Огляд Fujifilm FinePix F300EXR

Режими зйомки перемикаються обертанням диска режимів - всього на ньому вісім положень

Режими зйомки перемикаються обертанням диска режимів - всього на ньому вісім положень. Чотири з них - це класичний набір PASM (програмний автомат P, пріоритет діафрагми А, пріоритет витримки S і ручний режим М).

Поворот диска режимів супроводжується анімацією на екрані - обертається відповідний сегмент кола, виводиться коротке пояснення про суть обраного режиму.

Автоматичний режим AUTO позначений на диску піктограмою фотоаппаратіка. Кількість доступних налаштувань в ньому обмежена, велика частина доручена автоматиці. Насправді, схоже, що розробники залишили цей режим просто як данина традиції, оскільки при наявності більш просунутого, і при цьому також повністю автоматичного, режиму EXR-AUTO, про який трохи далі, великого сенсу включати «простий режим AUTO» я не побачив .

Насправді, схоже, що розробники залишили цей режим просто як данина традиції, оскільки при наявності більш просунутого, і при цьому також повністю автоматичного, режиму EXR-AUTO, про який трохи далі, великого сенсу включати «простий режим AUTO» я не побачив

Режим програмного автомата P - самий звичайний, базовий режим зйомки у всіх фотоапаратах. У ньому доступні параметри і настройки, про які ми розповімо в розділі Меню і Функції. Включати його доцільно в тому випадку, якщо ви хочете свідомо втручатися в роботу автоматики камери, вносячи ті чи інші корективи в установки параметрів.

Пояснення до режиму P, яке виникає на екрані, говорить: «Неможливо зміна значень витримки і діфрагми». По суті-то воно так, але досить дивна ідея - давати формулювання режиму «від зворотного».

У режимі М (від Manual, ручний) установка значень витримки і діафрагми, на відміну від режиму Р, можлива - і більш того, необхідна, бо в цьому полягає суть ручного режиму. Під час зміни експопари на моніторі з'являється шкала експометра, що нагадує, наскільки задається нами експозиція відрізняється від оптимальної, з точки зору автоматики камери.

При зміні діафрагми (в режимах А і М) вибір ведеться лише між трьома значеннями. Конкретний їх набір залежить від поточного положення зуму. Наприклад, на широкому куті це буде F / 3.5-7.1-10.0, а в телеположенні F / 5.3-11-16. У відповідності зі значеннями відкритої діафрагми, в технічних характеристиках об'єктива вказано F / 3.5-5.3. Однак придивившись, виявляємо досить незвичайну картину. При значенні зуму 10х (240 екв.мм) об'єктив виявляється навіть більш темним, ніж в максимальному телеположення; можливі значення діафрагми при цьому: F / 6.2-13-16.

2-13-16

За положенням диска SP ховаються сюжетні програми. Їх 15 штук: Портрет, Згладжування, Собака, Кішка, Ландшафт, Спорт, Ніч, Ніч (штатив), Фейверверкі, Захід, Сніг, Пляж, Під водою, Вечірка, Квітка, Текст, Природне світло і Природне світло зі спалахом.

Цікавий, хоча і далеко не новий (він з'явився в камерах Fujifilm дуже давно) сюжетна програма «Природне світло зі спалахом». Камера при одному натисканні кнопки спуску робить два знімки, безпосередньо один за одним - перший без спалаху, другий зі спалахом. Зберігаються обидва знімки, і згодом можна вибрати кращий з них, або навіть поєднати їх в один - в зовнішньому редакторі зображення.

Зберігаються обидва знімки, і згодом можна вибрати кращий з них, або навіть поєднати їх в один - в зовнішньому редакторі зображення

В група EXR - три режими, відповідно до трьох технологіями, закладеними в матрицю Super CCD EXR. Ми говорили про них на початку огляду, а зараз нагадаємо коротко: HR (High Resolution) - високий дозвіл; SN (Signal / Noise) - низькі шуми при високих ISO; DR (D-Range) - розширення динамічного діапазону.

Ми говорили про них на початку огляду, а зараз нагадаємо коротко: HR (High Resolution) - високий дозвіл;  SN (Signal / Noise) - низькі шуми при високих ISO;  DR (D-Range) - розширення динамічного діапазону

У режимі EXR-HR ( «Пріоритет дозволу») робиться повнорозмірний знімок (до 12 Мп), проте, на відміну від звичайного режиму Р, можливість впливати на параметри зйомки кілька скорочуються. Відключається швидкісна серійна зйомка і опція «розширення динамічного діапазону», а чутливість обмежується значенням ISO 800.

У сенсі одержуваної картинки результати в режимах P і EXR-HR практично ідентичні. Такий висновок ми зробили ще в нашому огляді Fujifilm FinePix F70EXR , А недавно це підтвердив пан Макото Оіші (Makoto Ooishi , Products Planning Division, Electronic Imaging Products Division) який очолював розробку моделі Fujifilm FinePix F300EXR, під час розмови з нами на виставці Photokina 2010 року.

Тобто, в режимі EXR-HR не включаються такі собі «сверхрезерви», від яких картинка стає вдвічі більше чіткою. Фактично, в звичайному програмному автоматі Р працюють ті ж принципи і ті ж процесорні алгоритми, що і в режимі EXR-HR.

Мені видається, що головний плюс від використання групи режимів EXR полягає в тому, що можна включити варіант EXR-AUTO, де камера сама визначить оптимальний варіант з трьох, та крім того, ще й з функцією автоматичного вибору пресетів Пейзаж, Макро і так далі. Якщо ж ви збираєтеся керувати всіма параметрами самостійно, то використання класичних режимів Р, А і М зовсім не є якимось неповноцінним рішенням, компромісним з точки зору, припустимо, дозволу.

Другий режим групи EXR називається SN ( «Високі ISO, низькі шуми»). В цьому режимі робиться кадр дозволом не більше 6 Мп - це вдвічі знижений, в порівнянні з полноматрічнимі дванадцятьма мегапікселямі, дозвіл. Результат - менш гучне зображення. Знову ж, накладаються обмеження, подібні до режиму EXR-HD, тільки тут максимальна чутливість - ISO1600. Цікаво, що розробники тим самим визнають, що наявність екстремальних значень ISO3200-6400-12800, доступних в звичайному режимі Р, є все ж швидше популістським заходом, і в більш «серйозному» режимі EXR-SN використовувати їх не дозволяється, не дивлячись на його називання ( «Високі ISO ....»).

Зображення в режимі EXR-SN виходить трохи менш шумним і має дещо кращий дозвіл, ніж аналогічний знімок, зроблений в режимі PM (програмний автомат Р з роздільною здатністю кадру М, тобто ті ж 6 Мп, що в режимі EXR-SN). Однак відмінності мінімальні; можливо, ви їх навіть зовсім не побачите. Проте, ми ще повернемося до цього питання в розділі Якість знімків, там різниця буде наочніше.

Третій режим групи EXR - DR, «Пріоритет D-Range» (динамічного діапазону). Дозвіл кадру також обмежується шістьма мегапікселями, як і у варіанті EXR-SN. Нагадаємо, в цьому випадку матриця робить як би два знімка одночасно, з більш високою і низькою чутливістю, а потім два знімка з'єднується в один.

Власне кажучи, можна і не вибирати самостійно один з режимів групи EXR, а доручити це камері, включивши режим EXR-AUTO. У більшості випадків це буде означати, що камера використовує режим EXR-HR - він включений «за замовчуванням». Два інших варіанти (EXR-SN і EXR-DR) будуть включатися в випадках, коли того вимагають умови зйомки - недолік освітленості в першому випадку або висока контрастність (широкий динамічний діапазон) у другому випадку. Абсолютно розумний підхід. Початківець фотограф цілком можна залишити камеру постійно включеної в режим EXR-AUTO, ну а під час набору досвіду - задіяти також інші режими і сюжетні програми, благо їх тут дійсно багато.

У режимі EXR-AUTO камера не тільки автоматично вибирає один з трьох варіантів роботи системи EXR, а й одночасно здійснює автовибір підходящої сюжетної програми. У перший момент на екрані розгортається смужка з шістьма можливими варіантами ...

... а потім камера переходить в режим, найбільш підходящий для поточних умов зйомки, наприклад: EXR-HD-Пейзаж, або EXR-SN-Макрозйомка.

До речі, в наведеному зліва прикладі камера не помилилася - для цього скріншота ми знімали не справжній пейзаж, а ілюстрацію в книзі, так що «Макрозйомка» - це самий що ні на є правильний вибір.

Автор: Дмитро Крупський

Повернутися до списку оглядів
Перейти до обговорення на форумі

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: