Атмосферний тиск на різних висотах

У рідини тиск, як ми знаємо, на різних рівнях різний і залежить воно від щільності рідини і висоти її стовпа. Внаслідок малої стисливості щільність рідини на різних глибинах майже однакова, тому, обчислюючи тиск, ми вважаємо її щільність постійної і враховуємо тільки зміна рівня.

Складніше йде справа в газах. Гази сильно стискувані. А чим сильніше газ стиснутий, тим більше його щільність і тим більший тиск він виробляє. Адже тиск газу створюється ударами його молекул об поверхню тіла.

Шари повітря біля поверхні Землі стиснуті в усіх прошарках повітря, що знаходяться над ними. Але чим вище від поверхні шар повітря, тим слабкіше він стиснутий, тим менше його щільність, а, отже, тим менший тиск він виробляє. Якщо, наприклад, повітряна куля піднімається над поверхнею Землі, то тиск повітря на кулю стає менше не тільки тому, що висота стовпа повітря над ним зменшується, але ще й тому, що зменшується щільність повітря-вгорі вона менше, ніж внизу. Тому залежність тиску повітря від висоти складніше; ніж залежність тиску рідини від висоти її стовпа.

Спостереження показують, що атмосферний тиск в місцевостях, що лежать на рівні моря, в середньому дорівнює 760 мм рт. ст. Чим вище лежить місце над рівнем моря, тим тиск там менше.

Атмосферний тиск, що дорівнює тиску стовпа ртуті висотою 760 мм рт. ст. при температурі 0 ° С, називають нормальним.

Нормальний атмосферний тиск дорівнює 101300 Па = 1013 гПа. На малюнку 124 показано зміна атмосферного тиску з висотою. При невеликих підйомах в середньому на кожні 12 м підйому тиск зменшується на 1 мм рт. ст. (Або на 1,33 гПа).

Знаючи залежність тиску від висоти, можна по зміні показань барометра визначити висоту підняття над рівнем моря. Анероїди, мають шкалу, за якою безпосередньо можна відрахувати висоту підняття, називають висотоміром. Їх застосовують в авіації і при підйомах на гори.

Питання. 1. Чим пояснити, що атмосферний тиск зменшується в міру збільшення висоти підйому над рівнем Землі? 2. Яке атмосферний тиск називають нормальним? 3. Як називають прилад для вимірювання висоти по атмосферному тиску? Що він собою являє?

Вправи. 1. Поясніть, чому при швидкому спуску літака пасажири відчувають біль у вухах. 2. Чим пояснити, що при підйомі на літаку з зарядженої автоматичної ручки починають виливатися чорнило? 3. Біля підніжжя гори барометр показує 760 мм рт. ст., а на вершині - 722 мм рт. ст. Яка висота гори? 4. Висловіть нормальний атмосферний тиск в гектопаскалях (гПа).

Вказівка. Тиск вимірюється за формулою p = pgh, де

g = 9,8 Н / кг, h = 760 мм = 0,76 м, р = 13 600 кг / м3.

5. При масі 60 кг і зростанні 1,6 м площа поверхні тіла людини дорівнює приблизно 1,6 м2. Розрахуйте силу, з якою атмосфера тисне на людину. Чим можна пояснити чоловікові, що людина витримує таку велику силу і не відчуває її дії?

Завдання. За допомогою барометра-анероїда виміряйте атмосферний тиск на першому і останньому поверхах будівлі школи. Визначте за отриманими даними відстань між поверхами. Перевірте ці результати безпосереднім виміром.

1. Чим пояснити, що атмосферний тиск зменшується в міру збільшення висоти підйому над рівнем Землі?
3. Як називають прилад для вимірювання висоти по атмосферному тиску?
Що він собою являє?
2. Чим пояснити, що при підйомі на літаку з зарядженої автоматичної ручки починають виливатися чорнило?
Яка висота гори?
Чим можна пояснити чоловікові, що людина витримує таку велику силу і не відчуває її дії?

Уважаемые партнеры, если Вас заинтересовала наша продукция, мы готовы с Вами сотрудничать. Вам необходимо заполнить эту форму и отправить нам. Наши менеджеры в оперативном режиме обработают Вашу заявку, свяжутся с Вами и ответят на все интересующее Вас вопросы.

Или позвоните нам по телефонам: (048) 823-25-64

Организация (обязательно) *

Адрес доставки

Объем

Как с вами связаться:

Имя

Телефон (обязательно) *

Мобильный телефон

Ваш E-Mail

Дополнительная информация: