI-диски працюють трохи швидше, ніж IDE. Однак варто враховувати, що в той час як IDE-контролери працюють в будь-який гостьовий системі, SCSI-контролери працюватимуть тільки в тій ОС, для якої доступні драйвера BusLogic або LSI Logic. Для деяких підтримуваних гостьових систем такі драйвера надаються, проте, наприклад, якщо ви хочете використовувати віртуальний SCSI-контролер для 32-х бітної ОС Windows XP, вам буде потрібно завантажити драйвер SCSI-адаптера з сайту LSI Logic. Його ви також можете завантажити на сайті VMware за адресою: www.vmware.com/download .

За замовчуванням платформою віртуалізації буде обраний адаптер, найбільш підходящий обраної раніше гостьовий системі. Для всіх гостьових систем, за винятком Windows Vista, Windows Server 2003, Red Hat Enterprise Linux 3 і NetWare рекомендується адаптер BusLogic. Для гостьової системи Windows Vista доступний тільки LSI Logic адаптер. Цей тип адаптера володіє більш високою швидкодією, ніж BusLogic, до того ж, він підтримується платформою віртуалізації VMware ESX Server, що слід враховувати, якщо ви плануєте надалі міграцію віртуальних машин на цю платформу.

Вибір контролера віртуальних дисків не залежить від того, які диски використовуються на хостовой платформі. Файли віртуальної машини можуть перебувати на будь-якому носії, включаючи флеш-карти або зовнішні USB-диски.

Далі користувачеві пропонується вибрати один з трьох варіантів: створити новий віртуальний диск, використовувати вже наявний (наприклад, від шаблону віртуальної машини - Virtual Appliance) або дозволити віртуальній машині безпосередньо працювати з фізичним диском комп'ютера.

Варіанти створення диска віртуальної машини

Найпростіший варіант - створити новий віртуальний диск. Якщо ви хочете використовувати вже сконфігурованих жорсткий диск від іншої віртуальної машини, виберіть другу опцію. Після цього вкажіть шлях до файлу з диском і натисніть «Finish». Робота з жорстким диском безпосередньо рекомендується тільки просунутим користувачам, оскільки деякі варіанти використання можуть призвести до втрати даних віртуальної машини. Про використання фізичного диска безпосередньо буде розказано пізніше.

Після того, як буде обрана опція «Create a new virtual disk», користувачеві пропонується вибрати тип диска SCSI або IDE.

Вибір типу диска

Якщо ви не впевнені, що у вас є необхідні SCSI-драйвери, залиште варіант IDE, обраний за замовчуванням. Далі вам пропонується вибрати розмір віртуального диска:

Налаштування ємності віртуального диска

У VMware Workstation і VMware Server диск віртуальної машини не може бути більше 950 ГБ. Величина, яку ви вкажете в полі введення для Disk Size, означає максимальний розмір файлу віртуального диска. Приділяйте особливу увагу цим параметром, оскільки проблема розширення віртуального диска є однією з найбільш часто виникають. Якщо ви плануєте використовувати зростаючі в міру наповнення диски (growable) вказуйте досить великий розмір (наприклад, 100 ГБ). У той же час пам'ятайте, що зменшити розмір віртуального диска значно складніше, ніж збільшити.

Галочка «Allocate All Disk Space Now» дозволяє створити preallocated або growable віртуальний диск. Якщо чекбокс відзначений, буде створений віртуальний диск типу preallocated, це означає, що файл віртуального диска відразу займе вказаний розмір, який не буде змінюватися в міру роботи з віртуальною машиною. Якщо чекбокс не зазначено, буде створений диск, що росте по мірі наповнення (growable). Цей тип диска працює трохи повільніше, ніж preallocated, тому їх не рекомендується використовувати, якщо ви плануєте встановлювати додатки, вимогливі до продуктивності дискових ресурсів (наприклад, сервер баз даних).

Галочка «Split disk into 2 GB files» дозволяє розділити віртуальний диск на декілька файлів, що, звичайно, негативно позначиться на швидкодії, але є єдиним рішенням для файлових систем, що не підтримують великі розміри файлів (наприклад, FAT32). Не забувайте відзначити його, щоб не зіткнутися з цією проблемою в старих файлових системах в самий невідповідний момент.

Після того як ви натиснете «Finish», віртуальна машина з налаштованим вами диском буде створена. Однак це ще не всі типи віртуальних дисків в VMware Server і VMware Workstation. У віртуальної машини може бути кілька віртуальних дисків різного типу, кожен з яких може використовуватися для різних випадків.

Для початку подивимося властивості щойно створеного нами віртуального диска. В меню «VM» виберіть «Settings», потім перейдіть в категорію «Hard Disk».

Властивості віртуального диска

У групі «Capacity» представлена ​​інформація про поточний розмір віртуального диска, його можливий максимальний розмір і обсяг доступного місця на логічному диску комп'ютера. На панелі «Disk Information» зазначений тип віртуального диска: preallocated одним файлом.

У віртуальної машини в VMware Server або VMware Workstation може бути кілька віртуальних дисків. Щоб додати диск натисніть кнопку «Add», виберіть у категорії «Hardware types» елемент «Hard disk» і натисніть «Next». Далі ви побачите той же майстер створення диска, що і при створенні віртуальної машини. Після того, як ви додасте диск, виділіть її та натисніть кнопку «Advanced».

Розширені настройки віртуального диска

У цьому вікні, поставивши галочку «Independent», ви можете визначити тип диска як незалежний. Це означає, що на доданий вами диск ніяк не впливатиме створення знімків стану віртуальної машини ( «снапшотов»). Параметр «Virtual Device Node» дозволяє підключити диск до віртуального слоту SCSI або IDE-контролера.

При створенні снапшотов весь вміст звичайних віртуальних дисків зберігається в файлах дисків, а подальші зміни даних записуються в окремі файли. При відкат до збереженого снапшотов стан диска відновлюється. Незалежні диски зручні для випадків, коли не потрібно робота з їх різними станами. Наприклад, ви можете створити окремий диск для зберігання дистрибутивів, які будете поповнювати у міру необхідності, і при роботі з різними снапшотов віртуальної машини звертатися до них.

Також у вікні «Advanced» ви можете вибрати тип незалежного диска «Persistent» або «Nonpersistent». Перший тип передбачає поведінку віртуального диска як звичайного пристрою зберігання - все зміни диска зберігаються в міру роботи з ним. Другий тип дисків використовується при тестуванні програмного забезпечення, коли необхідно створення тимчасових дисків для зберігання інформації на час роботи з віртуальною машиною. Після її виключення вміст такого типу дисків скидається до початкового стану. Тимчасові дані при запущеної віртуальної машині зберігаються в файлах з розширенням * .REDO_xxx. При виключенні машини ці файли видаляються.

Потрібно також відзначити, що при запущеній віртуальній машині VMware Server або VMware Workstation створюються lock-файли для кожного з використовуваних віртуальних дисків з розширенням * .lck щоб уникнути доступу до них із зовнішніх додатків, використання їх іншими віртуальними машинами і порушення цілісності даних.

Використання фізичних дисків безпосередньо

Як вже було сказано, використання фізичного диска безпосередньо з віртуальної машини може спричинити за собою втрату даних, особливо в разі використання двох різних хостових операційних систем на одному комп'ютері. Якщо ви все ж хочете використовувати жорсткий диск безпосередньо, переконайтеся, що на ньому є досить вільного місця під потреби віртуальної машини. При створенні нового віртуального диска виберіть варіант «Use a physical disk».

Вибір цільового фізичного диска для віртуальної машини

Потім в комбобоксе «Device» виберіть фізичний диск і вкажіть варіант «Use individual partitions» якщо ви хочете вибрати розділи на цьому диску. У цьому випадку на наступному кроці майстра додавання диска можна вибрати конкретні логічні томи, де будуть розміщуватися дані віртуальної машини:

Вибір розділів для розміщення даних віртуальної машини

Вкажіть необхідні розділи і натисніть «Next», після чого вкажіть ім'я віртуального диска і натисніть "Finish". Одні з найбільш виправданих варіантів використання фізичного диска безпосередньо - випадки, коли потрібне створення диска ємністю понад 950 ГБ (до двох терабайт), що, однак, поки не актуальне для користувачів настільних персональних комп'ютерів.

Зведена таблиця відповідності розширень файлів типам дисків віртуальних машин

У наведеній далі таблиці перераховані типи віртуальних дисків і відповідні їм розширення файлів в папці з віртуальною машиною.

Розширення файлу диска Опис * .vmdk Опис параметрів віртуального диска (з посиланням на файл з даними диска) або віртуальний диск типу growable одним файлом. * 0000000 * .vmdk Цей файл містить зміни, що відбулися з моменту створення снапшотов * s00 * .vmdk Це розширення використовується для файлів даних зростаючих розділених дисків (growable split disks) * 0000000 * -s00 * .vmdk Цей файл містить зміни, що відбулися з моменту створення снапшотов X для зростаючих розділених дисків (growable split disks) * f00 * .vmdk Це розширення використовується для файлів даних не ростуть розділених дисків (preallocated split disks) * 0000000 * -f00 * .vmdk Цей файл містить зміни, що відбулися з моменту створення снапшотов X для НЕ зростаючих розділених дисків (preallocated split disks) * flat.vmdk Ет про розширення використовується для файлів даних монолітних (НЕ зростаючих) неподілених дисків (preallocated monolithic disks) * 0000000 * -flat.vmdk Цей файл містить зміни, що відбулися з моменту створення снапшотов X для монолітних (НЕ зростаючих) неподілених дисків (preallocated monolithic disks) * .REDO_xxx Цей файл містить зміни диска в режимі незавімий-несохраняющейся (independent-nonpersistent disk) * .lck Використовується для блокування файлів дисків віртуальної машини

Дефрагментація віртуальних дисків

Якщо потрібна постійна готовність віртуальних дисків і їх високу швидкодію, необхідно регулярно проводити їх дефрагментацію. При цьому дана процедура дисків проводиться в три етапи:

 • дефрагментація диска в гостьовій системі
 • дефрагментація диска засобами VMware Server або VMware Workstation
 • дефрагментація дисків хостовой системи

Для першого і третього пункту ви можете використовувати вбудований дефрагментатор Windows або утиліти сторонніх виробників. Для дефрагментації диска засобами VMware зайдіть в меню «VM», далі «Settings», виберіть диск на вкладці «Hardware» і виберіть «Defragment» в VMware Workstation 5.5 і VMware Server 1.0 (в VMware Workstation 6 ця опція доступна по кнопці «Utilities» ). Далі буде також показана можливість дефрагментації віртуальних дисків засобами утиліти vmware-vdiskmanager.

Використання утиліти VMware DiskMount

Компанія VMware пропонує зручний засіб використання віртуальних дисків в хостовой операційній системі як звичайних логічних томів. Утиліта DiskMount дозволяє монтувати диски віртуальних машин в хостовую операційну систему для зручної роботи з вмістом диска. Диски віртуальних машин можуть бути змонтовані тільки в операційних системах Windows 2000 / XP / 2003 / Vista. Щоб змонтувати віртуальний диск в хостовую систему, необхідно, щоб віртуальна машина була вимкнена (монтувати диск віртуальної машини, що знаходиться в статусі «suspended», також не можна) і хоча б один розділ віртуального диска був відформатований у файловій системі FAT або NTFS.

Якщо диск віртуальної машини має файли знімків станів ( «снапшотов»), то він може бути змонтований, однак всі зміни, що відбулися в ньому, не будуть збережені при відкат до снапшотов. Утиліта VMware DiskMount може бути завантажена за адресою: http://www.vmware.com/download/eula/diskmount_ws_v55.html . У VMware Workstation 6 ця утиліта з графічним інтерфейсом доступна по кнопці «Utilities» на вкладці «Hardware» для віртуального диска. Синтаксис консольної утиліти vmware-mount виглядає наступним чином:

vmware-mount [параметри] [буква диска:] [\ путьквіртуальному диску]

Том, вказаний в параметрі [буква диска:], повинен бути вільний в хостовой системі. Параметри утиліти Diskmount містять:

 • / v: N Монтує заданий тому віртуального диска (за замовчуванням N = 1)
 • / p Виводить доступні розділи (томи) на віртуальному диску
 • / d Розмонтування віртуального диска з хостовой системи
 • / f Примусове Демонтується віртуального диска з хостовой системи в разі технічної проблеми
 • /? Виводить інформацію про кожний із доступних параметрів

Приклад використання Diskmount:

vmware-mount h: "C: My Virtual Machinesw2003std.vmdk"

Використання утиліти vmware-vdiskmanager

Компанія VMware разом з продуктами VMware Server і VMware Workstation поставляє також консольную утиліту для роботи з віртуальними дисками vmware-vdiskmanager. Ця утиліта є потужним засобом перетворення віртуальних дисків, яке органічно доповнює утиліту VMware Diskmount. Знайти утиліту vdiskmanager можна в папці, куди встановлені продукти VMware Server або VMware Workstation.

Застосовувати vmware-vdiskmanager можуть не тільки кінцеві користувачі, що перетворюють віртуальні диски до необхідного формату, а й сторонні розробники, які пишуть різні утиліти для роботи з віртуальними машинами. Утиліта vdiskmanager використовується у відповідності з наступним синтаксисом:

vmware-vdiskmanager.exe | :

Опис параметрів утиліти vdiskmanager:

Параметр Дія Основні параметри -c Створення диска (необхідно вказати додаткові параметри) -d Дефрагментація віртуального диска -k Стиснення віртуального диска (зменшення обсягу вільного місця) -n Перейменування диска (в параметрі необхідно вказати цільової диск) -p Підготовка змонтованого диска із зазначеним параметром до стиснення -q Відключення логів -r Конвертація диска (необхідно вказати тип цільового диска) -x Розширення диска до необхідної ємності Додаткові опції створення віртуальних дисків і їх конвертації -a Використовується т Тільки з ключем -c.
Вказує тип адаптера (ide, buslogic, lsilogic) -s вказує ємність віртуального диска. Ємність може бути визначена в секторах, кілобайтах, мегабайтах, гігабайтах. Діапазони допустимих значень:
Адаптер ide: [100.0Mb, 950.0Gb]
Адаптер scsi: [100.0Mb, 950.0Gb] -t Вказує тип диска (від 0 до 3).
Типи дисків:
0: Зростаючий в міру наповнення (growable), один файл.
1: Зростаючий в міру наповнення, розділений на файли по 2 ГБ.
2: Монолітний диск (preallocated), один файл.
3: Монолітний диск (preallocated), розділений на файли по 2 ГБ.

Приклади використання утиліти vdiskmanager:

 1. vmware-vdiskmanager.exe -c -s 850Mb -a ide -t 0 myIdeDisk.vmdk
  Створення віртуального диска (-c) ємністю 850 МБ (-s 850Mb), з адаптером IDE (-a ide), типом growable одним файлом (-t 0) і ім'ям myIdeDisk.vmdk.
 2. vmware-vdiskmanager.exe -d myDisk.vmdk
  Дефрагментація віртуального диска myDisk.vmdk.
 3. vmware-vdiskmanager.exe -r sourceDisk.vmdk -t 0 destinationDisk.vmdk
  Конвертація диска (-r) з ім'ям sourceDisk.vmdk в тип growable одним файлом (-t 0) з ім'ям destinationDisk.vmdk
 4. vmware-vdiskmanager.exe -x 36Gb myDisk.vmdk
  Розширення диска myDisk.vmdk до ємності 36 ГБ.
 5. vmware-vdiskmanager.exe -n sourceName.vmdk destinationName.vmdk
  Перейменування диска з ім'ям sourceName.vmdk в destinationName.vmdk
 6. vmware-vdiskmanager.exe -k myDisk.vmdk
  Стиснення віртуального диска з ім'ям myDisk.vmdk
 7. vmware-vdiskmanager.exe -pm:
  Підготовка диска M хостовой системи до стиснення (віртуальний диск повинен бути спочатку змонтований в хостовую систему утилітою VMware Diskmount).

Найчастішим варіантом використання утиліти vdiskmanager є розширення віртуальних дисків до необхідного розміру. Однак завдання розширення віртуального диска є не такою очевидною, який здається на перший погляд. Якщо необхідно розширити незалежний віртуальний диск, то його розширення зводиться до двох операцій: використання vmware-vdiskmanager для розширення диска і розширенню розділу на нерозмічену область в гостьовій системі. Однак для дисків, які беруть участь у створенні миттєвих знімках системи ( «снапшотов»), проблема доповнюється і усуненням конфліктів між снапшотов.

Розглянемо приклад розширення незалежного диска. Щоб розширити його до 10 ГБ використовуйте vmware-vdiskmanager наступним чином:

vmware-vdiskmanager.exe -x 10Gb .vmdk

В результаті диск буде розширено до ємності в 10 ГБ, однак розмір розділу в гостьовій ОС залишиться колишнім. Для розширення розділу в гостьовій системі Windows необхідно використовувати вбудовану утиліту diskpart, призначену для роботи з розділами дисків. Натисніть «Пуск», потім «Виконати» і введіть «diskpart». Відкриється вікно утиліти, де вам необхідно спочатку переглянути статуси доступних дисків і розділів, вводячи команди list disk і list volume: DISKPART> list disk Disk ### Status Size Free Dyn Gpt -------- ------ ---- ------- ------- --- --- Disk 0 Online 4095 MB 0 B Disk 1 Online 10 GB 6150 MB DISKPART> list volume Volume ### Ltr Label Fs Type Size Status Info ---------- --- ----------- ----- ---------- ------- - -------- -------- Volume 0 D WinLite CDFS CD-ROM 506 MB Volume 1 C NTFS Partition 4087 MB Healthy System Volume 2 E NTFS Partition 4087 MB Healthy

Виберіть розширений недавно диск (E) і введіть команду extend, щоб розширити розділ на все доступне місце на диску: DISKPART> select volume = 2 Volume 2 is the selected volume. DISKPART> extend DiskPart successfully extended the volume.

Після цього ви можете переконатися в тому, що диск розширено: DISKPART> list volume Volume ### Ltr Label Fs Type Size Status Info ---------- --- ---------- - ----- ---------- ------- --------- -------- Volume 0 D WinLite CDFS CD-ROM 506 MB Volume 1 C NTFS Partition 4087 MB Healthy System * Volume 2 E NTFS Partition 10 GB Healthy

Варто відзначити, що ці дії не застосовні до динамічних дисків Windows, оскільки вони не можуть бути розширені командою extend.

Висновок

Відносно можливостей роботи з віртуальними дисками платформи VMware Workstation і VMware Server є найбільш просунутими з присутніх в даний момент на ринку. Безліч типів, режими SCSI і IDE емуляції і великий набір засобів для обслуговування і конвертації віртуальних дисків, дозволяють досить гнучко налаштовувати параметри віртуальних машин і управляти ними. Вбудовані можливості імпорту віртуальних дисків в форматі VHD компанії Microsoft дозволяють просто здійснити міграцію з платформ Virtual PC і Virtual Server, без застосування програмного забезпечення інших виробників. Консольний додаток vmware-vdiskmanager відкриває великі можливості не тільки для звичайних користувачів, але і для розробників ПЗ під платформи віртуалізації. Безумовно, компанія VMware продовжить вдосконалення своїх продуктів, в тому числі і щодо віртуальних дисків. Будемо сподіватися, що планована до виходу восени безкоштовна платформа VMware Server 2.0 (яку обіцяють представити на конференції VMworld 2007 в вересні), буде мати ще великим набором можливостей по роботі з віртуальними дисками і їх обслуговування.

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: