Віталік Бутерін: десять питань зірці блокчейна

  1. 1. Як і чому навчався Віталик?
  2. 2. Як з'явився Ethereum?
  3. 3. Що блокчейн змінює в технологіях і в житті?
  4. 4. Де Бутерін знайшов гроші на свій стратап?
  5. 5. Чому Ethereum розробляє некомерційна організація?
  6. 6. Які злети і падіння пережив «ефір»?
  7. 7. Чи є користь від ICО?
  8. 8. Чи нужно делать державну криптовалюта?
  9. 9. Чи є майбутнє у кредитів в криптовалюта?
  10. 10. Як швидко пошириться блокчейн?

Він народився в Коломиї, виріс в Канаді, а тепер живе в Сінгапурі. У нього немає вищої освіти. На основі блокчейн-платформи Ethereum, ідея якої прийшла йому в 19 років, випущена криптовалюта «ефір» - друга в світі за популярністю і капіталізації після біткоіни. Але на відміну від міфічного творця біткоіни Сатоши Накамото, якого ніхто ніколи не бачив, він їздить по світу, виступаючи з лекціями про блокчейне. У червні 2017 року журнал Fortu ne поставив його на десяте місце в рейтингу найвпливовіших людей світу, яким ще не виповнилося сорока. На першому місці Емманюель Макрон, на другому - Марк Цукерберг.

Віталіку Бутеріну (так він представляється) зараз 23. У нього подвійне громадянство, і на батьківщині він останнім часом буває досить часто. На Петербурзькому міжнародному економічному форумі-2017 він розповідав про блокчейне особисто Володимиру Путіну. Редактор Executive. ru побував на зустрічі із зіркою програмування , Яка в кінці серпня 2017 року відбулася в Інноваційному центрі «Сколково». Найцікавіші факти про Ethereum і висловлювання Віталіка Бутеріна - в нашій добірці.

1. Як і чому навчався Віталик?

Віталік - айтішник в другому поколінні. Дмитро Бутерін, батько творця Ethereum (або «Ефіріум» в українській транскрипції), займається IT-бізнесом з 1990-х років. Двадцять років тому одним з його партнерів був Владислав Мартинов - засновник компанії Yota Device s, яка випустила перший російської смартфон YotaPhone. Нині Мартинов входить до наглядової ради Ether e um Foundat i on, представляючи його інтереси в Росії і беручи участь разом з Бутеріним-молодшим у всіх важливих зустрічах. У Сколково Мартинов згадав кумедний факт: в шість років засновник Ethereum знав напам'ять 20 цифр числа π після коми. "Ну і що? Зараз знаю сто. Хтось вчив вірші Пушкіна, а я число π », - іронічно кинув Віталік.

В школу майбутній віртуоз блокчейна пішов в Канаді, куди переїхав разом з батьками. Улюбленим його предметом була математика. Але для розвитку в цьому напрямку публічна канадська школа дала небагато. У п'ятому класі мама знайшла Віталіку приватного вчителя математики, у якого він займався протягом шести років раз в тиждень.

У десять років тато подарував кілька книжок з програмування, і Віталік захопився написанням макросів в Excel. У 12 років сам собі зробив комп'ютерну гру, потім ще, і ще. Про біткоіни вперше почув у 2011 році, і теж від батька.

«Я спочатку вирішив, що це не цікаво: це просто віртуальні цифри, які не мають ніякої вартості, - згадує Віталік. - Але через місяць я побачив інформацію про біткоіни в інтернеті. Інтернету я довіряв. Я пішов на біткоіни-форум, щоб подивитися, що люди там роблять, і вирішив сам кілька біткоіни заробити. На одному з форумів я знайшов людину, у якого був блог про біткоіни, і він був готовий мені платити по п'ять біткоіни за статтю для його блогу. Звідси все і пішло. Так я заробив перші 20 біткоіни і витратив 8,5 біткоіни на футболку. Тоді це було $ 15. Тепер - близько $ 30 тис. ».

Після школи Віталік поступив в один з університетів Торонто. Але провчився в ньому всього вісім місяців. Тепер налягає на самоосвіту, активно вчить китайську мову.

2. Як з'явився Ethereum?

Захопившись блокчейном, Віталік два роки писав про біткоіни. У вересні 2011 року разом з румуном Міхаєм Алісі він заснував друкований Bitcoin Magazine, для якого підготував понад 400 статей. І поступово став програмувати все більше пов'язаних з біткоіни проектів. На першому курсі університету журнал і програмування займали вже 30 годин в тиждень.

«Тому я покинув університет, щоб займатися біткоіни фул-тайм. Потім вирішив подивитися, хто, які блокчейн-проекти робить. Побував в США, в Іспанії, в Італії, в Амстердамі. Найсильніше блокчейн-спільнота була в той час в Ізраїлі. Там були люди, які зрозуміли, що блокчейн можна використовувати не тільки для криптовалюта, але і для багатьох інших застосувань: для різних Ассет , Фінансових контрактів, краундфандінга.

В Ізраїлі вже були два проекти, які займалися блокчейном для інших застосувань. І я для них працював три тижні. Але потім зрозумів: їхній шлях обмежений, і почав обмірковувати свою ідею. В середині листопада 2013 роки я випустив першу white paper ( «білу книгу» з описом бізнес-ідеї - Executive. Ru). Послав її по «милу» своїм декільком друзям, вони переслали своїм друзям. І з цього почався проект ».

Віталій Бутерін запропонував альтернативу Bitcoin - універсальну блокчейн платформу, яку можна використовувати для запуску онлайн-сервісів в будь-яких сферах. Команда однодумців - приблизно 20 осіб, які виявили бажання брати участь в програмуванні та запуску сміливою технології - зібралася за два тижні. Хоча навіть самому її автору спочатку здавалося, що реалізувати на практиці новий підхід неможливо:

"У мене виникло питання. Ось є дуже крута ідея. Але поки ніхто цю ідею не зробив. Чому? Повинна бути причина, по якій ця ідея зламалася. Я так думав місяць або два. І тільки після того, як я поговорив з розумними математиками, зі справжніми криптографами, я зрозумів, як це спрацює ».

Платформа Ethereum була запущена 30 липня 2015 року.

3. Що блокчейн змінює в технологіях і в житті?

Блокчейн - це ланцюжок блоків із записами про інформацію. Доступ до них може отримати через інтернет будь-яка людина в будь-якій точці світу, але за умови, якщо у нього є закритий ключ, створений за криптографічним алгоритмом. Якщо в блокчейне записана інформація про фінансові цінності, то, надаючи контрагенту свій секретний ключ, ми фактично передаємо йому грошову суму, яка зберігається у відповідному розділі ланцюжка блоків. Так можна переводити гроші, минаючи банки. Крім того, ланцюжок блоків ніхто не може змінити без відповідних ключів. А це дозволяє швидше і точніше виконувати інші банківські функції - перевірку достовірності особи і подальшу реєстрацію угод.

Блокчейн усуває посередників в наданні фінансових послуг та підвищує їх ефективність. Платформа Bitcoin вперше стала використовувати цю технологію як альтернативу традиційному банкінгу. Платформа Ethereum виводить її за межі фінансової сфери. Вона перевіряє не тільки облікові записи і баланси гаманців, але і так звані «стану». Завдяки цьому користувачі інтернету отримують можливість без посередників складати так звані розумні контракти - тобто програмувати алгоритми, що включають в себе умови, які сторони повинні виконати, щоб зробити в інтелектуальній системі певним чином впливати. І не обов'язково фінансового характеру.

Наприклад, лікар або хворий на діабет, можуть передати свій закритий ключ медичного пристрою, який контролює рівень цукру в крові. Тоді цей пристрій зможе автоматично приймати рішення про те, що пацієнтові необхідно зробити укол інсуліну для підтримки нормального рівня цукру. І таких застосувань блокчейна тільки в області інтернету речей (IoT) може бути безліч.

Будучи відкритою платформою (open source), Ethereum значно спрощує впровадження блокчейна. На основі цієї технології створено вже понад 200 додатків. Їй зацікавилися міжнародні компанії та уряду цілого ряду держав. Близько 150 великих компаній, серед котори такі гіганти, як IBM, Mocrosoft, Sysco, Samsung, GP Morgan об'єдналися в Enterprise Ethereum Alliance - технологічне співтовариство, яке працює над створення і тестуванням сервісів, що використовують блокчейн. Приклади від Віталіка Бутеріна:

«Перший великий IoT-проект на блокчейне початку компанія IBM. Вона вибрала платформу Ethereum. У вересні 2014 роки ми дізналися про це. І почали з цією командою підтримувати відносини ».

«Додатки на Ethereum вирішують різні завдання. Є багато фінансових застосувань: кріповалюти, децентраліpованние p2p-контракти, страховки. Ще нефінансові - DNS, системи для управління ідентифікацією і ланцюгами поставок. Логістики багато. Ігор чимало. Різні Ассет багато хто хоче випускати ».

«Є кілька найбільш просунутих держав. Одне англійське. Bank of England вже випустив кілька white paper, які говорять про можливість застосування блокчейн-технологій. Вони навіть зробили внутрішній тест для «ефіру» як державної криптовалюта. У Сінгапурі далі інших просунулися. Вони теж свої тести і дослідження робили. В Росії в Центробанку і великих банках чимало часу над цим думають. Естонія теж просунута ».

«Для мене чому кріптоекономіка цікава - тому, що вона створює систему, де вся пов'язано з криптографією і економічної ініціативою. І це значить, що людина може довіряти системі і вірити в те, що система буде підтримувати свої гарантії, не залежно від того, що він думає про інших людей, що беруть участь в системі в якийсь час ».

4. Де Бутерін знайшов гроші на свій стратап?

У липні 2014 роки юний програміст отримав грант на $ 100 тис. Від засновника PayPal Пітера Тіля, який в рамках програми Thiel Fellowship заохочує молодих людей, що кинули університет або відмовилися від навчання заради своєї улюбленої справи. У цьому ж місяці в Швейцарії була заснована Ethereum Foundation - некомерційна організація, що розвиває блокчейн-платформу. У другій половині 2014 року вона почала збір коштів через краудфандінг. Від людей, які повірили в проект, за 42 дні публічної пропозиції було отримано 31 591 біткоіни, що на той момент було еквівалентно $ 18 439 086. А біткоіни в свою чергу були обмінені на 60 102 216 одиниць «ефіру».

«Спочатку ми використовували гроші, які заробив крауд-фонд, - розповідає засновник проекту. - Потім у Ethereum Foundation було [ще] 6 млн одиниць ефіру, [випущених завдяки новим ICO]. І з них 3 млн ми видали як нагороду програмістам, які допомогли з розробкою в ранній період. Решта 3 млн «ефіру» ми використовуємо досі ».

В одному з постів, розміщених в інтернеті в травні 2017 року, Віталій Бутерін повідомив, що метою останнього раунду ICO було створити проекту такий запас фінансової міцності, щоб він міг продовжувати розвиватися чотири роки навіть, якщо курс «ефіру» раптом впаде до нуля. Якщо рахувати в доларах - то запас в євро, швейцарських франках, біткоіни і «ефірі» становить 13-15 млн. При цьому щомісячні видатки команди - $ 250-300 тис.

5. Чому Ethereum розробляє некомерційна організація?

У проекті беруть участь програмісти приблизно з десяти країн. Близько 40 осіб присвячують йому весь свій час, працюючи за зарплату. І є волонтери. Офіси організації розташовані в Швейцарії, Німеччині, Сінгапурі. Але комерційної структури з єдиним центром управління немає. Такий підхід відображає філософію і надзавдання проекту - створення децентралізованого світового комп'ютера і розвиток глобального Ethereum-спільноти.

«Спочатку в Ethereum-команді було багато людей, які хотіли зробити комерційну організацію. Якби ми так поступили, то, може бути, у кожного і у мене було б зараз більше мільярда доларів в акціях. Але ми врешті-решт вирішили не йти по такому шляху. Ми вирішили зробити відкритий блокчейн, нейтральну платформу для всього світу. А якщо її зробити компанією, орієнтованої на більший прибуток, то такого хорошого ефекту не буде ».

«Ми робимо такий вигляд інфраструктури, яку будь-яка людина може використовувати. Не важливо, який у нього вік, багатий він чи бідний, чи є у нього зв'язки з Путіним. Це є одна з речей, яка сильно мене мотивує ».

6. Які злети і падіння пережив «ефір»?

Віра інвесторів майбутнє блокчейна і ажіотаж навколо криптовалюта т Олкай їх ринкову вартість вгору. Але курс коливається разом з вірою. К1 вересня 2017 року - після анонсування швидкого перекладу Ethereum на більш досконалий протокол Metropolis - капіталізація «ефіру» досягла $ 37 млрд.Однако потім Народний банк Китаю - одного з головних центрів «видобутку» криптовалюта - заборонив компаніям країни її випускати і попередив, що взагалі закриє торгівлю. У підсумку за наступні два тижні «ефір» скотився зі свого піку до $ 22,5 млрд. І це не єдина криза в його короткій історії.

У червні 2016 року сталась хакерська атака на інвестфонд Decentralized Autonomous Organization (DAO), який використовує механізм смарт-контрактів. Розробники з компанії Slock. it і основної команди Ethereum вперше в історії створили краудфандінговий фонд, який базується на хмарному коді, не є юридичною особою і використовує криптовалюта. При цьому рішення про інвестування в той чи інший проект учасники фонду приймають на основі голосування, яке проходить автоматично: Менеджмент організації не може впливати на ці процеси. Фонд відкрився в травні. Інвестори внесли в розумний контракт DAO «ефір». Але в коді системи виявилася помилка, якої скористався невідомий хакер. Протягом декількох годин він перевів на свою адресу величезні кошти. Курс «ефіру» відразу впав на 20%.

Врятувало ситуацію те, що гроші з DAO можна було вивести тільки через 35 днів. За цей час Ethereum-спільнота знайшло вирішення проблеми. Але все ж не без втрат.

«Теоретично під загрозою опинилося більше, ніж 10 млн« ефіру », що в той час було більше, ніж $ 100 млн, - згадує Віталік Бутерін. - Врешті-решт стало ясно, що єдине рішення - робити hack fork, тобто зміна протоколу: в якийсь момент гроші з цього розумного контракту прибрати і пересунути в інший розумний контракт, який буде всім повертати свої гроші. Десь 80% ком'юніті підтримувало hack fork, і ми зробили це. А люди, які не підтримали цю ідею, код, який імплементує hack fork НЕ інсталювали. І в цей момент бокчейн розбився на два блокчейна. З'явився блокчейн який підтримує більшість, і той, який працює за старими правилами. Хакер кілька мільйонів «ефіру» все-таки отримав. І тепер є дві криптовалюта: одна називається «ефір», інша «ефір класик». І у останньої капіталізація приблизно 4% від капіталізації «ефіру».

Інший раз валюту Ethereum труснуло червня 2017 року, коли на одному з інтернет-форумів з'явилося повідомлення, що засновник платформи розбився на автомобілі. Щоб покласти край чуткам про свою смерть, Віталік Бутерін, опублікував в соціальних мережах свою фотографію з останньої на той момент транзакцією в мережі Ethereum і відповідним номером блоку.

«Мені було весело», - згадав геній програмування про цю історію на зустрічі в Сколково. Але, очевидно, що централізація уваги на особистості творця децентралізованої платформи - вразливе місце проекту. Що він сам думає з цього приводу?

«Це зможе відійти через якийсь час. Найголовніше те, що та частина Ethereum-ком'юніті, яка займається розробкою протоколу, зростає і буде продовжувати рости. Ще кілька років тому було всього троє людей, які працювали над Рroof-of-Stake і масштабуванням (технологіями, яке повинні знизити вартість і підвищити масштаби застосування Ethereum - Executive. ru). І, зрозуміло, що у мене роль була більше. Але зараз у нас команда починає рости. І скоро, я думаю, дійде до такого етапу, коли, навіть якщо я зі світу пропаду, люди зможуть самі з Рroof-of-Stake до шардінга дійти. Коли все буде йти стабільно - зрозуміло, що мене буде потрібно все менше і менше ».

7. Чи є користь від ICО?

«Програмне забезпечення open source - це річ дуже корисна, вона допомагає багатьом людям. Але кожній людині окремо - тільки чуть-чуть. Це означає, що у кожної окремої людини не вистачає грошей, щоб допомогти в розвитку такого проекту. ICO (Initial Coin Offering, первинне пропозицію монет, випуск і продаж технологічною компанією своєї криптовалюта з мета отримання інвестицій - Executive. Ru) добре, тому що тепер є хоча б одна категорія open source softwar, яку можна монетизувати. Але, з іншого боку, є багато проектів, які роблять ICO, і насправді до ICO вони не мають відношення ».

«Є кілька фільтрів. Перший фільтр: «Якщо ваша команда - шахраї, будь ласка, не робіть ICO». Друга порада: проект повинен мати справжню роль для токена (нового різновиду криптовалюта - Executive. Ru). Що це означає? Якщо є проект, і він буде так само добре працювати, використовуючи «ефір» замість токена, значить, в токені немає користі. Простий приклад. Є проекти, які роблять децентралізований твіттер. І вони хоча проводити ICO. Для чого? Щоб випустити свою монету. Навіщо монета? Щоб людина, роблячи лайк, давав одну одиницю цієї монети іншій людині. Децентралізований твіттер - можливо, ідея хороша. Але насправді використовувати в такій системі «ефір» Що ж саме, що використовувати свою монету. Навіщо тоді цю монету робити? »

«Коли інвестори, які дали гроші, зіткнуться з тим, що компанія не зробила продукт або зробила продукт, але не заробляє гроші - буде велика кількість провальних ICО. І буде великий флер негативу навколо цієї технології. А це погано. Це стримуватиме розвиток прогресивної технологи ».

8. Чи нужно делать державну криптовалюта?

Ближче всех до создания национальной криптовалюта підійшла Естонія, де Діє державна програма e-Residency, предлагает підприємцям з других стран в течение дня зареєструваті Естонський Компанію Шляхом цифрової ідентіфікації через інтернет. У серпні 2017 року керівники програми запропонували уряду провести первинне розміщення токенов, якими могли б вільно розплачуватися онлайн-резиденти. Вже придумано назву для державної криптовалюта - «есткойн». Віталік Бутерін так оцінює цю ініціативу:

«Тут треба враховувати економіку системи. Щоб ICO мало цінність, економіка системи повинна мати свою логіку і добре працювати, не залежно від того використовує вона блокчейн і ICO чи ні. Естонія, наприклад, хоче відкрити фонд [для інвестицій в IT-бізнес]. Такий фонд - цілком нормальна політична ідея: у Норвергіі є, у Сінгапуру є. Нормальна концепція. Якщо вони хочуть зробити [фонд] в форматі ICO, щоб краще інтегруватися з блокчейн-екосистемою - це нормально. Береться хороша ідея - і додається більш хороша інтеграція з іншими хорошими ідеями.

9. Чи є майбутнє у кредитів в криптовалюта?

«Брати в борг у криптовалюта - це дуже небезпечна річ в зв'язку з волатильністю криптовалюта. Якби я п'ять років тому пообіцяв людині, що віддам йому 1000 біткоіни, мені б зараз було складно ».

10. Як швидко пошириться блокчейн?

«Дуже багато чого буде залежати від індустрії. У деяких індустріях через п'ять років - точно ».

1. Як і чому навчався Віталик?
2. Як з'явився Ethereum?
3. Що блокчейн змінює в технологіях і в житті?
4. Де Бутерін знайшов гроші на свій стратап?
5. Чому Ethereum розробляє некомерційна організація?
6. Які злети і падіння пережив «ефір»?
7. Чи є користь від ICО?
8. Чи нужно делать державну криптовалюта?
9. Чи є майбутнє у кредитів в криптовалюта?
10. Як швидко пошириться блокчейн?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: