Любов трудоголіка

У мене дуже напружена робота, і хоча в цілому вона мені подобається, працюю я допізна, а в кінці робочого дня у мене немає сил навіть розмовляти.

Моя дружина сидить вдома з двома маленькими дітьми, і, коли я нарешті ледве живий приходжу додому, вона, практично не даючи мені роздягнутися і прийти в себе, тут же вивалює на мене всі домашні «новини»: як каша підгоріла, хто з дітей скільки штанців обмочив, чи можу я завтра з нею сходити в дитячу поліклініку і т. д. і т. п.

Якщо я кажу їй, що не можу ні розмовляти, ні навіть думати, вона сильно ображається. У вихідні мені іноді доводиться брати роботу додому - і тоді це загрожує сімейними скандалами: дружина журиться, що, крім роботи, мене нічого не цікавить.

Це, звичайно, зовсім не так, я дуже люблю дружину і дітей, і працюю-то заради них в першу чергу, але що робити, якщо робота дійсно забирає багато сил і часу? Як розірватися між улюбленими домашніми і роботою? Кирило

Рєпін І. Є. "Не чекали".

Ольга КРАСНІКОВА, психолог-консультант, керівник психологічного освітнього центру «Собеседник»:

- У описаній ситуації може бути кілька абсолютно різних причин. Обговоримо деякі з них. Перша - так званий нормативний (від слова «норма») криза. Кожна сім'я проходить певні стадії розвитку, і перехід з однієї стадії на іншу завжди супроводжується кризою. Так, поява в родині дітей якісно змінює всю сімейну систему. Подружжю необхідно докорінно перебудовувати свої відносини, вони тепер не тільки чоловік і дружина, а ще й тато і мама. Це складне завдання. За статистикою, коли в сім'ї є діти до трьох років, і у чоловіків і у жінок різко знижується задоволеність шлюбом.

Чоловік в цей час, як правило, працює один, і на ньому лежить вся відповідальність за забезпечення сім'ї. Жінка, особливо якщо до цього вона була затребувана на роботі, може відчувати себе замкненою, прив'язаною, вона переживає, потребує підтримки, а тут ще й чоловік пропадає весь час на роботі. Не додає їй оптимізму і поширена думка, що «сидіння» з дитиною - викинуте час, що жінка не розвивається, з нею і розмовляти нема про що, крім памперсів і каші. Це не правда! Життя з маленькою дитиною - приголомшливе час, дуже творче - зустріч з новою особистістю. Тут можна стільки відкриттів зробити і в собі, і в дитині, і в дружині. Роль домашньої господині і матері - це не годую-стираю-прибираю, це унікальні радісні миті життя, які більше не повторяться - діти виростають! Добре молодим мамам про це пам'ятати. Що стосується того, що чоловік в силу об'єктивних обставин зайнятий своєю роботою більше, ніж родиною, - жінці, можливо, в цій ситуації потрібно подбати про свій душевний комфорт самої. Наш психологічний стан - це наша особиста відповідальність. Є якісь речі, які чоловік нам не повинен компенсувати, чоловік - це не розвага, не засіб від самотності. Порівняйте позиції: «мені без тебе погано, я без тебе не можу жити» - або «мені з тобою добре, моє життя з тобою більше наповнена і радісна». Яка позиція вам би більше сподобалася?

Щоб менше втомлюватися, дружина може знайти кого-то собі в допомогу - бабусю, подругу, сусідку. І тоді до приходу чоловіка, можливо, вона не буде переповнена до нього претензіями. Якщо ж у неї комплекс відмінниці і її девіз «Я сама!», Вона може довести себе до знемоги, а це призводить до образ і докорів.

Вихід з будь-якого нормативного кризи - це вміння домовлятися, шукати компроміси, чути один одного, приймати почуття іншої людини. Потрібно знайти час і спокійно обговорити, що кого не влаштовує, що кому хочеться, що я можу потерпіти, а що ні. Часто буває, що чоловік і жінка, замість того щоб поговорити як дорослі, йдуть, як підлітки, в позицію скривдженого і, щоб зняти з себе почуття провини, починають звинувачувати один одного. Але пошук «цапа-відбувайла» в цій ситуації - остання справа. Взаємні звинувачення ще більше віддаляють подружжя. Якщо замість пред'явлення чергових претензій чоловік з розумінням вислухає скарги свій дружини, дивись, вона, втішена, потім і погодує його з радістю.

Друга можлива причина описаної в листі ситуації - це трудоголізм. Він буває пов'язаний зі схильністю до залежності (яка може бути не тільки від алкоголю або наркотиків, але і від тієї діяльності, якою людина займається) - це особистісна особливість, і дружина тут навряд чи може щось зробити. Схильність до залежності формується в дитинстві, і розібратися з нею може тільки сама людина. Завдання дружини - самій не ставати співзалежності, коли її настрій повністю пов'язано з поведінкою чоловіка.

Трудоголізм так само може бути наслідком напружених відносин в сім'ї. Якщо чоловік удома від дружини чує тільки вимоги і закиди, він «втікає» в роботу. Важливо відзначити, що у нас в сучасній культурі відношення до чоловіка дуже спотворено. Загубилася цінність чоловіка як глави сім'ї, люблячого лідера, і жінка нерідко розглядає його в кращому випадку як свого помічника по господарству і догляду за дитиною. А для чоловіка це абсолютно неприйнятно, і він, не відчуваючи поваги в своєму будинку, не знаючи, як змінити ставлення до себе, шукає інше терені для самоствердження. Претензії, що чоловік щось не робить по дому, відносин не покращують. Вимагати - не жіноча справа, жінка може сказати - «мені б хотілося ...». Якщо жінка просить, чоловік зовсім по-іншому реагує, це факт. Тим більше що маніпуляція почуттям обов'язку і провини ( «ти ж повинен») - дуже невдячна форма відносин.

Ще одна причина трудоголізму - спроба самоствердитися в соціумі. Іноді для чоловіка сім'я йде на другий план - ну, дітей народив, з цим порядок, а далі - кар'єра. Автор в листі пише - я ж для них працюю, все для них. Але якщо виходити з формули «любов - це увагу, помножене на час», то в даному випадку можна задати питання: а кого ж (або що) я люблю? Є така фраза: «Я даю своїм близьким все найдорожче ... крім своєї любові». Такий ось відкуп.

На жаль, у нас нерідко немає почуття міри, в тому числі і в роботі. Такий юнацький максималізм: все або нічого, якщо не я, то хто ж, будь готовий - завжди готовий ... Ці стереотипи, міцно сидять у нас в голові, не дають нам розподілити свій час більш розумно. Питання автором листа ставиться як нерозв'язний - що ж робити, якщо я і сім'ю люблю, і працювати треба? Але є така приказка: хто хоче, той шукає способи, а хто не хоче - причини.

Протоієрей Максим Первозванский, клірик храму Сорока Севастійських мучеників, головний редактор православного молодіжного журналу «Спадкоємець», батько дев'ятьох дітей:

- Якби я, як священик, розмовляв з цією сім'єю, то говорив би окремо з чоловіком і окремо з дружиною. Дуже часто те, що говориться дружині, не треба б знати чоловікові, і навпаки. Тому тут можу дати лише загальні поради, і перший з них - дружинам: праця стає потребою чоловіки, він не може концентруватися тільки на сім'ї, потрібно це пам'ятати. Далі потрібно постаратися об'єктивно зрозуміти - що значить: "чоловік не приділяє мені часу, коли приходить з роботи"? Може, він дійсно змушений працювати на знос і додому приходить хитаючись - ну немає на даному етапі іншої роботи, або у нього зараз період написання дисертації, або побудови нового бізнесу - тут потрібні всі сили без залишку. Тоді дружина, безумовно, повинна наступити на горло своїй пісні і потерпіти якийсь час. Якийсь час, тому що довго така ситуація тривати не може, системою це ставати не повинно. Все-таки в родині потрібно намагатися знайти компроміс між добробутом і спілкуванням. Для чого чоловік і жінка одружуються? Мета шлюбу є любов, а зовсім не добування матеріальних засобів. Вважати, що моя любов виражається тим, що я здобуваю для дружини гроші, а в іншому нехай вона від мене відстане, - помилково.

Зрозуміло, що у двох різних людей, навіть якщо вони є чоловіком і дружиною, в чем-то можуть бути різні інтереси. Але іноді раптом виявляється, що спільних інтересів взагалі немає. Наприклад, вчилися в одному вузі або працювали на одній роботі - це і було спільним інтересом. Ситуація змінилася - і спільних позицій як ніби не залишилося. Це одна з головних проблем і завдань сім'ї - потрібно спеціально створювати ці точки, наприклад будувати спільне дозвілля. Якщо у чоловіка робота забирає так багато сил, то вже відпочивати треба з родиною!

Знаєте (це, правда, не про дружину, але теж по темі), государ Микола Олександрович - а він був дуже зайнята людина, цар все-таки - намагався обов'язково кожен день по годині гуляти з одним зі своїх дітей. І нехай раз у тиждень, але у кожного з його п'ятьох дітей був повноцінний годину індивідуального спілкування з батьком. Таке ж приватне повноцінне спілкування повинно бути обов'язково між чоловіком і дружиною. А то як виходить - коли я за своєю нареченою доглядав, я з нею і в театр ходив, і по набережній гуляв, а коли одружився - ось вона, тут, чого з нею гуляти? Це не правильно. Потрібно гуляти, потрібно кудись разом їздити. Спілкування потрібно планувати спеціально, свідомо, а не за залишковим принципом.

І взагалі (це я чоловікам кажу), треба завжди думати про свою дружину, тримати її в серце - це і є любов. Розуміти, що з нею відбувається, моніторити, висловлюючись сучасною мовою, чи не переживає вона через що-небудь, що не охоплюють її сумніви, коливання - та хіба мало що? Апостол Петро говорить чоловікам: «Звертайтеся з вашими дружинами як з немічним судинами!» Чоловік повинен бути як мінімум уважний до свій дружині. Але знову ж дружина не повинна цим зловживати. Вона теж повинна вміти слухати і розуміти інтереси свого чоловіка. І усвідомлювати, що, якщо чоловік не буде задоволений своїм життям в цілому, якщо він буде перебувати в нестійкому стані відносно того, як у нього з дружиною складаються стосунки, на цьому все одно нічого не побудуєш.

За вдачею (не кажу все, але багато) жінки так влаштовані, що їм дуже хочеться чоловіка загнати під каблук, і щоб він по одному помахом її брів біг, хапав дрель і крутив дірки в стінах, щоб завжди думав тільки про неї і виконував те , що їй подобається. А якщо щось не подобається, то іноді жінки починають домагатися уваги чоловіка не завжди чесними методами - капрізнічая, шантажуючи, влаштовуючи сцени і істерики. Це, звичайно, зовсім неприпустимо і ні в якому разі не повинно ставати формою спілкування подружжя. Інакше вийде як у Висоцького: «Прийду додому - там ти сидиш». Звичайно, він стане затримуватися на роботі все довше і довше ...

Жінкам кажу: якщо чоловік вважає ваші сльози і докори способом впливу на себе, нічого, крім роздратування, вони у нього не викличуть. Чоловіки вкрай не люблять шантаж, навіть якщо піддаються на нього. Сльози ж, які дружина приховує, але які чоловік випадково побачив, здатні викликати в ньому цілий переворот.

Дружина, коли їй потрібно чогось домогтися від чоловіка, може встати в одну з двох позицій: пиляти (як правило, це відбиває у чоловіка всяке бажання робити що-небудь) або надихнути. Надихати - це мистецтво жінки, це вимагає окремої великої розмови. Тут же можу тільки з упевненістю сказати - натхненний чоловік згорне гори, а не тільки буде з роботи раніше приходити.

Це, звичайно, зовсім не так, я дуже люблю дружину і дітей, і працюю-то заради них в першу чергу, але що робити, якщо робота дійсно забирає багато сил і часу?
Як розірватися між улюбленими домашніми і роботою?
Яка позиція вам би більше сподобалася?
Але якщо виходити з формули «любов - це увагу, помножене на час», то в даному випадку можна задати питання: а кого ж (або що) я люблю?
Питання автором листа ставиться як нерозв'язний - що ж робити, якщо я і сім'ю люблю, і працювати треба?
Далі потрібно постаратися об'єктивно зрозуміти - що значить: "чоловік не приділяє мені часу, коли приходить з роботи"?
Для чого чоловік і жінка одружуються?
А то як виходить - коли я за своєю нареченою доглядав, я з нею і в театр ходив, і по набережній гуляв, а коли одружився - ось вона, тут, чого з нею гуляти?
Розуміти, що з нею відбувається, моніторити, висловлюючись сучасною мовою, чи не переживає вона через що-небудь, що не охоплюють її сумніви, коливання - та хіба мало що?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: