«Боляче, стрьомно, соромно ...»: що кажуть жертви краху біткоіни в Казані?

  1. «ПЕРЕД ВИСТУПОМ Я ЗАПИТАВ: МОЖНА ЗІ СЦЕНИ ГОВОРИТИ СЛОВО« ЖОПА »?
  2. КАЗАНСЬКІ Майнер: «ПРАЦЮЄМО ПРОСТО НА РОЗЕТКИ!»
  3. «СЕЙЧАС І НА 50 ТИСЯЧ ЗМІНИТИ В РАДІСТЬ ... НІ БІЛЬШЕ надприбутків»
  4. «ЗВІЛЬНЕННЯ РИНКУ ВІД хайп В ЦІЛОМУ ДОСИТЬ КОРИСНО»
  5. «Крипта» ВЖЕ НЕ ВБИТИ »

5.12.2018

Власники майнінгових ферм, кріптообменніков і просто «хом'ячки», що втратили 80% інвестицій, в очікуванні «другого пришестя»

«Заходжу в туалет, сиджу в телефоні і дивлюся, як на моїх очах рахунок випаровується», - діляться шоковими спогадами казанські кріптовалютчікі. Біткоіни за рік подешевшав у п'ять разів і продовжує падіння, тягнучи на дно всіх, хто в нього вклав. Майнер поголовно розпродають свої «Асіка», не бажаючи «працювати на розетку». Чому здувся кріптовалютний міхур і як з цим на душі живе співтовариство кріптоентузіастов Казані - в матеріалі «БІЗНЕС Online».


«ПЕРЕД ВИСТУПОМ Я ЗАПИТАВ: МОЖНА ЗІ СЦЕНИ ГОВОРИТИ СЛОВО« ЖОПА »?

Кальянная Hookah Rooms, яка в серпні 2017 року першою в Казані оголосила , Що приймає біткоіни, - один із символів епохи кріптовалютного буму в Татарстані. Сьогодні її власник Ильнур Мухтов лише кисло посміхається, згадуючи тодішню ейфорію: «Все говорили тільки про біткоіни: по телевізору, радіо, бабки в Дербишкі!»

Втім, від ідеї приймати в своєму закладі криптовалюта він відмовився ще тоді - посприяла прокуратура. «Вони сказали:" Ми вам радимо більше не приймати біткоіни ". Ще вони повідомили, що це незаконно, що це грошовий сурогат. Ми і перестали приймати, - зазначив бізнесмен. - До нас остання людина приходив розплачуватися біткоіни в вересні минулого року. Про це багато писали, багато говорили. Але за фактом транзакцій за весь цей час було 10-15. Тема не те що не зайшла - це геморой, це незручно і було зроблено тільки заради піару ».

З середини грудня 2017 року курс біткоіни пробивав позначку в $ 20 тис .. за одиницю, і багато, хто не встиг вкластися вчасно, кусали лікті. Однак уже через два місяці курс впав втричі, далі - більше. До початку грудня вартість біткоіни опустилася нижче $ 4 тисяч. Тій же траєкторії слідували і все альткоіни - альтернативні «битку» криптовалюта. Ефіріум з максимуму в $ 1,4 тис. Злетів до $ 115.

Найбільше, що відбувається нагадує казку про Попелюшку. «Я вчора розмовляв зі знайомим, який зі 100 або 200 тисяч зробив близько 3 мільйонів на ICO, - розповів Мухтов. - Він вкладав, вивчав нові проекти, купував їх монети. А потім мені розповідав: "Заходжу в туалет, сиджу в телефоні і дивлюся, як на моїх очах мій рахунок випаровується: 3 мільйони, 2,5 мільйона, 1,8 мільйона, 1,2 мільйона ..." І, не виходячи з туалету, він втратив десь 80 відсотків свого портфеля. Після цього він говорить: "Виходжу, коліна трясуться. Не знаю, що робити - чи то закривати, то ще щось ... "»

Кальянная Hookah Rooms, яка в серпні 2017 року першою в Казані оголосила, що приймає біткоіни, - один із символів епохи кріптовалютного буму в Татарстані Фото: Максим Кирилов Кальянная Hookah Rooms, яка в серпні 2017 року першою в Казані оголосила, що приймає біткоіни, - один із символів епохи кріптовалютного буму в Татарстані Фото: Максим Кирилов

Зараз «хом'ячки», як на професійному жаргоні називають недосвідчених трейдерів, просто застигли в заціпенінні і не знають, що робити. Продавати, фіксуючи п'ятикратні збитки, жаба душить. «Багато хто сидить з осіданням по 90 відсотків капіталу. І вони вже нічого не розуміють і просто видаляють ці додатки, не дивляться за цим. Їм боляче, стрьомно, соромно. Вони все розчарувалися. Їм просто боляче », - зазначив Мухтов.

Сам він, трейдер з 12-річним досвідом, встиг «злити» свої біткоіни на піку, отримавши надприбутки. На виручені гроші купив собі машину і жив безбідно весь останній рік, а ще вистачило капіталу для нового бізнесу. Тепер Мухтов - співзасновник CryptoRobotics, компанії, що займається створенням роботів для торгівлі на кріптобіржах.


Іншим кріптоентузіастам пощастило менше. «Я недавно літав в Єкатеринбург, і перед виступом, де було близько 500-600 осіб, я запитав: можна зі сцени говорити слово" жопа "? Мене запитали у відповідь: "А в якому контексті?" Я відповів: "У такому, в якому зараз криптовалюта знаходяться", - поділився Мухтов. - І ось я сказав це слово і вся увага відразу перемкнув на себе. Для людей це зараз болюче питання - це як натискати на ранку ».

Він запитав у залу, хто вкладався в криптовалюта. Підняли руки близько 50 осіб - кожен десятий. Потім Мухтов запитав, хто залишився в плюсі. «Руки залишили двоє людей. Тобто 48 осіб з 50 залишилися в мінусі. Це ще хороший показник. За моїми підрахунками, десь 99,99 відсотка власників криптовалюта в мінусі, - підводить підсумок бізнесмен. - У всіх Депре. На ринку криптовалюта зараз депресія ».

«Ферма, яка в минулий Новий рік приносила 2800 рублів на добу, зараз приносить в межах 4300 рублів, але вже в місяць «Ферма, яка в минулий Новий рік приносила 2800 рублів на добу, зараз приносить в межах 4300 рублів, але вже в місяць! Працює просто на розетку! Багато вимикають машинки »Фото: Максим Кирилов

КАЗАНСЬКІ Майнер: «ПРАЦЮЄМО ПРОСТО НА РОЗЕТКИ!»

Помітною частиною кріптоліхорадкі минулого року став бум Майнінг. Казань тоді рясніла оголошеннями про продаж відеокарт і «Асіка» для видобутку криптовалюта. І все це користувалося колосальним попитом. Ціни на відеокарти підскочили до небес, вони були на вагу золота. Особливо заповзятливі казанці побачили в цьому золоту жилу і поставили на потік продажу Майнінг-ферм, стали відкривати Майнінг-готелі ...

Але і ця епоха хилиться до заходу. Експерти сайту «Авіто» проаналізували ринок майнінгових ферм і відеокарт в Росії. Виявилося, що пропозиція ферм на продаж в листопаді 2018 року перевищила січневі показники більш ніж в 3 рази. При цьому середня вартість майнінгового обладнання впала майже на чверть і становить близько 132 тис. Рублів. Тобто Майнер стали поголовно і задешево позбавлятися від своїх ферм. Але вони нікому не потрібні - попит на обладнання впав на 73%. Аналітики припустили, що причина як в падінні курсу криптовалюта, так і в появі більш досконалого Майнінг-обладнання.

Але в розмові з «БІЗНЕС Online» практики категоричні - вся справа в звалилася біткоіни, і тільки в ньому. На казанському «Авіто» - близько 500 оголошень про продаж Майнінг-ферм, відеокарт і інших приналежностей для видобутку крипти. При цьому якщо ще рік тому «готові бізнеси» такого роду продавали мінімум за 1,5 млн рублів, то тепер їх віддають з молотка за 150-200 тис. Рублів.

«Майнінг зараз не особливо вигідний. Рівень споживання електроенергії зараз набагато вище, ніж профіт від нього, - зізнався казанський майнер Григорій з 3-річним стажем, який продає свою Майнінг-ферму за 200 тис. Рублів. - За нинішнім курсом це все не особливо вигідно. Прибутковість? Ну немає її! У збитку зараз все! Якщо сидіти і чекати, платити за електрику собі в збиток, то можна довго чекати. Якщо взагалі зараз брати найостанніші топові відеокарти GeForce, то вони будуть окупатися місяців 30 ».

Підприємець Данияр Латипов, який одним з перших відкрив в Казані Майнінг-готель, вже давно закрив бізнес, а більшу частину обладнання сховав у гаражі.

«У мене тариф за електрику був 5,6 рубля за кіловат-годину. Це вартість для юрособи, що дуже дорого. У інших було по 3-4 рубля, а то і взагалі безкоштовно. Буває таке, як не дивно, у нас в Росії - мати електрику безкоштовно. Як це? Ну я не знаю, крадуть або ще якось ... З такими хлопцями я вже далі не зміг конкурувати », - розповів Данияр.

Спроби продати обладнання безрезультатні. «Є оголошення на" Авіто "- нуль дзвінків. Нікому нічого не треба вже! Залишилися ось ферми будинку, і по тарифу 3 рубля приносить ще якийсь маленький дохід. Ще трохи, і їх теж можна буде відключити ... »

Співвласник поки ще чинного казанського Майнінг-готелю Денис (повні свої імена більшість співрозмовників вважали за краще не розкривати - «А ви точно не з податкової?») Поділився статистикою: «Ферма, яка в минулий Новий рік приносила 2800 рублів на добу, зараз приносить в межах 4300 рублів, але вже в місяць! Працює просто на розетку! Багато вимикають машинки ».

За його словами, «залізо-обладнання перетворюється в звичайне залізо». «Ми з заводу привозили обладнання для видобутку альткоіна, яке коштувало близько 120 тисяч рублів за одиницю. Його зараз, якщо на "Авіто" пошукати, можна знайти за 12 тисяч рублів! І це при тому, що були прямі постачальники з заводу! Я вже не кажу про тих клієнтів, які купували у посередників за 230-240 тисяч рублів », - пояснив власник Майнінг-готелю.

Рустам Давлетбаев закликає не ховати Майнінг остаточно: «Майнінг все ще залишається в зоні підприємницького уваги» Фото: «БІЗНЕС Online» Рустам Давлетбаев закликає не ховати Майнінг остаточно: «Майнінг все ще залишається в зоні підприємницького уваги» Фото: «БІЗНЕС Online»

І все-таки ні він, ні багато інших казанські Майнер не втрачають надії. Вони чекають появи на ринку нового обладнання, куди ефективніше звичних «Асіка», і могутніше в 3-4 рази.

Чи не ховати Майнінг остаточно закликає і глава центру дослідження, розробки і впровадження систем розподіленого реєстру в цифрову економіку Університету Іннополіс Рустам Давлетбаев: «З одного боку, кількість Майнер скорочується, і в основному вибуває застаріле обладнання, Майн на якому стало збитково. З іншого боку, Майнінг все ще залишається в зоні підприємницького уваги ».

Правда, цей бізнес стає долею великих корпорацій. Давлетбаев наводить приклад: нещодавно підписано угоду між урядом Парагваю і південнокорейською компанією Commons Foundation. В рамках проекту під назвою «Золота жила» на площі в 5 га буде побудована найбільша в світі майнінговая мегаферми. Живити її енергією буде власна ГЕС «Ітайпу».

Переживають не найкращі часи так звані кріптообменнікі, які допомагають обміняти віртуальні на цілком реальні гроші, при цьому не десь в мережі, а прямо з виїздом до клієнта Фото: Максим Кирилов Переживають не найкращі часи так звані кріптообменнікі, які допомагають обміняти віртуальні на цілком реальні гроші, при цьому не десь в мережі, а прямо з виїздом до клієнта Фото: Максим Кирилов

«СЕЙЧАС І НА 50 ТИСЯЧ ЗМІНИТИ В РАДІСТЬ ... НІ БІЛЬШЕ надприбутків»

Не кращі часи переживає і зовсім специфічний вид кріптобізнеса - так звані кріптообменнікі, які допомагають нетямущим в цифрових технологіях людям змінювати реальні гроші на віртуальні і назад. Роблять вони це, як правило, прямо з виїздом до клієнта. Одна з таких напівпідпільних контор називається Cryptobank24.

«Рік тому були наші самі золоті часи! Від клієнтів просто було не проштовхнутися! - розповів кореспонденту "БІЗНЕС Online" її представник Сергій (ім'я змінене). - З одного тільки одиниці був заробіток порядку 20-50 тисяч рублів, а іноді і всі 100 тисяч! Це тільки з однієї одиниці і одного обміну. А обмінів було кілька в день, і не на один "биток" і не на два. Хтось купував, хтось продавав. Ринок був дуже активний ».

Суми угод доходили спочатку до 100 тисяч, потім до 500 тисяч, 1, 2, 3 мільйонів ... У постійному обороті на піку було 20-27 млн ​​рублів. За словами Сергія, за декілька днів до падіння курсу йому вдалося поставити особистий рекорд по обміну біткоіни на реальні гроші - 1,25 млн рублів за одиницю (зараз курс в рублях в 4,7 рази нижче - 262 тисячі). Клієнтом був якийсь казанський бізнесмен, якого після операції ніхто більше не бачив.

З падінням біткоіни послуги кріптообменніка стали незатребуваними. Якщо раніше було по 5-10 угод в день з різними клієнтами, то зараз дай бог знайдеться один клієнт в день. «Зараз якщо хтось вирішить на півмільйона поміняти, то" круто, крупняка під'їхав! "Зараз вже і на 50 тисяч якщо зміняться, то за радість ... Немає більше надприбутків», - з гіркотою визнав представник Cryptobank24. Втім, на хліб з маслом вистачає: «За місяць перед падінням можна було зробити мільйонів 4-5 без питань. Зараз тисяч 200-300 на місяць насилу, але набігає ».

З правоохоронними органами проблем немає, хоча один неприємний випадок стався. Не так давно на зв'язок вийшов клієнт, якого вони в останній раз бачили в жовтні 2017 року. Коли представник Cryptobank24 під'їхав на місце, до нього підійшли люди, пред'явивши скоринки.

«Клієнт виявився наркоторговцем звідкись з півночі, - говорить Сергій. - Він приїжджав в Казань, щоб чи то купити наркоту, чи то продати. Повернувся до себе назад, його там затримали. На допиті він розповів, як переводив у готівку гроші. Судячи з усього, йому оплату за наркотики робили в "битком", які він потім і міняв на рублі ». Втім, історія скінчилася банальним упізнанням - до діяльності самого обмінника питань не виникло.

«Хайпануть по-дорослому» пропонував Сергій Горьков (праворуч) на форумі «Блокчейн - нова нафту Росії», на сцені в якості зірки сидів творець ефіріума Віталік Бутерін (зліва) «Хайпануть по-дорослому» пропонував Сергій Горьков (праворуч) на форумі «Блокчейн - нова нафту Росії», на сцені в якості зірки сидів творець ефіріума Віталік Бутерін (зліва). Зараз немає ні хайпа, ні Горькова на чолі ЗЕБа ... Фото: «БІЗНЕС Online»

«ЗВІЛЬНЕННЯ РИНКУ ВІД хайп В ЦІЛОМУ ДОСИТЬ КОРИСНО»

«Я пропоную хайпануть по-дорослому», - віщав голова ЗЕБа Сергій Горьков на форумі з промовистою назвою «Блокчейн - нова нафту Росії», який влада Татарстану організували в Іннополісе в серпні минулого року. Саме про криптовалюта він намагався говорити поменше, але поруч з ним в якості зірки сидів творець ефіріума Віталік Бутерін.

Зараз немає ні хайпа, ні Горькова на чолі ЗЕБа. Але кріптоентузіасти не втрачають віри в світле майбутнє. «Багато значні інновації, такі як випуск паперових грошей замість золота, будівництво каналів і залізниць, телефонні мережі, інтернет і навіть розведення тюльпанів, породжували золоту лихоманку, яка закінчувалася крахом», - проводить аналогію аналітик ГК «Фінам» Леонід Деліцин.

За його словами, стрімкий зліт біткоіни в кінці 2017 року стало результатом лише масової епідемії наслідування, коли біткоіни купували не тому, що вірили в силу технології блокчейн або мріяли звільнитися від гніту центральних банків, а тому, що купував сусід.

«Звільнення ринку від хайпа в цілому досить корисно, - каже Давлетбаев. - Якби цієї ейфорії не було, якби біткоіни ріс адекватно, то такого б зараз не було. Він дійшов би до 20 тисяч доларів до 2020 року спокійно. Це був би здоровий ріст. А то, що відбувалося рік тому, - це був психоз. І людей це дуже жорстко покарав ».

Експерти не виключають, що падіння продовжиться. «Вартість біткоіни навесні наступного року складе від 1 до 2 тисяч доларів», - прогнозує Деліцин.

Головна проблема біткоіни - технічна Головна проблема біткоіни - технічна. Технологія не дозволяє обробляти більше 300 - 350 тис. Транзакцій в день. Через це «биток» не став затребуваний як засіб платежу, а залишився інструментом спекуляцій Фото: Петро Ковальов / ТАСС

«Крипта» ВЖЕ НЕ ВБИТИ »

Однак дуже і дуже багато хто чекає «другого пришестя» - в кінці кінців, нинішній курс йде врівень з показником середини 2017 року, ще не все втрачено. «Чи варто сподіватися на черговий стрімке зростання курсу біткоіни? Звичайно, більше нічого і не залишається, крім як сподіватися, - каже керівник консалтингової компанії "Реінжиніринг-студія" Петро Кондауров. - Ну то є я, звичайно, і не сумніваюся, що зростання курсу буде, тому що "крипту" вже не вбити. Біткоіни не може зникнути, як і ефір. Щоб зник біткоіни, потрібно щоб всі люди забули паролі до своїх кріптокошелькам, щоб перестали користуватися і щоб виключився останній комп'ютер, який робить Майнінг біткоіни ».

Як пояснив аналітик «Альпарі» Веселін Петков, головна проблема біткоіни - технічна. Технологія не дозволяє обробляти більше 300-350 тис. Транзакцій в день. Через це «биток» так і не став затребуваний як засіб платежу, а залишився інструментом спекуляцій. Проблема масштабування стала очевидна, ще коли курс був в межах від $ 1-2 тис., Але «хом'ячків» це не зупинило.

«Чому ціна біткоіни в минулому році пішла ще вгору? По-перше, багато хто вірив, що до кінця 2017 проблема масштабування вирішиться. По-друге, після того як ціна пішла вгору на тлі цих очікувань, до ринку криптовалюта підключилися дуже багато нових людей, які просто спробували заробити, а самі не дуже добре розуміли, що таке біткоіни. Все це і створило манію і мильна бульбашка. Немаленьку роль зіграли і ЗМІ, - згадує Петков. - Однак в кінці 2017 го - початку 2018 го стало ясно, що проблема масштабування не наважилася і не вирішиться скоро. Це призвело до того, що міхур більше не зміг розширюватися, і він лопнув ». Однак рано чи пізно технологічний бар'єр буде взятий і ціна піде вгору, впевнений Петков.

А поки по форумам власників «крипти» розповзаються конспірологічні теорії, що падіння біткоіни було спеціально підлаштовано біржовими китами, щоб «висадити пасажирів» перед новою хвилею зростання. Хтось навіть називає нинішній курс «чорною п'ятницею» біткоіни - унікальною можливістю закупитися зі знижкою.

«Тут як з синоптиками: прогнози збуваються завжди, не завжди збігаються дати. Звичайно ж, воно піде вгору, але коли - ніхто не може сказати, тому, якби хтось міг сказати, люди б відразу почали купувати, і цей прогноз одразу б автоматично не збулося, - підкреслив Кондауров. - Більшість непрофесійних інвесторів на зразок мене входять вдолгую і розуміють, що гроші законсервувалися на рік, на два, на три роки. Треба просто жити без цих грошей, які ми вклали в "крипту". Настрої, звичайно, депресивні. Те, що було Lamborghini рік тому, - зараз це LADA Kalina ».

А ви встигли вкластися в «крипту»?

2% Так, дуже про це шкодую

3% вклали, але встиг вчасно вийти

6% Не втрачаю надії, що «биток» оживе

84% Ні, слава богу, в азартні ігри не граю

4% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за опитуванням закритий

«ПЕРЕД ВИСТУПОМ Я ЗАПИТАВ: МОЖНА ЗІ СЦЕНИ ГОВОРИТИ СЛОВО« ЖОПА »?
«ПЕРЕД ВИСТУПОМ Я ЗАПИТАВ: МОЖНА ЗІ СЦЕНИ ГОВОРИТИ СЛОВО« ЖОПА »?
«Я недавно літав в Єкатеринбург, і перед виступом, де було близько 500-600 осіб, я запитав: можна зі сцени говорити слово" жопа "?
Мене запитали у відповідь: "А в якому контексті?
Прибутковість?
Як це?
Повні свої імена більшість співрозмовників вважали за краще не розкривати - «А ви точно не з податкової?
«Чи варто сподіватися на черговий стрімке зростання курсу біткоіни?
«Чому ціна біткоіни в минулому році пішла ще вгору?
А ви встигли вкластися в «крипту»?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: